STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg. STADSNIEUWS Goes. Kerk- en Schoolnieuws Besluiten, benoemingen enz. De schadevergoeding aan de gedupeerden. Burgerlijke Stand DE ZEEVAARTSCHOOL. Naar wij vernemen hebben de onderhan delingen omtrent het onderwijs voor de leerlingen van de zeevaartschool tot resul taat gehad, dat de examens in Dordrecht zullen worden afgenomen. Daarmede is vandaag een aanvang gemaakt. De lessen zullen niet in Dordrecht wor den hervat. De onderhandelingen hebben nog geen positief resultaat gehad en zullen, naar wij vernemen, worden voortgezet. HET PLATEAU ROND HET STANDBEELD VAN NAEREBOUT. Nu het tegelplateau rond het stand beeld van Frans Naerebout op den Bou- leverd Evertsen gereed is gekomen, zullen velen zich afgevraagd hebben waarom men tegelijkertijd de drie lichtmasten ter plaatse, die een sta-in-den-weg vormen, niet heeft verplaatst. Naar wij vernemen lag dit in de be doeling en zou dit ook reeds geschied zijn. Momenteel heeft men voor dit werk echter geen cement beschikbaar, zoodat het plan niet ten uitvoer kon worden gebracht. Om dezelfde reden kan ook het werk aan den muur op het aangrenzende deel van den Boulevard De Ruyter niet worden afge maakt. SPEELPLEIN OP DE GROOTE MARKT. Een belangrijk gedeelte van de Groote Markt vóór het scholencomplex ter plaatse wordt thans tot speelplein ingericht, danr voor de leerlingen van de hier gevestigde scholen geen afgesloten ruimte voor speel plaats beschikbaar is. Men is thans bezig met het maken van een omheining en het leggen van een nieuw plaveisel. Het terrein zal dan tevens kunnen worden be nut voor het geven van gymnastiekonder- richt in de open lucht. Daar er zich ter plaatse een openbare schuilkelder bevindt, zijn er twee door gangen in de omheining gemaakt, waar door het publiek bij luchtalarm den schuil kelder kan bereiken. Ongetwijfeld zal het stadsbeeld ter plaatse, dat. door het wegdek met zijn „kinderkopjes" geenszins tot het schoon ste van onze gemeente kon worden gere kend, een heele verandering ten goede on dergaan. BEDRIJFSVOETBAL. Uitslagen van 14 Juni. Geneeskundige DienstPlaatwerkerij 04 LoodswezenAmbtenaren Schelde 110 Prov, Zeeuwsche CourantStadhuis 10 CHRISTELIJKE MANDOLINE VEREENIGING. Het eerste lustrum. Zaterdagavond gaf de Christelijke Man doline-vereeniging haar eerste lustrum- \iitvoering in het gebouw voor Sociale Be langen in de Palingstraat. De voorzitter, de heer H. Sijtsma, open de den avond met gebed en schetste ver volgens in korte lijnen het ontstaan en den groei der vereeniging. De C.M.V., die bij de oprichting slechts acht leden telde, is onder de bekwame leiding van mej. Kuij- pers uitgegroeid tot een gezonde vereeni ging met ongeveer negentig leden en dona teurs. Ondanks de moedlykheden die over wonnen moesten worden hoeft de vereeni ging in het afgeloopen jaar toch geregeld iedere week gerepeteerd. Na de opening werden eenige nummers ten gehoore gebracht, waarbij bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar wel zeer sterk is vooruitgegaan. Vooral „Ueber den Wellen" en „Le rève de Clara" wer den heel mooi uitgevoerd. Een der leden bood diaarna mej. Kuypers bloemen aan en sprak de hoop uit dat zij nog lang de vereeniging zal mogen leiden. Vervolgens speelden eenige der jongste leden een paar canons, die ze zelf met gezang begeleidden. Het nummertje werd heel aardig v .gevoerd en ze oogstten dan ook een welverdiend applaus. Hierna bracht een vyftal vergevordierden eenige nummers ten gehoore en bewees hiermede, dat ze hun instrument goed beheerschten. Vooral „Aisha" van John Lindsay werd schitterend uitgevoerd. Gedurende de pauze kon men zijn geluk beproeven in de grabbelton, van welke ge legenheid druk gebruik werd gemaakt. De rest van den avond genoot men van een gevarieerd programma van zang en too- neel. Vooral de stukjes „De Fluitevink" en „Het Radio-hoorspel" oogstten veel bij val en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Ook het stukje „Snuggere Kobus" had veel succes, terwijl de vijf zingende jongens met de guitaar bewezen nog wel wat anders te kunnen dan alleen mando line-spelen. Tot slot gaf een Hawaiian- kwartet eenige nummers ten beste. Dat deze nummertjes zeer in den smaak vie len werd wel bewezen door het welver diende applaus dat dit viertal ten deel viel. De heer H. Sijtsma sloot daarna dezen succecvollen avond, waarop de C.M.V. met genoegen kan terugzien. Doordat nog vele menschen moesten worden teleurgesteld, zal dezelfde uitvoering nogmaals gegeven worden op Zaterdag a.s., waarvoor wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. HET ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OPVOEDING. In ons raadsverslag hebben wy wethou der Edelman laten zeggen, dat het aantal uren, waarop onderwijs in de lichamelyke opvoeding wordt gegeven, met ingang van 1 September a.s. wordt uitgebreid tot 10 uren van 45 minuten. Bedoeld is echter 10 uren van 60 minuten. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van onderwijs kan Woens dag a.s. wegens uitstedigheid geen spreek uur houden. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend dat aan zijn bureau zijn gedeponeerd: een baal cement; een ijzeren sleutel; een blauwe jongensjas; een dames-portemonnaie, inh. 3.07; een bruin kinder-mantelband; een lipsleutel no. 9854; GEMEENTELIJK ARBEIDSBUREAU. Het aantal ingeschrevenen bij de onder het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg ressorteerende gemeenten bedroeg per Za terdag 14 Junigeheel werkloos 130 man nen en 12 vrouwen, gedeeltelijk werkloos 3 mannen en 0 vrouwen, niet werkloos 16 mannen en 2 vrouwen, herscholing 8 man nen en 0 vrouwen werkverruiming 125 mannen en 0 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 330, bij gekomen 57, afgegaan 91, over 296. WAAR EENS HET OOST-INDISCH HUIS STOND. Een der grootste ruimten, die in Mid delburg door de opruimingswerkzaamhe den is ontstaan, is wel die, tusschen de Rotterdamsche kade en de Breestraat, waar eens het Oost Indisch huis met zijn vele onderdeelen heeft gestaan. De staande resten zijn geheel verdwe nen en nu ook de hoofdpoort aan de Rot terdamsche kade geleidelijk is afgebro ken en opgeborgen, ziet men pas goed welk een ruimte het gebouw heeft inge nomen. Er zou daar gelegenheid zijn voor den bouw van een geheel nieuwe woonwijk. DENKT OM UW LEGITIMATIEBEWIJS. Wederom is een persoon verbaliseerd wegens het niet bij zich hebben van een legitimatiebewijs. Wij wijzen er hier nog maals op, dat men of een identiteitsbewijs of een persoonsbewijs bij zich moet dra gen. DE APOTHEEK. Deze week is des nachts geopend de apotheek van Van Pienbroek, Langeviele. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water was he den 62 graden. GROOTE BRAND IN DE KRISTAL-UNIE TE MAASTRICHT. Vrijdagnacht is in de kristalfabriekën van de N.V. Kristal-Unie te Maastricht een ern stige brand uitgebroken, welke ontstond in de magazijnen en oversloeg naar de kristal en glas voorraden van bet bedrijf, die vrywel geheel vernield zijn. De vier groote koelovens van het bedrijf, een gedeelte van de opslagplaats en een reeks bedryfskantoren werden eveneens vernield. Het eigenlijke bedrijf werd gelukkig niet ernstig getroffen. De schade, welke door verzekering is ge dekt, loopt ver over de honderdduizend gul den. Naar wij van de directie vernemen, zal binnenkort het werk in de fabriek grooten- deels kunnen worden hervat, terwijl voor het personeel, dat niet direct te werk ge steld kan worden, een wachtgeldregeling wordt getroffen. De fabriek werkte met on geveer 700 man. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. een dames-portemonnaie met ritssluiting en dat inlichtingen zijn te bekomen om trent: eèn portefeuille met inhoud bij A. Knuijt, Bouwen Ewoutstraat 46 A; een grijsgeblokte jongeyskous en beige meisjes kous bij De Jonge, Palingstraat 8; 2 pas foto's bij C. Kats, Verkuijl Quakkelaar- straat 149; een streng porceleinen isolato ren bij W. Oorschot Vrijdomweg 4; een nikkelen heeren-armbandhorloge bij A. Stroo, Glacisstraat 95; een grijze dames handschoen bij Naerebout, Kasteelstr. 54 een gummiband van een kinderwagen bij B. Wouters, Glacisstraat 142 een bruine dameshandschoen bij P. v. Zutfen, Molen straat 13; een bruine padvindersriem met fluit bij Labruyère, Besiusstraat 22 te Sou burg; vijf kolenzakken bij P. Maas, Zwa- nenburgschestraat B 336 te Koudekerke; een „Veneka" vulpen bij Nieuwenhuize, Zwanenburgscheweg B 338 te Koudekerke; een kastsleutel bij L. Smit, Groote Markt 1; een ringetje met paarsen steen en een houten strandschop bij ds. Smeenk, Bad huisstraat 119; een portemonnaie, inh. 0.20 bij C. Davids, Nieuwstraat 34; een zijden damesceintuur bij van Boven, St. Jacobstraat 4; een regenjas bij De Bruin, Crocuslaan 6; een hoornen bril by C. v. Schaik, Flesschenstraat 12; een bruin lede ren handschoen bij P. de Witte, Bigge- kerke B 6; een zilveren kinderarm bandje bij Slabber, Wilhelminastraat 17; een tompouse en een blauwe dameshand schoen op het tramkantoor van de P.Z. E.M.; een grijze dameshandschoen by Roelse, Dortmanstraat een zilverbon ad 1,by Van Belzen, Meidoornlaan 1; een huissleutel bij Wiedeler, Kazernestraat 7; een ketting met kruisje bij W. Fens, Koudenhoek 17; een interlock jongens broekje by Castelein, Glacisstraat 28; een beige kindertaschje by C. Balmakers, Lelie laan 15; een zilveren kinderarmbandje met hangertje bij Schroote, Sint Jacob straat 14; een bruine kinderportemonnaie, inh. 8 cent bij Schipper, Lelielaan 18; een broche by Schipper, Lelielaan 18; een zwarte dames-paraplule bij A. Schoenma kers, Kerkstraat 11; een blauw kïrlöer- schopje by J. van Ham, Kolvenierstraat 19; een meisjes- pasfoto by Minderhoud, Boul. de Ruyter 10; èen groen badpakje met handdoek by van den Broeke, Singel 182 en een zilverbon ad 1,bij Toussaint, Noordstraat 72. GEMEENTE-OPBOUW. In de Ned. ~Herv. Kerk. In de laatst gehouden Kerkeraadsverga- dering der Ned. Herw gemeente wérd rap port uitgebracht door de commissie „Ge meente-opbouw". De commissie kwam tot de conclusie, dat predikanten en ouder lingen geheel op de hoogte moeten zijn van het lief en leed in de gezinnen, wil de gemeente voldoende bearbeid kunnen worden. Dit is echter vaak niet het ge val. De commissie opperde daarom het plan om een aantal broeders en zusters in de gemeente uit te noo'digen, om by- stand te verleenen aan predikanten en ouderlingen. Dit werk zou dan een infor- matorisch karakter dragen, en door de predikanten nauwkeurig omschreven moe ten worden, opdat het blyve binnen de gestelde grenzen. De voorzitter betuigde de commissie zyn dank voor het verrichte werk en gaf als zyn meenihg te kennen, dat het rap port in de goede richting wjjst. Met algemeene stemmen werd daarop besloten in de aangegeven richting een eerste stap te zetten. De predikanten zul len vergaderen met hun wyk-ouderlingen en diakenen en trachten dan tot de vor ming van rijkscommissies te komen. Zoo spoedig deze organisatie gereed is, zal een gemeente-avond gehouden worden en zal van een en ander een uiteenzetting gegeven worden. GEEN BEL OP DE FIETS. Tegen J. E. alhier werd proces-verbaal opgemaakt omdat zijn rywiel niet voor zien was van een bel. SLECHT VLIEGWEER. Drie hardnekkige Middelburgers. Nadat de leden van de Goesche Model len-vliegtuig Club Zaterdag tot twee uur tevergeefs hadden gewacht op hun Mid- delburgsche collega s, besloot een drietal met de modellen „Stootkop", „Mentor" en „Kuiken" oefenvluchten te gaan houden op de Hooge' Heul. Men maakte enkele goede vluchten, maar het stormde toch te veel en men had reeds besloten huis waarts te gaan, toen eenige leden van de Middelburgsche club kwamen opdagen. Zy hadden den tocht per rijwiel gemaakt en wilden nu, ondanks den storm, beslist ook vliegen. De Middelburgers vlogen met de vol gende modellen: Berkel, Libel, Mentor en het motor-model de J.B.3. Er werd opnieuw gestart en de mo dellen van de Middelburgsche zoowel als van de Goesche club vlogen, ondanks den feilen wind, zeer goed. Vooral de J.B.3 van A. F. de Beer deed het schitterend. Tot half zes werd gevlogen en daarbij deed zich geen enkele breuk voor. De Middelburgers lieten hun modellen in het clublokaal van de G.M.C. achter, want zij hopen volgende week Zaterdag terug te komen om de Goesche vliegtuigbouwers opnieuw te bekampen. GEEN GOEDE BUUR. De eigenaar van een stukje tuingrond vond daar een paar maal een en ander neergestort, dat, volgens den geregelden gang van zaken, door den tonnetjeswagen opgehaald wordt. Zaterdag kreeg hij weer zulk een ongewenscht cadeau, een emmer vol, en ontdekte, dat zijn buur J. K. K. de milde gever was. Aangifte bij de po litie volgde, die tegen K. proces-verbaal opmaakte wegens het loopen op verboden grond. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppred. te Amsterdam (voor de oude binnenstad) J. v. Benthem, oud-w.n. pred. tt Cheribon. Aangenomen de benoeming tot hulppre diker te O— en W. Souburg, H. Roest, cand. te Wageningen. Rem. Broederschap. Beroepen te Rotterdam (vac. G. J. Hoenderdaal) J. H. Mispelblom Beyer te Leiden. VEREENIGING VOOR VOORLOOPIGE OPLEIDING. Ds. G. Mansvelt gaat heen. Naar wij vernemen heeft ds. G. Mans- velt te Utrecht, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam, sinds 1910 bestuurslid en sinds 1917 voor zitter van de vereeniging voor voorloopige opleiding van predikanten in de Ned. Herv. kerk, thans als zoodanig ontslag genomen. Ds. Mansvelt is thans 78 jaar en zoo pas van een ernstige ongesteldheid hersteld. Tot zyn opvolger is benoemd ds. C. D. van Noppen, Ned. Herv. predikant te Zwolle. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. In het bisdom Breda herdenken de heeren R. J. de Bie, pastoor te Philippine, F. A. van Beekhoven, pastoor te Hoofd plaat, W. J. Jacobs, pastoor te Boschka- pelle en Ph. Martens, pastoor te Zuiddorpe den dag, waarop zij vóór 25 jaar tot pries ter gewyd werden. CLASSICALE ZENDINGSVERGADERING. Dinsdagmiddag 17 Juni a.s. zal in de Prins van Oranje een algemeene classicale Zendingsvergadering worden gehouden. Zoo mogelyk zal dr. K. J. Brouwer, zen- dingsdirector te Oegstgeest, een toespraak houden, of zal daarvan voorlezing plaats vinden. In zyn plaats zal dan ds. L. C. Spijkerboer uit Souburg mededeelingen doen uit het hoofdbestuur betreffende kerk en zending. Voor het arts-examen slaagde te Utrecht de heer J. A. H. M. Goossens. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Arnemuiden, de heer L. Kiel, onderwijzer te Kattenlyke. Naar aanleiding van de ingezonden stukken, die in den laatsten tyd 'in ons blad zyn verschenen ook in verband met ons artikel van Zaterdag j.l. over de schade-vergoeding aan de gedupeerden, hebben wij ons gewend tot den wethouder de heer Kögeler, tevens voorzitter van het Middelburgsch hulpcomité, met verzoek ook zyn meening daarover te hooren. De heer Kögeler was gaarne bereid zijn meening daarove^ kenbaar te maken en zeide deze gelegenheid gaarne aan te grij pen om tevens in het licht te stellen, wel ke rol het Comité in de schade-regeling was toebedeeld, teneinde ten opzichte van de geste van dit Comité misvattingen te voorkomen. Hij stelde echter voorop niet de illusie te hebben hiermede alle ontevre denheid te kunnen wegnemen, maar wel hoopte hij daarmede te bereiken, dat zyn mededeelingen het inzicht in deze materie zouden verhelderen. Uit den aard' der zaak wenschte hy zich in hoofdzaak te beperken tot de hulp, welke is verstrekt door tus- schenkomst van het hulpcomité en die in hoofdzaak betrekking had op de verstrek king van kleeding en huisraad. Eén der voornaamste klachten hierover is wel, zei- de hij, dat de waarde dezer goederen van het bedrag der schade-vergoeding wordt afgetrokken. Men beroept zich daarbij op het feit, dat de gelden daarvoor zijn voort gekomen uit de nationale inzameling en het nimmer in de bedoeling van het Neder- landsche volk, dat dit vrywillig offer heeft gebracht, heeft gelegen, dat deze gelden door verrekening in de Nederland- sche schatkist zouden terugvloeien. Nu moet men hierbij echter goed onderschei den: de gelden, welke aan de comité's voor aankoop der verstrekte goederen werden beschikbaar gesteld, zijn slechts gedeelte- lyk afkomstig uit de nationale inzameling en voor een ander niet gering deel uit het herstelfonds of ook wel genaamd het 10.000.000-fonds, hetwelk indertijd werd ingesteld door den Rykscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden als voorlooper van de later in het leven te roepen schade-regeling. Voor de artikelen uit dit fonds gefinancierd en in hoofdzaak bestaande uit meubelen en huisraad, is door het comité reeds vroegtijdig het voorbe houd gemaakt, dat op nadere verrekening diende te worden gerekend. In deze geval len kan dus niet worden gesproken van een onverwachte teleurstelling. Ten op zichte van die overige goederen, in hoofd zaak kleeding en linnengoederen, staat de zaak echter anders. Deze artikelen werden gefinancierd uit de gelden der nationale inzameling en ik ben het met de getroffe nen eens, dat de aftrek daarvan niet te. rechtvaardigen is. Tot staving van deze meening legde die heer Kögeler ons over een afschrift van een schryven, reeds op 13 Januari j.l. door het hulpcomité ge richt aan het gemeentebestuur, waarin o.a. voorkwam de volgende passage: „Wy mogen Uw College niet verhelen, dat het bericht voorzoover het betreft verrekening van de ons ter beschikking gestelde middelen uit de Nationale Inza meling op ons Comité een hoogst pynlijke indruk heeft gemaakt. In tegenstelling met hetgeen omtrent de middelen van het herstelfonds van den aanvang af is bekend gemaakt, is van de zijde van hét nationale fonds voor bijzon dere nooden herhaaldelyk met nadruk ver zekerd, dat de bydrage uit dat fonds als gift was te beschouwen en de aanvaarding daarvan geenerlei verplichtingen tot te rugbetaling of verrekening met zich bracht. Deze verklaring is door ons Comité steeds beschouwd als een bevestiging van het bekende door het nationale fonds steeds ingenomen standpunt, dat voor van die zyde geboden hulp nimmer iets wordt teruggevorderd. Wat in dit bijzondere geval voor deze opvatting nog sterker pleit is de omstan digheid, dat de door het nationale fonds ter beschikking gestelde gelden, zoo niet geheel dan toch voor het overgroote deel afkomstig zyn uit de nationale inzame ling en het onmiskenbaar in stryd moet worden geacht met de bedoeling van de gevers, indien dit vrywillig gebrachte of fer van het Nederlandsche volk wordt aangewend tot een afbetaling op de finan- tieele verplichtingen, welke de Staat te genover de gedupeerden op zich heeft ge nomen. Het Comité ziet zich dan ook verplicht om in het belang van de gedupeerden ernstig bezwaar te moeten maken tegen het verleenen van zyn medewerking tot terugvordering van datgene wat aanvan kelijk als gift aan de getroffenen is uitge reikt". Het standpunt van Tiet gemeente bestuur. Het Gemeente-bestuur heeft daarop dien brief doorgezonden aan het Departe ment van Binnenlandsche Zaken met de mededeeling, dat dit schryven zijn volle dige instemming had en waarbij krachtig werd aangedrongen op herziening van het ingenomen standpunt. Helaas hebben de ze pogingen niet mogen baten. Ook later werd, aldus de Heer Kögeler, door per soonlijk bezoek bij het nationaal fonds voor bijzondere nooden ir. 's-Gravenhage, welke instantie de geldien der nationale inzameling financiert, op herziening van <üe gevolgde gedragslyn aangedrongen, doch eveneens met negatief resultaat. Men heeft daar te verstaan gegeven, dat het departement van financiën, hetwelk de richtlijnen voor de schadeloosstelling heeft vastgesteld, geenerlei vrijstelling van af trek wenscht toe te staan, omdat men dit beschouwt als een rectificatie van de by verordening vastgestelde regeling en dit niet toelaatbaar acht. Slechts wanneer een getroffene door weer later ingetreden by- zondere omstandigheden in een positie is geraakt, waardoor de aftrek tot groote onbillijkheid zou leiden, kan door tusschen- komst van de plaatselyke instanties een beroep op het Nationaal Fonds worden gedaan. Uit het bovenstaande blijkt, dat noch bij het plaatselijke hulpcomité, noch bij het nationaal fonds voor bijzondere nooden, de oorzaken van de weinig bevre digende regeling moeten worden gezocht, doch dat deze zijn gelegen in de opvat tingen van het departement van financiën. Nu kan niet worden ontkend, dat wanneer de verstrekkingen door de Comité's niet werden afgetrokken, dit ook tot eenige it aan het woord. onbiliykheden aanleiding zou geven. Dege nen n.L die door allerlei omstandigheden, hetzij dat zij voorloopig bij familieleden waren ingetrokken en dus geen onmiddel lijke voorzieningen behoefden te treffen of zich uit eigen middelen daarin konden helpen en mitsdien niet genoodzaakt wa ren een beroep op het Comité te doen, zou den in minder gunstige positie komen ta verkeeren, dan de getroffenen die dit wel hebben gedaan. Hieruit blykt wel hoé moeiilyk het is een regeling te treffen, welke alle onbillijkheden uitsluit. De norm der schadevergoeding Een andere vraag die zich hierby voor doet en nog van grooter belang is te ach ten dan de zooveer gewraakte aftrek is, of die norm waarnaar de schadevergoeding ten dan de zoozeer gewraakte aftrek is, deze gebasseerd op de huurwaarde. Afge zien nog van het feit, dat de huurwaarde! geenszins beslissend is voor de waarde van iemands inboedel komt voor een plaats als Middelburg hier r.og bij dat over het algemeen de huurwaarde in vergelyking met andere plaatsen in het centrum van ons land byzonder laag is. In de betreffen de verordening nu is de mogelijkheid open gelaten voor het maken van uitzonderin gen wanneer daarvoor gegronde redenen aanwezig zijn. Feitelijk kan hier worden gesproken van een herhaling van dezelfde moeilykheden die zich hebben voorgedaan by de schaderegeling voor den herbouw der verwoeste panden. Toen was het ook'' de huur- of gebruikswaarde welke een drukkenden invloed uitoefende op de ver koopwaarde in vergelijking met de her bouwwaarde. Door herhaalde en breede vertoogen op allerlei wijze is het gelukt een regeling te verkrijgen die in een niet onbeduidende mate met deze afwijkende verhouding re kening houdt. En daarheen moet het n.l. nu ook met de schadevergoeding voor de inboedels. De basis der vergoeding moet voor Mid delburg worden opgevoerd door het uit de huurwaarde afgeleide bedrag met een ze ker percentage te verhoogen. Dan zou mqf een flinke stap zijn gevorderd. Wat voorts betreft de klacht over dw kwaliteit van de door het Hulpcomité verstrekte goederen wil ik ook nog gaarne het een een ander opmerken, zei de heer Kögeler. Buiten beschouwing laat ik die goede ren, welke in de allereerste dagen na den ramp zijn uitgegeven en meer als een noodverband moeten worden aangemerkt. Ik bedoel die goederen welke door de bur- gery voor allereerste hulp ter beschikking zijn gesteld. Waar het in de ingezonden stukken om gaat zyn de artikelen die door het hulpcomié zijn aangekocht. Een inzen der acht die te duur betaald in verhouding tot de kwaliteit. Daartegen moet ik met kracht opkomen. Een hee' enkel artikel moge schynbaar "Öie klacht rechtvaardigen in zijn alge meenheid "is dit verwijt beslist onjuist. Do meeste goederen zijn dank zij de medewer king van den handel en den middenstand gekocht beneden den winkelprijs om daar door het comité en de getroffenen zoo veel mogelyk tegemoet te komen. De bewyzen daarvoor zyn genoegzaam voorhanden. Hoeveel heerencostumes, jas sen en mantels, linnengoederen, gordynen, japonstoffen, enz. zyn niet uitgegeven te gen prijzen die ver lagen beneden de toen malige verkoopsprijzen en waarvoor men thans vermoedelijk het dubbele zou moe ten betalen. Men zegge ook niet waarom geen uitkeering gedaan in geld inplaats van in goederen. In de eerste plaats mocht dit niet ten opzichte van de kleeding en lyfgoederen, maar bovendien zouden de getroffenen daarmede ook niet zyn gebaat, integendeel juist door de bijzondere posi tie welke het comité inneemt was het in staat goederen van allerlei aard te betrek ken toen de gelegenheid daartoe voor den particulier niet meer bestond. Ik behoef in dit verband slechts te noemen het arti kel wollen dekens en kapokmatrassen. Laat men er zich daarom voor wachten zoo jesloot de heer Kögeler dat men in zijn teleurstelling over het verloop der scha deloosstelling niet vervalt in onbillyke cri- tiek. Er zijn gerechtvaardigde grieven, ik stem dat volkomen toe, doch men zoeke de voldoening daarvoor elders en men ma ke geen onschuldige slachtoffers door daarin ook het hulpcomité te betrekken. t VLISSINGEN. Van 12—16 Juni. Ondertrouwd: A. Roelse, 26 j. en T. Rykers, 29 j.; H. Louwerse, 23 j. en M. J. van Boven, 21 j.; K. van Hoek, 31 j. en W. Moelilter, 21 j. Getrouwd: T. Duijm, 26 j. en' M. J. van der Rhijt, 25 j.; W. P. Wevers, 24 j. en C. Meulmeester, 16 j. Overleden:: H. Schoute, 67 j., man van C. van den Berg. VROUWENPOLDER. GeborenWillem Jacobus, z. van J. Breel en C. Buys. KLOETINGE. GeborenGerardus Adriaan Johannes, z. v. M. Lamers en P. M. Korstanje Catha- lina Tannetje, d. v. W. P. Dieleman en A. Goeree. GetrouwdGerard de Jager, 28 j. jm. en Neeltje Kole, 25 j. jd.Johannes Korstanje, 25 j. jm. en Anna Sonke, 23 j. jd. Leendert Koppejan, 28 j. jm. en Leuntje Dina Rey'er- se, 19 j. jd. OverledenPieternella Goetheer, 74 j., echtgenoote van Jacobus van der Plasse Adriaan Korstanje, 49 j., z. v. Pieter Kor stanje en Maatje Otte Cornelia Adriaantje Reinhoud, 49 j., d. v. Jan Reinhoud en Jo hanna E. JumeletAbraham Toorenaar, 45 j., echtgenoot van Catharina Pladdet Jacobus Mallekoote, 90 j., echtgenoot van Elisabeth de Kraker. WISSENKERKE. Geboren Maria Suzanna, d. van L. van der Heyde en A. P. Stoutliamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2