PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 28 JUNI 1941 Duitsche eenheden tot diep in de Sovjet linies doorgedrongen. LOONSVERBETERING IN DE BOUWBEDRIJVEN. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 1 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1 1-65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) „Brieven of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Dit nummer bestaat 12 bladzijden. uit DirectieF. van de Velde, P. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 150 Hoofdredacteur J. C. Visser, Vlissingen Do BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te: VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admlnistr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, teL 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, tel. 21 n i,iiii.m »imiiiniu/.i,i «i i urjiinn inini'MUiiij.i.i.i »i4i Ei Groot aantal vijandelijke pantserwagens vernietigd. Volgens door het D.N.B. ontvangen bei- richten zijn de Duitsche eenheden op 26 Juni bij de gevechten in het Oosten tot diep in de linies der Sovjet troepen door gedrongen en hebben zij de bolsjewisten zware verliezen aan gepantserde vecht- wagens. toegebracht. Behalve een aantal totaal vernietigde pantserwagens kon een groot aantal onbeschadigd worden binnen gebracht. Op een plaats heeft één enkel stuk Duitsch geschut niet minder dan 15 Sovjet gepantserde gevechtswagens totaal vernietigd. Op een andere plaats hebben Beiersche bergjagers tijdens verbitterde gevechten van man tegen man meer dan honderd vijandelijke gepantserde gevechts wagens vernietigd. Uit een anderen sector wordt gemeld, dat een geheele Sovjet-divisie, versterkt door een pantserregiment, welke het contact met andere bolsjewistische formaties had verloren, na hardnekkige gevechten van man tegen man to taak in de pan is gehakt. De verliezen van den vijand aan zware pantserwagens, stukken geschut en auto's waren hier bijzonder zwaar. Een groot aantal Sovjet pantserwagens was op 25 Juni, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, in bosschen naast een grooten opmarschweg in gereedheid ge bracht voor een aanval op den flank van den Duitschen opmarsch. Formaties van een der bekendste jachteskaders van het Duitsche luchtwapen ontdekten echter de naderende Sovjet pantserwagens, ongeveer 70 stuks in tolaal. De Duitsche jagers bestreden hen met bommen en met de' boordwapens. In enkele minuten ontstond een verschrikke lijke wirwar van laaiende en rookende pantserwagens. Toen de onaangetast ge bleven Sovjet pantserwagens zich in een Idein dorp terugtrokken ronkte een tweede formatie Duitsche jagers naderbij en wierp haar bommen op deze concentratie van pantserwagens. Dorp en pantserwagens verdwenen in rook en stof. Een na het ge vecht ingesteld onderzoek leverde het be wijs", dat het beroemde jachteskader in totaal 46 Sovjet pantserwagens had ver nietigd. Krijgsgevangenen en buit. Nadat in de succesgevolle gevechten van het Duitsche leger in het Oosten reeds in yje eerste dagen een belangrijk aantal ge vangenen was gemaakt en groote hoeveel heden oorlogsmateriaal bult gemaakt wa ren, zijn volgens de bij het D.N.B. ont vangen berichten de laatste 24 uur de aan tallen gevangenen en de hoeveelheden buit aanzienlijk gestegen. DE ACTIES VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. De aanvallen van het Duitsche lucht wapen in het Oosten richtten zich op 26 Juni in zeer grooten omvang op militaire en voor den oorlog belangrijke doelen der Sovjets. Een groot aantal Sovjet vliegvel den werd deels in scheervlucht aangeval len, waarbij de zwaarste vernielingen ont stonden. Op vele plaatsen werden wegen, spoorwegen en voor het verkeer belang rijke knooppunten door bomtreffers on bruikbaar gemaakt. Een Duitsche formatie duikbommenwer pers, die op 26 Juni in het Rutheensche deel van het Oostelijk front bolsjewistische pantser-formaties, auto-colonnes en troe pen-concentraties had gebombardeerd, is op de vlucht terug aangevallen door een sterke groep bolsjewistische jagers. In het verloop van het felle luchtgevecht schoten de Duitsche, vliegers 28 machines van de Sovjets neer. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op 26 Juni, naar het D.N.B. ver neemt, aan de Roemeensch-Sovjet Russi sche grens vliegvelden van het Sovjet luchtwapen gebombardeerd. Eén. enkele formatie vernielde daarbij 21 vliegtuigen op den grond en joeg een colonne auto's uiteen. Hongarije In oorlog met de Sovjet Unie. In de gisteren gehouden zitting van het Hongaarsche huis van afgevaardigden, heeft minister-president Bardossy mede gedeeld, dat de staat van oorlog tusschen Hongarije en de Sovjet Unie was ingetre den. Hij kondigde militaire vergeldings maatregelen aan als antwoord op den aanval van het Sovjet luchtwapen op Kasjau. DE SOVJET-AANVALLEN OP FINLAND. In den loop van gisteren hebben Sovjet vliegtuigen geen noemenswaardige vluch ten boven Finsch gebied gemaakt. Slechts uit Ekenaes (ten Noordoosten van Han- goe) Is bericht ontvangen van een lucht aanval. Eén persoon werd gedood. Enkele schuren en woningen raakten in brand. Duikboot brengt vijf koopvaarders tot zinken. Naar het D.N.B. verneemt, heeft een Duitsche duikboot Donderdag in het cen trale deel van den Atlantischen Oceaan, ten Westen van de Afrikaansche kust, vijf Britsche en in Britschen dienst varende koopvaardijschepen met een gezamenlyken inhoud van 31.500 ton tot zinken ge bracht. Twee Duitsche duikbooten, die na lange reizen op haar basis zrjn teruggekeerd, melden de resultaten harer operaties. Een der duikbooten heeft op haar tocht in het geheel 89.300 ton, de andere 90.200 ton koopvaardijscheepsruimte tot zinken ge bracht. Voorts hebben Donderdagnacht Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noordoosten van Cromer twee koopvaarders van resp. 12.000 en 3000 ton en ten Noordoosten van Wash een vrachtschip van 3000 .ton tot zinken gebracht. Te New York aangekomen leden van de bemanning van het Engelsche tankschip „Ensis" (6207 brt.) bevestigen, dat het tankschip op zeshonderd mijl ten Noorden van de Azoren tot zinken is gebracht Het schip was met olie uit de Vereenigde Sta ten aan boord op weg naar Liverpool. Verder wordt nog bekend, dat het Brit sche passagiersschip „Adda" (7816 brt.) ten Zuidwesten van Ierland tot zinken is gebracht. Het schip bevond zich op weg van Afrika naar Engeland. Tevens is hier bekend geworden, dat het Britsche schip „Tregarthen" (5200 brt.), dat geladen was met graan uit de Veree nigde Staten, op 800 mijl ten Oosten van New Foundland getorpedeerd is. HEFTIGE STORM IN JAPAN. Het Westelijk deel van Japan met inbe grip van het Noordelijk deel van Kyoeshoe is Woensdag geteisterd door een storm, zooals de laatste 36 jaar niet meer is voor gekomen. De storm hield in onverminder de sterkte aan tot den volgenden morgen. 26 personen werden gedood. Duizenden huizen werden overstroomd. De aangerich te schade is aanzienlijk. In de prefectuur Foekoeoka werden tien personen gedood, terwijl er zestien worden vermist, 196 hui zen werden overstroomd. In de prefectuur Saga wei'den zestien personen gedood. Tienduizend huizen kwamen onder water te staan. Door de hevige regens wei'den de wegen vernield en de spoordijken onder mijnd, zoodat het spoorwegverkeer in het geheele Noordelijke gedeelte van Kyoeshoe moest worden gestaakt. In de prefecturen Saga en Foekoeoka is meer dan 60.000 acres bouwgrond door het water over stroomd. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Het D.N.B. meldtHet Britsche luchtwa pen heeft in dgn afgeloopen nacht gepro beerd met zwakke strijdkrachten Noord west Duitschland binnen te vliegen. Door bommen werd slechts geringe schade aan gebouwen veroorzaakt. De aanvallende Britten leden door nachtjagers en lucht doelgeschut zware verliezen. Tot dusver werden in totaal elf vliegtuigen als neerge schoten gerapporteerd. Activiteit in de lucht boven Syrië. Het Fransche persagentschap Ofi meldt uit BeiroetOp 26 Juni heerscht er rust aan alle fronten. De vijand heeft nergens eenige actie tegen onze troepen onderno men. Britsche formaties bommenwerpers bombardeerden zonder succes onze stellin gen ten Noorden van Sueida. Ons lucht wapen zette zyn verkenningsvluchten en bombardementen voort. Op den avond van 25 Juni ondernam de Britsche luchtmacht een bomaanval op Beiroet, welke geen slachtoffers maakte en geen schade aan richtte. Op den ochtend van 26 Juni bom bardeerden Britsche vliegtuigen het sta tion van Homs. Vier burgers werden ge dood en zes gewond. Ook werd materieele schade aangericht. Er heerschte de ge bruikelijke activiteit in de lucht. De lucht strijdkrachten van de marine en het iucht- wapen ondernamen bomaanvallen op het gebied van Merdjyoem en Palmyra. Onze jagers namen met succes deel aan de aan vallen van de troepen te land. Drie vlieg tuigen worden vermist. De Duitsche aanvallen óp Haifa- Ten aanzien van de hevige Duitsche luchtaanvallen, op den 25sten Juni onder nomen op Haifa, dat naast Alexandrië het laatste toevluchtsoord der Britsche oor logsschepen in het Oosten der Middelland- sche Zee is, verneemt het D.N.B. nog van bevoegde zijde, dat de Duitsche vliegtui gen havenwerken en docks gebombardeerd hebben. Ten Zuiden van de petroleumhaven en in het Noordoosten der stad werden spoorwegemplacementen vernield. In pak huizen en tanks braken zware branden uit. BESCHADIGDE BRITSCHE KRUISER IN GIBRALTAR. Uit Algeciras meldt het D.N.B.Donder dag is een Britsche kruiser met zware be schadigingen in den scheepswand en aan de constructie op het dek in Gibraltar binnen- geloopen om hersteld te worden. De Brit sche kruiser was door een Italiaansche Iuclit-torpedo getroffen, J00DSCHE WINKELS NIET MEER OP ZONDAG OPEN. Het gisteren verschenen verordeningen- blad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied, houdende wijziging van eenige bepalingen op het gebied van het bedrijfs leven en van het arbeidsrecht. By deze verordening worden de gel dende voorschriften van het Neder- landsche recht, waarby aan leden van kerkgenootschappen, die een anderen dag dan den Zondag als rustdag tellen (in de eerste plaats dus de Joden) de mogelykheid gegeven wordt, op Zon dagen te werken, resp. winkels open te houden, afgeschaft. Ter toelichting diene het volgende: Het Nederlandsche recht behelst be paalde voorschriften op het gebied van bedrijfs- en arbeidsrecht, krachtens welke met betrekking tot personen, „die lid zijn van een kerkgenootschap, dat den weke- lijkschen rustdag op den Sabbath of den zevenden dag houdt", uitzonderlijke rege lingen getroffen ?yn in dien zin dat voor het beroep of bedrijf van dergelijke perso nen, resp. voor het werk in bedrijven, waartoe dergelijke personen behooren of die door hen geleid worden, zekere beper kende bepalingen in het belang der hand having van de Zondagsrust niet op Zonda gen, doch op de rustdagen door de week binnen bepaalde grenzen tot uitoefening van hun beroep of bedrijf zijn toegestaan. Personen van dien aard zijn in de eerste plaats de Joden. De bovenvermelde bepa lingen bevatten derhalve een bijzondere behandeling van het Joodsche bevolkings element hier te lande. De toepassing van deze bijzondere bepa lingen heeft in de practijk tot ongewensch- te toestanden geleid, en wel a) doordat dergelijke ondernemingen haar bedrijf op Zondag kunnen openhou den, terwijl het overwegende aantal van gelijksoortige bedrijven gesloten moet blij ven; b) doordat de controle,, of de op deze wijze bevoorrechte bedrijven van hun kant de Zondagsrust op de rustdagen door de week handhaven, uiteraard bemoeilijkt wordt en ook wat betreft de materieele schade, welke gelijksoortige bedrijven door den onder a aangeduiden stand van zaken treft, van ondergeschikte beteekenis is; c) doordat werknemers gedwongen zijn op Zondag te werken, omdat de werkgever tot den bovenvermelden bevoorrechten kring van personen behoort. De verordening maakt een eind aan al deze bijzondere bepalingen en herstelt zoo ook op dit gebied, met wegneming van vroegere Joodsche voorrechten, dezelfde voorwaarden van concurrentie voor Jood sche en niet-Joodsche neringdoenden. Dit besluit treedt heden in werking. DE OMZETBELASTING. In het verordeningenblad van gisteren is afgekondigd een besluit van den secreta ris-generaal van het departement van fi nanciën, houdende een wijziging en aan vulling van het besluit op de omzetbelas ting 1940, welke met ingang van 1 Juli in werking treedt. De belangrijkste wijziging is het verval len van de vrijstelling voor grondstoffen, hetgeen tot gevolg heeft, dat het vroeger hier geldende stelsel van eenmalige hef fing van omzetbelasting thans geheel is verwallen en over de geheele lijn vervangen door een meermalige heffing bij elke leve- ringvan alle goederen. Zoowel de tabel van vrijgestelde grondstoffen als de mogelykheid van het betrekken van grondstoffen op be- stelorder is mitsdien verwallen. In verband daarmede is het algemeen percentage van heffing van twee en een half tot twee verlaagd!. Verder is de mogelykheid geopend om in meer gevallen dan tot dusverre de ver dubbeling van het tarief van de belasting, geldende bij aflevering door den fabrikant rechtstreeks aan den consument, achter wege te laten. Voorts heeft de omschrijving van de be grippen groothandelaar en kleinhandelaar wijziging ondergaan. Voortaan is niet slechts een groothandelslevering, de leve ring van handelswaren aan een handelaar en de levering van grondstoffen aan een fabrikant, doch ook de levering aan on dernemers van bedrijfsmaddjelen, als ma chines, vervoermiddelen enz., van hulp stoffen, als steenkolen, olie enz., van ver pakkingsmiddelen, van reclamemiddelen, van kantoorbehoeften, van materialen, welke bij het verrichten van heistellingen en andere diensten worden gebezigd, kort om van alle goederen, welke ondernemers ten behoeve van hun ondternemingen be trekken. Een verdere belangrijke wijziging heeft betrekking op landbouw- en veeteeltpro ducten en op visch. Tot dusverre waren be paald aangewezen landbouwproducten aan een verlaagd percentage van één procent onderworpen. Thans wordt de regeling zoo, dat het verlaagde percentage van toepassing is op alle landbouw- en veeteeltpro ducten en op visch, dioch alleen voor zoover het betreft de leveringen, welke door landbouwers, veehouders en vis- schers zelf worden verricht. Tenslotte zyn nog een aantal wijzigingen van minder ingrijpenden aard aangebracht. WETHOUDERS-WISSELING IN MIDDELBURG. De heer J. W. Kögeler, die als wethouder aftrad. De heer A. Jeroninius, tot wetliouderi gekozen. De heer Jer'onimus is van 192Z af raadslid geweest. De N.V.V. persdienst deelt ons mede Het college van rijksbemiddelaars heeft de beide landelijke contracten voor het bouwbedrijf, nl. die voor burgerlijke en utiliteitsbouw en die voor water-, spoor- en wegenbouw goedgekeurd. Inmiddels heeft de bèdrijfsraad op 18 Juni jl, de al gemeen verbindend verklaring van deze contracten verzocht. De' veranderingen in de arbeidsvoorwaarden, die inmiddels zijn ingegaan, betreffen het volgende De bestaande duurtetoeslagen van resp. f 1.-50, 1.20 en 0.90 per week zjjn omgezet in uurloon. In plaatsen, waar een duurletoeslag van 1.50 of 1.20 per week moest worden betaald, zijn deze toeslagen ingetrokken en is hier voor het loon met 3 cent per uur verhoogd. In plaatsen, waar een duurtetoeslag van 0.90 per week moet worden betaald, is op gelijke wyze het uurloon met 3 cent ver hoogd. Behalve deze uurloonverhooging, voort vloeiende uit de afschaffing van den duur tetoeslag, zijn nog de volgende loonsver- hoogingen ingevoerd Alle loonen van 40 ceirt en daar beneden, onverschillig in welke groep ze worden betaald, zyn met 3 cent per uur verhoogd. Alle loo nen van 41 tot en met 44 cent zijn met 2 cent per uur verhoogd. Alle loonen van 45 tot 49 cent zyn met 1 cent per uur verhoogd. In plaat sen, waar door bovenvermelde ver hoogingen het verschil tusschen groep 2 en groep 3 niet meer dan 1 cent zou bedragen, vervalt groep 3. Voor een aantal plaatsen zyn nog byzo'ndere wijzigingen, resp. verhoogingen van de loonen aan gebracht. Genoemde verhoogingen gelden zoowel voor den burgerlyken en utiliteitsbouw als voor de water-, spoor- en wegenbouw. Uit de hergroepeering van sommige gemeen ten in andere grodpen volgt, dat, behalve de genoemdè loonsverhooging en het ver- disconteeren van den duurtetoeslag, een aantal plaatsen nog een extra verhooging krijgen. Een belangrijke wijziging is er gekomen in de jeugdregeling. Gold tot nu toe, dat voor jeugdigen onder 19 jaar het loon niet by collectief contract was geregeld en voor jeugdigen van 19 tot 22 jaar hetzelfde loonpeil van 50 procent gold, thans vallen onder de jeugdregeling ook de 18-jarigen en is met een opklimming van jaar tot jaar ingevoerd. Een belangrijk feit in de bouw wereld is, dat een commissie is in gesteld, die zal onderzoeken, wel ke maatregelen dienen genomen te worden om het aantal soorten vu- cantiebons te beperken, terwijl te vens een onderzoek zal ingesteld worden naar het bedrijfspensioen. Tusschen partijen is verder overeenge komen, dat onderhandelingen zullen plaats vinden over tussehentijdsche wyziging van de loonen, indien belangrijke juridi sche, economische of sociale omstandig heden zulks noodzakelijk maken. IEDER ARTIKEL MOET DUIDELIJK GEPRIJSD ZIJN. Volgende week strenge controle. Gedurende de volgende week zal in het geheele land een verscherpte controle worden gehouden op de naleving van het prysaanduidings- besluit. De verplichting om alle levens- en ge notmiddelen, textielwaren en lederwaren van duidelijke prijzen te voorzien, bestaat nu ruim een maand. In het algempen heeft men zich behoor lijk aan de voorschriften gehouden. In die gevallen, waarin echter de overtredingen zoodanig waren, dat niet met een waar schuwing kon worden volstaan, werd pro ces-verbaal opgemaakt. De inspecteurs voor de prijsbeheersching hebben reeds een aantal vonnissen gewezen. Bij de controle, die de volgende week in alle gemeenten door de politie wordt ingezet, zal men niet meer waarschuwen, men zal zich ook niet beperken tot het nagaan der étalages, doch in den winkel onderzoeken of alle goederen, die voor verkoop gereed zijn, van prijskaarten zijn voorzien. In het byzonder wordt er op gelet, dat de prijzen niet by één of twee artikelen, juist die waar voor men te veel vraagt, wegge laten zijn. DOODELIJK ONGEVAL ONDER DE GEMEENTE GILZE. Donderdagmiddag is de 38-jarige arbei der H. Goverde, wonende te Tilburg, werk zaam aan een bouwwerk onder de gemeente Gilze Rijen, van een groote hoogte geval len en gedood. Het slachtoffer was door een misstap door een opening in het dak geval len. De overledene laat een vrouw en acht kinderen achter, waarvan het oudste twaalf en het jongste één jaar oud is. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Gisternacht vlogen enkele Britsche toe stellen boven ons gebied. Ook ditmaal de den de uitgeworpen brisant- en brandbom men weinig schade. Op een plaats werd een boerenhoeve door een brisantbom ver nield. Hierby werden een man en drie kin deren gewond. Ook een deel van het vee werd gedood. Op een andere plaats werd door een brandbom een schuur in brand gestoken. By de blussching liepen drie per sonen brandbommen op. Voorts ontstond hier en daar glasschade. De leider der Japansche handelsdelegatie uit Batavia vertrokken. Uit Tokio meldt het D.N.B.De bijzon- dere Japansche afgezant voor de handcis- bespreking met Nederlandsch-Indië, Jo- sjizawa, is met de leden der Japansche handelscommissie uit Batavia vertrokken. Voorts werd begonnen met het vertrek der - Japanners uit Ned.-Indië, De aanbieding van buitenlandsche effecten. Het Vrydag verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van finan ciën en van handel, nyverheid en scheep vaart betreffende- de aanbieding van bui tenlandsche effecten, waarin is bepaald, dat de secretaris-generaal van het departement van financiën kan bepalen, dat ingezetenen verplicht zijn de hun in eigendom toebehoo- rende en nadien door hen verkregen buiten-^ landsche effecten of bepaalde groepen dezer waarden rechtstreeks of door tusschen- komst van een deviezenbank aan de Neder landsche bank aan te bieden en op verlan gen te verkoopen en over te dragen. De bepalingen van artikel 44, derde tot en met negende lid, van het Deviezenbesluit 1941 zijn van overeenkomstige toepassing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1