Aspirin STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg. Staatsloterij jPHIÜSf/AVf tj STADSNIEUWS Goes. Ingezonden Stukken Kerk- en Schoolnieuws YISCHVERMAAK. Een aangenaam en In verband met de vleeschschaarschte ook nuttig tijdverdrijf vormt tegenwoordig de visscherij. Nu de kuststrook voor het visschen vrij is, trek ken er dagelijks velen op uit met hengel of kruisnet om een vischje te verschalken als een welkome aanvulling op de tafel tijdens de „vleeschlooze" dagen. Op het oogenblik wordt er veel gevischt op geep, voor vele vischliefhebbers qen ware lek kernij. Van de boulevards af slaan velen deze visschery gade. Onophoudelijk worden de netten opgehaald en het komt soms voor dat in één trek tientallen visschen wor den gevangen. Voor verschillende personen beteekent deze visschery nog een aardige bijverdienste, daar er soms 12% cent voor eei\ geep wordt ontvangen. DIEFSTALLEN AAN DE ORDE VAN DEN DAG. Wij informeerden eens bij de politie hoe het nu met de diefstallen staat. Haar ant woord was niet erg bemoedigend. Zij deelde mede dat geen dag voorbijgaat of aangiften van diefstal kómen binnen. Dat a.h.w. da gelijks rijwielen worden weggenomen, vindt de politie niet eens meer vermeldenswaard. Gisteren deed een meisje aangifte ran diefstal van haar portemonnaie met geld uit een tasch, gebonden op haar rijwiel, dat zij nota bene van !s morgens tot 's middags vijf uur voor een woning onbeheerd had laten staan. Volgens de politie moet het nog verwondering baren dat zij althans haar rij wiel op dezelfde plaats heeft teruggevonden. Verder kwamen aangiften in van inbra ken in tijdelijk door de bewoners verlaten woningen in de Dijkstraat en Kanaalstraat waar o.a. meubilair was meegenomen. AANRIJDINGEN. Zaterdagochtend tegen 12 uur vond op den hoek GlacisstraatBadhuisstraat een aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een wielrijder. Beide voertuigen bekwa men ernstige schade. De wielrijder, zekere J. de P. uit Westkapelle, bekwam een her senschudding en is per ziekenauto naar Bethesda overgebracht. Gisteravond reed een motorrijtuig een gaslantaarn omver op den hoek Singelweg- Van Dishoeckstraat. De politie nam maat regelen tegen uitstroomend gas. In beide gevallen wordt een onderzoek in gesteld in hoeverre overtredingen van de verkeersregels hebben plaats gehad. DRENKELING OPGEPIKT. Gistermorgen vroeg zag een jongen een kano de Schelde komen binnendrijven waar op zich blijkbaar een man bevond die geen levensteeken gaf. Personeel van het badbe- drijf is met een roeiboot naar de kano, die toen voorbij het badstrand dreef, gegaan en vond inderdaad een man bewusteloos op de kano liggen. Na aan land gebracht te zijn hebben personeel van de Duitsche brand weer en anderen kunstmatige ademhaling toegepast, waarna de man naar een zieken- inrichting is overgebracht. Later is de kano door tusschenkomst van de politie opge- vischt. DE WERKLOOSHEID. Bij het bijkantoor Vlissingen van het ge westelijk arbeidsbureau stonden heden 218 personen ingeschreven, waarvan 10 geheel werklooze vrouwen, 49 mannen in de werk verschaffing, 20 gedeeltelijk werkloos, 2 niet werkloos en 137 geheel werkloos. APOTHEEK GEOPEND. Tot en met Vrijdag is des avonds en 's nachts de apotheek geopend van de fa. Wed. A. J. van Ockenburg, Badhuisstraat 22. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT. Gedurende de week van 3 tot 7 Juni wer den in het badhuis 899 baden genomen en wel 679 door heeren, 132 door dames en 88 door kinderen. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. J aarvergadering. Nadat in de jaarvergadering van de Ne- derlandsche vereeniging tot bescherming van dieren de jaarverslagen waren uitge bracht. werden de rekening en verantwoor ding over het afgeloopen boekjaar goedge keurd. In de vacatures mej. F. Groshans, mevr. G. C. Kapteynv. d. Haas, en de heer C. Ch. Walraven (allen niet herkiesbaar) wer den gekozen mevr. E. van Ilsemanngra vin Van Aldenburg Bentinck, T. D. Sigling, majoor-paardenarts op n.a., mr. S. Rink en in de vacature jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford (op eigen verzoek af getreden) ds. W. E. M. Hoekzema, Hérv. pred., te Loenen a/d. Vecht. In de voortgezette vergadering op Zater dagmorgen werden verschillende voorstel len der afdeelingen behandeld, o.a. over het voederen der vogels in den winter, gebruik van rij- en trekdieren. In verband met dit laatste werd de aandacht gevestigd op het verleenen van een bewijs voor het besturen van paard en wagen, nu er zooveel misstan den op dit gebied bestaan, NAAMBORDJES GEWENSCHT. Het blijkt dat elders wonenden meerma len moeite hebben zich te oriënteeren in het verwoeste gedeelte der stad. Zou het geen aanbeveling vei-dienen alle vernielde straten door middel van bordjes aan te duiden, zooals aan de Lange Burg ingang Markt reeds is geschied? DE WERKZAAMHEDEN OP DE MARKT. De werkzaamheden op de Markt vorde ren geregeld en zoo heeft men nu het deel der verhooging bij de Langeviele en de Vlasmarkt rond den daar aanwezigen schuilkelder afgegraven en daarop straten aangelegd, die samen komen met de be strating, die van den hoek van de Noord straat langs de schutting voor het stad huis loopt. De straat komende van de rich ting Vlasmarkt geeft de scheiding aan van de „kleine steentjes", die voor het Stad huis zijn gedacht. De straat komende van de Langeviele maakt het nu mogeljjk be ter te zien waar de nieuwe gebouwen op de Markt zijn geprojecteerd, die met hun ach terzijden aan de Bodenmarkt tusschen Pottenmarkt en voormalig Korte Gort straat zullen grenzen. VERWIJDEREN VAN KELDERS E.D. Volgens de algemeene opdracht aan den opruimingsdienst inzake verwijderen van fundeeringen, wordt het deel der ruïnes, dat in straten of pleinen zal vallen, ver wijderd en zoo ziet men dit werk o.a. nog voortgang hebben daar waar de nieuwe Korte Burg komt en waar het plein bij de Nieuwe Kerk aan de zijde van den Wal is ontworpen. Maar daarnaast ruimt men ook op, daar waar de bestaande fundee-, ringen niet passen bij de plannen tot her houw. Sedert een paar weken is men nu bezig in de Langedelft tusschen de resten van de Provinciale Bibliotheek en het eer ste gespaarde pand te sloopen wat niet meer dienstig kan zijn bij den herbouw. GEVEL IN DE NIEUW'STRAAT. De eigenaar van den gevel Nieuwstraat genaamd De Coninck van Schotland, thans no. 22-24, heeft nadat door verbouwing van het benedengedeelte zijn aandacht was gewekt, het bovengedeelte daarvan doen schoonmaken en. nieuw doen voegen. Het resultaat was verrassend. De segment en termijntogen, waarin dubbele ontlas- tingsboogjes, waren ook vroeger onder de verf te zien, doch zijn nu in oude vormen hersteld. Daarbij bleken de gevel en de bogen in afwisseling van roode en gele baksteen te zijn gemetseld; hij dateert big- kens het gevelsteentje van 1594. Juist in dezen tijd, nu Middelburg's mo- numentenschat zoo gevoelige verliezen heeft geleden en het gemeentebestuur en betrokken vereenigingen naar behoud en verbetering van het gespaax-de uitzien, is het zeer toe te juichen dat ook particu liere eigenaars, als hier de heer Groosman deed, zich beijveren, hiertoe eigener be weging mede te werken. HET AFHALEN VAN KOLENBONS. Men verzoekt ons er op attent te ma ken, dat in de Zaterdag opgenomen lijst van straten, welker bewoners ltolenbons moeten komen afhalen voor Dinsdag is weggevallen het Molenwater. UITKEERENG AAN GEDUPEERDEN BEGONNEN. Vele gedupeerden, die hun verloren roerend goed hebben aangegeven bij de schade-enquête-commissie, hebben thans bericht gekregen, dat zij zich bij den ont vanger der belastingen kunnen veiwoe- gen, tot het in ontvangst nemen van de eei'ste der beide termijnen, waarin de uit- keering zal plaats hebben. De uitkeering geschiedt in waardebonnen, uitsluitend recht gevend op het aankoopen van meu bilair e.d. Heeft men dit reeds aangeschaft en kan men daarvan de bewijzen overleg- gen, dan kan uitkeering in geld plaats hebben. Het is by het gebruik van de waarde bonnen niet voldoende die voor aankoopen te bestemmen, maar men moet later ook aantoonen, wat voor de bonnen is ge kocht. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschrevenen bij de onder het Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg ressorteerende gemeenten bedroeg per Za terdag 7 Juni 1941 geheel werkloos 192 mannen en 9 vrouwen, gedeeltelijk werkloos 3 mannen, niet werkloos 14 mannen en 1 vrouw, herscholing 10 mannen, werkverrui ming 101 mannen. Algemeen totaal vorige week 2§2, bijge komen 90, afgegaan 42, over 330. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water was heden 63 graden. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 25000 12394 2000 11580 1000 3090 14710 20410 21053 J 400 5681 9915 19596 200 4201 8631 10740 21632 21890 100 2142 6122 6533 8743 9378 9580 9707 10295 10337 11928 16169 16640 17578 21350 ichuilt in de zes roteerende beitels van de „PhiliShave" 6. De stugste baard verdwijnt snel en grondig. Uitgernst met een speciaal ontwikkelden mo tor, ronden kop en specialen huidspanner. Prijs a 24.80 PHILIPS /Oi Tenslotte werd nog besproken het voor stel om het maandblad „Dierenbescher ming" aan alle léden der vereeniging te zenden. Binnenkort zal het hoofdbestuur een ver gadering uitschrijven voor inspecteurs der vereeniging, bijzonder met het oog op het yeevervoer. RIJWIEL GESTOLEN. Zaterdag stond voor een winkel in de Lange Vorststraat het rijwiel van den heer A. S. te Wolphaartsdijk slechts een kwartiertje onbeheerd, maar voor den dief was dat voldoende om er spoorloos mee te verdwijnen. Het blykt telkens weer: men kan zijn rijwiel geen tien minuten uit het oog verliezen! JEUGDKOREN TAMMINGA. Een welgeslaagd optreden. Voor de uitvoering van de jeugdkoren van den heer J. H. Tamminga, Zaterdag middag in het Schuttershof, bestond zoo veel belangstelling, dat slechts met veel moeite voor een plaatsje te vinden was. En, dit zy dadelijk opgemerkt, geen der aanwezigen, groot of klein, zal den gang naar het Schuttershof betreurd hebben, want men heeft van begin tot einde ge noten. Kinderen trekken altyd, zelfs al zingen ze wat eenvoudige liedjes, en als ze dan nog in kleurige, fantastische costuumpjes gestoken zijn, en heele operettes opvoeren, dan wordt het wel een byzondere attractie om ze bezig te zien. Eerst werd „De Prins van Sind", een kinderoperette in vijf bedrijven, naar een sprookje uit 101 nacht cpgevoerd. Men ziet den Prins uittrekken om een schoone prinses te veroveren, maar dat is een moeilijke en gevaarlijke taak, hetgeen wy ook uit den zang der hofdames vernemen, want haar minnaars moeten zeer moeilijke raadsels oplossen. Niet één gelukte dat nog en dan werd hun het hoofd afgeslagen. De Prins van Sind wordt echter kranig ge holpen door een leger kabouters, die de droomen der Prinses beluisteren, in één nacht een kasteel voor hem bouwen, enz. Het slot is dan ook, dat hij de schoone Prinses inderdaad verovert. Daarna volgde, weer in fx*aaie cos tuumpjes, het bekende sprookje van Hans en Grietje, in drie bedrijven. Men ziet de kinderen door het bosch dolen, waar ze belaagd worden door afgrijselijke heksen, tot ze in een aanlokkelijk huisje tex-echt komen, welks dak uit pannekoeken be staat. Maar ook hierin woont een heks, die de kinderen nu gevangen houdt, en Hansje wordt zelfs vetgemest, want die moet opgegeten worden. Maar ook hier komen op trjd de kabouters te hulp. Hans en Grietje worden bevrijd en de heks krijgt loon naar werken. Als wij hier met byzondere lof gewagen over Hans en Grietje, dan is dat omdat ze wel de jongste van de „hoofdrolspeler" waren en hun moeilijke rollen wel bijzon der goed speelden. Het was werkelijk geen „opzeggen" van eentonige volzinnen. En dit kan niet alleen van de andere grootere rollen eveneens gezegd worden, maar gold al evenzoo voor de „massa" der jeugd, tot de kleintjes van vijf en zes jaar toe die nu en dan op den voorgr-ond traden. Het was „allerliefst" en keurig. Het was „schitterend", waren uitingen die wij hoorden en wy onderschrijven dat gaarne. En wij voegen er gaarne aan toe, dat het ook „nuttig" was, omdat de jeugd door zang en spel en het optreden in het publiek veel bijgebracht wordt, dat voor lateren leeftijd vruchten afwerpt. En voor de jeugd zelf, zal het een evengroot feest zijn als voor de volgepakte zaal, terwijl de heer J. H. Tamminga, en die hem bij stonden, den moeizamen tijd van voorbe reiding en uitvoering, xnet het welverdiende succes beloond zagen. EEN GOESCHE VLIEGWEDSTRIJD. Middelburg bleef weg. Zaterdagmiddag zou onder deze gemeen te een wedsti*ijd gehouden worden tus schen de G.M.C. (Goesche Modellenvlieg- tuig Club) en de Middelburgsche Modellen- vliegtuigclub. Middelburg verscheen echter niet en toen besloot de G.M.C. een onder- lingen wedstryd te houden. Nadat door H. Weertman èen foto van alle toestellen gemaakt was opende Adri Jobse, de clubkampioen, met zijn W.B. 27 den wedstryd. Met ditzelfde toestel bracht hij het clubrecord op ruim 25 minuten. De W.B. 27 startte echter ongelukkig en maakte nu een vlucht van slechts 40 seconden. Vervolgens vloog E. Corstanje met zyn „Stootkop", waarmede hy in Middelburg zijn A. en B. brevet behaalde. De „Stoot kop" maakte een schitterende vlucht van 140 seconuen. Er deed zich hierby een aardig incident voor. Men kon de „Stootkop" namelyk niet terugvinden, maar kort daarop kwam één der leden een landbouwer met het toestel tegexx. „Ja meneer", zei hij, „ik DE KLACHT VAN EEN GEDUPEERDE. Mijne Heeren, Met volle instemming las ik het ingezon den stuk in Uw veelgelezen blad van den heer Sukkel en verzoek U beleefd onder staande regels daarin eveneens op te ne men,waarvoor ik U bij voorbaat mijn dank betuig. Ten volle ben ik overtuigd, dat de meeste gedupeerden over deze kwestie denken, als de heer Sukkel, maar de noodige saam- hoorigheid en samenwerking ontbreekt om hiervan te bevoegder plaatse uiting te ge ven. Ik 'wil trachten op bescheiden wijze hier aan gevolg te geven en steek dus van wal met de opmerking, dat het tijd wordt de gedupeerden op meer afdoende wijze te helpen, aan hen terug te geven, zonder eenige verplichting hunnerzijds, Wat zij door den oorlog hebben verloren, niets meer, maar zeker niets minder. Thans zijn wij reeds 13 maanden verwij- derd van het begin van de ramp en mis schien met een enkele uitzondering, weet nog geen enkel slachtoffer, waaraan hij toe i£. Laat deze fnuikende toestand niet lan ger meer duren en geeft hun de moed te rug, opdat zy als vóór den oorlog met de zelfde energie aan het werk kunnen gaan. Pingel niet langer meer met de uitkeerin- gen, maar geeft hun terug, wat vóór den oorlog eenmaal hun bezit was. Bouwt a fonds perdu hun zaken weer op, daarop hebban zy een moreel recht; wat komt het er op aan, of dit wat meer millioenen kost, de mobilisatiekosten kwa men er toch ook en evenals toen de Neder- landsche gemeenschap ervan overtuigd was, dat dit geld er komen moest, zoo zal zy er tenslotte ook van doordrongen zijn, dat de gedupeerden voor 100 moeten geholpen worden. Zet desnoods de restauratie van het stad huis en het andere onvergeetbare moois van Middelburg op zij, wacht met de ver laging van de markt etc., maar helpt eerst de gedupeerden, helpt eerst de straten be bouwen, waarmede Middelburg eerder ge diend zal zyn; het mooie van Middelburg is toch kapot (volgens mijn bescheiden meening toch niet meer te hexastellen in het vroeger zoo attractief aanzien), waar mede en ook misschien door andere om standigheden, de hoop op het terugkeeren van het zoo belangryk vreemdelingenbe- zoek voorloopig is verdwenen. Eerder lykt het mij gewenscht andere wegen te zoeken, waarbij de mogelykheid bestaat, dat onze goede stad op haar vroeger en hopelijk hooger niveau komt. Maar bovenal laat de gedupeerden niet langer meer in het onzekere en vooral be last hen niet met te groote schulden. Zoo als de finantieele plannen er thans uitzien, acht ik geen enkel slachtoffer in staat te bouwen en zal de een na den ander moeten bezwijken onder die groote schulden, voor zoo ver zij althans de moed hebben op deze wijze in zee te gaan. Ook een gedupeerde. DE TOESTAND IN ROEMENIE. ALARMEERENDE GERUCHTEN TEGEN GESPROKEN. In een officieel communiqué dat door de Roemeensche bladen met vette letter wordt gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat een i-eeks kwaadwillige elementen of elemen ten, die altyd alarmeerende geruchten ver- spx'eiden, onlangs geprobeerd hebben on rust onder de bevolking te zaaien. Sinds eenige dagen wordt door de vijanden van Roemenië steeds .aangekondigd en her haald, dat Roemenië over eenige dagen aan een oorlog zal deelnemen. De argu menten van deze onruststokers zijn de pas sieve beschei-mingsmaatregelen en het op roepen van reservisten. Dit zijn echter slechts maatx-egelen, welk "5 de regeering met het oog op den tegenwoordigen toe stand wel moet nemen. De oproeping van reservisten ovex-schrijdt niet de reeds ge- ruimen tijd geleden vastgestelde grens tot opleiding van reservisten binnen het be stek der reorganisatie van het leger. Op de rij af zijn thans in de maanden April, Mei en Juni een derde deel van de reservisten die opgeleid moeten worden, opgeroepen. In het communiqué wox*dt de bevolking teixslotte opgeroepen, aan der gelijke geruchten geen geloof te hechten. dacht komt dat nou uit de lucht vallen?" Ongelukkigei-wfls had hij de bespanning beschadigd, en was de starthaak gebroken, zoodat de „Stootkop" verder niet meer mee kon doen. Hierna vlogen eenige leden met het be ginnersmodel de „Mentor". De „Mentor" is echter een mooi-weer-vlieger, en er stond een nogal vinnig windje zoodat zich eenige breuken voordeden. „Daax-na vloog R. Neels met zijn „Kui ken", die ook ongelukkig startte en slechts een vlucht van 15 seconden maakte. Later vloog het „Kuiken" echter nog 90 seconden. Ook het nieuwe lid Weertman maakte met zyn' „Cumulus-kruiser" eenige aardige vluchten. Totaal deden 11 vliegtuigen mede, 5 „Mentor", 2 „W.B. 21", 1 „Kuiken", 1 „Cumulus-kruiser", 1 „Stootkop" en 1 „Cumulus". Daar er ditmaal, zooals reeds aangegeven, voor de „Mentor" teveel wind was, zal de wedstryd Zaterdag a.s. worden overgevlogen. Een mooie sport. Wij wezen er reeds op, dat de model- vliegtixigsport een mooie én leerzame spox-t is, en daarom is het jammer, dat er te Goes niet meer animo voor bestaat. Jon gen van twaalfjaar af kunnen reeds lid van de G.M.C. zyn, wier domicilie is by den heer Corstanje, Lange vorststraat 10. Serieuze adspirantleden moeten er maar eens gaan kijken. Ieder is welkom in deze gemoedelijke club. En om te beginnen gaan de liefhebbers aZterdagmiddag a.s. maar is in de Poel kijken, waar bij de „Hooge Heul" weer de onderlinge wed stryd zal plaats vinden. EXAMENS VOOR NAVIGATOR AFGELAST. Naar wy vprnemen, zijn de theoretisch- techixische examens voor navigator der 2c klasse en vliegbewijs B, welke 23 Juni a.s. en volgende dagen zouden worden afgeno men, afgelast. Zoodra uitzicht bestaat, dat de examens kunnen worden afgelegd, zal zulks nader worden bericht. NED. HERV. GEMEENTE TE 's-GRAVENHAGE. Nu ook ds. J. J. Poldervaart te Vriezen- veen heeft bedankt voor een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, heeft deze gemeente op vijf beroepen vijf bedankjes ontvangen. Eerst bedankte ds. G. Gerbrandy te .Leeuwarden voor een op hem uitgebracht beroep in de vacature, die ontstond door het overlijden van ds. A. B. te Winkel. Voor een later op hem uitgebracht beroep in de vacature die ontstond door het emeri taat van wijlen-dr. H. Schokking bedankte hij eveneens. De predikanten ds. A. Döns- zelmann te Amersfoort en ds. J. J. Polder vaart te Vriezenveen hebben beiden even eens voor een beroep in de vac.-Schokking bedankt, terwijl ds. J. van Woerden te Middelburg het op hem in de vac. ontstaan door het emeritaat van ds. K. H. E. Gra- vemeyer, die als secretaris van de Alge meene Synode optrad, uitgebracht beroep eveneens niet aannam. Hoewel de Haagsche Herv. gemeente altyd wel eens een teleurstelling onder-vond bij haar beroepingswerk is het in haar geschiedenis toch vrijwel onbekend, dat zij in één vacature drie bedankjes ontving. Gaan wij in de geschiedenis dezer gemeen te terug dan zien wij dat in 1626, 1631' en 1815 in een bepaalde vacature tot twee maal toe een bedankje werd ontvangen. Maar het dex-de schot was in al die geval len toch altijd raak. In 1676 werd in een vacatur-e net als nu in de vac.-Schokking tot driemaal toe een bedankje ontvangen, maar daarna werd het vierde beroep toch met gewenschten uitslag bekroond. De huidige omstandigheden die de pre dikanten minder gemakkelijk uit hun ge meente doen vertrekken dan voorheen, spreken tlxans natuurlijk ook een woordje mee. Twee pauselijke encyclieken herdacht. HERDENKINGSREDE VAN PROF. ROMME. In de concertzaal van Bellevue te Am sterdam is gistermiddag een door het co mité van actie: naar de nieuwe gemeen schap, geoi'ganiseerde feestvergadering ge houden ter herdenking, van de vex-schijning der encycliek Rerum Novarum voor 50 en der encycliek Quadragesimo Anno, voor 10 jaren. Prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van sociale zaken, die de eigenlijke her denkingsrede hield, noemde beide encyclie ken documenten, kostbaar en gewichtig 'voor ons geheele volk, van diepe en door slaggevende beteekenis ook voor ons gansch vaderland. Den wekroep der beide pausen.'Leo XIII en Pius XI in één zin samenvattend', zeide spr.: wees mensch en werk aldus voor uzelf en voor elkaar, naar God het wil. Wy hebben, vrijwel eenparig met de overige wereld, aan de volksgemeenschap niet gegeven wat haar toekwam. De schen ding der menschelijke persoonlijkheid hééft ons overgelaten de massafiguur van den proletariër. Het requisitoir van Paus Leo XIII klinkt den mo'dernen mensch byna onge looflijk in de ooren, doch wy behoeven ixiet over de grenzen te gaan, om de juistheid daarvan te toetsen. Ook in Nederland knaagde het steeds voortwoekerende pau perisme aan het leven van talloos velen en het welzijn onzer samenleving. Vergelijkendex-wijze mag Nedex-land er zich op beroemen, na het verschijnen van „Rex-um Novarum" een sociale wetgeving gecreëerd te hebben, waarin met succes den stryd tegen de sociale uitwassen werd aan gebonden, in welk verband spr. de namen noemde van Aalberse, Talma en- Drukker. Heeft „Rerum Novarum" den strijd aangebonden tegen het pauperisme, „Quadragesimo Anno" roept op ten strijde - tegen het proletariërsbestaan. Aan ons aldus prof. Romme deze gedachten te verwezenlijken in de dagen van onzen tijd. Komende tot de in laatstgenoemde en cycliek bepleitte wenschelijkheid van ver mogensvorming van het volk, wees .spr, op de onmogelijkheid hiertoe, zoolang de arbeid beschouwd werd als „waar", die „verhandeld wordt op een z.g. „Ax-beids- markt". Wil vex'mogensvorming door de massa een feit worden, dan moet met deze oude ovex-tuiging gebroken worden en daar voor in de plaats komen de overtuiging van d waarde van den koninklijken mensch, die boven de rangorde van alle zaken staat. Daardoor rijpt tevens de behoefte aan persoonlijke zelfstandigheid en per- soonlijke vrijheid, want uitdrukkelijk bindt de paus de vei-mogensvonning aan de per soonlijke verantwoordelijkheid van dexx ar beider. „Quadragesimo Anno" wijst zoo ging spr. voort op twee groote middelen tot vex-betering der wereld: hervorming dei- instellingen en verbetering der zeden. Het voox-naamste streven van den staat moet daarbij zyn: den strijd der klassen te doen eindigen en eendrachtige samenwerking der ondernemers en ai'beiders in gezamenlijke bedrijfschappen te bevorderen. Aan deze hervoiming moet echter voor afgaan een algemeene hernieuwing 'in christeltfken geest, anders zyn alle pogingen tevergeefs. De nadruk en uitvoerigheid, waarmede in de encycliek de hervorming der zeden word'; behandeld, moet, aldus prof. Romme, méér tot ons zeggen, dan in feite het geval is. Hier kan ieder zelf handelen; hier drukt de volle verantwoordelijkheid voor de al- of niet tenuitvoerlegging van de encycliek op ieder van ons. BRITSCHE PATROUILLESCHEPEN VERLOREN GEGAAN. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de admiraliteit het verlies bekend ge maakt van de patrouillevaartuigen „Thistle" en „Evesham",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 2