Sport Rechtszaken Kunst en Wetenschappen Radioprogramma VOETBALUITSLAGEN. Om het kampioenschap van Nederland. P.S.V.—V.S.V. 1—0; Be Quick—A.D.O. 11. De stand is nur Heracles 7 5 1 1 11 218 P.S.V. 7 3 3 1 9 11—10 A.D.O. 8 2 3 3 7 13—16 Be Quick 7 2 2 3 6 814 V.S.V. 7 0 3 4 3 7—12 De wedstrijd HeraclesP.S.V. kan vol gende week de beslissing brengen. Promotiecompetitie 2e klasse. Afd. IZ.F.C.K.F.C. 2—0. Hier is de stand E.D.O. 2 2 0 0 4 7—2 Z.F.C. 3 1 0 2 2 4—6 K.F.C. 3 10 2? 2—5 Afd. II: Overmaas—C.V.V. 3—1. De stand luidt: Emma 2 2 0 0 4 101 C.V.V. 3 1 0 2 2 5—9 Overmaas 3 1 0 2 2 49 Afd. HIRigtersbleekP.E.C. 01 Go AheadVitesse 22. De eindstand is nu P.E.C. 6 3 2 1 8 11—7 Vitesse 6 3 2 1 8 9—8 Rigtersbleek 6 2 1 3 5 67 Go Ahead 6 0 3 3 3 6—10 Tusschen P.E.C: en Vitesse moet nu een beslissingswedstrijd gespeeld worden om uit te maken wie van deze twee elftallen het volgend seizoen de plaats van Go Ahead in de Oostelijke eerste klasse zal innemen. Afd. IV StandaardMiranda 34 R.B.C.Picus 01. De stand is nu Picus 4 3 0 1*6 65 Miranda 2 2 0 0 4 83 Limburgia 3 2 0 1 4 94 R.B.C. 4 1 0 3 2 3—7 Standaard 3 0 0 3 0 411 2e klasse D. Zeelandia—T.S.C. 17 HeroDe Zeeu- ZEELANDLA—T.S.C. 1—7. Tusschen twee degradatie-wedstry den in werkte Zeelandia de tweede klasse com petitie af. En ook dezen laatsten wedstrijd bracht een groote nederlaag. Reeds in de eerste minuten veroverde T.S.C. de leiding met het verreweg mooiste doelpunt uit den geheelen wedstrijd. Gelcidelgk voerde T. S.C. den voorsprong voor de rust op tot 60. Toch gaf Zeelandia in de periode, dat de meeste doelpunten vielen, het beste spel en het was alleen aan het veel te langzame en onachtzame spel van de voor hoede te danken, dat 't doelpuntenverschil zoo groot was. Bij Zeelandia waren enkele invallers opgesteld en ook T.S.C. speelde met een viertal plaatsvervangers. Het groote verschil in doelpunten vóór de rust is dan ook allerminst in overeenstemming met het vertoonde spel. Na <ie rust scoorde Zeelandia door Steur het eenige tegenpunt in een periode, dat de T.S.C. aanvallen het snelst elkaar opvolgden. Steur, die den geheelen middag een sloom spelletje ten beste gaf slipte door de ver dediging heen en wist ook den doelman te passeeren om den bal in het verlaten doel te deponoeren. Voor het overige kwam Zeelandia er na de rust eigenlgk niet meer aan te pas, terwijl T.S.C. voortdurend in het Zeelandia gebied opereerde. De be zoekers brachten het echter slechts tot één doelpunt, omdat zij veel te kort speel den en het te mooi wilden doen. Tegen de stroom van groen-zwarte verdedigers was met dit soort oefen-spelletje echter geen succes te bereiken. Er kan niet ge zegd worden, dat één van beide partyen zich bijzonder inspande en behoudens een korte periode vóór de rust werdi de geheele wedstryd door het onbelangrijke van de ontmoeting gedemonstreerd. By Zeelandia waren F. de Brugn en Janisse vervangen door Alsemgeest en Van Maaren, waar van de eerste beslist niet en de tweede tamelijk voldeed. Daar de opstelling van het elftal eenigszins gewijzigd was, kan deze wedstryd geen maatstaf zijn voor het beoordeelen van de kansen in de verder nog te spelen degradatie wedstrijden. HERO—DE ZEEUWEN 1—5. De Zeeuwen hebben tegen een volledig Hero-eftal een klinkende 51 overwinning weten te behalen met een geheel gewijzigd elftal. De opstelling was als volgt: Doel: Weezeman, achter: Kats en A. Leynse, midden Poerstamper, Danckaerts en Van Poelje, voor Van As, De Smit, Korver, W. Leynse en Huibregtse. Deze wedstryd was de beste van De Zeeuwen in dit seizoen. Het positiespel en het plaatsen was uit stekend verzorgd. De Zeeuwen hebben het eerst den sterken wind 'tegen, maar er wordt direct flink aangepakt en reeds in de eerste minuten weet de Hero-doelman te nauwernood red ding te brengen. De Zeeuwen blijven in den aanval en herhaaldekjk moet de Hero-doel- verdediger optreden. Na een kwartier heeft Smit succes, als hij een keurige run met een onhoudbaar schot besluit (01). Een kwartier later kopt Leynse een mooie voor- zet van links tegen den lat. De toestormen de Korver weet den terugspringenden bal buiten bereik van den Hero-doelman in t^ koppen (02). Het laatste kwartier pro beert Hero zich met snelle open aanvallen los te werken, maar de Zeeuwen-achter- hoede weert zich kranig. Na de rust vallen De Zeeuwen weer dade lijk fel aan, toch heeft Hero het eerst succes. Uit een voorzet van links kogelt de Hero-midvoor van dichtbg keihard in (12). De Zeeuwen oefenen nu een groote druk uit op het Hero-doel en doelpunten kunnen dan ook niet uitbüjven. Wanneer rechtsbuiten Huibregtse hard op doel schiet, stompt de Hero-keeper den bal voor de voeten van De Smit, die niet aarzelt (13). Even hierna kopt Huibregtse een mooie voorzet van links in (14). Even voor het einde weet Leynse handig gebruik te maken van een verwarring in de Hero-achterhoede (1—5). Scheidsrechter Van Mook uit Oosterhout leidde uitstekend. DUITSCHLAND WINT VAN KROATIË. Ten aanschouwe van 40.000 toeschou wers heeft het Duitsche voetbalelftal te Weenen een 51 overwinning op Kroatië behaald. MADJOE I—S.S.S. 8—2. Madjoe valt het eerst aan met den wind mee, die vrgwel over de lengte van het veld waait. De S.S.S.-korf wordt voort durend bedreigd en na 15 minuten maakt J. Everaars het eerste doelpunt. S.S.S. komt flink opzetten, maar het heeft geen resul taat en de bal gaat weer naar den Madjoe- aanval. C. v. Noppen krggt dichtbg de korf een vrge doelkans en weet deze te benutten (20). Kort na het wisselen van de vakken krijgt L. v. d. Vliet een bal toegespeeld door een fout van zgn tegenstander en verhoogt de score tot 30. Dank zg het voordeel van dèn wind blijft Madjoe nu in den aanval en eerst kort voor het einde wordt het vierde Madjoe-doelpunt gemaakt. Na de rust heeft S.S.S. het voordeel van den wind en is dan ook meer in den aanval. Toch is het Madjoe dat het eerst weet te doelpunten, P. Koenders en W. Verdonk maken het halve dozijn vol (60). Wegens het verstuiken van een teen, moet een S.S.S.-speler het veld verlaten, waar voor Madjoe ook een speler laat uitvallen. Na 32 minuten worden de S.S.S.-aanvallen met een doelpunt beloond, L. de Fauw maakt voor S.S.S. het eerste punt (61). Madjoe is nu het meest in den aanval, met gevolg dat C. v. Noppen en F. Daamen de score voor Madjoe opvoeren (81). Even voor het einde maakt P. de Bruyn het tweede S.S.S. punt (82). V.K.V.—VITESSE 3—0. Zaterdag speelde V.K.V. tegen Vitesse (Wolfaartsdgk). Van den beginne af aan werd flink gewerkt en wg zagen goed sa menspel in beide kampen. Mej. L. v. d.' Broeke slaagde erin voor de rust V.K.V. een voorsprong van 10 te verschaffen. Na de rust was het veld bgzonder glad met als gevolg menige valpartg. Kort na dien slaagde P. Eiff erin de score voor V.K.V. op te voeren, terwijl D. L. Broeder het laatste puntje maakte. T.O.P. MADJOE-COMBINATIE 1—6. Te Arnemuiden speelde de onlangs opge richte korfbalclub T.O.P. een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een Madjoe-combi- natie. In de eerste helft gaven de T.O.P.-ers flink party en de rust ging in met een slechts gering overwicht van de Madjoe- combinatie (12). Na de rust kon T.O.P. echter het tempo niet meer bij houden en werd de stand lang zamerhand opgevoerd tot 16 in het voor deel van de bezoekers. Wanneer deze club nog wat meer wed- strijdroutine krggt zal zij zeker vele twaalf tallen een flinke partg kunnen geven. ZEEUWSCH DAMTOURNOOI. De voorlaatste ronde. In de vierde en voorlaatste ronde van dit tournooi zijn de volgende uitslagen ge vallen AndersonLente 11 De JongeStrooband 20 DeurlooBoogaard 02 De stand is hierdoor 1. en 2. Anderson en Lente 5 pnt 3., 4. en 5. Boogaard, De Jonge en Strooband 4 pnt. 6. Deurloo 2 pnt. Deze ronde droeg een zeer spannend ka rakter, daar elk winst- of verliespuntje van veel belang, zelfs doorslaand belang, kon zgn voor het uiteindelijk resultaat van dit tournooi. De voor de eerste plaats be- langrgke party AndersonLente, eindigde in een puntenverdeeling, na een op hoog peil staanden en hardnekkigen strgd. Noemenswaardig voordeel hebben geen van beiden gehad, doch, zooals in meer partijen van dit tournooi het geval was, het geringste positie-foutje zou hier de oorzaak van een anderen uitslag zgn ge weest. Beide spelers waren voortdurend op hun hoede en slaagden er steeds in eikaars venijnigste valstrikken te ontwgken. Een dringende tempo-zet en een verraderlijke damzet van Lente vermochten evenmin ten uitvoer te worden gebracht als de coup royal en de gevaarlijke positie-valletjes, waarmede Anderson dacht den Middelburg- schen kampioen te kunnen verrassen. Het werd een partg zonder ups of downs een partij, waarin zeer veel van het concen tratie- en uithoudingsvermogen werd ge- eischt, vooral toen het vlaggetje van An derson's klok op vallen stond, juist op een moment, dat hij zeer hard zgn tgd noodig had om mogelijk de overwinningsvlag op Lente's stelling te plaatsen. De Middelburger dacht hier echter an ders over en voerde met Stoïcijnsche kalm te zijn zwarte troepen aan, die overigens krachtig genoeg optraden en eik wit offensief met gelijke munt betaalden. De Jonge toonde zich in zijn partij te gen Strooband zeer strijdlustig. Zgn anders rustige spelopzet was in deze partij totaal herzien en bijna roekeloos liet hij zijn rechtervleugel opsluiten. Het natuurlijk gevolg hiervan was een stelling, die zich zeer wel leende voor het uitvoeren van combinaties. Hier was het De Jonge, om in de run ning te blgven, dan ook om te doen. Alles op alles om te winn enwas kennelijk zijn parool en zgn tegenstander wist dit nog al te waardeeren door reeds bij den 15en zet bereidwillig in een overigens fraaie, doch bekende combinatie naar dam te loopen. Strooband probeerde het zijn sterken ri vaal verder nog lastig te maken, maar te gen een De Jonge, die het zoet der over winning reeds proefde, had dit niet veel meer te beteekenen. Deurloo, die in dit tournooi een weinig uit den toon valt, kon het ook tegen Boo gaard niet bolwerken. Op zeer eenvoudige wgze wist de Zeeuwsche kampioen mate riaalwinst te boeken, waarna deze partg al spoedig beëindigd was. Boogaard kreeg niet de gelegenheid zijn kunnen te toonen, mogelijk leent zgn laatste partij tegen De Jonge, a.s. Zaterdag, zich hiervoor beter. Hoewel vgf van de zes deelnemers nog een theoretische kans op de eindoverwinning hebben, zgn 'het toch Lente en Anderson, die daarvoor de beste papieren bezitten. Zg komen resp. uit tegen Deurloo en Stroo band, die dus een belangrijk woordje mee spreken en mede antwoord zullen geven op de vraag of de beker in Goes of Middel burg terecht zal komen. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD SPEERWERPEN DAMES. Tgdens de Zondag op de sintelbaan te Amsterdam gehouden athletiekwedstrgden, slaagde mej. E. Dammers (Zeeburg) er in, het sedert September 1935 op naam van mej. G. de Koek (A.T.B.) staande record speerwerpen van 39.13.5 m. te verbeteren en te brengen op 39.62.5 m. Een fraaie prestatie, ook al houdt men er rekening mee, dat het werpen met den wind mee geschiedde. NIEUW WERELDRECORD 20 K.M. HARDLOOPEN. De Argentijn Barra is er te Buenos Aires in geslaagd het wereldrecord op de 20 k.m., dat sedert 19 April 1936 met 1 uur 4 min. 0,2 sec. op naam van Zabala stond, met 27,1 sec. te verbeteren en dus te brengen op 1 uur 3 min. 33,1 sec. DE NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS IN DENEMARKEN. De laatste wedstrijd van onze zwemsters in Denemarken heeft alleen een overwin ning van Cor Kint opgeleverd. Alie Stgl en Jopie Waalberg werden weer geslagen, ter- wgl de 5 x 50 meter estafette een Deensche overwinning werd. Het neerschieten van een arrestant door een agent van politie, te Rotterdam op 12 Mei 1940. Het Haagsche gerechtshof heeft Zater dag het hooger beroep van den officier van justitie te Rotterdam behandeld tegen den thans 47-jarigen agent van politie L. B. te Rotterdam, wien ten laste is gelegd „dat hg op of omstreeks 12 Mei 1940 aldaar hoogst ondoordacht, roekeloos, lichtvaardig en onvoorzichtig een of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool in de richting van het lichaam van F. F. Farinaux, ten gevolge waarvan deze spoedig is over leden". De Rotterdamsche rechtbank had bij vonnis van 10 April 1941 den verdachte ontslagen van rechtsvervolging, daar zij het feit wel bewezen, doch niet strafbaar oordeelde,'o.a. op grond van art. 3 van de schietvoorschriften voor politie-ambtena- ren. De officier van justitie had een maand hechtenis geëischt. De procureur-generaal, mr. van Genech- ten requireerde tegen verdachte een ge vangenisstraf van vier maanden, met ver nietiging van het vonnis der rechtbank. Mr. K. W. Zieleman, als verdediger op tredende, pleitte vrijspraak, subsidiair be vestiging van het vonnis. De uitspraak werd bepaald op 25 Juni. Het rijtijdenbesluit. De A.N.W.B. schrgft ons: Een aantal autobestuurders en ondernemers, die mo torrijtuigen gebruiken, blgkt in de meening te verkeeren, dat het rijtijdenbesluit sedert de mobilisatie buiten werking is gesteld. Enkele chauffeurs ontvingen reeds een bekeuring omdat zij niet in het bezit waren van het voorgeschreven werktgden- boekjé. Deze ervaringen geven den A.N. W.B. aanleiding de aandacht van belang hebbenden te vestigen op de bedoelde voor schriften. Het werkboekje moet worden aangevraagd op de gemeente-secretarie. JAPAN EN NED. INDIE. DE INSTRUCTIES AAN JOSJIZAWA. Op de persconferentie te Tokio heeft de woordvoerder van het Japansche bureau van inlichtingen medegedeeld, dat de in structies der Japansche regeering aan den leider der Japansche delegatie te Batavia Josjizawa uit technische gronden nog niet verzonden zgn. Indien Josjizawa reeds voorbereidselen voor zgn vertrek heeft ge troffen, heeft hg dit op eigen initiatief ge daan.. De woordvoerder verklaarde niet te kunnen zeggen, of Josjizawa al dan niet ter rugkeert, alvorens de instructies in Bata via zgn aangekomen. Op de vraag, of te rugroeping van Josjizawa gelijk zou staan met een volledig afbreken der onderhan delingen, antwoordde de woordvoerder, dat hg zich hierover niet kon uitlaten. Een verklaring van Josjizawa. De Jomioeri Sjimboen publiceert een onderhoud met Josjizawa, waarin deze ver klaart, dat er met Nederlandsch-Indië geen compromis meer mogelijk is. Hg acht het derhalve niet noodig, zich voor zgn vertrek naar Tokio waarvan de datum is be paald op 29 Juni a.s. met de autori teiten van Nederlandsch-Indië in verbin ding te stellen. Gezien de starre houding van Batavia, wordt de toestand steeds moeilijker. De Japansche pers over de be sprekingen. Sómmige vooraanstaande Japansche dag bladen dringen er bg de regeering op aan een krachtig standpunt in te nemen tegen over de Nederlandsch-Indisch kwestie. Zoo schrgft de Tokio Nitsji-Nitsji: het heeft geen nut de onderhandelingen voort te zetten wegens het „gemis aan oprecht heid" aan de zgde van Nederlandsch-Indië. Het blad voorspelt, dat de terugroeping van den leider der Japansche delegatie, Kenkitsji Josjizawa, thans wel onvermgde- lgk lgkt. De terugroeping van Josjizawa uit Batavia moet echter niet als het einde van de kwestie worden opgevat. Het voor nemen van Japan om Nederlandsch-Indië te maken tot een „samengesteld element" in Oost-Azië's ruimte van gemeenschappe- lgke welvaart blgft onveranderd van kracht. De hulpbronnen van Nederlandsch-Indië mogen niet gemonopoliseerd worden door een exploitatie-politiek van Nederland, En geland of de Ver. Staten, waarvan Neder landsch-Indië zoo afhankelgk is. Wanneer de onderhandelingen mislukken, moet een nieuwe stap worden voorbereid om de „rechtvaardige eischen'1 van Japan inge willigd te krijgen, waarbij het geheele land de regeering zal steunen. De „Hotsji Sjimboen" is zelfs voorstan der van een nog krachtiger houding en meent, dat Nederlandsch-Indië in beginsel en in feite het Japansche voorstel voor de inrichting van een gebied van gemeen schappelijke welvaart in Oost-Azië heeft verworpen. Niet alleen is er geen moge- lgkheid meer tot verdere onderhandelingen, doch een lang verblijf van de Japansche delegatie in Batavia wordt thans een eere kwestie voor ons land en aan Josjizawa dient thans te worden opgedragen onmid dellijk te vertrekken. EEN BLOKKADE TEGEN JAPAN. De „Tokio Nitsji-Nitsji" publiceert verscheidene berichten uit Hanoi, Bang kok en Batavia, volgens welke Engeland en de Ver. Staten de gelegenheid der mis lukte onderhandelingen tusschen Batavia en Tokio aangrijpen, om den Japanschen handel met Fransch Indo-China, Thailand en Nederlandsch-Indië nog meer dan tot dusver te belemmeren. De Vereenigde Staten, zoo schrgft het blad, probeeren de geheele petroleumpro- ductie in Nederlandsch-Indië op te koopen. Bovendien zouden waarschijnlijk negentig procent van de geheele productie aan tin en rubber in Malakka en Fransch Indo- Ohina naar de Ver. Staten gaan. Tevens oefent Engeland druk uit in Bangkok, om Japan van den handel uit te schakelen en biedt het Thailand petroleum in ruil aan. Ten slotte werken Engeland en de Ver. Staten met Britsche en Amerikaansche fir ma's en met Chineesche zakenlieden in de Zuidzee samen, om in Thailand en Fransch Indo-China de geheele rgstproductie op te koopen. Alles bg ekaar, zoo schrgft het blad, kan men van een duidelijke blokkade tegen Japan spreken. DIJKDOORBRAAK BIJ LIER. Tengevolge van de hevige régens der laatste dagen is de dijk van de Nethe in de buurt van Lier (België) op twee plaatsen bezweken. Verscheidene hectaren bouwland werden overstroomd, waardoor aan de ge wassen aanzienlgke schade is toegebracht. KLOMPERTJE KLOMP EEN ECHTE HOLLANDSCHE JONGEN 1. Op een mooien zomerschen dag lie pen Klompertje Klomp en zijn vader langs de haven van hun aardig dorpje Palingdam. Ze waren op weg naar huis. Vader was juist met een schuit vol visch binnengekomen en de lading had een aardig centje opgebracht. 2. Nu gebeurde het, dat visscher Teun Zwartkgker op den wal bezig was zijn vangst van dien dag te sorteeren. Het viel hem niet mee. Dat kon je wel aan zgn boos gezicht zien. Een van de visschen was zeker al heel slecht, want hg gooide ze weg. 3. En juist op dat oogenblik kwamen Klompertje en zgn vader voorbij. De visch vloog met een groote vaart tegen Klompertje aan. Die wist eerst niet, wat dat was en hij begon uit alle macht te schreeuwen. Vader Klomp schrok ook ©nfloep, weg was zijn geld. Wat de Pers zegt: DE ACTUALITEIT DER OORLOGSSCHADEREGELING. Het Utrechtsch Dagblad heeft een onder houd gehad met den heer Müller, den com missaris der provincie Utrecht, waarin deze mededeelde, dat de bevoegde Duitsche autoriteiten hem in staat gesteld hadden, naar aanleiding van het feit, dat een aan tal weken geleden in de provincie Utrecht nieuwe oorlogsschade van eenigen omvang ontstaan is, de minder kapitaalkrachtigen onder de getroffenen voorloopig te helpen met een renteloos voorschot op de uit- keering, welke zij te eeniger tgd van den staat zullen ontvangen. O.m. zeide hij .3 Wel zijn er reeds spoedig pogingen gedaan* die op zichzelf zeker te waardeeren zijn, om in den vorm van credieten het getroffen be drijfsleven weer op gang te brengen,doch een crediet is geen Schadevergoeding. Een crediet, en vooral een rentedragend crediet, is geen restitutie van schade.Aflossing en rentebetaling zullen als regel het bedrijf te zwaar belasten. Dit is het euvel geweest, waarmede ook ver schillende stichtingen te kampen hebben gehad. En naar ik meen te weten, is dit euvel ook steeds door die stichtingen als een euvel ge voeld. Tot dusverre bleek het echter niet mo gelijk om Den Haag hiervan te overtuigen. Het door mij en anderen ten deze ingenomen standpunt heeft Den Haag niet overgenomen. Toch gaat het er om, zoodanige vormen en methoden te vinden, dat er inderdaad van schadevergoeding en niet van credietverlee- ning sprake is. Of die schadevergoeding reeda direct geschiedt in den vorm eener definitieve uitkeering dan wel in den vorm van een renteloos voorschot, maakt natuurlijk voor de betrokkenen weinig verschil uit. Trouwens, wie de uitingen in diverse Nederlandsche pers organen heeft gelezen, weet, dat wat ik hier als wenschelijk aanmerk, door de overgroote meer derheid van ons volk ook als wenschelijk, om niet te zeggen noodzakelijk wordt beschouwd. Mijn streven is dan ook, het zoover te krijgen, dat in afwachting van de te bepalen bedragen der schadevergoedingen en de uitbetaling daar van. de getroffenen reeds na een renteloos voor schot ontvangen, dat dan later verrekend moet worden met de uitkeering van staatswege. In het bijzonder geldt dit natuurlijk voor die getroffenen, die niet kapitaalkrachtig zón of althans onvoldoende kapitaalkrachtig zijn om de lasten van rente en aflossing te dragen. Vat ik dus mijn betoog samen, dan wijs ik er u met den meesten nadruk op, dat alle verstrekte en nog te verstrekken credieten het karakter moeten dragen van rentelooze voorschotten, die te zijner tijd met de defini tieve uitkeeringen moeten worden verrekend. Voorts is het dringend gewenscht. dat de te verstrekken credieten ruim zijn. Met beknib belen is slechts sociaal verlies, geen sociale .winst te bereiken. Mocht bij de vaststelling der schade later blijken, dat 't verstrekte voorschot grooter is dan het vastgestelde bedrag, welnu, dan onderzoeke men ter dege. of de restitutie van het teveel betaalde werkelijk verantwoord is. Het gaat er niet om, schadevergoedingen te betalen op de basis, waarop verzekeringsmaat schappijen zich in zoodanige gevallen wel stel len, doch om levenskrachtige bedrijven te scheppen. De thans door Den Haag gegeven richtlijnen zijn absoluut onvoldoende te achten. LUCIE VAN DAM VAN ISSELT ZEVENTIG JAAR. Gisteren herdacht de bekende oud-Veer- sche kunstenares Lucie van Dam van Is- selt, die sedert enkele jaren in de Resi dentie woont, haar zeventigsten jaardag. Lucie van Dam van Isselt werd op 15 Juni 1871 te Bergen op Zoom geboren. Zg begon haar artistieke carrière reeds als kind, wanneer wij althans de krabbels uit haar schooldagen als herauten van een kunstenaarsleven mogen beschouwen. Haar kunststudie beg;on Lucie van Dam echter eerst te Kampen, waar zg les kreeg van den bekenden kunstenaar J. D. Belmer, die bekendheid verworven heeft met zgn stil levens en landschappen, doch Lucie van Dam's dikwgls heel mooie stillevens en landschappen zouden later tot ontwikkeling komen onder den invloed van den Belg Theo van Rijsselberghe. In 1889 bezocht zij een jaar de Haagsche Academie, werkte daarna een poos alleen en keerde op die inrichting in 1892 terug en wel op de modelklasse bg den toenmaligen onder directeur der Haagsche Academie, Fr. J. Jansen. Na haar huwelgk met ir. E. Ekker, zelf geen onverdienstelgk kunstenaar, vestigde zij zich te Oosterbeek, waar toendertgd een kleine schilderskolonie bestond. Na de ont binding van haar huwelgk vestigde Lucie van Dam van Isselt zich in 1909 te Veere, waar zij gedurende de ruim twintig jaar van haar verblijf heel veel heeft gearbeid. Haar oeuvre bestond hoofdzakelgk uit stillevens, bloemen en landschappen. Vooral haar stillevens hebben een eigen cachet, hoewel sommige ons even doen denken aan Lizzy Ansingh, vooral wanneer Lucie van Dam daarin een pop introduceert. Haar bloemstukken kenmerken zich door een frischheid van kleur en een levendigheid van uitbeelding, die steeds op den voor grond treden. DINSDAG 17 JUNI 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgym. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgym. S.00 B.N.O. Ber. 8.15 Schrift lezing en meditatie. (Christ. Radio Stichting). 8.25 Gram. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 11.00 Declamatie. 11.20 Piano en gram. 12.00 Musette- orkest „Les Gars de Paris". 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12,40 Almanak. 12.45 B.N.O. Nieuws- en econom. ber. 1.00 Zang met piano en gr. pl. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.00 Gram. 3.30 Piano 4.00 Cyclus Ons geloof en ons werk. (Vrijz. Prol. Kerkcomité). 4.20 Schram- melkwartet en soliste. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 B.N.O. Nieuws-, econ. en beurs- ber. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 De Lichte Toets. 6.45 Causerie „Ons Planetarium". 7.00 B.N.O. Vragen van den dag. 7.15 Het Aer- denhoutsch Vrouwenkoor, solisten en Omroep- strijkork. 8.00 B.N.O. Ber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Gevarieerd prog. 9,15 Gram. 9.30 Ber. (Engelsch). 9.45 Politiek weekpraatje. (opn.). 10.0010.15 B.N.O. Engelsche uitzending. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgym. 7.00 Gram. 7.45 Ochtendgym. 8.00 B.N.O. Ber. 8.15 Gram. 10.40 Declamatie. 11.00 Amabile-sextet en gram. 12.00 Ber. 12,15 Ramblers. 12.45 B.N.O. NieuwH- en econ. ber. 1.00 Orgel. 1.30 Gram. 3.30 Voor de zieken. 4.00 De Goldbergvauiaties van Joh. Seb. Bach, causerie met gram. 4.45 Gram. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Om- roep-Harmonie-Ork. 6.10 Gram. 6.30 U hebt 't gehad op de lagere school. 6.45 De Jeugdsport- club. 7.00 B.N.O. Vragen van den dag. 7.1i; Gram. 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding voor de vrouw. 8.00 B.N.O. Ber. 8.15 Gram. 8.30 Radiotooneel. 9.25 Gram. 9.40 Productieslag 1911 9.55 Avondwijding (Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.00 B.N.O. Ber., Sluiting,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6