UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Jf- Walcheren Zuid-Beveland Z eeuwsch- Vlaanderen van hedenavond 22.06 uur tot morgenochtend 5.18 uur De maan komt morgen te 5,28 op en gaat te 21.27 onder (N.M.). DE VISSCHERIJ IN ZEELAND. De mosselteelt In 1940. Door de tot Maart aanhoudende vorst werden in Januari en Februari alleen door de visschers van Zierikzee op mosselen ge- vischt De lossing geschiedde te Stavenisse, vanwaar verzending per vrachtauto naar België plaats vond. In Maart was de ver zending weer normaal, doch niet druk, daar de qualiteit der mosselen zeer was achter uitgegaan en nog slechts enkele partijen een vischgewicht hadden van 18 kg. per 100 kg. De vorst veroorzaakte schade en stagna tie in de verzending, waardoor iedere kwee- ker slechts 65 pet. van zijn kwantum kon leveren. Einde April is de verzending stop gezet door het centraal mosselkantoor. De halfwasmosselen werden in Maart al spoedig van de kweekplaatsen naar de con- sumptieperceelen overgebracht. De groei was goed. Vele kleine kweekers hebben groote schade geleden, doordat alle halfwas en zaad op de ver droogvallende perceelen was verdwenen als gevolg van de vorst (o.a. in de Zandkreek). De consumptieper- ceelen werden hierdoor niet zoo dik bezaaid als gewoonlijk, zoodat de mosselen er snel groeiden. Op 5 Juli werd de eerste partij mosselen verzonden en al spoedig bleek het vischgewicht van 22 tot 24 kg., wat bij sommigen opliep tot 30 kg. per 100 kg. mos selen. Spoedig was er veel vraag, ook voor gebruik in eigen land, hetgeen allengs der mate toenam, dat de vraag het aanbod overtrof, zulks ondanks de tegenspoed door de oorlogsomstandigheden. Hierdoor was 1940 voor wat de consumptiemosselen be treft, een goed jaar op het einde had men reeds van 80 tot 100 pet. van zijn mosselen verhandeld. In de Westerschei de bepaalt het visschen van mosselen zich met uitzondering van een klein gedeelte tot hetgeen van de Ooster- schelde wordt aangevoerd naar de verwa terplaatsen. Alleen door de visschers van Bouchaute (België) is nog een kleine hoe veelheid mosselen gekweekt, doch minder dan voorgaand jaar. Verkocht zgn te Bou chaute door de Belgische visschers 367.300 ton met een opbrengst van 9181. De vraag naar industriemosselen nam nog steeds toe; ook naar Amemuiden zjjn er veel verzonden. De verkoop werd echter minder toen bleek, dat de geheele voorraad zou worden verkocht voor consumptie, aan gezien de prijs voor industrie lager is. On gerekend deze mosselen zijn in totaal door het C.V.K. 426.170 ton van 100 kg. con sumptiemosselen verzonden. Mosselzaad viel alleen in de Westerschel- de. In totaal is 30.000 ton opgevischt, waar van 1300 ton op de Westerschelde werd uit gezaaid, terwijl het overige naar de Ooster- schelde is gebracht. In het algemeen is wei nig mosselzaad uitgezaaid, omdat in de zee gaten wegens den oorlog geen zaadbanken konden worden opgezocht en ook van de Belgische en andere hoofden geen zaad kon worden aangebracht. Het zaad was zeer mooi en zag er gezond uit. De prijs was in het begin van 0.55 tot 1.75 per ton van 100 kg. Als proef zijn in de Oosterschelde (oostelijk deel) enkele oesterperceelen, die zeer zwaar met slippers waren bezet, met mosselzaad bezaaid. Deze proef is echter mislukt, doordat het zaad door de krabben werd vernietigd. Voor de visschers was deze mislukking een schadepost van beteekenis, aangezien het zaad was gekocht voor 1.20 a 1.30 per ton. In totaal werd in de Zeeuwsche stroomen ongeveer 65.370 ton mosselzaad op de perceelen gezaaid tegen 139.795 ton in 1939. De uitzaai was dus be langrijk minder, hetgeen voor de mosselbe- drijven een minder gunstige toekomst be- teekent. Van de perceelen gaan die in het Sprin- gersdiep erg achteruit. Op de kanten wordt steeds minder gezaaid, waardoor de verzan ding vrij spel heèft. De perceelen in de boven Grevelingen worden echter steeds beter. In de Westerschelde bleven de perceelen vrij wel normaal. De perceelen in het Sloe heb ben geen cultuurwaarde meer en zij zgn dan ook op een enkele uitzondering na ingege ven. Ook die in den Brakman zijn vrflwel zonder cultuurwaarde, doch deze kunnen niet worden gemist voor het verwateren der mosselen voor den handel op Philippine en Bouchaute. Na de verloting zijn in den Brakman 19 en in de Westerschelde 30 per ceelen in concessie gegeven. De huurders van mosselvisscherijpercee- len konden over het laatst verloopen huur jaar volstaan met betaling van 75 pet. van de verschuldigde bedragen, terwjjl uitstel werd verleend ten aanzien van de restee- rende 25 pet. tot na afloop van het betrok ken seizoen, waarna zou worden beslist over de geheele of gedeeltelijke betaling van dit restant. De visscherjj op de ovale slijkmossel was bevredigend. Men ving van 300 tot 800 kg. per tg en per persoon en maakte een prys van ongeveer 0.36 per 100 stuks. Deze visscherjj wordt alleen uitgeoefend in de Westerschelde. De totale vangt was 33.675 kg. met een opbrengst van 1212. ENCYCLIEK-HERDENKING KATH. VOLKSBOND. Uitgaande van de afdeelingen Middel burg en Vlissingen van den Ned. Kath. Volksbond, had Zondagmiddag in het Vin- centiushuis te Middelburg een streekver- gadering plaats, ter gelegenheid van het feit, dat het 50 jaar is geleden, dat Paus Leo XIIT zjjn bekende encycliek „Rerum Novarum" uitvaardigde en Paus Pius XI, nu 10 jaar geleden, zijn „Quadragesimo Anno" de wereld inzond. Tegen het uur van aanvang was het Vincentiushuis geheel gevuld met bezoe kers uit Middelburg, Vlissingen en enkele vertegenwoordigers van afdeelingen uit Zuid-Beveland. De voorzitter van de afdeellng Middel burg, de heer B. Scheers, zei in zijn ope ningswoord, dat door de omstandigheden de opzet om groote vergaderingen te hou den geen doorgang kon vinden. Velen onder de Kath. arbeiders hadden zich op gemaakt om de herdenking van de uitvaar diging dezer encyclieken in de Eeuwige Stad te gaan vieren, maar ook dit plan moest vervallen. Toch stemt het tot te vredenheid, thans hier in bescheiden kring byeen te zgn om het gouden Jubileum van „Rerum Novarum" te herdenken. Het spjjt spr. te moeten mededeelen, dat pastoor J. B. M. Timp uit Vlissingen, die de feestrede zou uitspreken, verhinderd was. Evenwel heeft het bestuur den zeer eerw. pater Dalmatius uit Rilland-Bath bereid gevonden deze taak over te nemen. Na de verschillende dames en heeren ver tegenwoordigers van afdeelingen en ver- eenigingen welkom te hebben geheeten, gaf de voorzitter het woord aan pater Dal matius, die sprak over Het godsdienstig leven In het kader der belde encyclieken. Spr. begon met te zeggen, dat hij voor dezen middag een groote keuze van onder werpen had, maar meende zich te kunnen beperken tot het godsdienstig-zedeiyke in het gezinsleven, wat in de encyclieken als grondslag wordt aanvaard. De oorlog kan slechts een verhaasting van de evolutie tot verbetering van tal van toestanden be- teekenen. Nu is het de tyd van verdieping, verbetering en vooral van persoonlijke ver lichting. Aan de hand van tal van uit spraken van vooraanstaande personen uit alle kringen der samenleving, toonde spr. aan dat de encyclieken groote beteekenis bezitten. Spr. zette in den breede uiteen hoe de verhouding in een goed geordend gezin moet zgn en noemde het godsdienstig leven een belangrijke opgave. Veel is er bereikt, maar er blgft nog zeer veel te doen in de huisgezinnen. Spr. spoorde aan tot vast heid in de liefde voor God, voor het va derland en de geheele samenleving en be sloot zgn met aandacht gevolgde rede met den uitroep Leve Christus Koning Vervolgens verkreeg de heer E. An- driessen, voorzitter van de afd. Vlissingen, gelegenheid een kort opwekkend woord te spreken. De heer F. Schets sprak als lid van het hoofdbestuur, waarna de heer Andriessen de vergadering sloot. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de naast gelegen kerk, waar pastoor Voorham uit Middelburg een danklof cele breerde. Onder het lof richtte de advi seur van de afdeeling Middelburg, kape laan Hamman, zich in een met aandacht aanhoorde toespraak tot de aanwezigen. Spr. toonde aan, dat in tyden van ge loofscrisis de Pausen steeds hebben ge sproken. Leo XHI heeft de weg gebaand door zyn Rerum Novarum, voor de arbei ders. Met deze plechtigheid was men gekomen aan het slot van den herdenkingsmiddag. OPDRIJVING VAN HUREN GESTRAFT. De inspecteur voor de prrjsbeheersching te 's-Gravenhage berechtte eenige geval len van huuropdrijving. P. D. te Biggekerke verhoogde de huur van een woning van 2.50 tot 3 per week, terwijl de K. te Wissenkerke de hu ir van een woning van 10-_ op 114 per jaar bracht De inspecteur voor de prijsbe- heerschlng veroordeelde beide overtreders van het Huurprgsbesluit tot 50 boete. MR. P. VAN REGTEREN ALTENA t Op 63-jarigen leeftyd is 3 's-Graven hage overleden mr. P. van Regteren Altena, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. P. van Regteren Altena werd in December 1877 te Amsterdam geboren. Hij bezocht te Apeldoorn de H.B.S. en te Deventer het gymnasium, waarna hy aan de universiteit te Utrecht rechtsweten schappen studeerde. In 1904 promoveerde hy aldaar. Twee jaar later erd hy kan tonrechter-plaatsver.ang te Zutphen en in 1907 substituut-griffier van de recht bank aldaar. In 1912 volgde zyn benoe ming tot rechter te Zierikzee^ in 1915 te Middelburg en in 1919 te Amsterdam. In 1928 werd mr. van Regteren Altena be noemd tot raadsheer in het ger chtshof te Amsterdam en in 1930 tot raadsheer in dJen Hoogen Raad der Nederlanden. De thans ontslapene was lid van de tariefscommissie. ONGEVAL BIJ HET ZWEMMEN. 'T ZAND. Zaterdagmiddag gleed de 10- jarige J. D. uit Middelburg tydens het zwemmen bg het gemaal zoodanig uit op een steen, dat hy een diepe sngwond in zgn voet op liep. De gemeente-veldwachter die ter plaatse wes, verleende de eerste hulp en dr. Pel uit Middelburg hechtte later de wond. GARNALENVANGST. VEERE. Gedurende de week van 16 tot 21 Juni heeft de visschersvloot alhier tg- dens een vischweek van 5 dagen 20.623 kg consumptiegarnalen ter markt aangevoerd. GEMEENTERAAD. VEERE. Vrydag vergadert de Raad de zer gemeente met o.m. de navolgende pun ten op de agenda: De beëediging van het nieuwe raadslid den heer D. Kasse Dzn.; wyziging agentenverordening; begroo- tingswgziging 1940 en benoeming van twee onbezoldigde ambtenaren van den burger- ïyken stand. TWEEDE KERK-CONCERT. NISSE. Dinsdagavond zal in de Ned. Herv. kerk alhier het tweede concert van dit seizien gegeven worden. Naast de orga nist der kerk, de heer Gommert de Kok, zullen ook mej. Maps van Westen, als vio liste en de heer Jan Kousemaker, als alt violist, him medewerking verleenen. Mu- Zwart zal. o.m. uitgevoerd worden. Daar kerk m orgel zich byzonder goed leenen voor dergeiyke muziek, zullen de belang stellenden ongetwijfeld ook nu een mooien avond hebben. DE VEILINGVER. KAPELLE- BIEZELINGE GAAT EEN PROEFVELD AANLEGGEN. KAPELLB. De Vellingsvereeniging K.B. O. te Kapelle kwam in buitengewone alge- meene ledenvergadering in. het hotel de Zwaan bgeen. De voorzitter, de heer P. J. J. Dekker doet by de opening een beroep op aller medewerking en tot zakelgke behandeling. Deze vergadering was belegd op aandrang van de laatst gehouden vergadering, ten einde de financieele bydrage van een vyfde procent van den omzet aan de Fede ratieve Zeeuwsche Tuinbouworganisatie (F.Z.T.O.) te bespreken, welke bydrage een som van 2400.zou vorderen. Eerst verstrekte de voorzitter enkele mededeelingen, betreffende den aankoop van fust. O.m. zgn kratten aangekocht, welke op een bedrag van 0.33 per stuk komen. Vervolgens zette de voorzitter het stand punt uiteen, dat het bestuur bg meerder heid aangaande bovengenoemde kwestie heeft ingenomen. Spreker wees daarbij op de voor- bge jaren en de pogingen welke aange wend werden om nader tot elkaar te ko men, .teneinde den tuinbouw meer te be vorderen en hooger op te voeren. Het is nu gelukt om nauwer aaneensluiting te krijgen in de stichting van de F.Z.T.O. De commissie van veilingen heeft meege werkt tot oprichting. Alle organisaties op tuinbouwgebied bemoeien zich er mee. Men is veel van plan. De veilingen zijn aange wezen als de lichamen om het geld bijeen te brengen. Iedere tuinder draagt er zoo wordt geredeneerd, aan bij. Voor bekwame ambtenaren zal gezorgd worden. Bg dit alles komt, dat het geen zaak is van tgdelgken aard; de bijdrage komt terug. Het bestuur heeft die kwestie van alle kanten bekeken. Gewezen werd op de voor lichting welke plaats heeft van uit Wage- ningen, door den Rykstuinbouwconsulent, de onderwgzers, de tuinbouwvakonderwg- zers, den plantenziektenkundigen dienst enz., kortom veel wordt aangewend om den tuinbouw nooger op te voeren. Niet alleen in Zeeland wordt gewerkt, ook in andere streken van ons land zit men niet stil Spr. wees hierbg vooral op Limburg. Reeds in de laatst gehouden vergadering wees spr. er op dat geen onoverwogen stappen mogen worden gedaan. Wil men krachtig staan, dan moet de financieele basis goed zgn. De vereeniging heeft reeds veel gedaan. Spr. wees op het Koelhuis, dat een uitgaaf vordert van 20.000 terwyi de bouw van een emballageloods eveneens op het programma staat. Dit alles vraagt groote offers. Ook de salarissen werden herzien en vragen een grootere uitgaaf en nu weer 2400, en dat in een onzekeren tijd. Het bestuur durft dit nog niet aan en kan met geen voorstel komen om dit bedrag te voteeren. Ook werd ons niet meegedeeld, waarvoor en hoe het zal aangewend worden. Ook Goes durfde het niet aan. Hierna volgde een bespreking. De rij der sprekers werd geopend door den heer D. Ganseman. Spr. was nog niet van meening veranderd en zag gaarna dat tot deze uit gaaf werd besloten. Spr. heeft verschillen de tuinbouwmenschen in Goes gehoord die er sterk voor zyn. De voorzitter merkte op, dat men reke ning heeft te houden, hoe het besluit in Goes gevallen is. De heer F. J. Janssen zei, dat het met de veiling steeds voor den wind is gegaan. Dit blgkt wel uit wat er al geschied is op financieel terrein. Spr. deelde het stand punt van de Goesche Veilingen en ls te gen deze uitgaaf. De heer De Waard, voorzitter van de Tuinbouwvereeniglng te Biezelinge zette het nut van voorlichting en onderzoek uit een. Spr. dacht vooral aan de toekomst en wee3 op het nut van selectie, aanleggen van proefvelden-aardbeien. De heer Chr. Nieuwenhulze was het met den heer De Waard eens. De heer B. de Jager kan dubbel en dwars onderstreepen wat de F.Z.T.O. be oogt. De heer De Waard noemde veel op waarmee spr. het volkomen eens ls, maar er is nog zooveel te doen op gebied van grondonderzoek, ziektebestrijding vooral. De heer Traas wierp een blik in het verleden en memoreerde wat op de verga deringen van de Z.L.M. reeds gedaan is om het zoover te krijgen, dat ook de Tuinbouw werd behartigd. Dit alles is gelukt. Volgens spr. moeten deze pogingen met beide handen aangegrepen worden. Laat het niet varen terwille van enkele duizenden guldens, aldus spr. De heer J. A. Mol vroeg of het bestuur den flnancieelen kant niet te zwaar In ziet. De heer J. Wisse adviseerde stemmen. De voorzitter merkte op, dat men de zaak goed moet bekyken en goed moet weten wat men doet. De heer W. Karelse, bestuurslid, wees op hetgeen de heer De Graaf, oprichter van deze velling naar voren heeft gebracht. Spr. kon zich niet met het toen gemaakte vergelgk vereenigen. Nu hebben wy voor lichting voldoende in den Rykstuinbouw consulent, plantenziektenkundigen dienst en tuinbouwvakonderwyzers. Spr. durfde het niet aan als bestuurslid de verantwoor- delgkheid te dragen om deze uitgaaf te doen, die niet voor een keer Is, maar elk jaar terugkomt. De heer A. van der Graaff weerlegde krachtig den aanval door den heer Karelse op hem gericht. We moeten steunen. De voorzitter beantwoordde vervolgens de verschillende sprekers. Spr. zei dat het bestuur besloten had afwyzend te beschik ken, daar do vereeniging credietwaardig moet biyven. De heer Kostense (bestuurslid) wilde als tegenstander de heeren De Waard en Nieu- wenhuize van antwoord dienen. Spr. rele veerde de geschiedenis van de aanvrage. Eerst werd zonder meer 6000 gevraagd. Hierop werd niet ingegaan. Gevraagd is hoe men wenscht te handelen met deze gelden. Later kwam de aanvraag voor 2400 1/5 gedeelte van den omzet, zonder dat werd aangegeven wat het plan is. Moeten wg in deze onzekere tg den geen zakelijk plan hebben ter voorbereiding? De heer Suy wenschte de kwestie nog niet te behandelen. De heer H. Eversdyk wil een proefveld onder toezicht van lr. Bosma. Nadat nog verschillende sprekers hier over het woord hadden gevoerd, stelde de DE OPROEP VAN HITLER. (Vervólg van pag 1) FINLAND. 2. Rusland voelt zich opnieuw door Finland bedreigd. Rusland is besloten dit niet te dulden. Is Duitschland be reid, Finland geenerlei bystand te ver leenen en vooral de Duitsche troepen, die ter aflossing op weg waren naar Kirkenes, terstond terug te trekken? Myn antwoord: Duitschland heeft nog steeds geen politieke belangen ln Fin land. Een nieuwe oorlog van Rusland tegen het kleine Flnsche volk kan door de regeering van het Duitsche ryk be schouwd worden als niet langer te verdragen, zulks te meer, daar wtJ nooit hebben kunnen gelooven aan een bedreiging van Rusland door Finland. Wy willen echter in het geheel niet, dat de Oostzee nogmaals oorlogstoo- neel wordt BULGARIJE. 3. Is Duitschland bereid toe te staan, dat Sovjet-Rusland zfnerzyds een garantie aan Bulgarije geeft en met dit doel Russi sche troepen naar Bulgarge zendt, waarbg hy Molotof wilde verklaren, dat zg niet voornemens waren, naar aanleiding hiervan bgvoorbeeld den koning terzgde te schuiven. Mgn antwoord: Bulgarge Is een souvereine staat en ik wist niet, dat Bulgarge aan Sovjet-Rusland evenals Roe menië aan Duitschland om een garantie had verzocht. Bovendien moest ik daarover raadplegen met myn bondgenoot. DE DARDANELLEN. 4. Sovjet-Rusland heeft onder alle om standigheden vrije doortocht door de Dar- danellen noodig eh -verlangt ook tot zgn verdediging de bezetting van enkele belang- rgke steunpunten aan de Dardanellen, res- pectieveiyk de Bosporus. Heeft Duitsch land daartegen bezwaar of niet? Sign antwoordDuitschland is te allen tgde bereid zgn toestemming tot een wyziging van het statuut van Montreux, ten gunste van de Staten aan de Zwarte Zee te ver leenen. Duitschland is niet bereid in te stemmen met de inbezetneming door Rus land van steunpimtc-i aan de zeeëngten. Nationaal-soclalisten, lk heb hier dit standpunt ingenomen, dat ik als ver- antwoordeUjk leider van het Duitsche ryk, maar ook als vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving, die myn verantwoordelgkheid besef, uitsluitend kon innemen. Het gevolg was een ver sterking van de Russische activiteit tegen Duitschland. En vooral de onmiddellijke aanvang der uitholling van den nieuw- Roemeenschen staat en een poging door propaganda de Bulgaarsche regeering ter- zyde te schuiven. Met behulp van ver dwaasde, onrgpe figuren uit de legionnaire beweging, slaagde men er ln in Roemenië een staatsgreep te ensceneeren, die ten doel had het hoofd van den staat, generaal Antonescu, ten val te brengen en ln het land een chaos te verwekken, om door op- zy schuiven van een wettige heerschap- pg de voorwaarden te elimineeren voor het in werking treden van de Duitsche garan tiebeloften. Desondanks meende ik nog steeds, het beste te doen door te blijven zwijgen. DE RUSSISCHE TROEPENCONCEN TRATIES. Terstond na de mislukking van deze onderneming werden de Russische troepenconcentraties aan de Oostelijke grens van Duitschland nogmaals ven heer D. Ganseman voor een proefveld ln de omgeving Kapelle-Biezelinge te doen aanleggen, onder toezicht van ir. B. Bos ma en een door hem te benoemen assistent Dit voorstel werd ondersteund door ver schillende leden en met 62 stemmen, tegen 6 stemmen aangenomen. Nadat de heer Nieuwehuize nog een vraag had gesteld over de Vellingsuren welke de voorzitter beantwoordde, werd de vergadering gesloten. GEMEENTERAAD. OOSTBURG. De raad dezer gemeente komt Maandag 30 Juni a.s., te 3 uur na middag, ln openbare vergadering bgeen. Op de agenda komt o.a, voor een voor stel inzake verhuur van de woning De Nobel aan 't Vrye van Sluis een verzoek betreffende een middagsluiting der kap perszaken en de vaststelling van het uit breidingsplan ln hoofdzaak en beslissing op een ingekomen bezwaarschrift DE UITBREIDING VAN HET GEMEENTEHUIS. OOSTBURG. Naar wy vernemen heeft dezer dagen de overdracht plaats gehad van het huis, grenzende aan het gemeente huis op de Markt, dat door de gemeente ls aangekocht voor uitbreiding van het ge meentehuis. EERVOL ONTSLAG. CADZAND. Aan den heer C. Ie Nobel, burgemeester dezer gemeente is op ver zoek eervol ontslag verleend als beheerder van het station Cadzand der Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappy. De heer Le Nobel was reeds sedert 1938 als zoodanig werkzaam. PAARD OP HOL GESLAGEN. UZENDUKE. Vrgdagavond 9 uur reed de voerman C. Coryn van Waterlandkerkje (Turkeye) met een paard en wagen. In de kom der gemeente Ijzend yke ging het paard op hoL Het dier was zoo wild, dat niemand gelegenheid kreeg om het tot staan te brengen. Even buiten de kom der gemeente in een bocht van den provin cialen weg kantelde de wagen om. De voerman viel eraf en bleef daar bewuste loos liggen, met groote bloedende wonden aan het hoofd. De zusters van het Groene Kruis en Wit-Gele Kruis hebben ter plaat se de eerste hulp verleend. De wagen was zwaar beschadigd. Het paard liep door in de richting van zyn stal, maar is onder weg opgevangen. sterkt, tankformaties en parachute troepen werden ln steeds grooter aan tal dreigend dicht bU de Dnltsche grens gebracht. De Duitsche weer macht en het Duitsche vaderland we ten, dat nog tot voor enkele weken geen enkele Duitsche gepantserde of gemotoriseerde divisie aan onze .Oos telijke grens lag. Indien nog een laatste bewijs noo dig mocht zjjo, voor do coalitie tus- schen Engeland en Sovjet-Rusland, die ondanks alle afleldinga- en camoufla ge manoeuvres intusschen tot stand ge komen was, dan heeft het Yoegoslavi- sche conflict dit geleverd. Terwijl lk myn best deed om een laatste poging tot pacificatie op den Balkan te ondernemen, en ln samenwerking vol we- derzgdsch begrip met den Duce, Yoego- slavië uitnoodigde toe te treden tot het driemogendhedenpact, organiseerden Enge land en Sovjet-Rusland gemeenschappelgk dien coup, deze Yoegoslavische regeering in één nacht ten val te brengen. Want nu kan aan het Duitsche volk worden meege deeld, dat de Servische coup tegen Duitsch land zich niet slechts onder Engelsch, doch vooral onder Russisch vaandel voltrok. DE PUTSCH IN YOEGOSLAVDfc Daar wij ook hiertoe het zwygen deden, ging de Russische leiding nu nog een stap verder, zij organiseerde slechts den putsch, doch zg heeft enkele dagen later met de nieuwe creaturen, die haar waren toegedaan, de bekende vriendschapsover eenkomst gesloten, die ten doel had de Serven te versterken in hun begeerte om zich te verzetten tegen de pacificatie van den Balkan en tegen Duitschland op te hitsen. Dit was ook geen platonische be doeling: Moskou eischte de mobilisatie van het Servische leger. Daar ik ook thans nog meende beter niet te kunnen spreken, gingen de machthebbers van het Kremlin nog een rtap verder. De Duitsche regeering bezit thans de bewijzen, dat Rusland om Yoego- slavië definitief In den oorlog te bren gen, de toezegging deed via Salonikl wapens, vliegtuigen, munitie en ander oorlogstuig tegen Duitschland te leve ren. Dit geschiedde bijna op hetzelfde oogenblik, toen Ik zelf nog aan den Japanschen minister van buitenland- sche zaken, dr. Matsoeoka, den raad gaf, een ontspanning met Rusland tot daarmede den vrede te dienen. Slechts de snelle opmarsch van onze onvergetelijke divisies naar Skolpje be nevens de inneming van Salonikl zelf, hebben de bedoelingen van dit Rus- sisch-Angel-Sakslsche complot verhin derd. De Servische vliegerofficieren vluchtten naar Rusland en werden ter stond als bondgenooten ontvangen. Slechts de zege van de Asmogendheden op den Balkan heeft voorlooplg ver ijdeld Duitschland dezen zomer ln een strijd van maanden in het Zuidoosten te verwikkelen en Intusschen den op marsch van de Russische legers steeds meer te voltooien en hun oorlogspa raatheid doen toenemen om dan sa men met Engeland en met steun van de verwachte Amerikaans che leveran ties het Duitsche Ryk en Italië te kunnen worgen en dood te drukken. SCHENDING VAN HET VRIENDSCHAPSVERDRAG. Daardoor heeft Moskou de bepalingen van ons vriendschapsverdrag niet slechts geschonden, doch ook op erbarmelgke wij ze verraden en dit alles terwijl de macht hebbers op het Kremlin tot op het laatste oogenblik naar buiten juist als in de kwes- tie-Finland of -Roemenië, vrede en vriend schap huichelden en schijnbaar onschuldige dementi's cRelden. Al werd ik nu door hun onschuldigheden gedwongen steeds meer te zwggen, toch ls thans het oogenblik gekomen, waarop ver der toezien niet slechts een zonde door nalatigheid zou zyn, maar een misdaad jegens het Duitsche volk, ja jegens gansch Europa. Thans staan omstreeks honderd zestig Russische divisies aan onze grens. Sinds weken wordt deze grens voortdurend geschonden, niet slechts by ons, maar in het hooge Noorden evenzeer als in Roeme nië. De Russische vliegers scheppen er genoegen in deze grenzen eenvoudig achte loos over het hoofd te zien, waarschyniyk om ons daardoor te bewijzen, dat zy zich reeds heer en meester in deze gebieden voelen. In den nacht van 17 op 18 Juni hebben Russische patrouilles verkenningen gedaan op Duitsch gebied en zy konden eerst na een vrij langdurig vuurgevecht worden teruggedreven. Daarmee, nu heeft thans het uur geslagen, waarop het noodzakeiyk wordt stappen te ondernemen van de Joodsch-Angelsaksische oorlogshitsers en van de eveneens Joodsche machthebbers der bolsjewistische centrale te Moskou. Duitsch volk. Op dit oogenblik vol trekt zich een opmarsch, die ln uit gebreidheid en omvang de grootste ls, die de wereld tot dusverre heeft ge zien. In vereeniging met Flnsche ka meraden staan de stryders der over winning van Narvik aan de Noor delijke IJszee. Duitsche divisies onder bevel van den veroveraar van Noor wegen beschermen tezamen met de Flnsche vrijheidshelden onder hun maarschalk den Finschen bodem. Van Oost-Pruisen tot aan de Karpaten strekken de formaties van het Duit sche Oostelijke front zich uit. Aan do oevers van de Proeth, aan de beneden loop van den Donau, tot aan de oevers van de Zwarte Zee vereenigen Duit sche en Roemeensche soldaten zich onder het staatshoofd Antonescu. Der halve ls de taak van dit front niet meer.de bescherming van afzonderiyke landen, maar de beveiliging van Euro pa en daarmee de redding van allen. Ik heb derhalve vandaag besloten het lot en de toekomst van het Duit sche rijk en van ons volk weer ln de handen van onze soldaten te leggen. Moge de Heere God ons JuLst by dezen stiyd helpen. Get. ADOLF HITLER. Beriyn, 22 Juni 1941.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3