Regeling van de arbeidsvoorwaarden in het hotelbedrijf. Besluiten, benoemingen enz. Kerk- en Schoolnieuws ONTVOERD In verband met het verzoek tot het bin dend vaststellen van een regeling, als be doeld in artikel 5 eerste lid van de veror dening no. 217-1940 van den rijkscommis saris betreffende de totstandkoming van regelingen in zake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het hotel-, restaurant-, café-, restaurant- en caféta- riabedrjjf, ingediend door de verschillende bonden op dit gebied, heeft een radacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer F. A. Pfeifer, directeur van het rijksbureau voor het hotel-café-, 'restau rant- en pensionbedrijf, die in de voorberei ding van deze regeling een belangrijk aan deel heeft gehad. De heer JPfeifer zeide o.m.: Het ontwerp voorziet in een vaste ver deeling der verschillende functies, waar voor minimum-loonen zijn vastgesteld. Een belangrijke bepaling is die, waarbij aan werkgevers verboden wordt voor het in dienst nemen of in dienst houden van een werknemer van dezen noch van anderen eenige betaling aan te nemen, terwijl voorts is vastgesteld, dat het bedienings- geld eigendom is van het personeel, waar bij voor het werken op tronc een vaste maatstaf voor de verdeeling is opgeno men. De werkgever moet aan het personeel een vastgestelde belooning uitkeeren naast het bedieningsgeld (fooi). Om tot een bevredigende oplossing voor de arbeidsvoorwaarden in deze bedrijven te komen zijn reeds vaak stappen onderno men, doch steeds strandden deze pogin gen echter op principieele verschillen. Op verzoek van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft de heer Pfeifer het vraagstuk van de werk gelegenheid in deze bedrijven bekeken en deze heeft zich tot de bonden gericht met de vraag of zij er zich mede konden ver eenigen dat door den heer Pfeifer een col lectieve arbeidsovereenkomst zou worden opgesteld. De bonden gingen met dit denkbeeld ge heel accoord en gaandeweg groeide de thans ontworpen regeling die geheel van het bedrijfsleven zelf is uitgegaan. Hier is dus geen sprake van een regeling, welke van boven af wordt opgelegd. De inhoud van het ontwerp. De thans ontworpen regeling heeft be trekking op hotels, restaurants, café's, café-restaurants en cafétaria's. In de omschrijving van het begrip „ho tel" zien we, dat daaronder wordt verstaan een inrichting, bestemd tot het tegen beta ling verstrekken van logies, in hoofdzaak voor korten tijd. met of zonder verpleging, zoodat hierbij niet begrepen zijn de pen sions. Daarentegen zullen we onder de regeling vallen inrichtingen als het H.T.O., kolpingshuizen e.d. Ook ruimten, behoorende tot schouw burgen, sociëteiten, stations, schepen- met uitzondering van zeeschepen, vliegtuigen, treinen, of dergelijke, waar tegen betaling eetwaren of dranken voor gebruik ter plaatse plegen te worden verstrekt, vallen onder de regeling en wel volgens hun be stemming als restaurant, café of café restaurant. Het mastiek maken. Uitdrukkelijk wordt in de regeling be paald, dat tot de functie van een kellner mede behoort het mastiek maken, waar-- bij onder „het mastiek maken" wordt ver staan: het gereedmaken van tafels, het schoonhouden van aschbakjes en dienbla den, stofvrij houden van tafels, en soort gelijke werkzaamheden. Tot het mastiek maken behooren echter niet de grove werk zaamheden, als het dweilen en boenen van vloeren, het zeemen van ruiten en het stof zuigen van vloerbedekking en meubilair. De arbeidsduur. De arbeidsduur bedraagt ten hoogste 120 uur per twee weken. In bijzondere om standigheden kan hiervan worden afgewe ken, mits voor het overwerk een vergoe ding wordt betaald. Voorts heeft een werknemer een we- kelgksche, onafgebroken rusttijd van ten minste 30 uur, van welk voorschrift voor een bepaalde week kan worden afgeweken mits de werknemer ln de vorige of in de volgende week 2 zoodanige rusttijden heeft. Gedurende deze rusttijden mag een werknemer geen arbeid verrichten in dienst van een anderen werkgever. Een werknemer heeft, wanneer tusschen het begin en het einde van den werktijd een tijdruimte ligt van 12 uur of. langer, recht op een onafgebroken rusttijd van ten minste 2 uur en twee onafgebroken rust tijden van ten minste een half uur en bij een tijdruimte van 6 tot 8 uur op een on afgebroken rusttijd van ten minste een half uur. Aan een werknemer moet eens per week de gelegenheid worden gegeven een kerk dienst van zijn gezindte bij te wonen. De loonen. Alle werknemers moeten een loon in geld genieten, dat ten minste zooveel be draagt als voor hun functie Is aangegeven ln de bij de regeling behoorende tabellen, waarbij tevens is aangegeven, of de werk nemer naast dat loon recht heeft, hetzij op broodkost hetzij op volle kost, hetzij op volle kost en inwoning. De bedrijven worden daartoe door een plaatselijke of regionale bedrijfscommissie ingedeeld in drie klassen. Deze indeeiing in klassen is landelijk, zoodat het mogelijk is, dat in tal van gemeenten een bedrijf van een eerste klasse of tweede klasse niet voorkomt. Ook voor het losse personeel voorziet de ontworpen regeling in minimum-loonen. Troncverdeeling. Voorts bevat het ontwerp een uitvoe rige regeling voor de bedrijven of gedeel ten V.\n bedrijven, waar op tronc wordt ge werkt. Dit zijn bedrijven, waarin tusschen den werkgever en de vaste werknemers is overeen gekomen, dat de door die werknemers ontvangen of voor hen be stemde bedieningsgelden worden verza meld en onder hen verdeeld naar een vas ten maatstaf. Wordt in een bedrijf niet op tronc ge werkt, doch wordt door den werkgever wel bedieningsgeld ontvangen, zooals in tal van cafétaria's gebruikelijk is, bij het voldoen1 van de nota aan de cassa, dan moet de werkgever deze gelden per dag afdragen aan gekozen vertegenwoordigers van het personeel, die wekelijks het to taal ontvangen bedrag ln gelijke deelen verdeelen onder de leden van het vaste bedienende personeel, waarbij ten aanzien van cafétaria's mede begrepen is het buf- fetpersoneel. Uniform- en beroepskleeding. Onder uniformkleeding wordt verstaan kleeding, die kennelijk bestemd ls om slechts in een bepaald bedrijf te worden slechts ln een bepaald bedrijf te wo gedragen en komt voor rekening van den werkgever. De aanschaffingskosten van beroepsklee ding komen voor rekening van den werk nemer. Vacantieregeling. Aan een werknemer, die op 1 April van eenig jaar gedurende twee jaar of langer in eenzelfde bedrijf werkzaam is geweest, wordt door den werkgever in dat jaar 12 dagen vacantie gegeven. Is een werknemer op 1 April k\vter dan twee jaar in eenzelfde bedrijf werk zaam, dan krijgt hij voor elke 30 dagen een halven dag vacantie. Behalve door betaling van het loon, geniet de werk nemer gedurende zijn vacantie bovendien een toelage. LeerüngenstelseL Een nieuw element in de arbeidsvoor waarden voor het personeel in deze be drijven wordt geschapen door de invoe ring van een leerlingenstelsel. Voorgeschreven wordt, dat als leerlin gen slechts mogen worden aangenomen personen van 14 tot en met 19 jaar, ter wijl mede het aantal leerlingen aan gren zen is gebonden. De leertijd van een leerling-kok of leer- ling-kellner bedraagt 3 jaar, die van een leerling-buffetchef of leerling-linnenjuf- Dinsdag werd te Middelburg het monde linge gedeelte van bovengenoemd examen afgenomen, georganiseerd door de Onder wij s-Centrale, uitgaande van den Christe- ltjken middenstands bond in Nederland. Voor het schriftelijk gedeelte, dat reeds op 23 April afgenomen werd, zijn van de 160 candidaten 116 geslaagd. Geslaagd zijn: J. F. van Anrooy, G. D. Brand, mej. A. P. de Graag, J. P. de Graag, allen Goes; mej. M. v. d. Berge, J. J. Blok, mej. J. L. Hovestadt, mej. J. Duindam allen Kruiningen, A. W. v. d. Endt, Krabbendijke, A. Flierman, G. K. v. Iren, beide Middelburg, M. Fraanje Le- wedorp, G. G. Geschiere Heinkenszand, C. Goedbloed, Veere, D. den Herder, 's-H. Arendskerke, A. C. Hollestelle, Souburg, H. W. Bierens, P. Eversdgk, M. C. Hage allen Kapelle, J. de Blaey, C. J. Dekker, A. Goeman allen Yerseke, L. de Bieay Wolphaartsdijk, I. van Boven id., H. K. Bo&sson, St Laurens, J. v. d. Broeke, Vrouwenpolder, P. M. Buyze, Kamperland, J. W. Christiaansen, Koudekerke, M. A. de Dreu, 's Gravenpolder, J. L. de Goffau, Rilland, mej. S. den Hollander, Aagtekerke, J. C. Hundersmarck, Overzande. Afgewezen werden 8 candidaten. Het examen duurt voort. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van waterstaat is, te rekenen vanaf 1 Mei 1941, benoemd tot technisch ambtenaar 2e klasse bij de rijksverkeersinspectie in vasten dienst, de heer A. Loois te Middelburg, thans werk zaam op arbeidsovereenkomst. Voor het examen radiotelegrafist 2e klas is geslaagd de heer J. P. L. N. van Hoorn te Vlissingen, leerling van de De Ruyterschool. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „de phasenovergangen van zware ammonium bromide en -jodide bij lage temperaturen" de heer D. Tollenaar, geb. te Zaamslag. Dinsdag zijn voor het Middenstands diploma geslaagd de dames: M. van den Berge, J. Hovestadt en J. Duindam allen te Kruiningen. i Tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. school te Terneuzen (hoofd de heer D. J. van Wijck) is benoemd mej. R. v. d. Zee te Goes. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor aanteekening nuttige hand werken de dames M. C. van Dorst en C. S. Sloover te Midelburg en H. M. Koning te Goes. Deze zelfde dames slaagden ook voor de aanteekening handenarbeid, waarvoor bo vendien slaagde de heer M. Schrijver te Goes. Geslaagd op 11 Juni voor het diploma ziekenverpleging* A.: de zusters E. van Leersum, J. P. van Rijn, A. P. de Vos, M. de Voogd; voor aanteekening kraam- verpleging zuster C. C. v. d. Linde, allen opgeleid in het Gasthuis Oostwal te Goes. frouw 2 jaar. Heeft een persoon dezen leertijd voltooid, dan mag een werkgever hem niet meer als leerling aannemen. Verder is bepaald, dat na 5 jaren na het inwerkingtreden van de regeling v in bepaalde functies niemand mag worden aangenomen, die niet den voorgeschreven leertijd heeft voltooid, hetgeen kan blij ken uit een leerlingenboekje, dat aan de leerlingen wordt uitgereikt vanwege de landelijke bedrijfscommissie, waarin de bonden zijn vertegenwoordigd. Deze commissie heeft voorts strafbe- voegdheid bij overtredingen, hetzij door werkgevers, hetzij door werknemers, van de in het ontwerp vastgelegde bepalingen. Tenslotte deelde de heer Pfeifer mede, dat indien mocht blijken, dat de invoe ring der regeling voor bepaalde groepen van bedrijven een zekere verzwaring van lasten zou beteekenen, onderzocht zal worden, of daaraan tegemoet zou kunnen worden gekomen door het toestaan van een redelijke prijsverhooging. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Aardenburg ds. M. J. Nol- thenius te Boven Knijpe. SYNODE DER EVANG. LUTH. KERK. Te Amsterdam is de 131e vergadering van de Synode der Ev. Luth. Kerk aange vangen. De aftredende voorzitter, ds. C. C. G. Visser van Rotterdam, die herkozen werd, opende de synode met een toe spraak waarin hij wees op het uitzon derlijk karakter van het voorbije jaar. Dat was mede oorzaak dat de synode twee maal in buitengewone zitting moest bijeen komen, terwijl de synodale commissie her haaldelijk vergaderde. In velerlei opzicht moesten moeilijke beslissingen worden ge nomen. Spr. wees er op dat de geestelijke zijde van de bestuurstaak naast de admi- nistratief-technische niet mag worden ver waarloosd. In deze vergadering zal ook de fusie tusschen de beide Luth. kerkge nootschappen een onderwerp van bespre king uitmaken. Tenslotte richtte spr. een woord van dank tot dr. J. A. Rust, em. predikant van de Utrechtsche gemeente, die zijn functie als 2e secr. wenscht neer te leggen. De eerste secr., ds. J. H. Grot- tendieck, em. predikant te 's-Gravenhage, ontving eveneens een woord van dank voor zijn arbeid. Nadat dr .Rust met een enkel woord afscheid van de synode had genomen, ver liet hij de vergadering. De synode koos in zijn plaats tot 2e secr. ds. H. Snijder te Arnhem. Tot leden van de synodale commissie werden geko zen de heeren ds. J. P. v. Heest te Am sterdam en mr. dr. F. W. Lichtenauer te Rotterdam en tot hun secundi de heeren ds. H. Snijder en J. W. Th. v. Beek te Amsterdam. Tot curator van het Ev. Luth. seminarium werd benoemd ds. J. H. Grot- tendieck. Mr. H. J. Loman bracht verslag uit over de verrichtingen van de commissie voor de predikantstractementen, waarin werd stilgestaan bij den minder gunstigen toe stand der financiën. De commissie heeft bereids pogingen aangewend om hierin verbetering aan te brengen waartoe zij op kerkeraden en gemeente-leden een be roep gedaan heeft tot krachtige medewer king. Ds. J. H. Grottendieck bracht vervol gens verslag uit van den arbeid van de synodale commissie welk verslag in han den van de commissie van rapport ge steld werd. In de middagzitting hield prof. dr. H. A. v. Bakel een referaat over: „Wat is de Evang.-Luth. opvatting van het begrip „kerk"?" Teneinde dit referaat in bree der kring bekend te maken, zal het in de Handelingen der synode worden opge nomen. Hierna verdaagde de president de zit ting. DE FUSIE VAN LDTHERSCHE KERKGENOOTSCHAPPEN. Synodale Commissie der Evang. Luth. Kerk rapporteert. In de te Amsterdam gehouden synode van de Ev. Luth. Kerk heeft ds. mr. D. G. Hoevers van Amstérdam verslag uit gebracht over de werkzaamheden van de synodale commissie. Het rapport maakt met groote waar deering melding van het omvangrijke en vaak moeilijke werk dat de commissie in het afgeloopen jaar heeft verricht. Aan gezien de functie van voorzitter en vice- voorzitter wisselden, was de taak van het presidium uiteraard nog zwaarder. De huidige tijdsomstandigheden hebben de sy nodale commissie voor vele moeilijkheden geplaatst en haar arbeid belangrijk uitge breid. Met de commissie uit de Herst. Ev. Luth. Kerk werden onderhandelingen gevoerd over een mogelijke fusie met deze kerk, waarbij het aan goeden wil en be reidvaardigheid de commissie der Ev. Luth. Kerk niet heeft ontbroken. Daarom stemt het te meer tot teleurstelling dat de fusie-pogingen zijn mislukt en dat te meer omdat de aanvankelijke verwachting een andere was. De commissie van rapport oordeelt dat blijkens de verschillende reac ties die deze besprekingen hebben gewekt, de geesten voor fusie nog niet rijp moeten worden geacht. De commissie van rapport adviseerde aan de synode dan ook in deze 1 3.25 VOOR EEN POND BOTER. Ambtenaren van den crisiscontröledienst te Loenersloot slaagden er dezer dagen in een uitgebreiden smokkelhandel ln boter op het spoor te komen, welke handel zijn vertakkingen in de Vechtstreek had. Z\j betrapten een Weespenaar, toen deze van een melkrijder een hoeveelheid in melk bussen verstopte boter ln ontvangst nam. Bij het verhoor kwam een kwitantie te voorschijn, welke de melkrijder bij het be talen van de boter van een veehouder onder Munden had gekregen. Deze vee houder gaf ten slotte toe, dat de boter van zijn bedrijf afkomstig was. Te Muiden werden hierop nog enkele arrestaties ver richt. De melkrijder kocht de boter voor den prijs van 2.50 per pond en deed deze op zijn beurt voor 3.25 van de hand. Het is zoo goed als zeker, dat er deze week nog meer arrestaties zullen volgen. ZWITSERSCHE FEDERATION SOCIALISTS VERBODEN. De Zwitsersche Bondsrard heeft krach tens een besluit van den nationalen raad de partij van Nicole, de Féderation Socia- liste, verboden wegens haar communis tische, tegen den staat gerichte politiek. Dezer dagen zullen de vier afgevaardigden van deze partij vervallen verklaard worden van hun zetels. DRIEJAARLIJKSCHE BREEROOPRIJS. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichtingen en kunsten deelde mede, dat ingesteld is een driejaar- lrjksche prijs ter herinnering aan onzen grooten Nederlandschen tooneelschrijver Breeroo. Te beginnen met 15 September 1942 zal deze prijs, waaraan een bedrag van 3000, is verbonden, telkens na drie jaar worden toegewezen als erkenning van een be wondering voor het gezamenlijke werk van een Nederlandschen tooneelschrijver wien door het departement deze prijs waardig wordt geoordeeld. Uiterlijk bewijs van erkenning en blij vend teeken ter aansporing zijn de uit reiking van een eerepenning met den beel denaar van Breeroo. De beoordeeling geschiedt door den lei der van het dramaturgisch bureau der afdeeling theater en dans van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten. materie thans een afwachtende houding aan te nemen, totdat meer klaarheid zal verkregen zijn en het verlangen naar fusie in beide kerken krachtiger tot openbaring zal komen dan thans het geval was. De conclusies van het rapport werden door de prae-adviseerende hoogleeraren, prof. dr. H. A. v. Bakel en prof. dr. P. S tegenga Az. ten volle onderschreven, waarbjj laatstgenoemde uiting gaf aan zijn bijzondere waardeering voor de bezadigde wijze waarop de synodale commissie deze njaterie heeft behandeld. Verschillende leden der synode namen aan de discussie over deze zaak deel, waarbij uitgesproken werd dat de kerk haar houding officieel slechts kan bepa len naar de gedragingen van de commissie die door de Herst. Ev. Luth. Kerk tot het voeren van besprekingen gemachtigd is. Er bestaat voor de Ev. Luth. Kerk geen aanleiding thans een afwachtende houding aan te nemen. De synode nam na een breede gedachten- wisseling een motie aan waarin zy uitsprak dat bij de Ev. Luth. Kerk de bereidheid tot voortzetting der onderhandelingen in betrekking tot de fusie der beide Lub. kerken op den in de gehouden besprekin gen reeds geformuleerden grondslag blijft bestaan, doch dat aan de prudentie der commissie overgelaten wordt op welke wijze zij verder de onderhandelingen voe ren wil. De synode besloot, zulks naar aanleiding van een bij haar ingekomen vraag de sy nodale commissie te verzoeken een rege ling te vviilen onderwerpen in betrekking tot het instellen van het instituut van predikant in buitengewonen dienst, een en ander in verband met de bevoegdheden van een proponent. De president verdaagde vervolgens de zitting. DOOR P. MATTHEV8. 30) Hij gedroeg zich daarbij hoogst onhan dig. Hij kraste en hamerde luid op het metaal en eens zelfs gleed de schroeven draaier uit en kwam met een harden slag tegen het glas terecht. Het heele schip scheen ervan te dreu nen. Maar Jerry liet zich niet storen. Hij keek zelfs niet op. Hij werkte als met een vilde bezetenheid, Op eenmaal ging de deur achter hem zachtjes open. Eerst verscheen het hoofd van Graddle in de opening, daarna heel zachtjes de rest van zijn lichaam. Onhoorbaar schoof hij naar binnen. Een oogenbllk stond hfl stokstijf stil, met het bovenlichaam naar voren gebo gen. Htf kneep zijn oogen dicht, waarin triomf en woede glinsterden. Zijn lippen krulden om, zoodat zijn tanden zichtbaar werden. Zijn gezicht vertrok zich steeds meer. „Dekselsche idioot!" brulde hij plotse ling. „Nou heb ik je te pakken!" Hij rende met opgeheven vuisten op Jerry toe. Jerry week terug, stootte een gesmoor- den kreet uit en liet zijn werktuig vallen. En* precies dat gebeurde, wat hij ver wacht had. Graddle bukte zich bliksemsnel, om eerst den schroevendraaier op te rapen. Dien schroevendraaier, op welks wederverschij ning hij voortdurend geloerd had. Ge durende een seconde stond hij gebukt voor Jerry de handen op den grond en zon der dekking voor zijn kin. Deze seconde was genoeg. De arm van Jerry gleed snel terug en schoot weer naar voren als een stoom hamer. Het was een slag, waarin de opge- zamelde woede van drie dagen lag de som van alle wraakgevoelens voor alle ondergane vernederingen. Een slag, die al honderdmaal in gedachten was uitge voerd en welberekend was tot ln de klein ste beweging. Jerry wist, dat zijn vuist haar doel dit maal niet zou missen. De slag trof precies het puntje van de kin. Graddle zuchtte dof. Zijn beenen knik ten en schoven onder hem weg. Hij viel door zijn knieën. Gedurende een oogenblik zwaaide zijn hoofd onvast heen en weer. Daarop kwam hij echter weer overeind met zijn vuisten naar voren, duizelend, met een starren blik en half bedwelmd. Getroffen, maar niet overwonnen. Bereid om nu van zijn kant een slag uit te deelen. Jerry gaf hem daartoe geen gelegen heid. Hij glipte onder de uitgestreke ar men door, stormde de deur uit en de trap op. Achter zich hoorde hij de klossende voetstappen van Graddle. Toen Jerry van de trap op het dek sprong, was hij er zich van bewust, dat er voor hem twee mogelijkheden waren. De eerste was te vluchten. Waarschijn lijk was hij Graddle in het loopen de baas. Wanneer hij het op een loopen zette dwars over het bastion, "kon hij zonder twijfel voor Graddle de deur bereiken, waardoor Kelly verdwenen was. Daar achter lag de straat en de vrijheid. En miss Tiggel? Kon hij miss Tiggel in de handen van deze schurken laten? Zonder bescherming? Neen, dat kon hij niet. Het was ook niet zijn bedoeling. Zeker, hij zou wel menschen tegenkomen en hulp vinden. Maar deze zaak wilde hij alleen uitvech ten. Hij wilde Graddle en Kelly laten zien, dat hij het wel alleen met hen kon klaar spelen dat ze zich grooteljjks in hem vergist hadden. Het was een per soonlijke rekening, die hij met hen in orde te brengen had. En alleen, geheel in eigen persoon, moest hij die vereffenen. Dit eischte zijn gevoel van eigenwaarde. En dan was daar bovendien nog miss Tiggel Neen, de gedachte aan een vlucht was op hetzelfde oogenblik reeds opgeheven, als zij was opgekomen. Er bleef dus alleen de tweede mogelijk heid: vechtèn. Jerry koos daarvoor niet de landzijde, dij koos de zijde van de rivier. Volkomen na rijp overleg. Onderweg raapte hij een zwaren moersleutel op, die op het dak van den salon lag, en ging vlak bfl de reeling rtaan. Reeds verscheen 't gezicht van Graddle rood van toorn boven aan de trap. Zijn oogen waren dof en glazig. Hij duizelde nog wat. Desniettemin bewoog hij zich verbluffend snel. Met zijn armen tegen zijn borst, de vuisten klaar om te slaan, stormde hij op Jerry af. Jerry trad nu een pas terug en zwaaide dreigend met den moersleutel. Graddle hield plotseling zijn vaart in. Een oogenblik bleef hij staan en staarde hij Jerry aan met een blik vol haat. Jerry nam zgn kans waar en danste op boksers manier snel en huppelend om hem heen, totdat hij hem tusschen zich en de ree ling had. Daarop liet hg een scherpen schreeuw hooren en ging plotseling tot den aanval over. ^raddle sloeg toe. Hij hief zijn armen op en sloeg in blinde woede op hem los. Met zulk een kracht, dat hij er zelf door naar voren viel. Want zijn vuisten sloegen door het leege luchtruim. Jerry was bliksemsnel teruggeweken en gleed half terzijde. Het volgende oogen blik, terwijl Graddle zich tuimelend en struikelend weder oprichtte, liet hij den moersleutel vallen en gaf hij met de vuist een geweldigen slag tegen Graddle's borst. Het dreunde alsof hij tegen een vat had geslagen. Graddle zwaaide geweldig met zijn ar men in het rond en stelde vertwijfelde pogingen in het werk, zijn evenwicht weer terug te krijgen. Hij wankelde een halven pas terug nog een en stootte met zijn hielen tegen de lage verschansing. Het volgende oogenblik wipte hij er over heen en verdween met een luiden plons in het water. Een hooge fontein spoot omhoog op de plaats, waar hij verdwenen was. Jerry nam den moersleutel weer in de hand en boog zich over de reeling heen. Hij wachtte nieuwsgierig, wat Graddle doen zou. Zou hij naar het land zwem men? Of zou hij den aanval direct van het water uit vernieuwen? Niets daarvan gebeurde echter. Het hoofd van Graddle dook uit het water op en verdween dadelijk daarop weer. Het water bruiste en kolkte. Daarop verscheen Graddle's hoofd opnieuw. Dit keer vertoonde zijn gezicht een lichtelijk blauwe kleur. Zijn mond stond wijd open en hapte naar lucht. Zijn armen zwaaiden in het rond. „Helprochelde hg met een ge smoorde keeL Jerry was zoo verstijfd, dat hij hem voor de derde maal liet ond' •duiken, zon der een hand naar hem uit te steken. Hier openbaarde zich iets, waarmee hij geen rekening gehouden had> waaraan hg in zijn wildste droomen zelfs niet ge dacht had. Graddle kon niet zwemmen. Op het dak van den salon achter Jerry lag een ineengerold touw. Hij haalde het onder den indruk van zijn nieuwe ont dekking naar zich toe en rolde het af. Zijn oogen zochten bezorgd het water af. Verdrinken mocht zijn tegenstandei niet, dat lag niet in de bedoeling. Graddle was een stevige kerel. Hij moest nog een maal boven water komen! En hg kwam. Dit keer was zgn gezicht zeer blauw. Hij spuwde een lading water uit en sloeg wild met zijn armen om zich heen. „Pas er op een louw!" schreeuwde Jerry. „Houd het vast!" Het touw vloog door de lucht. Twee handen pakten het beet. Jerry trok met al zgn kracht en hielp den driekwart dooden Graddle aan boord. Hij moest den zwaren man letterlijk over de reeling slepen. Toen lag Graddle op de planken van het dek, hijgend en met half gesloten oogen. Jerry keek eenige oogenblikken zonder iets te zeggen op hem neer. „Het spijt me, beste kerel", zei hij tenslotte, „maar ik zou toch liever niet willen wachten, totdat je weer op krach ten bent gekomen. Je neemt me wel niet kwalijk, hè? Als je je nog eenmaal be weegt, moet lk je er nog een verkoopen." Daarop begon hij Graddle met behulp van het touw te binden. Hij ging daarbij zeer zorgvuldig te werk en onderzocht precies elke knoop apart. Eerst toen hg daarmee klaar was, was Graddle in zoo verre bijgekomen, dat h(j van de buiten wereld eenige notitie begon te nemen. „Verduiveld nog toe!" hijgde hg. „St bed idde Jerry hem. „Nou, nou, geen leelijke woorden asjeblieft. Ik ga nu de dame halen. Gedraag je fatsoen lijk!" Hij liet Graddle liggen rende naar voren en sprong de trap af. De sleutel stak nog in de geopende deur van zgn hut. Hg nam hem er uit en stak hem in de deur van de hut ernaast. Edna stond lijkbleek tegen den wand geleund en staar de hem aan, alsof hij een geest was. „Ustootte ze uit. „ULeeft u nog?" „Ja zeker", zei Jerry verbaasd. „Ik voel me zelfs heel goed. Hoe dat zoo?" Ze staarde hem nog steeds zonder iets te begrijpen aan. „Ik hoorde boven een schreeuw. Toen viel er Iemand ln het water en riep om hulp. Ikik dacht (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6