UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Sport Besluiten, Benoemingen enz. Marktberichten van hedenavond 22.05 uur tot morgenochtend 5.24 uur De maan komt morgen te 16.54 uur op en gaat te 2.16 uur d.a.v. onder.__ Joh. Joosse, dienstbode, Gapingscheweg B 72, naar Vere, Zandgk B no. 28 Jac. Bakker en gezin, bankwerker, Gapingsche weg B 67, naar St. Laurens, Gapingsche weg A 86. Zuid-Beveland TIEN JAAR GAS TE KAPELLE. EN GELD TOE. land to Krulnlngen, groot 8.65.50 h.a. Hoo per werd de heer J. C. Hole te Krulnlngen voor 2410 per h.a. of den hoop 8.808.55. achttien' jarigen jongen verdronken. LEWEDORP. Gisteravond is de 18- jarige P. Adriaanse, wonende alhier, by het baden aan de De Piet, onder ceze ge meente, plotseling in de diepte verdwe nen en verdronken. Een vriend die het on geluk zag gebeuren ging direct hulp ha len. Oogenblikkelijk is men met dreggen begonnen. Eerst om 12 uur des nachts werd het lijk van den jongen gevonden. Het slachtoffer kon niet zwemmen. de raad van hoedekenskerke vergaderde. HOEDEKENSKERKE. In de op Maan dag gehouden Raadsvergadering, was In aansluiting op het door ons gisteren ge melde, van Ged. Staten een schrijven inge komen dat goedkeuring was verleend, aan het besluit van den raad, tot het voeren van een procedure, tegen den schipper, die de gemeente aansprakelgk heeft gesteld, voor zijn schip dat hier ernstig werd be schadigd. Gewijzigd werd de verordening, regelen de de benoeming, en bezoldiging van den gemeente veldwachter, in dier voege, dat gelezen moet worden, „dienstjaren in mi litairen dienst tellen niet mee". De rekening van het burgerlijk armbe stuur werd goedgekeurd, in ontvangst 7763,52 en in uitgaaf 6761,14. Op een reclame van den heer M. Goense kon niet worden ingegaan, daar deze bij B. en W. thuisbehoorde. Besloten werd om aan het bestuur van de R. K. school, medewerking te verleenen tot het aankoopen van materiaal, voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen. Bij de rondvraag, vestigt de heer Boone, de aandacht van B. en W. op een boom aan den dijk tegenover het huis van den land bouwer C. Rijk, daar de storm van vorig najaar deze zooveel heeft over gezet, dat straks de beladen ohoiwagens er hinder van zullen hebben. De voorzitter zegde onderzoek toe. Zeeuwsch- V laanderen DE GAAISCHIETSPORT BLOEIT IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. Speciaal 's Zondags kan men ze zien rijden op vele wegen in Zeeuwsch Vlaande ren, de ridders van de pijl en boog. Gewa pend met de groote boog, geborgen in een foudraal, en de pijlenbus. Zs zijn op weg naar de een of andere gemeente, waar een prijs, punten- of koningschieting gehouden wordt. Het zijn meest mannen van de oude garde, waarbij den laatsten tijd zich meer en meer de jongere aansluiten, want het is een verheugend verschijnsel dat de animo voor de gaaischietsport meer en meer toe neemt, nadat de laatste jaren de belangstel ling daarvoor aan het tanen was. Verheugend noemen wij den opbloei van deze sport, omdat zij zoo mooi is en tevens omdat zij bevorderlijk is voor een goede ontwikkeling van de spieren. Men neme als ongeoefende maar eens den boog ter hand en spanne deze voor het schot. Men zal dan ervaren hoeveel krachtsinspanning er wordt vereischt om den houten pijl het luchtruim in te schieten. Daarbij wordt een scherp oog vereischt, want het valt niet mee om de vogels, boven in de pers, op een hoogte, van plm. 30 35 meter, te raken. Het duurt dan ook meestal eenige uren voordat alle vogels geschoten zijn. Doch niet alleen op de staande pers wordt geschoten. Bij winter dag en by ongunstig weer, zoeken de schut ters het binnen. In een zaal wordt een lig gende pers aangebracht. Het is eenzelfde toestel als een staande pers, doch het schie ten daarop is eenvoudiger. In vele gemeen ten is er alleen een liggende pers, mede om dat een staande pers nogal kostbaar is. Het gaaischieten is eigenlijk een specifiek Belgische sport, welke in het bgzonder in Vlaanderen veel beoefend wordt. Vooral in Zeeuwsch Vlaanderen heeft deze sport veel ingang gevonden, met het gevolg dat in nagenoeg alle gemeenten een vereeniging bestaat. Opvallend is de gezonde rivaliteit die er onder de schutters heerscht. De stemming bij zoo'n schieting is altijd even gemoedelijk en aan humor ontbreekt het niet. Men hoort kwinkslagen over en weer en vaak doen sterke verhalen, evenals bij de beoefe naars van de hengelsport, de ronde. Zondagmiddag hield de vereeniging „Ons Genoegen" te Oostburg een prijsschieting op de staande pers, op de weide achter den watertoren. Mede doordat er dien dag te Breskens eveneens een prijsschieting was op de lig gende pers, was het aantal schutters niet zoo groot, er waren er n.l. 26. Dat had ech ter dit groote voordeel dat elke schutter nu meer kon schieten. Het was de koning van de ontvangende vereeniging, de heer H. Regniers, die met een prachtig schot den wedstrijd opende. Hoewel het vrij koud was, gingen toch spoedig de jassen uit. Het duurde geruimen tijd voordat het eerste succes werd behaald. Na veel schieten ver dwenen het eerst de zijvogels en de kal- vogels, zoodat de hoofdvogel het laatst overbleef en daardoor den strgd niet weinig spannender maakte. Toen deze, na circa 2U uur schieten, met een welgemikt schot naar beneden werd gehaald, was tevens de animo voor het schieten in de koude buiten lucht verdwenen. Men besloot daarom de schietlng voort te zetten op de liggende pers, waar men nog eenige uren gezellig bijeen bleef. De uitslag was als volgtHoofdvogel de heer Osc. Goethals, Waterlandkerkje le zijvogel de heer L. Cauwels, IJzendgke 2e zjjvogelde heer P. v. d. Walle, koning van Aardenburg le kalvogel de heer Th. Wage, Oostburg 2e kalvogelde heer H. de Witte, IJzendgke. WATERLANDKERKJE. De raad dezer gemeente kwam Maandag jl. in openbare vergadering bgeen onder voorzitterschap van den heer De Haan. Er was een schrgven van de slagersver- eeniging West Zeeuwsch-Vlaanderen inge komen, waarin verzocht wordt, dat de slagerswinkels op Woensdagmiddag geslo ten zullen zyn. Daar er geen slagerswinkels, als be doeld in het schrgven, in de gemeente ge vestigd zgn, werd het voor kennisgeving aangenomen. Z.h.s, werd besloten tot het verleenen van een bgdrage over 1941 aan een appli- sportdag te schoondljke. Zondag a.s. zal te Schoondijke een sport- dlag worden gehouden. Op het program stond als hoofdwedstrijd BreskensTer- neuzen. Laatstgenoemde vereeniging is echter verhinderd door het spelen van promotiewedstrijden en nu zal Aardenburg uitkomen tegen de sterke ploeg uit Bres kens. Verder zullen de wedstrijden worden afgewisseld door athletiek-demonstraties. De bekende Schoondijkenaar Dobbelaere, lid van de Vlissingsche vereeniging „Ma rathon" zal Zondag in zyn eigen plaats voor het eerst zgn kunnen toonen. Geslaagd voor het examen radio-telegra fist He klas de heeren C. de Putter te Retrachement en J. Sterzenbach te Mid delburg, beiden leerlingen van de „De Rutjterschool" te VlissiHgen. Diploma e.h.b.o. Bij het Dinsdag door dr. A. C. H. de Nooijer afgenomen examen voor het diplo ma E.H.B.O. zijn de volgende leden van de Transportcolonne Middelburg van het Ne- derlandsche Roode Kruis geslaagdde heeren L. M. Annot, A. C. van Dalen, F. Geldof, M. de Groot, A. Ch. A. M. Jurgens, J. M. de Koning, W. J. Lokerse, F. M. Nieuwenhuize, C. J. Rozemond en A. Taal. Voor het machinistendiploma B 2e ged. slaagde de heer P. A, de Vlieger te Vlis- singen. GROOTE BRAND IN AARDAPPELMEELFABRIEK. Gisteravond omstreeks half negen is een felle brand uitgebroken in de af deeling voederartikelen van W. A. Scholten's aard appelmeelfabrieken te Foxhol onder Hooge- zand, welke afdeeling een oppervlakte van 125 bg 30 meter beslaat. Doordat alles kurkdroog was, was dit gedeelte der fa briek in korten tyd één vuurzee. De brand weer bestreed met niet minder dan elf motorspuiten het vuur, namelijk die van Hoogezand en de ter assistentie geroepen spuiten van Groningen, Haren, Winschoten en Veendam, terwijl bovendien de fabriek met twee spuiten werkte. Geweldige water massa's werden in het brandende perceel gespoten, doch dit gedeelte van de fabriek viel niet te redden. Machinerieën en groote hoeveelheden sojaboonen en aard appelmeel zgn hierbij verloren gegaan. De belendende afdeelingen en de machi nefabriek, waarachter de meelloodsen lig gen, werden inmiddels met een enorme hoeveelheid slangen met water over stroomd, daar men hoopte dit gedeelte te kunnen behouden. Hoogstwaarschijnlgk is men hierin geslaagd. Om twaalf uur van nacht woedde de brand nog voort. De oor-zaak kon nog niet worden vastgesteld. catiecursus in lichamelgke oefeningen voor de onderwgzers in W. Zeeuwsch-Vlaan deren. De politieverordening zal in dien zin gewijzigd worden, dat het voortaan ver boden zal zijn sneeuw zoodanig te ruimen, dat het doorgaand verkeer er hinder van zal hebben. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten de openbare lagere school te herbouwen. De heer C. DE NOOD drong aan op nieuwbouw. De VOORZ. achtte een uitgave van on geveer 25000 voor het bouwen van een nieuwe school onverantwoordelgk voor de gemeente. Het zou de gemeente wel eens in zgn zelfstandigheid kunnen korten. Met algemeene stemmen werd besloten de veldwachterswoning te verbouwen. Bg de rondvraag vroeg de heer MAN NEKE wat de oorzaak er van is geweest, dat Zondag 22 Juni de klok is stil blgven staan, waardoor enkele menschen te laat in- de kerk zgn gekomen. De VOORZ. antwoordde hierop, dat hoe wel de klok nu weer normaal loopt, men de oorzaak niet heeft kunnen vinden. De heer DE POORTER vroeg, of het niet mogelgk zou zgn een raadsbesluit te nemen, waarin bepaald wordt, dat de win kels in Waterlandkerkje niet om 8 uur maar om 9 uur 's avonds zullen sluiten. Spr. zeide, dat in een gemeente met veel landarbeiders, die nog steeds met zonne- tyd rekenen, het sluitingsuur om 8 uur veel te vroeg is. De VOORZ. zal de zaak onderzoeken en er een oplossing voor trachten te vinden. loop der bevolking. WATERLANDKERKJE. In de maand Juni heeft zich hier Gevestigd: A. Jansen, van IJzen- dijke. Vertrokken: P. Stokx naar IJzen dgke; P. J. Riteeo naar Groede; D. A. Kareis naar Eindhoven: J. Stegaert naar Sint Jean in Eremo (B.)N. L. J. Bugck naar Sluis; W. Meezen naar IJzendijke. krooibazen aangesteld. HULST. In een bgeenkomst alhier, waaraan deelnamen vertegenwoordigers van de drie landbouworganisaties in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen en van do drie land arbeidersbonden, bleek, dat zich niet min der dan 22 personen hadden aangemeld om voor krooibaas in aanmerking te ko men, van wie zelfs één uit de provincie Friesland. De 21 liefhebbers uit Zeeuwsch- Vlaanderen werden aangewezen. Oost Z. Vlaanderen is het eenige district, waar de krooiarbeld op basis van het Zeeuwsche collectief contract zal worden geregeld. in een zeis gevallen. AXEL. Op het Spui onder deze ge meente had de mèlkverkooper Zegers het ongeluk by het grasmaaien in de zeis te vallen, waardoor hg ernstig aan een der beenen werd gewond. De man verloor veel bloed en moest ter verpleging in het zie kenhuis worden opgenomen. GENERAAL WAVELL NAAR BRITSCH-INDIE. auchinleck zijn opvolger in het nabije oosten. Officieel wordt te Londen bekend ge< maakt, dat generaal Wavell tot opperbe velhebber in Brltsch-Indië is benoemd. Hij komt in de plaats van generaal Auchinleck, die benoemd is tot Britschen opperbevel hebber in het Midden-Oosten. Voorts is volgens Reuter te Londen of ficieel bekend gemaakt, dat d$ vroegere minister van handel, Oliver Lyttelton, tot lid van het oorlogskabinet is benoemd, dat hg in het Midden Oosten zal vertegenwoor digen. Nader meldt D.N.B. uit New York: Asso ciated Press meldt uit Londen, in verband met de verplaatsing van generaal Wavell als opperbevelhebber der Britsche strijd krachten naar Britsch-Indië, dat de desbe treffende officieele mededeeling, die groote verrassing heeft teweeg gebracht, niet met redenen is omkleed, zy kan echter als een bewgs gelden, dat generaal Wavell wegens den Duitschen doorbraak in Libye en we gens het verlies van het eiland Kreta, ter Zijde is gesteld. Een andere lezing, die ge noemd persbureau geeft is, dat de wisse ling op den belangrgken post van Brit schen opperbevelhebber in het Nabije Oos ten als een teeken beschouwd wordt, dat generaal Wavell een verlof noodig heeft. De opvolger van Wavell op de plaats van opperbevelhebber der Britsche strgdkrach- ten in het Nabije Oosten, generaal Auchin- lek, die tot dusver de Britsche strijdkrach ten in Britsch-Indië aanvoerde, is aan het Britsche publiek byna volkomen onbekend. Generaal sir Claude Auchinleck is 57 jaar oud en geldt als vertegenwoordiger van de „nieuwe defensieve oorlogsvoering", die be wegelijkheid en verrassing vereischt. Met betrekking tot de benoeming van den vroegeren Britschen minister Van han del, Oliver Lyttelton tot lid van het oor logskabinet en het feit dat hij naar het Midden-Oosten-gestuurd wordt, meldt het zelfde persbureau uit Londen, dat men van Lyttelton verwacht, dat hij „de politieke manoeuvres in orde zal brengen, zoo b.v< het behoud van het Britsche prestige in Irak en Iran alsmede in Turkije". AfbetaHngsmag3zijn wegens prijsverhooging met 4500 beboet. Een N.V. te 's-Gravenïiage, welke ook in eenige andere steden afbetalingsmagazijnen exploiteert, had omstreeks Juni 1940 ver schillende goederen uit ouden voorraad met ongeveer 10 in prys verhoogd, daarna had men in Januari en Februari 1941 van enkele artikelen opnieuw den prijs ver hoogd. Vooral tapgten, kleeden en dekens werden duurder verkocht dan vóór 10 Mei 1940. Volgens de verklaringen van den direc teur, Van B., was de bedoeling van deze prgsverhoogingen een extra-risico-premie te verkrggen. Het debiteuren-risico zou onder de huidige omstandigheden voor een afbetalingsmagazijn aanmerkelgk groo- ter zijn geworden. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage stelde hier tegenover, dat elke prijsverhooging op een wettelgken maatregel moet steunen of de goedkeuring van een bevoegde in stantie behoeft. Waar een dergeiyke toe stemming hier ontbrak, had er een over treding van de prgzenbeschikking 1940 plaats gevonden. De accountantsdienst van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart becgferde de gemaakte extra-winst en hier mede rekening houdend, legde de inspecteur voor de Prijsbeheersching de N.V.' een boete van 4.500,op. inzameling VOOR het duitsche ROODE KRUIS. Naar de persdienst van de N.S.B. meldt zal deze en volgende week door de N.S. V.O. in het geheele land een inzameling worden gehouden voor het Duitsche Roode Kruis. vischmijn vlissengen. 30 Juni. Aangevoerd door 25 vaartuigen 3130 kg. handelsgarnalen k 0.280.35; 4811 kg. pellerygarnalen k 0.28; 1411 kg. schar k 0.35—0.43; 462 kg. bot 0.50 0.63; 241 kg. tong, griet k f. 0.90 1.90; alles per kg. 1 Juli. Aangevoerd door 26 vaartuigen 1507 kg. handelsgarnalen k 0.300.35; 2585 kg. pellerggarnalen k 0.28; 894 kg. schar 0.35—0.42; 183 kg. bot k f .0.45 0.65 131 kg. tong, griet k f 0.901.10, alles per kg. MIDDELBURG, 2 Juli. Veiling. Spinazid 220, Postelein 115, Wagenaarsboonen 5565, Stamsngboonen 4055, Stamprin- cessenboonen 5565, Tuinboonen 1014, Doppers 1020, Peulen 1620, Andijvie 216. Rabarber 610, Waspeeën 22, Sa- voye kool 58, alles per 100 kg. Peeën 6— 10, Rapen 4—5, Kroten 7—13, Selderie 12 14, Radijs 13, Rammenas 46, Uien (sjalotten) 613, alles per 100 bos. Pe terselie 0.200.30 per chip. Bloemkool 1— 11, Kropsla 0.5011, Komkommers 5— 5.10, alles per 100 stuks. FruitMeloenen u.75, Perziken 0.03— 0.15, Kasprécose 0.14, alles per stuk. Prui men (Earley Laxton) 1.44, Aardbeien 21 40 beiden per 100 kg. Frambozen 0.33 Roode bessen 0.27, beiden per doos. Lathy rus 7 ct. per bos. Veilings vereeniging Zuid-Beveland. GOES, 2 Juli. Fruit Aardbeien 2340, Earling Rivers 50, Luikenaars 3044, Hol landers 50, Spietjes 50, Frambozen 55, alles per 100 kg. GroentenAndijvie 7.50—9, dubb. Princesseboonen 5862, Stamsng boonen 5255, Doperwten 920, Peulen 11—20, Tuinboonen 1011, Postelein 2—9, Groene Savoye kool 8, Tomaten 2331, alles per 100 gk. Kroten 811, Kunne 1.502.50, Petersedie 3.50, Radgs 2.10 3.40, Rammenas 2.50, Sjalotten 1112, Wortelen 7.5010, alles p. 100 bos. Bloem kool 1.50—11, Kropsla 0.05—0.90, Kom kommers 4.8013, aanbesteding. Namens Ged. Staten is gistermorgen door den hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat aanbesteed de verbete ring van het wegvak Biervliet, deel van weg no. 20 van het provinciaal wegenplan, lang ruim 1700 m., met bgkomende wer ken. Inschryvers waren: R. Dees te Neuzen 49.675; N.V. Aan nemers Mij. P. J. Huberts te Ngmegen 48.860; J. van 't Hoff, Hoek, 48.600; p. A. Warrens en Jos. J. Kindt, Vogel waarde, 47.875; Pieter Blommaert, St. Jansteen, 47.780; L. van Boven, Elle- woutscüjk, 47.200; J. v. d. Ven, Vlis- singen, 46.800; P. de Regt, Terneuzen, 46.450; Jac. Lagasse Zoon, Koude- kerke, 46.300 J. van Vossen, W. van Wosse en K. J. Moerland, St. Annaland, 46. 120; P. Cornells, Hoofdplaat, 46.000 U. Andriessen, Scherpenisse en A. van der Werf, St. Maartensdgk, 45.975; P. J. v. d. Sande, Breskens, 45.900; P. Vermeulen te Breskens, 45.750; J. den Oude, Biervliet, en Willem v. d. Bleij, Bruinisse, 45.395. Zeeuwsche landbouwcontracten. In alle districten, welke onder de Zeeuwsche collectieve Arbeidsovereenkomst vallen, te weten Tholen, St. Philipsland, Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland,Wal cheren, Oost- en West Zeeuwsch-Vlaan deren en Oost en West Zuid-Beveland is tusschen de partijen overeenstemming ver kregen inzake de regeling van arbeidstg- den. De accoordloonen voor aangenomen werk (bietenonderhoud, vlastrekken, erw- tenpikken, graansngden, bietenrooien enz.) zgn thans geregeld in 6 van de 9 dis tricten Tholen, St. Philipsland, Walcheren, Oo9t en West Zuid-Beveland en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Overeenstemming over de tarieven kon niet worden verkre gen in de districten Oost Zeeuwsch-Vlaan deren, Noord-Beveland en Schouwen-Dui veland. Walcheren Loop der bevolking over de maand Juni 1941. SINT LAURENS. Ingekomen: Jac. Bak ker en gezin, bankwerker, van Vrouwen polder naar Gapingscneweg A 86; I. A. de Nood en gezin, kleermaker, van Middelburg naar Noordweg B 44; A. de Visser en ge zin, controleur Rgksverkeersinspectie van Middelburg naar Noordweg B 99a; E. Basting, hulshoudster, van Retranchement naar Noordweg B 6. Vertrokken: T. Marinissen, hulp in de huish. van Nadorst B 130 naar Middelburg Blauwed. 13; P. M. Flipse, onderwgzeres, van Noordweg B 12 naar Axel Nieuwstr. 23; Joh. Smits, zonder beroep, van Noord weg A 69 naar Middelburg Noordsingel 116; H. le Grand en gezin, sergt. machin. KM. van Nbördweg B 151b naar Vlissin- gen, Groote Markt 3; Jaq, Tramper, leerl. verpleegster van Noordweg A 8 naar Ber gen op Zoom, Villa „Lievenhove"; P. J. van der Horst, fabrieksarbeider, van Noordweg B 20 naar Middelburg, Achter de Houttuinen 50; J. A. de Mooy. 2e luit., van Noordweg B 53f naar Sint Michiels-Gestel E 141; A. Ingelse en gezin, groentehande laar, van Noordweg A 92r naar Middel burg. Goesche Korenmarkt 1; C. L. Wil- lemse, zonder beroep, van Seisweg A 35 naar Ritthem, Weverstraat 53. garnalen pellen. VEERE. Dezer dagen heeft de directie van de garnalenpellerij „Volharding" te Stellendam een rondschrgven tot de inwo ners van Veere gericht, waarin zij bekend maakt, dat zij 'n tak van haar bedrijf naar deze gemeente zal overbrengen, met dien verstande dat men de garnalen zal pellen in huisarbeid. Naar wij vernemen is men onmiddellgk aangevangen met deze pellerlij. Er hebben zich veel gegadigden aange meld. een openbare les. VEERE. Woensdag vond een openbare les plaats van de gymnatiekklas der o.l. school en van den rhythmischen dansCur- sus voor de meisjes der school, die onder leiding staat van mej. Ina Rahusen. Mej. Rahusen heeft gedurende de wintermaan den veel tgd en moeite besteed aan het instudeeren van rhythmische en plastische dansen en oefeningen en heeft alleszins eer van haar werk. Enkele bekende liedjes wisselden de dansen af, die, getuige het herhaalde applaus, zeer in den smaak vie len. gevonden voorwerpen. AAGTEKERKE: Gevonden: een slinger van een auto, te bevragen by den ge meente-veldwachter. loop der bevolking. WESTKAPELLE. De loop der bevol king in Juni was als volgt: Ingekomen: J. C. de Klerk, mare chaussee, van Apeldoorn; A. Bertrums, marechaussee, van Vlissingen; Pa. Wester- beke, dienstbode, van Domburg. Vertrokken: Aa. Verhage, zonder, naar Domburg; Ka. J. Dekker, fröbel- onderwgzeres, naar 's Heer Arendskerke. loop der bevolking. VROUWENPOLDER. De loop der bevol king over de maand Juni was Ingekomenp. Besuyen, landbouwers knecht,. Platteweg B 126, van Middelburg, Veersche weg 209 L. Breel, zonder be roep, Bgenweg B 149, van Ritthem, Dorp straat 35. VertrokkenJ. Spruyt, veldarbeider, Gapinge B 99, naar Oostkapelle, A 114 W. Wagenaar, veldarbeider, Zoekweg A 31, naar Middelburg, Lange Giststraat 4 Het is dit jaar tien jaar geleden, dat te Kapelle het gas werd aangelegd, door de Goesche Gasfabriek. Begonnen werd met 134 aansluitingen, die het eerste jaar 9079 m3 gas gebruikten. De heer Brink, de directeur der Goesche gasfabriek, was in zyn rentabiliteitsrekening tot een kwantum van 60.000 m3 gekomen, en voor elke meter daaronder moest Kapelle iets bgbetalen. Dat was het eerste jaar een paar honderd gulden en we hex-inneren ons nog, dat de Kapelsche Raad de eerste jaren die bgbe- talingen-met gemengde gevoelens deed. Kapelle is echter geleidelgk gas leeren gebruiken. Er was een geregelde toename van het aantal aansluitingen en ook het verbruik per hoofd werd steeds hooger. Zoo was het achterliggende tiende jaar het aan tal aansluitingen tot 371 gestegen en be droeg het verbruik 100.637 m3. Het aantal aansluitingen steeg dus met plm. 175 pet. en het verbruik per aangeslotene met plm. 400 pet. En daarmede verviel geleidelgk ook het garantiebedrag dat Kapelle moest bg betalen. Het werd op den duur een goede zaak en over 1940 zal Kapelle ruim vier honderd gulden winst op haar gasafname boeken. Er is dus wel alle reden voor degenen, die voor deze aansluiting van Kapelle ijver den. als de directeur der Goesche gasfa briek, de heer Brink en de Raad van Ka pelle, met als „promotor" burgemeester Bierens, om met voldoening op den stap van tien jaar geleden terug te zien. Maar daarbg mogen wij vooral ook den vertegen woordiger der Goesche Gasfabriek te Ka pelle, den heer M. de Dreu niet vergeten, die deze achterliggende 10 jaar niet alleen bewees een goede vakman, een goede fitter, te zijn, maar aan wiens behartiging en pro paganda van de gasbelangen in het alge meen zeker ook een belangrijk deel dezer groote vooxiiitgang te danken is. En dan, terloops, nog iets. Wy herinneren ons den vorigen oorlog, toen plotseling vooral in de grootere steden de clectrici- teitsvoorziening geweldige sprongen nam. Toen waren er gasmenschen, die bedrukt werden voor de toekomst van het gas. Dat is nu een kwart-eeuw geleden. En het hier boven geschetste verloop te Kapelle bewgst wel reeds, dat het gas niet alleen zijn tijd niet gehad heeft, maar er zelfs nog groote mogelgkheden zgn. Dat zal ook de toekomst na dezen oorlog, wel weer bewijzen ruilverkavelingscommissie. Gedeputeerde Staten van Zealand heb ben ingevolge art. 44, eerste lid, der Ruil- verkavelingswet 1938, de plaatselijke com missie inzake de ruilverkaveling van het waterschap Kruinlngen ten Oosten van het kanaal door Zuid-Beveland en van den Nieuw Olzendepolder, in de gemeenten Kruiningen, Yerseke en Krabbendgke, sa mengesteld als volgt W. J. L. de Groof te Kruiningen, voorzitter A van Hoote- gem te Knxingen, plaatsvervangend voor zitter Ph. Megaard te Kruiningen, ir. J. D. Dorst te Goes, plaatsvervangend ild. rijksveldwachter de moor gaat met pensioen. WEMELDINGE. Dinsdagmiddag had ten gemeentehuize het afscheid plaats van den heer A. de Mooi', rijksveldwachter brig-tit. der Rijksveldwacht, behoorende bij de ri vierbrigade Zeeland. De scheidende werd bij monde van den heer Van Thiel, districtscommandant der marechaussee te Middelburg, toegespro ken. Spr. roemde De Moor's plichtsbetrach ting als politieman, doch ook in zijn kwa liteit van machinedryver. Beide functies heeft de scheidende tot groote voldoening van zgn superieuren verricht. Spr. eindigde met den wensch, dat de heer De Moor nog vele jaren van een welverdiende rust zal mogen genieten. De heer Thieleman, waarnemend dis trictscommandant van de rijksveldwacht, sprak ook zgn groote voldoening uit over hetgeen dé scheidende functionnai'is in het belang van het Rgk en de gemeenschap had verricht. Spreker wenschte hem en zijn gezin alle goeds toe. Vervolgens sprak de heer Wiliemsen, burgemeester dezer gemeente. Uiteraard kwam ik niet veel met U in aanraking, aldus zei spr. tot den heer De Moor, het geen zgn oorzaak vond dat U op het water en ik op den wal was, doch den indi-uk dien ik van U heb gekregen, heeft op mg altgd een goeden indruk gemaakt. Spr. eindigde met den wensch dat het den heer De Moor met zgn gezin nog vele jaren goed moge gaan. Tot slot sprak de bootcommandant Mar selis, die- hem namens de rivierbrigade Zeeland dank bracht voor zijn goeden om gang met het overige personeel en roemde vooral ook de plichtsbetrachting die hg gedurende een-j reeks van jaren als ma chinedrijver aan' den dag had gelegd. Spr. zeide dat dit ook door den hoogsten chef werd gerespecteerd. Deze had voorgesteld om te blgven, doch door de gunstige voor waarden heeft de heer De Moor besloten op wachtgeldpensioen te gaan. Als aan denken bood spr. den scheidenden funo tionnaris een ruststoel en mevr. De Moor een prachtige plant aan. De heer De Moor heeft alle sprekers dank gezegd voor de waardeerende woor dten en die collega's voor hun aanwezig heid. Ten huize van den heer De Moor werd een verversching gebruikt, waarna deze plechtigheid was afgeloopen. alsnog eervol ontslag. RILLAND-BATH. Dinsdagavond kwam de raad der gemeente in een spoedelschen- de vergadering by een. Besloten werd als nog den heer J. p. Roozemond eervol ont slag te geven als hoofd der O.L. school. Voor stemden burgemeester en wethou ders en de lfeer v. Iwaarden. afloop verkooping. KRUININGEN. Woensdag werd alhier in het café De Korenbeurs ten overstaan van notaris E. C. van Dissel te Goes, publiek verkocht, ten verzoeke van de erven mej. M. Kouwe Cd., een perceel wei- en bouw-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3