Haak van LACRAPPELLE Het landbouwonderwijs in Z.-Vlaanderen. De legerberichten van gisteren. DE ZONE VAN DAMASCUS Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 25 Juni 1941 Aan den landbouw worden thans hooge eischen gesteld. Er was een tijd, dat 't met de waardeering van vele stadsmenschen voor den boer en zijn werk maar matig ge steld was. Die tijd is gelukkig voorbij. De boer en zijn bedrijf staan in het middel punt van de belangstelling, de boer neemt in do voedselvoorziening een vooraan staande plaats in. Op landbouwgebied neemt Zeeuwsch- Vlaanderen ongetwijfeld een voorname plaats in. Wie thans dit gedeelte van ons land bezoekt, zal worden getroffen door den grooten rijkdom op de uitgestrekte velden en akkers, een weelde, die de hoop volle verwachtingen voor den nieuwen oogst wel rechtvaardigt. Weliswaar zal deze oogst, wegens het koude voorjaar, dit jaar iets later zijn, doch de intijds ingetre den warmte heeft tot gevolg gehad, dat èn kwaliteit èn kwantiteit van de produc ten dit jaar tot voldoening kunnen stem men. Er wordt thans uit den grond gehaald, wat er uit te halen is, de productieslag 1941 wordt ook in dit gewest met alle kracht gevoerd en het aanvankelijk succes is niet uitgebleven. Een goede voorlichting. Dat, om een goede productie te krijgen, een goede voorlichting noodzakelijk is, be sefte men in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds vele jaren geleden. Hier toch werd het eerst begonnen met het geven van land bouwonderwijs en dit onderwijs heeft reeds vele vruchten afgeworpen. Het steeds toe nemende aantal leerlingen aan de land bouwschool te Schoondijke is er mede be wijs voor, dat de boeren overtuigd zijn van den noodzaak van een betere algemeene scholing. Doch niet alleen voor de boerenjongens werd dit onderwijs noodzakelijk geacht, ook de vrouwen wilden niet achter blijven en zoo werd reeds circa 30 jaar geleden, mede op initiatief van de Z.L.M., de eerste landbouwhuishoudcursus gesticht te Schoondijke. De daaraan verbonden eenige leerares was toen ambulant en reisde door de geheele provincie. Deze toestand duurde tot 1924, toen aan de landbouwschool een doorloopende cursus werd ingesteld. De leerares zorgde nu voor naaionderwijs en zuivelbereiding, doch voor den cursus land en tuinbouw werd een leeraar aangesteld. De animo voor dit onderwijs werd echter steeds grooter en dit jaar moest men zelfs overgaan tot een dubbelen cursus. Deze toe nemende belangstelling had tot gevolg, dat de huisvesting meer en meer een probleem werd. Men moest zich op velerlei wijze be helpen en genoegen nemen met een primi tieve inrichting. Het toeval bracht echter uitkomst. De openbare school te Schoon dijke bleek n.l. niet meer aan het gestelde doel te voldoen, waarom de Raad besloot tot den bouw van een nieuwe school. De oude school kwam nu vry en de Z.L.M. besloot deze oude school te koopen en te laten verbouwen tot een landbouwhuishoud- school. Met dezen verbouw is men thans nog druk bezig en het werk vordert tame- lyk goed. Weliswaar zal de school niet in September a.s., zooals oorspronkelijk het plan was, gereed zijn, doch men hoopt toch in November a.s. de nieuwe school te kunnen betrekken. Echter zal de keuken reeds in September in gebruik kunnen worden genomen. Een nieuwe school. We hebben dezer dagen eens een bezoek aan de nieuwe school gebracht en hoewel er nog lustig wordt gewerkt, konden we toch reeds een goed beeld krijgen. Twee groote lokalen liggen achter elkaar en worden gescheiden door een harmonica deur, waardoor men bij voorkomende gele genheden over één groote zaal zal kunnen beschikken. Daarachter ligt de ruime keu ken, waarin vaste tafels met electrische kookstellen, gootsteenen enz. worden aan gebracht. Verder krygt men de beschik king over nog meerdere vertrekken, zooals een droogkamer, directricekamer enz., ter- wyl op de achterplaats een bergplaats voor rijwielen en tuinbouwgereedschap wordt gebouwd. Het geheel wordt voorzien van stalen ramen, en in frissche kleuren ge schilderd, zoodat alle aandacht is besteed aan licht en lucht. De school zelf is aan alle zijden omge ven door een grooten tuin, waardoor de cursisten him onderwijs krijgen in een lan delijke sfeer. De groote tuin, waarin prima grond, zal worden gebruikt voor het prac- tisch onderricht in land- en tuinbouw, het kweeken van fruit en bloemen enz. Het ligt in de bedoeling om met Sep tember a.s. inplaats van een 1-jarigen-, een 2-jarigen cursus te houden, waarom het programma aanmerkelijk is uitgebreid. Werd tot nu toe les gegeven in koken, huishoudelijk werk, waschbehandeling, the* orie huishoudelijke vakken en land- en tuinbouw, met den nieuwen cursus komen daar nog bij de lessen in naaien, prac- tische land- en tuinbouw en algemeen vor mend onderwijs. Daarnaast krijgt men een 1-jarige kookcursus, geschikt voor meis jes met diploma landbouwhuishoudcursus. Het gevolg van deze uitbreiding van het leerplan is, dat drie nieuwe onderwijs krachten zullen moeten worden aangesteld, zoodat er dan 5 leerkrachten zullen zijn. Het behoeft wel geen betoog, dat deze school niet alleen geschikt is voor boeren dochters, doch dat heel wat plattelands burgermeisjes op deze school nuttig on derricht zullen kunnen genieten. Al met al mogen wij het 'een zeer ver heugend verschijnsel noemen, dat, dank zy den onontbeerlijken steun van de Z.L.M. en andere instanties, aan de ontwikkeling van de plattelandsbevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen, zooveel aandacht wordt be steed. Het kan niet anders, of de vruchten daarvan komen onze geheele Nederland- sche bevolking ten goede. De pensionbedrijven. Het was aari: petisionbedrijven, in ver band met de huidige omstandigheden, veerboden gasten voor korteren termyn dan 5 dagen op te nemen. Met het oog op het te verwachten drukke toeristenbezoek, dat aan bepaalde streken van ons land zal wordlen gebracht, zal in vele gevallen het aantal hotels en loge menten ter plaatse niet toereikend zyn om in voldoende mate te voorzien in de behoeften aan onderdak en voeding voor korten tijd. Daarom heeft de directeur van het ryksbureau voor het hotel-, café, restau rant- en pensionbedrijf aan pensionbedrij ven, gelegen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maanden Juni t/m September 1941 ontheffing verleend van het verbod logies te verstrekken tegen be taling aan gasten voor een korteren onaf gebroken tijdsduur dan van ten minste vijf dagen. Aan deze pensionbedrijven is het derhalve toegestaan in dat tijdvak ook gasten voor korteren tijd dan vijf dagen op te nemen.. De bedoelde provincies en gemeenten zijn provincies Utrecht (met uitzonde ring van de gelijknamige gemeente), Gel derland en Overijssel. Gemeenten Blaricum, Bussum, 's-Gra- veland, Hilversum, Huizen, Kortenhoef, Laren (N.H.) en Naarden. Bovendien wordt aan aïïe pensions in het geheele land toestemming ver leend tot het opnemen van week-end- gasten* Nederlandsche arbeiders in Duitschland. VERGOEDING BIJ ONGEVALLEN. Het Ned. Perskantoor meldt uit Berlijn: De Duitsche minister van buitenland- sche zaken heeft bepaald, dat in Duitsch land werkende buitenlandsche arbeiders, die door een bedrijfsongeval mochten wor den getroffen, op grond van de bepalingen, die voor Duitsche arbeiders gelden, be handeld zullen worden en schadevergoe ding zullen krijgen. Verder is in overleg met het „Ober- kommando der Wehrmacht" bepaald, dat lyken van buitenlandsche werklieden, die in Duitschland tengevolge van een be drijfsongeval mochten zijn overleden, vol gens de bepalingen, die voor binnenland- sche arbeiders gelden, naar hun oorspron kelijke woonplaats zullen worden vervoerd en aldaar ter aarde zullen worden be steld. De kosten worden uit rijksmiddelen voorgeschoten en zullen later door het be voegde „Versorgungsamt" moeten worden terugbetaald. Iedere nationaliteit wordt door een bijzonder „Versorgungsamt" be handeld. Voor Nederlandsche arbeiders is evenals voor Belgische het „Versorgungs amt" te Aken bevoegd verklaard. Voor ongevallen, die voor 1 October 1940 ge schiedden kan geen vergoeding worden gegeven. Ir. Mussert te Wormerveer. Na vooraf niet officieel het onlangs te Zaandam geopende kringhuis van den zelfstandigen kring Zaanstreek der N.S.B. te hebben bezichtigd, heeft ir. A. A. Mus sert gisteravond voor een uitgebreiden kring geestverwanten in een openbare vergadering te Wormerveer gesproken. Ir. Mussert zeide het te betreuren, dat slechts een dluizendtal Nederlandsche leden van de Standarte Westland, deelnemen aan den strijd, die Duitschers, Roemenen en Finnen leveren tegen het bolsjewisti sche Rusland, den strijd, die Duitschland is opgedrongen, omdat de Russische graan velden voor gansch Europa ontsloten moe ten worden. Nog is het immers zoo, dat de blokkade zich kan voltrekken. Sedert De Ruyter's dood is Engeland meester ter zee, totdat het zijn meester gevonden zal hebben. Spr. geloofde, dat die meester er thans is. Wanneer de Duitsche vloot straks de Theems op zal varen, zullen de Nederlan ders zich kunnen herinneren dat hun groote Germaansche broeders het staaltje van De Ruyter herhaald zullen hebben. Sprekende over de toekomst van Neder land in het nieuwe Europa, wees ir. Mus sert op de verplichting, die op ons Neder landers rust om de plaats in de nieuwe volkerengemeenschap te veroveren. Zonder de N.S.B. heeft Nederland geen toekomst meer. Nederland kan nu eenmaal Neder land niet blijven, indien het Duitsch- vijandig gezind- zou zijn. In de N.S.B. is een onverwoestbare kern van menschen, die weten waar het op aan komt. Straks zullen de sympathiseerenden zich hier omheen scharen. Zy hebben nog een grooten achterstand in te halen. Een groote toekomst wacht ons, aldus spr. Dat geeft ons den moed en de kracht om door te vechten totdat de strijd gewonnen zal zijn. Het N.A.F. en den clandestienen handel. De leider van het Nederlandsen Agra risch Front maakte Dinsdag het volgende bekend Aangeslotenen by het N.A.F., er wordt niet gerantsoeneerd, omdat er levensmidde len te veel zijn. Rantsoeneeren beteekent eerlijk verdeelen. Zij, die clandestien „handelen" in levens middelen, stelen dus van hetgeen eerlyk moet worden verdeeld onder alle Neder landers. Stelen is onwaardig, onwaardigen kunnen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vloeit voort, dat 1. Iedere aangeslotene bij het N.A.F. van wien mocht komen vast te staan, dat htj deel neemt aan frauduleuze handelingen met betrekking tot de levensmiddelenvoor- ziening zonder meer en voor goed uit onze ryen wordt verwijderd. 2. Alle aangeslotenen tot taak hebben zich persoonlijk in te zetten in den stryd tegen zulke onregelmatige handelingen. Bewaar Uw geld lang en plezierig: in parketvorm! Dan woont U op een veilige basis en U hebt er dagelijks hoc aangename gezicht van. Parket nu gekocht is voordeelig gekocht! En U krijgt nog de oude degelijke Lachappelle-kwaliteitDe oude prach tige houtsoorten! Niets zoo mooi en zoo sterk als een Lachappelle-vloer. Vast of Verhuisbaar. Vraag de brochure met afbeeldingen! PARKET I {rAJLPj' Afd' l'idxng van li aam - Adres Woortpl00" - HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: In het Oosten ontwikkelen zich de ope raties der Duitsche weermacht onder groote successen volgens de plannen, In de Engelsche wateren hebben ge vechtsvliegtuigen een Britsch patrouille vaartuig tot zinken gebracht en twee vij andelijke koopvaarders ernstig beschadigd. Bij een Britsche poging om overdag het bezette gebied binnen te dringen, zijn 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij deze gevechten gingen vier Duitsche vlieg tuigen verloren. Een vèrdragende batterij van de marine heeft vijandelijke schepen in het Kanaal beschoten. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de luchtmacht havenwerken aan den mond van de Theems in het Zuid oosten van Engeland gebombardeerd. Groote branden braken uit. Britsche vliegtuigen hebben in den zelf den nacht in Noordwest-Duitsehland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor eenige burgers ge dood of gewond werden. Verscheidene woongebouwen werden getroffen. Nacht- jagers hebben één, marinegeschut twee gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Een af- deeling nachtjagers schoot haar 200ste vijandelijke toestel neer. Het jachteskader onder bevel van luitenant-kolonel Moel- ders behaalde op 22 Juni zyn 750ste over* winning in de lucht. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 384 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende, bekend In Noord-AfrikaItaliaansche en Duit sche vliegtuigen bombardeerden Maandag de versterkingen en een concentratie ge mechaniseerde strijdmiddelen bij de vesting Tobroek. Als gevolg van de zuiveringsactie op het slagvèld van Solloem bedraagt het aantal Engelsche pantserwagens dat in .handen der troepen van de as gebleven is thans 249, waaronder zich twaalf in vol maakten toestand bevinden. In Oost-Afrika Op 22 Juni werd een stoutmoedige aanval ondernomen door de troepen die deel uitmaken van het garni zoen van Uolchefit onder bevel van kolo nel Gonnella. Onze troepen drongen tot ver in de vijandelijke linies door en brach ten den vijand zware verliezen toe, waarby gevangenen werden gemaakt en kanonnen, wapens en munitie buitgemaakt. Bij deze actie hebben zich een afdeeling Amhara'3 en een afdeeling Altipiano bijzonder on derscheiden. Drie Engelsche vliegtuigen hebben Maandag een vlucht boven Syra cuse gemaakt, waarby het hospitaal van het Roode Kruis getroffen en een vrouw gedood werd. DE BRITSCHE 0PMARSCH IN SYRIË. Uit Vichy meldt het D.N.B. Het offi- cieele bericht over den militairen toestand in Syrië legt er den nadruk op, dat de Fransche strijdkrachten haar tegenstand in alle sectoren van het front voortzetten. Aan de kust hebben Autralische afdeelin- gen, om haar Oostelijke., flank te dekken, sedert verscheidene dagen aanvallen onder nomen bij Djezzin, die ha verbitterde ge vechten van man tegen mamdodr de Fran sche troepen zijn afgeslagen. Hetzelfde lot ondervinden de Britsche aanvallen op Merdsj-Ajoem. In het gebied van Damas cus werden aanvallen van den vijand tot staan gebracht. In de Syrische woestijn hebben bij Pal myra formaties van het vreemdelingen legioen, kameelruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de vanuit Irak oprukkende gemotoriseerde eenheden van den vijand eveneens tot stand gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een vooruitgeschoven Fransche stelling, ten Westen van Dsjebel-Droes, aangeval len. Op 23 Juni heeft het Britsche luchtwa pen verschillende vliegvelden aangevallen en eenige toestellen op den grond bescha digd. By de zich hierbij ontwikkelende luchtgevechten werden zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steun punten terug. Door een nieuwen luchtaan val op Beiroet werd materieele schade aan woonhuizen aangericht. De bestrijding van den sluikhandel in België. Uit Brussel meldt het A.N.P. Ook in de afgeloopen dagen zijn in het kader der bestrijding van den sluikhandel en woeker weer aanzienlijke hoeveelheden levensmid delen door de bevoegde autoriteiten in be slag genomen. Inspecteurs van het Bel gische commissariaat voor prijzen en loo- nen hebben op de bekende groentemarkt te Mechelen een grootsch opgezette razzia gehouden en op een enkelen middag 2000 bossen asperges in beslag genomen, die door twaalf grossiers tegen woekerprijzen werden verkocht. Deze asperges werden den volgenden dag in het openbaar tegen de vastgestelde maximumprijzen verkocht. In Deynze in Oost-Vlaanderen heeft ook de Duitsche Feldgendarmerie deelgeyomen aan het doorzoeken van verdachte voer tuigen. Het gelukte haar o.a. ook de auto van een vroegeren bekenden Belgischen renner aan te houden, die 15.000 eieren, 260 konijnen, vele kippen, eenden en gan zen vervoerde. In de gemeente Gooig wer den zelfs tijdens een huiszoeking bij den burgemeester gehamsterde voorraden le vensmiddelen ontdekt. De Belgische graanoogst. De Belgische staatscourant publiceei't een decreet van het ministerie van land bouw, volgens hetwelk de graanoogst van 1941 aan bepaalde marktvoorschriften wordt onderworpen. Ieder, die graan ver bouwt, moet dit inleveren en dient zijn geheelen oogst, met uitzondering van een hoeveelheid van 185 kilogram per hectare, hetgeen hij voor eigen verbruik mag be houden, aan de afdeeling „graan en vee voeders" ter beschikking te stellen. Het gebruik van graan in brouweryen of voor veevoeder is verboden. Tot en met 31 October 1941 moet veertig pet. van den totalen graanoogst van het land zijn in geleverd. 31 December 1941 moet nog eens dertig procent en de rest tot en met 28 Februari 1942 worden ingeleverd. Een ander decreet heeft betrekking op het inleveren van haver, gerst en peul vruchten van den oogst 1941. CREDIET VAN 1 MILLIARD POND STERLING VOOR OORLOGS DOELEINDEN. Het Engelsche Lagerhuis heeft, naar Reuter meldt, na een kort debat een cre- diet van een milliard pond sterling voor oorlogsdoeleinden goedgekeurd. De minis ter van financiën verklaarde, dat dit ere, diet, naar zijn schatting, voldoende zal zijn voor de behoefte van drie maanden. 'Menin Kaukab (4145)® Ktswe Adilei KAART VAN PELT Nu dertien dagen'van strijd in het gebied van Kiswe hebben de Vichy-troepen Da~ mascus ontruimd om de stad voor vernieling te sparen. Het was de Britten gelukt! door te dringen tot het vliegveld Mezze en de onmiddellijke omgeving van Damascus, o.a. Kadem, Akraba en Dsjobar. De Fransche strijdkrachten hebben buiten de stad Damascus nieuwe stellingen betrokken, zij blokkeeren nu den spoorweg van Damas cus naar Beiroet in de omgeving van de rivier do Barada en het wegnet bij Doemar. Vakgroep kunstdans opgericht. Te Den Haag is opgericht de vakgroep kunstdans binnen het op te richten theater- gilde. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen mevrouw Gertrud Leisti- kow, mevrouw Puck RochatNieuwen- huis, mevrouw Netty van der Valk en; de heeren Willy Bosboom en Iril Ga* descov. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt naar aanleiding van do oprichting van de vakgroep kunstdans als onderdeel van het op te richten theater* gilde mede, dat tot leidster van het voor* loopig bestuur werd aangewezen mevrouw Puck RochatNieuwenhuis. De vakgroep kunstdans omvat de vol* gende dansvormen: klassieke danskunst, moderne danskunst, rhythmiek en variété- dans. BURGEMEESTER BLOM VAN BERGEN OP ZOOM GAAT HEEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is mr. P. A. F. Blom, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juli a.s., als bur gemeester van Bergen op Zoom ervol ont slagen. Onder het bestuur van burgemeester Blom, die in 1929 als opvolger van burge meester H. Stulemeyer werd benoemd, werd een aanvang gemaakt met verschil lende werken, o.a. met den bouw van een nieuwe zeehaven. De belangen van zyn gemeente waren voor burgemeester Blom altyd nummer één en thans bij het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd heelt hij zijn ontslag aangevraagd, dat hem eervol is verleend. TWEE BROERS BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Tijdens het zwemmen in de Maas bij Groeningen in de gemeente Vierlingsbeek dreigde een 20-jarige jongeman, zekere Smits, te zinken. Zijn ongeveer even oude broer, die hem in gevaar zag, wilde te hulp komen, doch zijn reddingspogingen faalden en ook hij werd het slachtoffer van het water. Beide broers, die geoefende zwemmers waren, verdwenen in de diepte. DISTRIBUTIEBOEKJES VOOR F 13,— PER STUK. Een bakker en de leider van het distributie-kantoor te Hooge- en Lage- Zwaluwe gearresteerd. Zondagmorgen kwam de speciale dienst van de Bredasche recherche er achter dat een patate-frites-bakker te Breda trachtte nieuwe distributieboekjes, welke in West- Brabant nog niet eens zijn uitgereikt, te gen een prijs van 13 gulden per stuk te verkoopen. Onmiddellijk werd overgegaan tot aanhouding van dezen patates frites- bakker. Deze bleek in het bezit te zijn van 25 nieuwe distributieboekjes, welke hy, naar hij verklaarde, gekocht had te gen een gulden per stuk van den leider van het distributiebureau te Hooge- en Lage-Zwaluwe. Nog denzelfden dag werd deze leider aan een verhoor onderworpen, waarby hij erkende de 25 boekjes aan den bakker te hebben verkocht. Hij gaf daarbij tevens toe reeds eerder distributie kaarten te gelde te hebben gemaakt. De administratie van het distributiebureau bleek geheel in de war. Hij wist uit de verschillende distributiebepalingen geen weg meer, van beroep was hij ook eigenlijk winkelier en timmerman. In verband met een en ander wordt de administratie thans door het centraal distributiekantoor on derzocht. De bakker en de leider van het distributiebedrijf zijn in verzekerde bewa ring gesteld. SCHILDER GAF ZICH VOOR OORLOGSGEDUPEERDE UIT. De marechaussee te Schoonhoven heeft een 40-jarigen schilder, C. V., afkomstig uit Weesp, aangehouden, daar deze ver dacht wordt van verschillende oplichtingen, die de man gedurende een half jaar in deze gemeente en te Willige Langerak heeft gepleegd. Hij gaf zich uit voor een slacht offer van de gebeurtenissen te Rotter dam en wist verschillende goedgeloovige personen te bewegen tot financieelen by- stand. Als eenige rechtmatige bron van inkomsten had V. de opbrengst van een teekencursus, dien hij de laatste maanden te Willige Langerak leidde; voor het ove rige leefde hy van de gulheid van mede lijdende slachtoffers van zijn verzinselen. Toen de polit'L bleek, dat men hier te doen had met- iemand, die reeds eenige von nissen weg.-ns oplichting en poging daar toe achter den rug had, werd V. gear resteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5