I Verduisteren UIT DE PROVINCIE De nieuwe Raad van Aardenburg geïnstalleerd. Kerk- en Schoolnieuws van hedenavond 22.02 tot morgenochtend 5.17 I De maan komt morgen te 0.46 op en gaat te 11.08 onder. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 1 tot en met 7 Juni 1941 kwamen er in ons land 235 gevallen van besmettelijke ziekten voor. Voor de provincie Zeeland bedroeg dit aantal 3, nl. 2 gevallen van malaria te Middelburg en 1 geval van roodvonk te Vlissingen. Walcheren LOOP DER BEVOLKING. O.- JN WEST-SOUBURG. In de maand Mei zfln in deze gemeente de volgende per sonen ingekomen M. Krijnsen, los-arbeider, Middelburg- sohe straat 102, van KapeJleJ. Suur- mond, dienstbode, Vlissingsche straat 148, van Biggekerke D. J. de Smet, electrisch lasser, De Deckerestraat 31, van Norg J. Izeboud, matroos le kl., Marnixplein 25, van Koudekreke S. A. van Houte, dienst bode, Braamstraat 35, van Koudekerke A. de Boer-van Kempen, zonder, De Deckerestraat 11, van Bergen op Zoom J. J. Standaert, monteur, Weststraat 21, van Breskens E. Tange-de Kroo, zonder, Vlis singsche straat 118, van KoudekrekeL. Tange, landbouwer, Vlissingsche straat 118, van Ritthem P. Wisse, landbouwers knecht, Ritthemschestraat 83, van Rit them P. J. de Kam, landarbeider, Nieuwe Vlissingsche weg 207, van Wissenkerke J. Lefevre-Traas, Weststraat 17, van Mid delburg K. B. L. Vreeke, wagenmaker N.S., Koopmansvoetpad 4, van Vlissingen L. van Dixhoorn, timmerman, Oranjeplein 41, van Eikerzee M. Joziasse, dienstbode, Zandweg 2, van Veere L. Kodde-de Oude, zonder, Zandweg 8, van Wissenkerke W. E. Dieleman, hulp in de huishouding, Be- ciusstraat 25, van Groningen G. Hijman, electiisch lasser, Weststraat lo, van Mid delburg M. Minderhoud-de Troije, zonder, Aldegondestraat 10, van MiddelburgA. Baljé, reiziger, Paspoortstraat 34, van Vlissingen J. Krijger, zonder, Oranjeplein 6, van Grijpskerke G. van Boven, arbei der N.S., Vlissingsche straat 52, van Rot terdam J. S. Tameris-Jacobs, zonder, Koopmansyoetpad 8, van Rotterdam W. H. Sandifort, leerling-bankwerker, Wilhel- minastraat 9, van Vlissingen A. Minet- Smit, zonder, Nieuwe Vlissingscheweg 371, van Middelburg B. van Belle, bankwer ker, Nieuwe Vlissingsche weg 371, van Vlissingen; N. van den Broek, textielar beider, Parklaan 2, van SerooskerkeT. A. Kense-de Smidt, zonder, Tuinstraat 10, van ScboondijkeI. Kense, smidsknecht, Tuinstraat 10, van Vlissingen A. G. van den Burg-Barentsen, naaister, Oranjeplein 31, van MiddelburgW. .Sportel-Broeke- ma, zonder, Weststraat 19, van Groningen G. K. Sportel. bankwerker, Weststraat 19, van Koudekerke J. Stokx, zonder, Vrij burgstraat 22, van Heinkenszand H. Lan- jouw, ambtenaar rijksdienst werkverrui ming, Middelburgsche straat 22, van An- loo J. van Dijk, ambtenaar N.S., Kanaal- staat 68, van UtrechtJ. Hamelink, met selaarsknecht, Vlissingsche straat 4, van Koudekerke J. G. K. Dane-Kommer, zon der, Vlissingsche straat 115, van Burgh J. Dobbelaar, ijzerwerker, Aldegondestr. 12, van Vlissingen P. A. Beun, scheepma ker, van Teijlingenstraaf 1, van Vlissin gen V. L. Beysels, metaalbewerker, Dijk- straat 67, van 's-Heerenhoek P. Izeboud, metselaarsknecht, Aldegondestraat 16, van TerneuzenF. Baljeu, zonder, Nieuwe Vlissingscheweg 287, van St. Laurens J. P. J. Westerveld-Geelhoed, zonder, Nieuwe Vlissingscheweg 301, van MaastrichtS. J. Dorleyn,Lagendijk, zonder, Nieuwstraat 26, van Middelburg J. Kallemein, land bouwersknecht, Visodeweg 4, van Middel burg J. van Ruiten, chauffeur, Burght- straat 43, van Hoorn Th. A. Kers, zon der, Bermweg 19, van Rotterdam. Vertrokken J. Zwemer, landbouwers knecht, Middelburgsche straat 102, naar Oostkapelle wed. M. Oele-de Lange, zon der, Vlissingsche straat 11, naar Utrecht G. C. Schuijt. bootsman Mij. „Zeeland", Middelburgsche straat 49, naar Koude: kerke J. R. Winkel Buiter, opzichter we genbouw, Nieuwe Vlissingscheweg 221, naar Zuidlaren G. Nieuwenhuize, rijtuig poetser N.S., Buteuxstraat 32. naar Roo sendaal T. van der Linden, scheepmaker, Oranjeplein 13, naar VlissingenC. de Plaa, vormer, Rithemsche straat 48, naar Vlissingen C. de Plaa, zonder, Ritthem- sche straat 48, naar Middelburg L. Dore- ljjn, sierkunstenaar, Middelburgsche straat 111, naar MidelburgH. Kanning, onder machinist N.S., Wilhelminastraat 1, naar Goes D. de Vos, scheepswerktuigkundige, Middelburgsche straat 70, naar Hoede- kenskerke J. Surmond, dienstbode, Vlis singsche straat 148, naar Serooskerke M. van Ochten-Osté, zonder, Voorstraat 2, naar VlissingenM. Lievense, zonder, Nieuwstraat 10, naar Ritthem L. P. de Poorte, lanbouwersknecht, Middelburgsche straat 106, naar St. LaurensJ. van Sluijs, landarbeider, Oranjestraat 3, naar Ritthem M. van Gellekcm, timmerman, Dijkstraat 69, naar Arnhem L. van den Broeke, zonder, Loodweg 1, naaf Vlissin gen W. F. Diermanse, huishoudster, Burchtstraat 15, naar Middelburg; A W. Duik, monteur-bankwerker, Paspoortstraat 36, naar Nijmegen R. J. van Biesbergen, zonder, Burchtstraat 53, naar Arnhem P. Joziasse, dienstbode, Zuidbeekscheweg 2, naar Koudekerke. WONINGBOUWVEREENIGING „COUBURG". KOUDEKERKE. Woensdagavond kwam de woningbouwvereniging „Couburg", in algemeene vergadering bijeen op het ge meentehuis, onder voorzitterschap van den heer J. L. Dregmans. Verslag werd uitgebracht over het exploi tatiejaar 1940-1941, waaruit bleek, dat alle woningen doorloopend verhuurd zyn ge worden. Huurderving kwam alzoo niet voor. Bijzondere zorg werd besteed aan het onderhoud der woningen. Vergeleken met vroegere boekjaren werd ongeveer het dubbele uitgegeven. De woningen verkee- ren in voldoenden staat van onderhoud en bijzonderheden deden zich niet voor. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat de gebouwen voor bijzondere schade werden gespaard. De balans per 22 Mei 1941, alsmede de verlies- en winstrekening over 23 Mei 194022 Mei 1941 werden vastgesteld. Het exploitatietekort bedraagt ruim 7800. Het wordt gedekt door bijdragen van het Rijk en gemeente. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer Jac. Maas en als lid van de commis sie van toezicht de heer A. de Lange. Beiden namen hun herbenoeming aan. Behalve de te verrichten herstelwerken, zal het onderhoud gedurende het loopende exploitatiejaar beperkt blijven tot het bui- tenverfwerk van zes woningen aan de Duinstraat. Besloten werd geen wijziging te brengen in de verpachte tuingronden. Zuid-Beveland EEN PLECHTIGHEID IN DEN WELHELMINAPOLDER. WILHELMINADORP. Woensdagavond werd door het hoofdbestuur van den Wil- helminapolder een jaarlijks terugkeerende plechtigheid gehouden, welke besloot met het uitreiken van legpenningen aan ar beiders, die 25 jaar in den Wilhelmina- polder gewerkt hebben. Deze legpenningen worden gecompleteerd door een bronzen voetstuk indien de arbeiders op 65-jar.gen leeftijd gepensionneerd worden. De uit reiking vond ditmaal onder groote be langstelling plaats in de ruime nieuw ge bouwde aardappelsorteerloods. Aanwezig waren o.a. de directeur van den polder dr. Minderhoud en burgemeester jhr. Van Doom met' hun echtgenooten. Voordat het hoofdbestuur, bestaande uit de heeren B. C. D. Hanegraaff (voorzitter) en B. G. van Beuningen en F. v. d. Willigen uit Rotterdam tot de overreiking overg.ng, werd den heer R. de Groene, inspectie-chef, met zijn personeel als ontdekker van de tweede nieuwe aardappelsoort Wilpo, ge huldigd en als blijvende herinnering een boekwerk aangeboden. De heeren L. Kra nenburg, J. Dalebout en G. Jeremiasse ontvingen daarna de zilveren legmedaille. Bronzen voetstukken werden uitgereikt aan de heeren J. van de Kreeke, P. de Regt en H. M. van Vliet. Aan de eerste vrouwelijke candidaat mej. F. Merison werd eveneens een leg penning uitgereikt voor haar 40-jarïgen dienst als brugwachters. De heer Hanegraaff sprak bij de uit reiking een toepasselijk woord terwijl de muziekvereeniging „De Echo" en de kinder- zangvereeniging „Zanglust voor muzikale opluistering zorgden. „Zanglust" zong o.m. een door haar directeur, den heer J. H. Tamminga gedicht en gecomponeerd lied dat veel applaus ontlokte. Beide vereeni- gingen ontvingen van het hoofdbestuur een gratificatie. Nadat de gehuldigden een woord van dank hadden gesproken begaven allen zich naar de woning van den directeur, waar men onder de traditioneele ververschingen nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. LÓÓP DER BEVOLKING. WEMELDINGE In de maand Mei heb ben zich hier gevestigd C. Dominieus, dienstbode, van Goes, naar Oranjeboomstraat B 81; P. Zandee, wed. van Willebroer, zonder beroep, van Kapelle Z., naar N. Achterweg A 118; M. Hartog en gezin, van Rotterdam, naar W. Kanaaldijk B 126; M. van Veen, dienst bode, van Werkendam, naar Julianastraat C 2k; J. J. Verhulst geb. van Dalen en kind, zonder beroep, van Philippine naar Bierweg A 91 c.; P. J. Bosdijk en gezin, electricien, van Wissekerke naar Nieuwen- dijk C 84 inw.; De Geismann en gezin, koopman, van Goes naar O. Kanaaldijk C 67; G. G. Pot, marechaussee, van Hil versum, naar Dorpsstraat B 8; B. de Schipper, geb. Meulpolder, zonder beroep, van Kapelle Z. naar W. Kanaalweg B 124a, A. Paauwe, geb. 'Smit, zonder beroep, van 's-Heer Arendskerke, naar Dorpsstraat B 186. Vertrokken J. Verschuure, waterbouw kundig opzichter, van Sluisplat. C 54, naar Heer Hugowaard, Middenweg 31; J. van c'ien Boomgaard, dienstbode van Daniélstr. B 63 naar Kattendijke; J. Braamse, dienst bode, van Wilhelminastraat B 166, naar Goes, 's-H. Hendriksknderendijk 16 C. J. Leendertse, dienstbode, v. Pr. Julianastr. C ld naar Nijmegen, Berg en Dalscheweg 91; J. Bras, dienstbode, van Hoogeweg A 8 naar Middelburg, Vliss. Wagenplein 14; A. Freen, marechaussee, van Dorpsstraat B. 224 naar Enkhuizen; E. F. Holland, dienstbode, van Bonzijweg C 33 naar Eindhoven; A. Goud, geb. van Zweeden, zonder beroep, van Bierweg A 91c naar Kapelle Z.; C. van Elsacker, dienstbode, van Dorpsstraat B 233 naar Goes, Wilhel minastraat 11. ONGEVAL. YERSEKE. Het zoontje van den heer Hollestelle werd dusdanig door een paard op zijn voet getrapt, dat hij zich onder be handeling van Dr. Polderman moest stel len. HET TERREIN BH DE KERK VAN YERSEKE. YERSEKE. Het terrein rond de overblijf selen der Ned. Herv. Kerk ziet er nu keurig uit. Het gras dat onlangs gezaaid is, wordt thans netjes onderhouden, terwijl ook de diverse bloemenperkjes welke reeds zijn aangebracht een goede behandeling onder vinden. Het ziet er thans heel wat florisanter uit dan een jaar geleden, toen ons oog hier niets dan puin ontwaarde. YERSEKE. Donderdag had de aanbeste ding plaats van een nieuw te bouwen woon huis, garage, werkplaats en winkel voor den heer L. P. J. van Oeveren, alhier, wiens zaak door oorlogsgeweld werd vernield. Ingeschreven werd als volgt: J. Luteijn, Yerseke voor 14.795.J. M. Goeman, Yerseke voor 15.048,Z, Wed. C. M. Laban, Yerseke voor 15.094.Fa. Blok te Rot terdam voor 15.127, De grinning werd aangehouden. DE BRIGADE MARECHAUSSEE. 's-HEERENHOEK. De brigade mare chaussee alhier, heeft een nieuwen com mandant gekregen. Wachtmeester Roorda, die van de vestiging hier af het commando had, heeft dit eergisteren overgedragen aan opperwachtmeester L. de Jonge. UITSLAG GEITENKEURING. ELLEWOUTSDIJK. Op de hofstede van den heer D. Zoeter alhier, daartoe wel willend beschikbaar gesteld had de jaar- lrjksehe geitenkeuring plaats. Aangevoerd werden 22 geiten. Groep lammers niet volbloedle prQs, P. M. Stouthamer, 2e prijs G. Maat, 3e prijs C. J. P. van Liere. 1-jarige geiten le prijs M. Looy Mz., 2e prijs M. Looy Mz. 2-jarige geiten le prijs C. J. P. van Liere, 2e prijs C. Poelman, 3e prijs J. J. Smallegange. 3-jarige geiten en ouderen le prijs M. Looy Mz., 2e prijs J. Spruijt, 3e pry's F. Wolse. Noord-Beveland MERRIEKEURING TE KORTGENE. KORTGENE. De Z.L.M. heeft,.in samen werking met de afd. Zeeland van de Ver- eeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" Woensdagmiddag alhier een premiekeu ring voor merries gehouden, waarvan de uitslag aldus luidt: 2-jarige merries: 1. Martha, eïg. P. H. Israël, Kortgene; 2. Irma, S. Breure, Geerrr dijk; 3. Julia van Molenzicht, C. J. de Kam, Wissekerke. 3-jarige Merrieskleine maat: 1. Edith, R. J. Scheele, Wissekerke; 2. Blondine, M. v. Oeveren, Kortgene; 3. Clara, M. v. Oeve ren, Kortgene. 3-jarige merries groote maat waren niet aangevoerd. 4-jarige merries kleine maat: 1. Mari anne. J. J. Vogelaar, Kortgene; 2. Carla van IJzendijke, Gebr. J. en M. v. d. Weele, Colijnsplaat; 3. Erna, Abr. Steendyk, Kam perland; 4. Bianca van Klaverwijk, A. Har tog, Colijnsplaat. 4-jarige merries groote maat: 1. Marie, P. H. Israël, Kortgene; 2. Madam, P. G. de Lange, Kamperland; 3. Emma, L. M. Oele, Colijnsplaat. 510-jarige merries kleine maat: 1. Ca- lista, J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 2. Lupine. C. Vogelaar, Kortgene; 3. Ina, L. M. Oele. Colijnsplaat; 4. Meta, P. Wiskerke, Colijnsplaat; 5. Mies. M. v. Oeveren, Kort gene; 6. Vera, Abr. Steendyk, Kamperland; 7. Mirza, Iz. v. Malde gem, Kortgene; 8. Mi- nette. Abr. Steendijk, Kamperland 9. Mo- na, idem; 10. Emma, C. J. de Kam, Wis sekerke; 11. Lena van Solon, Abr. Steen dyk, Kamperland. 510 jarige merries groote maat: 1. Mies, I. D. v. d. Linde, Kortgene; 2. Hella, idem; 3. Marie idem; 4.- Meta, C. J. de Kam, Wissekerke; 5. Juia, M. Verburg Dzn., Kamperland; 6. Julia, I. D. v. d. Lin de, Kortgene; 7. Meta, C. J. de Kam, Wis sekerke; 8. Burgnes, Abr. Steendyk, Kam perland. De klassen 23 en 4-jarige merries ga ven matige dieren te zien. De 510-jarige waren collecties beste' fokpaarden vooral de kleine maat was van goede kwaliteit. Zeeuwsch-Vlaanderen DOOR STEEN GETROFFEN. HOOFDPLAAT. Eenige jongens ver maakten zich Woensdagavond met het gooien van steenen, met het doel een op gestapeld hoopje steenen omver te werpen. Dat dergelijk spel niet van gevaar ont bloot is, en vooral niet voor kinderen die hierbij staan toe te kijken, ondervond hst dochtertje van den voerman H. Deze werd door een weggeworpen steen zoo danig aan het hoofd getroffen, dat ge neeskundige hulp moest ingeroepen wor den. Dokter Brouwer uit IJzendijke, welke spoedig ter plaatse was, heeft de opge- loopen wonde verbonden en vreesde dat het slachtoffer tevens een lichte hersen schudding had opgeloopen. Gemeenteraadsvergadering. ZUIDZANDE. De raad dezer gemeente zal a.s. Dinsdag vergaderen. De agenda vermeldt o.a. benoeming van een tijdelyk hoofd der openbare lagere school wijzi ging van de verordening veldwachters molestverzekering gemeente-eigendom men plaatsbepaling nieuw te bouwen openbare lagere school en besluit inzake voorbereiding van een uitbreidingsplan. Onderwyzorsvacature. ZUIDZANDE. Voor de betrekking van hoofd der openbere lagere school alhier hebben zich slechts 7 sollicitanten aange meld. BEGRAFENIS WETHOUDER DIELEMAN. AXEL. In allen eenvoud, geheel in over eenstemming met het karakter van den overledene, had Donderdagmiddag alhier op de algemeene begraafplaats de teraar- de bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. Dieleman, in leven wethouder dezer gemeente. By de groeve werd het woord gevoerd door den waarn. burgemeester, den heer P. J. van Bendegem, die den overledene schetste als een eenvoudig man, die nooit veel woorden gebruikte, maar in al zijn eenvoud toch veel heeft helpen tot stand brengen in de gemeente. Zyn nagedachtenis zal dan ook steeds in hooge eere worden gehouden in de gemeente. De heer W. A. den Boggende, gemeente ontvanger, sprak namens deanti-rev. kies- vereeniging. 22 jaar lang heeft de heer Dieleman de anti-rev. beginselen met alle eere hoog gehouden in den raad en daar voor bracht spr. dank. Ten slotte heeft ds. J. S. Post, Geref. predikant, dank gebracht aan de sprekers en ook nog 'n stichtelijk woord gesproken naar aanleiding van Rom. 8. Als laatste groet van het gemeentebe stuur lag op de kist eeft prachtige krans. De eerste raadszitting niet zonder Incidenten. Na de samenvoeging van de gemeente Aardenburg, Eede en Sint Kruis, kwam de nieuwe raad van Aardenburg Donderdag middag voor de eerste maal in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester Th. M. Over maat, las na opening, een schrijven voor van Ged. Staten, behelzende de toelating van de raadsleden. Aangezien het onderzoek der geloofsbrieven door Ged. Staten was ver richt, kon de voorzitter onmiddellijk over gaan tot de beëediging van de raadsleden. Daarbij deed zich een incident voor. Het bleek n.1. dat de wet, betrekking hebbende op deze eedsaflegging, in verband met de bezetting van ons land, was gewijzigd, van welke wijziging de heer A. I. Catsman en mevrouw E. J. van den BroeckeDe Man, niet op de hoogte waren gesteld. Beide raadsleden weigerden daarom den eed af te leggen, alvorens zij inzage hadden gekregen van de omschrijving van deze wet. De voor zitter kon hen daarom niet tot de vergade ring toelaten, waarop deze raadsleden hun plaatsen verlieten en plaats namen op de publieke tribune, waar zij, op hun verzoek de nieuwe formule ter inzage kregen. Daar alle andere raadsleden de vereischte eeden wel hadden afgelegd,, werden zij door den voorzitter toegesproken en gelukgewenscht met hun benoeming. Spr. wijdde een speciaal woord van dank aan het eenige raadslid van Aardenburg dat niet in den nieuwen raad is teruggekeerd, n.l. den heer P. J. Cambier, die vele jaren de belangen van Aardenburg naar zijn beste krachten en wars van elk eigenbelang heeft gediend. In verband met de afwezigheid van de twee eerder genoemde raadsleden werd de agenda gewijzigd en na voorlezing en goed keuring der notulen van de .vorige vergade ring, werd overgegaan tot de beëediging van den gemeente-secretaris en van den gemeente-ontvanger, resp. de heeren J. M. Paridaen en W. van Rie, waarna de voor zitter hen complimenteerde en de hoop uit sprak dat zij veel in het belang van de ge meente zullen verrichten. Intusschen waren de heer Catsman en mevrouw Van de BroeckeDe Man in de raadszaal teruggekeerd. De heer Catsman zeide, mede namens mevr. v. d. Broecke, het plaats gehad hebbende incident te be treuren. Het misverstand was uitsluitend een gevolg van onbekendheid met de nieuwe wet. Beiden verklaarden thans geen be zwaar meer te hebben tegen de eedsafleg ging, waarop alsnog deze formaliteit werd vervuld. Wethoudersverkleztng. Aan de orde was vervolgens de verkiezing van twee wethouders. Bij de eerste stem ming werden uitgebracht 11 stemmen, waarvan 7 op den heer C. J. Blondeel, 2 op den heer J. Hollebrand, 1 op den heer A. I. Catsman en 1 blanco, zoodat de heer Blon deel was benoemd. De heer Blondeel, die zyn plaats dus niet verlaat, aanvaardde deze benoeming en dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. Bij de tweede stemming verkregen de heer C. Sturtewaegen 6 stemmen, de heer J. Hollebrand 3 stemmen, terwijl er 2 stem men blanco werden uitgebracht. Het gevolg van deze stemming was dus dat wethouder Hollebrand moet plaats maken voor den heer Sturtewaegen, die wethouder was in de voormalige gemeente Eede. De voorzitter feliciteerde de nieuwe wet houders met hun benoeming, en sprak de hoop uit dat zij hun taak, die veel zwaarder is geworden, goed zullen vervullen. De voorzitter drukte er verder zyn spijt over uit dat wethouder Hollebrand zijn plaats moet verlaten, daar hij zijn gemeente vele jaren heeft gediend op een wijze die alle lof toekomt. Dit afscheid, aldus de voor zitter, valt mij erg zwaar, niet alleen omdat ik steeds een zeer goeden steun aan U had, maar mede door de jarenlange aangename samenwerking. Deze samenwerking, zal altyd in dankbare herinnering blyven. Ge lukkig blijft de heer Hollebrand als raadslid behouden, zoodat hij toch nog zeer veel in het belang van Aardenburg zal kunnen doen. De heer Hollebrand dankte den voorzitter voor zyn hartelijke woorden en zei steeds zijn ambt te hebben uitgevoerd vrij van "alle bijzaak, zooals partijbelang enz. Spr. hoopte dat zijn opvolger hetzelfde zal doen en mocht zulks niet het geval blijken, dan zal hij in spr. een groot bestrijder vinden. De heer Catsman zeide de woorden van den voorzitter tenvolle te onderschrijven en betreurde ten zeerste het verloop van deze verkiezing, die spr. een staaltje noemde van enge partijpolitiek. De uitslag van de ze verkiezing had spr. reeds eenige dagen geleden vernomen via de herberg. Spr. kwalificeerde dit als een van de rotte plek ken van de democratie. De geheele opzet was dat de niet katholieke wethouder moest plaats maken voor een katholiek. De heer Sturtewaegen zei dat het de be doeling is geweest dat ook de andere ge meenten zeggenschap in het college van B. en W. zouden krijgen. De oudste wet houder van Aardenburg blijft; van St. Kruis is de gemeente-secretaris genomen, dus is het niet meer dan billijk dat de an dere wethouder van Eede is. De voorzitter merkte hier op, dat de secretaris buiten elk politiek debat gehou den dient te worden, daar dit een zuiver ad ministratief ambtenaar is. De heer Sturtewaegen merkte nog op, dat hij hier niet gekomen was om ruzie te maken. De heer Catsman zei nog dat hij gaarne bereid was geweest een onderlinge bespre king te houden, doch dat er nu een zuivere partijpolitiek is gehouden. Spr. noemde de ze verkiezingsmethode een slecht begin van den nieuwen raad. De heer Hollebrand sloot zich geheel aan bij de woorden door den heer Catsman ge sproken en wees op het prachtige begrip van een evenredige vertegenwoordiging. De voorzitter merkte tenslotte op dat thans het werk van B. en W. eerst dient aan te vangen, zoomede dat van de raads leden. Spr. hoopte dat in de toekomst de zoo noodige samenwerking zal worden be reikt die in het belang is van de gemeen te Aardenburg. YISCH3HJN VLISSINGEN. Woensdag 11 Juni. Aangevoerd door 24 vaartuigen 999 kg. handelsgarnalen k f 0.41—0.42 2292 kg. pellerijgamalen k 0.28 1003 kg. schar k 0.40—0.46 125 kg. bot k 0.62— f 1.10 118 kg. tong, griet k f 1.401.90, alles per kg. NED. HERV. KERK. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Goes zijn gekozen de heeren S. C. J. van Essen en E. van der Zee. in de vacatures C. de Graaff Jaczn. en S. K. Phaff. PART. SYNODE VAN HET ZUIDEN DER CHR. GEREF. KERK. Gisteren werd te Dordrecht de jaarlyk- sche Part. Synode der Chr. Geref. Kerk van het Zuiden des lands gehouden, om vattend de classes Dordrecht, 's-Graven- hage en Rotterdam of wel de gemeenten in Zuid Holland, Zeeland en Noord- Brabant. Tot leden van het moderamen werden gekozen de heeren ds. H. Visser, praeses, ds. N. de Jong te 's-Gravenhage-West, scriba, ds. H. Velema te 's-Gravenzande, assessor en ouderling J. v. Dongen te Dordrecht, quaestor. De synode behandelde in verschillende rapporten en instructies en vergaderde een groot deel van den dag in comité-generaal. De synode koos tot afgevaardigden naar de Generale synode als primi de predi kanten ds. D. Driessen te Rotterdam-Zuid, ds. K. Groen te Rotterdam-West, ds. N. de Jong te 's-Gravenhage-West, ds. S. v. d. Molen te Rotterdam-C., ds. J. A Riekel te Delft en ds. H. Visser te Dordrecht en de ouderlingen H. Alblas te 's-Gravendeel, J. v. Beveren te Den Haag-C., J. v. Dongen te Dordrecht, C. H. Overauin te Leiden. D. Nederlof te Rotterdam-C. en A Versteeg te Nieuwpoort Ook benoemde de synode verschillende nieuwe deputaten. Als primus deputaat voor art. 13 en art. 19 D.K.O. werd benoemd ouderling J. v. Dongen, als secundus voor art. 13 ouderling G. J. O. Vermeer te Gorinchem en voor art. 19 ouderling T. Schop te Rot- terdtam-W. Als primus-deputaat voor art. 49 D.K.O. werd benoemd ds. J. A Riekel te Delft en als diens secundus ds. N. de Jong te 's-Gravenhage-W. Als prinius- deputaat voor de hulpbehoevende gemeen ten werd benoemd ds. H. Velema te 's-Gra- veuzande en als diens secundus ds. H. Hoogendoorn te Zierikzee. Als primus-deputaten voor de buitenlandse!)e zending benoemde de synode ds. Driessen te Rotterdam-Z. en ds. J. A. Riekel te Delft Als primus-curator van de Theol. school te Apeldoorn werd benoemd ds. R. E. Slui ter, em. predikant te 's-Gravenhage en als diens secundus ds. K. Groen te Rotter- dam-W. SYNODE EVANG. LUTH. KERK. In de te Amsterdam voortgezette verga dering van de synode der Ev. Luth. Kerk kwam ter tafel een voorstel van den groo- ten kerkeraad van Amsterdam om te ko men tot een duidelyker omschrijving van de bevoegdheid in het bestuur der kerk van synode en synodale commissie en vast te leggen dat het hoogste bestuur in de kerk bij de synode berust en het dag. be stuur by de synodale commissie. Met de strëkking van dit voorstel ging de synode accoord waarom zij de synodale commissie opdracht gaf een desbetreffend reglements artikel nader te willen redigeeren. Het aantal proponenten neemt toe en is thans gróoter dan het aantal vacante pre dikantsplaatsen. Op voorstel van prof. P. Stegenga Azn., die de synode wees op den ernst van dit verschijnsel werd aan de sy nodale commissie opdracht gegeven een commissie samen te stellen die deze zaak in studie nemen en met voorstellen komen zal. Naar aanleiding van een voorstel van den grooten kerkeraad. van Bergen op Zoom sprak de synode uit een open oog te hebberf voor de verantwoordelijkheid der kerk ten aanzien van zending en jeugd werk, waarbij zij zich echter losmaakte van de door Bergen op' Zoom terzake ge geven toelichting. ALS DE CANDIDATEN VELE ZIJN In de advertentiekolommen van een der Chr. dagbladen stondi dezer dagen de vol gende advertentie GEREF. THEOL. CAND. 27 j., beroepb., doch niet meer in staat op deze wijze in het leven te blijven, zoekt wérk. Onverschillig wat Br. letter enz. VEREENIGING VAN DE KOPTISCHE MET DE KATHOLIEKE KERK. Naar in kerkelyke kringen wordt verno men, werkt een door het Vaticaan benoem de speciale commissie op het oogenblik richtlijnen uit voor de vereeniging van de Koptische met de Katholieke kerk. Het reeds eenigen tijd geleden ondernomen streven zou reeds een betrekking van goede nabuurschap tusschen beide kerken tot stand hebben gebracht. DE OSSERVATORE ROMANO OPGEHEVEN. Naar in Duitsche Katholieke kringen verluidt, zou het politieke orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", deze maand ophouden te verschijnen. In plaats van het orgaan zou een blad van uitslui tend kerkelyken religieuzen en cultureelen aard komen. Thans heeft de paus beslist, dat de „Osservatore Romano" in zijn hui- digen, reeds ietwat gewyzigden vorm zal blijven bestaan ep dat daarnaast een blad onder leiding van leden der Jezuïetenorde in het leven zal worden geroepen. Het nieuwe orgaan zal den naam „Corriere Vaticano" dragen. De medewerkers zijn reeds door den paus aangewezen. De „Cor- riere "Vaticano" zal in de eerste plaats naar het buitenland gezonden worden. Waarschijnlijk zal hij in twee talen ver schijnen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 10350 met de premie van 3000,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3