PHOVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT VRIJDAG 20 JUNI 1941 De driedaagsche slag bij Solloem. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) „Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN B'OER POSTREKENING 359300. PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. Directie F. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 143 HoofdredacteurJ. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd te 8 VLISSINGEN Redactie en Admlnii stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd telefoon 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd, telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES: Red. en Administr. Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Admini stratie Breedestraat 45, telefoon 102 SOUBURG i Kanaalstraat 45. teL 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, tel. 21 EEN ZWARTE DAG VOOR ENGELAND. Het Duitsch-Turksche verdrag in de wereldpers. Een verklaring van de Wilhelmstrasse. Ten aanzien van het vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije wordt in de Wilhelmstrasse naar het A.N.P. uit Ber lijn meldt, verklaard: Het sluiten van een verdrag van vriendschap tusschen Duitschland en Turkije is er een teeken voor, dat alle politieke gebeurtenissen en verande ringen van de laatste jaren niet ver mocht hebben, de oude banden van vriendschap tusschen Duitschland en Turkije te verstoren. De vriendschap, die sinds den tijd van Frederik den Grooten onafgebroken bestaat, heeft op de slagvelden van den wereldoorlog haar vuurproef doorstaan en door haar duurzaamheid een diep gevoel van ka meraadschap tusschen de beide dap pere naties te voorschijn geroepen, dat ook door misverstanden, die zich nu en dan voordeden, niet kon worden verstoord. De schepper van het nieuwe Turkije, de onvergetelijke staatsman en soldaat, Ke- mal Ataturk, had uit eerbied voor de wederzijdsche gemeenschappelijke belangen, de bestaande nauwe handelsbetrekkingen tusschen de beide landen zoo uitgebreid, dat Duitschland weer tot den eersten klant en eersten leverancier van Turkije werd, zooals dit reeds voor den wereldoor log het geval was. Duitschland heeft niet alleen belangrijke grondstoffen, die het dringend noodig heeft, als chroom, koper, wol, katoen, tabak, enz. van Turkije be trokken, doch ook alle landbouwoogsten, welke anders slechts moeilijk een afzetge bied gevonden hadden als vijgen, rozijnen, noten, enz. geregeld van Turkije overge nomen. TRADITIE VOORTGEZET. De opvolger van Ataturk, Ismet Inünu, door z\jn schitterende overwinningen in den ttjd na den wereldoorlog een der eerste medewerkers van Ataturk, hervat heden de oude traditie en bezegelt de be staande verhouding van vriendschap en kameraadschap in een zeer ernstigen tijd door een pact, dat weer duidelijke en vei lige betrekkingen tusschen de beide groote naties tot stand brengt, nadat vreemde elementen steeds geprobeerd hadden, de betrekkingen tusschen beide staten te -ver storen. Duitschland heeft uit de geschiede nis der laatste jaren de vaste overtui ging gekregen, dat Turkije een stabi- liseerend element van de rust en vrede in het Zuidoosten en Nabge Oosten is, waarin men vertrouwen moet hebben. Turkije van zijn kant heeft er in den afgelopen Balkanoorlog zich van kun nen -overtuigen, dat Duitschland geen territoriale belangen in het Zuidoos ten en Nabije Oosten heeft. Onze Führer heeft pas onlangs weer in zijn groote rede van 5 Mei op de vredes politiek van Turkije tegenover de Engel- sche machinaties gewezen en verklaard, dat hij er sinds de overneming van de macht naar gestreefd heeft, een nauwe, op doel treffendheid berustende samenwerking tus schen Duitschland en Turkije tot stand te brengen. Wanneer hij daarbij op Turkije als wonderbaarlijk voorbeeld voor de verhef fing uit het diepste ongeluk van den sma- delyken vrede van Versailles wees, heeft hij ons Duitschers daarmede tot het hart gesproken. Op dezelfde wijze heeft de Duce op 10 Juni uiting gegeven aan zijn vreugde, dat Turkije in dezen oorlog den weg van den vrede bewandeld heeft en heeft hij verklaard, dat Italië voornemens is, tegenover Turkije een politiek van goede verstandhouding en samenwerking te voe ren, gebaseerd op de overeenkomsten van 1928. VRIENDSCHAP NIET VERGETEN. Turkije kan er staat op maken, dat Duitschland zijn oude vriendschappen nooit zal vergeten en dat Turkije zich in tijden van nood altijd op de hulp van Duitschland verlaten kan. Zelfs toen de Turksche pers door misverstanden Buitschlands houding in dezen oorlog meende te moeten critisee- ren, heeft de Duitsche pers gezwegen, al was zij ook door de soms onbegrijpelijke houding van de Turksche bladen smarte lijk getroffen. Daarom is het van beteeke- nis, dat met verwijzing naar het gelukkige feit van het sluiten van dit verdrag, in een verklaring van de gevolmachtigden uiting gegeven wodt aan den wensch, dat pers en radio der beide landen bjj hun pu blicaties en uitzendingen geleid worden door' den geest van dit vriendschapsver drag. Een nog grootere beteekenis komt toe aan de uitgewisselde nota's, waarin eveneens onder verwijzing naar het geluk kige feit van het sluiten van dit verdrag het voornemen bekend wordt gemaakt, de handelsbetrekkingen tusschen de beide lan den te bevorderen en in binnenkort te openen onderhandelingen de bij verdrag te bepalen grondslagen voor de uitvoering van deze overeenkomst tot stand te bren gen. Tot zoover de verklaring van de Wil helmstrasse. Ten aanzien van de bewering, dat nauwe handelsbetrekkingen met Duitschland tot overheersching van de Balkanstaten leiden, haalt men de vol gende zinsnede aan uit de rede van den Führer in den Rijksdag op 4 Mei jl. „In werkelijkheid zou een dergelijke overheersching hoogstens van weder- keerigen aard kunnen zijn. Ja, men kan nog altijd eerder van machines af zien, dan van levensmiddelen en grond stoffen. Dientengevolge is de partner, die voor zijn machines graan of grond stoffen krijgt, wellicht nog meer ge bonden dan de ontvanger der indus trieproducten. In deze zaak bestaan geen overwinnaars of overwonnenen, er bestaan uitsluitend deelgenooten". DE DUITSCHE PERS OVER HET VERDRAG. In uitvoerige commentaren bespreken de Berlijnsche bladen het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag, waarbij zij voorop stellen, dat met dit verdrag het plan van de Britsche diplomatie mislukt is, om Tur kije op te nemen in haar tegen de asmo- gendheden gerichte politieke stelsel. De „Realpolitik" van Berlijn, zoo schrijven de bladen, heeft een overwinning behaald op de „illusiepolitiek" van Londen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" noemt het sluiten van het pact „een grooten po- litieken dag van de as", welke te waar- deeren valt als een overwinning van het vertrouwen over de geheele linie. Ineen gestort is het voldoende bekende systeem „eener" wereldheerschappij door geweld dadige overheersching van bondgenooten, die men in een politiek-militair net wil verstrikken en, zooals in den Engelschen oorlog aan groote en kleine naties met verschrikkelijke gevolgen bewezen is, op ze keren dag tot oorlogstooneel van vreemde belangen wil laten worden. In hetzelfde verband noemt de „Berliner Lokalanzeiger" de Duitsch-Turksche over eenkomsten de voor Engeland zwaarste diplomatieke nederlaag sinds geruimen tijd. De „Völkiscber Beobachter" is van mee ning, dat Engeland de hoofdschuldige is aan de tijdelijke vervreemding tusschen Duitschland en Turkije. DE BULGAAR SCHE OPVATTING. In verband met de nauwe betrekkingen, die Bulgarije met Duitschland zoowel als Turkije onderhoudt, heeft het vriendschaps verdrag tusschen deze beide staten natuur lijk zeer de aandacht getrokken, zoo meldt het D.N.B. uit Sofia. In politieke kringen te Sofia verbreidde zich het nieuws als een loopend vuurtje. Allerwege toonde men zich zeer voldaan over het verdrag. Men verklaart, dat thans het laatste element, dat in Zuidoost-Europa onrust zou kunnen verwekken, geëlimineerd is. Bovendien ef fent het verdrag den weg voor een soort gelijke Bulgaarsch-Turksche overeenkomst, waarnaar Sofia reeds lang streeft. LONDEN EN HET DUITSCH- TURKSCHE VERDRAG. De Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" constateert, dat de Londensche perscommentaren op de slui ting van het Duitsch-Turksche pact karig zjjn en schrijft, dat over Turkije geen woord gezegd wordt, ofschoon het bij het" uitbreken van den oorlog zoo trotsch als eerste geallieerde van Engeland werd aan gekondigd. De Engelsche pers houdtzich minder bezig met de beteekenis van het Duitsch-Turksche pact als weleer met dat gene, wat het niet beteekent. Het kan alles of niets beteekenen, schrijven volgens den correspondent de Engelsche bladen en zij trachten te verklaren, waarom dit pact niets beteekent. Duitsche maatregelen tegen Amerikaansche consulaire ambtenaren. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Den Amerikaanschen zaakgelastigde te Berlijn is gisteren in het ministerie van buiten- landsche zaken een nota overhandigd, waarin de rijksregeering er op wijst, dat het gedrag van de Amerikaansche consu laire ambtenaren en van het Amerikaan sche reisbureau „American Express Com pany" sedert langen tjjd aanleiding geeft tot ernstige protesten en dat die rijksre geering zich derhalve gedwongen ziet de Amerikaansche regeering te verzoeken alle Amerikaansche ambtenaren en Ameri kaansche employé's van de consulaten der Vereenigde Staten in het Duitsche rijk, alsmede in Noorwegen, Nederland, België Luxemburg, de bezette deelen van Frank rijk, in Servië en in de door de Duitsche troepen bezette deelen van Griekenland tot uiterlijk 15 Juli 1941 uit deze gebieden terug te roepen en de consulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting ge- eischt van de filialen van de American Express Company in de bovengenoemde gebieden en de terugroeping van het Ame rikaansche personeel van deze maatschap pij tot uiterlijk 15 Juli 1941, daar de Ame rican Express Company en het personeel hiervan zich op een wijze hebben gedra gen, die strijdig is met de belangen van het Duitsche rijk. Melk is goed voor elk, maar ook een Irissche dronk water uit een melkflesch Is op een warmen dag minstens even welkom (Pax-Holland) ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN In den afgeloopen nacht vlogen wederom eenige Britsche vliegtuigen boven ons land, die hier en daar bommen neerwierpen, welke geen noemenswaardige schade aan richtten. In verband met de mededeelingen in het Duitsche weermachtbericht over de groote successen van het Duitsche luchtwapen, kan vermeld worden, dat een deel van dit succes boven Nederlandsch gebied behaald werd onlangs werden boven ons land bin nen 48 uur tijds niet minder dan 8 Engel sche vliegtuigen omlaag geschoten. Bescherming van partij-uniformen. Het Rijkscommissariaat maakt bekent.. Zooals bekend is par. 5 van de wet te gen arglistige aanvallen op staat en par tij en tot bescherming van de partij-uni formen ook van kracht in de bezette Ne- derlandsche gebieden. Dit voorschrift zegt o.a., dat elkeen, die officieele partij-uni formen, uniformonderdeelen, uniformstof- fen, vlaggen of insignes van de nationaal- socialistische arbeiderspartij, haar onderaf- deelingen of de bij haar aangesloten orga nisaties als beroep vervaardigt, in voor raad heeft, te koop aanbiedt of anders zins in den handel brengt, daartoe een vergunning noodig heeft. Deze vergun ning wordt in het Duitsche rijk verstrekt door den Rijksthesaurier van de N.S.D.A. P. In verband met de bezetting van Ne derland is er echter een groote vraag naar de vermelde artikelen ontstaan, waaraan is voldaan door bemiddeling van de Duitsche dienstinstanties alsmede door deels uitgebreide bestellingen van indivi- dueele rijksduitschers bij Nederlandsche producenten of handelsfirma's, zonder dat het in elk afzonderlijk geval mogelijk was, de wettelijk voorgeschreven vergun ning te verkrijgen. De op 18 Juni in wer king getreden verordening nr. 107/41 van den Rijkscommissaris brengt hierin ver betering. Zij bepaalt, dat de vermelde ver gunning voortaan door den Rijkscommis saris (commissaris-generaal voor bijzonde re aangelegenheden) wordt verstrekt en stelt de voorwaarden voor de uitreiking daarvan vast. In de gevallen waarin deze vergunning geweigerd moet worden, wordt tevens een beslissing genomen over het productief maken van mogelijk aanwezige voorraden eventueel met billijke in achtneming van de belangen van denge- ne die het verzoekschrift indient zoo dat bedrijfsschade bij de uitvoering van de verordening vermeden wordt. De aandacht wordt erop gevestgd, dat het van af den dag waarop deze veror dening in werking treedt onverwijld, ver boden is een bedrijf voort te zetten dat aan een vergunning onderhevig is en dat de bepaling van par. 5 van de „Heim- tueckègesetz'*, volgens welke het verrich ten van aan vergunning onderhevige han delingen met gevangenisstraf van maximum twee jaar gestraft wordt indien zulk een vergunning niet volgens voorschrift werd aangevraagd, voortaan door de Duitsche rechtbanken in het bezette Nederlandsche gebied zonder uitzondering zal worden toegepast. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Ui Berlijn meldt het D.N.B. De Duit sche luchtactie boven Groot-Brittannië heeft zich vannacht, naar de Engelsche nieuwsdienst meedeelt, voornamelijk boven Oost-Engeland afgespeeld- Daar zijn bom men gevallen en is aanzienlijke schade aangericht. Nieuwe bonaanwijzingen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat de volgende bonnen zijn aange wezen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen. BROOD, GEBAK. Bon „23" van de broodkaart23 Juni t.m. 6 Juli, 200 gram brood of twee rant soenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak isbeschuit 75 gram, biscuits en wafels 75 gram, andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (bijv. bo terletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. AARDAPPELEN. Bon „07" van de aardappelendistributie- bonkaart 23 Juni t.m. 29 Juni, 2 kg. per bon. MELK. Bon „22" van de melkkaart.: 23 Juni t.m. 29 Juni 1% liter per bon. EIEREN. Bon „37" van de „bonkaart algemeen" i 23 Juni t.m. 29 Juni, een ei per bon. Bon „99" van de „bonkaart algemeen'* 23 Juni t.m. 6 Juli, een ei per bon. SUIKER. Bon „56" van de „bonkaart algemeen" ;j 23 Juni t.m. 6 Juli, 1 kg. suiker per bom KOFFIESURROGAAT/THEE. Bon „46" van de „bonkaart algemeen" 23 Juni t.m. 20 Juli, 250 gram koffiesurro- gaat of 40 gram thee per bon. De bonnen welke zijn geldig verklaard vóór een op Zondag of Maandag aanvan gende distributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. De beschikking Inzake inlevering van metalen. Naar de N.R.Crt. verneemt houdt de be schikking betreffende de inlevering van de metalen koper, nikkel, tin en lood ook in, dat de winkel- en magazijn-voorraden van verzilverde artikelen en andere van een le geering van genoemde metalen vervaar digde voorwerpen door de bepalingen der beschikking geblokkeerd moeten worden geacht, zoodat verkoop of aflevering niet mag plaats vinden. Minstens 150 Britsche pantserwagens vernietigd. DE DRIEDAAGSCHE SLAG BIJ SOLLOEM. Minstens 150 Britsche pantserwagens vernietigd. De grootte van de Britsche nederlaag bij Solloem kan pas geleidelijk in haar vol len omvang overzien worden, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. Volgens voorloopige gegevens werden minstens 150 Britsche pantserwagens vernietigd of door de Duitsche troepen als buit binnenge haald. Bovendien zijn den Duitschers aan oorlogsmateriaal in handen gevallen stuk ken veldgeschut en pantserafweerkanon- nen. Duitsche gevechtswagens brachten op 17 Juni bij krachtige tegenaanvallen en na een feilen strijd een Britsche batterij tot zwijgen en drongen tot de stelling van deze batterij door. Een aantal stukken geschut viel hun in handen. Een Duitsche afdeeling luchtafweerge schut heeft 80 Britsche pantserwagens stukgeschoten. Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, heeft de driedaagsche slag bij Solloem den troepen buitengewoon zware middelde temperatuur 55 graden Celsius, eischen gesteld. Des middags was de ge- De bemanning der pantserwagens had het nog zwaarder tengevolge van de hitte, die zich in de wagens ontwikkelde. De bataljonscommandant van het infanterie- regiment, dat den Halfapas moest verde digen, heeft zich bijzonder onderscheiden. Drie dagen lang hield hij dezen pas met zijn Duitsche en Italiaansche troepen, tegen de talrijke aanvallen van een groote over macht, tot hij met zijn dappere mannen door tegenaanvallen ontzet werd. De tactische plannen van generaal Wavell onthuld. De slag bij Solloem, die met een Britsche nederlaag geëindigd is, heeft naar het D.N.B. meldt in menig opzicht de tactische plannen van generaal Wavell in Noord- Afrika onthuld. Bij het begin van den inval in Syrië meende het Britsche commando te i kunnen verwachten, dat Duitschland in Syrië militair zou ingrijpen. Met het oog op de verwachte verzwakking van het Duitsch-Italiaansche front in Noord-Afrika wilde Wavell in Cyrenaica een Britsche overwinning afdwingen om het verdwijnen de Britsche prestige nieuw leven in te bla zen. Het groote Duitsche succes heeft ook deze Britsche manoeuvre op vernietigende wijze verijdeld, hetgeen een zeer ontnuch terende uitwerking zal hebben op de ver dere Britsche militaire plannen in de Middellandsche zee. De meening van de New York Times. Over de Engelsche nederlaag bij Solloem schrijft de New York Times, dat men óp grond van het feit, dat de Engelschen honderden tanks in den strijd brachten, een grootscheepsche onderneming verwachtte. Maar in plaats van dat zij de Duitschers in den val lokten, moesten de Engelschen voor een terugweg vechten. Dit was de eerste slag, waarin de Engelschen in aan tal tanks en vliegtuigen even sterk waren, doch ook deze strijd heeft bewezen, dat de Duitsche uitrusting superieur is. Vooral is gebleken, dat de Britsche luchtmacht geenszins sterk genoeg is om hetzelfde te presteeren als de Duitsche. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP. ALEXANDRIE. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 17 op 18 Juni wederom de haven van Alexandrie (Egypte) vanaf Kreta op koene wijze aangevallen. De voor: de ravitailleering van het Britsche nijl- leger en de troepen van Wavell in Noord- Afrika uiterst belangrijke haveninstallaties werden succesvol met bommen van zwaar: en zeer zwaar kaliber bestookt. Een Brit sche afweerbatterij werd met bommen tot zwijgen gebracht Het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken heeft medegedeeld, dat de laatste luchtaanval op Alexandrie ongeveer een uur heeft geduurd. Totdusver is er een slachtoffer te betreuren. De schade is aanzienlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1