PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1941 ITALIË VOERT EEN JAAR OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS 19 ct per week of f 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 83 cent. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VUSSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG DirectieP. van de Velde, P. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 135 Hoofdredacteur i J. C, Visser, Vllssingen DB BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant zijn gevestigd UB VLISSINGEN: Redactie en Admlnl« stratle Walstr. 58-60. tel. 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd tel. 678 MIDDELBURG Londensche Kaal 29. Red. tel. 269, na kantoortijd teL 825 Administratie teL 139 GOES Red. en Admlnlstr. Turfkada 15. tel. 2863, na kantoortijd teL 3475 OOSTBURG Redactie en Admlnlstr, Breedestraat 45, tel, 103 SOUBURG Kanaalstraat 46, teL 85 BRESKENS Dorpsstraat 85, teL 21 Mussolini geeft een overzicht van den strijd Italië zal Oost-Afrlka heroveren. Gisteren was het een jaar geleden, dat in Italië het besluit werd geno men, aan de zijde van Duitschland aan den oorlog deel te nemen. Ter herdenking van dit feit heeft Musso lini in de plenaire zitting van de kamer van fasces en corporaties een redevoering gehouden, waarin hij een overzicht heeft gegeven van de in het afgeloopen jaar door de Italiaansche weermacht bereikte resultaten. Daar bij heeft de Duce het volle licht laten vallen op de operaties in Griekenland en Afrika. Uitdrukking gevend aan zijn over tuiging, dat Italië het in Oost-Afrika verloren terrein zal heroveren, onder streepte Mussolini wederom de nau we verbondenheid tusschen Italië en Dnitschland, terwijl hij tenslotte een overzicht gaf van de Italiaansche be trekkingen met andere mogendheden. In zyn rede gaf de Duce een in bijzon derheden afdalend rapport van den oorlog, die zich van af Februari heeft afgespeeld aan het Albaneesche front en aan de fronten in Afrika. De Duce verklaarde, dat met het oog op de gepubliceerde documenten geen twijfel kan bestaan, dat bet tusschen Italië en Griekenland tot een afrekening moest komen. Sedert Augustus 1940, zoo zeide hij, had ik de bewijzen, dat Grieken land niet eens meer den schijn van de neu traliteit handhaafde. Na eënige weken be trekkelijke rust spitste zich in October de situatie opnieuw toe. Ik overtuigde mij er van, dat Griekenland inderdaad een sleutel positie van Engeland in het centrale Oos ten van de Middellandsche Zee vormde en dat ook Zuid-Slavië een uiterst ondubbel zinnige houding aannam. De Zuidslavisch- Grieksche situatie behoefde een ophelde ring, ten einde gevaarlijke verrassingen te vermijden. De feiten hebben volkomen bewezen, dat mijn opvatting juist was. Daarom werd op 15 October met alge- meene stemmen besloten iedere vertraging onmogelijk te maken en aan het einde van de maand te velde te trekken. Mussolini sprak van de groote moeilijk heden, die overwonnen moesten worden en bracht warme hulde aan de discipline welke door de troepen aan den dag was gelegd. Vervolgens gaf de Duce een uit eenzetting van het strategische plan een tang-manoeuvre en van de belem meringen welke de tenuitvoerlegging, er van ongunstig hadden beïnvloed. Toen ik mij in de eerste dagen van December naar Albanië begaf, zoo ging Mussolini verder, had ik het gevoel, dat het begin van de overwinning in de lucht hing. Door" generaal Cavallero, die op 30 December het opperbevel der strijdkrachten op zich had genomen, was het leger in Albanië georganiseerd, verstevigd en voor bereid op het offensief. De Duce schilderde vervolgens de op stelling der legergroepen in Albanië in April. In de week van 9 tot 16 Maart, waarin het initiatief naar Italiaansche zijde over ging, hield het Grieksche leger practisch op te bestaan als nog tot vechten bekwame strgdmacht, gelijk later door de Grieksche regeering zelf werd erkend. In April had het Italiaansche leger, ook wanneer in tusschen niets anders zou zfln gebeurd, wat wijziging bracht op den Balkan, met mathematische zekerheid het Grieksche leger over weldigd en vernietigd. DAPPERE TEGENSTAND. Men moet toegeven, dat alle af- deelingen van de Grieken dapper ge vochten hebben. Bovendien moet men constateeren, dat het Grieksche leger zonder Engelsche hulp niet zes maan den lang tegenstand had kunnen bieden. Het werd door de Engelschen gevoed, uitgerust en bewapend. Het luchtwapen was Engelsch, de luchtaf weer eveneens. Niet minder dan 60.000 Engelschen waren in de verschillende diensten en afdeelingen van het Griek sche leger werkzaam. Gering waren de door Turkije geleverde materieele hulpmiddelen. Na vervolgens een overzicht te heb ben gegeven van alle gemeenschappelijke operaties der spilmogendheden op den Balkan, zeide de Duce, dat de uit schakeling van Engeland een diep gaande wijziging van de politieke kaart in dit deel van Europa heeft doen ontstaan. Deze veranderingen zullen een gunstig effect hebben wanneer allen maat weten te houden. Mussolini ging kort in op de gebieds- \*eranderingen der verschillende Balkan- staten en de daaraan grenzende staten, waarbij hij in het bijzonder wees op de schepping van Kroatië. Wij hadden, zoo zeide de Duce, ortze grenzen van Fiume tot aan de Albaneesche bergen kunnen vooruitschuiven. Dat zou echter een fout zijn geweest, aangezien de geschiedenis ge toond heeft, dat de inlijving van al te groote minderheden een zware belasting beteekent. ITALIAANSCH LEEFGEBIED. Onder stormachtigen bijval van de kamer verklaarde de Duce dat Grie kenland behoort tot het Italiaansche leefgebied en dat het land In overeen stemming met het Duitsche opperbe vel door Italiaansche troepen bezet zou worden. OOST-AFRIKA. Ten aanzien van de gevechten in Oost- Afrika zeide Mussolini, dat hij niet wist, wanneer en hoe Italië zijn Oost-Afri- kaansch gebied zou heroveren, maar reeds thans kon hij categorisch verklaren, dat Italië dit door Italianen gecultiveerde en met zijn bloed gedrenkte land zou her overen. De gevallenen zouden niet onge wroken blijven. (Stormachtige bijval.) Voortgaande ging Mussolini in op de door Duitsche pantsertroepen tezamen met Italiaansche formaties uitgevoerde herovering van Cyrenaica. Zijn uiteen zettingen werden steeds weer door stormen van bijval onderbroken. De verovering van Kreta noemde de Duce het winnen van een belangrijk steunpunt voor de opera ties van het luchtwapen in de Middel landsche Zee, hetgeen de definitieve ver drijving van de Engelschen uit hèt Oos ten, van de Middellandsche Zee en daar mede de beëindiging van het conflict es sentieel zal vergemakkelijken. Bij het hierop volgende overzicht over de betrekkingen van Italië met de met Italië verbonden en bevriende mogendhe den liet de Duce onder langdurig gejubel van de Kamer het licht vallen op de nauwe kameraadschappelijke samenwerking tus schen Duitschland en Italië. Alle aanwe zigen stonden van hun zetels op en barst ten los in stormachtig gejuich voor Duitschland en zijn Führer. De stemmen, zoo verklaarde Mussolini, die speculeerden op oneenigheden tus schen de spilmogendheden, zijn thans tot zwijgen gebracht. Beide volken voeren thans een enkelen oorlog en zullen ook na den oorlog kameraadschappelijk verder samen opmarcheeren. Ten aanzien van Japan wees de Duce op de door den minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, afgelegde verkla ring, dat Japan bij een aanval der Ver- eenigde Staten op de spil niet onverschil lig zou toezien, vooral, naar Mussolini zeide, daar Japan precies weet dat ook zijn lot op het spel staat. Met betrekking tot Spanje zeide Mussolini: Spanje kan er niet van afzien deze unieke gelegenheid aan te grypen om hét onrecht, dat vroe ger jegens Spanje is gepleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volledi ge vrijheid zijn beslissing nemen. Italië zal nooit druk uitoefenen op Spanje. Het falangistische Spanje weet, waar zijn vij anden en waar zijn beproefde vrienden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië rtiet Tui-kije zeide Mussolini dat Italië de voor anderhalf jaar begonnen politiek van overeenstemming en samenwerking met Turkije ook thans nog als actueel be schouwt. DE VEREENIGDE STATEN. Overgaande tot de Ver. Staten ver klaarde de Duce, dat een formeele oor logsverklaring der regeering van Wash ington geenszins invloed zou uitoefenen op den tegenwoordigen toestand, aangezien de Ver. Staten, zij het ook niet de jure, dan toch de factor reeds in oorlog zijn. Öok een volledige interventie der Ver. Staten zou thans te laat komen en Groot Brittannië de overwinning niet meer kun nen verzekeren, maar hoogstens een ver lenging van den oorlog en een uitbreiding van de ooriogstooneelen beteekenen. In geval van oorlog zouden de Vereenigde Staten in zoodanige mate totalitair ge vormd worden, als dit in Europa noch door het fascisme, noch door het nationaal socialisme geschied is. Woordelijk verklaarde Mussolini: Wanneer men Sulla als het type van den klassieken dictator beschouwt, ls Sulla tegenover Roosevelt slechts een bescheiden dilettant. Aan het slot van zijn redevoering wees de Duce ondej- stormachtigen bijval op de inwendige aaneengeslotenheid en hecht heid van het Italiaansche volk en ver klaarde: „Engeland kan* dezen oorlog niet winnen, omdat het alle posities in Europa heeft verloren, die door de Vereenigde Staten niet kunnen worden vervangen. In dezen strijd tusschen het goud en het bloed zal het bloed overwinnen". ONGELUK TE WATER IN FRANKRIJK. Naar uit Dax in het departement Lan- dos (Frankrijk) wordt gemeld, zijn bij een scheepsongeluk in de nabijheid van Saint Julien le Born acht menschen, onder wie zeven kinderen, omgekomen. De landbouwdag voor Drente, welke te Hoogeveen werd gehouden, kon zich in een. groote belangstelling verheugen (Pax-Holland) Churchill over den slag om Kreta. De Britsche verliezen waren zwaar. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm. In de vergadering van het Engelsche Lager huis heeft de premier, Churchill, bij den aanvang van het debat over de algemeene situatie gezegd, dat hij gaarne een „voor- loopige verklaring" over de situatie in Sy rië zou afleggen, maar de berichten, waar op hij wachtte, waren nog niet binnenge komen. Na het algemeene debat, waarbij vooral de voormalige minister van oorlog, Hore Belisha, scherpe critiek oefende op de Engelsche oorlogspolitiek en strategie, leg de Churchill een uitvoerige verklaring af, waarin hij volgens den Britschen berichten dienst o.a. betoogde, dat de regeering er naar streeft zonder ophouden oorlogsmate riaal naar het midden Oosten te zenden en daar vooral een sterk luchtwapen te bren gen. Overigens kon hij geen uitvoerige mededeelingen doen, daar de vijand anders belangrijke aanwijzingen zou krijgen. No pens de critiek op den uitslag van de ge vechten op en om Kreta verklaarde Chur chill, dat generaal Wavell en anderen van meening waren geweest, dat Engelands vooruitzichten op de overwinning gunstig waren, maar misschien zal de affaire Kre ta ten slotte nog niet zoo nadeelig voor Engeland afloopen. In dit verband erkende de Britsche premier, dat de Duitsche val schermtroepen geen nieuw Zeelandsche uniformen hebben gedragen. Dit was een „misverstand". Churchill vond het betreu renswaardig, dat de Australische en Nieuw Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten hadden moeten dragen. De Britsche verliezen op Kreta bedroegen volgens hem 15.000 dooden, gewonden en vermisten, waarbij de Grieken en Kretenzers niet meegerekend ztjn. Het bevel aan de R.A.F. tot vertrek van Kreta was volgens bewe ring van Churchill een gevolg van het besluit van den bevelhebber van het lucht wapen in het Midden Oosten, nadat de opperbevelhebber op Kreta, generaal Frey- berg, dit had voorgesteld. De premier behandelde vervolgens den inval in Syrië. Hij beweerde dat Engeland geen territoriale bedoelingen heeft. De militaire situatie in Syrië qualificeerde hij als „goed" en de opmarsch naar Syrië was, naar hij beweerde, doelloos geweest, als niet tevoren de verdediging van Egypte ge waarborgd was. DE NIEUWE BOTERBON. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en vetkaart ztjn aangewezen voor het koopen van het daarbij vermelde rant soen. Boterbon ,,19" en „20" van de boter- kaart12 Juni t.m. 29 juni a.s., 250 gram boter per bon. Bon „19" en „20" van de vetkaart12 Juni t.m. 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon met 15 cent reductie per 250 gram. Engelsche aanval op Fransch- Belgische kust Uit Berlijn meldt het D.N.B. Naar van bevoegde ztjde wordt medegedeeld, hebben verscheidene Britsche bommenwerpers Maandagmiddag laat getracht militaire installaties aan de Fransch-Belgische kust aan te vallen. Het gelukte him echter als gevolg van den doeltreffenden Duit- schen afweer niet eenige schade aan te richten. De enkele neergeworpen bommen vielen op open terrein of, zooals bij Zee- brugge, in zee. Door luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen werden drie Britsche ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. Een hier van was van het type Bristol-Blenheim en de beide andere van het type Vickers- Wellington. De uittocht uit Alexandrië. Uit Stockholm meldt het D.N.B. De vlucht uit Alexandrië neemt als gevolg van de Duitsche luchtaanvallen op dit Britsche vlootsteunpunt steeds grootere afmetingen aan, naar Reuter meldt. Het aantal vluch telingen is aldra tot 40.000 gestegen en volgens de opvatting van 'n hoogen spoor wegambtenaar zal dit aantal de komende dagen ten minste verdubbeld worden. Op het station heeft men, naar Reuter voorts meldt, bijzondere maatregelen moeten ne men om eenige orde in den volslagen chaos te brengen. Alle toegangen zijn thans door militairen bezet. Slechts op bepaalde uren wordt het station voor de troepen vluchtelingen opengesteld. Zonder onderbreking vertrekken overvolle treinen naar het binnenland. De stakingen In de Amerlkaansche wapenindustrie. Uit New York meldt het D.N.B.: In een te Washington gepubliceerde verklaring over de staking bij de North American Aviation Company verklaart de Amerl kaansche minister van justitie, Jackson, dat de toestand lijkt op muiterij en niet op een staking:' Opnieuw hebben zich botsingep voorge daan tusschen stakersposten en arbeiders, waarbij militairen moesten ingrijpen. Zes tien stakers zijn gearresteerd. De stakers- posten ztjn door den militairen bevelheb ber verboden. President Roosevelt heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin hij de militaire bezetting van de North American Aviation Company motiveert en den minister van oorlog machtigt, maatregelen te nemen tot hervatting van den arbeid in de fabriek. In tusschen zijn in de wapenindustrie twee nieuwe stakingen uitgebroken. In de haven van Baltimore ligt de scheepvaart vrijwel stil tengevolge van een staking van het personeel der sleepbooten. Verder wordt gestaakt in een aluminiumfabriek te Cleveland, waar de stakers posten heb ben betrokken. Naar Associated Press meldt, heeft het Amerikaansche huis van afgevaardigden een voorstel, volgens hetwelk arbeiders in de wapenindustrie, die langer dan tien da gen vrijwillig staken, geen geldelijken steun meer zouden krijgen, verworpen met 132 tegen 20 stemmen. Nieuwe stakingen. In zes fabrieken van de Bohn Aluminium and Brass Company te Detroit, zijn onge veer 4000 arbeiders wegens looneischën in staking gegaan. Volgens opgaven van de bedrijfsleiding beschikt de maatschappij over staatsopdrachten ter waarde van 25 millióen dollar. Van de productie is 85 voor de bewapening bestemd. OPLEIDING VAN BRITSCHE VLIEGERS IN AMERIKA. Uit New York meldt het D.N.B. Uit Toronto zjjn te Atlanta in Georgië 550 Britsche cadetten aangekomen, aldus meldt Associated Pressl Op Amerikaansche lucht- vaartscholen in zes Zuidelijke staten zullen zij een opleiding van dertig weken voor den dienst bij de Britsche luchtmacht krijgen. DE JAPANSCH-NED. INDISCHE ONDERHANDELINGEN. Uit Tokio meldt het'D.N.B.: In het Ja- pansche ministerie van buitenlandsche za ken is een conferentie gehouden, die eenige uren duurde en waaraan ook de minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft deelgenomen. In aansluiting daarop meldt Domei» dat de terugroeping van Josjizawa en de geheele handelsdelegatie uit Bata via elk oogenblik verwacht kan wor den. Matsoeoka heeft volgens dit Domei- bericht verkaard, dat Japan ten aan zien van het vraagstuk Nederlandsch- Indië een vastbesloten houding moet aannemen. Hy verlangde ook op alle andere punten een vastberaden buiten landsche politiek. Binnenkort zal de regeering definitief haar houding bepalen door binnen een dag of twee hetzij 'n spoedvergadering van 't kabinet te houden of een gecombineerde bijeenkomst van de regeering en het op perbevel, zoo beweert men in welingelichte kringen te Tokio. De autoriteiten van bui tenlandsche zaken, die de beraadslagingen met de vergadering van gistermiddag be ëindigd hadden, verwachten spoedig con crete resultaten. In dit verband meenen politieke waarnemers, dat dc betrokken autoriteiten tot de slotsom gekomen zijn, dat zij het antwoord van Nederlandsch- Indië verwerpen, daar dit aanzienlijk af wijkt van het Japansche voorstel. Vernomen wordt, dat de opvatting, did onmiddellijke terugroeping bepleit van Kenkitsji Josjizawa, den Japanschen ver tegenwoordiger te Batavia, in regeerings- kringen veld wint. Japansche persstemmen. De geheele Japansche pers zet haar aan vallen op de houding van Batavia voort. Zy verlangt opnieuw de terugroeping dee Japansche delegatie. Verscheidene bladen richten in dit ver band heftige verwijten tot de Vereenigde Staten en Engeland en dringen er op aan, dat de Japansche regeering tegenover de ze beide landen de noodige maatregelen zal nemen. De afwijzing van den Japan schen eisch door Nederlandsch-Indië betee kent op dit oogenblik, aldus de Kokoemin Sjimboen, meer dan het afbreken van han delsondernemingen, zij is een bedreiging van de Japansche politiek en bovendien het begin van den oorlog om de hegemonie in het Westen der Stille Zuidzee tusschen Japan en het EngelschAmerikaansche kamp. Het blad verlangt, dat de onder handelingen onmiddellijk worden afgebro ken en dat doeltreffende maatregelen wor den genomen, die tevens een antwoord aan de Vereenigde Staten en Engeland moeten zyn. Een motiei. De „Tokohai", een uiterst rechtschö politieke groep onder leiding van Seigo Nakano, heeft gistermiddag in haar hoofd kwartier te Tokio een spoedvergadering gehouden en haar houding nopens het Ne- derlandsch-Indische vraagstuk besproken. De aanwezige leden namen een motie aan, waarin bij de regeering aangedrongen werd op onmiddellijke terugroeping van Kenkitsji Josjizawa uit Batavia en ter zijde stelling van den vijandige gezindheid van Nederlandsch-Indië, gesteund doof Engeland en de Ver. Staten. 10 milliard voor de Amerikaansche weermacht. Uit Washington meldt het D.N.B. Het huis van afgevaardigden heeft met 350 stemmen tegen 1 een bedrag van tien milliard dollar beschikbaar gesteld voor de Amerikaansche weermacht, voor het op Juli beginnende financieele jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1