Vereniging voor Beroepskeuze STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Vlissingen. Afloop verkoopingen. Sport Marktberichten STADSNIEUWS Goes. Uit onze couranten van vóór 50 jaar. EEN ZEER GEWAARDEERD GESCHENK. De heer C. van der Weel, oud-raadslid, heeft aan de gemeente v-or plaatsing in het te herbouwen Stadhuis aangeboden een tweetal belangrijke penningen en wel ten eerste een uit 1600 dateerende koperen turflood voor de armen en ten tweeden een bronzen, uit 1838 dateerende prtjspen- ning van de Middelburgsche teekenacade mie. B. en W. hebben den heer van deT Weel hartelijk dank en groote erkentelijkheid be tuigd voor zijn bewijs van medeleven met de gemeente. DE UITGIFTE DER NIEUWE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Nu men twee dagen bezig ls met de uit gifte van de nieuwe distributieboekjes, blijkt, dat de handelingen, die door ver schillende ambtenaren voor één en dezelf den persoon moeten geschieden, waardoor in hetzelfde gebouw een tweede loopende band is gevormd, vrij wat tyd vorderen, vooral ook omdat leder, die bonboekjes in ontvangst neemt, .daarvoor ook teekenen moet. Toen gisteren de letter B aan de orde was, die een zeer groot aantal personen omvat, ontstond er dan ook stagnatie b<J de uitreiking en moest de politie te hulp worden geroepen, wat de eerste maal is, sedert in September 1939 met de uitrei kingen werd aangevangen. BIJ WARM WEER EEN KOELE DRONK van Melk-sliakes, Een mixed ijsdrank In diverse smaken. KENT U ZE? NIET DUUR! LUNCHROOM PETERSE DAM MIDDELBURG. MOLENWATER CONCERT. Het nu sedert cenige dagen gelukkig aanhoudende zomerweer, was wel zeer geschikt voor de muziekuitvoering, die gisteravond het Middelburgsch Muziek korps op het Molenwater gaf en het was te begrijpen, dat yooral ook voor de pauze de belangstelling groot was. Dank zy kalm doch beslist optreden der aanwezige politiemannen, was het er ook heel wat rustiger, dan verleden week en dit maakte het mogelijk om volop van het ten gehoore gebrachte te genieten. Dit is nog meer het geval als men op het pro gramma volgt wat gespeeld wordt en gis teren was het aantal personen, dat zich deze kleine uitgave getroostte, zich er een aanschafte grooter dan bij de beide vorige uitvoeringen. Verschillende nummers als de Fantasie over motieven van de opera „Hamlet" en de Fragmenten uit de operette „De Ker misklanten", alsmede de slotmarsch oogst ten een dankbaar .applaus, doch ook de andere nummers werden gewaardeerd. VAKOPLEIDING EN ONTWIKKELING VAN WERKLOOZEN. In het cursusjaar loopende van 7 October 1940 tot 30 April jl. was het aantal deel nemers aan de cursussen der Commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen 48, hoofdzakelijk personen van 16 tot 24 jaar. Het grootste deel hunner was in het bezit van een diploma MULO, RHBS of Handelsschool en daarom werden geen vakcursussen georganiseerd. Het doel is, bijbrengen van practische kennis en gelegenheid werd daarom gegeven op niet- schoolsche wijze zich te bekwamen in de Nederlandsche, Duitsche, Fransche en En- gelsche Handelscorrespondentie door mid del van de taken van het Instituut voor Individueel Onderwys te Amsterdam. Ook was er gelegenheid zich te bekwamen in Boekhouden, Handelsrekenen en die vak ken, die opleiden voor het Middenstands diploma. Slechts 2 cursisten konden zich aanmelden voor deelname aan het examen, daar de kosten van deelname lö te hoog waren en de comnufcsie geen gelden voor examens mag uittrekken. De cursus Machineschrijven en Stenografie had ook dit jaar groote belangstelling, verschillen de deelnemers hebben reeds met succes examen afgelegd. Zij, die een technische richting kozen, werden in de gelegenheid gesteld zich te bekwamen door middel van P.B.N.A. lessen. In dit cursusjaar be droeg het aantal manlesuren van deze theoretisch-technlsche opleiding 2033, ter wijl niet minder dan 667 lessen werden uit gewerkt. Geen enkel cursusjaar zyn zooveel cursisten te werk gesteld als ditmaal, niet minder clan 36 hebben op dit oogenblik, een plaats op kantoor of in het bedryfs- leven ingenomen. Velen van hen zetten voor eigen rekening de studie voort en zullen binnen niet te langen tyd het ge stelde doel zeker bereiken. Op 30 April werd besloten het werk tjjdelyk stop te zetten omdat het aantal cursisten te ge ring was geworden. Met September hoopt de commissie het werk wederom aan te vatten, dan is het wellicht mogelijk een beter inzicht te krygen in de jeugdwerk loosheid in deze gemeente, aan de hand van de gegevens van de afdeeling Jeugdre- gistratie van het Gewesteiyk Arbeids bureau. De onkosten bedroegen 1375, waarvan het Ryk zeker het grootste gedeelte aan de gemeente zal terug betalen. DE SUBSIDIE VOOR HANDELSONDERWIJS. B. en W. hebben by de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten inlichtingen ge vraagd over de kwestie of voor leerlingen van de Handelsavondschool, die uit buiten gemeenten komen, aan de betrokken ge meenten ook subsidie kan worden ge vraagd. Het antwoord luidde, dat vooralsnog ter zake. van het handelsonderwijs geen be palingen ten dien opzichte zrjn gemaakt, maar dat men zou kunnen aannemen om van de benoodigde subsidie alleen voor Middelburg te nemen een breuk, waarvan de teller het aantal leerlingen uit Middel burg en de noemer het totaal aantal leer lingen is. Dan kan het bestuur trachten ook van do andere gemeenten volgens de zelfde maatstaf subsidie te krygen, waar- by niet vergeten mag worden, dat die gemeenten dit mogen verhalen op de ouders (Ier leerlingen, wat voor Middelburg, Hooger en Nyverheidsonderwys niet toege laten is. Aangeraden wordt met de be trokken gemeentebesturen overleg te ple gen, alvorens een besluit terzake te nemen. GROND VERKOOP. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om 17 M2. grond achter het pand 54 aan den l£orendyk te verkoopen aan mevrouw J. H. Dekker-Scholten voor 2.50 per M2, merkt de commissie van financiën op, dat In 1939 by de verbetering der Dokhaven de vrygekomen grond aan de verschillende houders van panden al daar en ook aan mevrouw Dekker is aan geboden voor 1 per M2. Verzoekster is daar toen niet op Ingegaan, omdat zy dan de kosten zou krygen van de verplaatsing van een scheidingsmuur. Die houding is begrypeiyk. Nu de omstandigheden voor haar ver anderd zyn, doordat de muur vernield is en zij daarom het haar indertyd gedane aanbod wel wil aanvaarden, acht de com missie het minder juist, dat zy thans als het ware als straf voor haar houding in 1939 2.50 per M2. zou moeten betalen. zy zou daarom willen advlseeren den kostprys weer terug te brengen op 1 per M2. Burg. en Weth. handhaven hun voorstel, omdat de voorgestelde verkoopprys van 2.50 per M2. geiyk is aan die, welke de gemeente voor dergelijke grondgedeelten pleegt te bedingen. Van een, by wyze van straf, vragen van een hoogere som dan gebruikeiyk, is in casu geen sprake. HERSCHOLING WERKLOOZEN. Het aantal werkloozen, dat ln herscho ling is, daalde ln Mei van 13 tot 11, daar twee in het bedryf werk kregen. VERKEERSOVERTREDINGEN. De politie maakte gisteren wederom ver schillende processen-verbaal op wegens verkeersovertredingen, voornamelijk tegen wielryders die links in de bocht reden, geen richting aangaven of zich aan andere dergelijke overtredingen schuldig maakten. APOTHEKEN. Vanaf hedenavond 9 uur is des nachts en ook Zondags den geheelen dag geopend de apotheek Van der Harst, Kortedelft. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water was he den 68 graden. LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1319 Juni zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: J. Schout Velthuy's, geb. Smits, zonder, Noordsingel 61, van St. Laurens; J. Baljeu, los werkman, Koe straat 5, v. Apeldoorn; mej. K. J. de Jonge, zonder ,K1. Vlaanderen 44, van Nieuwer- kerk; M. Kloosterman, arbeider Ned. Spoor, Bellinkstraat 3, van Kruiningen; F. A. de Smit, waterbouwkundig opzich ter, Londensche Kaai 17, van O. en W. Souburg; P. Ryken en echtgen., mare chaussee, Veersche singel 1, van Wemel- dinge; J. H. M. Grafe, dienstbode, Rouaan- sche Kaai 35, van Zaandam; J. Jozlasse, dienstbode, Dam 10, van Serooskerke; C. M. J. Byl, monteur motoren, Leliestraat 12, van. Den Haag; W. Wagenaar, veldarbei- der, L. Giststraat 4, van Vrouwenpolder; H. den Hamer, Ryksveldwachter, Veersche singel 15, van Baarland; J. Labryère, zon der, Heerengracht 48, van OostkapePe; F. Korteweg, adviseur schade-enquête commissie, Dam 40, van Utrecht; H. J. G. Weerdmeester, opzichter Rykswater- staat, Langeviele 67, van Breda. Vertrokken: P. J. Koene, ambt. Ryksinsp. Bev. Reg., van Langeviele 61 naar Den Haag, Bilderdykstraat 80; F. W. Rommael, wed. van Brijsse, zonder, van Scboorsteenvegerssingel 56 naar Ermelo; T. Davidse, dienstbode, van Schoorsteen- vegerssingel 20, naar Leiden, Boerhaave- laan 37; J. C. de Bruijne, meteropnemer P.Z.E.M., van Achtersingel 29 naar Vlis- singen, Kromme Elleboog 7; mej. A. de Klerk, zonder, van Vlasmarkt 33 naar Eindhoven, Stroobloemstraat 58; C. van de Water, religleuse, van Vlasmarkt 11 naar Naaldwijk, Dijkweg 20; A. H. Wol ken, religleuse, van Vlasmarkt 11 naar Naaldwyk, Dykweg 20; J. Mondeel en echtgen., procuratiehouder, van Noordsin gel 104 naar Amsterdam, le Helmerstraat 30hs West; P. Eikenhout, dienstbode, van Heerengracht 100 naar N. en St. Joos- land; J. Rooke, Ryksveldwachter, van Bree 40 naar Ellewoutsdyk C 16; M. van Bergen, geb. Tönnessen en 2 kinderen, zon der, van Jasmijnstraat 54 naar Gennep, Heiensche weg 54; M. Wielenga, geb. Muller, zonder, van Molstraat 5 naar Schoonhoven; C. J. Gunst, geb. Boekman en 1 kind, zonder, van Jodengang 26 naar Arnemuiden K 11; Iz. A. de Nood, echtgen. en 1 kind, van Hoogstraat 15 naar St. Laurens B 44; A. Plekart, Ryks veldwachter, van Langeviele 67 naar Oostburg, Zuldzandsche btraat 8; C. van Gemert, dienstbode, van Nieuwlandsche weg 13 naar Vlissingen, Boschjeslaan 4; J. Dingemanse, fabrieksarbeider, van Dom- burgsch Schuitvlot 13 naar O. en W. Sou burg, Tuinstraat 12; mej. W. N. de Brakke, zonder, van Heerenstraat 28 naar Bergen op Zoom, Moerstraatsche baan 503; mej. J. A. Leenhouts, zonder, van Noordweg 38 naar Den Haag, Celebesstraat 66b; P. Fr. D. Krynen, marechaussee, van Noord straat 17 naar Amsterdam, Van der vy- verstraat 218; P. Besuyen, landbouwers knecht, van Veersche weg 209 naar Vrou wenpolder, Gapinge B 126; Y. T. Hilarides, I.1. verpleegster, van Noordpoortplein 2 naar Franeker, Godsacker 1; M. E. Huys- heere, verkoopster, van Vlissingsche straat 5 naar Vlissingen, Kasteelstraat 64. BEDRIJFSVOETBAL. Uitslagen van 20 Juni. P.Z.C.—Loodswezen 02 Ambtenaren Schelde Plaatwerkerij Schelde 121 Bakkersgezellen Reparatiewerkplaats Schelde 51 Schelde MeeuwenSchelde Musschen 60 AMATEURS BILJARTCLUB A.B.C. M. Houtzager clubkampioen 1941. Eergisteren werd de finale gespeeld om het clubkampioenschap 1941 van de Bil- jartvereeniging A.B.C. alhier. Onder vrij groote belangstelling, werd om half negen de laatste party aangevangen, tusschen de' heeren A. de Bruyne en M. Houtzager. Wie deze party won, zou kampioen zijn. Span ning was er genoeg langen tyd ging deze vreedzame kamp gelyk op, doch uiteindeiyk wist de heer M. Houtzager de party te win nen. Toen de nieuwe kampioen zyn laatste carambole maakte, werd hy met een storm achtig applaus begroet. Hierna nam de se cretaris, by verhindering van den voorzit ter, het woord. Met eenige welgekozen woorden huldigde spr. den nieuwen kam pioen, waarna hy hem de kampioensme daille overhandigde. Spreker herinnerde zyn gehoor er nog aan, dat A.B.C. den 12en December 1940 10 jaar bestond, welk jubi leum door de tydsomstandigheden onopge merkt voorbij moest gaan. Vervolgens werd overgegaan tot uitrei king van de pryzen (voor eiken deelnemer één). Ook den aanwezigen dames werd nog een verrassing uitgereikt. Tot elf uur bleef men hierna nog in ge zellig samenzyn bijeen. De volledige uitslag van de finale is als volgt M. Houtzager 5 345 106 25 3,25 3.63 A. de Bruyne 4 410 118 22 3,47 4,52 P. Maas 2 387 114 10 2,34 2,76 A. Kats 2 361 113 15 3,19 3.52 I. v. d. Velde 1 845 119 44 7,10 9,36 F. Verhulst 1 13.50 102 88 13,23 17,80 Van heden tot en met volgende week Vrydag is des avonds en 's nachts en den geheelen Zondag de apotheek geopend van de fa. Engering, Nieuwstraat. Rectificatie. In onze opgave van de afloop der ver koopingen door notaris J. L. v. d. Harst te Middelburg is met betrekking tot de perceelen 7 en 8 een fout geslopen, die wy hier herstellen. 7. Gedeelte van het door oorlogsgeweld verwoest huls aan de Brakstraat, gem. 14-16, groot ongeveer 2.75 a. 8. Een gedeelte van het door oorlogsge weld verwoest huis waarin thans nog ga rage, aan de Brakstraat, gem. 18, groot ongeveer 2.75 a. Samenvoeging perceel 7 en 8. Koe: -r E. Roegiers, glasslijper, Middelburg 3000. VOETBALPROGRAMMA. Het programma voor morgen ls: 2e klasse D.: De ZeeuwenDe Baronie. Prom. comp. 3e klasse: DoskoTerneuzen; Desk.Zeelandia. Veilingsver. Ka peil eBI ezel in ge en omg. KAPELLE, 20 Juni. Aardbeien 26—85, roode bessen 7886, postelein 28, rabar ber 6, alles per kg; natuursla 0.801.50 per 100 krop; bosseldery 2.303.10, sja lotten 66.20, beide per 100 bos. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. GOES, 20 Juni. Groote veiling: Kruis bessen 14 per 100 kg. Kleine veiling: Aard beien 6692 per 100 kg. Groenten: Andij vie 17, dubb. princesseboonen 9293, gele boonen 53, doperwten 47, peulen 30, poste lein 1220, rabarber 4.806, spinazie 8.15 18, alles per 100 kg; rady's 4.304.60, sjalotten 517, seldery 34, uien 5, wor telen 12, alles per 100 bos; bloemkool 3.50 13, kropsla 0.201.50, koolplanten 0.10, komkommers 6.5013; diveersen: anjelie ren 8.50, pioenrozen 11, korenbloemen 5.50, lupinen 7, alles ber 100 bos. MIDDELBURG, 20 Juni. Groote aard appelen 4042 ct., poters 3535 ct., beide per kg; spinazie 1026, postelein 1123, moskrul 65, zuring 25, suikerbessen 90 115, stamsnyboonen 8095, doppers 40 60, andyvie 1028, rabarber 4.806, waspeen 3235, alles per 100 kg; peen 9 12, rapen 4, kroten 316, uien (sjalotten) 1016, selderie 38, radijs 49, ram menas 613, alles jer 100 bos; bloem kool 213, kropsla 0.501.50, komkom mers 5.5013, alles per 100 stuks; perzi ken 213 ct. per stuk; tomaten 36 ct., aardbeien 40120, beide per kg; roode bessen 4055 ct. uper doos. De directie van de Coöp. Veilingsvereeni ging Walcheren heeft tot de kweekers een circulaire gericht waarin wordt medege deeld dat met ingang van 21 Juni het rooiverbod van vroege aardappelen is op geheven. Zy herinnert eraan dat de prys voor de week van 2328 Juni voor de maat 28 mm. en op 9,voor 1528 mm. 3, per 100 kg is. Voor de week van 30 Juni 5 Juli resp. 8 en 2.50. De teler-handelaren, markttuinders en de teler-groothandelaren moeten door hen ge teelde aardappelen veilen op do veiling waarby zy zyn aangesloten. Verkoopen op andere wyze dan via dq veiling is niet toegestaan. VLISSINGEN. Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevene, waarover ons bureau beschikt. Zitting: Dinsdag a.s. 78 uur in het Kantoor Gem. Arbeidsbeurs, Hendrik straat 12. Inlichtingen kosteloos. DE UITREIKING DER PERSOONSBEWIJZEN. Aanschouwelyk onderricht. Wij meldden reeds vroeger, dat de uitrei king der persoonsbewijzen ln deze gemeente een vlot verloop heeft. In een paar minuten is men geholpen, na een korte wandeling langs een aantal tafeltjes Is de geheele ge schiedenis achter den rog. Uit de Bevelandsche gemeenten komen de ambtenaren, die met uitreiking der per soonsbewijzen belast zullen worden, meestal te Goes een ltykje nemen, tegen dat men in hun gemeente ook met de uitgifte zal be ginnen. De heer J. M. Meyler, onder wien de geheele uitreiking ressorteert, en die ook de organisatie verzorgde, dient de gegadig den dan welwillend van voorlichting. VERGADERING VAN DE VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS. Veel belangsteling. Vrydag hield de Vereeniging van On- derwyzers in Zuid- en Noord-Beveland" in de Prins van Oranje haar 104e algemeene vergadering. De voorzitter, de heer C. Kloosterman, sprak woorden van welkom, waarna hjj memoreerde, dat vorig jaar, wegens de buitengewone omstandigheden, geen ver gadering kon worden gehouden. Spr. was bevreesd, dat daardoor de belangstelling verflauwd zou zyn en daarom is hy zeer voldaan over de groote opkomst, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Terwijl de vergadering zyn woorden staande aanhoort, herdenkt spr. dan in waardeerende woorden het overleden lid, den heer Van der Weele, te Waarde, één der trouwste vèrgaderingbezoekers. Spr. raadt den leden aan, vooral in de zen tyd. nauw byeen te biyven en den on- derlingen band te versterken. Laat nie mand zich door de omstandigheden laten terneerdrukken. Er xomt een betere toe komst, ook voor ons onderwys dat zullen niet alleen de jongeren medemaken, maar zelfs spr. hoopt dat, ondanks zyn vry hoo- gen leeftyd, nog te beleven. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat de onderwys-inspecteurs bericht van verhin dering zonden. De secretaris, de heer Joh. E. Harthoorn, bracht verslag uit van de verrichtingen van het bestuur, waarby hy mededeelde, dat door het bestuur de heer Mazure als penningmeester benoemd werd. Spr. her innerde voorts aan het besluit om vorig jaar geen algemeene vergadering te hou den. Hierop werd veel critiek uitgeoefend, hetgeen het bestuur goed deed, omdat daaruit bleek, dat de V O. door de leden op prijs wordt gesteld. Spr. uittte tenslotte de hoop, dat de toekomst voor de vereeni ging goed zou wezen. De heer De Priester bracht hierna ver slag uit over het onderzoek van de reke ning van den penningmeester. Inkomsten en uitgaven sloten met een batig slot van 83.84. De bescheiden werden in orde be vonden, dus adviseert de commissie tot goedkeuring. De heer Harthoorn bracht vervolgens verslag uit over de boekery. Dit zal voor spreker het laatste zyn. Er werden niet veel boeken toegevoegd, maar de kwaliteit was goed. Spr. wees er dan op, dat de boekery van den beheerder gescheiden werd, door verplaatsing van de U.L.O.- school. Dit bezwaar, werd opgelost doordat de heer Mazure bereid bleek om de biblio theek te beheeren. Het onbewuste in de moderne psychologie. De heer J. Eversdyk, hoofd der school te Kortgene, hield nu een inleiding over „Het onbewuste in de psychologie". Spreker begon met er op te wyzen, dat vele psychologen zich de laatste jaren vooral met dit onderwerp bezig hielden, dat tot kern heeft, het geheim van het le ven, den durf om te leven, optimist te zijn onder alle omstandigheden. Spr. zette dan uiteen hoe deze wetenschap zich ont wikkelde, van het technische naar het geestelyke gebied. Men kwam tot de con clusie, dat de grootste krachten 'in den mensch zelf aanwezig zijr.„het konink rijk der hemelen is in U". Er was veel verscheidenheid in opvattingen en men kwam tot de aanduiding van het „onbe wuste", dat zich bevindt over de grens van het bewustzyn. In het plantenryk treedt de werking van het onbewuste klaar aan den dag; by het laagst staande dier naderen pas vele uitin gen de grens van het onbewuste by het hoogere dier duidt men de uitingen aan als geleid door intuietie; zy gaan dan over tot het bewuste en in den mensch treft men het vergevorderde bewustzijn aan. By hem onderscheidt men ook duidelijk onbewuste, waardoor alle indrukken, hoewel schyn- baar soms vervagend, toch in de „ziel" bewaard blyven en de bewuste handelin gen leidt. Het „onbewuste" regelt ook vele lichamelijke gedragingen, byv. den hart slag. In den slaap treedt het andere onbe- wustzyn vaak het meest op den voorgrond. Spr. zet dan uiteen, dat er een groote hoeveelheid waarden zyn ln ons onderbe- wustzy'n, waarover we elk oogenblik kun nen beschikken. We willen, byv. denken aan wat we gisteren deden, en vinden dat dadeiyic. Daaronder ligt de grens van het onbewuste, waarin ook veel verzinkt dat eerst tot ons bewustzyn en daarna tot ons onderbewustzyn behoorde. Uit dit onbe wuste kunnen wy niet meer naar wille keur putten. De waarden daarin vervat komen op onbeheerde oogenblikken naar 25e toeek 1891. In het hoofdkiesdistrict Middelburg is de heer mr. C. Luckasse (A.R.) met 1997 stemmen herkozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op de heeren mr. E. Fokker (lib.) waren 1555, J. H. Snyders (lib.) 270 en W. P. G. Helsdingen (soc.-dem.) 23 stemmen uitgebracht, ter- wyl 18 stemmen op verschillende personen waren verdeeld. De beide onlangs met smaak aangelegde wandelparken aan den Badhuisweg te Vlissingen, zyn dezer dagen voor het pu bliek opengesteld. Dank zy de goede zor gen van het gemeentebestuur, is alzoo wederom een schrede voorwaarts gezet op den weg, die hoofdzakelyk leiden moet tot het meer en meer doen beantwoorden van onze badaangelegenheid aan de eischen des tijds. Op Zaterdag 20 Juni heeft op de reede van Vlissingen de officieele proeftocht plaats gehad van Hr. Ms. torpedoboot groot model „Lamongan". Gedurende 2 uren werd met volle kracht gevaren, met de volgende uitkomsten: luchtdruk in het afgesloten stookrolm 6 duim, stoomdruk ln den ketel 170 lbs, maximum aantal om wentelingen der machine 508 per minuut, maximum indic. p.k. 861, vaart van het schip in knoopen 20.15. De boot werd gebouwd op de rykswerf te Amsterdam, terwijl de ketels en machi nes by de Kon. My. „de Schelde" alhier zyn vervaardigd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. P. C. A. Halffman te Koudekerke. Ned. Geref. Kerk. Beroepen te Middel burg ds. J. H. T. Gangel te Aalten. Te Souburg zal dezer dagen het bouwen van een kerkgebouw voor de Ned. Geref. kerk worden aanbesteed. Het gebouw zal nog dit jaar en wel omstreeks October in gebruik worden genomen. Het byna voltooide Roomsch-Katholieke Weeshuis te Vlissingen zal op 7 Juli a.s. worden ingewyd. Extra rantsoenen levensmiddelen ln hooioogst. Het Centraal Distributiekantoor te 's-Gravenhage heeft bepaald en aan de distributiediensten medegedeeld, dat land arbeiders gedurende den tyd, dat zy belast zyn met werkzaamheden in den hooioogst in aanmerking kunnen komen voor ver strekking van extra bonnen levensmiddelen op de volgende basis: brood 100%, vet, vleesch en aardappelen 50 extra. LEO RUYGROK DIRIGENT BIJ DEN NEDERLAND SCIIEN OMROEP. De persdienst van den Nederlandschen omroep deelt mede, dat tot dirigent bij dien omroep benoemd is Leo Ruygrok, tot voor kort 2e dirigent by het Residentie orkest. voren, soms zonder dat met zich dat be wust is. Tracht men er toch uit te putten, dan heeft dat vaak een averechtsche uit werking. Daardoor blykt ook, dat de wil slechts een beperkte macht heeft. Eener- zijds leidt dit tot fatalisme, een opbeperkt geloof in het „noodlot", anderzijds is er de overtuiging, dat men by machte is op het onbewuste een grooten invloed uit te oefe nen. Byv. de methode Coué „ik word eiken dag beter". Door zich te dwingen tot goede gedachten, zal men steeds beter worden. Dit wordt echter niet onbeperkt aanvaard, hoe groot die kracht ook is, om dat vaak het onbewuste al te veel macht uitoefent. Dit op lichamelyk zoowel als geestelyk gebied. Daarbij zijn de omstan digheden dan ook vaak sterker dan de wil. Op geestelyk gebied kan een psycholoog vaak invloed ten goede uitoefenen. Op godsdienstig gebied treedt ook dik- wyls de verkeerde richting aan den dag het leven van buiten naar binnen inplaats van binnen naar buiten. De beiydenis is veelal alleen uiterlijkdaartegenover staat hetgeloof alleen. Spr. wil vooral de macht van het bewuste niet onderschatten, maar het blyft slechts een werktuig. Na de uitvoerige inleiding van den spre ker werden hem eenige vragen gesteld, waarna hy wees op de groote waarschijn* ïykheid, dat by bet ontstaan van het le ven eerst het onbewuste leiding gaf. Zou men aanvaarden, dat het onbewuste daar na zulk een macht behield, dat de bewuste mensch er geen invloed op uit kan oefe nen, dan leidt dit tot fatalisme. De weten schap bewyst echter, dat er evolutie, voor uitgang is, en dat de mensch, gedragen door het geloof, willende het goede, dat goede ook nader brengt. De voorzitter betuigde onder harteiyk applaus zyn dank aan den spreker, voor de wijze waarop hij dit moeiiyke onder werp behandelde. Hy vond er den grond slag in van het vertrouwen van den een- voudigen arbeider, die zegtik geloof. By de bestuursverkiezing zegt de heer Kloosterman, die aan de beurt van af treden is, dat hy reeds in het bestuur op merkte, dat er een tyd is van komen en gaan en gezien zyn vry hoogen leeftijd meent hy dat die ty'd van gaan nu geko men is. De heer Harthoorn deelt mede, dat het bestuur weet, dat die tyd er voor den heer Kloosterman nog lang niet is (applaus). Houden we hem nog voor vele jaren? vraagt spr. (luid applaus). De heer Kloosterman zegt, geroerd te zyn, en de herbenoeming dan te willen aanvaarden. Nadat de heer Nieuwenhuls zich bereid verklaard had volgend jaar een inleiding te houden, werd de vergadering gesloten. Des middags, nadat gezamenlijk do koffietafel gebruikt was, werd een bezoek gebracht aan het Goesche Gasbedryf en aan de gemeenteiyke sportterreinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2