PH0VIHCIA1E ZEEUW5CHE COURANT DINSDAG 24 JUNI 1941 DUITSCHLAND RUKT OP TEGEN HET COMMUNISME. De bonnen voor vaste brandstoffen. ABONNEMENTSPRIJS 3 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—6 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.). „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA-S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 146 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te; VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaai 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825; Administratie telefoon 139 GOES Red. en AdminisEr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel, 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG 's Kanaalstraat 45, tel. 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, tel. 21 IMil.iHt.HiiiuiiiuiM.imii.iiiinjiiiiiiiiiai'i.iiiJiiiM.iiiiiiiiiiiilll.WJKIIIIIIl'IIHIIMlinrmf Hitier verloor Rusland niet uit het oog. Hoe de pers reageert. Het Duitsche optreden tegen Sovjet Rusland heeft een geweldige reactie gehad, niet slechts in de Duitsche pers commentaren. Ook de uitingen uit an dere landen maken duidelijk, van welk een groote beteekenis deze stryd moet worden geacht voor het verdere verloop ,van den oorlog. In Berlijn heeft men zich ervan vergewist, dat Rusland zyn doelstellingen niet heeft prijsgegeven en dat Moskou gereed stond om het Derde Rjik op het hoogtepunt van den strijd tegen Engeland een dolkstoot in den rug toe te brengen. De Duitsche perscommentaren wijzen er alle op, hoe de Rijksregeering deze mogelijkheid nimmer uit het oog heeft verloren en de Britsch-Russische over leggingen met nauwlettendheid heeft gevolgd. Uit de gepubliceerde documen ten is wel duidelijk geworden, dat Ber lijn zich door de overeenkomst niet heeft laten verblinden en voortdurend op zijn hoede is gebleven. Deze oorlog, zoo werd in bevoegde ^ringen verklaard, wordt beschouwd als een integreerend bestanddeel van den oorlog tegen Engeland. Het van haat vervulde standpunt van het bols jewisme tegen Duitschland beschouwt men als een schakel in den Britschen strijd tegen het Duitsche Rijk. De eene schakel na den anderen wordt verbroken, zoo verklaarde men. Eenmaal komt ook de laatste aan de beurt. De gevechten moeten zich uitstrek ken over gróote gebieden en, zoo werd te Berlijn van militaire zijde verklaard, waarschijnlijk is aan beide zijden ge bruikmaking van groote menschen- massa's te verwachten. Reeds thans kan men de uitgestrekt heid van het front in het Oosten in vogelvlucht becijferen op rond 2400 K.M. Dat komt overeen met ongeveer de luchtlijn BerlijnGibraltar. In dit geweldige gebied zullen nu waarschijn lijk in de eerstvolgende dagen door marschen te voet en hoogstwaarschijn lijk ook met gebruikmaking van sterke gemotoriseerde strijdkrachten, zoo tal rijke troepenmassa's in beweging wor den gebracht als in de historie tot dus ver nog nooit op één enkel oorlogs- tooneel. DE MEDEPLICHTIGEN HEBBEN HET MASKER AFGERUKT. De Duitsche avondbladen beschouwen het feit van het uitbreken der vijandelijk heden tusschen Duitschland enSovjet- Rusland van het standpunt, dat de laatste 24 uur bewezen hebben, dat Engeland en Sovjet-Rusland in hun doelstellingen reeds lang overeenstemden. Het gaat derhalve, zoo schrijven de bladen, om een strijd tegen medeplichtigen, die thans het masker heb ben afgerukt. Het meest markante voor beeld voor de Britsch-Russische samen werking noemen de bladen de door den Engelschen minister-president en den Sovjet-Ruissischen commissaris voor bui- tenlandlsche zaken afgelegde verklaringen. De voornaamste kenmerken daarvan zijn de „bekentenis van de reeds sinds lang voortdurende Engelsch-Sovjet-Russische gedachtenwisseling" en de verdere beken tenis, dat de vernietiging van het natio- naal-socialistische Duitschland! het voor naamste doel van de Londensche en de Moskousche politiek is. De Berliner Nachtausgabe spreekt van een „linie New-York-Londen-Moskou, die steeds het front van den strijd der Joden tegen het nationaal-socialisme heeft ge vormd". Duitschland,- zoo schrijft het blad verdier, is met de gansche kracht van Europa en met zeer ver gaande toestem ming van de Europeanen, die tot dusver den grootsten prijs stelden op hun neutra liteit, in den aanval teger^ disze linie. Men vergisse zich niet. Er wórdt niet alleen een oorlog gevoerd tegen Sovjet-Rusland en het bolsjewisme, want wie tegen Sovjet- Rusland oprukt, rukt op tegen Engeland. Met den kruistocht tegen het Bolsjewisme wordt het laatste wapen der verdediging der plutocratie op het vasteland vernield. ITALIË EN HET CONFLICT MET SOWJET-RUSLAND. Van officieele Italiaansche zijde wordt ten aanzien van het conflfét met Sovjet- Rusland o.m. verklaard Het conflict ligt op de constructieve lijn van de door de politiek der spilmogend- heden nagestreefde, op een vrede van orde en rechtvaardigheid gebaseerde nieuwe orde in Europa. Het Duitsche leger onder neemt een geweldige bevrijdings- en her stelactie, die het karakter heeft van een hooge en edele missie. Het fascistische Italië staat in deze nieuwe phase van den grooten, in Europa uitgevochten revolutionnairen oorlog in het eerste gelid. De oorlog van de spilmogencTheden en haar bondgenooten is niet gericht tegen het Russische volk en de Russische sol daten, maar tegen het Rusland onderdruk kende en knechtende communisme. Tege lijkertijd wordt de strijd gevoerd ter be vrijding der onderdrukte volkeren, de strijd van de Baltische staten Littauen, Estland en Letland, benevens van de Wit- russen en Oelcrainers. De diplomatieke geschiedenis der hou ding van de Sovjet-Unie vormt één enke le reeks van tegenspraken en dubbel spel. De aggressieve bedoelingen der Sovjet- Unie worden dloor de nota van de rijksre- geering en de proclamatie van den Führer op onweerlegbare wyze documentair vast gelegd. Deze documenten bewijzen het dub bele karakter van het Kremlin, dat vol komen in overeenstemming is met de doel einden en methoden van het internationale communisme. Hieruit is voor die spilmo- genidiheden de niet uit te stellen noodzake lijkheid voortgevloeid om het hoofd te bieden aan de reeds aan den gang zijnde Sowjet-Russische troepenconcentraties, teneind. de meest uitgebreide aller aggres- sies te pareeren, welke niet alleen tegen Duitschland en Italië en ook niet alleen tegen Europa, maar tegen die geheele wereld is gericht. De Duitsche tegenaan val zal derhalve de instemming vinden van alle cultuurvolkeren. De eerste berichten over de reactie van de Engelsche propaganda bewijzen, dat Engeland in de Sovjet-horden de langge- wenschte bondgenooten begroet. DE STRIJD IN SYRIË. Uit Vichy meldt het D.'N.B. In het be richt van Maandag over den militairen toestand in Syrië wordt gezegd, dat de Fransche troepen in nauwe samenwerking met het luchtwapen liardnekkigen tegen stand bieden aan den Britschen aanval in den Libanon en aan de Syrische kust. In den Libanon hebben de Engelschen gister ochtend met vrij sterke strijdkrachten den aanval op Merdsj-Ajoem weer hervat. Aan de kust heerscht wederzijdsche activiteit der artillerie. In den sector van Damascus hebben de Fransche .troepen nieuwe stellingen be trokken, doch zij hebbenhet contact met den vijand echter niet verloren. De stad is door Engelsche, Nieuw-Zeelandsche en Gaullistische troepen bezet. Gemotoriseer de Britsche afdeelingen, die van Irak uit in de Syrische woestijn oprukken, is het ondanks hevige verliezen, toegebracht door het Fransche luchtwapen, gelukt tot in de nabijheid van Palmyra op te rukken, waar zij op harnekkigen tegenstand zijn gestoo- ten. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van 21 op 22 Juni en gisterochtend de haven van Beiroet gebombardeerd. De materieele schade is gering. Onder de bur gerbevolking zijn echter verscheidene slachtoffers gevallen. De opmarsch van do Engelsche strijd krachten naar Palmyra in de Syrische woestijn van Irak uit, geschiedde eerst in twee colonnes welke zich later vereenigden. Fransche luchtstrijdkrachten hebben deze colonnes aangevallen en hun, zooals Maan dagmiddag in Fransche militaire kringen verklaard werd, zeer zware verliezen toe gebracht, De slag bij Solloem. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Een for- matie van het Duitsche luchtwapen heeft op den laatsten dag van den slag om Sol loem met succes ingegrepen in de gevech ten van de troepen te land. Groote concen traties Britsche colonnes ten Oosten van Solloem werden met bommen bestookt en verstrooid. Na enkele uren viel dezelfde formatie van het luchtwapen dezelfde Britsche colonne aan, welke thans snel naar het Oosten probeerde te ontkomen. Hoewel Britsche jagers in grooten getale de Duitsche vliegtuigen aanvielen, werd de colonne ten tweeden male met goed geplaatste treffers bestookt. Het gelukte slechts aan enkele Britsche voertuigen te ontkomen. Bijna de geheele colonne werd in de pan gehakt. Turkije blijft neutraal. Uit Ankara meldt Stefani: Het Turksche persbureau publiceert het volgende offici eele communiqué: Ten aanzien van den toestand, ontstaan door den oorlog tusschen Duitschland en de. Sovjetunie, heeft de regeering der repu bliek besloten de neutraliteit van Tur kije af te kondigen. ITALIANEN MOGEN AMERIKA NIET VERLATEN. Uit Washington meldt het D.N.B.De federale regeering heeft gisteren het ver trek van alle Italiaansche onderdanen uit de Ver. Staten verboden. De grensauto- riteiten hebben instructie gekregen geen enkelen Italiaan uit het land te laten ver trekken. Brftsche zeelieden begeven zich aan boord van een Duitsch marine vaartuig, om als gevangenen aan land gebracht te worden (Atlantic-Holland) ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde vlogen hier en daar Engelsche vliegtuigen boven ons gebied. Eenige brisant- en brandbommen werden neergeworpen. Naar verhouding was de schade ternauwernood vermeldens waard. Op een plaats werd een boerenhoe ve door een brandbom getroffen en liep schade op. Op een andere plaats werd een winkel eenigermate beschadigd. Handel in stierkalveren verboden. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft het verhandelen, het afleveren en het ontvangen van -stierkalveren verboden. Een ieder, die stierkalveren voorhanden of in voorraad heeft, is verplicht deze ter beschikking te houden van de stichting Nederlandsche Veehou derijcentrale. De verbodsbepalingen en de verplichting, gestéld in het eerste lid, gelden niet 1. Ten aanzien van stierkalveren, ouder dan drie maanden 2. indien en voor zoover door of vanwege de Centrale daarvan ontheffing is ver leend en de aan deze ontheffing zoo noodig verbonden voorwaarden zijn nagekomen 3. voor wat betreft de gestelde verbods bepalingen, indien het verhandelen, het af leveren of het ontvangen plaats vindt aan onderscheidenlijk door de Centrale als zoo danig erkende marktveehandelaren ter le vering aan de Centrale. Dit besluit treedt in werking met ingang van Maandag 23 Juni. De prijs van vroege aardappelen. Naar de gemachtigde voor de prijzen me dedeelt, is Maandag de prys van de vroe ge aardappelen voor de eerstkomende twee weken vastgesteld op 11 cent per kg. Be halve de vroege aardappelen zullen ook krielaardappelen verkrijgbaar worden ge steld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 tot en met 28 Juni is bepaald op 6/2 cent per kg., nadien echter op 6 cent per kg. Bovendien blijven gedurende de eerstvol gende twee weken behalve de vroege aard appelen ook oude aardappelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude aardappelen 8 cent per kg. kost. De prijs van de vroege aardappelen Z£l na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aange past. De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er echter met nadruk de aandacht op, dat, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aardappelen geldt, in geen geval voor oude aardappelen meer mag worden berekend dan de daarvoor vastge stelde prijzen. WIJZIGING IN HET AFVALLEN- BESLUIT. Bij- beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij, opgenomen in de staats courant van gisteravond, is in het afval- lenbesluit 1940 II een wijziging gebracht, waardoor aan de ambtenaren, belast met de keuring van slachtdiei'en en van vleesch, bedoeld in artikel 25 van de vleeschkeu- ringswet, en de opzichters van den vee- artsenijkundigen dienst opsporingsbevoegd heid wordt verleend voor de in het afval- lenbesluit 1940 IX strafbaar1 gestelde feiten* Van 24 juni af kan men een gedeelte van het winterrantsoen betrekken. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat een begin zal worden gemaakt met het beschikbaarstel len van vaste brandstoffen, teneinde de verbruikers in de gelegenheid te stellen reeds gedurende de zomermaanden een ge deelte van het hun voor den aanstaanden winter toe te kennen rantsoen te betrek ken. Hiertoe worden voor het tijd perk van 24 Juni 1941 tot en met 31 December 1941 de bonnen no. 01, 02, 03 van de bonkaart „haar den-kachels" J, de bonnen no. 01, 02, 03 en 04 van de bonkaart „haarden-kachels" K, alsmede de bonnen no. 01, 02, 03, 04, 05, 06, ,07, 08, 09, 10 en 11 van de bon kaart „centrale verwarming" L, elk geldig verklaard voor het koo pen van één eenheid vaste brand stoffen. Voorts geven gedurende boven genoemd tijdvak de bonnen no. 05, 06, 07 van de bonkaart „haarden en kachels" J en de bonnen no. 05, 06, 07 en 08 van de bonkaart haarden en kachels" K elk recht op het koopen van hetzij 195 kg persturf (300 stuks), hetzjj 200 kg. baggerturf (450 stuks), hetzij 275 kg. uit de Peel afkomstige turf ,hetzy 200 kg. overige soorten turf. Zooals bekend, is aanmaakturf zonder bon verkrijgbaar. Fabrieksturf wordt uit sluitend beschikbaar gesteld voor industri- eele doeleinden en kan niet op de gewone bonnen worden betrokken. De bonnen, die thans alleen voor het koopen van turf zijn aangewezen, zullen vermoedelijk later alsnog worden geldig verklaard voor het koopen van alle soorten vast brandstof fen, die thans gedistribueerd worden, zoo dat verbruikers, die hierop geen turf wen- schen te betrekken, deze bonnen kunnen bewaren en ze later voor het koopen van de door hen gewenschte andere soorten vasté brandstoffen kunnen besteden. Voor zoover zulks mogelijk is, zullen vóór 31 December 1941 nog andere bonnen voor vaste brand stoffen worden aangewezen. Het spreekt vanzelf, dat de brandstof- fenhandelaren niet in de gelegenheid zijn om onmiddellijk aan de verbruikers op alle thans geldig verklaarde bonnen brand stoffen af te leveren en dat zij daarom de levering over den zomer en het najaar dienen te verdeelen. De verbruikers, die ten gevolge van on voldoende bergruimte of anderszins niet in de gelegenheid zijn reeds nu vaste brand stoffen op hun bonnen te betrekken, kun nen hiermede vanzelfsprekend ook tot het a.s .stookseizoen wachten, daar de bon nen geldig zijn verklaard tot en met 31 December 1941. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd dat de bonnen gemerkt met „brandstoffen, één eenheid" van 24 Juni 1941 af tot 1 Mei 1942 recht geven op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. Registratie van volkstuintjes op komst. De geschatte opbrengst zal op de rantsoenen in mindering worden gebracht. DE PRODUCTIE VAN GROOTE TUINEN ZAL MOETEN WORDEN INGELEVERD. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling binnenkort over te gaan tot. een registratie van alle volkstuintjes. Deze registratie is onder meer noo dig, opdat, nu de opbrengst van onzen bodem zooveel mogelijk aan ons volk in zijn geheel moet ten goede komen, de bonafide volkstuintjes zullen kun nen worden onderscheiden van onge- wenschte uitwassen. Er 'bestaan tegenwoordig namelijk verschillende categorieën van volks tuintjes. Vroeger dienden volkstuintjes hoofdzake lijk als een soort buitenverblijfje met wat bloemen- en groentencultuur en een prieeltje van liefhebbende stadsmen- schen, voor wie gemeentebesturen grond beschikbaar stelden, omdat de liefde tot de natuur erdoor werd gewekt. Nu aan de voedselvoorziening van ons volk zekere beperkingen zijn opgelegd, zijn er ook menschen, die, door middel van een volkstuintje probeeren, zonder te hoo ge kosten en met tamelijk veel krachtsin spanning zelf tot de voedselvoorziening van hun gezin bij te dragen. Zijn zulke volkstuintjes uit een oogpunt van algemeen nut toe te juichen? Dit hangt er van af, of er grond voor wordt gebruikt, die ook anders voor de teelt van land- en tuinbouwgewassen zou zijn aangewend. Men moet bjj de beoor deeling van deze vraag de teelt van gras op weide en hooilanden gelijk stellen met die van graan, aardappelen en dergelijke. Dikwijls is dit niet het geval. Volkstuintjes worden namelijk vaak ingericht op per- ceelen bouwterrein, langs spoorlijnen, ver keerswegen of kanalen, op strooken grond, die reeds aan het normale landbouwbedrijf waren onttrokken, op gedeelten van fa brieksterreinen, enz. Wordt op zulke gron den voedsel voortgebracht en wordt voor deze productie minder voortbrengingswaar- de verbruikt dan de opbrengst bedraagt, dan moet die productie word éntoegejuicht. Wordt echter de grond, voor volkstuintjes bestemd, aan het landbouwbedrijf onttrok ken, dan wordt de algemeene voedsel positie van ons volk geschaad. Immers, bij volkstuintjes is het ge bruik van den grond, van zaaizaad, poot- goed en kunstmest, zelden of nooit zoo doelmatig als in het bedrgf van den er varen land- of tuinbouwer. Daarbij wordt, ten gevolge van de noodzakelijke schei dingen tusschen de perceeltjes, in totaal een kleinere oppervlakte bebouwd. Boven dien is het een bezwaar, dat de opbreng sten ten goede komen aan enkelingen, als een extra rantsoen boven het algemeen geldende. Voorzoover de gebruikte grond had kunnen worden aangewend in de nor male landbouwbedrijven, welker productie aan ons volk in zijn geheel ten goede komt, beteekenen de volkstuintjes een ach teruitgang voor de algemeene voedselvoor ziening. Dit zal tot op zekere hoogte kunnen wor den ondervangen, wanneer de geschatte op brengsten der volkstuintjes in mindering worden gebracht op de rantsoenen van de houders der tuintjes. Gebeurt dit, dan zal het redelijkerwijze ook moeten gelden voor allen, die een moestuin houden op hun eigen erf. Voor de landbouwers zijn reeds soortgelijke maatregelen getroffen. In gelijksoortige omstandigheden als zulke landbouwers verkeeren echter houders van, volkstuinen welke zoo groot zyn, dat zij niet meer met een verkleinwoord kunnen worden aange duid waarin aardappelen worden verbouwd, die voor het gezin geheel of grootendeels voldoende zijn. Voor zulke volkstuinhouders en voor de eigenaren van tuingrond op eigen erf zal dan ook een soortgelijke rege ling, als voor de landbouwers geldt, in toepassing komen. Ter geruststelling kunnen wij mededee- len, dat bij de berekening van Tiet aan tal bonnen, dat zal worden ingehouden, de opbrengst van de volks- en andere tuinen zeer laag zal worden geschat. Wel zal de schatting, eenvoudigheidshalve, volgens een vaste norm moeten gebeuren. Nu moeten wij nog een categorie tuinen noemen, welke in het geheel niet beant woorden aan, wat wij onder volkstuintjes plegen te verstaan, en die slechts in schijn volkstuintjes zijn. Wij bedoelen de tuinen van personen, die van boeren een perceeltje landbouwland pachten en dit voor den boer of door anderen" laten bewerken. Zoo ver zekeren zij de opbrengst van het lapje grond voor ziclurelven en verschaffen zij zich ten aanzien van de voedselvoorziening een onrechtmatigen voorsprong op hun medeburgers. Sommigen hunner pachten individueel een dergelijk stukje grond, an deren in georganiseerd verband, in den vorm van vereenigingen. Ook personeel van bepaalde fabrieken houdt zich hier mede, collectief,- bezig. In deze gevallen staat het aanstonds vast, dat goede cultuurgrond, waarvan de opbrengst aan de voedselvoorziening der geheele, Nederlandsche gemeenschap had moeten ten goede komen, aan deze be stemming wordt onttrokken ten voordeele van enkelingen of van bepaalde groepen, die de productie uitsluitend voor zichzelven reserveeren, omdat zij hiertoe financieel in, staat zijn. De tuinen, waarvan hier sprake is, hebben met wezenlijke volkstuintjes niets te maken. Zij zijn alleen een gevolg van de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Reeds vrij geruimen tijd geleden, hebben de provinciale voedselcommissarissen dan ook gepubliceerd, dat de opbrengst van dergelijke schijntuinen evenals die van normale landbouwbedrijven bij de overheid zal moeten worden ingeleverd. Wat nu de op handen zijnde regis tratie betreft, hierdoor kunnen de bo nafide volkstuintjes worden onderschei den van de ongevvenschte uitwassen. Zoo zal het voor de voedselcommissa rissen mogelijk wezen, de productie van die schijnvoikstuinen in haar ge heel by de overheid te doen inleveren. Verder zal men na een registratie aan de houders ran volkstuintjes de noo- dige vervoerbewijzen, b.v. voor aard appelen, kunnen verstrekken en zal men hen van behoorlijk zaaizaad en pootgoed kunnen voorzien, zonder ge vaar van ontduiking van de distribu tie regeling, welk gevaar vooral bij pootgoed licht dreigt. Om al deze redenen beteekenen de maat regelen, die met betrekking tot volks tuintjes op handen zijn, geen belemmering, maar een ordening van het volkstuinwezen en een bescherming van de goede soort volkstuintjes. Verwacht mag dan ook worden, dat de bonafide belanghebbenden bij de registratie volledige medewerking zullen verleenen. Wellicht zal op bestuurs leden van desbetreffende vereenigingen en bonden een speciaal beroep worden gedaan*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1