TREK ER OP UIT IN UW EIGEN LAND Het stoffelijk overschot van den ex-keizer bijgezet. Frauduleuze slachtingen. De legerberichten van gisteren. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 10 Juni 1941 De keuring en aanduiding van waren. Organisatie en werking van den Zeeuwschen Keuringsdienst. (Het Zuiden) Indrukwekkende plechtigheid te Doorn. De oude warenwet, die van 1919 da teerde, werd in 1935 door een nieuwe wet vervangen, die op 1 Januari 1936 in wer king trad. Deze is bijna gelijkluidend aan de oude wethet verschil ligt in hoofdzaak ln artikel 13, waarin de wijze geregeld is, waarop de kosten van uitvoering gedra gen zullen worden. De regeering wilde na melijk destijds daarop bezuinigen en schakelde daarom in 1936 de bedrijven in om een deel der kosten te dragen. Hier door werden wel eenige lasten op de be drijven gelegd, maar konden anderzijds de keuringsdiensten van waren behouden blijven en hun nuttig, ja noodzakelijk werk, voortzetten. Vooral in deze tijden is dit een zegen voor ons volk, een preventie, waarvan de beteekenis dikwijls nog niet voldoende beseft wordt. Alleen reeds het bloote feit, dat de keuringsdiensten van waren er zijn en de desbetreffende ambtenaren de hun opgedragen taak regelmatig uitvoeren is voor zeer velen een krachtige rem om niet te knoeien. Het belang der volksgezondheid isT in belangrijke mate betrokken bij een juiste functionneering van de warenkeurings- diensten. Dit wordt nog geaccentueerd in een tijd van surrogaten, smokkelhandel, enz., zooals wij thans beleven. Sf De wet van 28 December 1935, staats blad no. 793, houdende voorschriften, be treffende de hoedanigheid en aanduiding van waren verstaat onder „waren" eet waren (uitgezonderd vleesch en vleesch- waren, voor zoover de keuring daarvan niet is van scheikundigen aard) en drink waren, benevens gebruiksartikelen, die worden gebezigd voor de bereiding, de vervaardiging, de samenstelling of de be waring van eetwaren of drinkwaren. Ver der vallen onder „waren" artikelen die bij algemeenen maatregel van bestuur wór den aangewezen, een en ander voor zoover zij voor den handel bestemd of in den han del gebracht zijn. Onder de op deze wijze aangewezen artikelen treffen wij o.a. aan behangsel, kinderspeelgoed, toiletartike len, eet- en drinkgerei, gasmaskers, kapok, kussens en beddegoed. De keuring van waren- strekt zich derhalve over een zeer groot aantal artikelen uit. Voor de keuring van waren is het land door de Kroon in een aantal gebieden ver deeld. Voor ieder gebied is er een keu ringsdienst en elke keuringsdienst is ge vestigd in de plaats, die daarvoor door de Kroon is aangewezen. Zoo strekt het keuringsgebied Goes zich uit over de ge- heele provincie Zeeland benevens in de provincie Noord-Brabant over een zestien tal gemeenten, te samen 122 gemeenten met rond 375.000 inwoners. Uit het laatst verschenen jaarverslag van den keuringsdienst van waren in het gebied van Goes blijkt dat het personeel uit 13 personen bestaat, benevens uit 3 leerlingen. Het aantal bedrijven dat onder het toe zicht van den keuringsdienst valt en voor heffing krachtens het heffingsbesluit in aanmerking komt, bedraagt rond 9400. Het onderzoek naar de watervoorzie ningen der levensmiddelenbedrijven wordt voortgezet. Zoo langzamerhand is de mo gelijkheid voor het verkrijgen van deug delijk water door de oprichting van ver schillende streekwaterleidingen vrijwel algemeen geschapen, zoodat thans ook de eischen hieromtrent vastgelegd in het ai- gemeen besluit, kunnen worden gehand haafd. Het zeer omvangrijke werk, dat aan dit onderzoek is verbonden, wordt vergoed door het besef, dat* hiermede een arbeid van zeer groot hygiënisch belang wordt verricht. Wat betreft de hygiënische toestanden bij de consumptie-ijsbereiding valt hierin een zeer groote verbetering te constatee- ren. Door het jarenlange zeer strenge toezicht kan de toestand zeker niet on gunstig genoemd worden. Hët aantal inspecties van bereid-, be waar- en verkoopplaatsen door de keur meesters verricht, bedroeg (nog steeds volgens het laatst verschenen jaarverslag) 20483 en wel 7033 inspecties van krui denierswinkels, 1635 inspecties van brood- bakkerjjen en bakkerswinkels, 2771 inspec ties van melkverkoopersbedrijven en 2959 inspecties op markten, veilingen, visch- verkoopgelegenheden enz. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duikbooten- hebben vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 31.500 brt. tot zinken gebracht. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van 7 op 8 Juni een nieuwen, bijzonder succesvollen aanval ge daan op het Britsche vlootsteunpunt Ale- xandrië. Verscheidene zware - bom treffers werden, ondanks den hevigen afweer, op haveninstallaties en marinedepots ge plaatst. In voor den oorlog belangrijke in stallaties ontstonden verscheidene groote branden. In de Britsche wateren hebben ge vechtsvliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag twee koopvaarders met 7.000 brt. in totaal tot zinken gebracht en de haveninstallaties aan de Zuid1- en Zuid oostkust van Engeland gebombardeerd. Overdag heeft een gevechtsvliegtuig een opslagplaats van grondstoffen in Zuid-Engeland succesvol met verscheidene bommen bestookt. In Noord-Afriga werden opnieuw Britsche geschutstellingen voor Tobröek met artillerievuur bestookt. Door forma ties Duitsche en Italiaansche gevechtsvlie gers zfo'n versterkingswerken en luchtdoel- batterijen bij Tobroek met zeer goede uit werking aangevallen. De vijand heeft Zondagnacht met .zwak ke strijdkrachten West-Duitschland aan gevallen. Onder de burgerbevolking vie len eenige dooden en verscheidene gewon den. Militaire of oorlogseconomische scha de werd niet aangericht. Branden in ver scheidene woonhuizen konden snel ge- blusclit worden. In het laboratorium werden 14703 monsters onderzocht, waaronder 10349 monBters. melk en 544 monsters melkpro ducten. Naar aanleiding van dit onderzoek of de inspecties door de keurmeesters wer den 56 pro cessen-verbaal opgemaakt en 657 waarschuwingen gegeven en 356 par tijen buiten consumptie gébracht. Uit een en ander blijkt wel zeer duide lijk de omvangrijkheid van de werkzaam heden van een keuringsdienst van waren. Men zal zich afvragen wat er al zoo aan de onderzochte waren haperde. Het zij ons vergund hieruit een kleinè greep te doen. Melk. Op het laboratorium werden on derzocht 9378 monsters melk. Hiervan waren ondeugdelijk 56 monsters wegens watertoevoeging, 931 wegens te weinig vet in de droogrest, 33 wegens vuil, 53 wegens aanwezigheid van streptococcen en 9 monsters om andere redenen. Wegens watertoevoeging werden 18 processen-verbaal opgemaakt. Twee pro cessen-verbaal werden opgemaakt wegens ontrooming en drie wegens de aanwezig heid van vuil in de melk. Cacao en chocolade. Hiervan werden 100 monsters onderzocht. Vijftien mons ters cacao hadden iets te hoog vochtge halte één was een weinig schimmelig. Ter plaatse werden 43 partijen afgekeurd wegens schimmelvorming. Eén monster chocolade-hagelslag was bedorven zoodat de geheele partij vernietigd werd, terwijl één partij ranzige chocoladetabletten, waarin bovendien nog spinsels van insec ten zat, vernietigd werd. Brood en beschuit. Van brood bleken 91' monsters te licht te zijn. Er werd 11 maal proces-verbaal opgemaakt en er werden 87 waarschuwingen gegeven. Van azijn werden 22 partijen aan de consumptie onttrokken. Van meel en grutterswaren werden we gens ondeugdelijken toestand 101 partijen in beslag genomen. Water. Het onderzoek naar de middelen voor watervoorziening der verschillende bedrijven waar levensmiddelen werden verkocht werd voortgezet. Voornamelijk had dit onderzoek op Walcheren plaats, waar dit onderzoek actueel werd door de gelegenheid voor aansluiting aan de lei ding der waterleiding-maatschappij Wal cheren voor de middengroep, welke na het oprichten van deze maatschappij ook voor de kleinere gemeenten van Walcheren was mogelijk gemaakt. Er werden 56 monsters welwater en 66 monsters regenwater onderzocht. Afge keurd werden 54 monsters welwater en 63 monsters regenwater. Aan de betrokkenen werd via de desbetreffende gemeentebe sturen medegedeeld dat ze beschikten over een middel van watervoorziening dat niet voldeed aan de bepalingen van het algemeen besluit. Practisch kwam dit hierop neer, dp.t de betrokken bedrijven zich moesten aansluiten aan de waterlei ding. Het budget van den keuringsdienst van waren te Goes bedraagt jaarlijks plm. 65.000. De kringgemeenten moeten samen onge veer 30.000 hiervan betalen. De bedrijven brengen aan retributies per jaar ruim 20.000 op. De kosten be dragen dus voor de aangesloten gemeen ten ongeveer 8 cent per inwoner, terwijl de bijdragen van de bedrijven in het algemeen varieeren van 1 tot 5 per bedrijf. De salarislasten van den dienst bedragen on geveer 43.000. Tot slot geven wij een overzicht van de werkzaamheden in enkele gemeenten Middelburg. Er werden 329 inspecties gehouden in winkels, 31 op markten, 223 in vaar- en voertuigen, 176 in opslagplaat sen, 17 in melkverkoopersbedrijven, 17 in consumptiebereidplaatsen, 82 in bakkerijen en 523 in andere fabrieken en bereid- plaatsen. Totaal 1398 inspecties. Voor Vlissingen waren deze cijfers respectieve lijk 349, nihil, 176, 177, 23, 8, 70, 536 en 1347. Voor Goes waren deze cyfers 258, 19, 148, 148, 3, 9, 59, 145 °n 791. Yerseke vertoonde de cijfers 118, nihil, 51, 45, 48, 3, 34, 5 en 312. In de periode van 4 tot 8 Juni verloor de vijand tien vliegtuigen. Hiervan wer den er acht in luchtgevechten en twee door patrouillevaartuigen neergeschoten. In de zelfde periode gingen negen eigen vlieg tuigen verloren. Luitenant-kapitein Heinrich Liebe en luitenant ter zee eerste klasse Endrass hebben als vierde en vijfde duikbootcom mandant elk meer dan 20.000 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. In de gevechten rondom Kreta hebben zich de onder bevel van majoor Koch, ka pitein Altmann en eerste luitenant Genz staande afdeelingen valschermjagers door dapperheid en heldenmoed bijzonder on derscheiden. De onder bevel van generaal-majoor Meindl, kolonel Braeuer, kolonel Ramke en kolonel Sturm staande afdeelingen valschermjagers hebben in hardnekkige gevechten de grondslagen gejegd voor de verovering van Kreta. HET ITALIAANSCHE. Het 369e Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt In Noord-Afrika heeft onze artillerie treffers geplaatst op twee schepen, die de haven van Tobroek binnenvoeren. Het luchtwapen plaatste treffers op opslag plaatsen en stellingen voor Tobroek. Vij andelijke auto's werden door treffers van onze vliegtuigen vernield. De vijand heeft aanvallen gedaan op Benghasi, Derna en Tripolis. In Oost-Afrika duren de verbitterde ge vechten in het gebied van Galla en Sidamo voort. In het gebied van Gondar levendige bedrijvigheid van de vijandelijke artillerie, die door onze artillerie doeltreffend be streden werd. Een gevaar voor de volksgezondheid. In een uitvoerig artikel behandelt prof. dr. H. C. L. E. Berger, veterinair hoofdin specteur van de Volksgezondheid, de ge varen welke verbonden zijn aan de con sumptie van ongekeurd vleesch. De gevaren, verbonden aan het nuttigen van „gesmokkeld" vleesch zijn inderdaad zeer groot, hetgeen de schrijver nader aan toont. Dank zij de uitnemende werking van onze vleeschkeuringsdiensten is in den loop der jaren in Nederland slechts sporadisch vleéschvergiftiging voorgekomen. De enkele malen, dat zich werkelijk een vleeschvergifitigng voordeed, betrof het zoo goed als steeds gevallen, die een gevolg waren van ongekeurde slachtingen, of van clandestiene slachtingen. Prof. Berger schrijft dan Er zijn nog steeds menschen, die meenen dat zij zeiven wel „aan het vleesch kun nen zien", of het deugdelijk voor consump tie is, en dat zij dus de wetenschappelijke keuring wel kunnen missen. Dezulken wor den er met nadruk op gewezen, dat zij het mis hebben Onder vleeschkeuring wordt verstaan een deskundig onderzoek dé beoordeeling van het geslachte dier, met alle organen en ingewanden erbij, met betrekking tot de deugdelijkheid ervan als voedingsmiddel voor den mensch. En aan deze keuring van het geslachte dier gaat, opdat nog groo- tere zekerheid worde verkregen, het on derzoek van het dier in levenden toestand vooraf. Bovendien moet men niet zelden bacteriologische onderzoekingen op het la boratorium verrichten om in twijfelachtige gevallen de kwestie der deugdelijkheid tot een oplossing te brengen. Nu is alléén de deskundige, de dieren arts met al zijn veelzijdige en gespeciali seerde kennis, in staat een volledige keu ring te verrichten en uitspraak te doen. Bij de gewone keuring kan hij worden bij gestaan door personen, die - van rijks wege daartoe in staat gesteld een ele mentaire kennis van de vleeschkeuring hebben opgedaan en wier beperkte be voegdheden wettelijk zjjn geregeld. Bij dit alles moeten wij goed begrijpen, dat vleesch, schadelijk voor de gezondheid, heel frisch kan schijnen. Het is bij voor beeld mogelyk, dat het een mooie, roode kleur vertoont en als men het voelt vast blgkt, terwijl de leek er ook overigens geen afwijkingen van het normale aan kan bespeuren maar dat het gebruik ervan desondanks levensgevaarlijk voor den mensch is. Vooral bepaalde lagere organis men, bacteriën, zijn aan de vleeschvergifti- gingen schuldig. Deze bacteriën vindt men in vleesch en organen bjj zieke dieren van onderscheiden soort. Voor den mensch, die zulk besmet vleesch nuttigt, zijn deze ver giftigingen in vele gevallen doodelyk. Dik wijls beperkt de ziekte zich niet tot één geval, maar treft zij vele gezinnen tegelijk, die allen van het vleesch van zoo'n dier hebben gegeten. Bovendien zijn er nog be paalde, evenmin als de bacteriën voor het bloote oog zichtbare, parasieten, die in het vleesch kunnen voorkomen en die den mensch heel wat onaangenaamheden en ongemakken kunnen bezorgen, ja, soms zijn dood ten gevolge hebben. Daarenboven bestaat het gevaar, dat het ongekeurde, clandestien in den handel ge brachte vleesch, indien het soms op zich zelf al eens deugdelijk is, door de on hygiënische behandeling ervan in de clandestiene bedrijfjes ondeugdelijk kan worden. Dit kan geen verwondering wek ken, als men zich de omstandigheden voorstelt, waaronder de clandestiene slach tingen meestal plaats vinden. Zij geschie den vaak in een donkere en vuile omge ving. Na de slachting wordt het vleesch dikwijls met verontreinigd water afge spoeld. Ter voorkoming van ontdekking bewaart en vervoert men het vleesch op een wijze, die spot met elk begrip, van hygiëne. Het wordt bewaard onder mest vaalten, in gierbakken, op smerige zolders en in en onder bedsteden. Het wordt ver voerd in kinderwagens, op vuile karren onder onzindelijke bedekking, enzoovoorts. Misschien zal men het eigenaardig vin den, dat men, bij al die frauduleuze slach tingen zoo weinig hoort over vleeschver- giftigingen en ziekten. Maar dit is nog al begrijpelijk. Want hij, die ziek is geworden ten gevolge van het nuttigen van zulk vleesch, zal wel zoo wijs zyn, niet aan de groote klok te hangen, dat hg zich dat door gesmokkeld vleesch te koopen zelf op den hals heeft gehaald. Zou er iemand ziek worden door consumptie van vleesch, dat wel is gekeurd, doch welks afwijkin gen over het hoofd zijn gezien, dan zou daarentegen het gebeurde binnen den korst mogelijken tijd algemeen bekend worden gemaakt Daarom, landgenooten, koopt geen vleesch van frauduleus geslachte dieren. Doet gij het toch, dan zijt gij er mede schuldig aan, dat de menschen van goeden wille minder vleesch krijgen toegewezen. Wie vleesch van frauduleuze slachtingen afkomstig, koopt, is zelfzuchtig. En met al zijn egoïsme is het toch mogelijk, dat- hij zijn eigen belangen slechts dient en zichzelf in lichamelijk gevaar brengt. Want door ongekeurd vleesch te eten loopt hg groote kans, dat heel kleine wezentjes, den mensch vijandig gezind, in zyn lichaam worden binnengesmokkeld en daar een, misschien doodelijke, verwoesting veroor zaken. NED. GENOOTSCHAP VOOR HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Hulp aan oorlogsgewonden. In het massage-centrum van hét militair hospitaal te 's-Gravenhage, waar de leden van de afdeeling 's-Gravenhage van het Ne- derlandsch genootschap voor heilgymnas tiek en massage geregeld belangelooze hulp aaïi Nederlandsche militaire oorlogsgewon den verleenen, werden in Mei 513 massage behandelingen aan 51 patiënten gegeven, d.\v.z. bijna 22 massages per werkdag, Met hooge militaire eerbewijzen en in tegenwoordigheid van den Rijkscommissa ris, rijksminister Seyss Inquart, als verte genwoordiger van den Führer, verscheide ne generaals van de oude keizerlijke en de nieuwe Duitsche weermacht, alsmede van vele andere hooge Duitsche autoriteiten, is gistermorgen het stoffelijk overschot van ex-keizer Wilhelm n in de oude slotkapel van huize Doorn bijgezet. Tot de genoodig- den voor deze plechtigheid behoorden naast den Rijkscommissaris in de eerste plaats de Duitsche weermachtsbevelheb ber in het bezette Nederlandsche gebied, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, die den rijksmaarschalk Göring en het Duitsche luchtwapen vertegenwoordigde, verder admiraal Canaris, luitenant-gene raal Hase en admiraal Densch, die resp. aanwezig waren voor den generaien staf, het leger en de marine, voorts Gesandte Bene, die den rijksminister voor buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop vertegen woordigde, de höhere S.S.- und Polizei- führer luitenant-generaal Rauter, die aan wezig was namens den rijksführer der S.S. en chef van de Duitsche politie A. Himm- ler, de gevolmachtigde van den Rijkscom missaris in de provincie Utrecht dr. Joa chim en nog enkele, andere leden van den staf van den Rijkscommissaris. Van de oude keizerlijke weermacht wa ren aanwezig de generaal-veldmaarschalk Von Mackensen, de generaals der infante rie Von Fabeck, Von Stüllpnagel, Rein- hardt en Hasse, de generaal der artillerie Von Behrendt en de admiraals Reuter en Von Lanz. Ook waren er delegaties van Bulgarije en Hongarije. Van de groote keizerlijke familie waren er 35 leden naar Doorn gekomen. De mees ten van hen arriveerden Maandagochtend in een extra-trein. Behalve de vijf zoons van den overleden ex-keizer, namelijk kroonprins Wilhelm en de prinsen Adel- bert, Eitel Friedrich, August Wilhelm en Oscar, waren er de dochter van den ex- keizer, de hertogin van Brunswijk en vele kleinkinderen, tot wie ook behooren prins Louis Ferdinand met zijn echtgenoote, de vroegere prinses Kyra van Rusland. De rouwplechtigheid. Het eerebataillon der weermacht, be staande uit een kompagnie van het leger, de marine ,en het luchtwapen en vooraf gegaan door een militair muziekkorps, het geheel onder commando van oberst Von Gersdorff, stond ter weerszoden van het voorplein van het slot Doorn opgesteld. De Rijkscommissaris en de leden van zijn gezelschap werden bij hun aankomst ver welkomd en vervolgens naar den vroegeren kroonprins geleid. Rijksminister Seyss In quart begaf zich hierna naar' de gemalin van den gestorven ex-monarch. Na deze begroetingen legde de Rijkscommissaris in de vestibule, aan den voet van de baar een krans, een persoonlijke hulde aan de nage dachtenis van den gestorvene. De leden van de keizerlijke familie en de genoodigden stelden zich in de vestibule rond de baar op. De rouwdienst begon, weer trad de Rijkscommissaris naar voren en thans leg de hij namens den Führer aan den voet van de baar een groote krans. Het was een fraai bloemstuk bestaande uit een breeden krans van lelietjes van dalen met witte orchideeën. De krans was versierd rntt breede roode linten, waarop een haken kruis. Generaal Christiansen legde vervol gens een krans namens den rijksmaar schalk, generaal-veldmaarschak Von Mackenzen namens het oude leger, Ge sandte Bene namens den rijksminister van buitenlandsche zaken en luitenant-generaal Rauter namens den rjjksführer der S.S. en chef van de Duitsche politie H. Himmler. Ook werden kransen neergelegd namens de vier onderdeelen van de Duitsche weer macht, den generaien staf, het luchtwapen, het leger en de oorlogsmarine. Het aantal kransen, dat in hét hoofdgebouw werd ge bracht of op het voorplein lag, was niet te tellen. Het Waren er stellig eenige honder den. Hierbij bevonden zich ook bloemstuk ken van de Deensche en Zweedsche ko ningshuizen, kransen van Hongarije en Bulgarije, bloemstukken uit vele deelen van de wereld. Treffend was de hulde die de burgers van Doorn aan de nagedachte nis van den ex-keizer hebben gebracht. Zij was op het voorplein opgesteld en bestond uit een groot bloembed, voorstellende een hermelijnen mantel met in het midden een goudkleurig kruis. Om elf uur begon de liturgische rouw dienst. Voorganger was de hofpredikant D. Döhring uit Berlijn. Na dezen dienst werd de baar, welke gedekt was door den keizerlijken standaard, door het mannelijk huispersoneel onder leiding van twee ka- merdienaren naar buiten gedragen en op een voor dit doel omgebouwden Mercedes- wagen geplaatst Tromgeroffel weerklonk, het eerebataillon presenteerde het geweer. Toen het tromgeroffel ophield speelde het muziekcorps het koraal „Jesus meine Zu- versicht". Toen de baar voorzichtig op den wagen was gedragen, zette het eerebatail lon zich in beweging. Het muziekcorps speelde het koraal f,Wenn ich einmal soil scheiden" en daarna het niet minder be kende „Harre meine Seele". Al deze kora len en ook die welke nog volgden, zijn lievelingsliederen van den gestorven ex- keizer geweest. De rouwstoet werd geopend door den generaal-adjudant Eschenburg, een der oude getrouwen van den gestorvene. Daar na volgden verscheidene kransen, welke gedragen werden door leden van de Duit sche weermacht. De lange rij van kransen werd besloten met een groote krans van den Führer. Zij werd gedragen door twee soldaten. Daarachter liepen nog eens drie soldaten. Hierna volgde de veldmaar schalkstaf van den overleden ex-keizer, welke -pp een kussen gedragen werd door den generaal graaf Von der Goltz, en de ridderorden van den keizer, eveneens op een kussen gedragen door den vleugel adjudant graaf Moltke. Hierachter had de hofpredikant Döhring zich opgesteld. Dan volgde de wagen met het stoffelijk over schot van den ex-keizer. Naast den wagen liepen de kamerdienaren en het mannelijk huispersoneel. De slippen van den keizer lijken standaard welke de baar dekte, wer den gedragen door den generaal-adjudant Von Dommes en de vleugel-adjudanten Mewes, Freiherr Von Sell en Von Use- mann. Achter de baar schreed prinscr Hermine met naast haar de vroegere kroonprins. Hierop volgden de leden van de keizerlijke famüie en daarachter de Rijkscommissaris en de. andere genoodig den. Tijdens den droeven tocht van het slot naar de oude kapel dichtbij het poortge bouw speelde het muziekkorps treurmu ziek. Toen de stoet voor de kapel was aan gekomen reed de auto met het stoffelijk overschot van den ex-keizer voor het front van het eerebataillon. Wederom weerklonk tromgeroffel en presenteerden de soldaten het geweer. Toen de baar van den auto in de kapel was gebracht speelde het muziek korps het koraal „Ein feste Burg is unser Gott Ter weerszijden van.de baar, die in het midden van de kapel op een tapijt stond opgesteld, betrokken vier zoons van den gestorven ex-monarch in de uniform van het oude leger en vier kleinkinderen in de uniform van de nieuwe weermacht met getrokken sabel de doodenwacht. Op alle vier punten van de baar brandden kande laren. Langs de wanden van de kapel met zijn meer dan duizend jaar oude gebrand- schüderde ramen, welke gewijd zijn aan de boekdrukkunst, lagen tientallen kransen. Aan den voet van de baar werden de voor naamste bloemstukken gelegd, vooraan de krans Van den Führer. In den kleinen ronden ingang van de kapel verrichtte de hofpredikant vervolgens de uitvaartcere- moniën, welke hij besloot met het bidden van het „Onze Vader". Dan speelde het muziekcorps voor het laatste het koraal „Ich bete an die Macht der Liebe Nauwelijks waren de laatste klanken ver storven of de zomersche lucht werd uit eengereten door een eeresalvo, afgegeven door een kompagnie infanterie, welke in de nabijheid van de kapel stond opgesteld. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Prinses Hermine en de vroegere kroonprins onderhielden, zich nog eenigen tijd met den Rijkscommissaris en de andere hooge auto riteiten. Het eerebataillon marcheerde af op de tonen van den Yorckschen Marsch. De leden van de keizerlijke familie be gaven zich terug naar het slot. De genoo digden verlieten Doorn. NOODLANDING VAN CLIPPER. De Clipper, die gisteren uit New York kwam, zag zich als gevolg van dichten ne vel gedwongen aan de Portugeesche kust by Portinho da Arrabida het anker uit te werpen. De vliegboot was van de Azoren naar Lissabon gevlogen, doch moest we gens het slechte zicht terugkeeren en aan de kust dalen. Een loodsboot werd ont boden en deze begeleidde het toestel naar de haven van Setubal, waar dc passagiers aan land gingen*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5