NET MEISJE l Typists ter Secretarie. gestoten. PIET VREKE Advertentiën Owt de koM-deM* a.s. Dinsdag en Woensdag j| 24 en 25 Juni 1 S. Wiener Co., Middelburg m SIMON E WIT Serooskerke Van den Boudt's Folohandel Geheel Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dire ijzeren Spoorrails i Vlissingen: Walstraat 68-60, ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN 0FFICIEELE PUBLICATIES De wederopbouw vain Rotterdam. Met groote'blijdschap en inni- gen dank aan God geven wij ken nis van de geboorte van onzen Zoon WILLEM JACOR T. BORSJE. H. W. N. BORSJE—VISSER. Vlissingen, 21 Juni 1941. Koudekerkscheweg 92. Met blijdschap geven wij kennis van de geboprte van onzen Zoon PIETER. J. S. MALJAARS. L MALJAARS—VADER. Middelburg. 22 Juni 1941. Nieuwe Vlissingsche weg E 120. Oetroffen door de overstelpende bewijzen van vriendschap en me- deleving, ondervonden op 13 Juni jj., betuig ik mijn oprechten dank. C. PHILIPSE. 's Heer Arendskerke, Juni 1941. Offideele publicatie van bet Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. AFLEVERING ZEILEN. De directeur van de sectie con fectie van het rijkstextielbureau en het rijksbureau voor wol en lom pen, Heerengracht 470, Amster dam, hiertoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van heden zeilen, be stemd voor binnen- en zeescheep vaart alleen zullen mogen worden afgeleverd op een door de secti- confectie te verstrekken afleve ringsver gunning. Deze afleveringsvergunningen zullen alleen verleend kunnen wor den aan hen, die ingeschreven zijn bij de sectie confectie. Zeilmakers, die nog niet zijn In geschreven, dienen onverwijld tot genoemde sectie het verzoek tot inschrijving te richten. GEBRUIKT HOUT. Ingevolge bekendmaking in de Nederlandsche Staatscourant van 23 Juni 1941, No. 119, van den di recteur van het Rijksbureau voor Hout is het verkoopen en afleveren van gebruikt hout, hetwelk zich be vindt in of op dijk- of zeeweririgs- werken in of rond het LJsselmeer, den Wieringermeerpolder en den Noord-Oostpolder, voorzoover dit hout als rondhout op eenige plaats een diameter van 20 cm. of meer heeft en bij vierkant behakt of be- zaagd hout een doorsnede heeft van 18 bij 18 cm. en zwaarder, van dien datum af zonder vergunning van genoemden directeur verboden. üat BETEEKEffT glanzend aarde- en glaswerk. Eli vlugger klaar oan ooit Probeert U orr moderne middel eens Ukomt er vast op terug! Wegens inventarisatie altijd voorraad! GEMEENTEMIDDELBURG Sollicitanten worden opgeroe pen naar de betrekking van Diploma machineschrijven en ste nografie, kennis van de Duitsche taal en ervaring als typiste ver- eischt. Salarisregeling 6001000. Sollicitaties aan den Burge- I meester vóór 1 Juli a.s. Persoonlijke kennismaking al- i leen na oproep. Notaris J. L. HERTOGS te Mid delburg zal Vrijdag 27 Juni 1941, om twee uur, in café Westdorp te Serooskerke, in het openbaar ver koopen EEN WOONHUIS met vóór- en achtertuin, steenen schuurtje, kip penhok en erf te Serooskerke, aan den Noordstraatweg, op het Dorp, wijk A no. 36, ter grootte van 6 aren 65 centiaren of 51 Roeden. Ontruimd te aanvaarden 1 Juli a.s. BezichtigingDonderdag 26 Juni van 1012 en van 24 uur, en Vrijdag 27 Juni van 1012 uur, op toegangskaart, verkrijg baar ten kantore van genoemden Notaris, Houtkaai 5, en bij den oproeper P. KESTELOO te Se rooskerke, tegen betaling van 0.25. gevraagd. Nederstraat 29-31, Middelburg bereikt U met een !adv ertentie Vraagt Inlichtingen aan onse bureaux te r Telefoon 10 (2 Lijnen); Middelburg: Londensche Kade 29, Telefoon 139; Goes: Turfkade 18, TeL 2863; lengte 7 meter, TE KOOP. Ge- j schikt voor de bouwvakken. Adres DENEVERS, Kuipers- I poort, Middelburg. Wegens vacantie van het personeel is onze zaak tot 30 Juni gesloten. MÜLLER's Serviezenhuis Walstraat - Vlissingen. Oostburg: Breedestraat 45, Telefoon 102; Souburg: Kanaalstraat 45, Telefoon 35; Bres kens: Dorpsstraat 35, Telefoon 21. Voor het afwerken van Uw vaeantle-foto's naar Korte Delft 2 Middelburg Ontwikkelen Afdrukken - Vergroten Films - Platen - Kleinbeeld-films enz. Het afdrukwerk wordt door ons met de meeste zorg behandeld. GEMEENTEBESTUUR VAN VLISSINGEN. AANGIFTE LEERLINGEN AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; maken bekend, dat op Maandag 23, Dinsdag 24 en Woensdag 25 Juni a.s. des avonds van 79 uur in het schoolgebouw «nn de Bouwen Ewoutstraat gele genheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Avond school voor Nijverheidsonderwijs. Nieuwe leerlingen moeten bij den aanvang van den cursus aan de leer plicht hebben voldaan. Bij aangifte wordt verzocht een trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 19 Juni 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEUL L.S. GELEGENHEID TOT HET DOEN VAN EEN VERBETERDE OPGAVE INZAKE DE KOLEN- DISTRIBUTIE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat bij de controle van de kort geleden bij den Distri- butiedienst ingeleverde witte aan- vraagkaart voor brandstoffen (MD 111) gebleken is, dat verschillende hoofden van gezinnen daarop téveel kamers hebben opgegeven, waar door aan deze personen meer ko- lenbonnen ter hand zjjn gesteld dan waarop zij recht kunnen doen gel den. Teneinde betrokkenen de gele genheid te bieden op vrijwillige wijze hun foutieve opgave té her zien, kunnen deze personen zich op Woensdag, 25 Juni 1941 melden bij den Distributiedienst, Wilhelmina- straat aan loket No. 5. Zij dienen dan hun hoofd-stam- kaart mede te brengen, alsmede de uitgereikte kolenkaart. De nood zakelijke wijzigingen zullen dan worden aangebracht, zonder dat voor het overige strafbepalingen zullen worden toegepast. Na bovengenoemd tijdstip zullen geen verbeterde opgaven meer kun nen worden aanvaard en zal tevens worden overgegaan tot strafver volging. Personen, die eventueel te weinig kamers hebben opgegeven en daar door te weinig bonnen hebben ont vangen, kunnen zich op denzelfden dag aan loket No. 5 vervoegen ter bekoming van een kolenkaart K (20 bonnen). Vlissingen, 23 Juni 1941. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. AANVRAGEN SCHOENEN BONNEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op Dinsdag 24 Juni 1941 wederom gelegenheid zal bestaan tot het aanvragen van schoenenbonnen No. 1 en No. 2, hetgeen zal dienen te geschieden op een speciale groene aanvraag- kaart, die daartoe beschikbaar wordt gesteld aan loket No. 5 van den Distributiedienst, Wilhelmina- straat. Teneinde een zoo billijk mogelij ke verdeeling van het aantal be schikbare schoeiienbonnen te doen plaats hebben, isxieder in het ver volg verplicht ook bij het afhalen der groene aanvraagkaart de dis tributie-stamkaart te toonen of te doen toonen. Zonder inzage van de stamkaart van degene, waarvoor de schoenen bon is bestemd, zal geen aanvraag kaart worden uitgereikt. Met ingang van 30 Juni 1941, zullen éénmaal per week uitslui tend des Maandags van 9 tot 12 uur 's morgens en van 2 tot 4 uur des middags, aanvraagkaarten voor schoenen worden uitgereikt. Vlissingen, 23 Juni 1941. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen hierbij ter openbare kennis dat te huur is de voor een groot gezin bestemde ge meentewoning Havendijkstraat 8. Gegadigden, die tenminste 6 inwo nende kinderen moeten hebben kun nen zich daartoe tot 26 Juni schrif telijk ter tijdelijke gemeentesecre tarie opgeven. Middelburg, 23 Juni 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. Ph. PAUL, loco-voorzitter. J. Ph. KOENEN, loco-secretaris. Wat de stichting 1940 deed en nog zal doen in het belang van de oorlogsslachtoffers. Ten raadhtiize te Rotterdam heeft gis termorgen de stichting 1940 eenige be langwekkende mededeelingen gedaan om trent de werkzaamheden van de stichting in het belang van de oorlogsslachtoffers te Rotterdam, terwijl iets is verteld over de naaste toekomstplannen. Tot dusver zijn in het geheel 5276 cre- dieten verleend tot een totaal bedrag van 25.686.867,50, verdeeld als volgtbouw- credieten 2.898.895, groote credieten be halve textiel-credieten 16.548.480, textiel- credieten 2.524.500 en kleine credieten 3.714.922,50. Naast deze credietverleening heeft de stichting Rotterdam 1940 van den aanvang af ernstige aandacht gewijd aan het be schikbaar stellen van nieuwe bedrijfsruim ten aan de gedupeerden uit het Rotterdam- sche zakenleven. Onderwerpen van dezen aard zijn steeds behandeld in de industrie commissie van de stichting. De noodwLnkels enz. Wanneer wij dan de chronologische volg orde in acht nemen, moet in de eerste plaats in herinnering worden gebracht, dat de Stichting Rotterdam 1940 reeds op 13 Juni 1940, aan den wethouder voor den technischeji dienst kon mededeelen, dat zij door het departement van financiën was gemachtigd tot de financiering van den bouw van de eerste noodwinkels. Thans zijn door de gemeente in het geheel ge bouwd 277 noodwinkels, terwijl er 18 in aanbouw zijn en is besloten tot den bouw van 30 andere. Daarvan zijn er 259, welke één eenheid beslaan, dat wil zeggen een oppervlakte van 5x5 M., 50 winkels be staan uit twee eenheden, 13 uit drie een heden, en 3 uit vier eenheden. De winkels, welke de gemeente nog aan de Rochussen- straat bouwt, hebben een óppervlakte van 50 tot 100 M2. Volledigheidshave worde mede in herin nering gebracht, dat daarnaast een aantal grootere winkeliers zelf met eigen midde len en onder eigen architectuur noodwin kels hebben gebouwd. Daarvan zijn er op Blijdorp en op Dijkzigt tezamen 65 tot stand gekomen. Het is een moeilijk probleem, of thans nog met den bouw van noodwinkels voort gang moet worden gemaakt, Eenerzijds krijgt men den indruk, dat geen groote daadwerkelijke belangstelling voor het hu ren van noodwinkels meer bestaat. Het was niet altijd mogelijk voor dè noodwinkels een zoo gunstigen stand te vinden als de winkeliers gaarne zouden wenschen. Daar om worden alle ernstige voorstellen steeds onderzocht en indien het blijkt, dat kans op verwezenlijking bestaat, zooveel moge lijk bevorderd. In het bijzonder zijn de bovenomschi-even moeilijkheden ondervonden ten aanzien van de noodcafé's. Uit den aard der zaak kan hiervan in ieder complex slechts een be trekkelijk gering aantal worden gebouwd, terwijl ook in de kringen van de caféhou ders de lust, om zich geïsoleerd in de buiten wijken, met name aan den Linker Maas oever, te vestigen, zeer gering bleek te zijn. Tot dusver zijn door eigen bouw 10. nood café's tot stand gebracht, terwijl in ge meentelijke noodgebouwen 8 noodcafé's een plaats konden vinden. Bovendien zijn nog twee nood-eafé's in aanbouw en is ten aanzien van nog andere het besluit tot den bouw genomen. Spoedig na Mei 1940 zijn ook de eerste maatregelen genomen om kleine industri- eele ondernemingen, ambachtslieden, gros siers e.d. aan een noodvestiging te helpen. Hiertoe is een tiental loodsen geplaatst aan de Coolhaven,den Haringvliet en aan de Oostei'kade, terwijl ongeveer 44 boog- ruimten orider"het viaduct van de Z.H.E.S. M. voor dit doel z^n ingericht. De Stich ting Rotterdam 1940 heeft te dezen aanzien aan de gemeente tot een zeker bedrag cre dieten toegezegd. Voorts werd een twintig tal werkplaatsen aan deu Sluisjesdijk inge richt van een meer permanent karakter, welke ongeveer eind December 1940 gereed kwamen. Voor de bedrijven, welke in het bijzon der zijn aangewezen op een ligging bij de stadskern zal in het verwoeste gedeelte van de stad een ^samenhangend gedeelte gorden gereserveerd voor het tot stand brengen van betere noodruimten voor deze groep bedrijven. Na eenig wikken en wegen is hiertoe beschikbaar gesteld de wijk, welke wordt begrensd door Teylin- genstraat, Vijverhofstraat, Van der Duyn- straat, Bernardinastraat en Almonde- straat, alwaar ruim 30.000 m2 terrein kan worden uitgegeven. Betrekkelijk spoedig kon hier gelegenheid tot het stichten van noodgebouwen voor den tijd van tien jaren worden gegeven aan die ondernemers, wel ke óver de noodige middelen beschikten om zelf te bouwen. Daarbij kon gebruik wor den gemaakt van de aanwezige fundamen ten. Hier werd voorshands aan een acht tiental gegadigden tezamen 7.700 M2 ter rein uitgegeven, waarop is of wordt ge bouwd. Voorts heeft de stichting Rotterdam 1940 na ernstige onderhandelingen met het departement van financiën verlof gekregen een crediet van 200.000 beschikbaar te stellen om in de bedoelde wijk van over heidswege op de bestaande fundamenten gebouwtjes tot stand te laten brengen, welke aan gegadigden kunnen worden ver huurd. Evenals de eigen bouw in dit stads deel zullen zij kunnen bljjven staan tot 1 Januari 1951. Er is thans 1000 M2 be drijfsruimte in aanbouw, welke ongeveer 15 Juli gereed zal komen, terwijl zoo juist opdracht kon worden gegeven voor 2000 M2 bedrijfsruimte, verdeeld over 10 objec ten, welke naar het zich laat aanzien in October gereed zullen zijn. Voorts heeft het departement nog gelden fonds perdu beschikbaar gesteld om bij de uitwerking van dit plan verder noodige voorzieningen te treffen. Op grond van deze maatregelen mag de hoop worden uitgesproken, dat de industrieele bedrijven, welke in de binnenstad waren gevestigd, niet het slachtoffer zullen behoeven te worden van huisvestingsmoeilrjkheöen in den overgangstijd. Permanente voorzieningen. Permanente voorzieningen kwamen in hoofdzaak tot stand aan den Schiemond, op het schiereiland tusschen Waalhaven en rivier, (de voormalige Petroleumterrei- nen) en in de omgeving vanHudsonstraat en Merwehaven. Hier werd aan een acht tiental ondernemingen in totaal 34.500 M2 terrein uitgegeven, welke voor een deel al weer in bedrijf zijn gebracht, voor een deel nog met haar bouw bezig zijn. Daarnaast is de Stichting Rotterdam 1940, ook op andere wijze in nauwe samen werking met de betrokken diensten, reeds geruimen tijd bezig aan het tot stand bren gen van permanente ruimten voor vesti ging van industrieele ondernemingen. De NISSE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent L DE BLAAUWE. reeds genoemde 20 werkplaatsjes aan den Sluisjesdijk, elk groot ongeveer 160 M2, met daarbij een open ruimte, behooren tot deze categorie. Bovendien heeft de industrie-commis sie studie gemaakt van de mogelijkheid om verzamelgebouwen voor kleine indus trieën tot stand te brengen, zooals deze in het buitenland reeds eerder waren ver rezen. Reeds vóór den oorlog had dit denk beeld de aandacht van de overheid. Het is thans de bedoeling aan den Oost zeedijk een vijftal gebouwen met kelder, beganen grond en drie verdiepingen met een gezamenlijk vloeroppervlak van onge veer 8000 M2 tot stand te brengen. De Stichting Rotterdam 1940 mocht het de partement van financiën bereid vinden om haar in de gelegenheid te stellen ook dezen bouw te financieren. Voorloopig is voor dit doel tegen een matige rente en op een ruimen aflossingstermijn een bedrag van 800.000 900.000 beschikbaar gesteld. Aan de plannen wordt hard gewerkt. Natuurlijk is een heterogene commissie, welke niet dagelijks kan samenkomen, niet de meest geschikte instelling om zich daadwerkelijk met den bouw van bouwwer ken van dezen aard bezig te houden. Daar om is een dochterinstelling in het leven ge roepen, de industriestichting Rotterdam. De bouw van overheidswege in het Zomerhof kwartier, die van de genoemde industrie ruimten aan den Sluisjesdijk en aan den Oostzeedijk geschiedt onder de auspiciën van deze stichting. Opslagterreinen. Om te voorzien in de behoefte aan op slagterreinen voor bouwmaterialen tijdens den wederopbouw van Rotterdam wordt een terrein in gereedheid gebracht, gelegen tusschen Haringvliet en Nieuwe haven. Het is de bedoeling dit terrein in kavels van 10002000 M2 te verhuren aan daarvoor in aanmerking komende aannemersbedrij ven, n.1. aan aannemers, die omvangrijke werken in uitvoering hebben. De terreinen zullen aan de Noordzijde direct grenzen aan de Nieuwe Haven, waardoor een gun stige aanvoermogelijkheid per schuit zal bestaan. De ligging is goed centraal in het verwoeste gebied, zoodat de afvoer naar de bouwplaats op economische wijze kan plaats vinden. De noodige werken voor het tot stand brengen van het nieuwe stadsplan van L Witteveen zullen oorzaak zijn, dat indus trieele vestigingen, welke thans in bepaal de wijken bestaan, niet alle zullen kunnen worden gehandhaafd. Voor de dringende eischen van de naaste en verre toekomst zullen zekere bestaande belangen moeten wijken. Natuurlijk wordt daartoe niet zon der" zeer ernstige redenen besloten, omdat veranderingen van dezen aard uiteraard bezwaren voor gevestigde ondernemingen medebrengen. De industriecommissie mocht den algemeen gemachtigde voor den we deropbouw bereid vinden toe te staan, dat in een bepaald stadsdeel, waar vernieuwin gen noodzakelijk zullen zijn, aan de thans gevestigde ondernemingen, althans tot 1 Januari 1947 de zekerheid wordt geboden, dat zij haar tegenwoordige gebouwen zul len kunnen behouden en desgewenscht. noodruimten daaraan zullen kunnen toe voegen, zulkö onder bepaalde voorwaarden. Nieuwe industrieterreinen. Tenslotte zal Rotterdam voor het aan trekken van nieuwe industrieele onderne mingen gunstig gelegen industrieterreinen ter beschikking moeten kunnen stellen. Het is daarom bemoedigend te kunnen me dedeelen, dat reeds is begonnen met het opspuiten van de daartoe bestemde terrei nen in den Spaanschen polder. Dit werk zal in twee gedeelten worden uitgevoerd. Indien geen tegenslagen worden ondervon den, hoopt men, dat het eerste gedeelte begin 1942 bouwrijp zal zijn. Het ligt in de bedoeling in het Zuidelijke gedeelte van dit nieuwe industrieterrein langs de spoor lijn naar Schiedam enkele grootere gebou wen door uit de binnenstad verdreven be drijven te doen oprichten. In de omgeving daarvan zullen ook terreinen voor kleinere gebouwen beschikbaar worden gesteld. Naarmate het geheele complex gereed komt, zullen uiteraard meer vestigingen mogelijk worden. Voorts heeft de industrie-commissie het geheele probleem van de afwijzing van in dustrieterreinen op meerdere punten van het weldra te vergrooten Rotterdam in studie genomen. Het tijdvak van de nood maatregelen is thans voor een groot ge deelte voorbgRotterdam moet met energie en vol vertrouwen maatregelen treffen voor een nieuwe toekomst van bloei door toegewijden arbeid. WINANT IN ENGELAND TERUGGEKEERD. Naar Reuter meldlt, is de ambassaidleur der Vereenigde Staten in Groot-Brittan- nië, Winant, Zondag in Groot-Brittannië aangekomen. Na een bezoek gebracht te hebben aan Washington, is Winant aan boord van een Boeing-bommenwerper den Atlantis chen Oceaan overgestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 4