Verduisteren: UIT DE PROVINCIE Radioprogramma Kerk- en Schoolnieuws KUNST van hedenavond 22.05 uur tot morgenochtend 5.23 uur De maan komt morgen te 15.36 op en gaat te 1.46 onder. Walcheren de melk- en boterprijs. Er is ons gevraagd om de prijsregeling voor de melk, vooral voor Zeeland nog eens nader toe te lichten en zoo zijn wij op on derzoek uitgetrokken. Daarbij bleek ons dat de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Souburg, Koudekerke en St. Laurens in de vierde prijsgroep vallen en daar de gestan- dardiseerde melk aan de klanten verkocht moet worden voor 16 cent, de taptemelk voor 8 cent, de .karnemelk voor 9 ct., de gortpap voor 15 ct. per liter en de yoghurt voor 35 ct. per Y2 liter. Voor het overige deel van de provincie is bepaald, dat de volle melk 16 ct. p. liter bedraagt. Om ge- standardiseerde melk te verkrijgen is 0.6 kg. vet van 100 liter volle melk afgeno men. Deze prijzen moeten direct worden in gevoerd, terwijl nog niet vast staat, wat aan de producenten zal worden uitgekeerd. Van de melk naar den boter is maar een stap en wij kunnen dan ook tevens antwoorden op de vraag waarom direct de boterprijs op 2.60 is gebracht, terwijl er toch nog voorraad was. Dit is duidelijk, de voorraad moest worden opgegeven en daar voor moest direct een bepaald bedrag per kg. worden bijbetaald. De Raad van Domburg bijeen. het verhuren van een bergplaats. DOMBURG. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente voltallig, onder voorzitterschap van den burgemeester mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Seroos- kerken. Bij de ingekomen stukken was de goed keuring van Ged. Staten van den aankoop van het gebouw Samenwerking van de muziekvereeniging Apollo. Van het ge meentebestuur van Oostkapelle was een schrijven ingekomen, waarbjj ze kenbaar maakten het verlangen van Ged! Staten om de gemeenschappelijke regeling be treffende den vleeschkeuringsdienst in den kring Oostkapelle opnieuw in zijn geheel, met inachtneming der aangebrachte wijzi gingen, vast te stellen. M.a.s. werd hier toe besloten. Naar aanleiding van de collectieve ar beidsovereenkomsten welke in hun nieuwen vorm waren ontvangen voor den land bouw en de bouwbedrijven vroegen B. en W. machtiging tot het toekennen der daarin genoemde loonen en het opvolgen der voor waarden daarin gesteld, welke machtiging werd verleend. Hierna werden achtereenvolgens vastge steld de wijzigingen van de begrootingen 1940, van de gemeente, den kapitaaldienst, het waterleidingbedrijf en het Burgerlijk Armbestuur. Naar aanleiding van de gelegenheid die geboden was om in te schrijven tot aankoop van de bergplaats aan den Singel^ was één biljet ingekomen en wel van den heer R. de Steur te Middelburg voor een bedrag van 510. B. en W. stelden voor het per ceel voor dien prijs te verkoopen. De heer GELDOF achtte de prijs te laag. Volgens spr. is het een oppervlakte van 100 M2., wanneer men een prijs re kent van 3 per M2., dan wordt er voor den opstal slechts een 150 betaald. Wel licht heeft de gemeente later nog eens een bergplaats van noode. De heer DE VISSER zou het wel met den heer Geldof eens zijn, ware het niet dat het perceel toch te'klein is om er iets goeds van de maken. De VOORZ. zeide, dat de prijs die nu geboden wordt, vrijwel gelijk is aan de waarde waarop B. en W., na deskundige voorlichting, deze bergplaats hadden ge schat, toen er nog geen sprake van ver koop was, ten behoeve van het opmaken der exploitatierekening voor den bouw der arbeiderswoning, zooals eerst het plan was. De heer BRAND meende, dat de grond prijs van 3 zooals den heer Geldof raamt gezien de ligging wel te hoog is. De heer ELOUT merkte op, dat onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden Ged. Staten toestemming hebben verleend tot bouw aldaar, echter is het de vraag of dat later ook nog zal gebeuren. Ten slotte werd tot verkoop besloten met de stem van den heer Geldof tegen, onder voorbehoud' van de goedkeuring van Ged. Staten en onder voorwaarde dat op dit perceel een woning zal worden ge bouwd. Met intrekking van het raadsbesluit van 14 Mei jl. werd besloten om een leening aan te gaan van 5500, waarvan in eer ste instantie op te nemen 3300, met de Coöperatieve Boerenleenbank alhier. De heer GELDOF vroeg toe te zien dat afval bij noodslachtingen in het slachthuis met meer daarbuiten werden weggewor pen. Dit zal geschieden. Verder vroeg spr. betere bekendmaking van de uren waarop het distributiekantoor is geopend. Ook dit werd hem toegezegd. v. J?eer VISSER vroeg wat met het grind zal geschieden dat uit de voor malige trambaan is gehaald, en of daar- m®?e "e wegen zullen worden verbeterd. De VOORZ. zeide, dat dit wel de bedoe ling is, indien zulks noodig blijkt. De heer BRAND zeide, dat dit materiaal ook zeer geschikt is voor het verbeteren van de wegen aan het strand en boulevard, zoodra dit mogelijk zal zijn. De heer ELOUT zeide, het te betreu ren, dat niet voldoende samenwerking be stond tusschen aangelanden van den Brou- werijweg om dien weg te verbeteren met dit grind, waarvoor het oorspronkelijk was bestemd. GEVONDEN VOORWERPEN. DOMBURG. Een witte schoen, te bevra gen bij M. C. Jellema, Markt E 5 een sik kel in zak, te bevragen bn P. Passenier Dzn., A 24 Wijngaardstraat. CONCERT. ZOUTELANDB. Hedenavond geeft de muziekvereeniging Luctor et Emergo, di recteur de heer Jac. Hollaers, een concert in de tent op het dorpsplein. Zuid-Beveland DE RAAD VAN KRUININGEN VERGADERDE. KRUININGEN. Maandagavond vergader de de Raad voltallig, onder leiding van burgemeester B. C. de Mul. Bij het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 15 April 1941 tot intrek king van verschillende belastingverorde ningen der voormalige gemeente Schore en tot intrekking der verordening tot afwij king van bepalingen der winkelsluitings wet voor de gemeente Schore, zegt de VOORZ. dat van hooger hand gevraagd is, eerst deze verordeningen in te trekken en daarna die van Kruiningen van kracht te verklaren; het is dus een administra tieve handeling. Dit werd z.h.s. goedge keurd. Bij het voorstel tot vaststelling van het wachtgeld voor den agent der arbeidsbe middeling J. J. P. Oele, vraagt de heer WITTE of het Rijk dit wachtgeld betaalt. De VOORZ. zegt dat bij informatie hier naar, geantwoord is dat dit niet het geval is. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Tegen de wijzigingen van den gewonen- en kapitaaldienst 1940 zijn geen bezwaren. De heer FRANCOYS zegt, dat B. en W. toch ook niet buiten af- of overschrijvin gen kunnen. De heer WITTE zegt, dat het vorige college dit toch nooit geweigerd is. Weth. BURKUNK heeft bezwaar tegen deze opmerking. De heer FRANCOYS zegt dat het vorige college wel gedreigd is met betaling van verhoogde uitgaafposten. De VOORZ. zegt dat de omstandigheden ook anders zijn nu en men soms niet buiten af- en overschrijving kan. Het voorstel wordt goedgekeurd. De VOORZ. licht daarna de rekening van inkomsten en uitgaven toe van den ge- meenschappelijken keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Kruinin gen over 1940. De bedoeling is dat voor 1940 1200 meer wordt afgeschreven dan het plan was, daar 1940 niet ongunstig was en voor 1941 dit niet verwacht wordt. De inkomsten bedroegen 8839,57, de uit gaven 7606,04 en alzoo een batig slot van 1233,53. Voor de verdeeling van de winst is alleen rekening gehouden met de keurloonen, ontvangen voor slachtingen buiten de centrale slachtplaats. Volgens deze verdeeling komt ten bate van Wemel- dinge 90,17, Yerseke 433,48, voorm. Schore 118,25, Kruiningen 254,98, Waar de 53,56, Krabbendgke 187,96, Rilland- Bath 85,13. Vastgesteld wordt een verordening voor jjkopnemers van schepen, beëedigde meters van houtladingen en beëedigde meters, we gers. en tellers, zulks op verzoek van Hansweert, zegt de VOORZ. Op de vraag van den heer FRANQOYS zegt de VOORZ. dat het verzoek komt van de expediteurs aldaar. De heer WITTE vraagt of, de weegbruggen daar ook onder vallen. De VOORZ. en ook de heer DE BAT mee- nen dat het voornamelijk voor de scheep vaart zal zijn. Daarna komt in behandeling de ver bouwing van het gemeentehuis. De VOORZ. zegt dat het plan zoo zuinig mogelijk is opgemaakt. Het aangebouwde woonhuis van den concierge geeft dan meer ruimte en de ingang voor alle huishoudelijke zaken. De heer WITTE vindt deze oplos sing beter dan het eerste voorstel, doch heeft bezwaar dat de concierge nu in het aangrenzende huls van den veldwachter moet intrekken en dat deze verhuizen moet, wat z. i. niet noodzakelijk is. De heer DE BAT zegt, dat te Yerseke de uitbreiding boven gevonden is en vraagt of dat hier ook niet mogelijk zou zjjn. De VOORZ. zegt, dat dit onderzocht is, doch door de bouworde onmogelijk is en bovendien nog andere bezwaren heeft. De heer FRANCOYS meent, dat deze uitbrei ding, gezien de toename van alles, gerecht vaardigd is en de kosten van 2000 het waard zijn, hjj meent, dat de concierge bij het gemeentehuis moet wonen. De VOORZ. zegt, dat toen in 1914 het gemeentehuis gebouwd is, dit aan de eischen voldeed, doch thans Is verruiming hard noodig. B. en W. meenen, dat de concierge bfl het gemeentehuis moet wo nen. De veldwachter moet evenwel in de kom der gemeente wonen en een vergoe ding voor de verhuizing ontvangen. Er zal niet verbouwd worden, voor deze een be hoorlijke woning heeft. Door deze verbou wing spaart men het te bouwen schuurtje en het opknappen der secretarie ook. De heer WITTE ziet het noodzakelijke er niet van in, dat de concierge bij het gemeente huis woont, en dat de distributie op het gemeentehuis beheerd wordt, is bok een bezwaar. De beste ambtenaren worden van de secretarie weggehaald. De VOORZ. zegt dat een reorganisatie door den Secr.-Gen. voor de gemeente-ambtenaren op komst is, zonder den distributiedienst dan. De heer HEMELAAR informeert naar de vergoeding der distributie, waarop de VOORZ. zegt, dat het Rijk 85 van alle distributiewerk vergoedt. De verbouwing wordt z. h. s. goedge vonden. Bü de rondvraag vraagt de heer WITTE of er geen oude steenen zijn voor het pad In Eindje de Ronde. De VOORZ. zal eens zien. De heer HEMELAAR zegt, dat naar verluid, op Hansweert nog inkwartierings- gelden van Hollandsche militairen te be talen zyn en vraagt of dat inderdaad zoo is. De VOORZ. bevestigt dit, doch heeft om betaling gevraagd en dit is in uit zicht gesteld, doch het gaat langzaam. DE RAAD VAN RILLAND-BATH VERGADERDE. Maandag kwam de Raad van Rilland- Bath in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester Do- mi nicus. Na de opening richt de voorz. eenige woorden tot wethouder Van Gorsel, die na een ernstige ziekte weer geheel her steld ter vergadering is. Daarna volgt de beëediging van het nieuw benoemde raadslid den heer M. Boonman. In de begrooting van 1940 wordt alsnog eenige wijziging gebracht evenals in de begrooting 1941, dit in verband met de nieuwe finantiëele maatregelen. Ingetrokken wordt het besluit d.d. 23 Mei 1941 inzake uniformen sluitingsmid dag voor de slagerswinkels. Door het hoofd der o. 1. school, den heer J. P. Roozemond, wordt met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag ge vraagd wegens benoeming elders. De heer Krijnsen stelt voor, dit ontslag niet eer vol te geven, daar volgens hem de be trokkene een eervol ontslag niet heeft verdiend. De heer Van Damme onder steunt dit voorstel, dat vervolgens in stemming wordt gebracht. Vóór stemden de hceren Krijnsen, Van Damme, Van Iwaarden en Boonman. Tegen de voorz. en wethouder Van Gorsel, zoodat besloten ls het gevraagde ontslag niet eervol te geven. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt den heer Roozemond eervol ontslag verleend. Voor de verbeteringskosten Hoofdweg zal een leening worden aangegaan van 7600 met een aflossingstermijn van 20 jaar en een maximumrente van 414 Aan den gemeente-opzichter wordt een bedrag van 2Vs van de aannemingssom toegekend. Over het loopende jaar zal het Burger lijk Armbestuur een tekort van 2000 hebben. De Voorz. zegt dat het 't beste is, dat het Burgerlijk Armbestuur een kasgeldleening aangaat. Wethouder Van Gorsel zegt, dat dit niet voldoende is, er is reeds een gropte achterstand. Be sloten wordt het volledige subsidie ad 1900 uit te keeren, voor het overige zal deze kwestie eerst door B. en W. behandeld worden. Bij de rondvraag bespreekt de heer Krijnsen het stuk uit „De Zeeuwsche Stroom", waarin Burgemeester en Ge meenteraad aangevallen worden. Er is daarin met cijfers gegooid en zelfs met cijfers die niet bekend zijn, daar over sommige détails dezer kwestie nog beslui ten genomen moeten worden. Wethouder Van Gorsel vraagt zich ook af uit welke bron deze cijfers komen. Ook de Voorz. weet daaromtrent niets. De Raad van Borssele vergaderde. BORSSELE. Maandag kwam de Raad in voltallige zitting bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester G. A. Bax. Een verzoek was ingekomen van de alhier opgerichte korfbalvereeniging V.O, P.O. (Voor ons pleizler opgericht), om, indien de gemeente een sportveld zal doen aanleggen, van dit veld te mogen gebruik maken. De Voorz. deelde mede, dat B. en W. niet afwijzend tegenover dit ver zoek staan en stelde voor thans reeds in principe te beslissen tot inwilliging van dit verzoek om dan later de voorwaarden vast te stellen. De raad verklaarde zich. accoord met dit voorstel. B. en W. stellen voor aan de plaat selijke vereeniging voor luchtbescherming een jaarlijksche subsidie te' verleenen van 40, opdat de vereeniging aan alle leden het orgaan gratis zal kunnen toezenden. Z. h. st. neemt men dit voorstel aan. Geen molestveraekering. Ged. Staten van Zeeland hebben ver zocht te mogen vernemen, hoe de raad staat tegenover het afsluiten van een mo- lestverzekering. B. en W. staan er eenigs- zins huiverig tegenover. De te betalen som is niet groot, doch het Is een onder linge verzekering en als nu in andere gemeenten groote schade wordt aange richt, kan het mogelijk zijn, dat er veel moet betaald worden. Op voorstel van B. en W. besluit de raad dan voorshands in deze zaak een afwachtende houding aan te nemen. Naar aanleiding van een bericht van den Secretaris-Generaal van binnenlandsche zaken wordt de bepaling in de veldwach tersverordening, dat dienstjaren bjj de militaire politie voor den veldwachter niet meetellen voor salarisverhooging, ge schrapt. B. en W. bieden den raad de rekening 1940 van het waterleidingbedrijf aan. Deze wijst aan in baten en lasten een bedrag van 6683,38. Aan kapitaalsinkomsten is het bedrag 1758,51, aan kapitaalsuitga ven 1265,78, dus een goed slot van 492,73. Het verlies bedraagt 1194,52. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur wy'st aan in ontvangsten 442,77 en in uitgaven 324,54, alzoo een batig saldo van 118,23, B. en W. hebben deze rekening nagezien en in orde be vonden. Een wijziging in de begrooting B.A, 1941 is noodig, daar voor een in een sa natorium verpleegde voortaan inplaats van 53,74 per jaar 113,74 moet be taald worden. Het verzoek van den heer F. W. J. lm» mink om hem, ingaande 1 Mei, als agent der arbeidsbemideling een wachtgeld toe te kennen, willigt de raad z. h, st. in, Rondvraag, Bij de rondvraag informeert de heer A. van Overbeeke of de oude brandkast der gemeente ter beschikking kan gesteld worden van het Burgerlijk Armbestuur. Dc voorzitter zegt, dat deze brandkast reedg op de secretario is geplaatst ter be schikking van den gemeentesecretaris, maar er is nog een vrij groote stalen geldkist beschikbaar en deze zal aan den penningmeester van het B. A. ten ge- bruike worden gegeven. Ook vraagt de heer van Overbeeke, of de secretaris-pen ningmeester van het Burgerlijk Armber stuur in aanmerking kan komen voor 6 procent toeslag op zijn salaris. De voor zitter meent, dat dit mogelijk is, daar men hier met een semi-overheidsbedrijf te doen heeft. De raad besluit daarop met alge- meene stemmen tot toekenning van dezen toeslag. Daarop vraagt hetzelfde lid nog of de korfbalvereeniging soms op Zondag wedstrijden zal houden, want in dat ge val verklaart hij zich tegen het toekennen van subsidie. De voorzitter antwoordt, dat dit een zaak is van later zorg, Op de vraag van den heer A. van Lweden of de bestelde motor-brandspuit spoedig kan geleverd worden, zegt de voorzitter, dat hij op een brief, aan de betrokken firma de vorige week gericht, nog geen antwoord ontving, maar dat de Inspecteur voor het Brandwezen in Den Haag hem heeft meegedeeld op het ver zoek om medewerking, dat de spuit zal geleverd worden. De heer M. Walhout zou het wensche- lijk achten, dat men het gras op het plein wat langer liet groeien, ten bate van de bewoners, die konijnen en geiten houden. De voorzitter zegt overweging1 toe. RAAD VAN DRIEWEGEN BIJEEN. DRIEWEGEN. De Raad van Driewegen vergaderde Maandag onder voorzitterschap van burgemeester Eikhuizen. Medegedeeld werd, dat door Ged. Staten werd goed gevonden dat die burgemeester te Driewegen zitting zal hebben op Maan dag, Woensdag en Vrijdag van 1414 uur, en dat eveneens de crediet-overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank wordt goed gekeurd. Enkele kleine wijzigingen van de begrooting 1940 wordlen zonder discussie aangenomen. De VOORZ. bepleit aansluiting bij het Verificatiebureau van Ned. Gemeenten tot nazien van kas en boeken van den ge meente-ontvanger. Hij acht noch zich zelf noch de wethouders voldoende boekhoud kundig onderlegd om deze verificatie dege lijk door B. en W. te doen geschieden, vooral nu die laatste jaren door verschil lende maatregelen de werkzaamheden van den ontvanger zoozeer uitgebreid zijn. De kosten bedragen het eerste jaar 145 en vervolgens 105 per jaar. Daarvoor wordt een 3-maandelijksche kascontróle gehou den en worden de jaarrekeningen nage zien. De heer VAN OOSTEN vraagt of B. en W. voor deze uitgave dekking gevonden hebben, waarop de VOORZ. meent deze voorloopig te kunnen vinden in het ver schil van salarieering tusschen den vasten en den waamemenden burgemeester. De heer KOEMAN heeft geen bezwaar in de aansluiting, omdat men zich telkens slechts voor één jaar behoeft te verbinden. Hierna wordt tot aansluiting besloten. Voorts wordt besloten de couponbelas ting waar mogelijk te verhalen op de geldgevers. Door de Ver. van Ned-, ge meenten is een regeling voor Molest-ver- zekering ingesteld waarbij bezittingen van overheidslichamen ondergebracht kunnen worden. Waar onze gemeente plm. 50.000 aan gebouwen te verzekeren heeft en de jaar premie 22 bedraagt en waar ook Ged. Staten op deze verzekering aan dringen, wordt besloten tot deze verzeke ring toe te treden al lokte de aanvullings premie van 1100 verschuldigd bij het lijden van groote materieele schade nog eenige discussie uit. Hierna sluit de VOORZ. de vergadering. NIEUW RAADSLID. 'a HEERENHOEK. Naar wjj vernemen zal binnenkort een nieuw raadslid zitting nemen. De lieer A. van den Dries zal wijlen den heer Fraanje opvolgen. In de eerst volgende raadszitting zal de heer v. d. Dries worden geïnstalleerd. Zeeuwsch-Vlaanderen DE RAAD VAN CADZAND VERGADERDE. CADZAND. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Het nieuw benoemde raadslid J. Rietema legde in handen van den voorzitter de voor geschreven eeden af. Als ingekomen stuk werd o.a. medege deeld een proces-verbaal van. opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger. De adn- de gemeente 's-Heerenhoek ver strekte kasgeldleening ad 6000 werd met drie maanden verlengd. De i-aad besloot om de verordening, re gelende de eischen van benoembaarheid van den gemeente-veldwachter te wijzigen, in verband met het buiten-werking-stellen van de wettelijke bepalingen van het capitulan- tenstelsel. De raad besloot overeenkomstig 't voor stel van B. en W. om aan te sluiten bij de waarborgmaatschappij „Molestrisico voor gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen", ter verzekering van gemeente lijke eigendommen tegen molestrisico. De wedden en pensioensgrondslagen van den gemeente-secretaris en gemeente-ont vanger werd opnieuw vastgesteld. De raad besloot voorts overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemeene politieverordening dezer ge meente tot het opnemen van voorschriften inzake het wegruimen van sneeuw en ijs. Een wijziging van de begrooting 1940 werd aangenomen. DONDERDAG S JULI 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgym. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgym. 8.00 BNO bcr. 8.15 Dagopening (Vrijz. Protest. Kerkoomlté). 8.25 Gram. 9-15 Voor do huisvrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voor den boer. 1120 Gram. 17.00 Omroepork. 12,40 Alma nak. 12.45 BNO Nieuws- en econ. ber. 1.00 Do Ramblers. 1.30 Orgel. 2:00 Stedelijk ork. van Maastricht. (3.003.20 Voor dc Vrouw). 4.00 Gram. 4.30 „Galerij van hedendaagsche Italiaan- echo «angora", causerie (met gram.) 5.15 BNO Nieuws-, ccon. en beursber. 5.30 Omroepork. 6.15 Causerie „Afbraak en Opbouw van handel en nijverheid". 6.80 De Romancers. 7.00 BNO Vragen van den dag. 7.15 Musiquettc. 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding. 8.00 BNO ber. 8.30 Amuaementsork., Klaver Drie en solist. 9.30 Ber. Bngelsch). 9.45 BNO i ber. 10.00—10.15 BNO Engelsche uitzending. HILVERSUM n. 801.5 M. 6 45 Gram. 6.50 Ochtendgym. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgym. 8.00 BNO ber. 8.15 Gram. 10.00 Morgendienst (Christ. Radio Stichting). 10.20 Gram. 10.40 Declamatie. 11.00 Musiquette. 11.85 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Groot Amuaementsork. 12.45 BNO Nieuws- en econ. ber. 1.00 Omroep ork. en piano. 2.00 Gevarieerd middagprog. 3.20 Gram. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Orgel. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 ChrlsteIHke lectuur. (Christ Radio Stichting). 5.15 BNO Nieuws-, econ. en beursber 5.30 Het Amsterdamsche Trio. Als intermezzo Zang met piano. 6.45 Reportage. 7.00 BNO Persoverzicht voor binnen- en buiten land. 7.13 De Melodisten. 7.30 Causerie „Ik was er zelf bij". 7.45 De Melodisten. 8.00 BNO ber. 8.15 Voor den boer. 8.30 Groninger Orkest ver. en solist, en gram. 9.45 BNO ber. 1Q.0O— 10.15. Gram, GEREF. KERKEN. De heer N. H. Wamsteeker, theol. candi- daat te LJmuiden, heeft de benoeming; tot hulpprediker bfl de Geref. Kerk te Vli*- aingen aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven '(5e pred. pl.) P. Veenhuizen te Den Helder. Bedankt voor Haren (2e pred. pl.) B. Timmer te Wagenborgen .(afkomstig wit Goes). HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS IN 1940. Aan de Mededeelingen van de afd. Cul- tureele Statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontleenen we dat in ons land op 31 Dcc. j.l. 2333 scholen waren voor voorbereidend (bewaarschool) onderwas tegen 2321 op 31 Dec. 1939. Daarbij zijn niet Inbegrepen de scholen die in verband met de tijdsomstandigheden op den telda tum geschorst waren en geen leerlingen telden. Wat de onderscheiden richtingen betreft, zijn de R. K. en de overige bijzon dere scholen met resp. 21 en 5 gestegen, het aantal Openbare scholen daalde met 9, dat der Prot. Chr. met 5. Den Haag had een winst van 20 scholen maar Rotterdam een verlies van 11. Het totaal aantal leerlingen daalde met 300, het aantal jongens daalde met 627, maar dat der meisjes steeg met 327. Het aantal leerlingen der openbare scholen ver minderde met 1591, dat der Prot. Chr. scho len steeg met 364 en dat der R.K. scholen met 1003. Het leerlingental der overige bij zondere scholen liep terug met 76. Rotter dam had een verlies van 2190 leerlingen, Den Haag een winst van 920. Het aantal hoofden verminderde met 7, dat der onder wijzeressen met 47. Het aantal kweekelin- gen en helpsters verminderde tezamen met 39. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet (toez.) ds. J. H. Cirkel te Leerbroek. GEREF. GEM. Tweetal te Terneuzen ds. A. Visser, Aagtekerke en A. van Stuyvenberg te Yerseke. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid (2e pred. plaats) ds. J. L. Wielenga te Laren (N.H.) PaderewskI overleden. De vroegere minister-president van Polen en beroemde pianist, Ignaz Pa- derevvski, is Zondag op 81-jarigen leeftijd in een hotel te New-York over leden, na gedurende een week ziek te zijn geweest. Kalme handel op de Amsterdamsche Beurs. Gisteren had de markt weer een rustig verloop. De koersbeweging was onregelma tig. Enkele specialiteiten waren iets hooger, terwijl andere daarentegen lichtelijk in reactie verkeerden. Er openbaarde zich echter een zeer vaste stemming voor de beleggingswaarden. Herbelegging in ver band met den 1-Juli termijn speelde klaar blijkelijk een niet onbelangrijke rol. Vooral de staatspapieren waren gefavoriseerd. De nieuwe vieren waren opnieuw hooger en stegen van 96Vio tot 96V1C. De gestaffelde leening monterde van 92 1/16 tot 92%. De andere jongere staatsleeningen waren alge meen hooger en eveneens was dit het geval met de Indische obligatiën. Bijzonder vast gestemd was de oude schuld. Gemeente lijke- en provinciale leeningen waren even eens goed van toon en meercndeels hooger. Terwijl ook pandbrieverf in verscheidene gevallen wat hooger waren. Op de locale markt werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door de afdee- ling der industrieelen. Aku's werden druk verhandeld. Van de overige courante soor ten waren ook de Philipsaandeelen vast ge stemd, en de koers steeg zelfs tot 22y2 procent, waarna echter een kleine inzinking intrad. In tegenstelling hiermede hadden Unilevers een zwak voorkomen. Voor de minder courante industrieelen bestond even eens een aangenaam sentiment en in ver scheidene gevallen kwamen hoogere notee ringen tot stand. Later in den middag werd de belangstelling plotseling getrokken door van Berkel's welke eensklaps in een grooten open hoek werden verhandeld, hetgeen in langen tijd niet gebeurd is. De koers ging in minimum van tyd verscheidene procen ten naar boven. Omtrent de oorzaken van een en ander tastte men ter beurze in het duister. Olies hadden een zeer traag ver loop en bewogen zich tusschen dezelfde grenzen als Maandag. De scheepvaartru briek was stil en weinig veranderd. Voor cultuurfondsen was de animo eveneens niet groot. In H.V.A.'s werd slechts weinig ge daan. De tabaksmarkt lag bijna geheel ver laten. Op de rubberafdeeling waren Am sterdam rubbers prijshoudend, maar gemid deld weinig veranderd. Voor diverse incou rante soorten kwamen hoogere noteeringen tot stand. Jubilea bij 1de spoorwegen. In den loop van de maanden Mei en Juni herdacht een groot aantal ambtenaren en beambten den dag, waarop zij vóór veertig jaren in dienst der spoorwegen traden. Op 30 Juni j.l. kwamen zfl uit alle deelen des lands naar Utrecht, waar zij in het hoofd bureau door de directie der Nederlandsche Spoorwegen ontvangen en hartelijke toege sproken werden. Als herinnering aan dezen voor hen allen zoo gedenkwaardigen dag werd aan ieder van hen een oorkonde over handigd. Bovendien zal hun als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud wor den uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3