Derde blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 7 Juni 1941 De beurs onder den indruk van de inkomstenbelasting. Maak uw tuin productief. Uit onze couranten van vóór 50 jaar. ONTVOERD Financieel Economisch Overzicht Nog geen definitieve berichten over de staatsleening. De meeste belangstelling is deze week geconcentreerd op de publicatie van de be palingen der nieuwe inkomstenbelasting. Deze is voor de geheele bevolking uit den aard der zaak van beteekenis en daarom willen we ook op deze plaats nog enkele onderdeelen van deze herziene belasting be spreken. Op den voorgrond dient te worden ge steld, dat het van den aanvang af in de be doeling heeft gelegen om te breken met. het oude systeem, volgens hetwelk men in den loop van de tweede helft van het kalender jaar een aanslag ontving, die dan uiterlijk 30 April van het daarop volgende jaar moest worden voldaan uit de loopende in komsten. Om aan het bezwaar tegemoet te komen, die een dergelijke wijze van hef fing met zich bracht, omdat het zwaarte punt van de betalingen was samengetrok ken over een tijdperk van ca. 6 k 7 maan den heeft men het systeem van de z.g. vóórheffingen ingevoerd en wel in den vorm van de bekende loonbelasting. Het zij dan ook ten overvloede nog eens opge merkt, dat de inkomstenbelasting geen ex tra heffing is naast de loonbelasting, doch dat laatstgenoemde in aftrek zal worden gebracht van de aanslagen der I. B. In groote trekken komen de tarieven van de beide belastingen met elkander overeen en tot 12000 toe zijn zij nagenoeg gelijk. Degenen met inkomens tot 4000 toe zul len waarschijnlijk in het geheel geen aan slag van de I. B. ontvangen, behalve in die gevallen, waarin de inkomsten niet uit loon, doch uit andere bronnen afkomstig zijn. Tot die andere bronnen behooren bijv. inkomsten uit kapitaalbezit (effecten, hui zen en andere beleggingen). Wat de inkom* sten uit effecten betreft heeft evenals voor die uit loon en salaris een voorheffing plaats, echter alleen voor de inkomsten uit aandeelen en niet uit coupons. Deze hef fing heet de Dividendbelasting. Hoeveel de ze zal bedragen is niet bekend doch ver moedelijk zal zij 15 beloopen. Zy zal van de uit te betalen dividenden worden afge trokken door de instellingen, die de beta lingen verrichten en zullen door deze aan den fiscus moeten worden afgedragen. De betrokkene zal echter, evenals met de loon belasting het geval is, deze heffing van zijn aanslag in de I. B. mogen aftrekken. Men heeft hier dus niet te doen- met een extra heffing, zoodat de theorie, volgens welke in verband met deze heffing het rendement op aandeelen een dienovereenkomstige in krimping zal ondergaan als onjuist moet worden beschouwd. Bij een vergelijking tusschen de tarieven van de loonbelasting en die van de I. B. zal men ook bij de lagere inkomens toch een verschil opmerken, doch dit is slechts schijnbaar. In de loonbelasting is nl. een vast bedrag van iOO voor aftrek van beroepskosten en andere persoonlijke uit gaven verrekend, hetgeen met de tarieven van de inkomstenbelasting niet het'geval is. Een inkomen vin 600 bg de inkom stenbelasting moet men dus vergelijken met een inkomen van 700 bij de loonbe lasting. Men zal dan zien, dat de heffingen aan elkander gelijk zgn. Voor de hoogere inkomens is er echter een afwijking, daar de progressie bij een hooger inkomen dan 12000 grooter wordt. Er valt nog een ander belangrijk punt met betrekking tot de inkomstenbelasting te vermelden, dat vooral van belang is in verband met de beurs. Tot nu toe waren de z.g. speculatie winsten niet aan inkomsten belasting onderworpen. Voor een leek lijkt het misschien onbillijk, daar dergelijke in komsten gemakkelijk zyn verworven, ter wijl daartegenover inkomsten uit arbeid, als regel met groote inspanning gepaard gaat. Op zich zelf is dit argument natuur lijk volkomen juist. Men moet echter in aanmerking nemen, dat winsten uit specu latie geen normale inkomsten zijn, maar dat zij slechts een waardevermeerdering beteekenen van bezit, dat men heeft gere aliseerd. Dit komt bijv. vooral voor in tijden van sterke conjunctuurverbetering, maar als regel zal de betrokkene, de vrijgekomen middelen opnieuw moeten beleggen en hij zal dan ervaren, dat hy voor fondsen, die hij dan zal willen koopen meer moet beta len dan eenige maanden tevoren. Per saldo is hg dan ook eigenlijk in het geheel niet rijker geworden, terwijl men bovendien nog in aanmerking moet nemen, dat hij straks misschien bij een koersdaling weer verliezen moet lijden. Nu laat de nieuwe inkomstenbelasting wel toe, dat dergelijke verliezen zullen kunnen worden afgetrok ken van event, speculatiewinsten, doch men gaat niet zoover door toe te staan, dat verliezen mogen worden afgetrokken van inkomsten uit andere bronnën. Heeft iemand bijv. een inkomen van 8000 uit salaris of functieen verliest hij in een bepaald jaar 5000 op gerealiseerde fond sen, dan zal hg die 5000 niet van z\jn in komen mogen aftrekken bij zijn opgave voor de I. B. Verdient hg daarentegen meer dan 500 op verkochte effecten (beneden 500 is de winst vrij) dan moet dit bedrag wel by zijn inkomen worden geboekt. Deze bepalingen hebben tot gevolg ge had, dat het publiek min of meer huiverig is geworden om iets ter beurze te onder nemen met de bedoeling om de fondsen na eenigen tijd weer te realiseeren. Ook om ruilingen van bepaalde fondsen in andere, zooals vroeger meermalen voorkwamen, hebben thans bij vookeur niet meer plaats. De beurs moet het dus voornamelijk heb ben van opdrachten, die gegeven worden als langdurige belegging. Ook deze zijn op het oogenblik gering, omdat men de ontwikkeling van het koersverloop voor de naaste toekomst niet als bgster gunstig beschouwt, ook al weer in verband met andere belastingplannen, die op het oogen blik nog hangende zijn en waarvan in de eerste plaats kan worden genoemd de z.g. uitdeelingsbelasting, die voor dividenden bo ven 6 o/o prohibitief zou werken. Wij heb ben hierover vroeger reeds geschreven. Intusschen hebben al deze overwegingen er toe geleid, dat de drang tot het koopen van aandeelen, op gronden, die wij reeds vroeger hebben uiteengezet, nagenoeg is verdwenen en dat de koersen geleidelijk af brokkelen. Zoo daalden Amsterdam Rub ber ca. 10 Scheepvaart Unie 9 H.V. A. 20 In het bijzonder waren Indische fondsen den laatsten tijd gedrukt, waar schijnlijk ook op de overweging, dat de toestand in het Verre Oosten nog niet is opgeklaard en dat de onderhandelingen tusschen Japan en Ned. Indië een weinig vlot verloop hebben. Philips waren ex di vidend (6%) verhandeld en waren indien men het dividend in aanmerking neemt weinig veranderd. Voor Aku's bestond iets meer vraag dan de laatste weken het geval was en de koers gaf per saldo een stijging van ca 5 te zien. Omtrent de leeningsplannen waarover wij reeds eerder hebben bericht, is nog geen definitieve mededeeling gepubliceerd. Zooals men weet spreekt men van een 5-ja- rige leening, uit te geven tegen pari en een rentevoet van 3% Aanvankelijk had men een bedrag van 500 millioen ver wacht, doch thans wordt beweerd, dat het totale bedrag: zelfs 1 milliard zou be dragen, waarvan de eene helft zou zgn be stemd voor particulieren en de andere helft voor N.V.'s. De aflossing van schatkistpa pier, die met de opbrengst van deze leening zou geschieden, zou'intusschen slechts zeer geleidelijk kunnen plaats vinden, daar de schatkistpromessen natuurlijk niet voor den vervaldatum kunnen worden afgelost. Van een eigenlijke consolidatie van vlotten de schuld zou men bij een leening met zulk een korten looptgd feitelijk niet kunnen spreken. Het voordeel is echter, dat men thans ook een beroep zal kunnen doen op Maximumprijzen vastgesteld voor ansjovis. In een op 5 Juni j.l. afgekondigde be schikking worden de maximum-prijzen vastgesteld voor ansjovis, filet en ansjovisproducten, zoowel als pastei. Voor ansjovis, die in kleine hoeveel heden wordt verpakt, z(jn een aantal standaardverpakkingen voorgeschreven. De kleinste hoeveelheid bedraagt 10 stuks in flacons. De winkelier mag daarvoor 0.52 vragen. Keulsche potten, inhoudende 100 stuks, kosten 3.60, blikken van 4 k.g. netto kosten 9.25. Voor alle daartusschen liggende soorten van verpakking zijn de prijzen precies aangegeven. Ansjovis in tuben van 65 gram mag 0.64 kosten, andere vischpastei, waarin ansjovis verwerkt ia, is eveneens in de prijslijst opgenomen. Ansjovis is opgenomen in blikken en potjes van verschillende grootte, los uit gewogen mogen de filets 2 per k.g. kosten. In een afzonderlijke publicatie van den gemachtigde voor de prijzen een volledig overzicht der nieuwe prijzen op genomen. PRIJSREGELING VAN FINTEN. De finten, een vischsoort, die tot de haringachtige behoort, geniet op het oogenblik een veel grootere populariteit dan vroeg'er het geval was. Daar het niet uitgesloten moet worden' geacht, dat deze verhoogde belangstelling voor de fint tot overmatige stijging der prijzen aanleiding kan geven, maakt de gemachtigde voor de prijzen békend, dat met igang van 5 Juni de prijzen voor fin ten en fintproducten geregeld zijn. Voor den visscher, der rooker en den verwerker werden maximum verkoopprij zen vastgesteld, terwijl voor grossiers en detaillisten maximum winstmarges zijn voorgeschreven. Een en ander is gepubliceerd in de Staatscourant van Donderdagavond. ONGEVAL MET DOODELIJK GEVOLG. Donderdagavond is de 27-jarige voet ganger L. J. H. doordat hij onvoorzichtig overstak, aangereden door een auto in de Bilderdökstraat. Het slachtoffer kreeg een hoofdwond en een hersenschudding en is door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij gister ochtend aan zijn verwondingen is overle den. zulke gelden, die uit hoofde van hun oor sprong (bijv. liquidatie van goederenvoor raden) niet meer bestemd zijn voor beleg gingen op langen termen. Ondanks de dalende geldkoersen op kor ten termgn geeft de obligatiemarkt niet den" indruk, dat ook voor deze beleggingen reeds spoedig ï'ekening zal moeten worden gehouden met een lageren rentevoet. In de afgeloopen week bleven de noteeringen zich ongeveer op hetzelfde peil bewegen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 II 96%, 96% 4 Nederland 1941, 97%, 98%, 97i5/i« Lever Bros 116%, 117, 114, 115% Philips 202, 203 ex div., 195%, 196 Kon. Petrol. 232%, 233%, 229%, 230%, 229% Amsterdam Rubber 258%, 260%, 248% H.V.A. 413%, 399. 401, 393 Deli Batavia Mij. 206, 208, 200% Deli Mg. 275, 269 Senembah 216, 205 €€N FRISSCHfi ADSM is de beste introductie in gezel- schap of zakelijk onderhoud. Neem na een borrel of na het rooken é£n klein tabletje. Elke onaangename •-^idem verdwijnt als Origineele zakjes 10 et bij tooverslag. Meialen doosjes 25 ct. Wenken voor den leek. POSTELEIN, TOMATEN, KOMKOMMERS EN AUGURKEN. XV. Eindelijk wordt het weer wat warmer en daardoor is het mogelijk gewassen te zaaien en te planten, die een hoogere tem peratuur voor hun ontwikkeling noodig hebben. Dit 'is o.a. het geval met poste lein. In een bak met bodemwater zaaien we deze gewilde groentensoort al in Maart- April, maar buiten dienen we te wachten tot eind Mei. We zaaien met tusschen- popzen tot half Augustus en beschikken dan tot in September over deze groenten- soort. Postelein heeft behoefte aan een zon nig hoekje en een goed fijn bewerkten en voedzamen bodem. Wanneer de grond te droog mocht zijn, wordt deze vooraf eerst flink begoten. Daarna wordt gezaaid. Het zaad is zeer fyn en moet niet worden ondergewerkt. Men kan het desnoóds even doorharken, maar ook dat is niet bepaald noodig. Wel is het wenschelgk het bed, waarop breedwerpig wordt gezaaid, met den achterkant van een platte schop wat aan te plakken. Daarna dekken we het gezaaide af met een stukje jute of een mat; dit dekmateriaal blijft er op liggen totdat het zaad opkomt. We hebben groene en gele postelein en ook nog een zeer forsch groeiende soort, n.l. breedblad gele reuzen. De groene postelein is wel het sterkste en is dan ook het meest gewild. Tomaten. Ook kunnen we thans buiten uitplanten. In het algemeen worden tomaten onder glas in kassen geteeld, maar bepaalde soor ten kan men ook zeer goed buiten telen. Ze verlangen dan echter een zonnige stand plaats, zoo mogelgk voor een schutting of muur. De benoodigde planten worden on der glas in een bak of kas gezaaid en in een pot opgekweekt. Ze worden met de pot- kluit uitgeplant. Voor een liefhebber is het eenvoudigste om eenige planten van een kweeker te betrekken. Van een 15-tat plan ten kunnen al heel wat vruchten worden geoogst. We geven ze een afstand van 60 c.M. en plaatsen bg iedere plant een flinke stok ter lengte van ongeveer 1,50 M. Hieraan wordt de plant aangebonden, maar vooral niet te stijf, opdat de stengel kan zwellen. Geregeld wordt de band ge controleerd om te voorkomen, dat de sten gel wordt afgesnoerd. De planten worden met één stengel opgekweekt en daarom moet men steeds alle zgscheuten, die zich in de oksels der bladeren aan den hoofd stengel ontwikkelen, tgdig wegnemen. Spoedig zullen zich de bloemtrossen ver- toonen, waaruit straks de mooie glanzend roode vruchten ontstaan. Een tomaten- plan^ beladen met vruchten, is tevens een sieraad voor den tuin. Goede soorten voor den vollen grond zg'n: Market King, Vahle Leader, Deens export en Tuckwood. Komkommers. Komkommers worden eveneens voorna melijk onder glas gekweekt, maar onder gunstige omstandigheden kurtnen ze ook zeer goed buiten worden geteeld. Ze ver langen een zonnige standplaats en een goed bemesten, vochthoudenden grond. We zaaien ze ter plaatse op ongeveer 60 c.M. afstand, waarbij we 3 zaden leg gen, waarvan naderhand de sterkste plant behouden biyft. De andere sngden we weg. Om den groei te bevorderen kunnen we als volgt te werk gaan. We graven een voor ter breedte /an 60 c.M. en ter breed te van 60 c.M. en ter diepte van 40 c.M. Hierin brengen we een laag versche paar- denmest met veel strooisel, waarover een laag humusrijke aarde ter dikte van 30 c.M. wordt gebracht. We krijgen dan eenigszins bodemwarmte, wat de groei zeer ten goede komt. Zoodra de Jonge plan ten 3 goed gevormde bladeren hebben, 28e week 1891 Te Vlissingen is aan de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal door 849 van de 1039 kiezers deelgenomen. In het district Middelburg bedraagt het aantal kiezers 4289. Zg brachten uit 3918 stemmen, waarvan 34 van onwaarde. De volstrekte meerder heid bedroeg alzoo 1943 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Arie Smit (Lib.) 1852, mr. C. Lucasse (A.R.) 1808, rar. C. J. A. Heydenryck (Kath.) 133, W. P. G. Helsdlngen (S.D.) 56, J. H. Snijders 17, dr. J. van der Bekc Callenfels 4, J. J. \Tan Voorst Vader 3, E. P. Schorer 2 en U. A. Huber 2 stemmen, terwgl op eenige personen 1 stem was uitgebracht. Herstemming moet alzoo plaats hebben tusschen de heeren Arie Smit en mr. C. Lucasse. In het district Goes brachten 2892 van de 4045 kiezers hun stem uit. Gekozen werd mr. L. W. C. Keuchenius '(A.R.) met 1561 stemmen. De heer J. H. C. Heyse (Lib.) verkreeg 1173 en mr. B. M. Bahlmann (Kath.) 129 stemmen. In het district Oostburg brachten 2773 van de 3148 kiezers hun stem uit. Gekozen werd mr. P. C. J. Hennequin (Lib.) met 1420 stemmen. De heer N. Glin- derman (A.R.) verkreeg 1046 en mr. L. Stevens (Kath.) 210 stemmen. In het district Zierikzee brachten 2854 van de 3432 kiezers hun stem uit. Gekozen werd de heer J. J. van Kerk- wgk (Lib.) met 1854 stemmen. Mr. D. P. D. Fabius (A.R.) verkreeg 990 stemmen. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Zuidzande cand. H Snel te Utrecht; beroepen te Aagtekerke ds. P. Snoep te Linschoten; bedankt voor Yerseke cand. D. A. Boss van Charante te Rotterdam. Ds. J. J. A. Ploos van Amstel te Reit- sum heft bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. kerk te Middellburg; ds. F. Prins te Wons voor het beroep naar Kou- dekerke (W.). De gemeenteraad van Middelburg heeft bg de behandeling van de polltie-verorde- ning, op voorstel van den heer mr. J. A. van Hoek, met 8 tegen 7 stemmen beslo ten, dat de koffiehuizen daar ter stede nooit behoeven gesloten te worden dan op uitdrukkelijken last van den burgemeester. Tot leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant zijn o.a. benoemd dr. J. C. Bolle te Middel burg, J. F. Marten to Hulst, J. de Visser te Stavenisse, dr. S. J. M. Jansen te Wisse- kerke en de apothekers P. M. dc Ligny te Middelburg, G. A. de Looze te Zierikzee en M. N. Baert te Vlissingen. ELECTRISCHE GASAANSTEKER Galandploin 3 'Den Haag TELEFOON 180826 wordt de stengel ingenepen. Dan ontstaan de zijranken waaraan zoowel vrouwelijke als mannehjke bloemen komen. Van eerst genoemde krijgen we de vruchten. Goede soorten voor den vollen grond zgn: Lange gele tros, gewone lange groene en Japansche groene klimkomkommer. Laatstgenoemde telen we aan rgs of stok ken ter lengte van 2% k 3 M. Een soortgelgk gewas is de augurk. Ook deze zaaien we thans ter plaatse, ongeveer op denzelfden afstand. Bg de augurk wor den de stengels ingenepen boven het 5o of 6e blad. G. DOOR P. MATTREUS. 26) Onder de firmanten, met wie hij in aan raking was gekomen, bevond zich ook Joram B. Tiggel. Mr. Skinner had hem op zekeren dag aangeboden, voor een zeer belangrijk bedrag in zgn zaak deel te nemen. Mister Tiggel had het aanbod afge wezen. Hg had geen compagnon en geen geld noodig. Eenige weken later had mister Skinner, die toenmaals een vaak geziene gast in Flymore Park was, een tweede aanbie ding van stapel laten loopen. Een aan bieding van veel grooteren omvang. Dit maal ging het niet om een deel van zgn vermogen, maar om zgn gansche ver mogen. En niet alleen om zijn gansche vermogen, maar ook om zgn hart. En ditmaal had miss Tiggel het aaii- bod van de hand gewezen. In dit eene geval tenminste had mister Skinner niet van een slechten smaak blijk gegeven. Maar zijn betrekkingen met broeder en zuster Tiggel waren sindsdien wat ver koeld. De vroegere hartelijkheid, die hij in het bijzonder zoo graag aan den dag had gelegd, was verdwenen. Des te verbaasder was hij, toen op het midden van den dag, waarop ver van zgn woning de „Zeespin" haar levende en doode vracht opnam, de telefoon op zijn schrijftafel zoemde en zijn bediende hem meldde, dat mister Tiggel hem wenschte te spreken. „Mister Tiggel vroeg hy, een wei nig buiten adem. „O, jalaat hem maar binnenkomen." Hij sprong op, toen de deur geopend werd. Hij was een kleine dikke man met een kaal hoofd en ronde brilleglazen met een hoornen rand. Met uitgestrekte armen ging hij naar zijn bezoeker toe. De ge zichtsuitdrukking van mister - Tiggel noopte hem echter, zyn armen weer te laten zinken en zich met een eenvoudigen handdruk tevreden te stellen. „Het doet me genoegen!" riep hij uit. „Ik ben werkelijk heel biy'. We hebben elkaar in zoo lang niet gezien, dat ik al hmHij raakte plotseling met zyn zin in de war, verloor den draad van wat hij zeggen wide en bleef steken. „Mag ik vragen, hoe het met miss Edna gaat?" voegde hij er met een diepe ademhaling aan toe. „Ik hoop van goed", zei mister Tiggel. „Uu hoopt?" Het gezicht van mister Skinner drukte verbazing uit. Ja, nog meer dan dat. De oogen achter zijn bxllleglazen deden ver moeden, dat hij van het heele geval niets begreep. „Ik hoop het", herhaalde mister Tiggel. „Ik heb mgn zuster sedert twee dagen niet gezien." „Is ze op reis?" vroeg mister Skinner. „Op reis? Misschien zou men dat zoo kunnen noemen", zei mister Tiggel, ter- wyi hij zijn schouders ophaalde. Mister Skinner keek hem met volkomen radeloosheid aan. H\j wist met deze duis- tere uitdrükkingen blijkbaar niets te be ginnen. Hij bewoog zyn lippen, maar kon geen woord uitbrengen. Er ontstond een pijnlijke pauze. „Ik ben gekomen", zeimister Tiggel eindelijk, „om u een zeer bepaalde vraag te stellen." „O, zeker, gaat uw gang", zei mister Skinner haastig, terwijl hg een stoel voor zijn gast naderby trok. „Ik sta geheel tot uw beschikking." Mister Tiggel nam plaats, strekte zgn hand uit en duidde met zijn wijsvinger schuin naar beneden. „Daar", zei hij, „voor de deur staat uw auto. Een zwarte cabriolet. Hij is van boven tot onder met stof bedekt. Mag ik u eens vragen: Hebt u den wagen voor een langeren rit gebruikt? Vannacht?" Mister Skinner zag er nog veel radeloo- zer uit dan tevoren. „Ikik begrgp heelemaal niet begon hij stamelend. „Het is zoo merk waardig, dat u „U zoudt me zeer verplichten", onder brak mr. Tiggel hem rustig, „wanneer u mijn directe vraag zonder omwegen zoudt willen beantwoorden." Mister Skinner staarde hem een oogen blik met open mond aan. Daarop schudde hij in diepe verwondering het hoofd, trok zgn schouders op en liet ze weer toe gevend zakken. „Zeker", zei hg. „Zeker, ik wil u graag op uw vraag antwoorden. U heeft vol komen gelgk: de wagen is vannacht voor een langen rit gebruikt geweest." „Aha!" zei mister Tiggel met de stem van een triumphator. „Ja maar niet door mg", zei mister Skinner. „Ooooo Nu vertoonde het gezicht van mister Tiggel eenige verwarring. „De zaak is heel eenvoudig deze", ging mister Skinner voort, „dat ik in dat ge val het dagelijksche lot deel van vele mensehen in New York." De uitdrukking van het gezicht van mister Tiggel toonde aan, dat hij er hee- lemaaf 'niets van begreep. „Gisteravond," zei mister Skinner, „had mgn chauffeur opdracht, met den wagen om zeven uur voor te komen en dan naar huis te gaan. Ik wilde naar de opera en daarna nog een bezoek brengen. Toen ik ik had me een beetje verlaat qp straat kwam, was de wagen er niet. Daar' ik geen enkele boodschap van mgn chauffeur gekregen had, nam ik aan, dat hg" onderweg een klein mankement had gekregen, cn ik bekommerde mg er niet verder om. Ik ging met een taxi naar de opera. Toen ik tegen één uur 's nachts terugkwam, ging ik zonder iets te ver moeden, naar bed. Vanmorgen nu stond de auto van boven tot onder met stof bedekt voor mijn deur, en mijn chauf feur bezweert bg hoog en laag, dat hy hem gisteravond, geheel overeenkom stig de opdracht, voor de deur heeft ge reden. De auto is dus blijkbaar voor mijn deur weg gestolen en vanmorgen weer voor mijn deur neergezet. U zegt zelf, dat er de sporen van een langen rit op te zien zyn." Mister Skinner zweeg". Ook mister Tiggel zweeg. Tenminste voor een korten tijd. Daarop vermande hg zich tot een volgende vraag. „En hebt u hem tot nu toe daar bene den laten staan? In denzelfden toestand, waarin u hem gevonden hebt? Hebt u geen opdracht gegeven, hem te was- schen?" Een licht hoofdschudden was het ant woord. „Dat is verwonderlijk! Zoo als hg er nu uitziet, zult u hem bezwaarlgk kunnen ge bruiken. „Ik heb mijn chauffeur naar de politie gestuurd", zei mister Skinner: „Ik zal wachten, totdat iemand van de politie den wagen gezien heeft. Men kan nooit weten, voor welke doeleinden de wagen mis bruikt is." De stem van mister Skinner klonk zeor zacht. Ook zgn oogen drukten niets dan vriendelijkheid uit. Mister Tiggel stond met een rood hoofd op. Zijn vertrek viel belangrijk minder effectvol uit dan zijn binnenkomst. Hg mompelde haastig en onduidelgk eenige woorden van verontschuldiging, drukte mister Skinner de hand en was reeds de kamer uit. Bulten, op straat, botste hg bijna tegen een reusachtlgen politieman op, die teza men met den chauffeur van mister Skin ner de zwarte cabriolet onderzocht. „Een zwarte wagen? Wordt in geen po litiebericht genoemd", hoorde hg den poli tieman zeggen. Daarop zat hg naast Gill in zgn eigen auto en reed weg. Hg sprak eerst, toen ze eenige huizen blokken achter zich hadden. „O, verduiveld!" zei hy uit den grond van zgn hart. „Wat heb ik me daar ge blameerd. Verduiveld nog toe!' En toen vertelde hg Gill afwisselend bedeesd en verbitterd den gang van hét gesprek. „V< ben van het begin af aan hard van stapel geloopen", verklaarde hy tenslotte „Ut heb gedaan, alsof ik overtuigd was van zijn r-:huld. En ik was h'.niet eens. Ik wilde alleen maar bluffen. En hij? Hij heeft me de gewenschte verklaring ge geven zoo beleefdo, zoo beleefd! Ik voelde me in een ellendig parket." Mister Tiggel rilde bg de herinnering aan de zachte stem en de vriendeiyke oogen. „O, verduiveld!" zei hij nog eens uit den grond van zijn hart. Daarop verzonk hg in dof gepeins. Gill reed zwijgend verder. Eerst na geruimen tyd schraapte hg zgn keel, keek voorzichtig opzij en zeide: „Mag ik u een vraag stellen?" Mister Tiggel werd uit zyn overpeinzin gen gewekt. „Ja? Wat is er?" „Heeft mister Skinner niet een landhuis bg Great Kills? Ik geloof, dat ik er u eens heb heengebracht." „Ja, dat ia zoo", zei mister Tiggel. „Maar wat zegt dat. Heel veel menschen hebben ginds landhuizen. En als de auto toch was gestolen? Als hg toch buiten zgn weten klaarblgkeiyic is weggenomen en den volgenden morgen er weer is neer gezet? Nee zoo vast als een huis! Zoo vast als een huis!" Mister Tiggel illustreerde zgn laatste woorden met een passende handbeweging en keek moédeloos voor zich heen. Gill zweeg. Eerst na een tijdje gleed een toevallige blik van mister Tiggel langs het gezicht van zgn chauffeur. „Nou? Wat is er aan do hand, Gill?" vroeg hij. „Wat heb Je?" „Ik? Niets, mynheer", zei Gill. „Hoele- maal niets." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 9