De Raad van Middelburg vergaderde. «ZEELAND» Land- en tuinbouw Bioscopen De heer Jeronlmus tot wethouder gekozenWaardeering voor het werk van den heer Kögeler. De gemeenteraad van Middelburg kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter mr. dr. J. van Walré de Bordes. Afwezig: de heer Mondeel, van wien een schrijven is ingekomen, dat hg wegens vertrek bedankt als raadslid. De VOORZ. zegt, dat de heer Mondeel een goed raadslid is geweest, en dat hij zijn beste krachten heeft gegeven als lid der financieele commissie. Spr. stelt voor den heer Mondeel een brief ter waardeering te zenden. De raad stemt hiermede door applaus in. Het schrijven van den heer Kögeler, door middel waarvan hy bedankt als wet houder, wordt voor kennisgeving aange nomen. Schenkingen. De VOORZ. deelt mede, dat de heer v. d. Weel penningen heeft geschonken voor het nieuwe stadhuis en dat juist heden van den heer G. J. Sprenger een 7-tal gilde-penningen en andere penningen ten geschenke zijn ontvangen. Spr, stelt voor, deze in dank te aan vaarden, en hoopt, dat deze schenkingen door meerdere zullen worden gevolgd. Voorstel tot tijdelijke benoeming van leeraren aan het gymnasium. Voorgesteld wordt de benoemingen van dr. Klaver en drs. Hoekstra met een jaar te verlengen. Aangenomen. Voorstel den heer J. van Dijk, commies ter secretarie, aan te wijzen als tweede plaatsven-angend gemeente-secretaris. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Van pyk legt den vereischten eed af. Voorstel tot hernieuwde vaststelling der verordening op de heffing en invordering van havengeld. Een en ander beteekent aanpassing der verordening aan de na 1919 gewijzigde bepalingen der gemeentewet. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging en hernieuwde vaststelling van de verordening gemeente politie. Dit voorstel is het gevolg van door den secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche zaken en door den inspecteur-generaal ter kennis gebrachte bedenkingen tegen de bestaande verordening. De heer DOORENBOS vraagt of deze wijziging finantieel ongewenscht gevolg heeft voor de betrokkenen. De VOORZ. zegt dat dit niet het geval is. Er wordt geen schade geleden. Van Ged. Staten is een schrijven inge komen inzake het al dan niet verleenen van toel&ge voor ambtskleeding voor den com missaris van politie. De VOORZ. deelt mede, dat de inspec teurs hier per jaar een toelage van 150 krijgen. Elders in den lande wordt voor gesteld den commissaris voor aanschaffing een toelage van 350 te verleenen. De raad gaat hiermede eveneens accoord. SALARIS-WIJZIGING. Voorstel tot wijziging der algemeene salaris-verordening. Voorgesteld wordt den hoofdcommies, tot heden ondergebracht in salarisgroep 8, onder te brengen in een nieuwe groep 9 met een jaarwedderegeling van 3155 3990. De finantieele commissie acht het juister de verhoogingen tot vier te beperken, en niet uit te breiden tot zes. De VOORZ. antwoordt, dat het wensche- lijk kan zijn de verhoogingen over een grootere periode te verdeelen. De commis sie is er niet van overtuigd dat Goor deze finantieele regeling elders wonende ambte naren naar Zeeland willen komen. De VOORZ. antwoordt, dat van een afkeer om naar Zeeland te komen in de practyk niets gebleken is, als men niet naar hier wil komen Houdt dit verband met de te lage salarissen. De commissie heeft verder bezwaar tegen incidenteele wijziging der salaris verordening. De VOORZ. zegt, dat B. en W. het liefst de salarissen over de geheele linie wilden verhoogen. Dit is echter niet moge lijk, en dus bepalen zij zich tot de nood gevallen. De heer VERHAGE is het met de voorgestelde verhoogiig niet eens. Hij vindt het jammer dat het geheele georga niseerd overleg niet is gekend. Spr. geeft toe, dat de salarissen in Middelburg over het algemeen te laag zyn, maar dit is geen reden om ineens iets uit zijn verband te rukken. Spr. had liever gezien, dat men de betrekking van hoofdcommies had georganiseerd; er den naam aan had ge geven van hoofd-commies-referendaris. Ook had men een toelage kunnen geven. Dit uit elkaar rukken van het bestaande vindt spr. verkeerd. De heer- WONDERGEM raadt aan met de partieele herzieningen zoo zuinig moge lijk te zyn, daar zij z.i. de algeheele sala ris-verhooging in den weg staan. Mr. PORTHEINE heeft ook bezwaren tegen het voorstel. Door allerlei partieele verhoogingen komt men in strijd met de Ryksregeling. Langs een omweg worden nu verhoogingen ingevoerd. Spr. meent, dat hier een persoonlijke toelage voor een verdienstelijk ambtenaar op haar plaats was geweest. B. en W. halen telkens de salarisverordening uit haar voegen. Spr. stelt voor de verhooging om te zetten in een toelage van plm. 500. De heer LUIJENDIJK acht het ver keerd dat men de waardeering voor een bepaald ambtenaar vastlegt in een veror dening, als deze weggaat, gaat die waar deering ten om-echte over op zijn opvolger. De heer DE BRUIN wil den rang van referendaris schrappen. De heer VERHAGE is het met de laat ste niet eens, omdat men dan toch weer een hoofdcommies moet aanstellen. Mr. v. d. FELTZ acht het voorstel van B. en W. niet juist. De onderhavige ambtenaar is voortreffelyk, maar het is verkeerd onderlinge salarisverhoogingen uit elkaar te halen. Hij is het met den heer Portheine eens, dat men door aanneming van het voorstel tegen de Rijksregeling in gaat. Spr. zegt verder, dat hij de per soonlyke ervaring heeft, dat elders wonen den niet veel lust hebben naar Zeeland te komen werken. Tenzy men hier meer be taalt dan elders. De heer JERONIMUS zegt altijd tegen een persoonlyke toelage te zyn geweest, omdat deze niet meetelde voor het pen sioen. Nu dit wel het geval is, voelt hij er alles voor. Dat elders wonenden niet gaarne een betrekking in Middelburg aan vaarden, is reeds meermalen gebleken, ook uit sollicitanten naar gemeentebetrekkin gen. De VOORZ.„De betrokkene was ge trouwd". De heer JERONIMUS: „Juist de woning kwestie". Wethouder PAUL, de sprekers beant woordend, zegt, dat de salarissen in Mid delburg over het algemeen te laag zyn. De gedachte om den titel hoofd-commies- referendaris in te voeren vindt geen byval by B. en W. Middelburg is daarvoor te klein. In gelijkwaardige gemeenten wordt de functie van hoofd-commies beter gesala rieerd dan hier. Voor aanpassing is dus geen nieuwe titulatuur noodig. Dat de par tieele verhooging zeer voorzichtig gehan teerd dient te worden, acht spr. juist. Soms is het evenwel noodig, omdat alge heele herziening niet geoorloofd is. Dat partieele herziening in strijd zou zijn met de Ryksopvatting vindt spr. niet. Tegen een persoonlyke toelage is spr. niet, mits deze onder pensioen valt, als men zoo'n toelage wenscht, moet deze kwestie echter nog goed worden bekeken. Wethouder KÖGELER constateert, dat de raad het eens is met verhooging van het salaris van den betrokken ambtenaar maar dat men over den vorm van meening verschilt. Spr. is niet voor een toelage. De functie van hoofd-commies verdient hoogere finantieele waardeering. De VOORZ. meent dat het niet gaat om den heer Koenen alleen. Voor deze positie dient meer betaald te worden dan tot nu toe geschiedde, wil men er een goede kracht voor krijgen als de heer Koenen -weg mocht gaan. De heer JERONIMUS dient een voorstel in, dat een persoonlijke toelage voorkeur verdient boven het voorstel van B. en W. De heer LAMBERMONT acht de sala- rieering in Middelburg te laag. Een hoofd commies moet meer verdienen dan tot nu toe het geval is geweest. De heer DEN HOLLANDER zegt met het voorstel van B. en W. mee te gaan omdat het hem bekend is, dat het college in deze niet over een nacht ijs is gegaan. Spr. is hier tegen een persoonlyke toelage omdat hier geèn byzondere omstandigheid aanwezig is. Als de heer Koenen weg mocht gaan, zal men een opvolger van dezelfde capaciteit willen. Dan kan men niet iemand oproepen tegen een salaris, verminderd met toelage. De motie-Jeronimus inzake persoonlyke toelage wordt verworpen met 97 stem men. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 134 stemmen. Voorstel tot subsidieering der vereeni- ging tot instandhouding van een voorbe reidende klasse aan de ryksleerschool. De vereeniging verzocht 400 subidie per jaar. B. en W. stellen voor het subsidie te bepalen op 10 per jaar per leerling boven 4 jaar. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot vergoeding voor vakonder wijs aan de byzondere scholen over 1939. Aangenomen. Voorstel tot het verleenen van een aan vullend crediet voor het hulpziekenhuis Walcheren ad 546.45. Aangenomen. Voorstel tot het doen controleeren van de gemeente-rekening door het centraal bureau voor verificatie en finantieele ad viezen der vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Aangenomen. Voorstel tot onttrekking aan den open baren dienst van het voetpad, loopende van den Vlissingsche Singel naar den Kanaaldijk. Aangenomen. Voorstel tot wyziging der raadsbesluiten tot verpachting van gemeentegronden voor volkstuintjes. Aangenomen. Voorstel inzake verpachting van visch- water in de buitenvesten en watergangen aan den heer C. van Loo. Aangenomen. De voorstellen inzake verhuring van opslagterrein aan het industrieterrein aan de N.V. Metselsteen v.h, A. Geldens, en aan C. Pieters, inzake verhuur van grond Smidsbolwerk aan A. Abrahamse, en aan j. Klaassen, inzake van onteigende per- ceelen worden goedgekeurd. De heer WONDERGEM geeft in over weging de zwemplaats in verband met de verhuring van het opslagterrein te ver plaatsen. De heer PAUL zegt dat B. en W. naar uitbreiding van vrije zwemgelegenheid zul len' omzien, en liefst zoo spoedig, dat men er dit seizoen nog iets aan heeft. Het voorstel inzake grondverkoop aan den Korendijk aan mevrouw Dekker-Schol ten wordt aangenomen, nadat de hfcer Jero- nimus heeft opgemerkt dat deze grond vroeger niet 3,50 maar 1 heeft gedaan. Wethouder PAUL merkt op dat eenig koopmanschap op zyn plaats is. De heer Jeronimus zal de laatste zyn ora dit niet toe te geven. De heer Jeronimus vindt het stukje grond voor de gemeente waardeloos. Wethouder KÖGELER vindt den prys niet te hoog. Destijds wilde de huidige refe- rante er geen gebruik van maken. De heer JERONIMUS stelt voor den prijs te bepalen op 1. Het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Voorstel inzake aankoop van huis en erf Dampoortstraat en van een pakhuis en erf aan het Gat van Ponse. Aangenomen. Voorstellen tot ontheffing van school gelden en straatbelasting. Aangenomen. Afscheid wethouder Kögeler, De VOORZ. zegt dat het hem, en allen spyt, dat de heer Kögeler als wethouder STOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werlc Nieuwe verordeningen. Gisteren is een nieuw verordeningen blad verschenen, waarin de Volgende ver ordeningen zyn opgenomen: No. 114 schaft de geldende voorschrif ten van het Nederlandsche recht af, waar by aan leden van kerkgenootschappen die een anderen dag dan den Zondag als rust dag hebben (in de eerste plaats dus de Joden), de mogelijkheid gegeven wordt, op Zondagen te werken, resp. winkels open te houden. No. .115 behelst een zuiver technische wyziging in de verordening no. 213/1940 over maatregelen op het gebied van het verzekeringsbedrijf. No. 116 machtigt den secretaris-gene raal in het ministerie van financiën, bui- tenlandsche effecten aan de Nederland sche Bank te laten aanbieden. No.* 117 voert als vooruitbetaling op de inkomsten- en winstbelasting een dividend belasting In van de hoofdopbrengst uit aandeelen en dergelijke stukken. No. 118 wyzigt de verordening in zake de omzetbelasting 1940 alduê, dat deze belasting wordt aangepast by de in het Duitsche rijk geldende regeling voor de omzetbelasting. Nieuw zijn in het byzonder de belastingtarieven vervat in par. 6. No. 119 maakt het oprichten, uitbrei den en wyzigen van industrie- en handels bedrijven ondergeschikt aan de goedkeu ring van den secretaris-generaal in het ministerie voor handel, industrie en scheepvaart. Daardoor moeten economisch ongewenschte nieuwe oprichtingen en ver schuivingen van dergelijke bedrijven ver meden worden. Nederlandsche beleggingen vast op de Amsterdamsche beurs De aandacht werd ter beurze van Am sterdam gisteren in de eerste plaats ge trokken door de beleggingsafdeling, door dat zich daarvoor een vaste stemming openbaarde. Men meende deze tendenz in verband te moeten brengen met dedis contoverlaging van de Nederlandsche Bank en deze opvatting leek dan ook geenszins onwaarschynlyk. Voor vrywel alle soorten kwamen hoogere noteeringen tot stand De nieuwe Vieren werden vrij druk verhandeld en kwamen boven 99 De gestaffelde leening, die op 90% werd ingezet kon later op den middag 91J,4 be dingen. De oude schuld was eveneens goed van toon terwyl uok de Indische leeningen stevig in de markt lagen. Op de locale aandeelenmarkt bestond eveneens een aangeriaam sentiment. Wel kwam dit niet tot uitdrukking in een flin ke ryzing, maar na een aanvankelijke wei feling kon in de meeste rubrieken onder beurstijd een koersverbctcring worden waargenomen. De petroleumafdeeling was kalm. Olie's waren in doorsnee zoo goed als onveranderd. Voor scheepvaarteandee- len werd vry goede belangstelling aan den dag gelegd. De affaire in Nederlandsche industrieelen was van rustigen aard. De Philipsaandeelen en Unilevers evenals Aku'8 waren weinig veranderd. Cultuurfondsen konden zich goed hand haven. H.V.A.'s waren gemiddeld vrywe, onveranderd. De tabaksafdeeling was vol komen verwaarloosd. Voor zoover het ten slotte nog tot zaken kon komen, waren de koersen nauwelyks veranderd. Van de rubberwaarden liepen Amsterdam rubbers naar boven tot 261, nadat er vroeger in den middag tegen 257% was gehandeld. Diverse minder druk verhandelde soorten waren hooger. DOODELIJKE VAL VAN EEN JEUGDIG GLAZEN WASSCHER. Gistermiddag is de 16-jarige glazenwas- scher A. A. van Z. bij werkzaamheden aan een perceel aan de Laan van Poot te Den Haag, van het dak gevallen. Hij kwam in de acht meter lager gelegen tuin neer en bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgeloopen. Hy werd door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. aftreedt. In ruim 13 maanden heeft hij de gemeente wel zeer aan zich verplicht. Hij trad op onder de moeilijkste omstandig heden, en heeft zich uitnemend geweerd. Spr. schetst zijn bemoeiingen met de ge meentebedrijven, met het onderwijs, en het vele dat hij heeft gedaa.. voor het Mid- delburgsehe hulpcomité en de centrale keuken. Spr. prijst de aangename samen werking met hem in het college. Alle voor stellen die uit het college kwamen, waren eendrachtig. Spr. dankt den heer Kögeler zeer voor hetgeen hy verricht heeft. De raad stemt hiermede met applaus in. De heer KÖGELER dankt den voorzitter voor zijn waardeering. Hy zegt het wet houderschap te hebben aanvaard omdat hij zich bewust was, dat dit zijn plicht was. Hy zegt in de afgeloopen maanden geble ven te zyn beneden het dóór hem zelve gestelde ideaal. Als hy iets goeds heeft tiereikt, dan dankt hy dit aan veler mede werking, aan den burgemeester, aan wet houder Paul, den gemeente-secretaris, de hoofden van dienst en alle ambtenaren "van hoog tot laag. Spr. zegt ook gx*oote waardeering te hebben voor de prachtige samenwerking in het college van B. en W. Spr. zal daarop steeds met groote voldoe ning terugzien. Ik heb veel geleerd, aldus de heer Köge ler, in myn periode. Wellicht was het voor alle raadsleden wel oens goed een tijd zitting te hebben in het college. Spr. heeft ook geleerd dat men, als men in het algemeen belang iets wil doen, zich niet mag opsluiten in den engeii kring van geestverwanten. Dank zy zyn wethouderscliap heeft hij heel wat meer Middelburgers leeien waardeeren. Spr. eindigt met het uitspreken van de hoop, dat de burgemeester zich nog vele jaren aan zyn mooie taak zal mogen geven. LEZING OVER „HET AFSTELLEN VAN EENIGE TYPEN VAN PLOEGEN*'. KORTGENE. De heer C. J. J. van Arenthals, landbouwer te Kortgene, had aan diverse landbouwers uit Noord-Beve land een uitnoodiging gestuurd om eens te komen luisteren naar wat ir. P. A. van den Ban, rykslandbouwconsulent te Wa- geningen, te vertellen had over het on derwerp „Het afstellen van eenige typen van ploegen". Aan de uitnoodiging van den heer Van Arenthals is in ruime mate voldaan, zoodat ir. Van den Ban in „De Stadswijnkelder" een druk bezochte ver gadering te zien kreeg. Spr. besprak allereerst de eenscharige ploeg. Er werd door ir. Van den Ban op gewezen, dat het voor het goed loopen van een ploeg van groot belang is, dat ploeglichaam juist geconstrueerd is. Hieronder wordt verstaan een goede vorm van het rister van de schaar, van het zoolyzer en van het meskouter. Deze moe ten zoodanig zijn, dat de ploeg goed vast wil loopen op de juiste diepte en breedte. De ploeg vindt dan steun op den on derkant van het zoolyzer en tegen den zykant van het zoolyzer en het mes- kouter en steunt aan den voorkant op een voet, op één of op twee wielen. Voor de juiste ploegbreedte moet de ploegboom evenwydig zyn aan de open voor en bij verandering van de breedte-afstelling moet dit zoo blyven. Bij het ploegen op een bepaalde diepte heeft de ploegboom een zekere helling ten opzichte van het land en by verandering van diepte moet diezelfde helling er in blyven. De hoogte van het trekpunt moet zoodanig gekozen worden dat dit punt ligt in de lyn die het weerstandspunt van de ploeg verbindt met het aangrijpingspunt van de kracht, dus met de borst of den schouder van de paarden of met het trekpunt van den motortrekker. By meerscharige ploegen is de construc tie en het afstellen principieel gelijk aan die van éénscharige ploegen. Hierby moet er echter in 't bijzonder aan gedacht wor den, dat alle voren even breed genomen moeten worden en dat er met alle risters even diep geploegd moet worden. De breedte van de voor ligt nu vast in de constructie van de ploeg, dus in den lood rechten afstand van de opvolgende risters. Voor een juiste ploegdiepte moeten alle risters even diep werken en dan moet ge- wooniyk het raam van den ploeg evenwij dig met den grond blyven. By sommige ploegen wordt dan geen steun gevonden op het zoolyzer, maar op een achterwiel, dat dikwijls zoowel in de hoogte als in de breedte te verstellen is. Deze verstel ling maakt den ploeg soms ingewikkelder dan noodig is. Er zyn verschillende ploe gen, waarby dit wiel niet te verstellen is en die toch zeer goed loopen. Een dankbaar applaus was de belooning voor den spreker. TE DURE AARDAPPELEN. Eind April verkocht de landbouwer V. te Westdorpe 450 kg aardappelen aan den landarbeider M. te Overslag tegen een prijs van 12 per 100 kg. De in het prijzenbesluit aardappelen vastgestelde prys voor de verhandelde aardappelen be droeg echter slechts 4.70 per 100 kg., zoodat de prijs in dit geval belangryk was opgedreven. Deze overtreding van de prijsvoorschrlf- ten weid door den inspecteur voor de prijs- beheersching te 's-Gravenhage berecht. Hy legde zoowel den kooper als den verkooper een boete van 200,op. Duitsche luchtactie in Noord-Afrika. Uit Berlyn meldt het D.N.B. In Noord- Afrika zijn de operaties der Duitsche luchtmacht volgens de plannen voortgezet. Door hevige aanvallen op concentraties van troepen en materiaal werden den vijand aanzienlijk verliezen toegebracht. Ten Zuidoosten van Sid: el Barrani hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den avond van den 25sten Juni een geslaagd bombar dement geopend op Britsche troepencon centraties. Ten Westen van Tobroék zyn verscheidene afweerbatterrjen door bom- treffers tot zwygen gebracht. By de ves tiging werden stellingen en schuilplaatsen met succes gebombardeerd en auto's met machinegeweervuur bestookt. Een Hurri cane werd neergeschoten. Aanvallen op de havenwerken van Tobroek deden verschei dene branden ontstaan. Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen, die Tobroek hebben gebombardeerd, hebben boven de vyandelyke vesting twee Britsche jagers neergeschoten. Aan het gevechtsfront dicht by de Egyp tische grens schoten Duitsche jagers twee Bristol-Blenheim bommenwerpers en een Hurricane jager neer. Personeele belasting voor vervangende motorrijtuigen. Het is bekend, dat een aantal ryver- gunningen ingetrokken werd, omdat de betrokken motorrytuigen een hooger ben- zinegebruik hadden dan 15 liter per 100 k.m. Een nieuwe rijvergunning werd alleen verleend indien de aanvragers een auto met geringer benzineverbruik aanschaften. Ingevolge de wet op de personeele be lasting is men, indien het andere motor- rytuig niet wordt afgeschaft, ook voor het vervangende motorrytuig belasting ver schuldigd. De wnd. secr. gen. van het de partement van financiën heeft evenwel naar de A.N.W.B. bericht thans bepaald, dat voor hen, die in 1941 in bovenomschre- yen omstandigheden zyn komen te verlcee- ren, een suppletoire aanslag achterwege zal blyven. ALHAMB RA-THE ATER, VLISSINGEN. Verdachte ontkent Nora, de vrouw van architect Heinz Ottendorf, wordt ervan beschuldigd, den acteur Robert Lennart aangespoord te hebben tot moord op haar echtgenoot. Deze poging tot moord was het laatste hoofdstuk van een reeks dramatische ge beurtenissen, die begonnen met het misluk ken van het huwelijk van Nora en Heinz. De dader van den moordaanslag heeft zich door zelfmoord aan een gerechterlijke straf onttrokken, maar hy heeft een brief achtergelaten, waarin Nora ernstig be schuldigd wordt, zoodat rechtsvervolging tegen haar vordt ingesteld. Verdachte ontkentMaar doordat byna alle getuigen met bezwarende mededeelin- gen komen, worden de aanwyzingen om trent haar schuld steeds ernstiger. De eenige, die 't voor Nora opneemt is haar inmiddels herstelde man. Door de nabyheid' van den dood en zyn wekenlange verple ging is hy dichter dan ooit by Nora ge bracht. De rechtbank staat voor een raad sel, dat onoplosbaar schynt, wanneer Nora's beste vriendin, over het belang- rykste punt weigert te getuigen. De ont knooping van dit verhaal is een verrassing. Een sterk gespeelde film met als hoofd rolvertolksters o.a. Olga Tscheehowa, Al- brecht Schoenhals, Hans Brausewetter en Hanne Mertens. Vooral de rechtszaal scène wordt indrukwekkend gespeeld. SCHOUWBURG-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. Brand op den Oceaan. In menige spannende roman is de he roïsche strijd om het goud of de olie be schreven. Er zitten geweldige mogelyk- heden in de materie en het is dan ook niet te verwonderen, dat dleze Ufa-film, die zoowel het goud als de olie een rol laat spelen, veel spanning biedt, temeer waar door de geschiedenis nog een verre van alledaagsehe liefdesgeschiedenis geweven is. De omgeving, de kust van Zuid-Ame- rika, leent zich uitstekend voor zulk een film, waar telkenmale aardige opnamen van het leven op een hacienda zijn inge- lascht. De film behandelt de wederwaardighe den van een onderzoek naar een olie-ader onder den zeebodem, waarby duikers, ge zworen vrienden, aan te pas moeten ko men, diie op hetzelfde meisje verliefd ge raken. Dank zy verschillende misverstan den komt er een breuk tusschen de vrien den tot stand, die eerst geheeld wordt als een der duikers in nood verkeert. Er zit in deze uitstekende film een climax van spanning, waarby het wrak* van een goudschip en een gewetenlooze Don een groote rol spelen. Een sterke film, gespeeld door sterke mannen, van wie wy noemen Hans Söhnker, René Deli- gen en Rudolf Fernau. Winnie Markus speelt op zeer aantrekkelijke wyze de ha cienda schoone. ELECTRO-BIOSCOOP'TE MIDDELBURG. Met geheime opdracht. Deze Odeon-film is vol spanning en sen satie. Een myningenieur heeft een contract voor de levering van zeer waardevol me taal aan een Zuid-Amerikaanschen staat, voor zyn dood afgesloten. Een geslepen financier tracht dit contract te doen ver- dwynen, omdat hy dan een nieuw contract kan maken. Bij het begin van de film is het waardevolle stukje papier in het be zit van een compagnon van den overleden ingenieur. Dit is den ingenieur bekend en zyn handlangers stellen alle pogingen in het werk om het te bemachtigen. Het ge lukt hen ook werkelyk, maar op het nip pertje, want de dochter van den ingenieur, wier erfdeel het contract is, maakt er eveneens jacht op, geholpen door een jongenstuurman. Er is ook een duplicaat van het con tract, waar de geldmagnaat eveneens jacht op maakt. Tenslotte zal het nieuwe con tract officieel onderteekend worden. Op het laatste oogenblik wordt er echter roet in het eten gegooid. Deze film, waarin twee geheel verschillende belangen, n.l. dat van een meisje, dat haar aanspraken maakt op haar wettig erfdeel, en dat van een staat, van welke een der ministers aan het knoeien is, tot een uitstekend! ge heel worden gevormd, is van het begin tot het einde boeiend. De rol van het meisje wordt gespeeld door Camilla Horn, terwijl Gustav Fröhlich de even dappere als charmante stuurman is. GRAND-THEATER, GOES. Een hopeloos geval. Een ryke, verwende en lastige jongedame krijgt door haar onbesuisd ryden een auto ongeval. In het ziekenhuis is zij al spoedig de schrik der verpleegsters. Elk oogenblik verschynt het nummer van patiënt 7 en altijd heeft ze iets te mopperen of te kla gen. Vooral is zy bevreesd voor het lid- teeken, dat haar hoofdwonde zal nalaten en dat mogelyk afbreuk aan haar schoon heid zal doen. Als zij eindelijk, geheel hersteld, ontslagen wordt, zegt de prof. chirurg haar eens onomwonden de waar heid, en hy maakt haar in harde woorden duidelyk, dat een mensch niet van beteeke. nis is, als hy een mooi gezicht heeft, maar dat hy zyn beteekenis alleen ontleent aan wat hy kan en doet. Als het meisje weer in het mondaine leven terug is, en men niets anders tegen haar weet te zeggen, dan dat ze zoo mooi is, besluit ze plotseling iets te worden. Ze zal medicynen gaan studeeren. Zy breekt met haar vader en gaat op een eigen kamer wonen, ook haar verloofde krijgt wden bon", ze ontmoet een student, die hevig verliefd op haar wordt, die student denkt, dat zy verliefd is op den interessanten prof. chirurg, en voor dezen is zy een „hopeloos geval". Al deze ver wikkelingen zijn daarbij op geestige wyze in de geschie n':^ verwerkt en worden door een uitgelezen gezelschap filmspelers als Karei Ludwig Diehl e.a. en met Jenny Jugo als de hoofdrolvertolkster, op mees terlijke wijze uitgebeeld. KRABBENDIJKE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeenwsche Courant worden aangenomen door den' Agent, H. KOK CZN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6