Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 18 Juni 1941 Kroniek van den dag Gemengd Nieuws De legerberichte i van gisteren. KUNST ONTVOERD Nieuwe acties op komst. De vraag, welke op dit oogenblik de ge- heele publieke opinie beheerscht is wel: welke nieuwe actie staat ons thans te wachten. Want dat er het een en ander ln de maak is, zal ook den oppervlakkigen toeschouwer duidelijk zijn. Men vatte daartoe de gewichtige pun ten slechts samen: de operaties in Syrië en de reacties daarop, de onderhandelingen te Batavia, die op het doode punt zyn ge komen, terwijl gevreesd moet worden, dat zij tot een breuk zullen leiden, de ontwik keling in het Nabye Oosten en de jongste maatregelen in de Vereenigde Staten, wel ke er op wijzen dat de anti-Duitsche op vattingen van het Witte Huis steeds ster ker worden. Al deze dingen beheerschen de kolom men van de wereldpers, terwijl daarnaast tevens de houding van Rusland in het be- schouwing8veld treedt. Wy hebben hier de krachtvelden aange duid van d^'omatieke en militaire over leggingen en, nu over dit alles geen posi tief nieuws voorhanden is, doch slechts de tendenzen te onderkennen vallen, daar vraagt men zich af, welk krachtveld in de komende dagen het meest zal worden ver sterkt en waar de nieuwe actie tot uit barsting zal komen. Eerst 't feit, dat Sir Stafford Cripps, de Britsche ambassadeur te Moskou naar Londen is teruggeroepen, terwijl het heet, dat hij niet naar zijn post zal terugkeeren, omdat hij in de behartiging van zijn taak te kort zou zyn geschoten. De waarde van een dergelijk bericht kan natuurlijk niet met honderd procentige zekerheid worden beoordeeld, maar wel wijst het in een be paalde richting en brengt, het de politiek van Rusland in het geding. Want dit be richt zou duidelijk maken, dat er om de vriendschap van het Sovjet-Unie weer zwaar wordt gevochten, hoewel de poli tiek der Sovjets is vastgelegd in het Duitsch-Russischê verdrag van 24 Augustus 1939. Bestond er desondanks aanleiding, om aan de strekking van dit verdrag te tornen? Anderzijds: wat be oogt Engeland met zijn diplomatieke avan ces en heeft het eigenlijk wat aan te bie den, dat voor den Rus aannemelijker is, dan de vriendschap van den naasten buurman? Uit het bericht over het falen van Cripps zou kunnen worden afgeleid, dat hij met e vrijwel leege handen by Stalin Is geko men. Berichten als deze geven aanleiding tot tal van geruchten. Geruchten, die ook de bedoeling kunnen hebben, als bliksemaflei der dienst te doen. Bij al deze geruchtenfabricage wordt echter een belangrijk punt uit het oog ver loren: de politiek van Moskou beweegt zich op een eigen plan. Ook dit is nadrukkelijk vastgelegd en hoewel Moskou zich sinds dien met nieuwe verplichtingen accoord heeft verklaard, is aan de onafhankelijke houding der Russen weinig veranderd. Ondertusschen heeft blijkens een bericht van den Berlijnschen correspondent van het „Vad." het Russische agentschap Tass het noodig geoordeeld een verklaring te publi- ceeren, waarin wordt gezegd, dat Rusland zich stipt zal houden aan de verdragsver plichtingen, welke het jegens Duitschland heeft aanvaard. Daarmede bedoelend een einde te maken aan bepaalde geruchten. Geruchten, die overigens in Duitschland zelf blijkbaar van te geringe beteekenis worden geacht, om er in de pers aandacht aan te besteden. Ook de tegenspraak wordt niet gepubliceerd, omdat men op het standpunt staat, dat de geruchten uit bui- tenlandsche bron afkomstig zijn en dus Duitschland als zoodanig niet raken. Wel wordt het niet uitgesloten geacht, dat, hoe wel Berlijn zich aan de verplichtingen zal houden zoolang Rusland zulks ook doet, er de gelegener tijd van officieele zijde een Duitsche mededeeling zal kunnen worden gedaan over den stand der Duitsch-Russi- sche onderhandelingen over de betrekkin gen in het algemeen. Geruchten dienen veelal als bliksemaf leider. Ook hier kan zulks het geval zjjn en in den tijd van afwachten, als waarin de wereld thans leeft, doen zij graag op geld. Er zijn nieuwe acties op komst. Acties van Duitschland tegen Engeland. Onwille keurig komt daarbij het invasieplan naar voren. Daarop zinspeelt men in Engeland zelf ook. maar een S.P.T.-bericht uit Ber lijn heeft dezer dagen medegedeeld, dat de nieuwe actie, die wordt voorbereid, niet tegen het Britsche eiland zal zijn gericht. Japan en Ned.-Indië. Uit Tokio meldt Domei: In een radio- telëfonisch onderhoud heeft de leider der Japansche delegatie te Batavia, Josjizawa, het Japansche blad „Nitsji-Nitsji Sjim- boen" medegedeeld, dat hij op grond van zijn instructies den gouverneur-generagl van Nederlandsch-Indië, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, zou ontmoeten. De heeren Van Mook, directeur van het bureau van economische zaken, en Van Hoogstraten, chef van het departement van handel, zullen daarbij tegenwoord;g zijn, terwijl Josjizawa vergezeld zal zijn van den Japanschen consul-generaal, Isji- zawa. Op een vraag, of dit de laatste ont moeting zou zijn, antwoordde Josjizawa: „Ik weet het niet. Het kan zjjn, het kan ook niet zijn, doch ik ben geneigd te ge- looven, dat het de laatste ontmoeting zal zijn. Ik zal het Japansche standpunt uit eenzetten. Na het onderhoud zal mogelijk een verklaring worden gepubliceerd, hoe wel de inhoud der bespreking niet bekend gemaakt kan worden." De oorlog ter zee. Volgens door het opperbevel van de Duitsche weermacht ontvangen berichten hebben Duitsche duikbooten in het Noor delijke en Centrale gedeelte Van den At- lantisehen Oceaan in een taaien aanval uit krachtig beschermde convooien vijf groote gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 31.933 brt. tot zinken gebracht. Finland's betrekkingen met den Volkenbond geëindigd. Uit Helsinki meldt het D.N.B.. De Fin- sche minister van buitenlandsche zaken. Witting, heeft in den Rijksdag in ant woord op een vroeger ingediende vraag verklaard, dat de betrekkingen van Fin land met den Volkenbond haar natuurlijk einde heben gevonden, nadat zijn departe ment had geconstateerd, dat de Bond in staat van ontbinding verkeert. Portugeezen versterken koloniale bezetting. Uit Lissabon meldt het D.N.B.: Aan boord van de „Gileanes" is Maandag een contingent van de Portugeesche marine vertrokken naar de Azoren ter versterking van de marinebasis Ponta Delgada. Giste ren is weer een troepentransport op de „Joa Belo" ingescheept. GEEN BEWAPENING VAN AMERIKAAN5CHE VRACHTBOOTEN. Uit Washington meldt het D.N.B.: Presi dent Roosevelt heeft gisteren op de pers conferentie ontkennend geantwoord op de vraag, of hij voornemens is de Amerikaan- sche koopvaarders te bewapenen. Een uit voerverbod voor Japan wees hy voorts af. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Maandagmiddag werd de ongeveer vijf jarige jongen F. van der B., in de Bekker- straat, te Utrecht, door een vrachtauto aangereden. Met ernstige hoofdwonden en een zware hersenschudding werd het kind opgenomen in het academische ziekenhuis, waar het in den loop van den avond aan zijn zware verwondingen is overleden. „Herr Churchill wird staunen", zoo heet het. Waar die actie dus zal komen, blijft het géheim van het Duitsche opperbevel. De nieuwe Duitsche verrassing is aan staande want in Berlijnsche kringen werd te verstaan gegeven: „over twee maanden weten wy meer!" En zoo kan men zich verlustigen in de vele veronderstellingen die in de wereld pers worden aangediend. Daarbij heeft men echter rekening te houden met de mogelijk heid eener grootscheepsche operatie in het Nabije Oosten, tenzij Japan mocht beslui ten tot een krachtig optreden ter verzeke ring van de nieuwe orde in het Verre Oos ten. Het mislukken der onderhandelingen te Batavia kan aan deze veronderstelling eenig voedsel geven. Een factor van gewicht biyft echter Amerika, waar de jongste besluiten van Roosevelt iederen twijfel "omtrent diens po litiek wegnemen. Washington is thans par ty. ZOON WURGDE ZIJN MOEDER EN PLEEGDE ZEIJFMOORD. Toen Maandag een der doctoren uit Lopik op de boerenhoeve van v. d. Roest, de echtgenoote van den eigenaar wilde be zoeken, die ziek was, vond hy het huis volkomen gesloten. Nog terwijl hy op het erf rondliep, kwam v. d. Roest thuis, wien het eveneens bevreemde, dat alle deuren dicht waren. Eindeiyk vond de landbouwer een open raam en zoo klom hij zijn huls binnen. Men kan zich 'smans schrik voorstellen, toen hg zijn vrouw op bed gewurgd vond, aldus het Hbld. De medicus werd onmiddellgk binnengeroepen en kon slechts den dood constateeren. Opnieuw ging v. d. Roest op inspectie, ditmaal naar de schuur achter zyn woning. Ook deze was op slot maar toen hy door het raampje keek, zag hy zyn 23-Jarigen zoon hangen, evenals zyn moeder, dood. De zwaar getroffen vader waarschuwde den veldwachter, op zijn beurt verwittigde deze de Utrechtsche politie. De dactyloscopische afdeeling werd in beweging gezet en nog denzelfden dag kon worden aangetoond, dat de zoon zyh moeder moet hebben ge wurgd en daarna een eind aan ,zyn leven heeft gemaakt. Bij informatie werd vernomen, dat dé 23-jarige jongeman als eenigszms achter- ïyk bekend stond. Hy was mensch§nschuw, evenals zijn moeder. Verder moet hy erg verwend zijn geweest, en vrywel geen be zigheden hebben gehad. Af en toe hielp hy zijn vader met het bewerken van een klein stukje grond, dat naast de hoeve was ge legen. Overigens wees niets in de woning op een voorafgaanden twist, maar toch neemt meh aan dat 's morger.s een woordenwis seling tusschen moeder en zoon is ont staan, met het genoemde noodlottige ge volg. MISDADIGE VERWAARLOOZING VAN EEN KIND. De politie te Bussum ia op de hoogte ge bracht van een ergerlyk en misdadig geval van kinderverwaarloozing. Een ongeveer 30-jarige moeder, wier man in Frankryk werkt, had Woensdag j.L haar woning te Bussum verlaten en haar kind van l'/2 jaar onverzorgd achtergelaten in zyn bedje zonder er naar om te kyken. Eerst Vrijdagavond kwam zij voor eenige kozte oogenblikken thuis, waarop zij de woning wederom verliet en tot op heden nog niet terugkeerde. De schoon moeder kwam dit ter oore en is Maandag met een omwonende de woning binnenge drongen. Zy trof hier de kleine geheel ver vuild en uitgehongerd aan. De politie die van deze misdadige verwaarloozing op de hoogte werd gebracht stelde een dokter hiervan in kennis die het kind onmiddeliyk in ernstigen toestand in de St. Gerardus Majelle Stichting liet opnemen. Tegen de moeder die zal worden opgespoord wordt procesverbaal opgemaakt. VROUW MET EEN MES GESTOKEN. Dader gearresteerd. Gistermorgen heeft in de Kleine Kat tenburgerstraat te Amsterdam een 39- jarige werklooze man zyn vrouw met wie hij reeds geruimen tyd in onmin leefde met een dolkmes zware verwon dingen toegebracht In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het Bin nengasthuis overgebracht. De politie heeft den dader gearresteerd. Het schynt dat de man het plan koes terde zich met zyn vrouw te verzoenen en daax-toe naar de woning van zyn schoon moeder op Kattenburg was gegaan, waar de vrouw ongeveer een maand geleden haar intrek had genomen. De vrouw wilde echter niets van deze toenaderingspogin gen weten en daarop zou dan opnieuw inzie zijn ontstaan, waarby de man haar met een dolkmes in borst, rug en armen vele steken toebracht en haar ten slotte nog de trap afgooide, waar de vrouw zwaar gewond bleef liggen. Na zijn euveldaad vluchtte de man over het dak naar een aangrenzend perceel, waar hy zich op de trap schuil hield uit vrees voor de buren, die op het hulpgeroep van die vrouw kwamen toegesneld. Daar vond de politie, die spoedig ter plaatse kwam, hem ernstig aan een knie gewond, welke verwonding hy waarschynlyk op zyn vlucht bekomen had. De toestand van de 28-jarige vrouw schynt iets minder zorgwekkend té zyn, dan aanvankelijk werd vermoed. De po litie kon haar in den loop van den dag een kort verhoor afnemen. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede:: In Noord-Afrika duren de gevechten aan het front van Solloem, waaraan aan beide zijden sterke strydkrachten deelne men, voort. Afdeelingen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht hebben zich met succes gemengd in den stryd op den be- ganen grond. Stuka's verstrooiden colon nes Bntsehe voertuigen en troepencon centraties. Gevechts- en vernielingsvlieg tuigen bestreden een Britsche gepantserde afdeeling, die klaar stond om aan het ge vecht deel te nemen. De vyandelijke ver liezen aan pantserwagens zijn aanzienlyk gestegen. De luchtmacht heeft verscheidene ha vens aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Engeland en aan de Oostkust van Schotland gebombardeerd. Gevechtsvlieg tuigen hebben Maandagnacht verscheide ne Britsche vliegvelden met bommen be stookt. Bij Plymouth is een koopvaarder van 3000 ton door bommen vernield, aan de Schotsche Oostkust werd een vracht schip ernstig beschadigd. Pogingen van Britsche vliegtuigen, om overdag de Duitsche Bocht en het bezet te gebied binnen te vliegen, mislukten on der zware verliezen voor den vyand. Bij luchtgevechten en door afweergeschut werden 15, door patrouillevaartuigen 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de vyand op eenige plaatsen in West- Duitschland brisant- en brandbommen la ten vallen. Verscheidene burgers zyn om het leven gekomen, andere werden ge wond. Verder werden in woonwijken hui- ROEMEENSCHE INBREKER DOOR ONDERGRONDSCHE GANG ONTSNAPT Uit Boekarest meldt de correspondent van S.P.T. „De benxchte bandiet en moordenaar Cgliagu is er in geslaagd op sensationeele wyze uit de gevangenis van Timisoara (Temesva*-) te ontvluchten langs een door hem zelf gegraven onderaardsche gang van ruim 12 meter lengte". De bandiet, die wegens berooving tot zeven jaar tuchthuisstraf was veroordeeld waarvan hij er reeds drie had uitgezeten, schynt zyn ontvluchting niim anderhalf jaar te hebben Voorbereid. In Dec. 1939 miste het gevangenispersoneel achtereen volgens een bijl, een houweel en een schop. Van deze diefstallen werd toen een in middels ontslagen cipier verdacht, zoodat de cellen der gedetineerden niet nauw keurig werden onderzocht. Sindsdien heeft Caliagu er kans toe gezien ,byna eiken nacht eenige uren zyn ontvluchting voor te bereiden. Vart zyn cel uit, die gelyk- vloers lag, groef hij onder zijn krib een gat van ruim twee en een halve meter en vandaar een gang onder de langs de ge- vangents loopende Piraat naar de overzij. Van het venster van zijn cel uit had hij nauwkeurig de lengte geschat, die 'xy moest graven om onder de straat en een tegenover de gevangenis staand huis door ln een tuin terecht te komen. Des nachts omstreeks twee uur moet hy langs dezen weg zyn ontsnapt. Door èlken nacht zyn krib weer op den vloer van de cel vast te schx-oeven, zooals het behoorde, hadden de cipiers nimmer verdenking opgevat. Het geluid van hakken en graven was welis waar meermalen gehoox-d, doch de houding van Caliagu had nooit de aandacht ge trokken omdat, hij er zelf over klaagde en eenige malen het pe soneel verdocht er een einde aan te maken. BOERDERIJ DOOR VLAMMEN VERNIELD. Dinsdagmiddag is de boerdery van den heer N. C. M. Brandjes aan den Kagerweg ln den Zuidwykermerpolder te Beverwyk door brand vernield. In korten tyd stond de schuur ln lichter laaie. Er ontwikkelde zich een dusdanige vlammenzee, dat byna niets gered kon worden. In nog geen half uur was van de fraaie boerenhoeve slechts een rookende puinhoop overgebleven. Spoe dig sloeg het vuur over naar het woonhuis, en ook daar werd alles vernield. Slechts de geblakerde muren bleven staan. Met de grootste moeite konden eenige paarden, karren en wat huisraad gered worden. Overigens zyn alle landbouwgereedschap pen en machines verloren gegaan. De snel om zich heen grypende vlammen en de groote hitte maakten het onmogekjk meer in veiligheid te brengen. Verzekering dekt de schade. zen vernield of beschadigd. Oolc eenige fabrieks- en spoorweginstallaties werden getroffen. Nachtjagers hebben 9 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Tusschen 13 en 16 Juni heeft de vyand in totaal 53 vliegtuigen verloren. Daar van werden er 48 door de luchtmacht en 5 door de marine neergehaald. In de zelfde periode gingen 22 Duitsche vlieg tuigen verloren. HET ITALIAANSCHE. In zyn weermachtsbericht nr. 377 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In den nacht van 16 op 17 Juni werd de vlootbasis La Valetta op Malta gebombar deerd. In Noord-Afrika werd de stryd eergiste ren den geheelen dag aan het front van Sol loem op hardnekkige wyze gevoerd. De vijand had tegenaanvallen van gepantserde Italiaansch-Duitsche strydkrachten te ver duren en leed aanzienlijke verliezen. Alleen reeds op den eersten dag van den stryd werden meer dan zestig Britsche pantser wagens vernietigd. Italiaansch-Duitsche luchtfoi'maties hebben actief samengewerkt met de ti-oepen te land, en daarby talrijke gemechaniseerde strydmiddelen vernietigd en beschadigd. Tijdens luchtgevechten wer den elf Britsche vliegtuigen neergehaald. Vyandelyke vliegtuigen bombardeerden eenige plaatsen in de zóne van Benghasi. In Oost-Afrika blijven de bewegingen van onze troepen in de zóne van Galla en Sida- mo nog steeds belemmerd door het slechte weer. Van de andere sectoren valt niets nieuws te vermelden. DR. JOHAN WAGENAAR OVERLEDEN. Te Den Haag is gisteren op 78-jarigen leeftyd overleden de bekende componist dr. Johan Wagenaar, oud-directeur van het Conservatorium te Den Haag. Dr. Johan Wagenaar werd 1 November 1862 te Utrecht geboren. Op 25-jarigen leef tyd werd hy leeraar in de theorie en com positie aan de muziekschool te Utrecht, ter- wyl hy daarnaast 2e violist en accompagna- teur by het Utrechtsch Sted. Orkest was. In 1888 volgde zyn benoeming tot organist van de Domkerk. In 1904 werd hy benoemd tot directeur van de Utrechtsche muziekschool en direc teur van de zangvereeniging der maat- schappy tot bevordering der toonkunst te Utrecht. Ook was hij eenigen tijd directeur van de toonkunstafdeelingen te Leiden en Arnhem. In 1919 werd dr. Wagenaar benoemd tot directeur van het conservatorium in Den Haag en legde zyn verschillende functies te Utrecht neer. In 1937 trad hy af als leider van de Haagsche muziekinstelling. Als organist was hy vooral bekend als Bach-vertolker. Als dirigent voerde hij de voornaamste oudere en nieuwere werken voor koren uit. Zyn bekendste werken zyn de opera's „De Doge van Venetië" en „De Cid", de ouver- ture's „Cyrano de Bergerac", „De Getemde Feeks", „Het sinfonisch gedicht „Saul en David", het zangspel „De fortuinlykc kist", de orkestwerken „Sinfonietta", de ouverture „Driekoningenavond", het intermezzo pas torale, het Wiener Dreivierteltakt (Walzer fuer Orchester), enz. Door den senaat der Utrechtsche universiteit werd Wagenaar benoemd tot doctor honoris causa. ONTSLAGVERBOD GELDT OOK VOOR DEN LANDBOUW. In het artikel „Ontslag van Personeel" in ons blad van 31 Mei jl. is aan het slot ten onrechte vermeld, dat de landbouw niet onder het verbod tot ontslag van per soneel in loondienst valt. Sedert eenigen tijd is het landbouwbedryf echter ook on der deze verordening gebracht en gelden daarvoor dezelfde regels als voor andere bedrijven. DOODELIJK ONGEVAL. Toen gistermiddag de 4-jarige L. V. Nug- teren, wonende te Ridderkerk, met zyn vader op een met zand beladen wagen medereed, is hy door een schok daaraf gevallen, tusschen de wielen terecht ge komen en overleden. De kleine is na eenige oogenblikken overleden. DOOR P. MATTHEU8. 35) Hy leidde Edna uit de hut en hielp haar de trap op. Boven gekomen begon Edna plotseling te wankelen. „Watermompelde ze. „Als ik een slok water kon krygen „Water? Lieve help ik heb geen idee, waar hier water te vinden is",, zei mister Skinner in zijn wiek geschoten. Ze wees zondier iets te zeggen op de deur van den salon. Het volgende oogenblik had mister Skin ner deze deur opengestooten en was hy binnengetreden. Edna knipte achter hem het licht aan. Hij bleef bewegingloos staan en zijn mond viel van verbazing wijd open. Op de gemakkelijke kussens van de bank tegenover hem zaten drie mannen. Mister Tiggel, Jerry en Gill. HOOFDSTUK XIX. „Goeden avond, rtyster Skinnerzei Jerry. „We zitten hier al een heelen tyd op u te wachten. Mijn naam is Cole. U kent me al, is het niet?" Gill stond 6nel op, liep langs den wand naar de deur, trok die dicht en ging mot zijn rug ertegen staan. De derde man op de bank bepaalde er zich toe, er als een toornende wraakgod uit te zien, die op het punt staat, met donder en bliksem te gaan werpen. De mond van mi3ter Skirtner ging met een klap weer dicht. Zijn kaken werkten zwaar en zijn blik dwaalde van de mannen op de bank naar Edna. ,.Ikik begry'p nietbracht hy uit Dadelijk daarop keerde hij zich bliksem snel om en strekte hij zyn hand uit naar den deurknop. Maar daar stond Gill. Zeer breed ge schouderd en zeer 'talm. „Geen uitgang zei hy. Mister Skinner dx*aaide zich weer om. Kleine zweetdruppeltjes parelden op zijn voorhoofd. Hy nam den bx-il af, streek zich met zijn zakdoek over zyn gezicht en zette met bevende handen zyn bril weer op. „Ik protesteer riep hy ademloos. ,,Ik laat me dat niet welgevallen Ik heb miss Tiggel uit de handen van afpersers bevryd en als dank „Maar mister Skinner", onderbrak Jerry hem verwytend. „Bent U heusch nog van plan de comedie voort te zetten? Wilt u werkeiyk in ernst beweren, dat u het niet geweest bent, die miss Tiggel liet ont voeren? Houdt u daar nu alstublieft mee op. Ik heb u twee maal gezien in het huis, waarin miss Tiggel en ik werden gevan gen gehouden, en ik heb hier en daar iets afgeluisterd van wat u met Graddle en Kelly hebt besproken. Dat is wel genoeg, dunkt me. Een góede speler weet. wan neer hij het spel verloren heeft. Weest u nu verstandig Geeft u zich toch gewon nen". Mister Skinner keek Jerry aan, die was opgestaan en met een ernstig gezicht tegenover hem -stond. Hy keek mister Tig gel aan, die zonder te spreken en zonder te bewegen op de bank zat en die hem beschouwde met een blik, welke geen twij fel overliet omtrent zyn gezindheid. Hy keek Edna aan, die zich snel omwendde, hem den rug toekeexxie en by een van de ramen ging staan. Zyn oogen achter de brilleglazen verlo ren iederen glans. „Een goed speler weet, wanneer hy het spel verloren heeft", mompelde hy en hy knikte. Hy l.ief zijn armen op, liet ze slap langs zyn lichaam vallen en boog het hoofd. Het was het gebaar van een man, die geen hoop meer heeft en die zich onvoor- waai'de'ijk overlevert aan de grootmoedig heid van zyn tegenstanders. Uit de richting van de bank klonk een luid gesnuif. Mister Tiggel scheen op het punt te staan een aanvang te maken met het wei-pen van donder en bliksem. Maar Jerry trad snel op hem toe, duwde hem op do bank terug en wendde zich weer tot mister Skinner. „Het is eigeniyk overbodig", zei hy, „deze heele geschiedenis nog eens heele- maal uit de doeken te doen. Maar er is één punt, diat ik niet begryp. Eerst wilde u mister Tiggel laten ontvoeren. In plaats van hem kreeg u my te pakken. Daarop vatte u het plan op, miss Tiggel te ont voeren. Dat gelukte u. De heele bevry- dingsscène hier aan boord was zorgvuldig uitgeknobbeld en voorbereid. Ik heb be wondering gehad voor uw regiekunst in het bijzonder wat de byl betreft, waarmee u de deur hebt ingeslagen. U hebt werke lijk overal aan gedacht Alleen één ding is me x.iet duidelyk was de gummistok ook in het programma opgenomen? Of was dat om zoo te zeggen een improvi satie?" „Het was niet in het programma opge nomen", antwoordde mister Skinner be liepen. Jerry trok zijn wenkbrauwen op en be gon zachtjes te fluiten. „Dat dacht ik ook al", zei hij. „Terwyl u onder het dek bezig was, heb ik eens naar Graddle en Kelly gezien. Aan hun toestand was niets gekunstelds. Maar wat zou er later gebeurd zyn? Als die twee kerels weer tot bewustzyn zouden zijn ge komen?" Mister Skinner maakte een flauwe be weging met de hand. „Bet was zoo verleidelijk", mompelde hy. „Het heele geval maakte daardoor oen veel natuurlijker indruk. Ik zou hun een extratje hebben toegestopt, een pleister op de wonde, eeneen soort smategeld, als u het zoo wilt noemen. Ik zou het wel eens zyn geworden met hen. Maar nu is alles afgeloopen". „Ja, nu is alles afgeloopen", bevestigde Jerry. „Daaromtrent is geen twyfel meer mogelyk. Ik zou alleen nog wel graag van u willen weten, waarvoor u die heele ge schiedenis op touw hebt gezet". „Dat kan ik u wel zeggen", klonk hot van de bank af. Mister Tiggel was opgesprongen, meer dan ooit gelijkend op een toornenden wraakgod. Zyn oogen schoten de bliksems, die hij lang had ingehouden. Zijn nand wees als in een aanklacht op mister Skinner. „Hy kwam op zekeren dag by me en bood me aan, met een groot bedrag in myn zaak deel te nemen. Ik woes het af. In de eerste plaats had ik zyn geld niet noodig en in de tweede plaats scheen me deze man niet de moreele eigenschappen te bezitten om deelgenoot in een zoo oude en aanzienlyke firma te worden. In Hono- loeloe al, waar hy vandaan kwam. had hy den naam van een gewetenloos zaken man". Een zware zucht, meer nog een gesteun, ontvlood aan de lippen v..n mister Skin ner. Mister Tiggel nam er geen nota van. „Nadat ik geweigerd had", ging hy voort, probeerde deze man zyn doel op andex-e manieren te bereiken hij vroeg naar de hand /an myn zuster. Maar ook dat mislukte. Mijn zuster wees liem als echtgenoote precies zoo af. als ik het hem als compagnon gedaan had. En nu pro beerde deze man het langs een geheel anderen weg Hy vatte het plan, mij te laten ontvoeren. Toen dat niet gelukte, liet hij myn zuster ontvoeren. De chantagc- brieven, die ik ontving, waren niet ernstig gemeend ze moesten alleen maar die nen om aan deze afschuwelijke comedie den schyn van echtheid te geven. Het ging niet om die honderdduizend dollar. Het ging om veel meer 1 Waar het van den aanvang af voor bedoeld was, dat was de bevrydingsscène, die -y hier hebben bygewoond. Deze man speelde welover- dacht de rol van een held in blinde woede. Hij sloeg twee mannen neer, die in zyn dienst stonden en haalde myn zuster schijnbaar onder eigen levensgevaar uit haar t^vangenis te voorschyn. Een schandelyk, maar een hoogst doelbewust spelZou ik hem, wanneer het gelukt was. ook maar één wensch kunnen weigeren? Zou de dankbaarheid me niet verplicht hebben, hem toch nog als compagnon „HaltHo U doet me onrecht (Slot volgt.);

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5