KRUSCHEhJ De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 13 Juni 1941 Als U iets wilt weten Een moderne documentatiedienst. Samenwerking tusschen Weten schap en Handel. (Van onzen Haagschen correspondent Hoog, héél hoog, onder de hanebalken Van Rynstraat 24, zetelt in de Residen tie een van de meest waardevolle instellin gen, waarover Nederland sedert een drie tal jaren de beschikking heeft: de af deeling Documentatie van onzen Economischen Voorlichtingsdienst. De Economische Voorlichtingsdienst, kortweg aangeduid als E. V., werd in 1936 in het leven geroepen, om het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot steun te zijn bij zijn moeilijken arbeid. Doch toen deze dienst goed en wel functi oneerde, werd de behoefte aan het verga ren van allerei gegevens steeds dringen der en besloot men over te gaan tot de eco nomische documentatie. Wat is economische documentatie? Het is het bijeenbrengen en ordenen van allerlei publicaties op een wijze, die den belang hebbende in staat stelt, zich in den kortst mogelijken tgd te vergewissen van hetgeen er over een bepaalde economische aange legenheid verschenen is. Daartoe is de Do cumentatiedienst geabonneerd op circa 900 binnen- en buitenlandsche tijdschriften, alsmede op eenige tientallen dagbladen, die door een staf van economen nauwkeurig worden nagespeurd. Hun taak is in de eer ste plaats, om het kaf van het koren te scheiden en om van alle artikelen, die op de onderhavige materie betrekking heb ben, zeer jtorte résumé's te vervaardigen. Het spreekt echter vanzelf, dat men aan een collectie van zeer beknopte uittreksels, ook al is die collectie nog zoo uitgebreid, slechts weinig zou heb ben, indien men er niet snel en vol ledig gebruik van zou kunnen maken. Daarom is een speciale „gebruiksaan wijzing" ontworpen, die wordt aange duid als: de universeele decimale clas sificatie. Dat klinkt ongetwijfeld nogal geleerd, doch in den grond van de zaak is het er mee als met het ei van Columbus. Wan neer men in een tijdschrift bgvoorbeeld een artikel tegen komt over Steenkolen, en er wordt tevens in gewaagd van syn thetische benzine, dan is het van belang, dat men het bewuste artikel later in het register van de verzameling zoowel onder „steenkolen" als onder „syn thetische benzine" kan terugvinden. Zoo doende draagt men er zorg voor, dat één en hetzelfde, artikel soms wel vier of nog meer keeren in dat register wordt gesig naleerd of, zoo men wil, geclassificeerd. Bovendien heeft men al die begrippen als steenkolen en benzine een decimaal-num mer gegegven, bij wijze van interna tionale afspraak. Het onder werp „blokkade" komt overeen met het getal 355.463, het thema „mgnbouw" met 622; kortom, men heeft ernaar gestreefd, alles wat bij elkaar hoort, ook in de kar- totheek zooveel mogelijk bij elkaar te plaatsen. Hierdoor wordt het terugzoeken uiteraard ten zeerste vergemakkelijkt. Hoe de dienst werkt. En thans met een enkel woord de gang van zaken. Men voorziet ieder tijdschrift, dat de post bezorgt, van een z.g.n. stukmerk, hetgeen inhoudt den verkorten naam van het tijdschrift, het nummer van de afle vering, het jaar, de maand en den datum van verschijning. Is dat gebeurd, dan gaat het naar de af- deeling classificatie, waar de reeds ge noemde economische staf bepaalt, welke artikelen in aanmerking komen om geclas sificeerd te worden, terwijl men daar te vens vaststelt, onder welke onderwerpen zoo'n artikel dient te worden gesignaleerd. Al deze gegevens worden met een schrijf machine vastgelegd op blaadjes door schijnend papier ter grootte van een brief kaart z.g.n. fiches die uiteindelijk in systematische vofgorde een plaats krij gen in een kaartenkast of kartotheek. Eigenlijk hebben we hiermee nog maar een gedeelte van den documentatie-arbeid beschreven, daar er voorts nog een foto reproductie aan vast zit met luchtdrukap paraten. Doch om de zaak niet te ingewik keld te maken, zullen we het bij de enkele vermelding daarvan laten. Voor iedereen beschikbaar. Van veel meer belang lijkt het ons, er de aandacht op te vestigen, d&t het ieder een vergund is van deze kartotheek ge bruik te maken. Daartoe begeeft men zich naar de leeszaal van den Economischen Voorlichtingsdienst, waar men aan de hand van de fiches elk tijdschrift kan aanvra gen en raadplegen. Zelfs is het niet eens vereischt een gang naar de Rijnstraat te maken, daar men even goed Den Haag, nr. 720060 kan opbellen en telefonisch om toezending van bepaalde literatuur ver zoeken. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om voor enkele dubbeltjes bepaalde arti kelen tot zijn eigendom te maken, door een dergelijk artikel volgens een vernuftige methode te laten fotografeeren. Daar het uiteraard voor kan komen, dat men precies wil weten, welke literatuur er zooal over een bepaald onderwerp ver schijnt, kan men zich ook abonneeren op alle gegevens, die de Documentatiedienst in zjjn kartotheek vastlegt. Een fabriek voor groentenconserven b.v. heeft er natuurlijk het grootste belang bij, nauwkeurig op de hoogte te blijven omtrent hetgeen er in haar branche omgaat. Zij doet dus verstan dig zich regelmatig door de vakbladen te laten voorlichten. Maar daar het een onbe gonnen werk zou zijn, uit te pluizen, in welke tijdschriften iets van haar gading te vinden is, heeft ze een prachtig hulpmiddel in een abonnement op, laat ons zeggen, de fiches conserven, groenten, fruit e.d. Zel den zal men op die manier een mooiere sa menwerking tusschen wetenschap en han del kunnen bewerkstelligen, dank zij den enormen schakel, die Documentatie heet. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid om bibliotheken en de met haar annex zijnde leeszalen als gids te bezigen, doch nooit en te nimmer zal men dan zulk een hoog rendement binnen zijn bereik krijgen als deze Documentatiedienst biedt. Dit geldt trouwens niet alleen voor het bedrijfsleven, maar even goed voor hen, die van de eco nomie studie maken. Behalve van tijdschriftartikelen, die doorgaans de eigenschap bezitten, dat ze nieuwe problemen aansnijden, heeft ook van krantenknipsel en boekwerken classi ficatie plaats. Een hulpmiddel voor Leeszalen. Tenslotte biedt de Documentatiedienst nog andere mogelijkheden, waarbij we in het bgzonder denken aan de vele leeszalen, die ons land bezit. Iedere leeszaal kan voor een vrg luttel bedrag op de kartotheek abonneeren. Dat hierdoor de arbeid, die in de Haagsche Rgnstraat wordt verricht, nog veel meer aan beteekenis zou winnen, is een zaak, die zonder meer duidelijk is. Het schijnt echter, dat het bibliotheekwe zen, hoe goed het overigens ook ontwik keld is, nog te weinig met den Documen tatiedienst vertrouwd is geraakt. Hetgeen juist daarom zoo te betreuren is, omdat we hier met een cyclische wisselwerking te maken hebben. Want hoe meer animo er voor dezen dienst aan den dag wordt ge legd, hoe sneller hg tot uitbreiding in staat wordt gesteld. Geld is namelijk ook voor den Documentatiedienst de spil, waarom alles draait. Vooral de economische staf is een apparaat, dat veel kost, zoodat de dienst er tot dusver niet in geslaagd is, zichzelf te bedruipen. Maar de mogelgk- heid daartoe is ongetwgfeld voorhanden en dus mag men verwachten, dat het een maal ook zoover zal komen. Zelfs in dezen oorlogstijd is de belang stelling voor economische documentatie nog groeiende, al heeft de instelling na- tuurijk te kampen met de beperkingen, die aan het internationale postverkeer zijn opgelegd, ofschoon ook dat in de practijk nog meevalt, dank zij de medewerking der bevoegde instanties, die het groote belang van dezen dienst terdege inzien En het kan als een vaststaand feit worden be schouwd, dat straks, als het krijgsru moer tot het verleden behoort, en men overal ter wereld de handen zal moe ten ineen slaan om aan den wederop bouw van het economische leven te be ginnen, deze documentatie een vlucht zal nemen als nooit te voren. Daarom hulde aan de werkers in Rgnstraat 24, die reeds op dit oogenblik kwalitatief iets wisten te bereiken, dat ongetwg feld tot het beste behoort wrt er op de wereld te vinden is. Land en volk kunnen er slechts wél by varen! Twee Brltsche oorlogsschepen vernietigd. Uit Berlijn meldt het D.N.B. De Britsche berichtendienst deelt mede, dat het ver lies van de oorlogsschepen „Terror" en „Lady Bird" officieel bekend gemaakt wordt. Beide schepen zijn tijdens een ge vechtshandeling aan de Ldbysche kust ver nietigd. De „Terror" was een in 1916 van stapel geloopen, zwaar gepantserde monitor met een waterverplaatsing van 7.200 ton en een snelheid van 12 mijl. Hij werd in der tjjd gebouwd voor de beschieting van de Vlaamsche kust. De „Lady Bird" was een rivierkanonneerboot van 625 brt. met een snelheid van 14 mijl. Ook dit schip was in 1916 van stapel geloopen, oorspronkelijk voor de Donau bestemd, maar tijdens den wereldoorlog in Mesopotamia gebruikt. BRITSCH VRACHTSCHIP GETOR PEDEERD. De Associated Press verneemt van te New York aangekomen Engelsche matro zen, dat Duitsche torpedomotorbooten eenigeh tijd geleden een buitengewoon ver- metelen aanval hebben ondernomen op een Britsch convooi op slechts acht mgl van de Engelsche kust, en daarbij het Britsche vrachtschip „Trevethoe" tot zin ken gebracht hebben. Het schip was 5.257 ton groot. De aanval werd ondernomen ondanks de bescherming van een Britschen torpedojager en drie korvetten. Het is niet bekend, of er nog andere Britsche schepen getroffen werden. 26 Amerikaansche vrachtschepen naar de Roode Zee. Naar het D.N.B. uit New-York meldt, maakt de Federal Shipping Board bekend, dat 26 Amerikaansche vrachtschepen bin nenkort in havens van de Roode Zee ver wacht worden, doch er nog niet zijn aan gekomen. 200 Amerikaansche vliegtuigen te Singapore. Naar Domei uit Bangkok meldt, zijn vol gens daar ontvangen berichten 200 ge camoufleerde Amerikaansche vliegtuigen in den nacht van 9 op 10 Juni te Singapore aangekomen. Dit zouden toestellen zijn, bestemd voor de Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten. Volmachten voor Roosevelt. Uit Washington meldt het D.N.B. dat de Amerikaansche Senaat het voorstel heeft aangenomen waarbij president Roo sevelt wordt gemachtigd wapenfabrieken over te nemen, wanneer de productie door stakingen, stakingsdreigementen of uit sluitingen in gevaar wordt gebracht Een hoog regeeringsambtenaar heeft be kend gemaakt, dat de regeering vastbe sloten is uit de wapenindustrie alle ele menten te verwijderen, die om revolution- naire redenen voor stakingen ageeren. Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijder» aan Rheumatische pijnen ever de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost Neem toch óók Fj, fl'„.WW® Bü apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. C. PHTLTPSE 50 JAAR. Foto P.Z.C. De heer C. Philipse te 's Heer Arends- kerke, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, wordt heden 50 jaar. Nadat de heer Philipse in 1935 tot lid van de Provinciale Staten gekozen was, werd hij op 5 Juli 1939 tot lid van het college van Gedeputeerden gekozen in de vacatu re-Vogelaar. Behalve deze functie vervulde de heer Philipse, of vervult hij nog, vele andere functies in het openbare leven. Zoo was hg raadslid en wethouder van *s Graven polder en is hij nog lid van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M., voorzitter van de Chr. Bewaarschoolvereeniging, lid van het classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerk, ouderling der Ned. Herv. Gemeente, pen ningmeester van de Zendingcommissie, secretaris der kolenvereeniging te 's Heer- Arendskerke. De heer Philipse is een rustige maar har de werker, met veel belangstelling voor al wat zijn gemeente en Zeeland aangaat. Verder is hij nog te jong om nog meer goeds van hem te zeggen, maar dat hg vele vrienden heeft, is zeker, en dat zal hij on getwijfeld ook vandaag ondervinden. ROTTERDAM EN ZIJN RANDGEMEENTEN. ANNEXATIE-ONTWERP DOOR DEN RAAD AANVAARD. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich gistermiddag vereenigd met de door den secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken voorge nomen wijziging van de grenzen der ge meente. Het geldt hier de toevoeging van de gemeenten Hillegersberg, Overschie, Schiebroek en IJsselmonde, zoomede ge deelten van de gemeenten Barendrecht, Capelle aan den IJssel, Kethel en Spaland en Rozenburg. Van deze Rotterdam omringende ge meenten hadden de besturen van Hille gersberg, Overschie, Schiebroek, Capelle en Kethel en Spaland in vergadering, voor 1 Juni gehouden, ernstige bezwaren te berde gebracht. In den raad van Rotterdam voerden ver schillende sprekers het woord over de plannen. Vanzelfsprekend stelde men zich algemeen op het standpunt, dat deze an nexatie er komt, doch eenige leden be pleitten handhaving van het in de rand gemeenten organisch gegroeide, opdat het eigen leven daar zou kunnen voortbe staan. De heer Van Wal sum dacht daarbij aan het vormen van wijken met een zekere zelfstandigheid, opdat de gemeente zou kunnen ontkomen aan het gevaar alleen een administratieve eenheid te gaan vor men en geen levend organisme. D© heer Dutdlh drong er onder andere op aan, dat zoo spoedig mogelijk in het nieuwe gebied industrieterrein zou worden gereed ge maakt, daar Rotterdam thans geen indus trieterrein bezit. Deze beide, genoemde sprekers brachten ook de havenbelangen ter sprake, waarvoor ze de instelling van een havengewest noodig achtten. De burgemeester wees er op, dat deze plannen niets te maken hadden met de toekomst van de haven, zij zijn op dit oogenblik alleen maar noodzakelijk omdat Rotterdam geen grond heeft voor bebou wing, mede als gevolg van de Mei-gebeur tenissen. De beperkte strekking van het voorstel doet echter aan de belangrijkheid er van niet af. Vele bewoners der te an- nexeeren gebieden zgn eigenlijk Rotter dammers, maar binnen die gemeenten heerscht toch een plaatselijke gemeen schap. Voor het gemeentebestuur is nu het probleemhoe kan men deze twee zaken verzoenen. Spr. meende dat het ge meentebestuur alle aandacht zal moeten schenken aan de belangen van de plaatse lijke gemeenschappen en hy hoopte, dat zou kunnen worden voldaan aan het verlangen om hulpsecretarieën te vestigen in de betrokken gemeenten. Rotterdam begrgpt, dat de plaatseiyke besturen zich hebben verzet Rotterdam begrypt ook, dat er dient te worden samengewerkt, dat men samen verder zal moeten en samen een gemeenschappelgke taak heeft Het eind moet zgn, dat de nieuwe Rotterdam mers zich zoo thuis zullen voelen, dat ze niet beter weten of ze hebben steeds dec' uitgemaakt van de Rotterdamsche ge meenschap. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot heeft 22.700 b.r.t vyan- delgke koopvaardyscheepsruimte tot zin ken gebracht. Het luchtwapen deed overdag en in den nacht van Woensdag op Donderdag aan vallen op belangryke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland alsmede op havenwerken aan de Oostkust van Schot land. In Noord-Afrika werden by Tobroek Britsche troepen, voertuigen en waterlei dingen krachtig onder artillerievuur geno men. Pogingen van den vgand om over dag naar de bezette gebieden te vlie gen, werden reeds boven Het Kanaal vergdeld. Jachtvliegers en luchtdoelartil lerie schoten daarbg vgf Britsche vlieg tuigen omlaag. De vijand liet Woensdag nacht op verscheidene plaatsen in Noord en West-Duitschland brisant- en brand bommen vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. In Keulen, Duisburg en Bochum werden vrij groote verwoestingen aan woonge bouwen aangericht. Industriecomplexen en spoorwegemplacementen werden slechts onbelangrgk beschadigd. De nachtelgke luchtafweer was bijzonder succesvol. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en marine artillerie schoten tien van de aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag. Luitenant-kapitein Herbert Schultze heeft als zesde duikbootcommandant meer dan 200.000 b.r.t scheepsruimte vernie tigd. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche weermachtsbericht num mer 372 luidt als volgt: In den nacht van 11 op 12 Juni hebben onze bommenwerpers in opeenvolgende golven de vliegvelden van Malta aange vallen. Eergisteren hebben onze vergezel lende jachtvliegtuigen tgdens de luchtver- kenning boven het eiland in een luchtge vecht twee Hurricanes neergeschoten. In het centrale gedeelte van de Middel- landsche Zee hebben onze jagers vgande- lijke bommenwerpers den weg versperd en een Blenheim neergeschoten. Een ander Britsch vliegtuig werd ten Zuiden van Pan- telleria door den luchtafweer van een on zer torpedobooten neergeschoten. Een van onze verkenningsvliegtuigen is niet terug gekeerd. In de Aegisehe Zee hebben Britschó vliegtuigen een plaatsje op het eiland Tho- dus met bommen bestookt. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek concentraties van vgandelgke pantserwagens en auto's door onze artil lerie doeltreffend beschoten. Onze vlieger- formaties hebben ravitailleeringslnstalla- ties alsmede verdedigingswerken van To broek herhaalde malen aangevallen, waar door branden en ontploffingen werden ver oorzaakt. Duitsche formaties vliegtuigen hebben de doelen op het steunpunt Mersa Matroeh getroffen. Een benzineopslagplaats raakte in brand. Britsche vliegtuigen hebben eenige plaatsjes in het gebied van Benghazi ge bombardeerd. De houding van de burger bevolking was, zooals steeds, kalm en gedisciplineerd. In Oost-Afrika hebben onze troepen op grond van den verhoogden vgandeüjken druk nieuwe achterwaartsche stellingen betrokken. Eenheid in de beoefening der heemkunde. De bond voor heemkunde heeft dezer dagen een circulaire doen uitgaan, waar aan wg het volgende ontleenen De vele vereenigingen, die zich op heemkundig terrein bewegen, moeten gaan inzien, dat alleen dan iets te bereiken zal zgn, wanneer de handen ineengeslagen worden en op die wijze vele krachten en middelen beschikbaar komen voor de be scherming, bestudeering en verzorging van ons heem. Dan alleen is veel te bereiken op het gebied van de streektaal en streek geschiedenis, oudheidkunde en praehisto- rie, natuur- en landschapsbescherming, volkskunst, folklore, zeden en gewoonten. Kortom alles wat met de heemkunde sa menhangt. Wat liggen daar prachtige vooruitzich ten wat betreft de verfraaiing van ons landschap, van onze dorpen en kleine en groote steden. Wat is in dit opzicht in de laatste eeuwen al niet bedorven, welk een oneindig groot arbeidsterrein ligt hier voor ons. En denk eens aan het oude handwerk. Hebben onze echte smeden, timmerlieden en meubelmakers hun scheppingsdrang niet moeten wegdrukken onder de aller banaalste serie-artikelen in een waren huis-allerlei, alleen omdat wg ons gevoel voor het volksschoone hadden verloren of het hadden opgeborgen op onzen muffen spinragzolder van gemakzucht en opper vlakkigheid. Wat weten wij werkelijk nog van de zeden en gewoonten van onze voorouders? Is het niet plicht, dat wij ons veel en veel meer verdiepen in de geschiedenis van ons eigen volk, zooals het is gegroeid en ge worden vanaf de allervroegste tgden, die grijze oudheid, waarover geleerd werd en nog wordt, dat onze voorvaderen gekleed waren in dierenvellen en waarbg wij uit ons hoofd leerden, dat hun voornaamste bezigheid was drinken en dobbelen en dat zg zedelgk niet hoog stonden? Wat ligt er nog veel arbeid te doen op het gebied van natuurbescherming, al is er veel gedaan, dit geheele werk moet op andere wgze worden aangevat om het te doen groeien als onontbeerlgk onderdeel van de gansche gemeenschapszorg. En wat is er voor de ouderen schooner taak dan de liefde en de belangstelling voor het heem te wekken en in te prenten by de jeugd; welk een schoone taak ligt hier voor allen, die de jeugd op eenigerlei wgze hebben te vormen. De school, de jeugdvereenigingen, de arbeidsdienst, zg alle zgn gemeenschappen, bg uitstek ge schikt om het zaad te zaaien. Zoo blgft dan het eerste groote doel van den bond allen die op dit gebied werk zaam zgn bijeen te brengen. Alle krach ten, die zich op het gebied der heemkunde bewegen, zoowel landelgke, streeks- of plaatsgewgze vereenigingen, moeten door den bond voor heemkunde worden samen gevoegd met waardeering en zooveel mo gelijk met inschakeling van al deze orga nisaties. Waar verschillende organisaties hetzelfde werk doen, of waar een betere taakverdeeling mogelgk is, zullen wij de gewenschte verbeteringen in overleg met de oude vereenigingen tot stand trachten te brengen. Alle partieele acties willen wg samenvoegen, omdat wij de dingen anders willen en kunnen zien dan voorheen en om dat door een grootere samenwerking veel meer middelen en krachten beschikbaar kunnen komen voor de bescherming, de verzorging en de verdere ontwikkeling van wat wy onder heem willen verstaan. Waar wy mogelijkheden zien, richten wy streeksgewijze af deelingen op, waarvan de leden dit streven ondersteunen. Wat betreft onze schriftelgke uitingen moge worden opgemerkt, dlat binnen den kortst mogelijken tgd eenige kleine ge schriften zullen verschijnen. Het secretariaat van den bond voor heemkunde is gevestigd by G. A. van Schaik, Haarlem, Verspronckweg 100. UITGEBREIDE FRAUDULEUZE SLACHTING IN DRENTHE. In <2en Zuidoosthoek van Drenthe en in de gemeente Emmen zgn de gemeente politie en de centrale crisis-contróle-dienst uitgebreide frauduleuze slachtingen op het spoor gekomen. Reeds is aan het licht gebracht, dat minstens dertig varkens op deze manier zyn geslacht. Acht personen uit de omgeving van Emmen zgn in arrest gesteld. Bij vele menschen is het vlecseh achterhaald en in beslag genomen. Maximumprijzen voor asperges. Naar de gemachtigde voor de prgzen mededeelt zgn er maximumdetailprijzen vastgesteld voor asperges, die met ingang van 12 Juni algemeen zullen gelden. Daar mede zal een einde komen aan de vrij wil lekeurige vaststelling van den kleinhan- delsprgs, zooals déze zich in den laatstea tgd voordeed. Bg het aan de markt komen van den nieuwen oogst bleek de prgs be langrijk hooger te liggen dan in het vo rige jaar, meer dan noodzakelgk en ver antwoord was. Om tot een behooriyke prgsregeling te komen heeft men de asperges ingedeeld in een aantal groepen, waarin de prgzen va- rieeren naar gelang van de kwaliteit. In een officieele publicatie van den ge machtigde voor de prgzen, welke elders in dit blad is opgenomen vindt men een over zicht der nieuwe prgzen. De ontbinding van den Nederlandschen Opbouwdienst. In de Staatscourant is Donderdag opge nomen het volgende uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken betreffende de ontbinding van den Nederlandschen Op- bouwdienst. Artikel 1. Het op 21 Maart 1941 bij den Nederlandschen Opbouwdlenst Ingedeelde personeel wordt ge acht op dien datum den dienst te hebben ver laten. Artikel 2. De werkzaamheden van het afwikkelingsbu reau van den Nederlandschen Opbouwdienst moeten uiterlijk op 30 September 1941 zijn be ëindigd. Artikel 3. Het bij het afwikkelingsbureau van den Ne derlandschen Opbouwdienst ingedeelde personeel wordt, zoolang bet als zoodanig dienst doet, bezoldigd naar de regelen, welke op 21 Maart 1941 bij den Nederlandschen Opbouwdienst gol den. Artikel 4. (1) Aan het personeel van den Nederlandschen Opbouwdienst, het in artikel 3 bedoelde per soneel daaronder begrepen, worden bezoldiging en toelagen uitbetaald tot en met den dag van vertrek. (2) Bovendien ontvangt het kader een ult- keering ten bedrage van: a. Twee maanden bezoldiging, c.q. vermeer derd met toelagen, indien het vier maanden of langer bij den Opbouwdienst is werkzaam ge weest b. Een maand bezoldiging, c.q. vermeerderd met toelagen, indien het korter dan vier maan den bij den Opbouwdienst ia werkzaam geweest. Artikel 5. (1) Aan het gezin en de verwanten van hef personeel, dat niet overgaat naar den Neder landschen Arbeidsdienst, die ln het genot waren van kostwinnersvergoeding, wordt de laatste lijk aan hen toegekende kostwinnersvergoeding, uitbetaald tot en met het einde van de kalender- week, volgende op die, waarin het vertrek plaats had. (2) Ten aanzien van de in het eerste lid be doelde personen, die op het einde van de week, volgende op die. waarin het vertrek plaats vond, nog geen inkomsten hebben verkregen of loon- gevenden arbeid hebben kunnen aanvaarden, wordt de kostwinnersvergoeding doorbetaald tot en met den dag voor dien, waarop zij zooda- nigen arbeid hebben kunnen aanvaarden, doch uiterlijk tot en met het einde van de vierde ka- lenderweek, volgende op die, waarin het ver trek plaats had. (3) Aan ongehuwden, wien een vergoeding voor ongehuwden is toegekend, kan deze ver goeding worden doorbetaald gedurende dezelfde termijnen en op dezelfde voorwaarden, als in het eerste en tweede lid is bepaald ten aanzien van de doorbetaling van kostwinnersvergoeding. Artikel 6. Dit besluit wordt geacht in werking te ztjn getreden op 21 Maart 1941. YTSCHVERGIFTIGING TE MAASTRICHT. Woensdagavond laat werd de veertig jarige mej. Th. te Maastricht door haar broer bg zgn thuiskomst dood in haar woning aangetroffen. Het onderzoek wees uit, dat de dood waarschgnlgk het gevolg is van vischvergiftiging. By het gezin V. eveneens te Maastricht vertoonden vier leden Woensdag vergifti gingsverschijnselen na het eten van paling, welke in de stad was gekocht. De politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld naar de omstandigheden van de- »ze vergiftigingsverschijnselen en naar de herkomst van de visch. MEISJE BIJ HET SPELEN VERONGELUKT. Woensdagmiddag is een vgfjarig meisje te Haarlem bg het spelen plotseling van het trottoir den rijweg opgeloopen en in botsing gekomen met een bakfiets van een groentenhandelaar. Het kind kreeg een onbeduidend wondje onder het linkeroog, doch eenige uren later is het tengevolge van een hersenbloeding in de ouderlgke woning overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5