Advertentiën Centrale Keuken - temp OFFICIEELE PUBLICATIES Kerk- en Schoolnieuws STILLE No9 Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond na het nood lottig overlijden van onzen lieven Man, Zoon, Schoonzoon, Broeder en Zwager JACQUES ANDRIESSEN, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. ANDRIESSEN— CATSMAN. Familie ANDRIESSEN. Familie CATSMAN. Hiermede betuigen ondergetee- kenden hun bijzonderen dank voor de tallooze bewijzen van deelne ming met het overlijden van hun geliefde Echtgenoote, Moeder. Zuster, Behuwd- en Grootmoeder. J. KRAAMER en Familie. O. en W. Souburg, Juni 1941. Voor de vele blijken van belang stelling tijdens de ziekte en na het overlijden van. onze geliefde Doch ter, Zuster, Béhuwdzuster en Tante PIETERNELLA STURM, Echtgenoote van J. JANSE te Biggekerke, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Wed. G. STURM—LOOISE. Dokter DE WEEKD dankt allen hartelijk die hem op 11 Juni hun gelukwenschen zonden. Nieuw- en St. Joosland. 14 Juni 1941. CENTRALE KEUKEN, Middelburg Menu: Maandag 16 Juni Groentensoep. Dinsd. 17 Juni Stamppot Stoofsla. Woensd. 18 Juni idem Snijboonen. Donderdag 19 Juni idem Spinazie. Vrijdag 20 Juni Witte boonensoep. Zaterdag 21 Juni Stamppot Andijvie Hendrikstraathoek Emmastraat. De menu's voor de eerste week zijn als volgt vastgesteld, onvoor ziene omstandigheden voorbehou den Woensdag 18 Juni Stamppot aardappelen spinazie vleesch. Donderdag 19 Juni Stamppot aardappelen bieten vleesch. Vrijdag 20 JuniErwtensoep. Zaterdag 21 Juni Stamppot aardappelen snijboonen vleesch. MUZIEKHANDEL. Nieuwe en gebruikte Piano's eii Orgels. Voordeeljge prij zen. Vakkundige garantie. GEBR. VAN DAMME Piano- en Orgelhandel. Lange Noordstraat 31, Middelburg Paul Krugerstr. 16, Vlissingen MIDDENSTANDS EXAMEN. Begin Juli aanvang nieuwe cursussen voor het examen voorjaar 1942. Door onze kleine-club lessen is succes gega randeerd. Ad verteeren doet verkoopen. Dit kost U geen textielpunten en vernieuwt Uw japon totaal. Vraagt onze waschechte Zomerkleuren l Wij kannen U leveren: Pakjes Jacobusverf Pakjes Vossekop Dotjes Simplicette Flacons Vossekop Drogisterij Schulte Thieme In het Huis met de Kooile Pilaren, MIUOELBUKG. CENTRALE KEUKEN VLISSINGEN. Hendrikstraat hoek Emmastraat. Op Woensdag, 18 Juni a.s. zal de Centrale Keuken in deze ge meente voor het publiek worden geopend. Dientengevolge zullen aan het publiek warme maaltij den worden verstrekt, waartoe uit deellokalen zijn ingericht aan de CENTRALE KEUKEN, Hendrik straat. BLOEMENLAAN 80, (SlagerQ R. Pol). SCHAFTLOKAAL KON. MIJ. „DE SCHELDE" (Alleen voor personeel). De warme maaltijden ztfn voor iedereen verkrijgbaar op de vol gende voorwaarden, tw.: L De kosten van een maaltijd be dragen 10 of 22 cent. De bezitters van vetkaarten betalen den lage ren prijs van 10 cent. Zfl die over bo- terkaarten beschikken moeten 22 cent betalen. IL Op vertoon van de vetkaart (en) bovenbedoeld (dus niet met losse bonnen komen s.v.p) en bij in levering van de vereischte geldige distributiebonnen wordt kosteloos een witte knipkaart, rechtgevende op het koopen van zes warme maaltijden k 10 cent, verstrekt. De afnemers die in aanmerking komen voor maaltgden 22 cent, ontvangen een groene knipkaart. Op het oogenblik moeten per knipkaart worden afgestaan: drie vleeschbonnen (waarbij één vleeschwarenbon mag zijn); een kwart vet- of boterbon; een halve aardappelbon. een derde peulvruchtenbon. De wisselbonnen, die men terug ontvangt zgn alleen geldig voor de Centrale Keuken. Op vertoon van een knipkaart kunnen zes dagkaarten worden ge kocht. HL Deze dagkaarten moeten één dag van te voren worden gekocht en zijn slechts geldig op dag en plaats van afgifte. Men moet er rekening mee hou den, dat de dagkaarten, welke op den dag hunner bestemming niet worden gebruikt, onherroepelijk zijn vervallen. IV. Ter bekoming van knip kaar ten zijn de loketten aan de genoem de uitdeellokalen (Centrale Keuken en Bloemenlaan) dagelijks geopend van 11 tot 14 uur. Dagkaarten kunnen steeds aan dezelfde adressen en op de genoem de uren worden gekocht één dag van te voren. Voor den openingsdag zullen ech ter ook op Maandag, 16 Juni reeds dagkaarten beschikbaar worden ge steld. V. De verstrekking der maaltij den heeft dagelijks plaats tusschen 11.30 en 13.30 uur. Vlissingen, 14 Juni 194L De Administrateur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, J. C. CORVER. Het inundatiegebied Kruiningen. Een jaar na de ontwatering. Toen, Mei vorig jaar, het gebied om Kruiningen voor de tweede maal onder water werd gezet, was dat een groote ramp. Het dorp Kruiningen bleef er moge lijk door gespaard maar de kostbare gron den in de w'de omgeving werden er hope loos door bedorven. Troosteloos was ook de aanblik dien de polder bood, nadat men het water weder geloosd had. Het was één gladde grgze, harde massa; een beeld van troostelooze onvruchtbaarheid. En veel van wat nog schijnbaar ongedeerd overeind stond, heesters, struiken, boomen, ging da delijk kwijnen, verdorde, stierf. Ook de vooruitzichten schenen niet moedgevend te zijn. Begrijpelijk echter, zat men niet bij de pakken neer en nam men aanstonds maat regelen om wat vernield was te herstellen en er zoo spoedig mogelijk het beste van te maken wat er van te maken was. Er waren daarbij twee groote vraag stukken, die om oplossing vroegen, ten eerste: de financieele moeilijkheden voor de gedupeerden op te lossen, en ten twee de: de weder in cultuur brenging van den grond. Het laatste werd behartigd door het Bureau Ontruiming van het Rijksbureau voor voedselvoorziening en het eerste res sorteert onder den schade-commissaris. Bij de weder in cultuurbrenging zijn uit den aard der zaak de rijkslandbouw- en rijks- tuinbouwconsulent ingeschakeld, terwtjl ir. Dorst, secretaris der Z.L.M. 'en voedsel- commissaris voor Zeeland het Rijksbureau vertegenwoordigt. Deze „dienst" werd ge centraliseerd in het „Inundatie-bureau" te Kruiningen, - waarvan de adjunct land- bouwconsulent ir. A. M. van Vliet de lei ding heeft. Nadien kwam er nog een derde figuur in het spel; de ruilverkaveling "an den Krui- ningschen polder. De vraagstukken hieraan vastzittende, worden echter, wat de finan cieele zijde betreft, gekoppeld aan de ver rekening der schade door de inundatie geleden in dier voege, dat elk na de ruilverkaveling aan waarde terugkrijgt gelijk aan wat hij voor de inundatie aan waarde bezat. De bedrijfsschade is zoo geregeld, dat, bij wijze van voorschot, iedere gedupeerde bijbetaald krijgt, wat zijn grond minder opbrengt, dan voor de inundatie het geval was. Een tocht door het inundatie-gebied. Verschillende der hierboven genoemde bijzonderheden vernamen w\j van ir. Dorst, toen we gisteren met hem een tocht door het geheele inundatie-gebied maakten. Dit gebied beslaat een 15 k 1600 h.a., het is ongelijk van hoogte en grondsoorten, en reeds daarom zgn de gevolgen van 't zoute water niet overal gelijk. Voorts werd het water op drie punten binnen gelaten en deze punten kregen dus het hoogste zout gehalte, en hadden het eerst en langst het zoute water. Zcoals reeds eer gemeld, is het zoutgehalte van den grond nog zeer verschillend, doch is het algemeen laag te noemen. Erger is echter de structuur ver andering, die zelfs door een leek waar te nemen is. De grond, die eertijds zacht en rul was, is hard en vast geworden en de bleeke kleur spreekt reeds van de gevolgen van het zoute water. Intusschen is er van die bleeke kleur, als men een tocht door het inundatie-gebied maakt, weinig meer te zien, want evenals elders in Zeeland is ook het inundatie gebied Kruiningen bedekt met een groen tapijt. Alleen mist men er, bij den eersten aanblik, dadelijk de boomen en verscheidene boomgaarden. Het is niet zoo, dat er geen boom meer te zien is, en er zijn ook nog wat boomgaarden, doch dit betreft vrijwel uitsluitend de hooger gelegen ■gedeelten en zelfs daar zien de hout gewassen er zwak en achterlijk uit. Heele kersenboomgaarden zijn gerooid, heele opstanden om boerenhoeven ver dwenen, en als men hier en daar nog wat boomen liet staan, dan is een deel er van zonder blad gebleven. Ook hagen en struiken hebben danig ge leden of zijn geheel doodgegaan. Maar desondanks is het „groene tapijt" er, ook waar eertijds heele boomgaarden waren. De grond is reeds weer in cultuur gebracht. We zien er veel gerst en zomer- tarwe, dat wat acnter in den groei ia, doch er verder gezond b(j staat. Groote per- ceelen vlas doen het eveneens behoorlijk, al is dit plaatselijk zeer verschillend. Toen we later b.v. door den St. Pieterspolder reden zagen wij daar heele strooken, vooral langs den Oostdijk, die er heel wat minder voorstonden. Waar bieten gezaaid zijn, staan die eveneens vrij goed, uitgezonderd op enkele kleine, het laagst liggende gron den. Van de erwten kan hetzelfde gezegd worden. Schraal gras tapijt. Een heel wat minder beeld gaven de vrij weinige in dit gebied voorkomende weilan den. Het gras is er slecht en schraal en het onkruid tiert er welig. Men dient even wel te bedenken, dat deze weilanden over het algemeen de laagste en ook niet de beste gronden waren. Ze zijn dus het diepst onder water gekomen, kregen het meeste zout en dus heeft ook de structuur er het meest te lijden gehad. Naar ir. Dorst ons mededeelde gaven vooral die bedorven weilanden dadelijk veel moeite, daar men nu geen voedsel voor de koeien had en daarmede de melkvoorzie- ning vast liep. Men heeft dit vraagstuk opgelost door de runderen elders, vooral te Krabbendijke onder te brengen. We gingen dan voorbij eenige perceelen met veldboonen en ook die stonden er zeer behoorlijk voor. Tenslotte kwamen we ook nog in den Vulkerspolder, die ook nog voor een deel onder water gestaan heeft, maar slechts kort, en daar, aan het einde van het Kreekerak, is het water ook reeds het grootste deel van zijn zoutgehalte kwijt. De gewassen stonden er hier uitstekend voor en naar de heer Vogelaar, de pachter van het grootste deel van dezen polder, mededeelde, moest hij, over het geheel ge nomen zeggen, dat schadelijke gevolgen van de inundatie van dezen polder uitge bleven waren. Goede leerscholen. Ir. Dorst deelde ons mede, dat men, bij deze inundatie, zijn voordeel gedaan had met de lessen uit verleden, o.a. met de ondervindingen die men in 1916 opdeed na de doorbralk in den Bathpolder. En ook nu zal men zijn ondervindingen weer dienstbaar maken voor de toekomst. Daar toe hebben de „Oudleerlingen" te Krui ningen een proefveld aangelegd langs den Rijksweg, waar we ook een bezoek brach ten. Op dit proefveld zijn verschillende gewassen verbouwd en hier vonden we onze indrukken, die het geheele inundatiegebied in groote trekken op ons gemaakt had, be vestigd. De granen, vooral gerst en zomer- tarwe, doen het goed; het vlas vrij goed, uitgezonderd op den lageren en zwaarderen grond; de veldboonen en erwten doen het eveneens goed; bieten vrij goed: de aard appels minder en de bruine boonen doen het slecht. Dit alles dan weer gegradueerd naar de kwaliteit en de hoogte van den grond, wat ook voor de inundatie wel van invloed op het gewas zal zijn geweest, zij het in mindere mate. De algemeene Indruk is echter, dat alles er heel wat beter voor staat, dan men een jaar geleden had durven verwachten. Er is weer cultuur, de grond brengt weer vrucht voort, reeds een jaar nadat het Scheldewater er over spoelde. ANDERE INDRUKKEN. Tijdens onzen tocht door dit deel van Zuid-Beveland deden we nog andere in drukken op. We kwamen ook bij de nieuwe haven en zagen, dat daar de werkzaam heden reeds een eind gevorderd zijn. Even- fcoo is het gesteld met den weg, die van de nieuwe haven recht naar den grooten ver keersweg loopt. De aarden baan voor dezen nieuwen weg nadert reeds den grooten verkeersweg. Daar staande, op de kade van de nieuwe haven, krijgt men wel een goeden indruk van de geweldige verbetering die dezen aanleg zal brengen. Men krijgt den indruk dat Zeeuwsch Vlaanderen er de helft dich ter door bij Zuid-Beveland gekomen is. Een dertig arbeiders, hoofdzakelijk uit Kruiningen, waren er nog aan het werk. Er waren kleine landbouwers en boeren arbeiders bij, die anders arbeid vonden in het inundatie-gebied, toen dit nog meer werkgelegenheid bood. EENIGE LOONEN. We hoorden wel eens klachten over de loonen en vernamen, dat die van 30 tot 33 cent per uur bedragen, brj een werkweek van 48 uur. Dat worden dus loonen van 14 tot 16 gulden per week, waarbij in dit geval verder niets komt, b.v. vergoe ding voor rijwiel, of laarzen e.d. Terwijl feestdagen niet uitbetaald worden. Gezien den zwaren en nuttigen arbeid, diien deze arbeiders verrichten, en den ver hoogden levensstndaard, kregen wij den in druk, dat de klachten over de lage loonen bij dit en soortgelyk werk niet zonder grond geuit werden. ONTAARDE STIEFMOEDER. Tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Bossche rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in de strafzaak tegen de 45-jarige vrouw J. Sch., huisvrouw van M. P., woonachtig te Vlijmen, die daar op verschillende tijdstippen tusschen de maand December 1940 en de maand Maart 1941 haar 14-jarig stiefdochtertje Johanna Pulles meermalen gewelddadig met een waschhout heeft gestagen n bïoedmd ver wond. Het kmd kreeg dikwijls geen eten en bijna lederen dag een flink pak slaag met een stuk hout, terwijl de vrouw het kind ook meermalen heeft gebeten en ge krabd. Toen de dokter er aan te pas kwam zat het lichaam van het kind vol blauwe plek ken en het had een zwerende wonde op het hoofd. De officier van justitie heeft tegen de vrouw een- jaar gevangenisstraf geëischt De rechtbank heeft haar tot acht maan- dien gevangenisstraf veroordeeld. HERST. EVANG. LUTH. KERKGENOOTSCHAP. De algemeene kerkelijke vergadering. Onder leiding van ds. F. Neideck van Amsterdam kwam de algemeene kerkelijke vergadering van het Herst Evang. Luth. Kerkgenootschap te Amsterdam bijeen. Na opening der vergadering op gebruikelijke wijze werden tot voorzitter en vice-voor- zitter gekozen de predikanten ds. P. Nei deck en dr. J. E. B. Blase. Als secretaris treedt op ds. B. E. J. Bik te Amsterdam. Tot 2e secretaris werd benoemd de heer J. G. Meyer en tot penningmeesters de heeren J. B. Manger en N. Schenkman. Uitvoerig heeft de vergadering zich ver volgens bezig gehouden met de behande ling van de rapporten van de commissie die besprekingen gevoerd heeft met de synodale commissie der Ev. Luth. kerk in betrekking tot hereeniging van beide ker ken. Bij de discussie die ontstond, werd de meening uitgesproken dat de gemeenten nog niet over de fusie kunnen worden ge hoord omdat het begrip fusie nog niét vol doende duidelijk is. Gevraagd werd, hoe met name in de gefusionneerde gemeenten het? rechtzinnig beginsel van de Herst. Ev. Luth. Gemeenten zal worden veilig gesteld, omdat men het artikel in het reglement der Ev. Luth. kerk inzake de geloofsvrijheid hier ontoereikend acht. Geadviseerd werd aan de Luth. synodale commissie te vragen Herst. Ev. Luth. die nog bezwaard zijn de gevraagde zekerheid inzake het beginsel te geven. Indien aan beide zijden goeden wil aanwezig is oor deelt men dat ook een weg kan gevonden worden. Ook gingen stemmen op om deze zaak niet op de lange baan te schuiven. Vertrouwen in de mannen die de bespre kingen leiden is allereerst noodzakelijk. De Herst. Ev. Luth. hebben de plicht alles te doen om het belijdend karakter der Herst Ev. Luth. kerk te handhaven. De vergadering besloot opnieuw met de synodale commissie der Ev. Luth. kerk terzake contact te zoeken opdat ten aan zien van de zaak der beginselhandhaving volkomen klaarheid; verkregen worde om dan daarna de Herst Ev. Luth. gemeenten overeenkomstig het reglement nader te hooren. DE VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN T". Oj 10 en 11 Juli a.s. te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen zal de jaarvergade ring vaCn de Vereeniging voor Hooger On derwijs op Gereformeerden grondslag 10 Juli a.s. te 's-Gravenhage worden gehou den, op Woensdag 9 Juli voorafgegaan door een wetenschappelijke samenkomst, een vergadering van vrouwen V. U. hulp en een bidstond voor de jaarvergadering. De wetenschappelijke samenkomst vindt op 9 Juli plaats in het gebouw voor K. en W.f onder leiding van prof. dr. G. J. Slzoo van Amsterdam over„Allegorie en allegorische verklaring" en van dr. J. Rid der van Den Haag, over„Harmonie en disharmonie in het economische leven". Des middags wordt eveneens in K. en W. de vergadering gehodden van Vrouwen V U. hulp onder presidum van mevr. J. B. v. Barenv. d. Voorn Grootenboer van Rijswjjk. 's Avonds wordt in de Oosterkerk de traditioneele bidstond gehouden. Donderdag 11 Juli zal in het gebouw van K. en W. de 61e algemeene vergadering van de Ver. voor Hooger Onderwijs op Prijshoudende stemming op de Amsterdamsche beurs. De handel op de Amsterdamsche Effec tenbeurs was Vrijdag van kalmen aard, maar de stemming was goed prijshoudend tot vast. Er waren vrijwel geen liquidaties, en daartegenover openbaarde zich, zij het op schuchtere wijze, eenige vraag en de koer sen legden dan ook kleine neiging tot op- loopen aan den dag, waarbij later op den middag echter weer een kleine reactie in trad. Olies werden aanhoudend in een open hoek verhandeld en' stegen. Later werd een lichte achteruitgang waargenomen. Van de Indische cultuurfondsen lagen in het bgzonder H-V.A.'s vast in de markt. Ook voor rubberfondsen bestond een goed sentiment. De tabaksafdeeling was zeer stil. Slechts in enkele tapes kwam het tot noteering.. De affaire in scheepvaartaandeelen was kalm. Industrieelen trokken slechts matige belangstelling. A.K.U.'s bewogen zich te gen de draad in, en waren iets lager. Uni levers stegen tot 115 om slechts even lager uit de noteering te treden. De Philips aan- deelen waren stil, maar goed prijshoudend. Voor de beleggingsmarkt werd goede animo betoond. Bataafsche Petr. Mij. Obl. 3i/2 80 80»/2 A Amsterdamsche Bank 112% 113% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 365 370 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 90 90% N.V. Houthandel Alberts 1081/, Nederland le Ing 1940 4 100 l/16enl001/lo Nederland 2e lng 1940 4 96% 97 3,16 Nederland m. b. f. 1940 4 09 15,16 100 Ned. k 1000 1938 (3%) 3 88 89—89% Indië a 1000 1937 3 90 15/16 90% A Koloniale Bank 176 A Ned. Ind. Handelsbank 126 119% C Ned. Handel Mij. 126 125% A Van Berkels Pat. 62 63% C Calvé Delft 70% 71 A Lever Bros en Unilever 111 113115% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 203% 208—201 A Kon. Petroleum Mij. 220 222—225% A Ned. Scheepvaart Unie 155% 160157 A Handelsver. A'dam 382% 385—392 A Ned. Ind. Suiker U. 213 A Deli Batavia Mij. 191 C Deli Mg. a 1000 254 2551/,—258 A Senembah Mij. 192% C Amsterdam Rubb. 233/2 236—239/2 A Deli Batavia Rubb. Mij. 192 A Hessa Rubber Mij. 122 A Serbadjadi Sum Rubb. 113 Nederland 1941 4% 100 98% 98-3/16 VEERE. Abonnementen en advertenties voor de Provinciale Zeeuwsche ""ourant worden aangenomen door den Agent P. DE JONGE. Geref. grondslag aanvangen, onder leiding van prof. dr. C. Ch. Aalders van Hilver sum, hoogleeraar aan de V. U. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage (vac. wijlen dr. H. Schokking) Fred. J. Broeyer te Katwijk aan Zee, G. v. Veldhuizen te Rot terdam-Kralingen en H. W. Waardenburg te Meppel. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhagc (vac. wglen dr. H. Schokking) Fred. J. Broeyer te Kat wijk aan Zee, G. van Veldhuizen te Rot terdam-Kralingen en H. W. Waardenburg te Meppel. Geschreven door DASHIELL HAM METT Teekemngen van ALEXANDER RAYMOND 71

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 7