PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT Duitschland en Italië in oorlog met Rusland MAANDAG 23 JUNI 1941 Oproep van den Führer. Damascus door de Fransche troepen ontruimd. Luchtslagen boven het Kanaal. ABONNEMENTSPRIJS '3 13 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.66. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) „Brieven of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG Directie F. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 145 HoofdredacteurJ. C. 'Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zUn gevestigd tei VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 68-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Admtnistr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel, 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel 85 BRESKENS Dorpsstraat 35, tel. 21 Met het Finsche en •Roemeensche leger een front gevormd van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee. Sovjet-Russische machinaties tegen het Dultsche Rijk in samenwerking met Engeland. Rijkskanselier dr. Goebbels heeft Zondagochtend vroeg te 5.30 uur een oproep van den Führer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hierin stelde de Führer het Dultsche volk op de hoogte van de Sovjet-Russische machinaties tegen het Rijk, in samenwerking met Engeland. Hij kondigde in zijn oproep aan, dat een front Is opgericht van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee, tezamen met het Finsche en het Roemeensche leger, ter bescherming van Europa, Dr. Goebbels deelde mede, dat de Führer besloten heeft het lot en de toekomst van het Dultsche Rijk en het Duitsche volk wederom In handen van de soldaten te leggen. Den Sovjet-ambassadeur te Berlijn, Dekanosov, Is medegedeeld dat de Duitsche regeéring, met het oog op de vijandige politiek der Sovjet-regeering en de bedrei ging der Dultsche grenzen door de reusachtige concentraties van het Roode leger, met Ingang van gisteren tot militaire afweermaatregelen is overgegaan. Uit Rome meldde Stefani dat ook de Italiaansche regeering den Sovjet-ambas sadeur in Rome heeft medegedeeld, dat zij zich van 5.30 uur af in staat van oorlog met de Sovjet-Unie beschouwt De Führer heeft de volgende oproep tot het Duitsche volk gericht Duitsch volk, nationaal socialisten. Door zware zorgen gedrukt, tot maandenlang zwijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomen, waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche Rijk op 3 September 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ont ving, werd de Britsche poging ieder begin van een consolideeren, en daarmede een op gang van Europa, door den strijd tegen de sterkste macht van het continent te ver ijdelen, herhaald. Zoo heeft Engeland eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde het zijn oorlogen tegen Holland, zoo bestreed het met behulp van geheel Europa later Frankrijk en zoo begon het, omstreeks de eeuwwisseling, met de om singeling van het Duitsche Rijk en begon in 1914 de wereldoorlog. OMSINGELING VAN HET DUITSCHE RIJK. Slechts door zijn eigen innerlijke oneenlg- heid heeft Duitschland in 1918 verloren. De gevolgen waren verschrikkelijk. Nadat men eerst huichelachtig had verklaard, alleen tegen den keizer en zijn regiem gestreden te hebben, begon men na het neerleggen der wapens door het Duitsche leger, met het stelselmatig vernietigen van het Duitsche Rijk. Terwijl zich de profetie van een Fransch staatsman, dat in Duitschland twintig millioen menschen te veel waren en door honger, ziekte of emigratie uit den weg geruimd moesten worden,, schijnbaar letterlijk in vervulling ging, begon de na- tionaal-socialistische beweging met haar hereenigingswerk onder het Duitsche volk, waarmede het herstel van het Duitsche rijk werd ingeleid. Deze opheffing van ons volk uit nood en ellende en smadelijke misken ning stond in het teeken van een zuiver innerlijke wedergeboorte. Op de eerste plaats Engeland werd hierdoor niet getrof fen of ook maar bedreigd. Desalniettemin begon toch onmiddellijk de nieuwe, van haat vervulde omsingelingspolitiek tegen Duitschland. Van binnen en van buiten kwam het tot de ons bekende complotten tusschen joden en democraten, bolsjewisten en reactionairen, welke alleen ten doel had den, het oprichten van den nieuwen Duit- schen volksstaat te verhinderen, het Rijk opnieuw in onmacht en ellende te storten. Behalve ons, trof de haat van dit interna tionale wereldcomplot die volken, welke eveneens door het geluk over het hoofd ge zien waren en gedwongen waren, in harden strijd om het bestaan het dagelijksch brood te verdienen. Voor allen werd Italië en Japan het aandeel in de goederen dezer we reld evenzoo bestreden, ja zelfs verboden, als Duitschland. Het aaneensluiten van deze landen was derhalve slechts een daad van zelfbescher ming tegen de hen bedreigende, egoïstische wereldcoalitie van rijkdom en macht. Reeds in 1938 heeft Churchill gezegd, volgens de verklaring van den Amerikaan- schen generaal Wood in een commissie van het Amerikaansche huis van afgevaardig den, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve vernietigd moest worden. In den zomer 1939 scheen Engeland het tijd punt gekomen de nieuwe voorgenomen ver nietiging met de herhaling van een uitge breide omsingelingspolitiek tegen Duitsch land te beginnen. Het systeem van de tot dit doel begonnen leugencampagne bestond hierin, andere volken voor bedreigd te ver klaren, ze eerst in te palmen door Engel sche beloften van garantie en bijstand en dan, evenals voor den wereldoorlog, tegen Duitschland te laten oprukken. Zoo gelukte het Engeland van Mei tot Augustus 1939 de bewering de wereld in te sturen, dat Litauen, Estland, Letland, Finland, Be3Sa- rabië, alsook de Oekraine door Duitschland onmiddellijk bedreigd werden. Een deel de zer staten liet zich hierdoor verleiden, de met deze beweringen aangeboden garantie belofte te aanvaarden en ging hiermede over in het nieuwe omsingelingsfront tegen Duitschland. Onder deze omstandigheden achtte ik het voor mijn geweten en voor de geschiedenis van het Duitsche volk te kunnen verant woorden, dezen landen, of hunnen regeerin gen, niet alleen te kunnen verzekeren, dat deze Britsche beweringen onwaar waren, doch bovendien de sterkste macht in het Oosten noch in het bijzonder door een plech tige verklaring gerust te stellen ten aan zien van de grenzen van onze belangen. HET WERK DER BOLSJEWISTEN. Nationaal socialisten Ge hebt het toen wel allen gevoeld, dat deze stap voor mij een zeer bittere en zware was. Nooit heeft het Duitsche volk tegen de volken van Rus land vijandelijke gevoelens gekoesterd. Al leen, sedert meer dan twintig jaar, heeft een Joodsch bolsjewistische clique van machthebbers uit Moskou getracht niet al leen Duitschland, doch geheel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen getracht zijn nationaal-socialistische we reldbeschouwing naar Rusland te brengen, doch de Joodsch-bolsjewistische machtheb bers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europeeschen volleen hun heerschappij op te leggen en dit niet alleen langs geestelijken weg, doch op de eerste plaats door middel van de militaire macht. De gevolgen van het optreden van dit re giem waren in alle landen slechts, chaos, ellende en hongersnood. Ik heb daarentegen sedert twintig jaar gestreefd met een minimum van ingrijpen en zonder eenige verstoring van onze pro ductie te komen tot een nieuwe socialisti sche orde en Duitschland, waardoor niet alleen de werkloosheid uit den weg wordt geruimd, doch ook de winst van den arbeid in steeds grooter omvang den werkenden mensch ten goede komt. Het succes van deze politiek van economische en sociale nieuwe ordening van ons volk, welke stel selmatig het uit den weg ruimen vaq de tegenstellingen van klasse en stand, als werkelijk doel van een ware volksgemeen schap nastreeft, is in de geheele wereld ongekend. Het was derhalve voor mjj in Augus tus 1939 een zware stap mtfn minister naar Moskou te zenden om daar te po gen de Britsche omsingelingspolitiek tegen Duitschland tegen te werken. Ik heb dit slechts gedaan in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid tegen over het Duitsche volk en voor alles in de hoop, ten slotte toch te komen tot een duurzame ontspanning en misschien de van ons geëischte offers toch te kun nen verminderen. Terwijl nu Duitschland in Moskou plech tig verzekerde, dat de betrokken gebieden, behalve Litauen, buiten elk politiek belan- gengebied van Duitschland lagen, werd nog een speciale overeenkomst getroffen voor het geval, dat het Engeland zou lukken Polen werkelijk tegen Duitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hier werd een grens gesteld voor de Duitsche aanspraken, welke niet in verhouding stond tot de prestaties van de Duitsche wapens. Nationaal-socialisten, de gevolgen van deze, door mijzelf gewenschte en In het be lang van het Duitsche volk gesloten verdra gen, waren, in het bijzonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers zeer zwaar. Veel meer dan een half millioen Duitsche volksgenooten, allen kleine boeren, handwerkers en arbeiders, werden bijna op staande voet gedwongen hun vroeger va derland te verlaten, teneinde een nieuw re giem te ontloopen, dat hen om te beginnen met grenzenlooze ellende bedreigde en vroeg of laat geheel zou uitroeien. Toch zijn nog duizenden Duitschers verdwenen. Het was niet mogelijk iets van hun lot of van hun verblijfplaats te ontdekken. Onder hen be vinden zich alleen reeds meer dan 160 man nen van Duitsche nationaliteit. RUSSISCHE AFPERSINGEN. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest, want het was toch mijn wensch een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeenkomst met dezen staat tot stand te brengen. Reeds tydens onzen opmarsch in Po len maakten de Sovjet-machthebbers plotseling, in tegenstelling met het ver drag, ook aanspraken op Litauen. Het Duitsche Rijk heeft nooit de bedoeling gehad Litauen te bezetten en heeft dan ook niet alleen geen dergelijke eisch aan de Litausche regeering gesteld, doch in tegendeel het verlangen van de Litau sche regeering, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, afgewezen, aange zien dit niet overeenkwam met de be doelingen van de Duitsche politiek. Toch heb ik mij in deze nieuwe Russische eischen geschikt. Dit was evenwel slechts het begin van steeds nieuwe afpersingen, welke steeds werden herhaald. De overwin ning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevochten, was voor my op nieuw aanleiding een vredesaanbod te doen aan de Westelijke mogendheden. Door de internationale en Joodsche oorlogsophitsers werd dit van de hand gewezen. De reden van deze weigering vond reeds toen zijn oorzaak in het feit, dat Engeland nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitschland te kunnen mobiliseeren, met insluiting van den Balkan en de Sovjet- Unie. Derhalve besloot men in Londen mis ter Cripps als ambassadeur naar Moskou te .zenden. Hij kreeg de duidelijke, opdracht onder alle omstandigheden de betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland op nieuw aan te knoopen en in Engelschen zin te ontwikkelen. Over den vooruitgang van deze missie gaf de Britsche pers berichten, zoolang zij niet om taktische redenen tot zwijgen genoopt was. In den herfst van 1939 en on t voor- Jaar van 1940 lieten zich werkeiyk de eerste gevolgen merken. Terwyi Rus land zich gereed maakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten militair onder zjjn juk te brengen, moti veerde het dit optreden plotseling met de even leugenachtige ais belachelijke bewering, dat het deze landen moest beschermen tegen een bedreiging, of deze bedreiging moest voorkomen wor den. GEDWONGEN ZWIJGEN. Hiermede werd alleen Duitschland be doeld, want geen andere macht zou in het Oostzeegebied kunnen binnendringen, of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwijgen, de machthebbers in het Kreml gingen even onmiddellijk verder. Terwijl Duitschland in het voorjaar van 1940 zijn strijdkrachten in den zin van het zoogenaamde verdrag van vriendschap ver van de Oostelijke grenzen terugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot deel geheel van Duitsche troepen ontblootte, begon reeds in dezen tyd de opmarsch van de Russische strijdkrachten in een mate, welke slechts kon worden opgevat als een bewuste bedreiging tegen Duitschland. Vol gens een destijds door Molotof persoonlijk afgelegde verklaring bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen reeds in de Baltische landen. Aange zien de Russische regeering zelf steeds be weerde, dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aanwezigheid daar slechts een demon stratie tegen Duitschland zijn. Terwijl nu onze soldaten van 10 Mei 1940 af de Fransch-Brltsche macht in het Westen hadden gebroken, werd de Russische opmarsch evenwel in een steeds dreigender mate voortgezet. Van Augustus 1940 af meende ik derhalve, dat het in het belang van het Rijk niet meer te verantwoorden was, onze, reeds zoo dikwyis verwoeste Oostelijke pro vincies, onbeschermd te laten tegen deze geweldige opmarsch van bolsjewistische divisies. Hiermede ontstond, wat de Britsch-Sovjet Russische samenwerking beoogde, namelijk het binden van zoo sterke Dultsche krachten in het Oosten, dat vooral in de lucht, een radicaal be ëindigen van den oorlog in het Westen niet meer te verantwoorden was voor de Duitsche leiding. Dit was niet alleen het doel van de Britsche, doch ook van de Sovjet-Russische politiek, want zoo wel Engeland als Sovjet-Rusland heb ben het doel den oorlog zoolang moge lijk te laten duren, teneinde geheel Europa te verzwakken en In een steeds grooter onmacht te storten. Volgenj bepioeid iysxetorn. Deze 'ind- bouwer had zijn eg vervaardigd van enkele balken-planken, een ketting m eenige boomtakken (Pax-Holiand) DAGORDER VAN HITLER. BERLIJN, 22 Juni (D.N3.) De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft op 22 Juni een dag order tot de soldaten van het Ooste lijk front gericht, waarin hij de feiten constateert, waarvan hij ook in zijn oproep aan het Duitsche volk mel ding maakte. De dagorder besluit met de vol gende woorden„Duitsche-soldaten, hiermede aanvaardt gij een harden en verantwoordelijken strijd. Want het lot van Europa, de toekomst van het Duitsche rijk, het bestaan van ons volk liggen thans alleen in uw hand. Moge God ons allen in dezen strijd bijstaan." DE AANVAL OP ROEMENIE. De dreigende aanval van Rusland tegen Roemenië moest ten leste slechts dienen een belangrijke basis niet alleen voor Duitschland, doch voor het geheele eco nomische leven van Europa, in handen te krijgen of toch minstens te vernielen. Juist het Duitsche Rijk heeft sedert het jaar 1933 met oneindig geduld getracht de staten in het Zuidoosten van Europa als handelspartners te winnen. Wij hadden der halve ook het hoogste belang bij him in wendige staatkundige consolidatie en orde. De inval van Rusland in Roemenië, de koppeling van Griekenland aan Engeland dreigden ook deze gebieden binnen korten tijd tot een algemeen oorlogstooneel te maken. Tegen onze beginselen en ge woonten in heb ik op dringend verzoek van de toenmalige Roemeensche regeering, die zelf schuld droeg aan dezen gang van zaken, den raad gegeven om des vredes wille toe te geven aan de Russische af persing en Bessarabië af te staan. De Roemeenscfte regeering meende even wel, dit slechts voor haar eigen volk te kunnen verantwoorden, als Duitschland en Italië tenminste als schadevergoeding daar voor een garantie zouden geven, dat aan het resteerende grondgebied van Roemenië niet meer kan worden getornd. Met be zwaard hart heb ik dit gedaan. Vooral reeds daarom: als het Duitsche rijk een garantie geeft, beteekent dit dat het daar voor ook instaat. Wij zijn Engelschen noch Joden. Zoo meende ik nog op het laatste oogenblik den vrede in dit gebied te heb ben gediend, al had ik dan zelf ook een zware verplichting op mij genomen. MOLOTOFS BEZOEK AAN BERLIJN. Om dezeproblemen definitief op te lossen, en tevens duidelijk te kunnen vast stellen, wat het standpunt van Rusland tegenover Duitschland was, benevens onder den druk van de steeds krachtiger mobi lisatie aan onze Oostelijke grens heb ik den heer Molotof uitgenoodigd te Berlijn te komen. De Russische minister van bui- tenlandsche zaken wenschte nu opheldering van respectievelijk een toestemmend ant woord van Duitschland op de volgende vier vragen: 1. Zou de Duitsche garantie aan Roe menië ook tegen Sovjet-Rusland gelden? Mijn antwoord: de Duitsche garantie is algemeen en verplicht ons onvoorwaarde lijk; maar Rusland, aldus vervolgde ik, heeft ons nooit verklaard, dat het behalve Bessarabië, nog eenigerlei belangen in Roemenië bezat. Reeds de bezetting van het noordelijk deel van de Boekowina maakte inbreuk op deze verzekering. Ik meende derhalve niet, dat Rusland thans plotseling nog bedoelingen van verdere strekking tegen Roemenië kon hebben. (Vervolg pag. S) De Fransche luchtmacht blijft actief. Over den oorlogstoestand in Syrië werd Zondag te Vichy officieel het volgende medegedeeld: De dag van gisteren (Zaterdag) was gekenmerkt door de ontruiming, van Damascus door de Fransche troe pen en door de uitbreiding der opera ties tot het Syrische woestijngebied. Na dertien dagen van strijd in het ge bied van Kissoe en de omnJddellijke omgeving van Damascus, in het ver loop waarvan de Fransche eenheden permanent stonden tegenover naar getal superieure en van de zwaarste wapenen voorziene strijdkrachten, heb ben de Engelschen het vliegveld en de Zuidwestelijke voorstadjes van Damas cus bereikt. Met het oog op de onmogelijkheid den vijand in de toekomst op voldoende af stand te houden en om een uit de operaties noodgedwongen voortvloeiende vernieling van heilige plaatsen van den Islam te ver mijden, heeft het Fransche opperbevel Za terdag den troepen bevolen Damascus te ontruimen. De Fransche strijdkrachten hebben buiten de stad nieuwe stellingen betrokken. De tegenstand wordt voortge zet. In West-Syrië hebben belangrijke ge motoriseerde strijdkrachten, komende uit Irak, de grens overschreden en zijn in de richting Palmira opgerukt. De vijandelijke strijdkrachten worden onophoudelijk' door het Fransche luchtwapen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Deze actie is in den loop van Zondagochtend onafgebroken voortgezet. Verder Oostelijker hebben de Fransche troepen Aboe Kemal heroverd. In Zuid-Libanon en aan de kust heerscht wederzijdsche bedrijvigheid der artillerie. Het aantal gevangenen, dat sedert het begin van de operaties ls gemaakt, be draagt meer dan 1500. Afgezien van de aanvallen op de vanuit Irak oprukkende Britsche strijdkrachten, heeft het Fransche luchtwapen zijn acties ln de andere sectoren van het front voort gezet. Zaterdag werd nog uit Vlchy gemeld dat de Engelsche vloot, die na een afwe zigheid van verscheidene dagen weer voor de Libaneesche kust is verschenen, sedert 24 uur weer onafgebroken vuurt, doch minder fel dan bij de gevechten om Saida vóór eenige dagen. Merj Ajoem is nog steeds in Fransche handen. De Londensche berichtendienst meldde, dat bij de gevechten om Koeneitra een Britsch regiment, nadat het langen tijd tegenstand heeft geboden tegen de Vichy- troepen, gedwongen is geweest te capitu- leeren. Het D.N.B. meldt: Engelsche gevechts vliegtuigen hebben Zaterdagmiddag, zwaar beschermd dooi* jagers, getracht de bezette gebieden binnen te vliegen. Zij werden in den luchtslag, die zich ontwikkelde, met zware verliezen afgeslagen. Duitsche ja gers schoten 23, luchtafweergeschut 2 Britsche vliegtuigen neer. Vijf eigen vlieg tuigen worden vermist. Zondag probeerde een aantal Engelsche gevechtsvliegtuigen onder sterk escorte van jagers, Boulogne aan te vallen. Duit sche jagers schoten in uitermate korten tijd twee Bristol Blenheims en negen Spit fires neer. Als gevolg van dezen afweer der Dultsche jagers kwamen de bommen werpers van de R.A.F. niet eens aan het uitwerpen van bommen toe. De vijandelijke formatie werd reeds voor de kust uiteen gedreven en tot den terugtocht gedwongen. Een ander vijandelijk vliegtuig werd door de Duitsche luchtdoelartillerie aan de Nederlandsche kust neergeschoten. Engelsche en Russische vliegtuigen boven Duitschland. Het D.N.B. meldt dat vliegtuigen van het Britsche luchtwapen in den nacht van Zondag op Maandag met vrij zwakke strijdkrachten naar hét Noordduitsche kustgebied zijn gevlogen en naar het Rijn land, en enkele Russische vliegtuigen vlo gen naar Oost-Pruisen. Zy lieten op eenige plaatsen een vrij gering aantal bommen vallen, die slechts weinig materieele en persoonglke schade aanrichtten. Lucht doelgeschut dwong de vliegtuigen vry al gemeen om terug te keeren alvorens zij schade van beteekenis konden berokkenen. Bommen op Duitsch ziekenhuis. In den nacht van 19 op 20 Juni hebben Britsche vliegtuigen een industriestad in West-Duitschland bestookt, De operatie zaal van een ziekenhuis, dat van tal van Roode Kruisteekens voorzien was, werd door een bom verwoest. In de buurt van het ziekenhuis bevindt zich geen enkel militair doel of belangrijke militaire in richting. Van de Britsche bommenwerpers, die Vrijdagnacht naar het gebied van het Duitsche rgk vlogen, is er een boven de Noordzee door Duitsche jagers neerge schoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1