de oorlog met rusland. DUITSCHE INFANTERIE BREEKT DOOR DE VERSTERKTE RUSSISCHE LINIES. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 24 Juni 1941 Oorlogshavens en steunpunten van de Sovjet marine gebombardeerd. Uit Berign meldt het D.N.B. In af zonderlijke acties heeft de Duitsche infan terie op talrijke plaatsen de versterkte linies van de Sovjettroepen doorbroken. Zoo heeft een compagnie infanterie na een gevecht van twee' uur vijf bunkers be stormd en versterkte veldstellingen op strategisch belangrijke plaatsen veroverd. In een dikken ochtendnevel rukte deze compagnie over weiden en velden, verdeeld in afzonderlijke stoottroepen, tegen de versterkte stellingen van den vijand op, die klaarblijkelijk een strijd in het open veld wilde vermijden. Hij had zich ge deeltelijk in de huizen van het plaatsje verscliansd. Onder dekking van mitrail leurs en zware infanteriewapens drongen de stoottroepen dit plaatsje binnen, waar op zij den eenen haard van tegenstand na den andere uitroeiden. In het centrum van het plaatsje kwam het tot een hevig straatgevecht met een vrij groote troep, die totaal in dfe pan werd gehakt. .Daarna concentreerde de rest van den vijand zich rondom een bun ker aan den uitgang van het plaatsje. Doch ook dc^e laatste poging tot tegen stand werd door een Duitsch pantseraf- weerkanon gebroken terwijl de burker buiten gevecht werd gesteld. Het grootste deel der bemanning gaf zich over. De rest vluchtte naar de omliggende bosschen, waar zij later opgejaagd en eveneens ge vangen genomen werd. Alle in de Roemeensche hoofdstad ont vangen particuliere inlichtingen over het verloop van de militaire operaties aan de Roemeensch-Russische grens maken mel ding van een zonder tegenstand terugtrek ken van de Russen op de Dnjestr-linie, meldt het A.N.P. De Duitsche en Roemeensche troepen, die op 22 Juni Bessarabië binnengerukt zijn bewegen zich in de richting van de grens tusschen Roemenië en de Sovjet- Unie van vóór de inlijving van Bessarabië bij de Sovjet-Unie. DE ACTIE VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN. De eerste dag van het optreden tegen de roode weermacht heeft de groote su perioriteit van het Duitsche luchtwapen aangetoond. Tot diep in den rug van den vijand drongen sterke formaties Duit sche gevechts- en torpedovliegtuigen door en richtten zware verwoestingen aan in belangrijke verkeerswerken en verbindin gen, zonder dat. de vijandelijke afweer in staat was de Duitsche actie te belemme ren. Andere formaties vielen vijandelijke pantser- en artillerie-colonnes aan, die tij dens haar opmarsch naar de Duitsche grens verspreid en deels volkomen ver pers 32 door Duitsche jagers werden neer geschoten, toen zg, beschermd door jagers, een kleine stad in het gouvernement gene raal trachtten aan te vallen. Duitsche Messerschmidtjagers haalden met reus achtige snelheid de vijandelijke formatie in en wierpen zich bliksemsnel op de groo te machines, zoodat reeds na de eerste salvo's acht Martin-bommenwerpers neer stortten. Terwijl een deel van de Sovjet machines trachtte van koers te verande ren, bonden eenige vijandelijke jagers van het type Rata den strijd aan. Zij werden terstond door lichtspoorgranaten gepakt en vielen als brandende fakkéls in de stra ten van een kleine, buiten de stad gele gen nederzetting. Daarop namen de Duit sche jagers de achtervolging van de vluchtende bommenwerpers ter hand. Elk der Messerschmidtjagers dreef verschei dene roode vliegtuigen voor zich uit. De boordwapens doorboorden de draagvlak ken, de motoren en machines van de vij andelijke toestellen. Reeksgewgze stort ten de toestellen brandend neer. Terwijl de uit nood neergeworpen bommen ontplof ten, zweefden talrijke neergeschoten pi loten aan hun vierhoekige valschermen naar omlaag en werden, gevangen geno men. BOMMEN OP FINSCH GEBIED. De Finsche rijksberichtencentrale heeft gisteravond het volgende medegedeeld: Op 22 Juni tusschen 20.25 en 21.35 uur heeft de Sovjet batterij Foemmanki ge schoten op een uit Petsamo vertrekkende visschersboot. De boot werd niet getrof fen. Op denzelfden dag om 20.40 heeft in Hirsilampii, in de nabijheid van Ima- tra een vrij groote afdeeling Sovjet sol daten van af de Sovjet zijde verscheidene schoten gelost op Finsche grenssoldaten. De schoten misten hun doel. Het Finsche nieuwsagentschap maakt bekend, dat de Finsche minister van bui- tenlandsche zaken den gezant der Sovjet- Unie in. Finland, mondeling een protest heeft doen hooren van de Finsche regee ring tegen het neerwerpen van bommen door Sovjet-Russische vliegtuigen op Finsch gebied. FINSCHE MANNEN MOETEN ZICH AANMELDEN. Het Finsche ministerie voor verkeer en opeiibaren arbeid heeft bepaald, dat in den tijd van 25 tot 28 Juni in Helsinki alle valide mannen van IS tot 59 jaar, voor zooverzij niet zijn vrijgesteld voor weermachtsdoèleinden en vitale taken, zich moeten aanmelden. Inkomens en vermogens. IN DE VERSCHILLENDE DEELEN VAN HET LAND. Over den loop der inkomens en vermo gens in 42 economisch-geograpische gebie den van Nederland gedurende de belas tingjaren 1935/'36 tot en met 1939/'40 heeft het centraal bureau voor de sta tistiek in de zoo juist verschenen afleve ring 3/4 van zijn maandschrift eenige ge gevens bijeengebracht. Hieruit blijkt, dat in dit tijdvak het laagste gemiddelde inkomen per aangesla gene valt in 21 van de 42 economische gebieden. Daarop trad een geleidelijke verbetering in, die in 1939/'40 evenwel vrijwel tot stilstand is gekomen. Het laagste gemiddelde vermogen per aangeslagene valt voor 38 van de 42 ge bieden in 1935/'36. De hierop volgende stijging kwam in 1938/'39 reeds ten einde. Het gemiddelde belaste inkomen per in woner steeg van 1935/'36 op 1936/'37 slechts in 4 gebieden, van 1936/'37 op 1937/'38 echter in 29, van 1937/'38 op 1938/'39 zelfs in 41, en van 1938/'39 op 1939/'40 in 27 van de 42 gebieden. Het aantal gebieden, waarin het gemiddelde belaste vermogen steeg, bedroeg in deze periodes resp. 11, 42, 22 en 14 van de 42 gebieden in totaal. Bij vergelijking van begin en einde van het tijdvak, waarover de cijfers lobpen, blijkt het gemiddelde inkomen per inwoner over 1939/'40 in 25 gebieden hooger te zgn dan over 1935/'36; voor de vermogens is dit in 35 gebieden het geval. Het hoogste gemiddelde inkomen per in woner wordt aangetroffen te 's-Graven- hage en omstreken in 1939/*40 607) en het Gooi en Oostelijk Utrecht (542), het laagste in de Drentsche veenstreken 123). Het hoogste gemiddelde vermogen per inwoner komt eveneens voor in het Gooi en Oostelijk Utrecht 3327) en 's-Gravenhage en omstreken 3102), het laagste in de Limburgsche mijnstreek 336). Telegram van Mussert aan den Führer. De leider der N.S.B. heeft op 22 Juni 1941 het volgende telegram aan den Führer gezonden: Aan den Fiihrer Adolf Hitler, Führerhauptquartier. In dit beslissende uur, waarin de strijd van het nationaal-socialistische en fascis tische Europa tegen zgn bolsjewistischen doodsvijand is begonnen, is het mij een voorrecht aan U, Führer aller Germanen, de plechtige gelofte te kunnen - afleggen, dat de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland onverpoosd en krachtig haar taak zal voortzetten het Nederlandsche volk te winnen voor de nationaal-socialis tische idee en daarmede voor het nieuwe Europa. Namens mijn duizenden strijdénde ka- Luchtgevechten boven het Kanaal. Gistermiddag vlogen, naar aan het D.N. B. wordt gemeld, twintig tot dertig ge vechtsvliegtuigen van de Royal Ajr Force onder zeer sterke bescherming van jagers naar de Fransche k^ist. Het Britsche eska der bommenwerpers werd beschermd door vijftig zestig jagers, terwijl op grootere hoogte vrij sterke formaties jagers volg den. De Duitsche jachtvliegtuigen bonden echter voor het bereiken van de kust dien strijd met den vijand aan en verhinderden, dat de aanvallen konden worden uitgevoerd. Zeven der vijandelijke bommenwerpers, alle van het type Bristol-Blenheim, werden hierbij neergeschoten. Bovendien werden in het verloop van de hierbg ontstane luchtgevechten acht Spitfires, in totaal dus 15 vliegtuigen neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Bij een poging van de Royal Air Force om gistermiddag vroeg het bezette Belgi sche gebied te naderen, werden in lucht gevechten drie Britsche Spitfire jacht vliegtuigen neergeschoten. VLIEGVELDEN EN HAVENWERKEN AANGEVALLEN. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondagnacht verscheidene vliegvelden in het Noorden van Schotland en havenwer ken aan de Britsche Zuidoostkust aange vallen. Er werden talrijke ontploffingen vernomen, welke duidden op goede uitwer king van die bommen. Ook in de monding van de Theems werden de belangrijke ha venwerken van Chatham met succes ge bombardeerd. Een vijandelijk vliegtuig, dat blijkbaar tot een aanval tegen Duitschland wilde opstijgen, werd boven eigen gebied neergeschoten. GROOTE VERWOESTINGEN IN GREAT-YARMOUTH. Uit rapporten der bemanningen van Duitsche gevechtsvliegtuigen die in den nacht van 20 op 21 Juni met goed resul taat de havenwerken van Great-Yarmouth hebben aangevallen, blijkt, dat de Duitsche treffers aanzienlijke verwoestingen heb ben aangericht. Zoo werd o.a. een heel sterke ontploffing waargenomen, waarop een ongewoon groote vuurgloed volgde, die tot op bijna honderd km. zichtbaar was. Een Duitsch patrouillevaartuig, dat op 22 Juni door een Britsch gevechtsvliegtuig in het Kanaal werd aangevallen, wist den aanval door een handige manoeuvre te ontwijken en het Britsche vliegtuig neer te schieten. n Voorts heeft marinegeschut op 22 Juni aan de Noordzeekust een Britsch vliegtuig neergeschoten. LUCHTAANVALLEN OP SCHEPEN. Zondagnacht heeft het Duitsche lucht wapen den handelsoorlog tegen Engeland met goed succes voortgezet. Op de Noord zee, ongeveer 70 km. ten Oosten van de monding van de Humber, kreeg een vrachtschip van 5000 b.r.t., drie voltref fers midscheeps, waardoor het onmiddel lijk daarna uiteen spleet. Een tweede schip van 4000 b.r.t. kreeg in hetzelfde zeegebied een voltreffer op het achterdek, welke eveneens groote schade aanrichtte. Voor de Schotsche kust ontmoette een der Duitsche gevechtsvliegtuigen een koop vaardijschip van 6000 b.r.t. dat door een bomvoltreffer op het achterdek zwaar be schadigd werd. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Twee lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen die gisteren op verkenning uit waren, zagen aan den Westelijken ingang van het Ka naal een Britsch convooi van ongeveer 20 schepen. Het convooi werd door torpedo jagers en patrouillevaartuigen krachtig be- schermdu De Duitsche vliegtuigen bescha digden een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. door verscheidene bommen zwaar. Het achterschip werd opengereten, waar door de schroef en het roer vernield wer den. Het schip bleef stil liggen, terwijl de beide vliegtuigen ondanks het hevige af- weervuur der luchtdoelartillerie onbescha digd konden wegvliegen. Op den terugweg zagen zij plotseling een Britschen bommenwerper van het type Bristol .Blenheim, dien zij eveneens aan vielen en na een kort gevecht neerschoten. Weer een Duitsche luchtaanval op Alexandrië. Bij den aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen gisternacht op Alexandrië. de Britsche vlootbasis in Egypte, zijn, naar het D.N.B. verneemt, in de oorlogshaven het voornaamste depót van de Britsche benzine-opslagplaats en de herstelwerk- plaatsen van de Imperial Airways ver woest. Een verklaring van generaal Weygand. Bij het afnemen van den eed door gene raal Weygand en generaal Nogues te Ca sablanca (Fransch Marokko) heeft gene raal Weygand in een rede tot 10.000 Ma- rokkaansche soldaten verklaard, dat alle Franschen aan Syrië behooren te denken. Het leger in Afrika is bereid de eer en waardigheid van het vaderland te verde digen. Onze vroegere bondgenoot is thans onze verbitterdste vijand en bedient zich bij de aanvallen op het Fransche koloniale rijk van eenige verraders, die hem onze zwakke punten toonen. Er bestaat geen rechtvaardiging en geen verontschuldiging voor dit ellendige verraad jegens het Fransche vaderland. Generaal Weygand deed ten slotte 'n beroep op alle zonen van Frankrijk, zioh te scharen om maarschalk Pétain om Frankrijk en zijn imperium te redden. Cu KUKH *IOuAjZ\ "jVij-R Vi&Mu+uC FC\&4uC y/i\\ DOOS 25 CT. - .BE 35 CT. nietigd werden. Munitiedepóts sprongen in de lucht, transporttreinen werden ver nield, en militaire barakken verwoest. Door groote aanvallen op verscheidene Sovjet-Russische vliegvelden werden ten slotte talrijke vliegtuigen vernietigd, en de inrichtingen zoo grondig vernield, dat zij nauwelijks meer te gebruiken zijn. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Juni met groot succes militaire en voor den oorlog be langrijke doelen in de voornaamste ge vechtssectoren aangevallen. Een groot aantal vliegvelden werd gebombardeerd. Vliegtuigen, hangars,, werkplaatsen en kwartierruimten werden vernield of in brand geworpen. Belangrijke marschroutes van de Sovjet troepen, die gedeeltelijk door colonnes en voertuigen waren verstopt, werden met bommen bestookt en met de boordwapens beschoten, evenals verscheidene strategisch belangrijke spoorweglijnen. Dezè aanvallen werden overdag voortgezet. OORLOGSHAVEN EN STEUNPUNTEN GEBOMBARDEERD. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben op Zondag ondanks sterken afweer 'n oorlogs haven en steunpunten van de Sovjet-ma rine gebombardeerd. Een Sovjet duikboot basis aan de Zwarte Zee was het doel van bijzonder hevige aanvallen. De Duitsche vliegtuigen naderden in scheervlucht de haven. Iedere afzonderlijke landtong stak duidelijk af tegen den donkeren grond van de zee. Zeer dichtbij en duidelijk la gen de bevolen doelen voor de Duitsche vliegers, nl. werven, docks, machinewerk- plaatsen en silo's. Zonder zich van de wijs te laten brengen door het hevige schieten der luchtdoelartillerie wierp elk van de aankomende vliegtuigen zgn bom men neer. Door de waarnemers en bom menwerpers der Duitsche vliegtuigen kon worden waargenomen, dat aan werven en dockinstallaties schade was toegebracht en dat in de olie-opslagplaatsen in de ha vens groote branden woedden. Alle in ac tie zijnde vliegtuigen keerden naar hun steunpunten terug. Slechts enkele vlieg tuigen hadden door granaatsplinters van de luchtdoelartillerie lichte beschadigingen opgeloopen, AANVALLEN VAN HET SOVJET- LUCHTWAPEN. De steden Dobritsj en Baltsjik in de Noordelijke Dobroedsja zijn door een Sov jet vliegtuig met bommen aangevallen. De aangerichte 3chade is niet groot. Enkele personen werden gewond. Het luchtwapen der Sovjet-Unie heeft zijn vluchten naar het Oost Duitsche grensgebied en het gouvernement gene raal met zware verliezen moeten boeten. Het D.N.B. heeft een bericht ontvangen over een luchtgevecht van 22 Juni, waar bij van 35 Sovjet-Russische bommenwer- HET ENGELSCHE AANBOD AAN DE SOVJET-UNIE. United Press zegt uit betrouwbare bron te Londen vernomen te hebben, dat de Sovjet-Unie het aanbod van Engeland met betrekking tot economische en militaire hulp, heeft aangenomen. CRIPPS TERUG NAAR MOSKOU. De Britsche ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, zal volgens een be richt van de Nya Dagligt Allehanda uit Londen, vermoedelijk thans naar Moskou' terugkeeren. Men acht het in Londen be langrijk, dat de Britsche regeering voort durend ingelicht wordt over de ontwik keling der gébeurtenissen. HONGARIJE VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DE SOVJET-UNIE. Met het oop op den ingetreden oorlogs toestand tusschen het Duitsche rijk en de Sovjet-Unie heeft de Hongaarsche re geering besloten, de tot dusver tusschen Hongarije cn dc Sovjet-Unie bestaande diplomatieke betrekkingen te verbreken. meraden meld ik U, dat zij zich door nie mand in trouw zullen laten overtreffen en dat zij zich in zullen zetten voor de ge meenschappelijke overwinning. God bescherme U en geve aan Uwen strijd om het voortbestaan van Europa zijn onmisbaren zegen. Mussert. PASFOTOGRAAF OVERTREEDT PRIJ S V OORSCHRIFTEN. De pasfotograaf J, H. te Vlissingen werd wegens overtreding van de prijs- voprschriften door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage ver volgd en gestraft. In de afgeloopen maan den had hij n.l. bij herhaling op bestelling pasfoto's gemaakt en afgeleverd voor den prijs van 0.80 per 3 stuks. Op 9 Mei- 1940 rekende hg echter 0.75 per 6 exem plaren. Voor deze eigenmachtige prijsver- hooging werd hem een boete opgelegd van 300, terwijl tevens openbaarmaking van de tuchtbeschikking werd gelast. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten verloopen de gevechten van het leger en het luchtwapen tegen het Roode leger volgens het vastgestelde plan en met succes. In het Oostelgke deel van dé Oostzee drongen torpedomotorbooten tot de kustwateren van de Sovjet Unie door en brachten een kustvaartuig en vier vijandelijke koopvaardgschepen met teza men 5.950 brt. tot zinken. In de Zwarte zee werd een gemengde Duitsch-Roemeen- sche formatie van lichte zeestrijdkrachten bij een verkenningstocht zonder succes door een ttussische kustbatterij beschoten. In den strijd tegen Groot Brittannië brachten duikbooten in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en Westelijk van Afrika zes vijandelijke koopvaardij schepen met tezamen 26.500 brt. tot zinken. Het luchtwapen vernietigde in het zeege bied om Engeland drie vrachtschepen met tezamen 11.000 brt. en plaatsten bom- treffers van zwaar kaliber op twee an dere groote koopvaardgschepen. Gevechtsvliegtuigen ondernamen Zon dagnacht aanvallen op havenwerken aan de monding van de Theems. Vliegvelden in Noord Schotland en militaire doelen aan de Engelsche Zuidoostkust werden met goed resultaat aangevallen. Bij een vlucht van afzonderlijke Britsche gevechtsvliegtui gen onder bescherming van jagers naar de kust van het Kanaal werden in luchtge vechten overdag elf, door luchtdoel-artil lerie en een patrouille vaartuig twee Brit sche vliegtuigen neergeschoten. In Noord Afrika vielen Zondag Duitsche en Italiaansche vliegtuigen vijandelijke stellingen en opslagplaatsen bij Tobroek aan. In den slag bij Solloem van 15 op 17 Juni werden 237 Britsche pantserwagens vernietigd. Bovendien konden twaalf voor het gebruik gereed staande pantserwa gens, tien stukken geschut, 74 vracht auto's alsmede talrijke handvuurwapenen en munitie worden buitgemaakt. Verschei dene honderden Britten werden gevangen genomen. Een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen bestookte in den nacht van 22 op 23 Juni de Britsche luchtbases Alexandrië met bommen van allerlei kali ber. In het havengebied werden aanzien lijke verwoestingen aangericht. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen Zondagnacht een gering aantal brisant- en brandbom men in het Westelijk rijksgebied. In Bre men en andere plaatsen onstond schade aan gebouwen in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten drie van de aan vallende vliegtuigen omlaag. Het roode luchtwapen wierp met zwakke strijdkrach ten bommen in Oost Pruisen zonder noe menswaardige uitwerking. Luitenant-kolo nel Moelders behaalde Zondag zgn 72e overwinning in de lucht. HET 'iTALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 383 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In luchtgevechten boven Malta hebben Italiaansche jagers een Hurricane vlieg tuig neergeschoten. Britsche vliegtuigen werden in het centrale deel van de Mid- dellandsche zee door Italiaansche jagers tot den strijd gedwongen. Een Blenheim toestel werd omlaag geschoten. Twee an dere Blenheims werden door het luchtdoel geschut van Italiaansche torpedobooten neergehaald. In Noord Afrika heeft het luchtwapen van de asmogendheden in Tobroek zijn aan vallen op ravitailleeringsinrichtingen, stel lingen en barakken van den vijand voortge zet. Britsche vliegtuigen ondernamen een nieuwen aanval op Benghasi. In Oost Afrika heeft de Italiaansche be zetting van Uolchefit (Gondar) sterke vij andelijke afdeelingen op de vlucht gejaagd. Nauwere samenwerking tusschen Nanking en Tokio. In een gemeenschappelijk communiqué van den Japanschen premier en den presi dent van de Chineesche Nankingregeering wordt medegedeeld, dat men in verloop van de in Tokio de laatste dagen gevoerde besprekingen, óvereen gekomen is. voor de nieuwe ordening en de pacificatie van Oost-Azië vérstrekkende inspanningen te ondernemen voor een nog nauwere samen werking tusschen Tokio en Nanking. De nationale regeering in Nanking, zoo wordt in het communiqué verklaard, zal alles in het werk stellen om het Chineesche volk duidelijk te maken, dat de wederopbouw van Oost-Azië de gemeenschappelijke taak is van de beide volken. De Japansche re geering zal haar tot dusver verleende on dersteuning versterken om aldus de na tionale regeering in staat te stellen haar onafhankelijkheid, gezag en macht te de- monstreeren en op die wijze mede de ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor de nagestreefde nieuwe orde in Oost-Azië. TIEN NOORSCHE SCHEPEN VERLOREN -GEGAAN. Uit Oslo meldt het D.N.B. In den loop van Mei gingen, naar Norgens Handels Og Sjoefartstidende meldt, tien Noorsche, voor Engeland varende schepen met een inhoud van ruim 40.000 brt. verloren. Deze haart geeft een algemeen overzicht van een gedeelte van het huidige Europa met dikke zwarte lijn is de Russische grens aangegeven. De stryd, die momenteel ontbrand is, is begonnen bij de Finsche en Roemeensche grens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5