UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Koopt 't bii de Qoese Tllidza tEiE C T R IS C H E GASA AN STEKER Burgerlijke Stand HV? f Z0?.EN KUNST Besluiten, benoemingen enz. PREDIKBEURTEN. Agenda verkoopingen en verpachtingen. De toren van Schore. Bioscopen f Leg ze vast- DE WOLFF N.V. ZOUTELANDE. Muziek avond Van Zaterdagavond 22.06 tot Zondagochtend 5.18 Van Zondagavond 22.06 tot Maandagochtend 5.18 De maan komt Zondag te 4.09 uur op en gaat te 19.38 uur onder. MaandJag komt de maan te 4.47 uur op en gaat te 20.84 uur onder. Walcheren MEN LATE ZIJN RIJWIEL NIET ONBEHEERD STAAN. OOSTKAPELLE. Nu de zomer is geko men wordt er weer veel gebruik gemaakt van de zee om te zwemn^n of te baden. Per flets trekt men er meestal heen, doch hoe onvoorzichtig het is, het rflwlel op een afstand onbeheerd te laten staan, ondervond gisteravond mej. M. L. alweer. Bij haar terugkomst bleek de fiets gesto len te zijn. Het is voorwaar niet de eerste maal dat dit gebeurt, en ofschoon er herhaaldelijk voor gewaarschuwd wordt, schijnt men er toclji niet door te leeren. De maan komt Zondag te 4.09 op en gaat te 19.38 onder. Maandag komt de maan te 4.47 op en gaat te 20.34 onder. OVERPLAATSING MARECHAUSSEE. ARNEMUTDEN. De postcommandant, wachtmeester der marechaussee M. J. Ste vens, is met ingang van 1 Juli a.s. van Arnemuiden overgeplaatst naar Veere. Zuid-Beveland Raad van 's-Gravenpolder. Ér is gebrek aan arbeiders woningen. 'S-GRAVENPOLDER, Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad voltallig on der voorzitterschap van burgemeester Van Meerendonk, De voorzitter bracht ver slag uit van de op 29 Mei gehouden ver gadering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland". Ver der deelde de voorzitter mede, dat er ge werkt wordt aan de reorganisatie van de brandweer. Het ligt in de bedoeling dat 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abts- kerke gezamenlijk een motorspuit aan schaffen welke in 's-Gravenpolder ge plaatst zal worden. Op verlangen van Ged. Staten werd een nieuwe schoolgeld verordening vastgesteld daar de gemeen te anders niet voor een uitkeering uit 's Rijks kas in aanmerking kan komen. Verder kwam het gebrek aan woningen ter sprake. Alle leden waren het er over eens dat er inderdaad behoefte aan en kele eenvoudige arbeiderswoningen be staat. Verschillende paartjes zyn gedwon- ledereen doet 't Dia waardering geldt niet alleen de -premies maar ook de geslgagcle inkopen. De premie-uitkering van deze week bedraagt Zuid- en Noord-Beveland. gen him huwelijk uit te stellen of moe ten hun intrek by familieleden nemen. De voorzitter wees er daarbij op, dat er verschillende woningen in gebruik zijn welke feiteiyk niet meer aan redelijke eischen van bewoonbaarheid voldoen. Naar aanleiding van een desbetreffend schrij ven van den inspecteur van de Volksge zondheid werd besloten om den gemeente opzichter opdracht te geven tot het ont werpen van een voorloopig plan voor den bouw van twee dubbele eenvoudige ar beiderswoningen. De gemeentebegrootingen voor 1940 en 1941 werden gewijzigd. Naar aanleiding van een schryven van den rijksinspecteur voor de luchtbescher ming werd besloten te bepalen, dat het arbeidsovereenkomstenbesluit niet van toepassing is op het personeel behooren- de tot de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst. Aan den heer J. W. Geelhoed werd eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling wegens opheffing dezer betrekking. Bg de rondvraag vroeg de heer De Kra ker of er geen mogeiykheid was, dat het vleesch afkomstig van eventueele nood- slachtingen in de gemeente verkocht wordt. De voorzitter antwoordde, dat dit niet geoorloofd is aangezien geen gebouwtje voor noodslachtingen aanwezig is. EINDLES KOOKCURSUS. 'S-GRAVENPOLDER. Woensdagavond werd alhier de eindles gegeven van den kookcursus en den vervolg-kookcuvsus van de Stichting voor Huishoudelijke Voor lichting ten plattelande. De leerares en de cursisten brachten den burgemeester dank voor de door hem by het organiseeren Calandpléin 3 - Den Haag TELEFOON 1 80826 van dezen cursus verleende medewer king. De burgemeester sprak er zijn vol doening over uit, dat de cursus niette genstaande de gebrcK'tige hulpmiddelen hier zoo .uitstekend geslaagd is. Hy be dankte de leerares voor de aangename wyze waarop zy de lessen gegeven heeft en hoopte dat de verkregen kennis van de voedingsmiddelen en de bereidingswyze aan de gezinnen ten goede zou komen. Aan de leerares, mej. Adriaansens, werd als biyk van waardeering en herinnering door de cursisten het wapen van 's-Gra- venpolder aangeboden. Ned. Herv. Gem. van Blezelinge. BIEZELINGE. Vanwege de Ned. Herv. gemeente van Blezelinge zijn in de afgeloo- pen maanden drie gemeente-avonden gehou den die v.n. door jongeren werden bezocht. De eerste byeenkomst was gewyd aan een verhandeling over het H. Avondmaal, waar- by een der ouderlingen optrad als inleider. Op de tweede avond werd door een diaken over den arbeid der diaconie gerefereerd terwyi de derde avond een bidstond was voor allen nood der Christenheid. Als ge volg van deze bijeenkomsten werd meer dan één nabespreking gehouden. NIEUWE VEILINGSKEURMEESTER BENOEiriD. KAPELLE. Het bestuur van de Veilings- vereeniging K.B.O. te Kapelle benoemde als keurmeester in de plaats van den heer J. A. Mol, die wegens drukke werkzaam heden bedankte, den heer P. Oele, alhier. RAADSVACATURES. KAPELLE. In de raadsvacatures ont staan door het bedanken als lid van de heeren De Neef en Karelse zijn benoemd de heeren M. Veerhoek en J. Mieras. Noord-Beveland VACATURES IN DEN GEMEENTERAAD. KORTGENE. Da heer Th. Wolse alhier heeft zyn ontslag gevraagd als lid van den gemeenteraad. Zijn opvolger, de heer G. Heyboer alhier, heeft zyn benoeming niet aangenomen. Voorts heeft de heer J. F. Dees te Co- ïynsplaat wegens gezondheidsredenen ont slag gevraagd als lid van den Raad. Zyn opvolger is de heer Anth. v. d. Weele Pzn. te Coiynsplaat. Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuwe burgemeester van Philippine. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, van 19 Juni 1941, is E. F. A. Ar- broscheer met ingang van 1 Juli 1941 tot burgemeester van de gemeente Philippine benoemd. ZIEKENHUISVERPLEGING. BIERVLIET. Dezer dagen vergaderde de afdeeling Biervliet van de Vereeniging Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaan deren, onder voorzitterschap van den heer M. Maas. Uit het jaarverslag bleek, dat de veree niging een zeer gunstig jaar achter den rug heeft De uitkeeringen konden weer worden verhoogd en het ziet er niet naar uit, dat de contributies in de naaste toe komst verhoogd zullen moeten worden. De winst over 1940 was van dien aard, dat- hiervan een doelmatig kantoorgebouw kon geplaatst worden. De vereeniging telt 17.212 leden, waar van te Biervliet in de fondsen A, B en C resp. 381.241, en 37 personen verzekerd zyn. Er waren 12 gevallen van uitkeering, varieerende tusschen bedragen van 20 en 210, met een totaal bedrag van plm. 800. Het winstsaldo over 1940 bedroeg 12.159,11. Gevonden voorwerpen. SCHOONDIJKE. Gevonden een regen jas en een sleutel. Inlichtingen by den ge meenteveldwachter Schoondyke. NOG GOED AFGELOOPEN. TERNEUZEN. Toen het 4-jarig zoontje van den heer Verstraten voor een der wo ningen aan de Axelschestraat speelde kwam het in aanraking met de juist passeerende tram. Het knaapje werd juist door de tree plank gegrepen. Wonder boven wonder liep dit ongeval goed af, behoudens een bloe dende hoofdwonde. Dokter G. Smelt ver leende medische hulp. POLDERVERGADERING. AXEL. Donderdag werd alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" de jaariyksche algemeene vergadering gehouden van stembevoegde ingelanden van het wa terschap Koegors c.a. De rekening over het dienstjaar 19401941 werd vastge steld in ontvangst op 10117,59 en in uit gaaf op 7364.06, alzoo met een batig slot van 2753.53. De begrooting voor hét dienstjaar 1941 1942 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op eenzelfde bedrag van 6850.60. Wegens periodieke aftreding van den heer A. A. Ramondt te Terneuzen, werd in diens plaats benoemd de heer Abr. van Wyck te Axel. GOES. GeborenJan, z. v. Jacob Meindersma en Roelfje Greving. Jacob Cornells, z. v. Jan Marinus Delzenne en Jacoba van Weele te Kapelle. OverledenJohannes Matheus Késsels, 28 J., te Kruiningen. Slechts op goede en heerlijk liggende matrassen kunt U 1.1.leer en gezond slapen. De aankoop van matrassen is dus een zaakdie zorg en voorlichting vereischt. Besteedt Uw leveringsvergunning dus goed. Komt U daarom eens bij ons, de matrassen-specialisten. FTP MA KAPELLE'Z B TEL. 2.O. Q HELENE SWARTH OVERLEDEN. Gisteravond is te Velp na een korte on gesteldheid in den leeftyd van ruim 81 Jaar overleden de bekende schryfster Helena Swarth. De teraardeb^telling van het stoffeiyk overschot zal Dinsdag a.s. plaats hebben op de begraafplaats „Heiderust" te Worther- heden. Helene Swarth werd 25 October 1859 in Amsterdam geboren. Reeds op jeugdigen leeftyd kwam zij in België te wonen waar zy een Fransche opvoeding ontving. Als ge volg daarvan zijn haar eerste gedichten ook in het Fransch geschreven. Wel kwam later het verlangen in haar op ook in het Neder- landsch te schryven, doch het is eerst de in vloed van Pol de Mont, den Vlaamschen dichter, geweest, die er haar toe bracht, zich voortaan uitsluitend in het Neder- landsch uit te drukken. Hoewel in leeftijd met de leidende figuren der tachtigers overeenkomend, heeft zij toch nimmer tot de nieuwe gids-beweging be hoord zy valt meer te beschouwen als een overgangsfiguur. In haar werk komt tot uiting een sterk romantisch heimwee, een immer onvervuld verlangen, klachten en verzuchtingen om eenzaamheid en liefdes leed. Als geheel is haar werk, by eerlyken ernst en volkomen onwaarachtigheid, een belangwekkend, waardevol oeuvre. Van haar voortbrengselen noemen we Eenzame bloemen, "Beelden en stemmen, Sneeuwvlokken, Rouwviolen, Passiebloe men, Blanke duiven, Diepe wateren, Stille dalen, en uit de latere jaren Eenzame pa den, Late liefde, Late rozen, Morgenrood, Wijding. Uit haar bundels werden door de schryf ster zelf bloemlezingen samengesteld. Geslaagd voor Sden stuurman, de heer L. J. Vos, leerling van de De Ruy- terschool te Vlissingen. Te Den Haag slaagden voor het diploma gemeente-administratie I, afgenomen van wege de vereeniging voor gemeentebelan gen de heeren M. J. Taillie, Vlissingen, C. J. L. M. Siemons, Goes, P. A. Treffers, Kruiningen, C. J. v. d. Pyl, Terneuzen. Voor het examen voor onderwyzeres by het voorbereidend onderwys is te Den Haag geslaagd de dames M. Hamers te Goes en J. M. van Liere te Kloetinge. Mej. Van Poelgeest, vroeger te Goes, slaagde te Leiden voor het arts-examen. Zondag 22 Juni 1941. NED. HERV. KERK OP NOORD- EN ZUID-BEVELAND. GOES: 9.30 en 6 u. ds. Odé. KATTENDLJKE: 10.30 u. ds. Van der Waa WILHELMTNADORP: 10 u. ds. Korevaar, 2.30 u. geen dienst. Juni. 25 Aagtekerke. Inboedel. Huls no. 108, 2.30 uur. Not. Hertogs. (Zie adv. P.Z.C. 12 Juni) 25 Serooskerke Landbouw-inspan. Oost- kapelscheweg B 28, 14 uur. Not. J. Terpstra, (Zie adv. P.Z.C. 14 Juni) 26 Sas van Gent. Woonhuis. Hotel „La Bourse", 16 uur. Not. Fanoy. 27 Serooskerke. Huls en erf. Café West dorp, 14 uur. Not. Hertogs. (Zie adv. P.Z.C. 12 Juni) Juli. 2 Kruiningen. Wei- en bouwland, Koren beurs. 15.30 uur. Not. Van Dissel. (Zie adv. P.Z.C. 18 Juni) 3 Hansweert Hols en erf. Concertzaal 14 uur. Not. Van Dybe. (Zie adv. P.Z.C. 21 Juni) Gevallen, om niet w eer op te staan. „Dat isja, Kapellekyk maar naar de hoektorentjes...... Die smalle, scherpe, la Blezelingewant daar staat de scheeve van Schore De Bevelander kent zyn torens, elk dorp heeft er één, en op sommige punten ziet men er vier of vyf tegelijk aan den einder opryzen. Als men wandelt, of fietst, dan zoekt het oog die torens telkens weer, als een verpoozing, en is men vèr van huis geweest, dan meet het oog den toren en berekent men, hoe lang het nog zal duren eer men aan den voet van dien toren, eer men „thuis" is. Maar pas als men lang van huis was, leert men de hoogste waarde van dien toren kennen. Dan ziet men er naar uit als naar een goeden, ouden be kende, dan is die toren een trouwe vriend, die er staat te wachten, een makker uit onze prilste jeugd. En één, die immer het goede wilde, die heen wees naar den he mel, als een blijde boodschap Een kerktoren behoeft niet mooi te zyn, om zóó gezien te worden, d.w.z. niet mooi van ulteriyk. Die is als een moeder. Zoo ze was, van onze geboorte, zoo was ze goed. De kerktoren van Schore was ook niet mooi. Hy was strak, en vierkant, ver weerd en grijs, en hij stond zoo scheef, dat hy scheen te vallen. Maar zoo stond hy er honderd en tweehonderd jaar geleden ook, en zoo zou hy er over vierhonderd jaar nog staan. Dat dècht men Maar toen, na de oorlogsdagen, de eer ste Schorenaars terugkeerden, toen werd het hen reeds van verre bang, hun dorp was wegwant ze zagen hun toren niet meer. Pas toen ze dichterby kwamen ontdek ten ze, dat er nog Iets van over was, een scheeve, vierkante steenklomp, met ge scheurde en afgebrokkelde muren, zwart* geblakerd door een hel van vuur. Want ook de huizen om den toren waren bezwe ken. Hy was niet alleen gesneuveld. Met hem is de kom van Schore ondergegaan. Monumentenzorg kwam er by, maar schudde het hoofd en zei, als wijlen den heer Sléyès, toen hy anderhalve eeuw ge* leden over het lot van Lodewijk XVI be sliste „la mort sans phrase", de dood, zonder meer. De Heidemaatschappy toog aan den ar* beid. Dertig nietige menschen beklommen den steenen reus en begonnen aan zyn anderhalf meter dikke muren te knagen* Met hamers en houwelen en koevoeten* Steen na steen viel tot het honderden en duizenden werden. Ze hielden wel eens op voor den regen, en keken wel eens ver* stoord naar de stekende zon, enmis* schien werden ze zich daarby, als de stee* nenhakker uit de bekende fabel, van hun geweldige macht bewust. Wat de regen, en de zon, en de eeuwen niet hadden ge* kund, volbrachten zy in enkele weken* Toen was die kolos met den grond gelijk gemaakt Alleen het schip van de kerk staat er nu, sinds gisteren, nog, en ook dèt is geen; schoon monument. De toren was het eeni* ge bouw werk, dat aan Schore karakter, ziel gaf. En dat aan de Schorenaars ver telde hoe laat het was. Of Schore er iets voor terugkrygt, een daktorentje met een klok, of een uurwerk aan een of ander huis of een paal, is nog niet bekend. Binnenkort zullen we weten hoe men in hoogste instantie over dit vraagstuk beslist, maar dit staat wel vasts een kerkoren zal men te Schore niet bou wen. Ook dit oorlogsslachtoffer is geval len om nimmer weer op te staan. ALHAMBRA-THEATER VLISSINGEN. „Wintersport en minnebrieven". Deze film die thans in „Alhambra" draait, is een lust voo. het oog daar de geschiedenis zich afspeelt in een Zwit- Sersch ski-centrum. Prachtig zyn de tal rijke natuuropnamen en de verfilming van dc spannende ski-tochten. Bovendien is het verhaal vol komische siuir.ties, zoodat het geheel een rolprent geworden is die een uurtje van goede verpoozing biedt. In de wintersportplaats St. Florian is Toni Anewanter, een beroemd ski-kam pioen, leeracr in deze sport. Hij telt vele aanbidsters, waarom een hotelhouder hem op minder oirbare wijze „exploiteert". Zonder dat Tino hiervan .ets weet, zendt de hotelhouder om zijn hotel vol te boe ken minnebrieven aan verschillende da mes, waarin zij door den ekileeraar worden uitgenoodSgd hem op te zoeken. Het gevolg is dat de onschuldige Toni door een aantal dames wordt „belaagd" en g u oogenblik met rust wordt gelaten. De .diolste situa ties ontstaan, doch tenslotte slaagt een der meisjes erin het hart van Toni te ver overen. De hoofdrollen in deze film worden op keurige wyze vervuild door Louis Frenken, Otto Wernicke, Carla Rust, Charlotte Daudert, Erika von Themann e.a. ELECTRO. ELECTRO-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. De getemde draak. Adèle Sandrock is vele jaren een per- soonlykheid van het witte doek geweest, voor wie na haar verscheiden nog steeds geen vervangster gevonden is. In haar ver tolking van oude adellijke dame, die het heft van haar huishouding vast in handen heeft, vormde zij als het ware een begrip. Het was daarom een byzonder genoegen haar in deze aardige film, waar zy aan het hoofd jener grafelyke brouwerij, „de Draak", staat, te- zien optreden. Hoewel deze brouwerij na 300 jaar nog schier op denzelfden voet gedreven wordt als by de oprichting, weet zij steeds weer terrein te winnen, ten koste van de concurrente, de brouwery „de Zon". Het geheim van het succes schuilt in het voortreffelyke bier dat gebrouwen wordt, product van de vakmanschap van den brouwmeester Josef Bachmeier. „De Zon" wil graag de beide brouweryen vereenigen, doch daar wil de energieke gravin niets van weten. Er zit dan niets anders op dan den brouwmeester in te palmen en daar wordt dan eerst de zoon op afgestuurd en als die met leege handen thuis komt zal het nichtje Trude het varkentje eens wasschen. Talrijke malle situaties zyn het gevolg van deze „Zon"-invasie op het „Draken-ter rein, doch tenslotte wordt de draak ver slagen en de fusie komt in goede harmonie tot stand, waarby wederzyds banden voor het leven gelegd worden. In deze geestige film, waarin o.m. Lucie English optreedt, is de kunstenares, die Adèle Sandrock ongetwijfeld was, nog eens in al haar grootheid te bewonderen. SCHOUWBURG-BIOSCOOP TE MIDDELBURG. „Jeugd". De film „Jeugd" is een tragedie, een voudig, zonder opsmuk. In een klein dorp in Pruisen woont een goede pastoor met zyn nichtje en een Jongen kapelaan. De neef van den pastoor, Hans, komt voor hy naar Heidelberg verder reist, eenige dagen by zijn oom doorbrengen. Annchen, het nichtje is opgewonden over dit bezoek en Hans is nog maar even in huis of beide jonge menschen zyn hartstochteiyk ver liefd. De oude pastoor ziet het glimlachend aan, maar de jonge kapelaan, een theore ticus, waarschuwt Annchen voor Hans. Hy begrypt niets meer van het meisje, dat hij zoo graag in een klooster zag. Hy verbiedt en hy waarschuwt, maar hy bereikt er slechts meer, dat Annchen toch weer naar Hans toegaat. Hy verwyt het het jonge meisje zoo, dat ze wanhopig wordt en zich verdrinkt. Het is een eenvoudige, ontroe rende en boelende film.deze Olit Harlan- film. De aankleeding en de entourage zyn uitstekend, terwijl de spelers de verschil lende typen goed uitbeelden. De oude pastoor, een geestelijke met menschen kennis en een ruimen blik voor alles, Her mann Braun, staat tegenover den jongen kapelaan, (Eugen Klöpfer) die denkt het zonder menschenkennis ook wel voor el kaar te kunnen brengen. Hij vergist zich. daarin en moet er voor boeten. Hans en Annchen, die als het ware tusschen de 2 geestelijken in geplaatst zyn, worden resp. uitgebeeld door Werner Hinz en Kristina Söderbaum. GRAND-THEATER TE GOES. „Monika"* Voor het huisje van het lieftallige Schwarswalder meisje Monika, komt plots als uit den hemel, een skiënde vacantie- ganger neergestreken. Zoo pardoes als Glinther haar verrast, zoo heeft ook de! liefde stormenderhand. Monika's hart ver overd en Günther gaat tenslotte weer naar Berlijn als verloofd man. Als 1 eeraar in het paardryden is het ieits heel gewoons, dat Günther met veel da mes in 'aanraking komt en als Monika, wachtensmoe geworden, de verre reis heeft ondernomen en hem in de manége bezig ziet, kent zy geen bezwaren. Doch de jaloersche amazones laten niets onbe proefd om een breuk tusschen haar en Günther te veroorzaken. Men dwingt Günther zyn „beroepsplichten" wel wat te ver door te voeren Monika wordt daarby op vrouweiyk-listige wyze bewerkt en het dreigende onweer bars dan ook los op een clubavond, waarvan Monika zich tenslotte beleedigd en bedroefd terugtrekt. De uitwerking hiervan op Günther laat echter niets te wenschen over. Hy laat zyn elite-vriendinnen en de manége in den steek om Monika na te reizen en haar terug te winnen. De verschillende levens opvattingen van beiden waren voor de club-leden aanleiding tot het bewerkstel ligen van hun scheiding, doch uiteindelijk werden zij hierdoor des te onafscheidely- ker verbonden. Hans ontmoeting in het Schwarzwald na de Berlynsche beleve nissen is het einde van deze geschie denis, maar het begin van een nieuwe, paradoxaal aangekondigd door het woord jé „einde". De hoofd-figuren uit deze film zyn Hansi Knoteck en Wolf Albach-Retty. Met Nico Dostal, die de muzikale omlysting verzorgt maken zij „Monika" tot een licht, onschuldig en genoeglijk verhaal, waar van toch meenigen indruk in het geheu gen blijft die aardige momenten, 'n Goede foto blijft vreug de schenken. Maar laat dan ook Uw opnamen vak kundig ontwikkelen en afdrukken. Per film20 ct. Afdrukken 6 x 9, p. st. 6 ct. (Incl. omzetbelasting) Kleinbeeld-vergrooting 6x98 ct. DROGISTERIJ en FOTOHANDEL Paul Krugerstraat 45, Vlissingen. STRAND MET STRANDTENTEN geheel vrij ter beschikking der gasten. Pension, Gemeubileerde Kamers enz. Gids seer. V.V.V., Zoutelande, Telefoon 30. in de Ned. Herv Kerk NISSE, op Dinsdag 24 Juni a.s., 8.15 n.m. Orgel Gommert de Kok Rzn., Goes Viool Mej. Maps van Westen, Goes Altviool Jan Kousemaker, Goés. Toegang 0.25.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3