De leiding van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Distributie vraagstukken. WELKE BONNEN GELDIG ZIJN? KERKNIEUWS Het verantwoordelijkheidsbesef is versterkt. DE KERK IS LOSGERUKT UIT EEN SLEURGANG. f Er is geen enkel levensterrein te noemen of het ondergaat min of meer de invloeden van de omwentelingen in de politieke, maatschappelijke en gees- teltjke wereld. Ook in de kerk, met na me in de Ned. Herv. Kerk, die nog 3 millloen Nederlanders omsluit, is het gebeuren van dezen tyd als een aard schok doorleefd. Onder het kerkvolk is in menige gemeente, zoowel by ion- geren als by ouderen een herleving en verdieping van godsdienstige belang stelling, in de besturen Is het besef van verantwoordelgkheid versterkt. De Al gemeene Synode gevoelt meer dan ooit dat zy geroepen is om aan dit her nieuwde kerkeiyk leven, leiding te ge ven. Men heeft In velschillende kringen voor heen veel getwist over de vraag of de Sy node wel geesteiyke leiding mocht geven, en er zijn jaren voorbygegaan zonder dat men iets van geestelyke leiding bespeurde. De besturen, vv.o. ook het hoogste kerkbe stuur, hadden hun taak reglementair be perkt tot het op gang houden van de ker- kelgke machinerie. Het merkwaardige is, dat men thans in overgroote meerderheid in de kerk, leiding van de besturen begeert en aanvaardt. Nog merkwaardiger is het, dat de veel-gelaakte bestuurlyke inrichting van de Ned. Herv. Kerk, die men tot op voor eenige jaren vervangen had willen zien door een presbyteriaal-democratische, thans bij uitstek geschikt blykt te zyn, en in *n revolutionnaire periode buitengemeen groote voordeelen heeft. De betrekkelijk kleine besturen maken het mogelyk snel en dikwyis byeen te komen en op korten termyn belangryke besluiten te nemen. De Algemeene Synode zelf bestaat uit niet meer dan 29 vaste leden, en haar uit voerend orgaan, de Algemeene Synodale Commissie telt er slechts 9. Meestal zitten hierin menschen met lange kerkelijke er- varing. Enkele krachtige figuren treden thans uit den aard der zaak sterk naar vo ren. Zoo werkt het leiders-principe onge merkt in de kerk door. Er wordt snel en doelbewust gehandeld. Het tempo, dat voorheen 'n tragen indruk maakte, is met het tempo van onzen tyd in overeenstem ming. Andere kerken, die een presbyte- riaal-synodale inrichting hebben, werken minder gemakkelijk. KERKELIJKE COMMISSIE. Onmiddeliyk na 't uitbreken van den oorlog en de doorwerkende revolutie heeft de Algemeene Synode begrepen, dat het kerkeiyke leven moest worden geïntensi veerd en vernieuwd. Er werd bijzonder veel aandacht geschonken aan verlevendiging van heel "het gemeentelyke leven. Men ge voelde diep, dat de vernieuwing niet van boven af kon worden opgelegd, maar van binnen uit moest groeien. Vooral voor de kerkeraden, met name voor predikanten, lag er een nieuwe taak klaar. Een taak om de gemeente in geestelijke beweging te brengen en aan die beweging leiding te ge ven. Het woord: Gemeente-opbouw sloeg in! De Synode benoemde voor elke classis een tweetal gedelegeerden, die persoonlijk ingelicht door den secretaris der Synode, Ds. K. H. E. Gravemeijer, de opdracht ont vingen alle kerkeraden te bezoeken en voor te lichten, bovenal het besef van verant woordelijkheid te versterken en een nieuw enthousiasme voor de mogelijkheden van dezen tijd op te wekken. De secretaris reis de daarvoor alle provincies af om de ge delegeerden als ook de afgevaardigden dei- besturen te ontmoeten. Deze methode kwam zeer ten goede aan het nauwe ver band tusschen de lagere en de hoogere be sturen, tusschen gemeenten en kerkelijke leiding. De Synode, die nimmer populair was of populariteit zocht, wordt tegen woordig in de meest verschillende kringen en onder allerlei richtingen voor haar ini tiatief en energie gehuldigd en geprezen. Een commissie voor „Kerk en Gemeenteop bouw" onder stimuleerende leiding van Prof. Dr. H. Kraemer te Leiden blijft rus teloos aan het werk om voor heel dezen ar beid richtlynen te vinden en tot dien arbeid aan te sporen. Menigeen heeft van dit werk groote verwachtingen. Ik noem deze commissie voor gemeente opbouw het eerste omdat ze in het mid denpunt van de belangstelling staat. Maar ze is niet de eenige. Voor allerlei terrein- nen van kerkeiyke bemoeienis zyn commis sies gevormd, die alle te zamen onderdee- len zyn van de groote commissie voor „ker kelijk overleg". Immers zyn er op alle pun ten nieuwe verhoudingen ontstaan, die nieuwe bezinning en nieuwe methodes eischen. Zoo zyn er binnen de groote com missie werkgroepen voor: kerk en school, kerlj en Jeugd, kerk en Zending, kerk en ziekenzorg, kerk en overheid, kerk en ker ken, kerk en Prediking, kerk en Finan ciën, kerk en Pers en de reeds genoemde commissie voor kerk en Gemeenteopbouw. Deze sub-commissies zijn klein en de leden ervan zijn menschen, aan wier deskundig heid op hun terrein, niet wordt getwijfeld. Thans ligt er reeds een groote bundel rap porten op de synodale tafel, die juist dezer dagen ter kennisname aan de lagere Bestu ren is doorgezonden. De inhoud dezer rap porten kan thans nog niet worden gepubli ceerd. Wel kan in 't algemeen worden op gemerkt, dat zij voor 't grootste deel uit munten door concreetheid en zakeüjkheid. Ze zyn door en door gericht op de onmid- dellyke practyk van het kerkelijke leven en overbodig getheoretizeer treft men in de rapporten niet aan. En toch voelt men: achter deze practische verslagen ligt de stoere bezinning van theologen. HET RICHTINGSVRAAGSTUK. In 't algemeen kan ook worden gecon stateerd, dat men by dezen arbeid het rlchtingsvraagstuk niet uit den weg is ge gaan; men beseft te zeer de actualiteit van dit probleem. Onze kerk zit er nu eenmaal mee. Maar meer dan ooit gevoelt men, dat er hier sprake is van een gezamelijke schuld van de heele kerk en van alle .-ich- tingen en groepen, in zooverre de roeping der kerk en de nood der wereld niet bran dend genoeg zyn geweest in onze zielen, in de verantwoordelijke organen der kerk en in de verschillende groepen. Langs den weg van een verdrag of wederzydsche uit sluiting der partyen komt men er nooit uit. De wederzijdsche verantwoordeiykheid voor elkaar mag niet langer wordén ont kend. Er behoort in elk geval meer samen werking te komen tusschen de kerkeraden en de Evangelisaties in gehoorzaamheid aan de H. Schrift en op den bodem van de belydenis geschriften der N.H. Kerk. Zul ke evangelisaties kunnen een eigen taak hebben, als haar prediking en arbeid voor komen uit de begeerte uit te gaan naar degenen, die van de kerk vervreemd zyn of voor haar dreigen verloren te gaan. Met deze evangelisaties behooren de kerke raden samenspreking te zoeken om in nau wer en waardiger verband met elkaar te gaan leven dan nu toe meestal het geval is. Het stemt tot groote voldoening, dat deze door de commissie van Gemeenteop bouw vastgestelde richtlijnen thans door de Hoofdbesturen van bijna alle groepen zyn aanvaard. Dat is reeds een zeer be langrijk resultaat!. KERK EN JEUGD. Niet minder belangryk lykt my de po ging om velerlei jeugdwerk dat als het ware uit het leven der kerk is geboren, maar officieel geheel buiten de kerk om ging, thans organisatorisch met de kerk te verbinden. De Jong Hervormden-beweging was van de beginne af aan kerkelijk ingesteld. Het nieuwe prestige van de kerk dringt ook andere bewegingen naar de kerk toe. Er ontwikkelen zich tusschen kerk en Jeugd thans geheel niiuwe verhoudingen. Is er thans by de jeugd meer waardeering en minder critiek, by de kerk is een veel grooter openheid voor alles wat er onder de jeugd leeft. Zy beseft diep haar roeping een echte en richte moeder te zyn oor haar oudere kinderen, die de wegen van den Vader willen gaan. Het hoofddoel van dezen kerkeiyiten Jeugdarbeid kan niet an ders zyn, dan de jeugd tot Christus te lei den en voor Zijn dienst te winnen en te bewaren. Practisch lykt het noodzakeiyk, dat thans alle kerkeraden door middel van Jeugdcentrales organisatorisch aan deze grootsche taak meewerken. Wat t.a.v. de jeugdorganisaties is opge merkt, geldt evenzeer voor den arbeid der Inwendige Zending, terwyl het als bekend mag worden ondersteld dat de Uitwendige Zending reeds sedert lang een incorporee- ring in het organisme der kerk nastreeft. Aan al deze dingen wordt thans een in tensieve aandacht geschonken. Wellicht staat de werkgroep: Kerk en Kerken voorloopig voor de moeilykste taak. Er wordt getracht een vorm te vin den om voorloopig een contact mogelyk te maken tusschen de Protestantsche ker ken in ons land. Groote verwachtingen kan men vooralsnog op dit terrein in ons land niet koesteren. Toch schynt het my van groote beteekenis dat de Ned. Herv. kerk hier een initiatief neemt en daarmee de lsidende plaats, die haar in het oecume nische „gesprek der kerken" in Neder land van nature toekomt, gaat innemen; nu niet door het min of meer persoon lijke initiatief van een aantal barer leden, maar van synodale zyde. DE PREDIKING. Nergens is echter de leiding, die van de Synode uitgaat, zoo verrassend als ten opzichte van de prediking. Op dit punt is er bij velen, ook in den kring der Be sturen, nog eenige aarzeling waar te ne men en zit men met de vraag: komt de Synode hier niet op een al te principieel terrein en kan de Synode hier by de verdeeldheid der richtingen wel leiding geven? De Synode is, gedrongen door den nood der tyden, over deze bezwaren heen gestapt. In de Algemeene Synodale Com missie werd deze zaak lyeedvoerig be handeld, en tenslotte werd op haar voor stel de commissie voor „kerk en predi king" aan 't werk gezet om een teksten- rooster. vast te stellen voor het kerkeiyk jaar, voorzien van „Homil'ètische toelich tingen", zulks voornamelijk om jonge predikanten in de byzondere moeilijkheden van dezen tyd eenigen steun bu de wekc- lyksche" prediking te geven. Wel is er vooral op de toelichtingen nog al critiek uitgeoefend, maar over 't geheel wordt in allerlei kring de hulp der Synode dank baar aanvaard. Men kan zeggen, dat de Synode vooral door deze geste voor het eerst na zeer vele jaren welbewust en principieel ook theologische en geestelyke leiding aan de kerk geeft. Daarmee is het karakter van de Synode buitengewoon sterk veranderd. Zy is als het ware over het doode punt heen. Haar verantwoorde lijkheid is ontzaglijk toegenomen, dit zal haar ook in de toekomst voor nieuwe geweldige consequenties stellen. a Een teer punt is de inrichting van onze kerk in de verhouding van Bestuur en Be heer. De beheerscolleges staan feitelyk zeer los naast de besturen en conflicten zijn dikwyis niet te vermyden. De ver houdingen werkten menigmaal remmend op het kerkelijk leven. Aan weerskanten waren er vervvyten. Ook het eigen syno dale beheer van allerlei fondsen was zeer weinig gecoördineerd. Telkens had men last van een volstrekt verouderde werk- wyze. Tusschen de kerkeiyke administratie der kerkvoogdyen, het beheer van de fondsen door den Quaestor-Generaal, den Pensioenraad, den Raad van Beheer op de ELECTRISCHE Aj GASAANSTEKER è'kYftt J Calandplein. 3 Oün Haaq xJMjy TELEFOON 180826 Predikantstractementen bestond tot vóór verleden Jaar zoo goed als geen verband. Het is een pracht-daad van. de Synode geweest, dat zy er in slaagde, de elkaar dikwyis bestrijdende verte genwoordigers van deze instellingen aan de conferentietafel te krygen, en het is nog mooier, dat deze mannen vooral onder de leiding van rar. Wagenaar, den directeur van den Raad van Beheer, er in zyn geslaagd een volstrekt nieuw „Reglement op de Predikantsplaatsen" tot stand te bren gen. Dit reglement zal, wanneer de kerk het aanvaardt, niet minder be- teekenen dan een volkomen reorgani satie van het bestuursapparaat binnen het raam van het Algemeen Regle ment. Het Reglement werd in de hoo gere besturen met groote geestdrift en instemming ontvangen. Dat het in dit jaar tot een oprecht, hartelijke samen werking tusschen voortyds opposlti- oneele instellingen kon komen, is een gebeurtenis waarover allen die het met de kerk goed meenen, zich zullen verbiyden. Wederom een gewichtige post op het credit der Synode. Wy hebben alle reden aan te nemen, dat een zoo voorbeeldig en deskundig ontworpen reglement door de kerk zal worden aanvaaid. Functionneert eenmaal dit Reglement, dan zal dit een byzonder gunstigen invloed hebben op de verhou ding van bestuur- en beheerscolleges. Een uiteenzetting van de leidende beginselen in deze materie zou thans te veel ruimte innemen, maar dat men t.a.v. de proble men, die hier aan de orde zyn, tot zoo froote overeenstemming kwam, houdt een elofte in, dat de werkgroep „Kerk en Financiën" nog meer kan bereiken. Juist hier liggen problemen, die al veel te lang op hun oplossing wachten! Wy hebben in dit artikel een indruk willen geven van de zeldzaam krachtige activiteit in de energieke leiding van ons hoogste kerkbestuur. De kerk (niet het minst de Algemeene Synode en de Alge meene Synodale Commissie, die haar lei den) de kerk is door de schokken van dezen tyd losgerukt uit een sleurgang, die op zyn minst bfl de jeugd en haar actieve leden een bittere wrevel wekte uit een vermoeiende richting strijdt, die feitelijk al lang op het doode punt stond, uit een kleurlooze neutraliteit en allen sparende voorzichtigheid, die by niemand instemming verwierf! De kerk dankt het aan de geweldige gebeurtenissen van 1940, dat zy op een nieuwe wijze leerde vragen naar Gods wil, dat zij in geloof en gehoor zaamheid bereid werd tot Gods taak. Zy staat midden in het bewogen leven. Dat de redactie van de Prov. Zeeuwsche Crt. my vroeg om voorlichting te 'geven over den arbeid der Synode, moge hier van een verblijdend en dankbaar aanvaard teeken zijn! J. W. DIPPEL. DE NIEUWE DISTRIBUTIE KAARTEN. In de nu volgende weken zal in alle plaatsen de gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van de nieuwe distributie kaarten. Evenals de vorige maal zullen ook nu vele kaarten tegelijk worden uit gereikt. In tegenstelling met de thans in gebruik zynde kaarten zyn de nieuwe alle van gelyk formaat, hetgeen voor het gebruik zeer doelmatig genoemd mag worden. Een andere nieuwigheid is, dat de meest voorkomende kaarten samengebun deld zyn met een nietje. Zoo bestaat by- voorbeeld de eerste groep uit 5 verschil lende bonkaarten, n.l. een voor vleesch, twee voor brood, een voor diversen (kaas, eieren, bloem en aardappelen) en het al gemeen bonboekje. Aldus worden er 7 verschillende groepen uitgegeven, o.m. een groep kaarten voor* de kinderen beneden de 3 jaar, één voor de kaarten met extra rantsoenen voor zwaren arbeid, enz. Bly- kens de voor uitgifte gereedliggende kaar- tengroepen wordt het geheele tegenwoor dige systeem van toeslagen voor brood aan kinderen tusschen de 14 en 20 jaar, extra zeep aan zeer kleine en grootere kinderen, benevens de toeslagkaarten voor zwaren arbeid, gehandhaafd. Buiten de tot heden gebruikelyke toeslagen voor vleesch. vet en brood voor degenen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, worden ook extra rantsoenen voor aardappelen verstrekt. De periode, waarvoor de nieuwe kaarten zullen kunnen dienen, zal weder om ongeveer een half jaar zyn, want de kaarten bevatten 26 verschillende bonnum mers. De ellenlange broodkaart, zooals die de vorige maal is uitgegeven, zal ditmaal vervangen worden door eenzelfde soort kaart als de tegenwoordige vleeschkaart. Om dit te kunnen bereiken is het aantal broodbonnen teruggebracht van 20 op 8 bonnen. Van deze 8 bonnen geven er 4 recht op 4 rantsoenen per bon, d.I. een half broodje, terwyl de andere 4 bonnen ieder recht geven op 1 rantsoen. Tezamen heeft men dus weer 20 rantsoenen, even als thans. De uitreiking van de nieuwe kaarten is, in vergelyking met de uitgifte van alle vorige kaarten, vry omslachtig. Voor iedere in ontvangst genomen kaarten- groep moet door den ontvanger worden geteekend. Voor een gezin van 5 personen moet dus 5 maal worden geteekend. Een en ander zal vrij veel tyd in beslag nemen en daarom zal het uitgeven der kaarten ook over twee of drie weken verdeeld worden. Aan den anderen kant is het een goede controlemaatregel, want niemand zal achteraf kunnen ontkennen een kaart ARTIKEL BON DUUR HOEVEELHEID Aardappelen Ak 5 Ak 6 9 t/m 15 Junl 16 t/m 22 Junl 1% Kg aardappelen Bloem BL 8 19 Mel t/m 15 Junl 50 gram brood of Vz rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem I geen Doekweitmeel) Boter ot margarine Bo. 17 Bo. 18 Bo. 19 Bo. 20 Ve. 17 Ve. 18 Ve. 1» Ve. 20 26 Mel t/m 11 (14) Junl 28 Mei t/m 11 (14) Junl 12 t/m 29 Juni 12 t/m 29 Junl 26 Mei l/m 11 (14) Juni 26 Mei t/m 11 (14) Juni 12 t/m 29 Juni 12 t/m 29 Juni 250 gr. boter of 200 gr sl'a-olie of raapolie 250 gram boter 250 gr. boter. 250 gr. boter. 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. sla- oiie of raapolie 250 gr. bo. (15 ct. red 250 gr. bo. (15 c. red.) 250 gr. bo. (15 c. red.) Brandstoffen „02 KF" van bonnenkaarten M en N 1 t/m 30 Junl eenheid vaste brandstol Brood Br. 24 Br. 22 26 Mei t/m 22 Junl 9 t/m 22 Junl 100 gr. roggebrood of ander brood of 1 rant soen gebak 200 gr. brood of 2 rant soenen gebak Eieren A 53 en 88 A 36 en 98 9 t/m 15 .Juni 16 t/m 22 Juni 1 ei Gebak BI. 8 Br. 22 19 Mei t/m 15 Juni 9 t/m 22 Juni Va rantsoen 2 rantsoenen Gort, gortmout of grutten A 26 A 45 21 April t/m 15 Junl 16 Junl t/m 10 Aug. 250 gram Havermout haver vlokken, haverbloem. aardappel meel vlok ken, gortmout, gort of grutten A 24 A 44 21 April t/m 15 Juni 16 Juni t/m 10 Aug. 250 gram Kaas A 66 en 76 A 67 en 77 A 68 en 78 19 Mei t/m 1 (15) Juni 2 t/m 15 (29) Junl 16 t/m 29 Juni (13 Juli) 100 gram Koffiesurrogaat A 34 26 Mei t/m 22 Juni 250 gr. koffiesurrogaat Macaroni of vermi celli of spaghetti A 26 A 54 21 April t/m 15 Juni 16 Juni t/m 10 Aug. 100 gram Maïzena of gries- meel of pudding poeder of sago ot aardappelmeel A 27 A 55 21 April t/m 15 Junl 16 Junl t/m 10 Aug. 100 gram Melk Me. 20 Me. 21 9 t/m 15 Juni 16 t/m 22 Juni 1% liter melk Peulvruchten A 52 2 t/m 22 Junl 500 gram Petroleurn Per. 10 21 April t/m 15 Junl 2 liter voor de keuken Ryst, (-emeel, -gries, -ebloem) of grutten- meel A 32 A 43 19 t/m 15 Junl 16 Juni t/m 13 Juli 250 gram Scheerzeep letter K tex- tlelkaart 1 MeU/m 31 Aug. 50 gr. scheerzeep of een tube of pot Sla-olle Bo. 17 en Ve. 17 t/m 31 Juli 200 gr. sla-olie of raapolie Suiker A 42 9 t/m 22 Juni 1 kg nee A 84 26 Mel. t/m 22 Juni 40 gram Vleesch VI. 18 VI. 19 8 t/m 15 Juni 16 t/m 23 Juni Vz rantsoen Vleeschwaren VI. 18 VI. 19 8 t/m 15 Juni 16 t/m 23 Juni Vt rantsoen Zeep A 35 1 t/m 29 Juni 1 rantsoen te hebben ontvangen, omdat by twyfel- gevallen het ontvangstbewijs zal kunnen worden getoond door den distributiedienst. Aangeraden wordt om goed nota te ne men van de officieele publicaties, die straks zullen verschijnen en vooral gevolg te ge ven aan de voorgeschreven afhalingsdata. DE DISTRIBUTIESTAMKAART. De distributiestamkaart is een belangrijk document geworden in het dageiyksch le ven. Toen indertijd de stamkaarten wer den uitgereikt, kon niemand vermoeden, dat deze ietwat vreemde, met zooveel vakjes bedrukte kaart, zoo'n belangryke rol zou spelen. Intusschen zyn er weer al heel wat van die geheimzinnige vakjes afgekruist Uit die kruisjes blykt tevens hoe belangryk de stamkaart wel is en dat zy alle aandacht van een waardevol stuk verdient. Wy vestigen de aandacht echter op de stamkaart, omdat vry veel menschen haar ook gebruikt hebben als identiteitsbewys. Nu de nieuwe identiteits bewijzen worden uitgereikt, meenen som migen, dat de stamkaart met foto geen dienst meer behoeft te doen, waarna de stamkaart in enkele gevallen vernietigd werd. Dit mag in geen geval gebeuren, want de stamkaart behoudt als grond kaart van het geheele distributiesysteem haar volle waarde. Bewaar dus Uw stam kaart als een belangrijk document. RIJWIELBANDEN Het artikel rywielbanden is 'n schaarsch artikel geworden. Ook voor degenen, die een rijwielbandenbon van den distributie- dienst hebben ontvangen, is het niet altyd even gemakkeiyk om een rywlelband vast te. krijgen. Dat kan gebeuren in de eer ste plaats, omdat de rywlelhandelaar geen voorraad heeft óf omdat hij mis schien niet verkoopen wil. Om met het laatste te beginnen, zij medegedeeld, dat iedere handelaar verplicht is op een gel- digen rijwielbandenbon een rywielband te leveren, zoo hy daartoe in staat is. Zelfs als hy alleen over banden beschikt, die al aan een nieuw rijwiel gemonteerd zijn, dan is bij nog verplicht om een band te leveren, ook als de kooper niet tot ztjn zgn. vaste klanten behoort. De nieuwe band moet dan van het ten verkoop ge reed staande rijwiel afgehaald worden. Het kan echter ook voorkomen, dat een rijwielhandelaar over een aantal ingeno men rijwielbandenbonnen beschikt, waar voor hy weer nieuwe banden wil aanschaf fen en dat zyn grossier hem geen banden kan leveren. Biykens een mededeeling van het Rijksbureau voor Rubber kan een rywielhandelaar zich in zoo'n geval tot NEDERL. STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de l(Jst Trekking van Vrijdag 13 Juni 1941 Hooge Prijzen 10350 niet met premie van f 3000.— Prijzen van f 70.— 1192 1307 1688 1744 6425 7193 7213 7„. 8091 9546 10671 12347 13286 15034 15745 1643. 17895 17999 19280 21018 21789 Nieten 1267 1268 1394 1773 1794 1828 2424 2623 2638 2805 2813 3312 3363 3584 3728 4198 5535 5679 5713 5907 6285 6405 6440 7103 7391 7514 7558 7605 7619 7641 7719 7753 7908 8057 8147 9184 9753 9919 10031 10274 10836 11060 11263 12416 12627 12758 12918 13023 13122 13139 13372 13700 13744 13844 14001 14493 15320 15907 16511 16785 17177 17295 17564 17830 18228 18230 18249 18588 18889 19089 19332 20549 20741 20767 2t089 21184 21241 21509 Verbetering 5e klasse, 16e lijst: 20645 m. z met f 70.—. THEE VOOR 15.50 PER POND. Kettinghandel op het spoor. De politie te Amsterdam is dezer dagei een kettinghandel op het spoor gekomen. Een der verhandelde artikelen was thee, waarvan 30 k.g. in beslag werd genomen. Het bleek, dat de thee voor 6.per ponc (natuurlijk al abnormaal duur) was inge kocht en voor niet minder dan 15,50 per pond van de hand werd gedaan. Verder werd nog de hand gelegd op een partij aardappelmèel, groot 750 kg., waar voor het drievoudige van den normalen prijs werd gevraagd. Ook 1C0 kg. vleesch, werd daar aange troffen, doch dit bleek reeds bedorven te zyn. In verband met deze affaire werd ook een onderzoek ingesteld in een woning aar. den Aalsmeerweg. Daar werd een partij spek, alsmede 70 k.g. koffie, in beslag ge nomen. een anderen grossier, of fabriek wenden, welke hem dan, Indien de aangeschrevene over voorraad beschikt, aan de gewenschte banden moet helpen, vpor zoover dat mo gelijk is. De bedoeling van deze bepaling is duidelyk; een grossier of fabriek mag een nieuwe bestelling niet afwezen, om dat de opdrachtgever niet behoort tot de oude of vaste klanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6