Een boete van 400.000. De legerberichten van gisteren. Aanvallen op de Britsche koopvaardij. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 20 Juni 1941 De centrale keuken te Vlisslngen. TECHNISCHE STORING OPGEHEVEN. Het moet voor de 4velen, die htm middag maal van de centrale keuken betrekken, wel een groote teleurstelling zijn geweest, toen zij de mededeeling kregen, dat een technische storing oorzaak was, dat de uit gifte Ynoest worden gestaakt. Een tegen valler bovendien voor den directeur, den heer, Soerewyn, die er zijn zinnen op heeft gezet, de Vlissingsche Centrale Keuken tot een modelinrichting te maken. Deze opzet is thans doorkruist door de nukken van het mechanisme een onver wachte weigering van de machine, om zich te gedragen overeenkomstig de bedoe ling der bedienaars. Men heeft het er ech ter niet by laten zitten en met man en macht is er gewerkt, om het euvel te her stellen. Toen wij gisteren binnenstapten, waren de machines in gang, maar de stamppot ontbrak. Niet omdat de zomersche tempe ratuur een hutspotmaal minder aantrek kelijk zou maken. Dat is tenslotte maar een kwestie van aanpassen. De hotelhou ders," die hun clientèle hebben voorgehou den, dat de zomer niet de tijd zou zijn voor snert, doch uitsluitend voor sla en ijsco's, hebben ook maar gespeculeerd op de menschelijke zwakheid. Het kan ook anders is er niet een opwekking van een verkeersbond uitgegaan Voedt u ook des zomers met hutspot en snert. Kwestie van smaak? Het mocht wat, een mensch is een gewoontedier en zou er zelf toe kunnen komèn in den winter ijsco's te savoureeren. Maar, daar is de Centrale Keuken niet voor en over die keuken gaat het nu. Stamppot in den zomer heerlijke mal- sche spinazie met bruine boonen en aard appelen. Een geslaagde combinatie, naar wij ons,voor dat de storing optrad konden overtuigen. Neen, dit was nu niet een spe ciaal „pers"-hapje, voor de gelegenheid zorgvuldig bereid, om een goede beurt te maken. De aardappels en de groente vonden hun weg naar dezelfde vergiet met excuus aan de dames voor het geval we een tech- nischen blunder schieten met betrekking tot de preparatieven der kokerij ze werden in dezelfde ja hoe heet zooiets een kookpot of een trog? vooruit, dat lijkt er op ze worden in dezelfde trog ge kneed en gemixed en een en dezelfde pol lepel bracht het dampende voedsel op een bord. En het zonnetje brandde, dat het een lieve lust was. Terwijl vrouw en kinderen zich aan de strandgeneugten wijdden, gin gen wij ons te buiten aan...... stamppot. 't Kan verkeeren, zei Bredero. Maar de A.N.W.B. heeft gezegd, dat het niet dwaas is en de A.N.W.B. heeft altijd gelijk Eigenlijk was dit een zaakje voor Emer- go, maar die was op 't moment ziek. Voor ons gaat het er nu slechts om te constateeren, dat het Centrale Keuken gerecht van voortreffelijke kwaliteit is en nu de technische storing is opgeheven, zul len velen zich daarvan kunnen overtuigen. DE VERBODSBEPALINGEN VOOR JODEN. De commissaris-generaal voor de veilig heid maakt bekend De Nederlandsche vertaling van de of- ficieele bekendmaking van 31 Mei. 1941 betreffendie de verbodsbepalingen vóór joden heeft aanleiding gegeven tot eenig misverstand. Een redactie in de Nederland sche taal,* die de gerezen onzekerheid bui tensluit. wordt derhalve nogmaals ge publiceerd AMBTELIJKE BEKENDMAKING. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied nr. 20/194i wordt be paald Art. 1. Aan de joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijks commissaris nr. 189/1940 wordt verbodeh: a) Het baden in het openbaar in zee-, strand-, zwembaden en overdekte badin richtingen. b) Het betreden' van voor het publiek toegankelijke parken en localiteiten, als mede het huren van kamers in voor het publiek opengestelde logeergelegenheden (hotels, pensions, logementen), in zee- en strandbadplaatsen en vreemdelingenver- keersplaatsen, die voornamelijk om ge- zondsheidsredenen bezocht worden. c) Het bezoeken van paardenrennen als toeschouwer. Art. 2. Handelingen in strijd met diezen maatregel zijn overtredingen en worden met'hechtenis van maximaal zes maanden en met geldboete tot 1.000 gulden of met een van beide gestraft, voorzoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. De afkondiging geschiedt door middel van bekendmaking in de pers. Art. 3. Deze regeling treedt in werking op den dag harer bekendmaking. Voorts wordt op het volgende gewezen Als voor het publiek toegankelijke par ken, .waarvan de toegang voor joden in badplaatsen en vreemdelingenverkeers- plaatsen verboden is. gelden allo plaatsen, die met het oog op het vreemdelingenver keer ter verfraaiing van die badplaats of van de vreemdelingenverkeersplaats of ter ontspanning van den vreemdeling zijn aan gelegd. Men moet dus onder voor het pu bliek toegankelijke parken verstaan bijv. strandboulevards, parken, plan^oenen, dierenparken en -tuinen. Verder wordt er op gewezen, dat niet alle plaatsen aan de kust al- zee- en strandplaatsen dan wel als vreemdelingen verkeersplaats zijn te beschouwen, doch slechts die gemeenten, waarop het vreem delingenverkeer ha,ar stempel heeft ge drukt en die Volgens haar bouwtrant en aanleg op het vreemdelingenverkeer zijn ingesteld, zooals bijv. Scheveningen, Kat wijk, Noordwijk, Zandvoort, Bergen enz. CALCULATIEVOORSCHRIFTEN VOOR DE TAPIJTINDUSTRIE. Naar het departement van handel, nijver heid en scheepvaart bericht, is gisteren in werking getreden de calculatiebeschikking tapijten no. 1. Hierdoor is voorts-de mogelijkheid voor wederverkoopels geopend, het bedrag van een eventueele staging hunner inkoopsprij zen door te berekenen. Wanneer hun in koopsprijzen zijn gedaald, dienen zij uiter aard hun verkoopsprijzen overeenkomstig te verlagen. Ook voor bepaalde kleine samenkomsten moet vergunning gevraagd worden. Naar aanleiding van de gisteren afge kondigde verscherping der bepalingen op het vergaderrecht dienenog het volgende ter verheldering: Tot dusver waren alle vergaderingen waaraan niet meer dan 20 personen deel nemen, vrij. De thans aangebrachte re dactiewijziging heft deze vrijheid op voor deze kleine vergaderingen, indien deze uit gaan van staatkundige vereenigingen of van plaatselgke afdeelingen daarvan, be nevens voor desgelijke bijeenkomsten waarop staatkundige onderwerpen bespro ken worden. Alle overige kleine vergade ringen blijven vrij. Het rooiverbod voor aardappelen. MET INGANG VAN HEDEN OPGEHEVEN. Naar wij vernemen is-met ingang van heden het rooiverbod voor de vroege aard appelen, dat met ingang van begin der vorige week werd ingevoerd, opgeheven. De maatregel werd genomen in verband met de mogelijkheid, dat door de hooge prijzen de kweekers er toe gebracht zou den worden om te vroeg met het rooien te beginnen, waardoor geen voldoende beschot zou worden verkregen. Vooral door den regen die onlangs viel, heeft het product zich thans gunstiger kunnen ontwikkelen, zoodat men meent dat thans weer gelegenheid tot rooien en aanvoer ter veiling kan worden gegeven. Toch is het beschot thans nog niet bij zonder ruim, omdat de aardappelen in het algemeen wat klein van stuk zijn, zoodat de kweekers met de grootere aanvoeren vermoedelijk nog wat zullen wachten, tot dat de knol zich voldoende heeft ontwik keld. Er is met ingang van heden tevens een maximumprijs gesteld voor de vroege aard appelen aan de veiling. Deze prijs bedraagt negen cent per kilo voor de drielingen en de grooten, met een doorsnede van 28 cM. en daarboven. Meubel- en tapijthandel drijft de prijzen op. Een groote firma te Amsterdam, die meubelen, tapijten, stoffen, ledi kanten en tal van andere artikelen op het gebied van meubileering verkoopt, is door den inspecteur voor de prijs- beheersching te Amsterdam wegens prijsopdrijving veroordeeld tot een boete van 400.000. Dit is de hoogste boete, die tot dus verre aan een overtreder van prijs- voorschriften werd opgelegd. Het be drag van 250.000, dat een groothan del in manufacturen in Den Haag eeni- ge maanden geleden moest betalen, is hiermede ver overtroffen. In Maart bemerkten ambtenaren van het rijkstextielbuneau, dat in alle afdee lingen van het bedrijf prijsopdrijving plaats vond op groote schaal. De inspec teur voor de prijsbeheersching gelastte onmiddellijk een diepgaand onderzoek, waarin die politie te Amsterdam een be langrijk aandeel had. Vele leden van het personeel werden aan een verhoor onderworpenin som mige gevallen waren de nieuwe prijzen tweemaal zoo hoog als de oude. Er kwamen echter nog andere feiten aan hiet licht. In de afgeloopen maanden had de directeur van de naamlooze vennoot schap, B. A. W., zeer groote hoeveelheden goederen naar een huis laten vervoeren in Bloemendaal. Toen de politie daar een on- en slapte verdwijnen snel door het pittig opwekkende, krachtig 1 versterkende en kalmeerende derzoek instelde, trof zij enorme voorra den aan, waaronder ruim 600 kleedjes, 420 karpetten, 135 rollen meubelstof, hon derden doeken en ruim 1600 dekens. De prijskaartjes, waarop de opgedreven prij zen stondlen vermeld, had W. er eenige dagen te voren uit angst voor het onder zoek, afgeknipt. Eenzelfden maatregel trof hij in verschillende afdeelingen van zijn bedrijf, een werkje, waar hij een staf van personeel aan had gezet. Het Perzisch hoek. Op nog vele andere wijzen trachtte verdachte W. de bewijsstukken der over tredingen te laten verdwijnen. Verschil lends-dagen is die politie op zoek geweest naar het „Perzisch boek", een catalogus, waarin alle voorradige Perzische tapijten waren genoteerd en waarin naast de oude prijzen de soms tweemaal zoo hooge nieuwe prijzen voorkwamen. Na verschillende huiszoekingen kwam het tenslotte in zijn woning te Overveen voor den dag, de be zwarende pagina's had hij er echter^ uit gescheurd en verbrand. Ondier een balkenlaag op de vliering bo ven het bedrijf, kwamen, na lang zoeken, vijf bundeltjes papieren te voorschgn, die eveneens veel bezwarend materiaal be vatten. De aanzienlijke prijsverhoogingen, welke W. toepaste, hadden voor een groot deel betrekking op oude voorraden. Echter ook ten aanzien van nieuwe voorraden was hij vaak in overtreding. De in geld uitge drukte winstmarge was hooger dan de marge, die voor overeenkomstige goede ren vóór den oorlog gold. De rijksaccountantsdienst bracht een deskundigenrapport uit over den omvang der overtreding en de teveel gemaakte winst. Verdachte W. die werd bijgestaan door zijn raadsman mr. E. Vogels, erkende de feiten ten deele. Bij de bepaling van de boet" van 400.000, waartoe de naamlooze vennootschap werd veroordeeld, hield de inspecteur voor de prijsbeheersching re kening met de draagkracht van het be drijf. De inbeslag genomen goederen wer den weer vrij gegeven. De heer W. per soonlijk werd veroordeeld tot een geldboete van 10.000. LICHTRECLAMES. Hoewel het toepassen van lichtrecla mes ook overdag verboden blijft, conform het gestelde in paragraaf 8 sub. 3 van de verordening no. 212 van den Rgkscom- missaris heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei medegedeeld, dat er geen bezwaar tegen bestaat, indien lichtrecla me-installaties nu en dan overdag tus- schen 11 en 13 uur gedurende enkele oogenblikken in bedrijf worden gesteld, indien zulks in het belang van het onder houd en ten behoeve van de controle van de bedrijfsvaardigheid der desbetreffende apparaten noodig wordt geoordeeld. Dit geldt eveneens voor de vaststelling van eventueele, door luchtaanvallen aan deze lichtreclame-installaties toegebrachte schade. DE LOONEN IN DE METAALINDUSTRIE. Het College van Rgksbemiddelaars heeft, naar de Metaalbewerker mededeelt, zijn goedkeuring gehecht aan de loonregeling, waarover overeenstemming was verkregen tusschen den Metaalbond, de Vereeniging van R. K. werkgevers in de Metaalnijver heid en de Vereeniging van Prot. Chr. Me- taalindustriëelen eenerzijds en de samen werkende metaalbewerkersbonden ander zijds. Als datum, waarop de verhoogde loo- nen ingaan, is bepaald de eerste loonbe- taling na 16 Juni. De loonsverhooging om vat ongeveer 50.000 metaalbewerkers. Melk is goed voor eik en daarom is ze het troetelkind van de Keurings diensten (Pax-Holland) NA HET DRINKEN VAN NICOTINE OVERLEDEN. De landbouwer De M. te Sevenum, va der van een groot gezin, dronk bij ver gissing uit een flesch met verdunde nico tine, inplaats van uit een flesch met kof fie. Deze nicotine werd gebrukt voor het besproeien van fruitboomen in een boom gaard. De man overleed na enkele oogenblik ken. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Bij de eindgevechten ten Zuiden van Solloem in Noord-Afrika zijn opnieuw Britsche pantserwagens vernietigd en in luchtgevechten zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den ochtend van den 18den Juni hebben Duitsche gevechts vliegtuigen opnieuw militaire doelen van de Britsche vlootbasis Alexandrië met succes bestookt met zware brisantbom men. In de wateren rondom Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 5000 ton, die in een krachtig beschermd konvooi ten Noordoosten van Cromer voeren, tot zin ken gebracht. Gevechtsvliegtuigen heb ben met succes de havenwerken van Great Yarmouth en vliegvelden in het Zuidoosten van Engeland gebombardeerd. In versterkte mate zijn den laatsten trjd overdag en des nachts mijnen gelegd voor talrjjke Britsche havens. Opnieuw heeft de Britsche scheepvaart daardoor ernstige belemmeringen ondervonden en verliezen geleden. Afdeelingen gevechts vliegers van de luchtvloot van generaal- veldmaarschalk Kesselring hebben in die operatieseen bijzonder belangrijk aandeel gehad. Duitsche jagers hébben Woensdag over dag vier Britsche jagers neergeschoten, toen Britsche vliegtuigen het bezette ge bied langs de Kanaalkust trachtten te naderen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen op het kustgebied van West Duitschland laten vallen. Eenige burgers kwamen om het leven of werden gewonidl in woonwijken, onder meer tèj Hamburg en Bremen werden eenige ge bouwen vernield of beschadigd. Nacht jagers en afweergeschut hebben buiten gewoon veel succes gehad. Zij schoten acht detr aanvallende Britsche toestellen neer. Bij het afweren van rij andelij ke lucht aanvallen op Duitsch gebied hebben zich de volgende bemanningen van 'nachtja gers zeer onderscheiden1. Oberfeldwe- bel Gildner, Unteroffizier Poppelmeyer en Unteroffizier Schlein. 2. Eerste luitenant Prinz zu Lippe, Unteroffizier Rennette. 3. Eerste luitenant Semrau, Unteroffizier Peter en Unteroffizier Behrens. Oberfeld- webel Gildner behaalde in den afgeloo pen nacht zijn 12de overwinning. HET ITALIAANSCHE* Het 379ste communique van het Itali- aansche hoofdkwartier van gisteren luidt: In Noord Afrika bleef de luchtmacht de terugtrekkende resten der Britsche troepen bestoken. Men gaat thans over tot de zuivering van het terren, terwijl de. gevangenen en het door den vijand achter gelaten materiaal bijeengebracht worden. Het aantal buiten gevecht gestelde vijan delijke pantserwagens bedra -gt ongeveer, 200. Tijdens luchtgevechten zijn nog zeg vijandelijke toestellen neergeschoten. Ge durende de vier dagen van den slag bij Solloem heeft de Britsche luchtmacht dus 42 toestellen verloren. De verdedigings werken van Tobroek en Mersa Matroeh zijn gebombardeerd. Britsche toestellen hebben opnieuw Benghazi gebombardeerd* In Oost Afrika is de algemeene toestand in het gebied van Galla en Sidamo onver anderd gebleven. Bedrijvigheid van artille rie rondom Gondar, Britsch offensief tegen Damascus. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben' de Engelschen gisterochtend, na dat generaal Dentz een ultimatum van generaal Wilson had afgewezen, een of fensief tegen Damaskus geopend. Volgens berichten uit Beiroet heeft dfe poging van de Britsche strijdkrachten om in de richting Damascus op te rukken, een hardnekkige tegenactie van de Fransche strijdkrachten ontketend. De toestand aan het geheele Syrische front werd in Vichy gisteravond stationnair genoemd. De Fransche strijdkrachten hebben den vgan delijken aanval met een ernstigen tegen stand beantwoord. Fransche bommenwer pers hebben vijandelijke concentraties van pantserwagens in het gebied van Gezzine en Merdsj Ajoem aangevallen. Tijdens een luchtgevecht tusschen Fransche en Engel - sche vliegers hebben Fransche jachtvlie- gers een Engelsch vliegtuig neergeschoten en een tweede naar alle waarschijnlijkheid vernietigd. Twee Fransche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Naar men te Vichy ver. neemt hebben de Fransche luchtstrijd krachten op 17 Juh&=-26 Britsche vliegtui gen neergeschoten. Aan de kust zijn opnieuw Britsche zee- strijdkrachten verschenen, die een zekere activiteit hebben ontplooid. Volgens een te Vichy uit Beiroet ont vangen bericht hebben de Fransche lucht strijdkrachten Woensdagavond vijandelijke pantserafdeelingen in de buurt van Saida met succes gebombardeerd. Anderzijds hebben Fransehe zeestrijdkrachten de Brit sche stellingen in dezelfde buurt beschoten. Op het Syrische oorlogstooneel hebben ge motoriseerde Fransche strijdkrachten ze ventien vijandelijke officieren, onder wie een kolonel, en 500 manschappen gevan gen genomen en veel materiaal buitge maakt. Beiroet werd in den nacht van 17 op 18 Juni driemaal gebombardeerd. Er werd slechts geringe schade aangericht* Onder de burgerbevolking werden zes per sonen gedood en vijf gewond. In het bijzonder ondernamen de Engel schen ten noorden van Kissoeje gisteroch tend aanvallen, die echter met aanzien lijke verliezen voor de Engelschen konden worden afgeslagen. Een Fransch oorlogs schip heeft Australische troepenconcentra ties beschoten ten zuiden van Saida. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Het D.N.B. meldt uit Berlijn. De R.A.F. is vannacht met zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland gevlogen. Reeds bij de nadering konden de vijandelijke vlieg tuigen verspreid worden. Op eenige plaat sen vielen brisant- en brandbommen, die slechts geringe schade in woonwijken aan richtten. Belangrijke militaire doelen wer den niet getroffen. De Britsche luchtstrijdkrachten hebben Woensdagnacht bij him vlucht naar Noord- west-Duitschland weer uitsluitend woon wijken aangevallen en hebben ook titans weer ziekenhuizen tot doelwit van hun bommen genomen. Hoewel de daken van het Willehard-ziekenhuis in Bremen voor zien waren van Roode Kruis kenteekenen welke tot op grooten afstand zichtbaar zijn, vielen weer verscheidene brisantbom men van zwaar kaliber in de onmiddellijke nabijheid van het ziekenhuis. Engeland wil Amerikaansche technici aanwerven. Uit New York meldt het D.N.B. De Britsche regeering is in de Vereenigde Sta ten een groote campagne begonnen om dui zenden Amerikaansche technici, mecani ciens en vakheden voor Engeland aan te werven. De krijgsgevangenen op Kreta. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt bedraagt het totaal aantal der bg de gevechten op Kreta in Duitsche han den gevallen krijgsgevangenen volgens de tot dusver verrichte tellingen 18.735 man. Onder hen bevinden zich 5.608 Grieken, 13.123 Britten en eenige leden van andere nationaliteit. De Britsche gevangenen be staan uit 5.659 Engelschen, 2.883 Austra liërs, 1.593 Nieuw Zeelanders en de rest uit leden van het Britsche rijk, welker natio naliteit nog' nauwkeurig wordt vastge steld. DE GIETHOORNSCHE PUNTERS. De A.N.W.B. deelt mede, dat na overleg tusschen den burgemeester van Giethoorn en de Duitsche autoriteiten deze laatsten hebben goedgevonden, dat de zgn. „pun ters" te Giethoorn gebruikt kunnen worden voor dezelfde doeleinden, waarvoor zij be nut werden vóór het in werking treden van de verordening op de kustverdediging. De ze belangrijke beslissing maakt het moge- lgk, dat Giethoorn's voornaamste attractie en daarmee zgn karakter van toeristisch centrum kan behouden. Er wordt echter op gewezen, dat de toegestane verzachting op de verordening alleen geldt voor de zg. „punters". Vliegtuigen en duikbooten in actie. Donderdagmiddag zijn te Lissabon ver scheidene sehepeq^ van een Uiteengejaagd Engelsch convooi aangekomen. Volgens de verklaringen van de leden der beman ningen bevond het convooi zich, komende uit het Zuiden, op weg naar Engeland. Donderdagochtend om 4 uur wérd het convooi door een vijandelijke duikboot aan gevallen. Er ontstond een strijd tusschen dé in convooi varende schepen en de duik boot, aan welken strijd ook een vliegtuig déelriam. De leden der bemanningen wei geren mede te deelen welke schepen door dezen aanval zijn vernietigd. Een Duitsch gevechtsvliegtuig met groo te actieradius heeft, naar het D.N.B. ver neemt, gisteren radiografisch medegedeeld, dat het op den Atlantischen Oceaan, ten Westen van Gibraltar, een Britsch koop vaardijschip van 3000 brt. tot zinken heeft gebracht. Uit Madrid wordt nog gemeld, dat gis termorgen vroeg -drie gevechtsvliegtuigen van onbekende nationaliteit ter hoogte van Ajamonte (provincie Huelva) dicht bij de Portugeesche kust een bewapend Engelsch koopvaardijschip tot zinken hebben ge bracht. Het ongeveer 4 5000 groote schip werd door een der drie neergeworpen bom men getroffen en geraakte onmiddellijk in brand. Een groote menschenmenigte keek van de kust uit naar dit schouwspel, dat zich buiten de Spaansche territoriale wa teren afspeelde en hoorde duidelijk het mitrailleur vuur, waarmede het schip zich verdedigde. De overlevenden van het snel gezonken schip werden door een Portu- geesch vaartuig opgepikt. Engelsche aanval op Duitsch convooi afgeslagen. Naar het D.N.B. meldt hebben Britsche gevechtsvliegtuigen van het type Bristol Blenheim gisteravond onder bescherming van ongeveer twee dozijn jachtvliegtuigen getracht een Duitsch convooi aan de Ka naalkust aan te vallen. Acht Duitsche Messerschmitts 109, die het convooi ver gezelden, bonden onmiddellijk den strijd aan met den driemaal sterkeren vgand, dwongen de gevechtsvliegtuigen van den vgand hun bommenlast uit te werpen en noopten de jagers om te keeren. Het con vooi zette onbeschadigd en ongehinderd zijn reis voort Van Duitsche zijde zijn geen vliegtuigen verloren gegaan. NISSE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent L DE BLAAUWE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5