GRATIS LEZEN Sport GRATIS Besluiten, benoemingen enz. Gemengd Nieuws De verkoopkracht van Kleine Advertenties KLOMPERTJE KLOMP EEN ECHTE HOLLANDSCHE JONGEN Heracles kampioen van Nederland. E.D.O., EMMA EN P.E.C. IN DE le KLASSE, De uitslagen van gisteren lulden HeraclesP.S.V. 61 V.S.V.—Be Quick 5—1 Promotiecompetitie tweede klasse. Af deeling IK.F.C.—E.D.O. 3—4 (E.D.O. promoveert) Af deeling II: C.V.V.Emma 13 (Emma promoveert). Afdeeling mP.E.C.—'Vitesse 2—1 (P.E.C. promoveert). Afdeeling IV MirandaStandaard 62, LimburgiaR.B.C. 20. Afdeeling V L.S.C.—W.V.V. 1—2. Afdeeling IV 2e klass D De Zeeuwen De Baronie 21. Promotiecompetitie derde klasse. Do8ko—Terneuzen 61, DeskZeelandla 2—2. DE ZEEUWEN—DE BARONIE 2—1. De temperatuur was gistermiddag niet geschikt voor een pittig partijtje voetbal. Toch werd het nog een aardige wedstrijd, de temperatuur natuurlijk in aanmerking genomen. De belangstelling was matig. Deze wedstrijd werd veel in het middenveld uitgevochten, daar de meeste aanvallen van beide zijden op de achterhoeden strandden. Deze hadden dan ook hun handen vol. De Zeeuwen linksback A. Leijnse was de beste speler van het veld. De strijd gaat gelijk op en beide partyen zyn volkomen aan elkaar gewaagd. Na 20 min. spelen weet Leynse alleen door te bre ken en den bal langs den uitloopenden Ba ronie-doelman in te schieten (10). Voor de rust wordt niet meer gedoelpunt. Na de rust hetzelfde spelbeeld van voor de rust, met De Zeeuwen gedurende het eerste kwartier iets meer in den aanval. Van As weet een bal keurig voor te zetten, die even mooi door rechtsbuiten Huibregtse wordt ingeschoten (20). De Baronie komt nu flink opzetten en De Zeeuwen-doelman moet zich danig weren, hetgeen hem goed af gaat. Een kwartier voor het einde ver kleint De Baronie rechtsbinnen den achter stand met een prachtige schuiver (2—1). De Baronie pakt nog steeds flink aan, maar het lukt haar niet meer het net te vinden. Scheidsrechter Van de Weele leidde dezen in goede verstandhouding gespeelden wed strijd rustig. ZEEUWSCH DAMTOURNOOI. De laatste ronde bracht geen beslissing. In de slotronde van dit tournoQi werden de volgende partijen gespeeld W. LenteA. Deurloo 11 W. BoogaardM. F, de Jonge 20 J. StroobandL. Anderson 11 De eindstand is hierdoor dus als volgt 1, 2 en 3 Anderson, Boogaard en Lente 6 pnt., 4 Strooband 5 pnt, 5 De Jonge 4 pnt., 6 Deurloo S pnt. De drie eerst aangekomenen, Lente, Boo gaard cn Anderson zullen elkaar thans in een enkelvoudigen wedstrijd ontmoeten. Deze week wordt reeds te Middelburg ge speeld de party LenteBoogaard. Een van deze spelers komt dan a.s. Zaterdag uit tegen Anderson. NIEUW WERELDRECORD DISCUSWERPEN. In Palos Altos (Californië) vestigde de Amerikaan Archie. Harris tijdens de voor- wedstró'den van dè universiteitskampioen schappen een nieuw wereldrecord discus werpen met een worp van 53.26 meter. Het oude record, dat sinds 1935 op naam stond van den Duitscher Willi Schroeder met 53.10 meter, werd dus met 16 cm. verbeterd. N.V. DE CENTRALE ARBEIDERS LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ. Verschenen is het verslag van de „N.V. de Centrale Arbeiders verzekerings- en de posito bank" over het boekjaar 1940. Hier in wordt in de eerste plaats medegedeeld, dat in den vervolge de winst in het alge meen zal worden besteed ten behoeve van de verzekerden, terwyi de naam wordt ver anderd in „N.V; de Centrale Arbeiders Le vensverzekering maatschappij". De in het jaar 1940 gemaakte productie bedraagt 27.102 contracten met ƒ7.987.096 verzekerd kapitaal, terwyi verviel 17.560 contracten en 5.763.286 verzekerd 'kapi taal, waarvan 8.767 contracten met ƒ994.273 verzekerd kapitaal door natuur lijke oorzaak, d.w.z. ten gevolge van over lijden of van het verstrekken van een ter mijn. Het resultaat was dus een netto voor uitgang van 2.223.810. Het aantal con tracten bedraagt thans 528.567 met 93.374.107 verzekerd kapitaal, bestaande uit 27.126.217 kapitaalverzekering, 2.841.639 volksverzekering en 3.406.251 renteverze kering. Aan oorlogsmolest zyn overleden26 personen verzekerd in de kapitaalsverzeke- ring, 345 personen verzekerd in de volks verzekering en 10 kinderen, waaronder 27 sterfte gevallen samenhangende met den oorlogstoestand. Het aantal molest overledenen viel hoofdzakelijk in den leeftyd van 2030 jaar. De volgens de netto methode 3'/a procent berekende premie reserve steeg van 20.829.872 tot 21.472.283. Daar tegen over bedroeg de gemiddelde rente 3,85. Er is een ruime marge, zoowel by sterfte als by rente aanwezig. Het winst- en verliessaldo sluit met een batig saldo van 500.631, waarvan 324.094 werd bijgeschreven b(j de extra reserve, 99.937 by diverse reserves, ter wijl boven het reeds gereserveerde nog 25.0000 voor winstbelasting werv gere serveerd en 45.000 werd bestemd voor uitkeering aan een stichting van, voor buiten schuld in moeiiykheden geraakt vast personeel der maatschappij, voor Vreugde en Arbeiid en voor Winterhulp Nederland. De extra-reserves en bgzondere r- serves zgn thans gestegen tot 1.948.500, zynde ruim 9 procent van de premie reserve. ZIJ. die zich van heden af voor 3 maanden op one blad ebonneeren ontvangen de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers Geknoei bij melkinrichting ontdekt. Bij de afdeeling technische contróle van den centralen crisis-contróledienst te Den Haag waren klachten ingekomen volgens welke een melkinrichting te Apeldoorn de melk, die haar werd ingeleverd, niet naar het vetgehalte uitbetaalde. Deze klachten waren natuurlek aanleiding tot het instel len van een onderzoek by dit bedrijf door controleurs. De eigenaar der melkfabriek bleek by de monsters van de hem geleverde melk ondermelk te doen en op grond van deze vervalschte monsters zgn melkleveranciers te betalen. Op deze manier werd een be langrijke hoeveelheid melkvet, die hem was geleverd, niet aan de melkveehouders uitbetaald. Deze hoeveelheid bedroeg ruim honderd kilogram over de periode van 27 April tot 31 Mei. Dit melkvet werd ook buiten de admini stratie gehouden. De boter, die ervan be reid werd, werd buiten de administratie om, zonder merk en zonder bon voor vier gulden per kilogram verkocht. De man, die dit op zy'n geweten heeft, moet zich reeds sedert December 1940 met deze practijken hebben bezig gehouden. Ook in dit geval bleek de waarheid van het dichterwoord: „Dit juist is van de booze daad de vloek, dat nog meer slecht heid zg verwekken moet". Want tengevol ge van de gebezigde practyken ontstonden grootere hoeveelheden melkvet en gepro duceerde boter, dan konden worden ver antwoord, en dit noodzaakte den man weer tot geknoei in de administratie. By een huiszoeking werd onder een divan nog een hoeveelheid ongemerkte boter ge vonden, die gereed lag om te worden afge leverd. Den dader werd op het politiebu reau te Apeldoorn een verhoor afgenomen. Hij zal zoowel strafrechtelijk als tucht- rechteiyk worden vervolgd en is reeds in verband met wat thans is gebleken, by de Nederlandsche Zuivelcentrale als georga niseerde geschorst. Ook tegen de afnemers van de, buiten de distributie om geleverde, boter is proces-verbaal opgemaakt. NIEÜWD0RP. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent M. KOK. Politieke vergaderingen. Het op 18 Jum j.L afgekondigde besluit no 109/1941 van den secretaris-generaal van justitie heeft de bedoeling een wyzi- ging aan te brengen voor politiële© verga deringen. Onder politieke vergaderingen worden in dit verband verstaan vergade ringen, uitgaande van staatkundige ver- eenlgingen of van plaatsehjke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onderwer pen besproken worden. Terwgl tot dusver re politieke vergaderingen, waaraan niet meer dan twintig personen deelnamen, niet vielen onder de bepalingen van paragraaf 2, lid 1 en 2 van verordening no. 24/1940, is zulks thans wel het geval. Deze bepa lingen luiden als volgt 1) Vergaderingen, die in een besloten ruimte gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van een vereenigöng, of van een barer plaatselgke afdeelingen, of van een stichting worden bijeengeroepen. Uiterlgk zeven dagen, voordat de vergade ringen gehouden zal werden, wordt het voornemen daartoe aan den bevoegden procureur generaal, fungeerend directeur van politie, medegedeeld. De vergadering heeft niet plaats, indien de bevoegde procureur generaal, fungee rend directeur van politie, verklaart, dat het nie'. in het belang van de openbare orde en van het openbare leven is, dat zy gehouden wordt. 2) Onverminderd het bepaalde in het voorgaande lid moeten de deelnemers aan vergaderingen, uitgaande van staatkun dige vereeniglngen of van plaatseiyke af deelingen daarvan, of waar staatkundige onderwerpen bespx-oken worden, achrtfte- lgk uitgenoodJigd worden de uitnoodigin- gen moeten op naam gesteld zyn. De be voegde procureur generaal, fungeerend directeur van politie, kan op verzoek van belanghebbenden van deze beperkingen dispensatie verleenen. De bepalingen, welke gelden voor verga deringen met een zudveir godsdienstig of artistiek karakter en voor besloten gezel schappen, hebben geenerlei wijziging on dergaan. Bg het voorjaarsexamen voor het diploma landmachinist slaagde voor het voorloopig diploma electrisch bedrijf de heer J. B. Fin- son te Nieuwdorp. Voor het examan van de vereeniging voor gemeentebelangen slaagden de heeren L. A. Verburg, Colgnsplaat en F. de Wolf, Zou te- lande. Eindexamen Gymnasium te Middelburg. Voor het einddiploma A van het Gym nasium te Middelburg slaagden Zaterdag- moi'gen mej. E. W. Kapsenberg te Vlis singen, mej. H. J. Kuipers te Middelburg en C". D. Otte te Heinkenszand. Na voortgezet examen verkregen des middags ook mej. M. Borgman te Middel burg en J. J. Moll te Vlissingen het di ploma. Mej. S. Eckhardt, te Kats, slaagde te Utrecht voor het examen costumière. Te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer J. J. J. v. d. Griek, vroeger te Vlissingen. SPORWEGONGELUK IN ITALIË. Trein no. 66 RomeBolzano is gister middag ontspoord op het station San Gio vanni in Persiceto naby Bologna. Er vielen twee dooden en twee gewonden onder de reizigers. De machinist werd eveneens ge wond. Met denzelfden trein reisde Pavolini, de minister voor de volkscultuur, die onge deerd bleef. Onze tuinkruiden. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad meldt: Nu de uit het buitenland ingevoerde spa cemen schaars zyn, dient de aandacht meer op onze inheemsche krulden geves tigd te worden. Evenals de specerijen maken zy de spy- zen aantrekkeiyk door hun aromatische oliën, zy werken niet prikkelend en heb ben een gunstigen invloed op de gezond heid. De verschillende krulden zyn in de stad moeiiyk te krygexx. Doch zy, die in het bezit zyn van een tuin, een balkon of een zonnige kamer, kunnen er heel goed zelf een kleine kweekery op na houden, daar de meeste kruiden gemakkciyk in gewonen tuingrond in bakken of in potten te kwee ken zgn. Het is gemakkeiyk altyd krulden by de hand te hebben. Daar de versche krulden de meeste geur en smaak bezitten, komt het de er mee toebereide spyzen zeer ten goede .indien de kuilden vlak voor het gebruik geplukt kunnen worden. In allerlei gerechten zyn krulden te. ver werken. Doordat de keuze ruim is en er talrijke combinaties van zyn te maken, is er ook afwisseling in den smaak van een gerecht te brengen. Door het gebruik van peterselie wordt niet alleen de smaak van het gerecht ver hoogd, maar ook de voedingswaarde, daar peterselie zeer rgk aan yzerzouten en vitaminen is. Door koken verliezen de kruiden geheel of gedeeltelijk hun smaak, daarom moeten zy vlak voor het opdoen aan de spgzen worden toegevoegd. Alleen basilicum, boo- nenkruid, thgm en venkel kunnen zonder bezwaar met de spgzen meegekookt wor den. Eenige voorbeelden van gerechten, waar in kruiden verwerkt zgn: de geurige soepen van basilicum, kervel of dille; de peterselie- en kervelsaus, die aan me nig gerecht, zooals gekookte visch, ge kookt vleesch, aardappelen en macaroni meer smaak geven; de basilicumsaus of de saus van boonen- kruid met witte of bruine boonen; de ieder welbekende marinade van azyn, pimpernel, thijm, dragon, prei en seldery, waarin het vleesch eenige dagen kan be waard worden; de in kruidenbouillon gekookte zoetwa- tervisch; de nu zooveel gegeten sla, die met al lerlei kruiden-variaties bereid kan wor den, b.v. kropsla met bieslook, komkom mersla met venkel of dragon, tomatensla met dille; de boterhambelegsels, als aterrekers, waaraan wat citroen of azgn en suiker toegevoegd is of wrongel (kwark) met fgngesneden peterselie, sslderg, kervel of dragon met wat zout en citroensap; de van ouds bekende inmaak met dra gon, venkel, pimpernel en andere kruiden. Door de kruiden te drogen of er krui den-azyn van te trekken kan men er ook 's winters nog van genieten. Een bekend gerecht is de kruidmoes, die in sommige streken van ons land in verschillende variaties gegeten wordt. Het recept hiervan is als volgt (gerekend voor 4 personen of man, vrouw en 3 of 4 kin deren) Een liter karnemelk, zout, 100 gr. gort, wat pepermunt, venkel, thym, zuring, ker vel, pimpernel, marjoiyn en desgewenscht bladeren van zwarte bessen. De gort een nacht laten weeken met 2 dl. water, daarna met de karnemelk in ca. 2 uur gaar koken. Voor het opdoen de fgngesneden bladeren en het zout toe- voégen. Het kruidmoes kan ook met stroop gebruikt worden. TWEE MANNEN OMGEKOMEN EN LOOIER SKUIP. Donderdagmiddag vond In de BatA- fabrieken te Best een ernstig ongeluk plaats. By het schoonmaken van de looi- erskuipen werden twee arbeiders door gas sen bedweld. Enkele mede-arbeiders, die het zagen, schoten toe en daalden in de kuip af om hulp te verleenen, doch ge raakten nu zelf bewusteloos door de ver stikkende gassen. Een zekere X vanGroe- sen, "oud 24 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Oirschot, bleek, toen het gelukt was hem buiten de kuip te brengen, reeds te zyn overleden. Een tweede gehuwde arbei der, de 47-jarige A. Merks uit Best, gaf nog teekenen van leven. Een dokter, die op het alarm dadelgk met een zuurstof apparaat op de plaats van het ongeluk was verschenen, poogde met behulp daar van ^de levensgeesten op te wekken. Ten slotte liet hy Merks met een ander slacht offer, den heer Van Bakel uit Eindhoven, wiens toestand zich eveneens ernstig liet aanzien, naar het ziekenhuis te Eindhoven ter verdere behandeling overbrengen. Dit heeft niet mogen baten, want Merks is spoedig na aankomst in het ziekenhuis overleden. De toestand van den heer Van Bakel was nog zeer zorgelgk. De arbeider M. Egkemans, eveneens uit Eindhoven af komstig, werd naar het gasthuis in Best overgebracht. Zgn toestand was gister ochtend bevredigend. Nog enkele andere personen, die ook bedwelmd waren ge raakt, kwamen na eenigen tgd by en wa ren vry spoedig hersteld. Het gebeurde heeft te Best diepen indruk gemaakt, voor al omdat de beide mannen het slachtoffer zgn geworden van hun fver om hun in nood geraakte kameraden te redden. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN ONTDEKT. Dinsdagavond zyn in de woning van K. te Vlaardingen gearresteerd de 34-jarige slager P. de K. uit Vlaardingen en de 37-jarige veekooper J. V. uit Vlaardinger Ambacht wegens het frauduleus slachten van varkens. Reeds Maandag was het de politie ter oore gekomen, dat zekere De K. uit Vlaar dingen vleesch zonder bon verkocht. Deze werd dan 1 ook aangehouden en hij deelde na verhoor mede, dat hy zulks deed in opdracht van de bovengenoemde. Ook De N. uit Vlaardingen was by het slach ten hulpzaam geweest. De dieren wer den geslacht in een onbewoonbaar ver klaarde woning aan den Vaartweg tus- schen Vlaardingen en Schipluiden en later in een keuken bg den los werkman H. uit Vlaardingen. De slachtingen vonden reeds plaats van November j.L af en op de plaat sen waar het gebeurde, zag het er alles behalve zindeiyk uit. Het vleesch werd door bemiddeling van K., De N. en zekeren P. aan den man ge bracht. Zoo werd by zekeren De B. te Vlaardingen in twee deelen een heel var ken verkocht. Ofschoon B. hardnekkig bleef ontkennen iets met deze zaak uit staande te hebben, viel zyn huishoudster ten slotte door de mand en zy bekende, zoo nu en dan wel vleesch buiten de distributie om te hebben betrokken. Ook by een zekeren H. is huiszoeking gedaan. Deze heeft ook bekend vleesch van deze lieden te hebben betrokken, doch dit reeds lang te hebben opgegeten. Slechts een potje met een weinig vet werd nog in de woning aangetroffen. Een belangrgk bedrag aan geld, over schot van hetgeen door V. en De K. met het frauduleus slachten is verdiend, is door de politie in beslag genomen. De K. en V. z(jn ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Rotterdam. Tegen N., K, H., P. en H. is proces-verbaal opgemaakt. Een ambtenaar van den centralen cri- siscontróledienst heeft te Amersfoort een man aangehouden, die op een rgwiel een frauduleus geslacht kalf vervoerde. Het vleesch werd in beslag genomen en naar het abattoir overgebracht. De man bekende het kalf frauduleus te hebben geslacht. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. AMBTENAREN HANDELDEN IN GESTOLEN DISTRIBUTIEBONNEN. De politie te Bussum ontdekte eenige dagen geleden een fraude in distributiebon nen. Hangende hjt onderzoek konden echter geen mededeelingea hieromtrent wonden gedaan. Thans vernemen wy hierover het vol gende Het betreft hier twee los van elkaar staande gevallen waarbij ambtenaren van den dienst van sociale zaken en den dis- tributiedienst betrokken zyn. Een der op arbeidscontract werkende ambtenaren van den dienst van sociale zaken had tot taak bonnen in ontvangst te nemen van onder steunden, die in aanmerking kwamen voor levensmiddelen, welke door den dienst van sociale zaken verstrekt werden. Deze bon nen moest de ambtenaar inleveren, opge plakt op vellen, by den dlstributiedienst. De ambtenaar heeft echter kans gezien regelmatig bonnen achter te houden, die hy van de opplakvellen afweekte. Hij ver kocht ze daarna aan twee eveneens op arbeidscontract werkende ambtenaren van sociale zaken, die hiervoor weer hun klan ten hadden. De drie personen zyn gearres teerd en aan den officier van justitie over gegeven. De politie kwam echter een tweede, even ergeriyk, geval op het spoor. Een ambtenaar van den dlstributiedienst, die belast was met de uitgifte van bonnen, heeft kans gezien honderden boter-, vet- en andere bonnen achter te houden, welke hy verkocht aan een ambtenaar van sociale zaken. Deze ging hiermede handel drgven en benutte vooral zyn vryen tyd om de bonnen te verkoopen aan ingezetenen van Bussum, Hilversum èn zelfs van Amster dam. Hy wist hiermede een aardig centje te verdienen. Ook deze twee ambtenax-en zyn gearresteerd en naar Amsterdam over gebracht. Het vyftal heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek duurt voort De Indentification Company" specialiseert zich in het vervaardigen van sleutelkettingen in den vorm van de rijbewijsplaatjeszooals deze in Amerika gebruikt worden Na êên advertentie ter grootte van 20 regels in de krant, stroomden de aanvragen binnen. Hier werd bewezen dat, zoodra men vlug en economisch wenscht te verkoopen, men automatisch tot couranten reclame komt. ADM. „PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT". 10. Klompertje vond het wat een rare gewaarwording, om zoo in volle vaax-t je evenwicht te verliezen en vooral op zoo'n glibberigen steiger, waar heel den dag visch is aaixgesjouwd en waar je, als je niet oppast, nog pardoes in het water kan vallen ook. 11. En waar denken Jullie nu, dat Klompertje terecht kwam? Och, hg wist hetzelf nog nlot, toen hy daar door de lucht zwaaide. Maar eensklaps hoorde vader Klomp om hulp roepen. Die keek verbaasd om, want hij had de stem van Klompertje dadeiyk herkend. 12. Daar was me die Klompertje mid den in een ton terecht gekomen en niet in een ton met gewone visch, wel neen, veel erger, want anders had Klompertje niet om hulp geroepen. Het leefde in dien ton en het leefde niet alleen, maar het beet ook nog. Woensdag vernnla

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7