HET UITBREIDINGSPLAN VAN MIDDELBURG. he' doornige Pad Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 1 Juli Een randweg om de stad heen. Projecties voor 710 arbeiderswoningen, 550 middenstandswoningen, 28 villa's, 18 winkels en 80 panden „gemengde bebouwing". Een wandelpark bij den Nadorstwegtwee sportterrei nen, een zwembad achter de melkfabriek. Plaats voor kleine Industrieën. Reden van ontstaan. In het verleden is de groei van Middelburg buiten de wallen en vesten zoo'n beetje aan het toeval overgelaten, met tot gevolg, dat de fraaie, gave oude Zeeuwsche hoofd stad omringd werd door een omge ving, die, om het op zyn zachtst uit te drukken, architectonisch alleszins bedenkelijk was. Verschillende toe gangswegen tot de stad werden ge heel dichtgebouwd. Er ontstonden afschuwelijke steenen coulissen, die de omgeving van Middelburg van de natuur verwijderd hielden. Inplaats van door middel van een uitbreidingsplan orde in de chaos te scheppen, lieten vroegere gemeentebesturen de ontwikkeling van den buitenkant der stad aan het lot en aan den willekeur van bouw- lustigen over. Goes, Vlissingen en andere gemeenten in Zeeland re geerden door vooruitzien en zorgden dat zij uitbreidingsplannen kregen Zealand's hoofdstad deed er niet aan. Tenslotte zag men wel hier enkele jagen geleden in, dat het zoo niet langer ging en toen deed men een stap in de goede richting door het boutven op enkele plaatsen in de ge-, meente aan beperkingen te onder werpen. Voorts gaf men den diensten van gemeentewerken opdracht een algeheel uitbreidingsplan voor te bereiden. Terwijl deze daarmee bezig was, kwam de oorlog, die voor Middel burg zulke geweldige consequenties met zich bracht. Na de ramp werd Middelburg's toekomst zorgvuldig bestudeerd, en een van de gevolgen daarvan was, dat B. en W. de architecten ir. Roo senburg en Jhr. ir. De Ranitz, beiden bekend in Zeeland tot hun prachtig werk op streekplangebied, opdroe gen een Uitbreidingsplan voor Mid delburg buiten de vesten te maken. Van dit plan, dat nit gereed ge komen is, en dat van heden af ter visie ligt, heeft wethouder Paul ons de bedoeling en de bijzonderheden verklaard. Het voornaamste uit het onderhoud treft de lezer hiernaast aan. Bij de herverkaveling van het verwoeste gedeelte van de binnenstad bleek dat de behoefte aan bouwterreinen buiten de ves ten in vrywel alle klassen van woningen in de toekomst grooter zal zijn dan voor Mei 1940 verwacht kon worden. Het is derhalve noodzakelijk, om op korten ter mijn bouwterrein buiten de vesten te ont sluiten. Daarnaast vroeg het verJteersvraagstuk om een oplossing. Wel zal door het weder- opbouwplan dit px-obleem in de binnenstad gx'ootendeels opgelost zijn, doch dit neemt niet weg, dat het beter is, dat het door gaand verkeer in hoofdzaak om de stad heen geleid wordt. Hierbij Is vooral ge dacht aan het verkeer, komende van Zuid- Beveland en het centrum van Nederland in de richting Oostkapelle-Domburg, en aan het (geringere) verkeer, van Vlis singen in diezelfde richting. Het waren deze twee problemen, ver krijging van bouwterrein en het verkeeis- vraagstuk voor welke bij het ontwerpen van het uitbreidingsplan in onderdeelen een oplossing gezocht is. Daarnaast bleek het echter noodlg om ook de algomeene bestemming van de gronden buiten de vesten onder de oogen te zien, opdat ook buiten Middelburg een zoo harmonisch mogelijk en by de be staande stad passend geheel zou ontstaan. In verband met het project voor ar beiderswoningbouw in de nabijheid van 't Zand en het daarmee samenhangende grenswijzigingsvoorstel was het noodzake lijk in het belang van een gezonde stede- bouwkundige ontwikkeling de thans be staande gemeentegrenzen te overschrijden. FRANCES BRAYBROOKE 8) „Heb je moeilijkheden gehad?" infor meerde Dorothy Williams belangstellend, toen zij later op den dag met Mavis voor de thee naar beneden ging. „Ik heb je wel gezegd, dat je met Bloom moet op passen. Je stond met een van de studenten te praten en dat is hier taboe. Met jouw aardige snuitje zullen ze je wol allemaal achterna loopen. Wees dus voorzichtig, waxxt daar zijn ze hier erg streng op." Tijdens de thee was het heel gezellig en daarna genoot Mavis een kwartiertje welverdiende rust in de leuke zitkamer, die den leerlingen ten dienste stond. Rond om haar waren pratende meisjes, die alle maal hetzelfde uniform droegen als zy.- 6 was al gauw goede vrienden met hen. „Jouw uniform maakt een heel ande ren indruk dan het onze", merkte een van de meisjes op. „Hoe komt dat zoo?" j,Is het werkelijk?" vroeg Mavis. „Ik gaf madame Orchid opdracht zich precies aan net patroon te houden. Wel, wat is er aaxx ,»and?" bralt ze plotseling af. „Madame Orchid uit Bond Street laat je daar je kleeren maken?" riep het andere meisje uit. „Ze is erg duur en werkt voor alle rijke dames." „Ja, dat klopt," gaf het meisje, dat zich nooit om prezen of iets van dien aard had behoeven te bekommeren, verward toe. „Ze heeft altijd m'n kleeren gemaakt en haar Bouwterrein en Wyklndeeüng. De eerste vraag, die beantwoord moest worden, was, waar de voornaamste bouw terreinen zouden komen te liggen. Hierbij moet gedacht worden aan drie hoofd klassen en wel: a. arbeiderswoningbouw, b. bouw van kleine en grootex-e midden standswoningen, zoomede kleine hee renhuizen en c. bouw van enkele grootere villa's. Het spreekt vanzelf, dat de eex-ste klasse verreweg de grootste is; hieronder zullen hierover nog enkele cijfers gegeven wor den. De vraag, waar een arbeiderswijk van Middelburg het beste zou komen te liggen, diende dus in eerste instantie onder de oogen gezien te worden. De huidige uitbreiding van Nieuw Mid delburg de eenige arbeiderswijk van beteekenis buiten de vesten ligt ten opzichte van het stadscentr-um aan de verkeerde kant van de stad. Het economi sche centrum van de stad bevindt zich in het Zuid-Weatelyk gedeelte; daar toch ligt de eigenlijke stadskern de Markt en de aansluitende winkelstraten. Ook de voor naamste toevoerswegen naar deze stads kern liggen aan de Zuid- en Westkant van de stad. De uitvalswegen naar Vlis singen en Koudckerke, via de Lange Viele,. en naar Domburg achter het Stadhuis om, komen aan deze zyde de stad binnen, ter- wijl door den aanleg van een nieuw weg- vak bewesten den Noordweg, het Weste lijk gedeelte van de stad nog meer als centrum geaccentueerd wordt. In de herbouwde stad zal het economisch centrum nog iets Westelijker liggen dan in het voormalige Middelburg, hetgeen ver- oorzaalct wordt, doordat de bebouwing om het Abdijcomplex thans vrijwel geheel vrij van winkels zal blijven. Er zullen nage noeg geen winkels meer komen aan de Korta Burg, noch op den Wal of in de vroegere Kapoenstraat en evenmin aan het Koorkerkhof. Daarnaast echter is aan de Zuid-Westkant van de Markt het cenfrum uitgebreid door de verlegging van de ver lengde Zusterstraat naar de nieuwe bodem- markt tusschen de Pottcnmavkt en de Gortstraat. Binnen de stadswallen zijn er dus eveneens aanw^jzigingen voor een ze kere verschuiving van het winkel- cn het bedx'ijfsgedeelte van de stad naar het Westen. Het is radioneel om de buiten wijken concentrisch om het econoinische centrum te leiden. Dit wijst er derhalve op, dat het redelijker is om de uitbreiding aan de Westzijde van de stad te leggen, dan bijvoorbeeld achter Nieuw Middel burg. De werkgebieden (Vlissingen) liggen eveneens aan do Zuid-Westzijde, terwyl het gebied tusschen Veere en Middelburg uit een economisch oogpunt als een minder belangryk gedeelte van het eiland is te beschouwen. Tenslotte ligt de wijk by 't Zand zeer gunstig ten opzichte van de bestaande en te ontwerpen hoofdverkeerswegen naar Vlissingen, Koudekerke, het station Mid delburg en Domburg. Er is dus alle reden om de grootste en meest intensief bewoon de wyk aan deze zijde van de stad te ontwerpen. De middenstandswijk is in hoofdzaak ontworpen in aansluiting met de bestaande bebouwingen in het Park van Nieuwcnhove eix langs den Nadorstweg. Hierdoor wordt deze laatste beschouwing opgenomen in een afgerond geheel. Terreinen voor den bouw van middenstandswoningen liggen verder in aaxxsluiting aan deze wijk bij de Nadorst tusschon den Nadorstweg en den nieuw ontworpen randweg en eveneens in een klein gebied in aansluiting op het Park de Griffioen. Dit laatste complex is klein gehouden, omdat het niet gunstig ligt ten opzichte van de verbindingswegen met de binnenstad. Beoosten deze middenstandswijk bij den Nadorstweg is in aansluiting op de ar- beiderswük van Nieuw Middelburg nog eenige gelegenheid voor het bouwen van arbeiderswoningen geschapen. Dit gedeelte van de stad heeft echter een zoo gering mogelijke uitbreiding gekregen. werk staat mo aan. „Dat zou ik denken. Ik denk or precies zoo over, maar ik kan haar prjjzen niet betalen.- Waarom kom je in hemelsnaam hier als leerlingen als je rijk genoeg bent om naar de duurste kleermaakster in Lon den te gaan? Ben je misschien een vaxx die meisjes uit de hoogere kringen, die reclame voor zichzelf maakt en met foto en al in de krant wil verschijnen?" „Neen, ik voorzie in mijn onderhoud precies als jullie doen. Mijn vader is rijk, maar ik ben het huis uitgegaan en ik krijg geen stuiver meer dan wat ik zelf verdien", was het moedige antwoord. „Lieve help! Het zal je niet meèvallen, zelfs al houd je van het werk. Ik houd er van." Ze keek Mavls onderzoekend aan. „Ik ook", stemde Mavis met haar in. Haar korte rustpoos was voorby. Er wachtte oen massa werk op haar. De pa tiënten moesten gereed gemaakt worden voor den nacht temperatuur opgenomen en honderd andere werkjes voordat ze naar bed kon gaan. Vastbesloten zette ze zich er toe om haar plichten precies te leeren. Ze was doodmoe tegen den tyd, dat ze in haar smalle bed stapte om in slaap te vallen op hetzelfde oogenblik, dat haar hoofd het kussen aanraakte, van Sam te droo- men en te ontwaken na wat slechts een uur slapen scheen te zijn, daarby tot de wetenschap komend, dat het tyd was om op te staan en een nieuwen dag te be ginnen met een stevig ontbijt. Ze was in de vrouwenafdeeling en begon er zich al gauw thuis te gevoelen. De pa tiënten groetten haar als een oude be kende, terwijl zij heen en weer draafde, frisch als de morgen zelf. Tusschen den Veerschen weg en het ont worpen teiTein voor kleinlndustrie, be oosten den Ouden Veerschen weg, is verder nog eenig terrein voor het bouwen van kleine arbeiderswoningen gereserveerd. Achter den Seissingel zyn langs den ontworpen randweg bouwterreinen vooi een aantal grootere villa's geprojecteerd; deze sluiten bij den nieuwen uitvalsweg in de richting 8t. Laurens aan. RANDWEG ROND DE STAD. Het hoofdverkeerswegennet wordt ge vormd door den ontworpen randweg om de stad heen. Van de hooge brug, (ln het streekplan Walcheren ontworpen bij den Nieuwland- schen weg) over het kanaal gaat de rand weg door het terrein voor klein-industrie. Vervolgens kruist de randweg den Veer schen weg en gaat in een vrywel recht vak, langs de arbeiderswijk aan de eene zyde en een ontworpen park met zijn uit zichten op Veere aan de andere kant, naar de middenstandswijk bö de Nadorst. Langs den hoofdverkeersweg zyn, daar waar dich te bebouwing langs dezen weg zal ver rijzen, parallelwegen ontworpen. Deze pa rallelwegen loopen niet evenwijdig aan den hoofdweg, waardoor de groene strook tusschen den hoofd- en den parallelweg een afwisselende breedte kan verkrijgen en een levendig beeld wordt geschapen. Op de knik, die de weg bij den Nadorst weg maakt is een bijzonder gebouw gepro jecteerd eix hier schiet het groen van het park door tot diep in de middenstands wijk. Voorbij deze knik gaat de weg we derom met een forschen slag naar den Noordweg. Halverwege dit laatste vak wordt een uitzicht verkregen op de singels door het Park van Nieuwcnhove. Tusschen dit wegvak en den singel liggen de ter- reinen voor kleine middenstandswoningen. Nabij den Noordweg krijgt de weg door middel van een gazon nog even contact met den Noordsingel en het Bolwerk. Ver volgens gaat de weg door het zoogen. „Gat van Ponse" naar den nieuwen ver keersweg naar Domburg. Aan de Zuidzijde wordt de weg hier begeleid door de be staande boomgroepen van de villaterreinen langs den Seissingel en aan de Noordzyde opent zich het uitzicht op het weiland. Dc weg zelf heeft hier een zeer breed profiel en een groepsgewijze beplanting in aansluiting aan de bestaande beplantingen. Ter weerszijden van den weg liggen de terreinen voor groote villa's. Waxxneer de randweg den uitvalsweg naar Domburg gekruist lxceft, kruist hij daarna den Seisweg en richt zich ver volgens naar den Langevielesingel. Hierbij kan nog opgemerkt worden, dat de Seis weg een verbinding ontvangt met den Seis singel, waardoor het verkeer van dezen weg over den singel naar de nieuwe brug geleid wordt. Vanaf het Park de Griffioen gaat de randw :eg over den Langevielesingel naar 't Zand, steekt daar den Jvoudekerkschen weg over, gaat achter den Tramsingel onx, kruist de daar ontworpen stads wyk en komt uit op den Nieuwen Vüssingschenweg tegenover het gemaal de „Boreel". In het plan is verder een verbinding op genomen in 't verlengde van den vroegeren Poelendale singel direct naar den Koude- kerkschen weg. Dit is de verbinding van Koudekerke naar het station en Zuid-Beve land. Ook is een verbindingsweg gepro jecteerd van den Koudekerkschen weg dwars door de nieuwe wyk by 't Zand naai de Langevielebuitenbing. Daarop aansluitend is een doorbraak voorzien langs het Militair Hospitaal naar de Langevielebinnenbrug. Hierdoor zal de verbinding zoowel van de richting Koude kerke als van de richting Vlissingen naar de Max-kt aanmerkelijk verbeterd worden. Deze verbetering van de verbinding van de Langevielebinnenbrug met de Langeviele- "Nerveus p Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE" - hel werkt kalmeerend op Uw ge- heele gestel en.... in korten tijdI L "AKKEtPTJES „U bent een geneesmiddel voor zeere oogen, lieve zuster", vertelde een dikke goed gehumeurde oude dame haar. „Het is werkelijk prettig om zoo'n aardig iemand te hebben, die voor ons zorgt, maar het is schande, dat u zich hier zoo uitslooft inplaats van te gaan trouwen." „Ik heb altijd verpleegster willen wor den", zette Mavis uiteen. Ze liep af en aan met bakken warm water en andere toiletbenoodigdheden. In het heldere licht zag ze er aantrekkelijker uit dan ooit. De aftieelingsdokter, die voor een spoedgeval was gekomen, vroeg aan Hilda Bloom, wie zy was. „Zuster Casslene, de nieuwe leerlinge. Op het oogenblik de meest onhandige, die ik ooit heb moeten opleiden", merkte Hilda zuur op. „Nou, ze lijkt me toch heelemaal niet zoo onhandig. Ze is aardig. Nog geen erva- ring natuurlyk, maar klaarblykelijk met de beste bedoelingen om te leeren." De dokter was niet blind voor den af- gunstigen blik in de óogen van zuster Bloom en hij kreeg plotseling medelijden met de kleine leerlinge. Hij besloot enkele aanmoedigende woorden tegen Mavis te zeggen voordat hy weg ging. „U maakt' al goede vorderingen", zei hy, terwyl hy lachend in haar groote donkere oogen keek. „Volhouden maar." „Dank u, dat zal Ik zeker doen", gaf zy dankbaar ten antwoord. Het werk kwam haar daarna veel lich ter voor, maar in haar zenuwachtigen ijver om vlug te zyn, morste ze een kop thee over een pas opgemaakt bed. „Heb maar geen zorg", fluisterde de patiënte in dit bed, onderwijl ze achter dochtig in de richting van Hilda Bloom buitenbrug, langs het Militair Hospitaal, valt bulten de grenzen van dit uitbreidings plan en zal door middel van een „byzondere rooilijn" tot stand moeten komen. Hiervoor zullen nog nadere plannen ingediend wor den. Indeeling der ontworpen wyken. Het gedeelte by 't Zand is ontworpen als een woonwijk met een eigen karakter. Dit is bereikt doordat de verbinding van den Koudekerksehenweg naar de Lange- vielebuitenbx-ug behandeld is als een lang werpig plein, waaraan o.m. winkels zul len kunnen verryzen. Bij het punt, waar deze weg den ontworpen randweg kruist is aan de Zuidzijde een dwarspleintje ont worpen, waaraan 2 bijzondere gebouwen geprojecteerd zyn, HierbU is aan een kerkje en een school gedacht. Deze stads wijk strekt zich in Zuideiyke richting uit tot aan de aaneengesloten lintbebouwing langs den Nieuwen Vlissingschen weg. -Op het punt, waar de nieuwe randweg van den Nieuwen Vlissingschen weg af buigt, begint dus tevens deze buitenwijk, waardoor het stedelyk karakter daarvan al dadelijk geaccentueerd wordt. Teneinde het uitzicht op Torenvliet van den Nieuwen Vlissingschen weg af toch nog eenigszins te behoeden, is een onbebouwde groene strook (bestaande uit plantsoen, school- werktuinen, volkstuinen) ontworpen, van den Poelendalen singel af tot aan de Lage Weg by Torenvliet. Tusschen deze groene strook en de verbinding van den Koude kerkschen weg en den Poelendale singel is een arbeiderstuindorp ontworpen. Winkels en kleine bedryven: Aan het verlengde van de Meidoornlaan is een klein centirum ontworpen, waar winkels toegelaten zyn, evenals dit het geval is bij het centrum naby 't Zand, zoo dat in de beide belangrijkste wyken eenige gelegenheid geschapen is voor het bouwen van consumptiewinkels. De wegen zyn daar iets breeder, terwyl getracht is het karakter van een klein wykcentrum te ac- centueéren. In de buitenwijken worden alleen kleine bedrijven toegelaten. In de beide grootste buitenwijken is tevens een terrein aangewezen voor byzon dere bebouwing ('t Zand, Nadorst). Ontspanningsterreinen: Aan de ontspanning is alle aandacht ge schonken. Zoo liggen bij de beide arbei derswijken flinke terreinen, bestemd voor schoolwerktulnen en volkstuinen, terwyl ook plantsocnstrooken zyn opgenomen, evenals speelweiden voor kleinere kinderen (achter Nieuw Middelbui-g en by 't Zand). Bij den Nadorstweg is het reeds boven genoemde wandelpark ontworpen, dat voor het overgroote gedeelte ligt op terreinen, die reeds in het bezit dér gemeente zyn. In het plan zijn twee sportterreinen op genomen, namelyk één bewesten de Na- doi-st op het voormalige oefenterrein en één langs de Dombui-gsche Watergang. Het eerste sportterrein is bestemd voor wedstrydvelden en het tweede voor oefen- velden, waaraan minder hooge eischen ge steld worden. Hiertoe is reden, omdat het tweede terrein langs de watergang reeds, zy het matig, gedraineerd is, en Voldoende voor de lagere eischen, die aan dergelijke velden gesteld worden. Het ontworpen sportterrein bij de Nadox-st zal echter geheel gedraineerd moeten worden. Terrein voor een Zwembad is gereser veerd aan het kanaal tusschen het admi nistratiegebouw van de P.Z.E.M. en het gema'al, de „Boreel". Op de terreinen, die niet voor een min of meer dichte bebouwing bestemd zijn, is uitsluitend een agrarische bebouwing toe gelaten. Er is getracht de divex-se „groene" be stemmingen by elkaar te laten aansluiten, teneinde door de grootere schaal van het geheel het open karakter meer tot zijn recht te doen komen. Dit geldt niet alleen voor de ontspaimingsgebieden achter Nieuw Middelburg, doch ook voor het nieuwe sportterrein by de Nadorst, de groene strook door het Park van NieuwenhoVe tot den Singel en natuurlijk eveneens voor de groene strooken dwax-s door de wyk bij 't Zand heen. Verder is er bewust naar ge streefd om het groen zooveel mogelyk in de woonwijken te brengen. Hierdoor wordt het contact tusschen woon- en ontspan- ningsgebieden inniger. Aantal woningen In het huidige tydsbestek is het nog moeilijker dan in minder bewogen tijden om de toekomstige behoefte aan woningen -in Middelbux'g op langen ternxyn te schat ten. Deze behoefte hangt af van factoren, welke zich, althans ten deele, aan onze waarneming onttrekken. keek. „Ik zal het laken er over heen vou wen, dan ziet niemand het". „Wat hebt u gedaan, zuster Casslene?" Hilda had schijnbaar oogen achter In haar hoofd. Haar een geweldig standje gevend, bleef ze er by staan, texnvyl Mavls met vuurroode kleur op haar wangen het bed opnieuw opmaakte. „U moet zorgzamer zijn", las zuster Bloom haar scherp de les. „Er gaat zoo veel tyd verloren, als je de dingen telkens weer over moet- doen." „Ja. Het spijt me", mompelde Mavis. Het was dc taak van Hilda Bloom om er op toe te zien, dat ze haar werk goed onder de knie kreeg. Ze trachtte een plot seling gevoel te verdringen, dat deze vx-iendin van Sam haar in werkelijkheid niet mocht. Niemand .in 't nijvere Max- fox'd, de nabuurstad van Ardell; wist iets van of gaf iets om de bi'euk tusschen John Casslene en zijn eenige dochter. Al les wat het ziekenhuis belang inboezem de was, of het werk goed gedaan werd. „Er is verder vanochtend niet veel voor je te doen", ging zuster Bloom verder. „Je kunt de twee vrye uren om tien uur nemen. Je moetdan een wandeling gaan maken. De directrice staat op veel frissche lucht" Ze draaide zich om, terwijl Mavis haar nastaarde. Ongetwijfeld had ze haar ge dachten gelezen, geweten dat ze voorne mens was haar kamertje op te zoeken en twee uur te gaan slapen. Mavis had heele maal geen zin om uit te gaan. Het was' een saaie, grauwe dag, b(jna koud, in weerwil van den tijd van het jaar. „Kan ik niet doen wat ik wil?" vroeg ze aan Dorothy, die ze in de gang ontmoet te. In het „Uitbreidingsplan-in-onderdeelen 1941 A" zijn ontworpen ongeveer 710 ar beiderswoningen, 550 middenstandswonin gen, 28 villa's en 18 winkels, terwyl voor ten hoogste 80 panden, „gemengde be bouwing", d.w.z. arbeiderswoningen of win kels is voorgeschreven. Behalve de enkele punten, waar bebou wing met winkels verplicht is voorgeschre ven (in totaal 18 winkels op 't Zand) is in verschillende bouwblokken gemengde bebouwing toegelaten, d.w.z. dat aldaar bouw van winkels mogelijk is. Door de be bouwingsvoorschriften worden deze winkels echter van bescheiden afmetingen gehou den, zoodat in de buitenwyken geen groote magazynen, doch slechts kleine buurtwin- kels gebouwd zullen kunnen worden. Bo vendien zal hun aantal niet groot kunnen zyn in verhouding tot het aantal winkels in de binnenstad, waar voor Mei 1940 rond 600 winkelwoningen en bovendien nog eén groot aantal bedrijfsgebouwen zonder by- behoorende woningen stonden. Plan in hoofdzaak: Teneinde ongewenschte bebouwing buiten de grenzen van het Uitbreidingsplan-in- onderdeelen Middelburg 1941 A te voor komen, is het noodzakelijk een Plan-in- hoofdzaak voor het geheele gebied van de gemeente vast te stellen. In dit Plan-in- hoofdzaak zal tevens aangegeven worden, waar eventueels noodige verdere ontslui ting van bouw- of industrieterreinen kan plaats vinden. Zoodra de realiseering van deze bestemming voor verdere toekomst noodzakelijk is, dient dan dit gedeelte van het plan-in-hoofdzaak eveneens in onder deelen uitgewerkt te worden. Daar de vaststelling van het onderhavige Plan-in-onderdeelen grooten spoed ver- eischt, zal de voorbereiding van het ont werpen van een Plan-in-hoofdzaak eerst daarna ter hand worden genomen. Om dezelfde reden is een regeling van de bebouwing aan de Oost-zyde van het Kanaal door Walcheren niet in het Uit breidingsplan 1941 A opgenomen. Een regeling aan deze zyde van de gemeente is echter eveneens noodzakehjk. Hierbij zij reeds vermeld, dat aan de overzyde van het kanaal zoo min mogelijk nieuwe bebouwing zal worden toegelaten. Deze wyk ligt immers zeer ongunstig ten op zichte van het stadscentrum en kan boven dien heel moeilijk betrokken worden in de verschillende publieke voorzieningen (rio- leering, gas, waterleiding, enz.). De terreinen rond om Middelburg zyn over het algemeen voor bebouwing te laag gelegen, zoodat ophooging veelal niet te vermyden is. De laagste terreinen liggen vermoedelyk aan de Veersche kant van de stad. De rioleering van deze stadsgedeelten is mogelyk, doordat het bestaande riool door de vesten zeer diep ligt. In verband hier mede zijn de bestaande watergangen ver breed, opdat overstorten mogelijk zal zyn. Bebou wlngs voorschriften De bebouwingsvoorschriften geven een nadere omschrijving van de op de kaart aangegeven bestemmingen en behoeven hier geen nadere toelichting. Volstaan kan worden Biet de opmerking, dat deze voor schriften met de bouwverordening van Middelburg één onverbrekelijk geheel zul len vormen en dat de bepalingen van de bouwverordening derhalve van kracht blij ven, voor zooveel zy niet nadrukkelyk in de bebouwingsvoorschriften buiten werking gesteld worden. Zoo zal byv. de bebou wing van open erven niet alleen geregeld worden ln de bèbouwingsvoox-schriften, doch eveneens in de bouwverordening en zij dienen derhalve doorloopend in nauw onderling verband te worden bezien en toegepast. Men ga het plan zien. Het uitbreidingsplan, dat van heden af ter visie ligt, is uiteraard in de eerste plaats bestemd voor allen die eigendommen hebben, in het gebied, die het plan beslaat Zy verruimen rxiet van het plan kennis te nemen. Te hunner orienteering deelen wij mede, dat de grens van het plan op de teekening wordt aangegeven door een zware puntlyn en door de gemeentegrens. Men zal begx-ypen dat het gedeelte van het plan, dat betrekking heeft op het ge bied, dat nog tot Koudekerke behoort, geen ï-echtskracht heeft. Over dit gedeelte kunnen dus ook geen beroepschriften wor den ingewacht. KOUDEKERKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Coux-ant worden aangenomen door den Agent D. WIELEMAKER. „Dat kun je zeker niet", gaf het andere meisje ten antwoord, „vooral ln deze af deeling niet." Opstandig besloot Mavls dan maar te gehoorzamen. Dorothy had haar verteld, dat ze zelf mocht kiezen of ze bulten de deur haar eigen kleeren wilde dragen dan wel haar uniform. De meeste meisjes wa ren blij, dat ze hun uniform konden uit trekken en hun eigen dingen dragen, maar Mavis deed anders. Ze deed den donker- blauwen sluier om, die met een blauwe jas met roode bies het uinform voor bui ten de deur vervolmaakte. De jas was eveneens door haar kleermaakster ver vaardigd en zat haar uitstekend. Ze wilde naar het openbare park gaan en daar aan Sam schrijven. Haar schryf- map had ze onder haar arm en haar vulpenhouder zat in haar zak. Ze riep een passeerende taxi aan, zonder aan de kosten te denken; wat verschillende zus ters, die zich niet een dergelijke buiten sporigheid konden veroorloven, verbaasd deed staan, en reed weg. Nadat Tony Dare den avond tevoren het ziekenhuis had verlaten en met zyn moeder had gedineerd, ging hy naar Shadowlands, het buiten van John Cassle ne, correctv gekleed in avondcostuum. De oude John Casslene rookte een dure sigaar en had het avondblad op zyn knieën liggen. Hy verwelkomde Tony hartelijk. „Wel, Mavis gezien?" vroeg hy. „Ja". Tony nam een stoel en stak een hem aangeboden sigaar op. „We moeten iets op dien Hart zien te vinden hem een baan bezorgen ergens in een uithoek van het land of iets dergelijks, iets dat hem uit de nabyheid van Mavis houdt. 'ordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5