PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 27 JUNI 1941 Finland ten oorlog tegen de Sovjet-Unie. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Eij abonnement speciale prijs. Kielne advertenties van 1—5 regels 0.55. Iedere regel meer U ct. (max. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG Do BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te3 VLISSINGEN Redactie en Admlni- stratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Administr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admlnï-t stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 35 BRESKENS Dorpsstraat 35. tel. 21 DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 149 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen Denemarken verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Moskou. De houding van Zweden. De president der Finsche Republiek, Ryti, heeft gisteravond een radiotoe spraak gericht tot het Finsche volk, waarin h$j in zyn inleiding verklaarde, dat het vredelievende Finland opnieuw het doel van een wreeden aanval Is ge worden. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is de Finsche grens her haaldelijk door de Sovjet Unie geschon den. Het protest, dat hierover werd in gediend, was tevergeefsch. Sedert giste ren hebben de strijdkrachten van de Sovjet Unie, zoo verklaarde president Ryti, zonder zich om verdragen te be kommeren en zonder oorzaak op aan wijzing van haar regeering uitgebreide oorlogshandelingen in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreedzame Inwoners gepleegd. Nauwe lijks negentien maanden na den eersten aanval is zoodoende onze tweede ver dedigingsstrijd begonnen. De nieuwe aanval van de Sovjet Unie op Finland vormt als het ware het sluitstuk van een politiek, die na den vrede van Mos kou beoogde dc zelfstandigheid van ons land te vernietigen en ons volk in sla vernij te brengen. President Ryti gaf vervolgens een nauw keurige opsomming van de verschillende door de Sovjet Unie tegen Finland gerichte intriges en maatregelen, zooals reeds mede gedeeld in het Finsche blauw-witboek. Onder verwijzing naar de vergeefsche po gingen van de Finsche regeering om met den Oostelijken buur tot een vergelijk te komen, zeide de president voorts, dat de liefde voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zijn afgestooten op het voornemen van de Sovjets, de zelfstan digheid van Finland te vernietigen, hetzij door binnenlandsche omwentelingen en moeilijkheden, hetzij door gewelddadige ver overing van het land. Toen de weg der bin nenlandsche revolutie, als gevolg van de sterke vrijheidsliefde en de eenheid in ons volk scheen afgesloten, zoo verklaarde pre sident Ryti in dit verband, besloot de Sovjet Unie den weg van het geweld van buiten af in te slaan. Bezield door dit voornemen, eischt de volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotov. bij de onderhandelingen te Berlijn van 12 en 13 November 1940, dus nauwelijks zeven maanden na het sluiten van den vrede te Moskou, van Duitschland de vrije hand om zijn reke ning met Finland af te sluiten en dit land te kunnen liquideeren. Wij zijn den Duitèchen rijkskanselier den diepsten dank verschuldigd voor het feit, dat hy zich toentertijd tegen deze eischen der Sovjet Unie heeft verzet. Sedert het uitbreken van den oorlog der groote mogendheden heeft men, zoo ging de president voort, duidelijk kunnen constatee- ren, welk streven de Sovjet Unie volgde en wat haar standpunt in dezen oorlog is. Zij heeft het uitbreken van den oorlog toege juicht en steeds er naar gestreefd hem te verlengen en uit te breiden, opdat de Euro- peesche en indien mogelijk ook de niet- Europeesche volken moreel en materieel verzwakt een gemakkelijke prooi zouden worden voor het Sovjet-imperialisme. Op niets ontziende wijze heeft de Sovjet Unie de toestanden uitgebuit en zoo geraakte Finland, toen de oorlog tusschen de groote mogendheden aan de verschillende fronten woedde, in een eenzamen strijd tegen de Sovjet-overmacht. Vervolgens legde president Ryti dien na druk op den plicht van Finland om zich thans te verdedigen met alle ter beschik king staande moreele en militaire midde len. Hij wees op het eensgezinde front, dat zich vanaf de IJszee tot aan de Zwarte Zee tegen de - Sovjet-Unie heeft gevormd en gaf uiting aan zijn geloof in de over winning en zijn vertrouwen in de Finsche weermacht en haar veldmaarschalk Man- nerheim. President Ryti besloot zyn toespraak met de volgende woorden: „De eeuwen hebben bewezen, dat op de plaats, waarop het lot ons heeft geplaatst, geen blijvende vrede te be reiken is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg, om dezen druk te verlichten, om de eeuwige be dreiging te verwijderen en om ae ko mende geslachten een gelukkig en vreedzaam leven te waarborgen strij den wij onzen verdedigingsstrijd". HET FINSCHE BLAUW-WITBOEK. De Finsche regeering heeft een blauw- witboek uitgegeven over de verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie. Daaruit blijkt dat Moskou ook na het sluiten van den vrede druk is blijven uit oefenen op Finland. De Sovjets verzetten zich tegen de vorming van een Noordsch defensief verbond en dwongen Finland tot het nemen van maatregelen, welke de aan- valsgereedheid der Sovjets begunstigden. Ook de grensafbakening, wejke hun hoog tepunt bereikten in den eisch tot demili tariseering van de Aalandseilanden. Ook poogden de Sovjets het beheer van de nik- kelmijnen van Petsamo en werd commu nistische propaganda gevoerd terwijl de Sovjets zich zelfs mengden in de Finsche presidentsverkiezing. Het blauw-witboek bevat voorts beschuldigingen inzake han- delssabotage, terwijl tenslotte wordt vast gesteld, dat sinds het sluiten van den vre de van I oskou 199 maal moest, worden geprotesteerd. EEN OFFICIEELE VERKLARING VAN DE DEENSCHE REGEERING. De Deensche regeering heeft naar het D.N.B. meldt een officieele verklaring ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de nieuwe ontwikkeling in een heel bijzondere mate de aandacht van Denemarken vej> eischt. Duitschland heeft thans in het Oos ten zijn wapens gericht tegen een mogend heid, die door de jaren heen een bedrei ging voor de welvaart en het gedijen van de Noordsche staten vormde. Herinnerd wordt in dit verband aan den Finsch-Rus- sischen oorlog. Thans, nu de strijd, na een nieuwen aanval va.i de Sovjet-Unie op Finland weer ontbrand is, is het Deensche volk van dezelfde gevoelens bezield, doch dit maal voert Finland zijn strijd niet alleen. Onder Duitschlands leiding strijdt het te zamen met andere Europeesche landen voor de verdediging van een maatschappe lijke orde op den grondslag van de Euro- peesche cultuur. By' dit conflict, waarvan het resul taat op beslissends wijze ertoe zai by- dragen Je landen van Europa voor een ontb:.iding van de binnenlandsche or de te bewaren, heeft Europa een ge meenschappelijk belang. Wanneer Denemarken, evenals voor heen, niet aan dit oorlogsconflict deel neemt, zoo kan het, als gevolg van dit gemeenschappelijke Europeesche be lang, geenszins on/erschillig staan te genover de ontwikkeling. Door het te rugroepen van het Deensche gezant schap te Moskou is uiting gegeven aan dit inzicht. De betrekking tusschen Denemarken en de Sovjet-Unie zijn hiermede ver broken. DE HOUDING VAN ZWEDEN. De officieele mededeeling van den Zweedschen minister van bmtenlandsche zaken over de houdirg van Zweden ten aanzien van 't conflict tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie en de goedkeuring tot het vervoer van Duitsche troepen ter sterkte van een divisie van Noorwegen naar Fi -land, wordt in de Duitsche bladen gepubliceerd onder het opschrift: „Zwe den geeft blijk van begrip, ondersteuning van den Europeeschen vrijheidsstrijd door Zweedsche maatregelen". DE NEGERS IN DE AMERIKAANSCHE BEWAPENINGSINDUSTRIE. Uit New York meldt het D.N.B. Om de toepassing van het democratische be ginsel op alle rassen in de V. S. af te dwingen, heeft Roosevelt een verordening uitgevaardigd, die een einde maakt aan de discrimineering der Negers in de wa penindustrie. In zijn motiveering zegt de president, dat de negers slechts op grond van hun ras van de wapenindustrie wer den uitgesloten, hetgeen de nationale een heid in gevaar bracht. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER VERONGELUKT. In Lima, de hoofdstad van Peru, zyn, komende van Panama, twintig Ameri- kaansche bom men wei-pers voor een be leefdheidsbezoek aangekomen. In de na bijheid van de haven Supe stortte een bom menwerper met brandenden motor in zee. Vliegtuig en bemanning worden als verlo ren beschouwd. HONGARIJE IN OORLOG MET DE SOVJET-UNIE. Uit Boedapest meldt het D.N.B. Officieel wordt medegedeeld: „Hongarije beschouwt zich, ten gevolge van de herhaalde Sovjet luchtaanvallen op Hongaarsch rechtgebied, die in strijd met het volkenrecht zijn, in staat van oor log met de Sovjet Unie." ENGELSCHEN VERLATEN BELBAO. In Spaansche economische kringen ver luidt, dat de Engelsche regeering thans ook, evenals dit onlangs het geval was in Rio Tinto, de evacuatie gelast heeft van alle Engelsche. gezinnen, die in het mijn- gebied van Bilbao wonen. In de bedrijven, waarbij de Engelschen economische belan gen hebben, zou slechts één Engelschman achterblijven. De evacuatie is reeds begon nen. De eerste Engelsche vrouwen en kin deren hebben gisteren Bilbao in de rich ting Gibraltar verlaten. HEVIGE GEVECHTEN IN SYRIË. Uit Vichy meldt het D.N.B. De strijd in Syrië wordt nog steeds gekenmerkt door uiterst hevige gevechten. Het Fran- sche koloniale leger, aldus verklaart men, biedt hardnekkig verzet tegen een vijf voudige overmacht. Vooral de Fransche luchtmacht heeft van den eersten dag af een buitengewoon groote bedrijvigheid ont plooid. Alleen door het onbeperkt in het vuur brengen van de luchtmacht is het Fransche commando er in geslaagd de Engelsche aanvallen, die de laatste dagen tegen Palmyra in het Oosten en Damas cus in het Westen gericht waren, tot staan te brengen. Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat de troepen dagen lang stand moesten houden zonder kans op aflossing. Dé Engelschen aan de kust zijn er tot dusverre niet in geslaagd voorbij Saida op te rukken, hoewel dit gebied hevig was gebombardeerd door de Engelsche lucht macht en marine. In Zuid-Syrië heeft de vijand aanzienlijke strijdkrachten in het vuur geworpen in de richting Soeida, de hoofdstad van Djebel- Droes. Donderdagmorgen zijn met afdee- lingen infanterie en cavalerie de Fransche posities ten Noorden van Catana en bij Damascus aangevallen. De gevechten du ren hier voort. In het gebergte van den Zuidelijken Li banon hebben Britsche strijdkrachten om de achterwaartsche verbindingen te ont lasten, ten Oosten van Merdsj-Ajoem, op de hellingen van den Hermon, en bij Djezzim aanvallen onndernomen, welke werden afgeslagen. De gevechten bij Djez- zin waren zeer hevig, beide partijen leden zware verliezen. Aan de kust heeft de Britsche vloot de Fransche stellingen beschoten, waarop de vijand hier een nieuwe opmarschpoging ondernam. Het Fransche luchtwapen heeft de aan vallen op vijandelijke colonnes in het ge- heele operatiegebied voortgezet. Gister morgen vroeg zijn Beiroet en Homs door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. Er werd slechts materieele schade aangericht. Zes Britsche vliegtuigen boven het Kanaal neergeschoten. Ongeveer 25 Britsche gevechtsvliegtui gen, vergezeld van een groot aantal jacht vliegtuigen, zijn gistermiddag, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, onder de be scherming van een zwaar wolkendek, naar het Fransche kustgebied gevlogen. Zij hiel den zich echter slechts twee minuten bo ven het Fransche kustgebied op en keer den daarna weer terug. De onmiddellijk in actie komende Duit sche jagers achtervolgden den vyand tot boven het Kanaal en schoten zes vijande lijke vliegtuigen neer. Het D.N.B. meldtToen Woensdag sterke Engelsche strijdkrachten het be zette kustgebied wilde naderen, mislukte deze poging opnieuw door de waakzaam heid van de Duitsche jagers, die zich met voorbeeldige snelheid cp de Britsche vliegtuigen wierpen. In luchtgevechten van adembenemende spanning schoten de in den strijd beproefde bemanningen van het eskader-Galland met hun Messerschmitt- vliegtuigen op de Engelsche spitfires toe en schoten er 21 naar beneden. In lange zwermen waren de Britsche toestellen den namiddag van den 2èsten Juni voor de kust opgedoken. De Duitsche Messerschmitts naderden den vijand tot op vijftig meter. De eerste salvo's troffen de staartvlakken en den romp van de voorste Britsche toestellen. Twee vliegtuigen stortten in zee, terwijl een derde vliegtuig langzaam lager ging vliegen en vervolgens opnieuw door een mitrailleursalvo getrof fen, op het water te pletter sloeg. Intusschen v/aren de afzonderlijke Mes- serschmitt jagers in hevige gevechten ge wikkeld met verscheidene Spitfires. Steeds weer vielen de Duitsche vliegtuigen door handig t- ïanoeuvreeren de Spitfires aan, die zich wanhopig van hun achtervolgers trachtten te bevrijden, doch tevergeefs. Goed gerichte salvo's van de achterop ko mende Duitsche vliegtuigen deden het eene Britsche vliegtuig na het andere in de diepte verdwijnen. Deze dramatische lucht slag vond boven het Kanaal, waar nog verscheidene vluchtende Britsche vliegtui gen werden neergeschoten, zijn zegevierend einde. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Het D.N.B. meldt dat de R.A.F. In den afgeloopen nacht naar Sleeswijk Hplstein en naar het Rynsch-Westfaalsch industrie gebied vloog. Zij wierp op verschillende plaatsen lukraak een aantal bommen, die eenige materieele schade van niet-militairen aard en geringe verliezen aan personen ver oorzaakten. Nachtjagers schoten een vijan delijk toestel omlaag. Grieksch avontuur definitief afgeloopen. Te Athene is het militaire bestuur over gedragen aan den Italiaanschen generaal Berardi. Naar aanleiding daarvan merkt Stefani op, dat daarmede het Grieksche avontuur definitief is afgeloopen. Van he den af begint Griekenland zijn nieuwe po litieke leven en treedt het to' tot de nieu we Europeesche ordening waartoe de as- mogendheden het initiatief genomen heb ben. Nieuwe bonaanwijzingen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen. AARDAPPELEN. Bon „08" van de aardappelendistributie- bonkaart: 30 Juni tot en met 6 Juli; 2 kg. per bon. MELK. Bon „23" van de melkkaart: 30 Juni tot en met 6 Juli; 1% liter per bon. KAAS. Bon „9" en „79" van de „bonkaart alge meen": 30 Juni tot en met 13 Juli; 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig tot en met 27 Juli a.s. BOTER. Bon „22" en „23" van de bolerkaart: 30 Juni tot en met 16 Juli; 250 gram boter per bon. Bon „22" en „23" van de vetkaart: 30 Juni tot en met 16 Juli; 250 gram boter per bon. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 15 cent reductie verleend. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aan vangende distributieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt. EIEREN. Bon 89 van de bonkaart „algemeen" 30 Juni t/m 6 Juli één ei per bon. BON AAN WIJ ZIN G ZEEP. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 3 Augustus a.s. geeft de met „38" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600. gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was scherijen. Zeep voor wasscherijen, De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onveranderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile, wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveelheid van' twintig kilogram waschgoed, hetzij in eens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tussehenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz., voorzoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.cU betreft, kan ter behandeling worden gege ven zonder dat daarbij bonnen behoeven tö worden afgegeven. DE OORLOG TER ZEE. Duitsche duikbooten, die met groot suc ces de laatste dagen in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan opereeren, hebben, naar het D.N.B. meldt,, acht Brit sche koopvaardijschepen met tezamen 48.000 brt. deel uitmakende van een krach tig beschermd Britsch convooi, tot zinken gebracht. Door het luchtwapen werd in den nacht van 25 op 26 Juni een koop vaardijschip van 1500 brt., behoorende tot een convooi, ten Noordoosten van Great Yarmouth, door voltreffers tot zinken ge bracht. Volgens een mededeeling uit New-York- scbe scheepvaartkringen, is het Grieksche vrachtschip „Rokos Vergottis", met een inhoud van 5637 brt., in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zin ken gebracht. Dit schip had materiaal voor Engeland aan boord. De 41 schipbreukelingen van het Por- tugeesche s.s. „Ganda", die, zooals reeds gemeld, in de Spaansche haven Huelva door een vischtreiler aan land zijn ge bracht, hebben in hun rapporten bevestigd, dat het schip door een Britsche duikboot tot zinken is gebracht. De schipbreuke lingen meldden, dat de „Ganda" zich op 300 mijl van 'de Portugeesche kust be vond, toen plotseling de Britsche duikboot te voorschijn kwam en zonder vooraf gaande waarschuwing het schip met brand- granaten beschoot. Van den gezagvoerder en nog acht schipbreukelingen, die zich in een reddingboot bevonden, ontbreekt ieder spoor. De strijd bij Tobroek. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Een groote Britsche autocolonne voor Tobroek is door Duitsche artillerie ónder vuur ge nomen en tot den terugtocht gedwongen. Eenige voertuigen bleven zwaar bescha digd staan. In een anderen Noord-Afri- kaanschen sector zijn Britsche pantser auto's, die op verkenning uit waren, door Duitsche artillerie verstrooid. Zij trokken zich inderhaast terug. In het zeegebied om Tobroek hebben Duitsche Stuka's een zwaren en een lich ten kruiser tot zinken gebracht en een tankboot vernietigd. De waterleiding en de electrische centrale ten Westen van To broek werden door Duitsche gevechts vliegtuigen opnieuw met sucoes aangeval len. Het D.N.B. meldt verder dat afdeelingen van de Britsche luchtmacht Woensdag ge poogd hebben Italiaansehe vliegvelden op Sicilië aan te vallen. Zij werden met succes ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Woensdag op Donder dag vlogen enkele Engelsche vliegtuigen, boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brandbommen. Eenige woon huizen kregen glasschade. Een boerenhoe ve werd getroffen. Een tweetal koeien werd gedood. Dooden of gewonden onder de burgerbevolking zijn gelukkig niet tq betreuren. Uitrusting stoomvisschersvaartuigen. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat van overheidswege credieten kunnen worden verleend voor het uitrusten van stoomvisschersvaartuigen, indien de eige naar zelf niet over voldoende middelen be schikt. In verband met de gasoliepositie zullen uitsluitend ten behoeve van stoomvisschers vaartuigen credieten worden verleend. Het zal dientengevolge mogelijk zijn een aantal stoomschepen voor de visscherij ge reed te maken, hetgeen de vischvoorziening zeer ten goede zal komen. Aanvragen voor het verkrijgen van een crediet moeten schriftelijk worden inge diend bij de Nederlandsche Visscherijcen- trale, Juliana van Stolberglaan 3-4 te 's-Gravenhage. Dansverbod. Op grond der verordening van den rijks commissaris no. 20/41 beveelt de com missaris-generaal voor de openbare veilig heid, S.S. Gruppenführer, het volgendeï 1. Tot nader order is het dansen in het openbaar verboden. Reeds verstrekte ver gunningen worden hiermede ongeldig. 2. Overtredingen worden volgens de des betreffende bepalingen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekend making voor de radio en in de pers in werking. bestreden door Italiaansehe jagers en af weergeschut en moesten terugkeeren. Hun bommen vielen in zee of op het vrije veld. Italiaansehe vliegtuigen hebben haven werken van luchtbases op Malta aangeval len. Op overlaadinstallaties en pakhuizen te La Valetta werden treffers geplaatst. In schuilplaatsen en hangars van Britsche vliegvelden brak brand uit. Zulk weer is zelfs voor een kali niet om uit te houden. Waarom dan geen bad genomen? (Pax-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1