PROVINCIALE ZEEUW5CHE COURANT WOENSDAG 18 JUNI 1941 De krijgsverrichtingen in Syrië. Opnieuw zware lucht gevechten boven het Kanaal. De slag bij Solloem. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct. per -week o2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. .Iedere regel meer 33 cent. BU abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) ..Brieven, of adres bureau van dit blad" 10 cent extra. Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSGHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 141 Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissingen De BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd teï VLISSINGEN Redactie en Admini stratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd telefoon 578 MIDDELBURG Londcn6che Kaal 29 Redactie telefoon 269, na kantoortijd telefoon 825, Administratie telefoon 139 GOES Red. en Adminisfr. Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 247q OOSTBURG Redactie en Admini- stratie Breedestraat 45, telefoon 102 'SOUBURG s Kanaalstraat 45, teL 35. BRESKENS z Dorpsstraat 35, teL 2% AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" Succesvolle verdediging door de Franschen. MERDSJ-AJOEM HEROVERD. D© Turksche omroep bevestigt in een bericht uit Beiroet, dat Fransche troe pen de stad Meidsjajoem ten Zuidwes ten van Damascus na verbitterden strijd hebben heroverd. Ook van Engel- scke zijde wordt dit bericht bevestigd, In het Zuiden van Syrië is de aanvalende bedrijvigheid der Fransche afdeelingen, in den loop van den dag nog sterker gewor den. Deze afdeelingen hebben geopereerd bij Ezraa en Koanetra en in den Zuidelij ken Libanon in den sector Merdsj-Ajoem, waarbij zij werden gesteund door verken- nings- en bombardementsvliegtuigen. De aangewezen stellingen werden vlot geno men. In het gebied van Kissoe heeft een Fransche tegenaanval de verwachte resul taten gehad en de terreinwinst mogelijk gemaakt. De luchtmacht heeft verkennings vluchten ondernomen boven de achter- waartsche verbindingen van den vijand en de woestijn. Ten Zuiden van Damascus en bij Deraa zijn Britsche colonnes en pant serwagen met succes gebombardeerd. Naar de Fransche admiraliteit meedeelt, is bij de operaties ter zee bij de Syrische kust een topedoboot vernietigd. Zeven leden der bemanning kwamen om 't leven. Naar O.F.I. meldt, is omtrent den strijd van Zondag jl. ter hoogte van Saida tus- schen zee- en luchtstrijdkrachten de vol gende officieele verklaring verstrekt Toen Zondag een van onze verkennings vliegtuigen de positie der Britsche schepen had bepaald, vielen onze vliegtuigen, be staande uit acht groote transporttoestellen en drie machines van het marine lucht- wapen tegen des avonds zeven uur de vij andelijke schepen aan. Onder bescherming van onze jachtvliegtuigen gelukte het on zen bommenwerpers, ondanks het hevige luchtdoelgeschut de vijandelijke formatie volkomen te verstrooien, zoodat onze troe pen te land doeltreffende verkenningen konden ondernemen. Twee torpedobooten werden zwaar getroffen. „SCHANDELIJK EN JAMMERLIJK". Een ambtenaar van het Fransche mini sterie van oorlog heeft, naar het D.N.B. meldt, een verklaring afgelegd over de po litiek van Engeland en de Gaulle ten aan zien van Syrië, dit hij „schandelijk en jammerlijk" noemde. Engeland, zoo zeide hij, heeft zich op verraderlijke wijze ge worpen op een gebied, staande onder de souvereiniteit van den vroegeren bondge noot, wiens eenig onrecht het is geweest, clat hij het vorige jaar werd overwonnen, toen hij zich opofferde voor de gemeen schappelijke zaak. Engeland tracht den anderen landen wijs te maken, dat vele Franschen de ontwikkeling in Syrië goed keuren. De wereld zal echter aan deze on gehoorde bewering geen geloof hechten. Er is geen Franschman, die er zich over verheugt, dat hg het bloed van zijn broe der ziet vloeien. De Franschen wijzen met verontwaardiging alle voorwendsels van de hand en vooral dat, dat zou de actie in Syrië een preventieve onderneming zijn, die ten doel heeft het bestaan van het Britsche rijk te beveiligen. Terwijl de aan stichter van dezen ongemotiveerder aanval leugens verspreiden, roept Frankrijk nie mand te hulp, doch het verlangt van de wereld een rechtvaardig oordeel over den toestand. DARLAN EN LEAHY. Omtrent het bezoek, dat de Amerikaan- sche ambassadeur, Leahy, heeft gebracht aan den plaatsvervangenden premier, Dar ton, wordt uit Amerikaansche kringen vernomen, dat Darlan daarbij opnieuw uiting heeft gegeven aan Frankrijk's vaste besluit zich in Syrië met alle middelen te verdedigen. Evenzoo zal Frankrgk bij iede- ren aanval op zijn imperium handelen. Twintig Engelsche jagers neergeschoten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Dinsdag bekend Duitsche jagers hebben ook vandaag in luchtgevechten boven het Kanaal buiten gewone successen behaald, 's Avonds wer den bij pogingen van den tegenstander om de Kanaalkust te naderen 20 Engelsche jagers door Duitsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Tegenover dezen zwaren slag voor het Britsche luchtwapen staat het verlies van een enkel Duitsch vlieg tuig. Het D.N.B. verneemt hieromtrent nog, dat gespecificeerd werden neergeschoten 13 Hurricanes, 4 Spitfires, 1 Brewster en twee andere jagers, waarvan het type nog niet is vastgesteld. Ofschoon de Britten ook vandaag weer, èvënals Maandag, poogden met een groot aantal jagers het Fransche kustgebied te naderen, strandden zg op den afweer van de Duitsche jagers, zoodat zij hun doelen dn het geheed niet konden bereiken. De Engelsche jagers vormden een buitenge woon sterk escorte gevechtsvliegtuigen, die 's middags het Fransche kustgebied probeerden te naderen. Ondanks de dub bele overmacht van de Britten kon naar schatting een vijfde van de aanvallers in zeer korten tijd worden vernietigd met het verlies van slechts één eigen toestel. De tegenstander moest toen den strgd staken. Te Berlgn wordt dit beschouwd als een ondubbelzinnig bewijs voor de superioriteit der Duitsche vliegers en hun toestellen, zoowel qua vlieg- als qua vechteigen- schappen. Voorts meldt het D.N.B. nog, dat het Duitsche luchtwapen het Britsche lucht wapen op 16 Juni zware verliezen heeft toegebracht; Officieele Britsche bronnen geven toe, dat bij de gevechtshandelingen boven het Kanaal vijf vliegtuigen verloren zijn gegaan. Dit is echter veel te laag. Het Duitsche luchtwapen en de afweer heibben 17 vliegtuigen bij gevechten boven het Kanaalgebied neergeschoten. Bewegingsoorlog in Oost-Afrika. De „Giornale d' Italia" meldt over de gevechten in het gebied van Galla en Si- damo, dat de tegenstand van de Italiaan- sche troepen in het geheele meren- en ri vierengebied ten Oosten van Gimma voort duurt. Met het oog op de groote over macht van den vijand zijn de Italiaansche colonnes tot den bewegingsoorlog overge gaan. Aan de gevechten nemen de autori teiten, de partij, het leger, het luchtwapen en de marine deel, daar iedereen, die ge schikt is om te strijden, soldaat is gewor den. Evenals bij Amba Alagi staat generaal Gazzera, die van den Hertog van Aosta het opperbevel heeft overgenomen, te mid den van zijn strijdende troepen. SLUITING VAN DUITSCHE CONSULATEN IN AMERIKA. Uit New York meldt het D.N.B. De Amerikaansche vice-minister van buiten- landsche zaken, Sumner Welles, heeft in een persconferentie verklaard, dat hij in een nota aan de Duitsche vertegenwoordi ging in Washington de sluiting van de Duitsche informatiebibliotheek, van het propagandabureau der Duitsche spoorwe gen, van het bureau Transocean en van alle Duitsche consulaten geëischt heeft en tevens verlangd zou hebben, dat de Duit sche burgers van deze verschilende instel lingen het land vóór 10 Juli zouden verla ten. Deze verklaring staat thans in het mid delpunt der perscommentaren van de V.S. De meeste bladen nemen de bewering van Welles over, volgens welke „bepaalde in stellingen der rijksregeering" in de V.S. zich met dingen bezighouden welke buiten het kader van hun wettige bevoegdheid liggen en haar verdere aanwezigheid daarom schadelijk voor de veiligheid der V.S. is. Tevens wordt er op gewezen, dat Welles in de persconferentie op een des betreffende vraag verklaarde, dat de maat regel van zijn regeering in geen enkel op zicht moet beteekenen, dat hiermede de diplomatieke betrekkingen verbroken wor den. Associated Press meldt, dat de reactie uit Congreskringen op de verlangde slui ting der Duitsche, consulaten tot dusver schamel is. Tot dusver hebben enkele se natoren en afgevaardigden meerendeels hun instemming ermede betuigd. Afkeu rend uit zich de democratische senator Carran, die verklaarde te vreezen, dat met de nieuwe maatregel van de regeering te Washington, Amerika een nieuwen stap hebben gedaan naar den oorlog. DUITSCH PROTEST TE WASHINGTON. De Amerikaansche regeering heeft den Duitschen zaakgelastigde te Washington uitgenoodigd de Duitsche consulaire amb tenaren binnen haar territorium benevens de employés van de Duitsche bibliotheek te New York, het persagentschap Transocean en de Duitsche spoorwegen te nopen tot vertrekt uit de Ver. Staten. Als motief voor dezen wensch werd aangevoerd, dat de be trokken Duitsche instanties op ontoelaat bare wijze zijn opgetreden. De Duitsche regeering heeft deze ver wijten als ongemotiveerd en willekeurig van de hand gewezen en ten krachtigste geprotesteerd tegen de handelwijze van d Amerikaansche regeering, die in strijd is met de bestaande verdragen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Het D.N.B. meldtDe R.A.F. is in den afgeloopen nacht West-Duitschland bin nengevlogen en heeft brisant- en brand bommen laten vallen, welke in de eerste plaats in woonwijken eenige schade heb ben aangericht. Het krachtige Duitsche luchtdoelgeschut dwong de R.A.F. overal zich snel te verwijderen. Zware verliezen der Britsche pantserstrijdkrachten. Een speciale verslaggever van Stefani seint, dat de slag, die de Engelschen Zon dag aan het front van Solloem (Noord Afrika) hebben ontketend, met uitzonder lijke hevigheid voortduurt en dat daarbij van weerskanten geduchte aantallen ge pantserde strgdmiddelen zijn betrokken. Door stoutmoedige acties en tegen-aan- vallen blijven de Italiaansch-Du itsche groepen den hardnekkigen tegenstand van den vgand breken. De Engelschen hebben zeer zware verliezen aan menschen en rtia- teriaal geleden en talrgke gevangenen, gemotoriseerde strijdmiddelen en wapenen van allerlei slag achtergelaten. Talrgke Engelsche tanks van het allerlaatste mo del zijn door het pantserafweergeschut vernield. De Britten, die den eersten dag van den strgd reeds meer dan zestig pantserwa gens verloren hadden, maakten Maandag bij hun aanvallen opnieuw van sterke pantserstrijdkrachten gebruik. De Duitsch Italiaansche afweer slaagde erin, ook dezen Britschen pantscraanval met zeer zware verliezen voor de Britten af te slaan. Volgens voorloopige berichten ver loren de Britten tot Maandagmiddag in totaal niet minder dan honderd pantserwa gens. De strijd staat er voor de Duitsch- Italiaansche troepen gunstig voor. Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den slag bij Solloem tot dusverre Engelsche gepantserde 'strijdkrachten ter sterkte van een regiment geheel vernietigd. Andere ge pantserde afdeelingen, die reeds voor den strijd gereed waren, werden door Duitsche vliegers ontdekt en door bomaanvallen verstrooid. Zij leden eveneens zware ver liezen. Bij Tobroek was de toestand op 16 Juni onveranderd. Uit dozen sector wordt geen melding gemaakt van bijzondere gebeur tenissen. Luchtaanvallen op concentraties pantserwagens. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben, naar van bevoeg de zijde aan het D.N.B. wordt medege deeld, aanvallen op concentraties van vij andelijke pantserwagens-in het gebied ten Zuiden van Capuzzo gedaan. Talrijke ge vechtwagens konden, naar uit de ontplof fingen en branden bleek, bij deze aanvallen beschadigd of vernietigd worden. Kaart Van Pelt. De blokkeering van Duitsche saldi in Amerika: Uit Berlijn meldt het D.N.B.: De regee ring der Vereenigde Staten heeft door een op 14 Juni uitgevaardigde verordening van den president de vermogens van Duitsche staatsburgers in de Vereenigde Staten ge blokkeerd. Op bevel van de Duitsche regeering zul len derhalve ten aanzien van alle in het Duitsche rijk zgnde vermogens van staats burgers der Vereenigde Staten met onmid dellijke inwerkingtreding de noodige maat regelen genomen worden. DE AMERIKAANSCHE SALDI IN ITALIË. Uit Rome meldt het D.N.B,: De Itali aansche Staatscourant publiceert een ver ordening over de in Italië zijnde saldi van Noord-Amerikaansche staatsburgers. Vol gens deze verordening is het Italiaanschen burgers en buitenlanders, ook als trustee, verboden betalingen te verrichten aan Noord-Amerikaansche staatsburgers. Iede re beschikking van Noord-Amerikaansche staatsburgers over saldi of grondbezit in Italië is van rechtswege nietig. Door de Duitsche en Italiaansche saldi te bloklceeren hebben de Amerikaansche oörlogsophitsers, naar de „Giornale d'Ita- lia" schrgft, den spilmogendheden geheel openlijk den economischen oorlog ver klaard. Italië heeft de Amerikaansche maatregelen in alle kalmte ter kennis ge nomen en de vereischte tegenmaatregelen genomen. Vergelgkt men de zuiver finan- cieele zgde van deze kwestie, dan blijkt hieruit, dat Italië een aanzienlijk voordeel heeft, want terwijl Amerika in Italië 145 ipillioen dollar heeft belegd, bedraagt het Italiaansche vermogen in Amerika 52 mil- lioen dollar aan investeeringen, tien milli- oen aan in beslag genomen schepen en een millioen dollar aan in Amerika opgeslagen goederen. De strijd rond de Middellandsche Zee. Britsche soldaten, die in Noord-Afrika, krijgsgevangen gemaakt waren, worden in een Italiaansche haven aan land gezet. (Lucc-Holland.)' FRANKRIJK EEN JAAR NA DE CAPITULATIE. RADIOREDE VAN MAARSCHALK PÉTAIN. Tet gelegenheid van liet feit, dat zgn regeering een jaar geleden aan het bewind is gekomen, heeft maarschalk Pétain, naar het D.N.B. uit Vichy meldt, een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij zijn oproep van 17 Juni 1940 herhaalde. Hg zeide thans met vastere stem te kun nen spreken, nu Frankrijk den weg naar boven heeft betreden. Helaas, zoo zeide hij, kan een groot aantal Franschen nog niet inzien, dat Frankrijk zich verheft. Deze Franschen hebben wel een slecht geheugen, indien zij meenen, dat hun toestand thans tragischer is dan een jaar geleden. Pétain herinnerde aan het leed, dat Frankrijk kort na zijn ineenstorting heeft doorgemaakt, en wees er op, dat het grootste deel van het Fransche volk, dat toen in de verschrikkingen van den oorlog vluchtte, in zijn haardsteden is terugge keerd. Ten bewijze van het Fransche her stel maakte Pétain ook melding van den arbeid op landbouwgebied. Men is er in geslaagd een millioen hectare land te ploegen. „Gij kunt mg gelooven", aldus vervolgde hij, „indien ik zeg, dat dit niet het oogen- blik is om u verbitterd terug te trekken en u wanhoopig in uzelf op te sluiten. Gij zijt niet verkocht, noch verraden of ver laten. Gij lijdt, en ge zult nog lang moeten lijden, want wij hebben nog niet voor al onze fouten betaald. De beproeving, die wij doorstaan, is hard. Vele goede Franschen, in de eerste plaats arbeiders en boeren, dragen die beproeving waardig. Zij helpen mg in mgn zware taak. Maar ik heb nog een betere hulp noodig. Komt tot uzelf en legt uw angst af. Volgt mij, dan zullen wij oprijzen uit den nacht, waarin een ver schrikkelijk avontuur ons gebracht heeft". C.A.O. voor het kapperspersoneel te verwachten. Te Rotterdam hebben afdeelingen van den Nederlandschen Kappersbond gisteren een vergadering gehouden, waarin de se cretaris van den bond, de heer J. Huis, mededeelingen heeft gedaan omtrent den inhoud van een op de gisteren te Amster dam gehouden bestuursvergadering vastge steld verzoek, gericht tot den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, tot het uitvaar digen van een verordening, welke een einde kan maken aan ongewenschte toestanden in het kappersbedrijf. In dit verzoek is een ontwerp vastgelegd voor een tarieven- en loonregeling, welke men gaarne bindend verklaard zou zien. De voorzitter van den Bond van Kap perspersoneel deed voorts mededeeling van het feit, dat men binnen afzienbaren tfo'd een collectief arbeidscontract voor het kapperspersoneel tegemoet kan zien, dat in nauwe samenwerking met den Kappers- bond tot stand is gekomen. Het concept is thans nog bij het college van rijksbemidde- laars. Reeds op 2 Mei van dit jaar heeft het hoofdbestuur van den Kappersbond een dergelijk verzoek gericht tot den secreta ris-generaal, maar daarop is geen uitsluit sel ontvangen. Daarom waagt men thans een tweede poging. Om dit streven kracht bij te zetten, is gisteren op de vergadering te Rotterdam een resolutie aangenomen, waarbij de ver gadering de gevraagde maatregelen niet slechts wenschelijk, maar hoogst noodza kelijk acht en men er bij de autoriteiten met nadruk op aandringt, de gevraagde maatregelen ten spoedigste te treffen. In het verzoek is o.a. een indeeling ge maakt voor de Kapperspatroons in eenige groepen, terwgl voor het personeel een salarisschaal werd voorgesteld. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag vloog een Vrij groot aantal Britsche vlieg tuigen boven ons land. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. De aangerichte schade was echter naar verhouding gering en beperkte zich in hoofdzaak tot terreinschade, met name aan de veldvruchten. Op eenige plaatsen werd ook een aam tal koeien en paarden gedood of zoodanig gewond, dat ze afgeslacht moesten worden* Een electrische leiding werd elders bescha* digd. Op weer een andere plaats ontstond een kleine boschbrand, die echter snel ge- bluscht werd. Een aantal woonhuizen hief en daar liep glasschade op. Dooden of ge wonden zgn gelukkig niet te betreuren. Verzending van kleedingstukken, AAN IN DUITSCHLAND WERKENDS NEDERLANDERS. Nu de uitvoer van gedragen wollen goe deren uit Nederland reeds in beginsel i§ toegelaten, hebben de Nederlandsche auto riteiten thans ook de verzending van nieu we kleedingstukken aan de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders toege staan. Voor het verkrijgen van de daartoe noodige vergunning en de verzending der kleedingstukken is de volgende regeling getroffen: De familieleden der arbeiders moeten bij de bevoegde instanties der openbare ar beidsbemiddeling in Nederland een verzoek indienen tot het verkrijgen van de uit voervergunning. In dit verzoekschrift moe ten naam en adres van den ontvanger als mede de hoeveelheid en de soort der te verzenden goederen worden aangeduid. De instantie van de openbare arbeidsbemid deling onderzoekt het verzoekschrift en stuurt het door naar het Crisis Uitvoer; Bureau in Den Haag, Piet Heinplein 6, ten einde de uitvoervergunning te doen uitreiken. De vergunning wordt onverwijld aan den indiener van het verzoekschrift toegezon den, waarna de kleedingstukken per post pakket aan den ontvanger verstuurd kun nen worden. Het biljet van de uitvoer vergunning moet met het pakket verzon den worden. Voor de vergunning moet aan kosten 0,50 betaald worden. Formulieren voor de verzoekschriften zijn verkrijgbaar bij het Crisis Uitvoer Bureau, waar ook eventueele bezwaren te berde moeten wor den gebracht. De textieldistributie. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede: In art. 6 lid 4 van de Maandag in de Staatscourant verschenen textieldistribu tiebeschikking 1941 Hl wordt vermeld, dat het tot en met 31 Juli verboden is textielproducten te koopen, te verkoopen of af te leveren tegen afgifte, onderschei denlijk inlevering, van de met „1" tot en met „20" genummerde bonnen van de tex- tielkaart. Inplaats van dezen datum dient te wor den gelezen 30 Juni 1941. De inhoud van de beschikking wgkt niet af van wat reeds eerder is gepubliceerd. OMZETBELASTING OP WEDSTRIJDEN ENZ. Ter inlichting van vereenigingen weet de Znl. mede te deelen, dat ook omzetbelas ting betaald moet worden van alle wed strijden. uitvoeringen, bezoeken, wandel- marschen, tochten, museabezoek etc. en wel 214 pet op het brutobedrag aan ont vangsten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1