STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissingen. Burgerlijke Stand STADSNIEUWS Goes. Kerk- en Schoolnieuws 00STKAPELLE. DE HEER KöGELER NEEMT ONTSLAG ALS WETHOUDER. Naar wij vernemen heeft de heer J. W. Kögeler tegen het einde van de loopende maand ontslag genomen als wethouder, in verband met zijn persoonlijke werkzaamhe den. Zooals men zich zal herinneren," had de heer Kögeler deetflds maar tfldelflk ver lof bekomen van zijn directie om de functie van wethouder op zich te nemen. Aanvan kelijk had hij toestemming tot eind 1940, welke termtjn in verband met het belang <Jter gemeente voor eenigen tijd werd ver lengd, totdat thans ook aan die termijn een einde is gekomen. De heer Kögeler heeft in de vergadering van den Raad op den dag van de verwoes ting van een deel der stad op 17 Mei 1940, in de Oude Vierschaar op aandrang van de toen aanwezige leden het tijdelijk wethou derschap aangenomen, omdat de toenma lige wethouder de heer Boasson, de ge meente had verlaten. Ook toen nam de heer Kögeler de benoeming aan onder voorbehoud van goedkeuring door zijn di- rectie. Toen na een paar maanden de heer Boasson terugkeerde bedankte deze defini tief als wethouder en in de daarop vol gende raadsvergadering heeft de raad met op één na algemeene stemmen den heer Kögeler, die getoond had hoe serieus hij zyn taak opvatte, wederom op deze ver antwoordelijke, plaats gezet. Ook toen aan vaarde de gekozene onder voorbehoud. Het is zeker te betreuren, dat aan het wethouderschap van den heer Kögeler reeds na 13 maanden een einde komt, want hij heeft zich geheel aan die taak gegeven en daarbij groote kennis van zaken aan den dag gelegd. In de raadsvergadering van Vrijdag 27 Juni zal de raad, zooals de agenda in dit nummer aangeeft aan het einde in de va cature voorzien. BIJ WARM WEER EEN KOELE DRONK van Melk-shakes, Een mixed Ijsdrank in diverse smaken. KENT U ZE? NIET DUUR LUNCHROOM' PETERSE DAM MIDDELBURG. DE HEER MONDEEL BEDANKT ALS RAADSLID. De heer J. Mondeel, die gedurende bijna 10 jaar lid is geweest van den gemeente- i-aad en o.a. als lid, thans voorzitter van de Gommissle van Financiën - eel in het belang der gemeente heeft verricht, heeft wegens zrjn vertrek naar Amsterdam, bericht ge zonden zijn lidmaatschap te moeten neer leggen. MOLENWATERCONCERT. Morgenavond geeft het Middelburgsch Muziekkorps om 8 uur weder een concert op het Molenwater. Het programma begint en eindigt met een marsch, want de toegift van vroeger is vervallen. Ditmaal is de slotmarsch wel zeer juist voor dezen tijd. Het is „Vol houden" een compositie van den directeur. Verder vermeldt het programma een der den marsch en een zevental nummers van verschillenden aard. VOORSTELLEN VOOR DEN RAAD VAN MIDDELBURG. Aankoop gebouwen. Bij de openbare veilingen op 29 Mei en 5 Juni kwamen o.m. aan de beurt het huis en erf Dampoortstraat 2, en een pakhuis en erf aan het Gat van Ponse. Waar het eerste huis uitsteekt buiten de bestaande en nog verder buiten de ter plaatse ge dachte rooilyn, tenvyl het tweede ligt ter plaatse waar in het nieuwe uitbreidings plan een stx-aat is ontworpen, achtten B. en W. het een gemeentebelang deze panden aan te koopen. Nadat zij er zich van hadden vergewist, dat noch de Raad, noch Ged. Staten tegen deze aankoopen bezwaar hadden, zijn beide aangekocht, en B. en W. stellen den Raad voor het daartoe strek kend besluit te bekrachtigen. Inwendige aankleeding en meubilee ring van het Stadhuis. Bij het voorstel tot herstel tot herbouw van het Stadhuis deelden B. en W. mede, zal in de verschillende ruimten van het te restaureeren Gothische gedeelte dat voor namelijk voor representatieve functies zal worden gebruikt, „de Gothische sfeer zoo veel mogelijk terug gevonden moeten wor den zjj het dan met gebruikmaking van moderne techniek. Overigens vraagt juist die Gothische sfeer naar eenvoud in de behandeling der wanden, bekleeding hier en daar met eiken lambrizeeringen, soms rij kere vloeren en verder aankleeding met koperen kronen, gobelins en goed meu bilair. Waar de inwendige aankleeding en meu bileering van dit Gothische gedeelte zeer bijzondere eischen ctelt, hebben B. en W. gemeend goed te doen hiervoor een kleine commissie van advies in het leven te roe pen, van welke een volkomen deskundig oordeel mag worden verwacht. Als leden dier Commissie werden uitgenoodigd jkvr. dr. C. H. de Jonge, directrice van het ge meentelijk Centraal Museum te Utrecht, de heer dr. F. Schmidt Degener, hoofd directeur van het Rijksmuseum te Amster dam en de architect ir. A. van der Steur te Rotterdam. Het stemt B. en W. tot zeer bijzondere voldoening hieraan te mogen toevoegen, dat alle uitgenoodigden zich welwillend bereid hebben verklaard als lid in de Commissie zitting te nemen. Hun groote kennis en rijke ervaring zal er ongetwijfeld in zeer belangrijke mate toe kunnen bijdra gen om het prachtige Stadhuis weder in volle, glorie te doen herleven. FINANCIERING VAN HERBOUW PLANNEN. B. en W. doen aan den gemeenteraad mededeeling van een uitvoerig schrijven van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw, betreffende de financiering van de herbouwplannen. De Algemeen gemachtigde deelt mede, dat hij met den voorzitter van den Raad eenigen tijd geleden reeds mondeling het vraagstuk der financiering van herbouw plannen heeft besproken. Hij acht het wenschelijk den toen uitgestippelden ge dragslijn schriftelijk te bevestigen. Deze houdt in hetgeen reeds bekend is, nml. dat voorschotten door het rjjk aan de gemeen ten worden verstrekt en dat deze de voor schotten onder gelijke voorwaarden van rente en aflossing en onder verband van hypotheek doorgeven aan de belangheb benden. Van eventueel verlies wegens wan betaling, komt 9/10 voor rekening van het Rijk en het overige voor die der gemeente. Van de bijdragen fonds perdu komen de kosten geheel ten laste van het Rijk. Dan komt de Gemachtigde tot de wyze waarop steun kan worden gegeven en wel een bouwpremie van 10 der Rijksbij drage voor hen, die hun pand voor 1 Jan. 1942 hebben opgebouwd hypothecaire voorschotten tegen normale rente en aflossing van respectievelijk 4 en 2 per jaarhypothecaire voor schotten met faciliteiten op het gebied van rente en/of aflossing en een bijdrage A fonds perdu welke met de eerst ge noemde premie ten hoogste 40 van de Rijksbijdrage terzake van oorlogsgeweld- schade mag beloopen. De bijzondere faciliv teiten van overheidswege zullen nimmer meer dan 40 der bouwkosten mogen be dragen. Herinnerd wordt er dan verder aan, dat men zich voor herbouw van een verwoest perceel op denzelfden grond tot den technischen dienst der gemeente moet wenden, doch voor bouwen op onteigende gronden tot de Stichting Herbouw Middel burg. Na goedkeuring der plannen komt de financiering aan de orde, waarbij de be trokkene zich zoo noodig tot genoemde stichting kan wenden. Deze zal een schema van financiering ontwerpen en met be langhebbenden bespreken en dan ter goed keuring aan den gemachtigde toezenden. In afwachting van de definitieve vaststel ling van 'de bedragen terzake bijdragen a fondis perdu en terzake van de hypothe caire voorschotten, kunnen aan de belang hebbenden voorschotten worden verstrekt, waartoe ir. Ringers de middelen op aan vraag aan de gemeente zal verschaffen. Eerst moet aan de getroffenen het voor schot op de Rijksbijdrage worden gegeven en daarna de bijdrage a fonds per-ciiu. In de door de gemeente, voor deze beta lingen benoodigde kasmiddelen zal de ge machtigde voorzien door verstrekking van voorschotten, welke kunnen worden aan gevraagd in ronde sommen van 1000. Bereids heeft ir. Ringers opdracht gegeven om aan de gemeente een bedrag van 100.000 in rekening-courant te verstrek ken. B. en W. hebben het voornemen zoo spoedig mogelijk met een voorstel terzake tot den Raad te komen. KAN DE BOTERMARKT HERRIJZEN? Aangezien in verschillende kringen de wensch schijnt te leven, dat de Botermarkt of z.g. Heerenbeurs zal worden hersteld op de oude of ongeveer de oude plaat3, hebben burgemeester en wethouders gemeend een commissie van advies in het leven te moe ten roepen om hun over deze vraagstuk ken te adviseeren, daarbij rekening houden de met historische en op traditie gegron de argumenten, doch tevens met stede- bouwkundige, economische en financieele overwegingen. Tot het zitting nemen in de ze commissie hebben zich bereid verklaard de heeren: W. Berdenis van Berlekom, voorzitter der Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland. Mr. J. F. van Deinse, advocaat en procu reur. Mr. J. A. Dumon Tak, voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. C. Franse, landbouwkundige. P. Jac. Jansen, directeur van Gemeente werken. M. Kleinepier, secretaris van den Kring Walcheren der Z.L.M. J. A. M. Lamb.ermont, voorzitter der R. K. Middenstandsvereeuiging „De Hanze". Ir. H. de Lussanet de la Sablonière, ar chitect van den Rijksgebouwendienst be last met den herbouw der Abdijgeböuwen. Jhr. Ir. J. de Ranitz, inspecteur der Volksgezondheid. L. A. Stofkoper, voorzitter der Vereeni ging „Handelsbelang". Dr. W. S. Unger, gemeente-archivaris. Ir. P. Verhagen Lzn., directeur der Stich ting „Herbouw Middelburg". C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent. De heer Van Deinse en de heer Unger zullen resp. het voorzitterschap en het secretariaat der commissie op zich ne men. VERKEERSOVERTREDINGEN. De politie heeft weder verscnillende pro cessen-verbaal opgemaakt wegens verkeers overtredingen. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in het ka naal was heden 67 graden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 nm. tot 8 nm. kinderportemonnaie vul potlood identiteitsbewijs ten name van A. G.kinderjas huissleutelportefeuille zonder inhoud huissleutèlportemonnaie portemonnaie inhoudende bonnen porte monnaie met inhoud dameshandschoen. Bij vinders étui met rozenkrans, J. Hoo- gesteger, Spuistraat 25 papieren gulden, Postkantoor portemonnaie met inhoud, P. Berwald, Breestraat 73 portemonnaie met inhoud, S. Schuilwerve, Achtersingel 2 houten duimstok, P. Cornu, Noordweg B 8 St. Laurens oorbelletje, C. de Vos, St. Se- bastiaanstraat 19 regenkapje, N. de Witte, Emmastraat 17 bruin kinderschoentje, A. Jansen van Rozendaal, Armeniaansch- schuitvlot 12tabakspijp, A. Jacobson, Lange Delft 123 pakhuissleutel, R. den Hollander, Segeersweg 7donkerblauwe muts, M. van Kerkvoort, Hoogstraat 17 bruine boodschaptasch, mej. v. d. Bosse, Wilhelminastraat 3 blauw zwempak, P. DE BLOKPLOEG GEORGANISEERD. Blok 8 kan tot voorbéeld gesteld worden. Eenige maanden geleden maakten wij melding van de vergevorderde plannen tot vorming van blokploegen in alle deelen der stad, teneinde bij aanvallen met brand bommen enz., waardoor op verschillende plaatsen tegelijkertijd kleine branden kun nen ontstaan, direct zoo effectief mogelijk te kunnen optreden. Iedere blokploeg die bestaat uit een aantal bewoners van een bepaalde hui zenblok, heeft tot taak brj een bominslag in haar rayon, de bewoners te hulp te snellen en hun de helpende hand te bie den en met het haar ter beschikking staan de klein materiaal zoo mogelijk een brand in den kiem te smoren. Neemt de brand een grooteren omvang aan, dan kan de plaat selijke brandweer in actie komen. De er varing heeft reeds geleerd dat bij een aan val met brandbommen, een snel optreden meestal grooter onheil kan voorkomen. De blokploeg is dan ook eigenlijk zelf bescherming en een burenhulp in georgani seerd verband. De organisatie van de blokploe gen is thans vrywel gereed. De ge meente is in 35 blokken verdeeld, waai-van 32 bewoond zyn. In al deze blokken zijn blokhoofden en plaatsver vangende blokhoofden door den burge meester aangewezen, die onder de buurtbewoners een aantal helpers hebben aangezocht of aangewezen. Momenteel zyn in totaal ruim 350 man nen by deze blokploegen betrokken. De sterkte van iedere blokploeg varieert van 10 tot 18 personen. Dezer dagen iÊ vanwege den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst een aanvang gemaakt met het uitreiken, van de mate rialen. Iedere blokploeg krijgt de beschik king over een emmerspuit, een brancard, een verbandtasch, een gereedschapbord met hamer, koevoet enz., enkele blauwe zak lantaarns en een aantal zandzakken. Voorts wordt voor ieder lid een stalen helm beschikbaar gesteld, terwyl men bo vendien een legitimatiebewys ontvangt. Hoe wel het eigeniyk vrjj logisch is, wordt er hierby op gewezen dat dit bewys den be zitter alleen bij bominslag in eigen blok het recht geeft zich na den gezetten tijd op straat te bevinden. De taak van de blokploeg is alleen in actie te komen wanneer zich een ongeval in haar blok heeft voorgedaan. Bij luchtalarm mogen ook de leden van de blokploeg niet op straat komen. Zij be geven zich slechts op straat by bominslag in hun naaste omgeving, dus indien deze inslag in hun blok plaats vindt. Hun taak is dan zéér veelzydig, want zij .moeten de eerste klappen opvangen het begin van branden zullen zy trachten te blusschen, zy zullen direct kunnen beginnen met het red den van slachtoffers uit getroffen huizen, zy zullen de straten kunnen afzetten en zoowel het Hoofd luchtbeschermingsdienst den stand van zaken rapporteeren. Hun menschlievende taak is dus zéér veelzydig Naast het blusschen van branden zullen zy dus ook de eerste medische hulp moeten kunnen verleenen daartoe zullen enkele leden van de blokploeg een cursus in de E.H.B.O. moeten volgen. Voorts kan nog worden gemeld dat het personeel van de blokploeg tegen financieele gevolgen van een eventueel ongeval verze kerd is ingevolge de Luchtbeschermings ongevallenwet, indien zij althans van den burgemeester een vordering ex. artikel 12 der Luchtbeschermingswet hebben ontvan gen. In den centralen post blok 8. Alle bovengenoemde mededeelingen deed de heer P. L. Abrahamse, secretaris van den luchtbeschermingsdienst, bij de opening van den centralen post van blok 8 (Klei ne MarktSt. JacobsstraatBellamypark Groenewoud enz.) in een lokaal van de Avondschool voor Nyverheidsonderwys in de Rioolstraat. Het blokhoofd en het plv, blokhoofd, de heeren Schroote en Van der Maden hebben hier met groote voortvarend heid de handen aan den ploeg geslagen en gedachtig aan het gezegde: Wat ge doet, doet dat goed een blokploeg gevormd die zeker allen anderen ten voorbeeld gesteld kan worden. Nadat een onoogiyke rommelbergplaats geheel was leeggehaald hebben genoemde heeren en hun helpers dit lokaaltje opge- Cornelissen, Gem. Zwemschoolzwart vul potlood, G. van Offenbeek, Klein Vlaande ren 53 leeren dameshandschoen, W. Goed hart, Hoogstraat 14 hoofddoek, W. Castel, Schuitvlotstraat 32 hondenpenning, J. Niesthoven, Vlissingsch Wagenplein 4 vul pen, P. A. van Keulen, Vlasmarkt 43 gym nastiekschoen, J. Bakker, Karelsgang 36 kinderportemonnaie, M. den Hollander, Se geersweg 7 ketting, H. Huibregtse, Brak straat 33 sjaal met zwarte rand, L. Cleem- put, Gravenstraat 67damespolshorloge, W. Vader, Nieuwe Vlissingscheweg 120 mes in schede, J, de Vos, Seissingel 90 hondenpenning, L. Barentse, Kapellestraat A 22, Veere sok, L. Baas, Noordweg B 185; pakje kleeren, Van Luyk, Vlissingsch Wa genplein 16 fietstaschje met inhoud, J. Gillissen, Jodengang 4 vleeschbonnen, C. Polderman, Singelstraat 1zakétui met 2 kammetjes, P. Vendevielle, Nederstraat 5 beige poppenmanteltje, E. Bets, Nadorst- weg 27 gummie bal, J. Romp, Veersche- singel 246oud zilveren broche, R. E. Kampman, Veersche singel 46halsket tinkje, J. C. v. d. Berg, Spanjaardstraat 19; bybeltje ten name van P. de W., Platteeuw, Veerschesingel 33 hondenriem met pen ning, J. H. Goossens, Seisweg 1 bruin jon genspetje, J. Sinke, Bellinkstraat 47 para- pluie, F. Willemse, Lange Geere 22 (2 x bellen) filmpje, mej. Barends, Veersche singel 86 zilverbon, A. de Nood, Nieuwer- kerkerweg B 52, Nieuw- en Sint Joosland rugzak, inhoudende een doos met brood en een flesch chocolademelk, Gemeente-secre tarie Grijpskerke, tusschen 9.3012 uur. N.B. Indien bij één der vinders voorwer pen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie alhier, knapt, met bescheiden middelen er een ge zellig cachet aan gegeven en wat nog be langrijker is, het materiaal uitgebreid en de diensten van het personeel tot in de finesses geregeld. Dezer dagen vond dan de min of meer officieele opening plaats. Naast het perso neel waren hier mede de heeren Abraham- se en Priester van den gem. luchtbescher mingsdienst en de heer Van Dorp, com mandant van de brandweer aanwezig. Nadat het blokhoofd, de heer Schroote het ontstaan van den blokpost op hu moristische wijze had geschetst en had ge tuigd van het enthousiasme waarmee de verschillende heeren aan den slag waren gegaan om alles tot in de puntjes in orde te brengen, gaf de heer Abrahamse een uit eenzetting van de taak van de blokploeg, zooals hierboven beschreven. Hierna volgde de uitreiking van de ge heel opgeknapte en van een embleem voor ziene helmen, waarna de diensten enz. in den breede werden besproken. Uit de besprekingen bleek verder dat den bewoners van het blok verzocht zal worden een vrijwillige bydrage te verstrek ken voor het dekken van de niet te ver- myden onkosten die nu eenmaal aan iedere organisatie zijn verbonden. Dit temeer daar het materiaal nog werd uitgebreid om de paraatheid enz. te verhoogen. Zoo werden byv. enkele emmers aangeschaft om een zgn. ketting te kunnen vormen, terwijl ook nog een tuinslang met straal- pijp werd gekocht, zoodat met de emmer spuit meegerekend, zoo noodig met drie „stralen" water gegeven kan worden. Voorts heeft men de beschikking over een flinken materiaalwagen, zoodat alles tip top in orde is. Terecht spraken de heeren Van Dorp en Abrahamse aan het einde der vergadering dan ook enkele van byzonderé waardeering getuigende woorden tot de le den van blok 8. Mochten andere blokploegen meer willen weten over de inrichting van dezen post en de indeeling van den dienst, dan zyn de heeren Schroote en Van der Maden te allen tijde gaarne bereid hierover inlichtingen te verstrekken. BEDRIJFSVOETBAL. Uitslagen 18 Juni. T.V.V.C.V.V. 7—0 De stand is thans als volgt Scheldemeeuwen 4 4 0 0 8 28—4 Gereedschapwerkpl. 3 3 0 0 6 23—2 Brandweer 2 2 O 0 4 11—0 Prov. Z. Courant 2 2 0 0 4 6—2 T.V.V. 3 2 0 1 4 13—6 Loodswezen 3 2 0 1 4 19—14 Tlmmgrloods 3 2 0 1 4 13—8 Scheldemusschen 3 2 0 1 4 10—7 Rep. Werkplaats 3 2 0 1 4 8—7 Ambt. Schelde 2 1 0 1 2 10—4 Plaatwerkery 2 1 0 1 2 4—4 P.T.T. 2 1 0 1 2 5—6 Bakkersgezellen 2 0 1 1 1 4—6 M.R.P.S. 3 0 1 2 1 8—11 Laschboog 3 0 1 2 1 4—20 Gemeentehuis 4 0 1 3 1 4—15 C.V.V. (Broederb.) 4 0 0 4 0 6—26 Geneesk. Dienst 4 0 0 4 0 2—32 GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zyn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: eenige da mes- en heerenrijwielen; twee looden buisjes en een huissleutel (lang model); en dat inlichtingen zyn te bekomen om trent: blauwe overall by firma Van der Meer, Nieuwstraat; blauwe garbardine re genjas bij C. de Bruine, Crocuslaan 6; grij ze emaille drinkbus by Fleurbaaij, C. Bus- kenstraat 23 beneden; koopmansbeurs met geld bij Mej. Meulblok, Primulalaan 4; paar sokken t.j A. Dingemanse, Baljuw straat 20; portemonnaie met geld bij Val- star, Verk. Quakkkelaarstraat 187; lin nen dubbelen rijwieltasch by Verbeek, Verk. Quakkelaarstraat 116; scheepje (speelgoed) by Jan van Stee, Noordstraat 68; twee toiletstoelen by Portierswacht Kon. Maatsch. „De Schelde"; huissleutel met ketting by K. Schroevers, Oranje straat 13; flesch met inhoud bij J. Groe- neveld, Vrouwestraat 45; opvouwbare me ter by J. Butler, Boul. De Ruyter 46; kort damesjasje, grijze stof, by B. van de Ket terij, Gravenstraat 9; kindermuts met roo- de pluim by P. Daane, Koningsweg 5 beneden; bruine portemonnaie met eenig geld by wed. Daane, Korte Zelke 22; gry's kinderjasje bij Koster, Verk. Quakkelaar straat '133; zilveren hartje, waarin foto van een jongen of een meLje, by R. Al- bregt, Boul. Bankert 56; huissleutel bij de Klerk, Molenstraat 37; kinderkruiwagen tje bij Goedbloed, Hendrikstraat 4; paar bruine kindersandalen bij C. de Mey, Lan ge Zelke 45; rol brandweerslang bij W. Vos, Steenenbeer 13; gouden dames ringetje by K. van Belzen, Beurssstraat 11. VLISSINGEN. Van 1619 Juni. Ondertrouwd: P. van der Hof, 25 j. en M. de Ridder 25 j.; P. Poppe, 45 j. cn J. P. de Graaf, 21 j.; N. Jansingh, 27 j. ec A. M. J. de Vey, 26 j. Overleden: W. S. Burgerhoff, 71 j. wede. van A. Streefkerk. L. H. de Kat, 78 j. vrouw van C. Baan. GOES. Geboren: Flip, z.v. Adriaan Johannes Flipse en Dina Adriana Meyer. Overleden: Anna Catharina Koch, oud 66 j. vrouw van Laurus Adriaan de Jonge te Heinkenszand. KOUDEKERKE. Over de maand Mei. Geboren: Cornelis Marinus, zoon van M. J. Adriaansen en C. van de Kroo. Klaas, zoon van S. de Kam en J. Verhage. Leuntje, dochter van P. Simonse en L. Vos. Robert Hans, zoon van J. A. Stroo en van J. de Ridder. Wynandus Pieter Maria, zoon van G. H. Vierhout en van L. C. Hemelaar. Wil- helmina Juliana, dochter van J. Louws en van L. Provoost. Jan Marinus, zoon van J. Eversen en van C. de Wyze. Charles An- thonius Maria, zoon van C. F. Elslander en van H. van Son. Maria, dochter van A. de Priester en van P. Burgraaf. Jannis Willem, zoon van F. P. J. Christiaansen en NEDERLAND IN DE BRANDING. Vergadering van de N.S.B. In het Schuttershof werd gisteren een goed bezochte vergadering van de N.S.B. gehouden in welke de heer J. H. L. de Bruin sprak over„Nederland in de bran ding". De groepsleider, de heer Dagevos, sprak een openingswoord, waarna de heer De Bruin het woord verkreeg. Spr. wees op de terreurcampagne, die zoowel hier als el ders tegen de N.S.B. wordt gevoerd. Een terreur, die een gevolg is van de voorlich ting door de tegenstanders, in welk ver hand spr. scherpe critiek leverde op de houding van vele geestelyken. Er zal eeni ge opruiming moeten worden gehouden. Spr. lichtte een en ander met voorbeel den toe. Anderen staan niet zoo afzijdig, maar zy denken er is toch misschien nog een kansje, dat Engeland wint, en als ik dan N.S.B.-er ben, ben ik niet gelukkig. Als Duitschland gewonnen heeft word ik wel lid van de N.S.B. Maar deze, en zoo zyn er velen, vergeten, dat Nederland zich thans in de branding bevindt. Het gaat er om, dat het Nederlandsche volk nu zijn plaats bepaalt. Spr. zeide echter te ver wachten, dat wanneer Duitschland straks gewonnen heeft de deur van de N.S.B. wel gesloten zal worden. Spr. hekelde dan de onwaarachtigheid van het Nederlandsche volk. Men noemt elkaar vriend en broeder, maar meent er in wezen niets van.En toch zwepen wij ons volk niet, aldus spr., omdat we er geen goeds in zien, maar omdat het Neder landsche volk niet is zooals het zich nu toont. „Wij moeten er op slaan, tot de echte, Nederlandsche ziel weer naar bo ven komt". Velen meenen nog, dat Engeland winnen zal. Maar hoe kan men toch zoo dom zyn om te denken, dat dan alles weer zal worden gelijk vroeger was. Dan zou Enge land hier komen en nooit weer weggaan. Dan zou Engeland wel zorgen, dat Duitschland nooit weer kans. kreeg om naar de Noordzeekust op te rukken. En was het thans zoo, dat alleen twee landen in oorlog waren, dan zouden wij zeggenlaten wij maar eens kijken hoe dat afloopt. Maar er wordt een nieuwe wereld geboren deze oorlog beslist over het geheele wereldbeeld. Dat ls een stryd tusschen het goede en het kwade. Het kwade, het duivelsche kapitalistische stel sel, dat zyn hoofdvertegenwoordigers heeft irf Engeland en Amerika. Deze stryd is de groote kans om tot meer gerechtigheid te komen, en dat Duitschland deze strijd wint is niet alleen het gevolg van zijn betere wapenen, maar omdat het strijdt voor een groot ideaal. Spr. zette dan uiteen, dat in het natio- naal-socialisme het nationale niet van het socialisme te scheiden is. Die beiden zijn één geheel. Het is de lotsverbondenheid -door het bloed. Spr. behandelde in dit ver band het Jodenprobleem en betoogde voorts: Thans gaat het er om, of wij straks zullen kunnen zeggen, dat het Ne derlandsche volk een hechte hoeksteen wil zijn van het gróbte Germaansche volk, dat door Adolf Hitler opgebouwd wordt. En daartoe hebben wij maar één pleitbezorger: Mussert. Wy moeten nu de ziel winnen van het Nederlandsche volk, aldus spr., en dat gaat niet in één of zelfs vyf jaar. Wy wer ken voor de volgende generatie, voor onze kinderen, wy stryden voor een betere, rechtvaardige mensch, voor een nieuwe mensch. De kerk is haar taak niet nage komen. Het nationaal-socialisme strydt daarom ook voor zuiverheid op kerkelyk gebied. U kunt u thans nog inzetten voor den stryd voor uw volk, aldus spr., en daar voor moet ge het liefste inzetten wat ge hebt, het groote offer willen brengen. Nadat spr. zijn rede, die herhaaldeiyk door applaus onderbroken was beëindigd had. werden na de pauze nog enkele vra gen door hem beantwoord. STEEDS BRUTALER. Van den heer J. M. alhier werd een rij wiel ontvreemd, dat hy geplaatst had in een fietsenrek achter de Glas- en Verf- fabriek v.h. Wattez en De Vos in de wyngaardstraat. VERGADERING SCHOOLRAAD. De jaarvergadering van het negende District van den Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel, welk district geheel Zee land omvat, zal gehouden worden in het Schuttershof te Goes op Vrydag 27 Juni. Na de verslagen van den secretaris, en den.penningmeester volgt de verkiezing van een bestuurslid. Verder zal de Weleerw, heer ds. P. J. F. van Voorst Vader, Ned. Herv. predikant te Middelburg, spreken over Bijbel en Ouders (de christelyke opvoeding). Dr. K. Huizenga, directeur der Christe lijke Kweekschool te Middelburg, spreekt over Bybel en Kind. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche Courant worden aangenomen door den Agent, E. W. FLIPSE. van J. Maas. Jan Kees, zoon van J. A. van Kooten en van C. P. van Amstel. Getrouwd: Lein Geschiere, 22 j. en A. M. de Rycke, 28 j.; Iza&k Tange, 23 j. en E. M. de Kroo, 27 j. Lourus Kluyfhout, 24 j. en Janna Kluijfhoud, 24 j. Jan de Looff, 23 j. en Jacomina de Pagter, 25 j. Karei Siera, 25 j. en Dina Leenderika Blaasse, 22 j. Cornelis Louwerse, 27 j. en Maatje Jobse, 25 Levinus Brasser, 25 j. en Cornelia Sopnie Puype, 26 j. Overleden: Maria. Brasser, oud 32 jaren, echtgenoote van K. P. de Witte. W. P. Rie- mens, oud 48 jaren, weduwnaar van L. Simpelaar. Janna Johanna Boogert, oud 76 jaren, echtgenoot van J. Kramer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2