PROVINCIALE STATEN Marktberichten Radioprogramma STILLE No 9 84 VOORSTELLEN VAN GED. STATEN. Wijziging Provinciale begrooting 1940. Ged. Staten stellen aan de Provinciale Staten voor een wijziging te brengen in de begrooting 1940, waardoor de post on voorziene uitgaven wordt verlaagd met 6.462.09 en uitgetrokken op 17,071.81. O.a. is een post uitgetrokken van 10.902 voor vergoedingen aan personeel der pro vincie voor verloren eigendommen in en door den dienst, als gevolg van oorlogs handelingen. Dit betreft alleen hetgeen verloren ging op schepen of in gebouwen aan de provincie toebehoorende of bij haar in gebruik, voor zoover dit niet op an dere wijze aan de betrokkenen wordt ver goed. Heffing bruggeld Tholen. De besprekingen inzake de heffing van tolgelden op de brug te Tholen, zijn na dat deze ingaande 10 Oct. '40 waren ver lengd, voortgezet, doch zijn ook thans nog niet in een zoodanig stadium,, dat het Ged. Staten mogelijk is een definitief voor stel te doen. Veeleer laat het zich aan zien, dat de te voeren onderhandelingen gezien de netelige kwesties, die daarbij zijn betrokken en de verschillende corpo raties die aan het tot stand komen van een bevredigende oplossing moeten mede werken, nog zeer geruimen tijd in beslag zullen nemen. Ook op grond van in een schrijven aan den Secretaris-Generaal van Waterstaat aangevoerde motieven stellen Ged. Staten voor thans te besluiten tot een verlenging van het tarief voor een tijdvak van 3 jaren. Zij, die voorstanders zijn va!n een ster ke verlaging of zelfs van een algeheel verdwijnen van het brugrecht, mogen be denken, dat een maatregel, waarvoor dit recht zonder meer buiten werking wordt gesteld of zelfs maar zeer sterk wordt beperkt, neer zou komen op een ont eigening zonder schadeloosstelling en dat zoodanig besluit mitsdien in strijd zou zijn met de grondbeginselen van het staatsrecht. Daarbij pretenteert het be sluit geenszins vooruit te loopen op een definitieve beslissing en daarin mag ze ker niet gezien worden een erkenning van het vooralsnog betwiste recht der ge meente. Restauratie van den Stadhuis- toren te Goes. Alvorens een verzoek van het gemeen tebestuur van Goes om een bijdrage uit 's Rijks kas ten behoeve van de restaura tie van den stadhuistoren in ver'dere be handeling te nemen stelt de secretaris generaal van het Departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming een onderzoek in of de financieele positie der gemeente Goes het toekennen van een rijksbijdrage rechtvaardigt. Bij toe stemmende beantwoording wordt dan te vens antwoord verzocht op de vraag of Ged. Staten bereid zijn de toekenning van Provinciale subsidie te bevorderen. Daar de gemeente Goes steunbehoevend is, is toekenning van subsidie, gelet op den stand der gemeentefinanciën, wel te recht vaardigen. Blijkens het terzake uitgebracht rapport van de Rijkscommissie voor de mo numentenzorg is herstel van een eeuwen ouden toren zeer aan te bevelen temeer omdat het bouwwerk overigens nog in goe den staat verkeert. Ged. Staten achten het van belang, dat de Prov. Staten reeds thans in beginsel besluiten aan de restaura tie financieele medewerking te verleenen. De definitieve bijdrage kan dan, wanneer het verzoek van het gemeentebestuur is binnengekomen, worden vastgesteld, wan neer de werkelijke uitgaven bekend zijn, welke naar raming 7800 zullen bedragen, waaraan dan de Provincie 10 of 780 zal moeten bijdragen eventueel verhoogd tengevolge van de ingetreden prijsstijgin gen. Geldleening voor de bootdiensten. Reeds bij de behandeling van de be grooting voor 1941 hebben Ged. Staten ge wezen op den toestand van de schepen van den Provincialen Stoombootdienst. Thans leggen zij een door hen tot den secretaris generaal van het Departement van Water staat gericht schrijven over, met diens ant woord en een nader schrijven van hun col lege. Zooals blijkt uit het eerste schrijven zijn de kosten voor zoover deze niet worden gedekt door de te ontvangen schade-ver goedingen, volgens een geheel vrijblijvend verstrekte opgaaf te stellen op 1.300.000. Ten einde deze uitgaaf te kunnen betalen dient hiervoor een geldleening te worden aangegaan en stellen Ged. Staten voor daartoe te besluiten en de rente te bepa len op ten hoogste 4 berekend tegen parikoers en de aflossing op ten hoogste 20 jaar. De uitgifte der leening geschiedt in eens of bij gedeelten bij openbare inschrij ving of onderhands, naar mate Ged. Staten wenschelijk achten. Uit het schrijven aan den secretaris-ge neraal blijkt o.a., dat het motorschip „Ko ningin Wilhelmina" hersteld is, dat de „Ko ningin Emma" in herstel is gegeven. De „Luctor et Emergo" en de „Schouwen" ko men niet voor herstel in aanmerking. De motorboot „Zeemeeuw" is hersteld. Voor het herstel van de „Prinses Juliana", „de Prins Hendrik", „de Prins Willem I" en de „Oosterschelde" is opdracht gegeven. Voor de beide laatstgenoemde schepen is op dracht gegeven de tweede klasse deksalon op te offeren voor een grootere ruimte voor het vervoer van auto's. Het motorschip „Prinses Juliana" wordt verlengd en om gebouwd tot een vaartuig, dat geschikt is voor een uurdienst op de lijn Vlissingen Breskens. De machine-installatie van dit schip wordt in de „Prins Hendrik" over gebracht, welk schip dan ook verlengd wordt en tevens stabiler gemaakt, want de stabiliteit van dit schip was niet voldoen de. De secretaris-generaal heeft zich met een en ander vereenigd als er omtrent her stel en verbetering voortdurend voeling wordt gehouden met den Regeeringscom- missaris voor de Prov. Stoombootdiensten op de Westerschelde en de lijn Neuzen Hoedekenskerke met ingang van een nader door den secretaris-generaal te bepalen da tum niet meer voor Rijkssteun in aanmer king komt. Wat het laatste betreft merken Ged. Staten op, dat de lijn NeuzenHoedekens kerke thans niet kan worden gemist. Dit zal eerst het geval kunnen zijn, wanneer de vervoermiddelen zoowel als de verkeers wegen te land van en naar de aanlegplaat sen van de beide andere lijnen zoodanig zyn, dat het verkeer en vervoer, dat op deze lijn is aangewezen, zonder bezwaar door die lijnen kan worden overgenomen. Daar om zullen Ged. Staten het ten zeerste op prijs stellen, indien de secretaris-generaal de in de toekomst te bepalen datum in overleg met hun college zou willen vaststel len. Kalme markt op de Amsterdamsche beurs. De handel op de effectenbeurs te Am sterdam was bij den aanvang van de nieu we week wel niet omvangrijker dan bij het einde van de voorafgaande, maar de markt had Maandag toch geen doodsch voorko men aangezien zich op eenige afdeelingen, z\j het op bescheiden voet, eenig affaire ontwikkelde. Goed gedisponeerd waren de Nederland- sche beleggingswaarden, meer speciaal de Nederlandsche staatspapieren. De gestaf felde leening werd druk verhandeld en liep regelmatig naar boven. De locale markt gaf in de eerste plaats tamelijk opgewekte affaire te zien in AKU's, die in een open hoek werden ver handeld. Onmiddellijk werd boven het vo rige slot afgedaan en vonden transacties plaats tegen 14i/2 procent, daarbij open baarde zich aanhoudend vraag en het ge volg hiervan was dat later in den middag 143% kon worden gemaakt. Unilevers wa ren weinig veranderd. De Philipsaandeelen werden op 209 ingezet en stegen vervol gens tot 215. Olie's waren in den beginne weifelend en eenige punten lager, maar nadien steeg de koers. De affaire in scheep- vaartaandeelen was kalm. De Indische cul tuurwaarden waren gemiddeld niet veel veranderd, maar onder beurstijd legden zij toch een uitgesproken neiging tot oploo- pen aan den dag. De affaire in tabakken was zeer klein; het was blijkbaar niet ge makkelijk om transacties tot stand te bren gen. De koersen waren weinig of niet ge wijzigd. De rubbermarkt was stil. Incassobank 112% Amsterdam 1936 3% 113% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 91% Nederland 2e lng 1940 4 98% Nederland met bel. fac. 1940 4 100 Ned. k ƒ1000 1938 (3%) 3 91%—9115/16 Indië 1000 1937 3 93% Indië k 1000 1937A 3 919/16 A Koloniale Bank 188% A Ned. Ind. Handelsbank 1£1 C Ned. Handel Mij. 128% A Van Berkels Pat. 70 C Calvé Delft 69% A Lever Bros en Unilever 113114% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 209215 Algemeene Kunstzijde Unie 140%143% Holland-Amerika lijn 110%111% Java-China-Japan lijn 148147 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 159 A Kon. Petroleum Mij. 233236% Dordtsche Petr. Mij. 211 Handelsvereen. Amsterdam 413 A Ned. Scheepvaart Unie 167169 Ver. 'Ind. Cult. Ondern. 174% C Amsterdam Rubb. 258261 A Deli Batavia Rubb. Mij. 210% A Hessa Rubber Mij. 130% A Serbadjadi Sum Rubb. 134% Nederland 1941 4 100 98 15/16 Een overzicht van het IJsclubterrein te Amsterdam tijdens de massale bijeenkomst van Vrijdagavond. Op den voorgrond de aanwezige burgerlijke en militaire autoriteiten, waaronder de regeeringscommissaris van Amsterdam! de heer E. J. Voute. (Pax Holland.)^ NEDERLAND EN DE STRIJD IN HET OOSTEN. ONS VOLK TOONE BEGRIP. (Van onzen Haagschen correspondent.) De jongste wending, die de geweldige worsteling, welke wij beleven, heeft geno men, moet het overgroote deel van ons Nederlandsche volk niet onsympathiek zijn, voorzoover althans aan een oorlog het praedicaat „'sympathiek" kan worden toegekend. Ons volk immers heeft altijd een instinctieve afkeer gevoeld voor het bolsjewistische Sovjet-Rusland en, mèt Zwitserland, was ons land het eenige, dat tot 't laatste toe 'n officieele erkenning van de Sovjet-Unie heeft geweigerde Hoezeer heeft de loop dier gebeurtenissen uitge wezen, dat wfl Nederlanders in dit opzicht juist hebben geoordeeld Wij zeggen dit niet om ons daarbij farizeïsch op de borst te slaan en nog min der om ons te verhoovaardligen op ons juiste inzicht. Het dient trouwens eerlijk heidshalve erkend te worden, dat ook het nieuwe Duitschland zich van het begin af aan de gevaren van het Russische bolsje wisme bewust is geweest. Wie hieraan mocht twijfelen, verdiepe zich nog maar eens in Hitler's „Mein Kampf". Het feit, dat de Duitsche Führer in Augustus 1939 het veel besproken verdlrag met de Sovjets sloot uit louter politieke overwegingen en noodgedwongen, teneinde een funeste omsingeling te ontkomen doet hieraan niets af. Er is immers alle redenen toe om aan te neanen, dat Hitler tot dit besluit is gekomen met tegenzin, omdat juist hy zich geen illusies kon maken over de conse quenties, ook al moge hij dan korten tijd hebben gehoopt, dat de bolsjewieken mis schien nog tot inkeer waren te brengen en zich zouden willen voegen in een geor dende Europeesche samenleving. In het belang van zyn land en volk heeft Hitier naar alle kanten getracht, den vrede te be waren, ook naar de zijde van Rusland echter gelukkig niet tot eiken prijs. Dit laatste bewijst thans de veldtocht de kruistocht tegen het bolsjewisme. Van Nederlandsch standpunt uit gezien kunnen wij niet anders dan dankbaar daarvoor zijn. Want indien men al ten aanzien van den oorlog op de vorige fron ten meende te moeten twijfelen aan Hit ler's oprechte bedoelingen met Europa, zoo is dat voor den eerlijken en objectie ven beoordeelaar thans niet meer wel mo gelijk, omdat het hier duidelijk is, dat het Duitsche verzet tegen den vuigen machts wellust van dien bolsjewistischen beer van principieele beteekenis is voor geheel Eu ropa, en dus evenzeer vpor ons eigen land. Jarenlang zijn wij Nederlanders wij zeidien het reeds in den aanvang over tuigd geweest van de Europeesche nood zakelijkheid tot beveiliging tegen de be dreiging van het immoreele, godlooze en onmenschelijke bolsjewisme. Het zou der halve dwaas en oneerlijk zijn, thans te doen, alsof dit gevaar niet zoo groot zou wezen. De gebeurtenissen van het afge- loopen jaar hebben deze dreiging en dit gevaar immers eerder duidelijker gemaakt dan verkleind. Wij hoeven slechts namen te noemen als Finland, Litauen, Letland, Estland. Al de gruwelijke weedom, welke die Sovjet-Unie als bolsjewistische zege ningen over deze onmachtige landen heeft uitgestort, is toch waarachtig welsprekend genoeg Daarom zou het önwaarachtig zijn, in dien wij Nederlanders thans, nu het Duitschland is, dat den strijd tegen het Engelsche luchtaanvallen op Duitschland. Het D.N.B. meldt dat gisteren bij een vlucht naar de Duitsche Bocht onder be scherming van laaghangende wolken, en kele Engelsche gevechtsvliegtuigen bom men hebben neergeworpen op woonwijken van de stad Kiel. Er werd slechts geringe schade aangericht. Onder de bevolking vie len enkele dooden en gewonden. Door het hevige vuren der luchtdoelartillerie en de onmiddellijk opstijgende jagers stortte de aanval van de Royal Air Force ineen. Bij deze militair totaal nuttelooze actie verloor de vijand in den kortst mogelijken tijd negen gevechtsvliegtuigen. Van de Engelsche vliegtuigen die gister nacht het Noord-Duitsche kustgebied pro beerden aan te vallen, werden twaalf door nachjjagers en één door luchtdoelgeschut neergehaald, tezamen dus dertien toestel len.' In den afgeloopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen naar West-Duitschland en wierpen een aantal brisant- en brandbom men, voornamelijk in het Rijnsch-West- faalsche industriegebied en op Keulen. De bommen richtten eenige materieele en per soonlijke schade aan. Tot dusver is mel ding gemaakt van twee door het luchtdoel geschut neergehaalde vijandelijke toestel len. ERNSTIG ONGEVAL MET SPRINGSTOF-PROEF. Een 16-jarige scholier te Amsterdam, wilde gisteravond een proef nemen met een zelf gemaakte springstof, waartoe hij o.m. eenig buskruit en magnesiumpoeder gebruikt had. De proef verliep echter zoo ongelukkig, dat de jongen zware brand wonden aan het gericht kreeg. Gevreesd wordt, dat hij het licht zijner beide oogen zal moeten missen. Roode gevaar heeft aangebonden, onze vroegere overtuiging zouden verloochenen en ons bepalen tot die houding van een veelal nog niet eens welwillenden toe schouwer. Het beroep, dat de Rijkscommissaris in zijn groote Amsterdamsche rede Vrijdag avond, over de hoofden der aanwezige Duitsche en Nederlandsche geestverwan ten heen, op ons geheele volk heeft ge daan, verdient begrip en gehoor te vinden. De omstandigheid, dat het de hoogste vertegenwoordiger der bezettende over heid was, die dit beroep op ons deed, mag hierin toch eigenlijk geen verandering brengen. Waar het hier immers minstens evenzeer gaat om een Nederlandsch be lang, toone ons volk die grootheid van ziel, waartoe het rich in den loop der eeuwen meermalen heeft weten op te werken en waardoor het zich vermocht te onderschei den. Van ons wordt niet geëischt, dat wij mede ten strijde zullen trekken wèl wordt verwacht, dat wij begrip zullen toonen voor de geweldige gebeurtenissen, die zich thans in het Oosten voltrekken. De Rijks commissaris zed in bovengenoemde rede in zijn oproep tot ons, Nederlanders „Zij treden mede aan voor het weirijn van hun eigen volk, als zij hun economische erva ring en hun discipline beschikbaar stellen voor de exploitatie van de economische mogelijkheden en de beveiliging van de orde". Geen Nederlander kan met recht deze medewerking van de hand wijzen. Geen afbeeldingen van levende leden van het Oranjehuls. Het Rijkscommissariaat maakt bekend Wilhelmina van Oranje Nassau, die naar het vijandelijke buitenland gevlucht is, heeft zich thans aan de ztjde der Sovjets geplaatst. De Rij les commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft daarom ge last, dat afbeeldingen van eiken aard van de levende leden van het Huis van Oranje Nassau uit alle overheidsgebouwen en gebouwen van openbaren dienst, uit alle openbare- en bijzondere scholen, openbare inrichtingen en bedrijven, en over het al gemeen uit alle gebouwen, welke voor openbare doeleinden gebruikt worden, ver wijderd moeten worden. KAPELLE, 30 Juni. Aardbeien 9—34, Early Rivers 5775, vroege kersen 2247, doperwten 1820, tuinboonen 10, postelein 911, tomaten 1631, kropsla 11.50, bospeen 511, kroten 78, komkommers 412 bloemkool 311, kasperziken 515. MIDDELBURG, 30 Juni. Spinazie 820, postelein 411, zuring 23, Wagenaars- boonen 50—*60, suikerboonen 5060, stam- snijboonen 3055, stamprincessenboonen 5560, tuinboonen 1014, doppers 818, peulen 25, andijvie 518, rabarber 46, waspeen 2022, savoye kool 68, alles per 100 kg. peen 511, rapen 5, kroten 410, uien (sjalotten) 1013, selderie 10- 14, radys 2—4, Rammenas 4—6, alles per 100 bos bloemkool 212, kropsla 0.501, komkommers 5.5016, alles per 100 stuks; peterselie 2025 ct. per chip. Schonen van Bath 15, meloenen 4964, perziken 418, alles per stukpruimen Earley Laxton 1.30, aardbeien 0.350.50, beiden per kg. roode bessen 0.300.40 per doos. WOENSDAG 1 JULI 1941. HILVERSUM I. 415.5 m. 6.45 Gram. 6,50 Ochtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Ochtendgym. 8.00 BNO: ber. 8,15 Gewijde muziek (gr. pi.) 8,40 Gram. 9,15 Voor de huisvrouw, 9,20 Gram. 10,45 Piano. 11,00 Voor de kleuters. 11,20 Omroepork. 12.00 Puszta-ork. 12,25 Voor den boer. 12,40 Almanak. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Cello met piano. 1,30 Gram. 2.15 De Melodisten en solist. 3,00 Voor de vrouw. 3,20 Zang met piano en gram. 4,00 Bijbellezing. 4,20 Voor de jeugd. 5,00 Gram. 5,15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5,30 Voor de rij pere jeugd 5.45 Klaas van Beeck en zijn ork. 6,15 Voor den Binnenschipper. 6,30 Omroepork. 7,00 BNO: Econ. vragen van den dag. 7,15 Voor de kleuters. 7,25 Gram. 7,30 Volkszang met piano. 8.00 BNO- ber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaf-etprogr. 9,30 Ber. (Engelsch). 9,45 BNO: ber. 10,0010,15 BNO: Engelsche uitzending. HILVERSUM II. 301,5 m. 6.45 Gram. 6,50 Ochtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Ochtendgym. 8.00.BNO: ber. 8,15 Gram. 10,00 Morgenwijding (Vrijz. Protest. Kerkcomité). 10,20 Piano. 10,40 Causerie „Een herinnering aan P. A. de Genestet". 11,00 Zang met piano en gram. 11,30 Viool met piano. 12,00 Ber. 12,15 Orgel. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Ensemble Erica Helen. 1,45 Omroepork. 2,15 Voor de jeugd. 2,30 Verkorte opera „Tosca" (gr. pl.) 4,00 Viool, fluit en alt. 4,25 Gram. 5,00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons volk" (Vrijz. Protset. Kerkcomité). 6,15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5,30 Amusementsork. en solist. 6,15 Orgel. 6.45 Reportage. 7,00 BNO. Bra- bantsch praatje. 7,15 Plano. 7,30 Causerie „Volksgezondheid". 7,45 Gram. 8,00 BNO: ber. 8,15 Residentie-ork. en soliste. 9,00 Boekbespre king. 9,20 Gram. 9,45 BNO: ber. 10,00 Dagsluiting (Christ. Radio Stichting), 10,05—10,15 Gram. Geschreven door DASHIELL HAM M ETT Teekeningen van ALEXANDER RAYMOND 85. „Ik vraag* slechts 100.000 dollar, als ik het bewijs lever, dat Po wers' kapitaal aan zijn nicht toebehoortgaat Hall verder en werpt een sluwen blik op den detective tegenover hem. Deze haalt even zijn schouders op en zegt„Vraag het aan Evelina. Het zal haar geld zijn en niet het mijne". „Dat is toch onzin Dexter", en dan wordt de stem van Alfred Hall bijna vleiend, „ze is toch verliefd op je en wil met je trouwen. Dan zal iedere cent van haar millioenen toch aan jou behooren". Dexter geeft geen antwoord en wendt rich geërgerd af. Hall bekijkt zijn sigaret nauwkeurig en zegt dan„Ik zou natuurlijk een voorschot moeten hebben. Wat kan je me nu dadelijk geven?" Even blijft het onhealspellend stü. Dexter's oogen zjjn op het arro gante gezicht van Hall gericht. Dan schiet de vuist van den detective uit en raakt Hali's kin. Deze rolt over den grond, terwijl Dexter uit roept „Dit kan je krijgen I" Intusschen is iemand naderbij geslopen, (Donderdag vervolg.)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6