STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Middelburg Burgerlijke Stand STADSNIEUWS Goes POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. De geheele Europeesche jeugd Waar blijft gij, jonge Nederlanders? DE UITGIFTE VAN PERSOONSBEWIJZEN VERLOOPT VLOT. De uitgifte der persoonsbewijzen heeft alhier een vlot verloop ^elfs zijn de ver wachtingen overtroffen. Toen men enkele maanden geleden met het uitreiken van deze identiteitspapieren begon, berekende men dat een en ander in <ïe eerste week van Augustus gereed zou kunnen zijn. Thans is men echter zoover gevorderd dat waarschijnlijk 20 Juli alle 15.000 personen die voor een persoonsbewijs iri aanmerking komen, in het bezit hiervan zullen zijn. Men heeft dit weten te bereiken door het aantal op te roepen personen per dag van ca. 200 tot 300 op te voeren. Koewei verwacht werd dat de uitreiking van één bewijs 12 a 15 minuten tijds zou vergen, is deze tijdsduur tot ca. 5 minuten terug gebracht kunnen worden. Het behoeft geen betoog, dat ook het publiek met een dergelijke vlugge wijze van afhandelen ten zeerste gebaat is, zoo dat vrijwel geen wanklanken worden ge hoord. Zij, die nog geen gehoor hebben gege ven aan den oproep om hun bewijs in ontvangst te nemen doen verstandig dit nu zoo spoedig mogelijk te doen, daar hun anders een boete in den vorm van een dubbele leges kan worden opgelegd. GEREF. KERK. Cand. Swiers, hulpprediker bij de Geref. Kerk, die gedurende de mobilisatiemaanden en den oorlog hier werlczaam is geweest, zal a.s. Zondag in de avondgodsdienstoefe ning, wegens vertrek naar Tholen, afscheid van de gemeente te Vlissingen nemen. Hij wordt opgevolgd door cand. W. H. Warn- steeker te IJmuiden, die zijn werk op 15 Juli zal aanvangen. AANRANDING. Een juffrouw gaf de politie kennis, dat zij rustig in de duinen een boek zat te lezen, toen zij plotseling door 'n man werd overvallen, die getracht had haar aan te randen. Op het opgegeven signalement heeft de recherche een 35-jarigen man gearresteerd, die door de klaagster beslist als haar aan rander werd herkend. Tegen den man is een politioneel onderzoek geopend en hij is in bewaring gesteld. DRONKEN MAN AANGEHOUDEN. Gisteren verkeerde een man in een zoo- danigen dronken toestand, dat hjj op een handkar naar het politie-bureau moest wor den overgebracht. Natuurlijk liepen meer dere kinderen met den wagen mede, om met groote aandacht dit weinig opvoed kundige voorbeeld gade te slaan. De man, een bewoner uit een naburige gemeente, was in het gelaat nog bloedend gewond, daar hij op straat gevallen was. JACHT VERZOEKEN. Wij vestigen de aandacht van jagers op de elders in dit blad voorkomende be kendmaking van den burgemeester inzake het indienen van „jachtverzoeken". Deze verzoeken moeten uitsluitend door tusschenkomst van den burgemeester inge diend worden en niet rechtstreeks bij den „Jagdoffizier" te Bergen op Zoom. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Juni werd de lees zaal bezocht door 250 personen, waarvan 24 vrouwen en 226 mannen. Uit de bibliotheek werden uitgeleend 1192 banden, tw. 196 studiewerken, 767 Ne- derl. romans, 52 romans in andere talen en 177 kinderboeken. Aanwinsten: Romans: Brugmans, H., Zeemansleven. B 905. Doolaard, A. den, De witte stilte. D 65wl. Moré, F., De gouden sarkophaag. M 72 g Oever, F. van den Casper van Adel. O 15 Toonder, G. J. Uitvaart. T 377 Viruly, A. Verrassende ontmoetingen. V 611 Schlumberger, J. Stéphane le glorieux. frS 37 s Studiewerken: Walch, J. Karei de Stoute. nF5 W 17 Exel, N. J. A. van, en J. Gerritsen. Ons werk aan de Grebbe. nF3 E 44 Randwijk, H. M. van, en J. H. de Groot. Zeewaarts Zuidwaarts. G3 R 17 Buchner, E. H. Moleculen en atomen. N4 B 93 Strijbos, J. P. De blauwe reiger. 07 S 94 Bosch, G. v. d. 100 recepten. Q9. B 75 Geurts, A. Oorlogskookboek. Q9 G 34 Clemen, C. Van heidendom tot heden C2 C 28. OPENINGSUREN NOLLEBOSCH. Tot nadere aankondiging zal het Nolle- bosch iederen dag voor het publiek ge opend zijn van des morgens negen uur tot des avonds tien uur. ZEEBADEN. In de week van 27 Juni t.m. 3 Juli wer den in totaal 2379 zeebaden genomen, waarvan 993 in het gewone bad en 1386 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van het wa ter bedroeg 65 gr. en van de lucht 76 gr. HOOG WATER. Zaterdag is het alhier hoog water te 11.35 en 23.59 uur. Te Domburg is het 23 minuten vroeger hoog water. MEISJE VERDRONKEN. Woensdagmiddag ging het 6-jarig doch tertje Mary van de familie Maarse te Aalsmeer, ondanks de waarschuwing van haar grootvader ,met een hengel visschen in een bij de woning gelegen sloot. De moeder van het meisje, die slechts korten tQd later er op uit ging om haar dochtertje te halen, vond de kleine drij vend in de sloot. Het meisje werd onmiddellijk op het droge gehaald, terwijl geneeskundige hulp in allerijl werd ontboden. Een dokter kon slechts den dood constateeren. VEREENIGING TOT BEZOEKEN DER ARMEN. Aan het verslag van de Vereeniging tot bezoeken der Armen over 1940, het 97ste jaar van het bestaan der vereeniging, ont- leenen wij, dat het college van leden-wijk- bezoekers wijziging onderging. Mevrouw E. M. M. MullerBruyn en mevrouw C. Veltman Fruin—Buteux traden af wegens vertrek uit de gemeente. De directie is haar zeer erkentelijk voor de werkzaam heden, die de dames in het belang der vereeniging hebben verricht. Het ver heugt de directie te kunnen mededeelen, dat mevrouw A. A. L. Moolenburgh Djjkhuis en mejuffrouw A. W. Ermerins bereid zijn de opengevallen plaatsen in te nemen. In het verslagjaar werden drie gezinnen of alleenstaande personen nieuw inge schreven: het getal der ingeschreven aan vragers bedroeg 30, dat der aanvragen 318. Eén ingeschrevene vroeg 2 maal hulp, 1 drie maal, 2 vijf maal, 1 apht maal, 1 negen maal, 2 elf maa.1 en 22 twaalf maal. Door de ramp op 17 Mei ging het ge- heele archief verloren, zoodat geen ver gelijkingen met den toestand der vereeni ging in 1939 mogelijk waren. Met groote erkentelijkheid wordt melding gemaakt van het legaat van 250 van wijlen me vrouw TurkSnouck Hurgronje. Derge lijke blijken van waardeering van het werk der Vereeniging worden op hoogen prijs gesteld. Zij zijn zeer welkom, daar de uitgaven grooter zijn dan de inkomsten. De rekening over 1940 wijst een eindcijfer aan van 1532.94 met een nadeelig saldo van 394.36. Aan bijdragen voor verple ging, tijdelijke hulp bij bevalling, ziekte of ongeval werd 1430 uitbetaald. DE KANAALDRUG. Het rijdek van de Kanaalbrug heeft weder een grondige beurt gehad. Na teeren van het dek, is een macadamlaag aangebracht. Thans is men bezig met het inwalsen daarvan, met een wals van 20 ton. Deze doet ook ander nuttig werk, zooals wij gisteren zagen, toen een paard voor een wagen met steenkolen niet verder kon. De wals werd achter den wagen ge reden en gaf als een dikhuid van een circus een „zetje" met het gewenschte resultaat. VERHUUR GROND HOEK BLAUWENDLTK. Door den heer P. Burgs is verzocht een stukje grond te mogen huren, gelegen ach ter zijn kolenmagazrjn aan den toegangs weg naar het Huis van Bewaring, teneinde zijn opslagplaats voor kolen te kunnen uit breiden. Burg. en Weth. hebben tegen deze verhuring geen bezwaar, en stellen voor de betrokken 40 m2 grond te verhuren voor 30 c. per m2 of in totaal 12 per jaar. AFLOOP VERKOOPING. Notaris R. Batten heeft Donderdag j.l. in het Notarishuis te Middelburg publiek ver kocht 1. Een huis met erf en tuin en poort aan den Veerschen Singel 254 te Middelburg, groot 3 a. 50 c.a., aan L. C. Ribbens te Kapelle q.q. voor 9500. 2. Een huis met erf en tuin aan de Bree- straat 7 aldaar, groot 1 a. 16 c.a., aan K. J. van Loo aldaar voor 1800. 3. Een huis met erf en tuin aan de Zand straat 15 aldaar, groot 1 a. 68 c.a., aan G. P. Goergen aldaar voor 2050. 4. Een huis met erf en tuin aan het Zand (Breeweg) D 167 te Koudekerke, groot 1 are 8 c.a.. aan J. Krijger te St. Laurens voor 4040. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het kanaalwater was heden 70 graden. GOES. Getrouwd Adrianus Egbertus Kimmel, 28 j. j.m. en Pieternella Vermeule, 28 j. j.d. WEMELDINGE. Geboren: Johanna, d. v. J. Dagevos en Joh. Weststrate. Overleden Adriana Krombeen, 88 jr. wed. van M. Noussen. Jan Houterman, 7 jr., z. v. J. Houtekamer en Joh. Dekker. Helena van Velzen, 69 jr. wed. van J. Schouwenaar. Jan Frans Oudeman, 13 jr. z. v. J. Oudeman en M. Moret. Jan Jaco bus Nrjssen, 39 jr. z. v. F. Nijssen en A. van Doorn. Getrouwd-: J. C. Stobbelaar, 27 jr. jm. en L. Karelse, 20 jr. jd. G. H. Voortman, 25 jr. j.m. en N. Schouwenaar, 25 jr. jd. BORSSELE. Over de maand Juni. Geboren: Catharina, dochter van Jacob Witte en Catharina Corstanje. Getrouwd: Jacob Seinen, 35 j., jm., te Haarlemmermeer en Jacoba de Muijnck, 28 j., jd. BRESKENS. Geboren: Gerard Izaak, z. van I. J. Cla- risse en M. J. Faas Johannes Pieter, z. van A. van Zuidland en M. P. Vleugel Ja cobus, z. van J. van Hanegem en A. van GrolElizabeth Marié Sara, d. van C. H. Vergouwe en E. S. Buijze Marinus Wil lem, z. van W. Verduijn en M. J. Verschel ling. Overleden Pieternella Overleden. P. A. Ocké, 17 j., d. van J. Ocké en A. Gil jam C. J. de Smit, 70 j., vrouw van C. du Fossé. RUDI CRANZ GESNEUVELD. Naar wij vernemen is op den eersten dag van den strijd in het Oosten de Duitsche skikampioen Rudi Cranz, die als vrijwilliger dienst had genomen in een regiment bergjagers, gesneuveld. Rudi Cranz, lid van de beroemde Freiburger ski- familie, was gedurende de laatste natio nale en internationale skiwedstrijden onge twijfeld een van de sterkste skiloopers. JUBILEUM ST. JACOBUSSCHOOL. Aan het 60-jarig bestaan der St. Jaco- busschool zijn geen plechtigheden verbon den geweest, omdat de bedoeling is, tegen het nieuwe schooljaar, als de U.L.O.-school 25 jaar bestaat, beide feiten te herden ken. Niettemin gaven velen, evenals de De ken, door een mondelinge of schriftelijke felicitatie aan het hoofd, van hun mede leven blijk. EEN BELANGRIJK ZAKENJUBILEUM. De heer J. J. Duvekot Is 25 jaar directeur der fa. Gebr. Duvekot. Zaterdag 5 Juli a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de jongste van de twee beheerdlers der fa. gebr. Duvekot, de heer J. J. Duvekot, zijn intrede in de zaak deed. Deze zaak werd in 1860 door den groot vader der tegenwoordige firmanten, den heer C. Duvekot gesticht, die haar naliet aan zijn drie zonen, de heeren W. S., S. en L. Duvekot. De zaak bestond toen uit een groot- en kleinhandel in kruidenierswa ren en een graanhandel. Door toenemènden omvang werden deze zaken gesplitst en zette die heer L. Duve kot onlangs als laatste der drie ge broeders overleden met zijn zonen den graanhandel afzonderlijk voort. De heeren W. S. en S. Duvekot kregen dus de groot- en kleinhandel in kruidenierswaren voor hun rekening onder den firmanaam „Gebr. Duvekot". In het jaar 1916, in de moeilijke distri butiejaren, noopte zijn gezondheid den heer S. Duvekot zich terug te trekken en dit was voor zijn broer W. S. Duvekot een zware slag. Beiden waren in de zaak opgegroeid, werkten in de beste harmonie samen, en, evenals nu, maakten ook toen de distributiemaatregelen de werkzaam heden steeds omvangrijker. De zoon van den heer S. Duvekot, de heer J. Duvekot, die voorbestemd was zijn vader op te volgen, kon nog niet in de zaak opgenomen wor den, daar hij zijn militaire plichten ver vulde en dus moest de zoon van den heer W. S. Duvekot, nog geen zeventien jaar oud, betrekkelijk ontijdig zfön schooljaren beëindigen en in de zaak opgenomen wor den, Dit gebeurde op 5 Juli 1916, dus Za terdag a.s. juist 25 jaar geleden. Reeds het volgendie jaar, in 1917, over leed de heer S. Duvekot en het duurde tot 1919, na de liquidatie van de mobilisatie, eer zijn zoon, de heer J. Duvekot, hem kon opvolgen. Een geluk was het, dat de heer J. J. Duvekot vrij lootte, zoodat hij steeds in de zaak werkzaam kon blijven. Verscheidene dezer bijzonderheden ver namen wij van den jubilaris, die ons daarbij vertelde, dat hg de eerste jaren veel steun van het oudere personeel ondervond en dat hij, sinds 1919, toen zjjn neef ook een werkzaam aandeel in de zaak nam, steeds in dte beste harmonie mét hem samen werkte. Beide jongemannen leerden de za kelijke werkzaamheden van A tot Z en fungeerden de eerste jaren ook als reizi gers. In 1924 trof de zaak opnieuw een groote slag, toen de vader van den heer J. J. Du vekot, de heer W. S. Duvekot, overleed. De geheele leiding van de zich steeds uit breidende zaak kwam daarmede op de schouders van de heeren J. en J. J. Duve kot te rusten, die toen tezamen nauwelijks 50 jaar oud waren. Als wij echter nagaan, dat 25 jaar. geleden de firma één reiziger had en in winkel en grossierderij slechts, enkele bedienden en knechten •werkzaam*-' waren, terwijl de firma thans een perso neel heeft van 95 menschen, w.o. 11 rei zigers, dan blijkt o.i. daaruit wel, dat de jonge neven Duvekot voor hun taak opge wassen waren en de nalatenschap van him grootvader en hun vaders, bij hen in goede handen was. Belangrijke feiten. Als belangrijke data noemde de heer J. J. Duvekot ons nog het jaar 1932, toen besloten werd een eigen handelsmerk vast te stellen, het sindsdien alom bekend ge worden merk „Dukol", terwijl met dit merk tegelijkertijd het systeem der Dukol spaarzegels ingevoerd werd. Van stondé aan bleken beide maatregelen een succes te zijn. Daarna volgde in 1937 de oprich ting van een eigen koffiebranderij en thee- pakkerij. Na deze oprichting kreeg ook het eigen „Dukof'-merk nog meer karak ter, daar de fa. nu deze twee belangrijke genotmiddelen naar eigen opvattingen kon meieeren, en wat de koffie betreft, ook brandden. Want hiermede in verband staat weer, (wat eigenlijk de ondergrond is van den succesvollen groei) dat de fa. van oudsher, naast een vertrouwde en coulante bedie ning van de zich steeds uitbreidende clientèle, allereerst aandacht aan de kwa liteit de" artikelen besteedde. De fa. Du vekot zocht het niet in den „laagsten prijs", maar in de kwaliteit en waar arti kelen in verschillende klassen gebracht moesten worden, zooals bijv. in koffie, thee e.d„ daar werd er voor gezorgd, dat ook de laagst geprijsde klasse, in evenre digheid tot den prijs, nog een kwaliteits product was. Toen wij den jubilaris vroegen naar eventueele minder prettige ervaringen uit het verleden, bleken die er niet te zijn. Met zijn compagnon, den heer J, Duvekot, werkte hij steeds in de beste harmonie en met vruchtbare resultaten samen. Toen beiden de geheele leiding op zich moesten nemen, werd elks taak bepaald elk be hartigt die naar zijn beste krachten en ook bij het vaststellen van de algemeene lijnen kon dit steeds in prettige harmonie ge beuren. Verder gewaagde de heer J. J. Duvekot met lof over het personeel, en in het bij zonder over hen die daaronder leiding ge ven. In al die jaren hadden geen „ram pen" plaats, als bijv. brand of diefstal of ongevallen van eenige beteekenis, alleen maakt hij nu, voor de tweede maal in de achterliggende 25 jaar, weer de distributie narigheden mede. Maar al kan de fa. daar. door haar clientèle niet bedienen zooals zij dit gaarne zou doen, er behoefde geen personeel ontslagen te worden, en, wat van zeer groot belang is, de distributie-maat regelen, die in 19141918 heel wat critiek Zitting van Donderdag 3 Juni 1941. Mishandeling. De 19-jarige arbeider M. Sch. te Elle- woutsdrjlc had zich te verantwoorden we gens mishandeling van den jachtopziener D. J. Blok. Op 8 Mei van dit jaar was Sch. het veld ingegaan om te zien of er iets van zijn gading te vinden was. Een ijzeren buis had hij bjj zich, welke buis hij als wandelstok gebruikte. Op zijn speurtocht vond verd. een eendennest. Hij haalde de eieren uit het nest en vond daarna den kop van een eend. Na eenig zoeken ont dekte hij het lichaam van de onthoofde eend, die schijnbaar kort te voren gedood was, want overal waren bloedsporen. Jachtopziener Blok, die Sch. eenigen tijd later ontmoette, nam de eend, die Sch. onder zijn jas verborgen had, en ook de eieren in beslag. Deze laatste borg hij in zijn pet. Verd. ging onmiddellijk na deze ontmoeting naar huls. HU bleef daar niet lang, maar ging weer op de fiets het land in. Den ijzeren staf droeg hij nu dubbel gebogen in zijn jaszak. Op een smal pad ontmoette hij ten tweede male den jachtopziener, die hem aansprak en hem waarschuwde niet weer een nest uit te halen en een eend mee te nemen. Verd. die een driftig persoon is, kon dit standje niet verdragen en haalde den Ijzeren staaf te voorschijn, boog dezen recht en sloeg B. daarmede op het hoofd. Hij had de bedoeling, zoo verklaarde hij den pres., om de eieren, die in de pet van den jachtopziener zaten, te vernielen. Na den eersten slag volgde een tweede, nu met den dubbelen, staaf, want deze was door den eersten slag weer dicht, geklapt. De slagen kwamen hard aan. De jacht opziener had eenige bloedende wonden. Op een desbetreffende vraag van den pres. zeide verd., dat hij, toen hij thuis was, nog niet van plan was om den jacht opziener te mishandelen. Hij had in drift gehandeld, toen B. hem terecht gewezen had. De officier van justitie meende, dat de mishandeling niet in een plotselinge driftbui kon zijn geschied, daar Sch., toen hy, na te zyn aangehouden, van huis ging weer den ijzeren staaf meenam en eischte 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Tigelaar, bepleitte clementie. Uitspraak 16 Juli a.s. Diefstal van leer. F. L. G., 36 jaar, leerbewerker te Gram bergen en H. D., 47 jaar, schoenmaker te St. Jansteen werd ten laste gelegd, dat zij gedurende het tydvak van Juli 1940 April 1941 verschillende hoeveelheden leer hadden ontvreemd uit de schoenfabriek van H. C. L. Zaman, waar zij beiden werkzaam waren. Het was den arbeiders in genoemde fabriek toegestaan het afval mee naar huis te nemen. Beide verdachten namen evenwel, wat te veel mee. Bovendien waren de stukken leer, die zij meennamen, te groot om afval genoemd te worden. De eerste verd. liep tegen de lamp toen hij met een groot stuk leer de grens over wilde gaan. Hij werd daar aangehouden door een controleur, die het stuk leer in beslag nam en dit toonde aan de bedrijfs leider van de sdhoenfabriek, die het on middellijk herkende als afkomstig uit .de magazijnen van de fabriek. Bij den tweeden verd. was de bedrijfs leider op zekeren dag aan huis gekomen om met hem iets over het werk te be spreken. Hij trof D. aan bezig schoenen te maken ook uit leer, dat afkomstig was uit de fabriek. De bedrijfsleider verklaarde zeer teleurgesteld te zijn in deze beide werknemers, die hij en ook de eigenaar van de fabriek geheel vertrouwd had. De beide verdachten hadden, volgens wettigden, zijn nu perfect in orde. Dat het zoo in den vorigen oorlog niet was, achtte de heer Duvekot echterbegrijpelijk, daar het toen een nieuwe materie was en men nu gebruik kan maken van de indertijd op gedane ervaringen. Bovendien bloeide toen ook de sluikhandel veel levendiger dan thans. Ook de afweer hiertegen is nu krachtig en doelmatig georganiseerd, het geen den bonafiden handel zeer ten goede komt. Het eenige is, dat de consumenten, en zelfs de ouderen, vaak vergeten, dat er ook 25 jaar geleden een groote schaarschte was op elk gebied Tenslotte deelde de heer Duvekot nog mede, dat h\j er tegen was geweest aan zijn jubileum een officieele receptie te ver binden, maar hij had niet kunnen voorko men, dat er voor a.s. Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" toch een „feeste lijken" middag in elkaar gezet was. En nu is het afwachten, wat daar gebeurt Reden tot waardeering. Dit jubileum zal dus toch gevierd wor den, en het komt ons voor, dat er ook alle reden toe is. Dit blijkt reeds uit hetgeen we hierboven schreven. Maar er is hier reden tot een waardeering, die uitgaat boven het simpele feit dat een patroon 25 jaar lang op goede wijze zijn zaak behar tigde. Hetgeen de jubilaris en zijn neef, de andere firmant (die in deze gelijke eere toekomt) in die 25 jaar voor den groei van hun zaak deden, is iets geworden dat ge heel Goes aangaat. En wat dit beteekent, wordt zelfs niet voldoende uitgedrukt door het feit, dat zij geleidelijk voor bijna hon derd menschen werkgelegenheid schiepen. Want ook voor velen, die niet rechtstreeks bij de „Gebr. Duvekot" in betrekking zijn, schiep deze zaak weer arbeid. We denken bijv. aan den aanvoer en de distributie dei- artikelen, en aan alles wat een dergelijk bedrijf buiten de eigen artikelen noodig heeft, als bijv. gas, water, electriciteit, ver pakkingsmaterialen, enz. enz. Het is aan deze en dergelijke zaken te danken, diat Goes regelmatig groeiende is en tot de „gezondste" der Zeeuwsche ste den behoort. Daarom is er bij dit jubileum, reden tot medeleven en waardeering in wijder kring dan die der naast-belanghebbenden. En die reden is er temeer, omdat beide heeren Duvekot, ondanks hun drukke zaken, blyk gaven, ook op ander terrein (kerkelijk, economisch en politiek) de gemeenschap te willen dienen als ze daartoe geroeper worden hun verklaringen, geen lappen leer uit de magazijnen gehaald om mee te nemen. Zij hadden alleen grootere stukken laten af vallen. Zij hadden angst, binnenkort zonder werk te komen en wilden zich dekken door een voorraadje leer te maken, waarmee ze dan in geval van nood hun brood konden verdienen. Tegen G. zoowel als D. eischte de offi cier van justitie een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek van het voorarrest,. De verdediger bepleitte in vrijheidstelling, hetgeen, nadat de rechtbank zich in de raadkamer had teruggetrokken, niet werd toegestaan. Uitspraak 10 Juli a.s. Een gewond paard werk laten verrichten, C. S., 29 jaar, vrachtrijder te Kruinin- gen, had zich in hooger beroep te ver antwoorden wegens het feit dat hij een paard werk heef doen verrichten op een voor het dier pijnlijke wijze, voor welk feit hij door den Middelburgschen kanton rechter werd vrijgesproken, tegen welk vonnis de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep is gekomen. Op een dag in October werd S. door den rijksveldwachter, toen hij met paard en wagen over een weg reed, aangehouden, daar de rijksveldwachter bij het paard een open wond ontdekte. Ook meende hij te zien, dat het paard tengevolge van dien wond met het linkerachterbeen eenigs- zins kreupel liep. De vrachtrijder spande het paard dade lijk uit en ging den veearts halen. Deze was niet thuis maar den volgenden morgen onderzocht hij het paard. Hij verklaarde den pres., dat de wond niet pynlijk ge weest kan zyn voor het paard. Het was meer een beschadiging dan een wond. Het dier was links niet kreupel, maar wel rechts, doch dit vond zijn oorzaak in het feit, dat het lang op stal gestaan had. Daar het voor een leek heel moeilijk te zien is, aan welk been een paard kreupel gaat, is de vergissing van den rijks veldwachter dus zeer logisch. De officier van jusitie eischte bevesti ging van het vonnis van den kantonrech ter. Uitspraak 16 Juli a.s. Dronken op de fiets. De 34-jarige landbouwer C. J. v. H. te Wissenkerke, werd door den kantonrechter te Middelburg, wegens het feit, dat hij dronken op een fiets gereden had, vrijge sproken, tegen welk vonnis de ambtenaar van het O.M. in hooger beroep is geko men. Uit het getuigenverhoor bleek, dat v. H. op een dag van de boot komend slingerend door Kortgene gefietst heeft en daardoor het verkeer in onveiligheid bracht. Hg werd dan ook door rijksveldwachters aangehouden, die hem gelastten naast zijn rijwiel te loopen. Beide rijksveldwachters getuigden, dat de man wartaal uitsloeg en onder invloed van sterken drank verkeer de. Dienzelfden avond begaf verd. zich naar den burgemeester, om het geval eens te bepraten, want hij was niet dronken ge weest, wat een 16-tal getuigen voor den kantonrechter ook verklaard hadden. De vrouw van den burgemeester, die, daar haar echtgenoot niet thuis was, v. H. te woord stond, had opgemerkt dat hij zeer zenuwachtig was en uit het onsamenhan gend verhaal, dat hij deed, begreep ze niets. Een getuige décharge verklaarde op korten afstand achter v. H. gefietst te heb ben, doch hij had heelemaal niets abnor maals opgemerkt. De officier van justitie meende, dat de verklaringen van de getuigen décharge niet overtuigend waren, daar zij er eigen lijk buiten stonden, terwijl de veldwachters die den man aangehouden hadden, hem van dichtbij meegemaakt hadden. Spr. eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot 6 da gen hechtenis. De verdediger, mr. F. Adriaanse, be pleitte vrijspraak. Uitspraak 16 Juli a.s. 5000 BOETE WEGENS PRIJS OPDRIJVING VAN TEXTIEL- GOEDEREN. Een grossier in textielwaren te 's-Gra- venhage, K., had eind December 1940 al le nog aanwezige oude goederen in .prijs verhoogd. In de eerste maanden van dit jaar verkocht hij dus allerlei mode- en fantasieartikelen, met name jongenshem den, tegen een aanmerkelijk hocgeren prijs dan hij op 9 Mei 1940 daarvoor had ge vraagd. Deze overtrediing van de prijzen beschikking 1940 no. 1 kreeg een nog ern stiger karakter door de omstandigheid, dat reeds vóór de prijsverhooging in het algemeen een ruime winstmarge in de prij zen was gecalculeerd geweest. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage veroordeele K. tot een boete van 5000.en gelastte publicatie van het vonnis. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gisteravond zijn in de rivier de Waal onder de gemeente Zuilichem twee jongens, nl. de 11-jarige Koorn en de 13-jarige Van Genderen bij het zwemmen verdronken. DOODELIJK ONGEVAL. Op den weg WierdenAlmelo is de 67- jarige heer A. Bijlsma, toen hy, komende uit een zijweg, op onvoorzichtige wijze den weg overstak, door een uit de richting Wierden komende autobus aangereden. In het algemeen ziekenhuis te Almelo is hij aan de bekomen verwondingen overleden. meldt zich aan voor den strijd tegen het bolsjewisme. Meldt U bij de Centrale van de Waffen S. S., bureau Nordwest, Den Haag, Sta'' houderslaan 132.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2