De Raad van de nieuwe gemeente Kortgene voor het eerst bijeen. Verduisteren: 41 UIT DE PROVINCIE Afloop verkoopingen. Kerk- en Schoolnieuws Amsterdam van 1! van 40 en Amsterdam nu. De heeren Verburg (Kolijnsplaat) en Salomé (Kortgene) tot wethouders benoemd. Van Zaterdagavond 21.58 tot Zondagochtend 5.19 Van Zondagavond 21.59 tot Maandagochtend 5.19 De maan gaat Zondag te 4.55 uur onder en komt te 20.32 op. Maandag gaat de maan te 5.41 uur onder en komt te 21.42 uur op (V.M.). Algemeene bond van paardenhandelaren in Zeeland. In een dezer dagen te Amsterdam ge houden vergadering van *3en Algemeenen Bond van Paardenhandelaren in Neder land (Albopa) vond de overdracht van de leiding van den bond aan het nieuw saam- gestelde bestuur plaats. Dit bestuur be staat thans uit 11 vertrouwensmannen, gekozen uit de 11 provincial: besturen. De heer P. Dekker Fzn. te Axel werd tot voor zitter aangewezen. Walcheren WIE VERMIST EEN FOXHOND? MELISKERKE. Komen aanloopen een foxhond, kleur wit met bruine teekens, reu. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. Zuid-Beveland VOORSTELLEN RAADSVERGADERING. KAPELLE. Zooals reeds gemeld zal de Raad dezer gemeente Donderdag 12 Juni a.s. des middags te twee uur bijeenkomen. Naast de reeds gemelde punten vermeldt de agenda o.a. nog verzoek om ontslag van den heer J. van Nieuwenhuize, als hoofd der openbare lagere school te Schore ver zoek van de Slagersvereeniging De Beve- landen en sluiting van de vleeschwinkels te bepalen voor den Dinsdagmiddag na 13 uur; voorstel van B. en W. om den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw voor schotten te verzoeken op grond va/i de hy potheekregeling 1940 voorstel van B. en W. om het gehuwde gemeentepersoneel een tijdelijke toelage te verleenen van 6 pet, in zoover hun jaarwedde 1900 niet te boven gaat voorstel tot aanstelling van een twee den ambtenaar ter secretarie voorstel om den op wachtgeld gestelden arbeider der gemeente Schore tot vasten arbeider der gemeente Kapelle te benoemen. f Neemt een wys besluit, Kiest Goessche Midza-zaken uit De Goessche Midza geeft U winsten naar alle kant. Eerstvolgende buslichting Maandag 9 Juni namiddag 4 uur. ZUID-NOORD-BEVELAND Zeeuwsch-Vlaanderen DURE HAM EN VREEMDSOORTIGE BROODBELEGGING. A.' wel, eet gij noe oe geld op in plekke van oe espe (Historisch.) Ergens op een hofstee in W. Z. Vlaan deren hingen eenige hammen aan spijkers aan de balken te drogen, om deze koste lijke voeding later zorgvuldig in de spek- kist op te bergen. Op zekeren dag kwam er bezoek van iemand, die, verlekkerd op dergelijke dingen, afkomstig van een goed gemesten krulstaart, hier en daar eens informeerde, of er soms iets van zijn gading te bekomen was. Hier ook echter wilde dit aanvankelijk niet gelukken, want noch de man noch de vrouw wilden iets van dit heerlijk bezit omruilen voor geld. Vooral de vrouw verzette zich daar zeer tegen. De kooplustige begon echter met een flink bod te doen, doch tevergeefs. Het genot daar zooveel heerlijks te zien hangen, deed hem watertanden. Het werd hem een Tantaluskwelling en hij verhoog de maar steeds zijn bod, dat eindelijk zóó hoog werd, dat de heer des huizes be zweek en de ham afstond voor een zeer groot bedrag, dat de kooper blij op tafel neertelde, nog steeds fel tegen den zin der vrouw. Kort daarop moest de man naar het land om daar eenig werk uit te voeren. Hij nam brood mede, dat moeder de vrouw voor hem had klaar gemaakt en ingepakt. Toen hij na eenigen tijd honger kreeg en zijn brood wilde nuttigen, bemerkte hij tot zijn niet geringe verbazing dat op een der boterhammen een bankbiljet lag. De man kon maar niet begrijpen, hoe zijn vrouw zoo iets had kunnen doen. Zoo dra hij dan ook thuis kwam, vertelde hij haar wat hij op zijn brood gevonden had en vroeg haar hoe zij toch zoo iets had kunnen doen. Waarop het afdoende bescheid: ,,A' wel, eet gij noe oe geld op in plekke van oe espe!" DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE TERNEUZEN. Het nieuwe gebouw in gebruik genomen. Donderdag heeft onder groote belangstel ling, ook van de zijde van autoriteiten de opening plaats gehad van het nieuwe ge bouw der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. Namens den secretaris-generaal van het departement van Handel en Nijverheid was aanwezig dr. Groeneveld Meyer en voorts de heer Van der Kooij, hoofd van de afd. nijverheid van dat departement, de heer Foekens van het bureau financieele zaken der afdeeling middenstand van genoemd departement. Aanwezig was het voltallig gemeentebestuur, terwijl de^heer Stofko- per, voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel te Middel burg, die Kamer vertegenwoordigde. Na een welkomstwoord door den voor zitter der Kamer, de heer Van Rompu, heeft de voorzitter der bouwcommissie, de heer G. F. P. van der Pijl, het nieuwe ge bouw overgedragen aan de Kamer. De heer Van Rompu gaf vervolgens een historisch overzicht, waaiin hg zijn dank uitsprak jegens de leden der Kamer, die het bureau hadden gemachtigd, tot den bouw over te gaan. Hij dankte de leden van de bouwcommissie voor hun werk, den architect, den heer Henning en den aanne mer, den heer Voet te Kloosterzande, voor het werk, dat zij tot stand hebben ge bracht. Dr. Groeneveld Meyer heeft in zijn toe spraak gewezen op de beteekenis, welke de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen. heeft. Spr. bracht in herinne ring, dat de voorzitter der Kamer reeds in 1892 bjj de stichting ervan zitting had in het bestuur, om vervolgens te memoreeren, hoe de groote beteekenis welke voor Zeeuwsch-Vlaanderen was gelegen in de aanwezigheid van de plaatselijke Kamers van Koophandel, uit de samensmelting waarvan de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaan deren kon ontstaan. Spr. verklaarde ver volgens het gebouw voor geopend. Het woord werd nog gevoerd door den burgemeester van Terneuzen, mr. Teilegen, den heer Stofkoper, namens de Middel- burgsche Kamer en door den aannemer. Des middags vereenigden de genoodig- den zich aan een maaltijd, waarbij de voorzitter der bouwcommissie den verte genwoordiger aan den secretaris-generaal een album overhandigde, waarin de foto's van het werk waren verzameld. Tot slot werd een film vertoond van do voorbereiding, de voortzetting en de vol tooiing van den bouw. AANBESTEDING. BRESKENS. Vrijdag heeft de cal. wa terschap Oud- en Jong Breskens aanbe steed, het onderhoudswerk van "de zeewe-, ring van de waterkeering. Ingeschreven hadden Th. Cambier, Breskens voor 47.360; P. J. van de Sande, Breskens voor 48.500 I. la Gasse, Koudekerke voor 49.800 P. Comelis, Hoofdplaat voor 51.800; P. Molet, Hoofd plaat vopr 53.160 J. van 't Hoff, Hoek voor 54.800. DE NIEUWE RAAD VAN AARDENBURG. AARDENBURG. Donderdag a.s. dés na middags 2.30 uur, komt de nieuwe raad der gemeente Aardenburg voor de eerste maal in openbare zitting bijeen ter afwer king van de volgende agenda a. beëedi- ging van de raadsleden b. benoeming van wethoudersc. beëediging van den ge meentesecretaris en idem van den ge meente-ontvanger d. goedkeuring notu len. Zooals reeds eerder gemeld werd, bestaat de nieuwe raad uit 6 leden van den vroe- geren raad van Aardenburg, 3 uit Eede en 2 uit Sint Kruis. LOOP DER BEVOLKING. OOSTBURG. In de maand Mei hebben zich hier gevestigd A. I. M. Hamerlinck, zonder beroep, van AardenburgC. de Snoo, controleur, van Terneuzen, West- straat 36 L. M. de Milliano, zonder be roep van Ginneken en Bavel C. J. Hop staken, religieuse, van Roosendaal en Nis pen P. J. Boekhout, landbouwersknecht, van Groede, V 4 A. Dekker, zonder beroep, van Schoondgke, Kerkstraat 13 P. A. Rodts, bankbediende, van Schoon dgke Sa. Ja. Ocké, dienstbode, van Cadzand V 15. W. J. Risseeuw, bakkers knecht, uit Groede, Nieuwstr. 16. J. G. Dorpmans, kommies I. en A., uit Vlagt- weddè. P. Bodewitz, gehuwd met J. G. Dorpmans, zonder beroep, uit Onstwedde, Langestr. 33. N. Rienks, gehuwd met G. J. M. Karreman. zonder beroep uit Rot terdam, Noordwal 15. R. Vunderink, zon der beroep, uit Eist. M. J. de Jong, dienst bode, uit Aardenburg. Vertrokken: A. P. van Hoeve, dienstbode, naar Anna Paulowna. J. H. Wisselink, smid, naar Wolphaartsdijk. Th. Hüigen, controleur C. C. C. D., naar IJzen— dijke. C. van der Hooft, controleur C.C.C. D., naar Terneuzen. A. LBots, controleur C.C.C.D^ naar IJzendijke. W. L. A. Juten, surn. b. d. belastingen, naar Den Haag. A. Scheffers, controleur C.C.C.D., naar IJzendijke; F. Hossen, opzichter Water leiding Mg., naar Terneuzen; X. C. van Gorsel, ambt. Arbeidsbeurs, haai! Yerseke. M. M. V. de Rooij, dienstbode, naar Cadzand. C. ,C. du Mez, zonder beroep, naar Groede. M. E. Temmerman, landarbeider, naar Aarden- burg. A. M. Wage, dienstbode, naar Den Haag. L. A. van Dalsum, zonder beroep, naar Leiden. O.- EN W.-SOUBURG. Notaris R. Bat ten heeft Vrijdag in het café Dorpszicht publiek verkochtEen huis met erf en tuin aan den N. Vliss. weg 81 te O.- en W.-Souburg, groot ongev. 1 a. 30 c.a. Koo per de heer A. Luitwieler te Vlissingen voor 2540. Een huis met erf en tuin naast het vorig perceel no. 79, groot ongev. 1 a. 30 c.a., aan denzelfde voor 2990. Een Meed gevloerd. Een mooi zwaar Wilton karpet of een zuiver wollen Hpltap. Wtf hebben een ruime keus, voor elke beurs en voor iedere smaak. Wij helpen U aan nieuwe ideeën voor het inrichten van Uw huis. De Zeeuwsche productieslag. „GUNSTIG BERICHT". Het vermelden van vooruitzichten op land- en tuinbouwgebied heeft altijd een gevaarlijken kant. Meermalen worden pes simistische verwachtingen door de oogst- resultaten voor een deel, soms zelfs een groot deel, gelogenstraft, en nog vaker worden optimistische verwachtingen uit eindelijk niet beantwoord. Er ligt, tusschen zaad of bloesem en vrucht, een lange weg en op dien weg spelen de weeromstandig heden, infecties, schadelijke insecten, enz. een groote rol. Heden staat de oogst er gunstig voor, morgen slaat een hagelbui de gewassen neer en is de oogst vernie tigd. En zoo blijven vooruitzichten niet meer dan verwachtingen en zal de boer of tuinder den dag nooit prijzen voor het avond is. Maar dit jaar waren er op land- en tuinbouwgebied factoren, die voorgaande jaren niet golden, en waardoor velen op land- en tuinbouwgebied aanvankelijk wat somber gestemd waren. Dat warende vordering der paarden en auto's, de schaarschte aan benzine, olie, enkele kunstmeststoffen en bestrijdingsmiddelen. En daar kwam later dan de aanhoudende koude en het gebrek aan regen nog bij. En hoe is de toestand thans, nu de mees te voorbereidende werkzaamheden achter den rug zijn, het warmer geworden is en het flink geregend heeft Wij wonnen daartoe eenige inlichtingen in bij ir. Dorst, voedselcommissaris, ir. Bosma, tuinbouwconsulent en ir, Droogendrjk, landbouWconsulent, en kwamen tot de conclusie, dat de Verwachtingen thans gunstig genoemd mogen worden. De werkzaamheden op land- en tuin bouwgebied zijn misschien wat moeizamer maar verder toch vrij vlot verloopen. „De boer heeft zich weten te redden", zooals ir. Dorst ons zeide, „de boer weet zich altijd' te redden", wat wel een groot com pliment voor den boer is Wat de koude betreft, die heeft den groei zeker drie a vier weken verlaat, maar door die koude werd ook het gebrek aan regen niet dreigden en intusschen hehi ben regen zoowel als warmte weer een deel van dien .achterstand ingehaald. Blijft het weder verder gunstig, dan zal er uiteindelijk mogelijk geen achterstand "meer zijn of die slechts een week bedragen, wat dus van weinig beteekenis is. Met de nog voorradige stikstof heeft men zich grootendeels weten te redden en er verder met zijn zaaïplan rekening mede gehouden, door bijv. meer erwten en boonen te zaaien, waardoor dan de 'stikstof elders benut kon worden. De fruitkweekers heb ben hun eerste besproeiingen kunnen doen, maar thans zijn sommigen aan „het einde van hun latijn". Mogelijk komt er nog wat uit België, maar daarbij schijnen de vervoersmogelijkheden een rol te spe len. Wat den landbouw betreft is er wat schade door de thrips, is er wat vlas om geploegd moeten worden, waarvoor men bijv. boonen gezaaid heeft, maar die schade aan den vlasoogst is toch niet zoo, dat over het geheel van een „mislukking" of zelfs van aanzienlijke schade gewaagd moet worden. En verder zijn de vooruitzichten voor de landbouwproducten gunstig te noemen. Appels, peren, pruimen, kersen, staan er goed tot zeer goed voor. De stand van kruisbessen en zwarte bessen is minder te noemen, maar die van de roode bessen is weer vrij goed. De vroeger aardbeien hebben veel geleden van de koude, maar de late aardbeien beloven een goede oogst. Om van de frambozen is te voorspellen, is het nog te vroeg, maar tot heden is er geen reden om te verwachten, dat deze niet goed zullen worden. Zoo zijn er, over het geheel genomen, slechts enkele gewassen, als vlas, kruis bessen, zwarte bessen en vroege aard beien, die tot heden eenige tegenvallers gaven, maar verder zijn de vooruitzichten en dit betreft dan wel de belangrijkste producten op land- en tuinbouwgebied, gunstig te noemen. En dit „gunstig bericht" zal ditmaal met meer waardeering vernomen worden, dan in de voorgaande jaren, nu de consument met zooveel meer belangstelling de oogst afwacht, dan vroeger het geval was, en de producent geen kans heeft, dat zijn goede oogst op de mestvaalt terecht zal komen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Kattendijke C. E. van Voorthuysen, voorganger Evangelisa tie te Dokkum. Bedankt voor Kamperland ds. S. van Sinderen te Uoogmade. KORTGENE. Donderdagavond verga derde de Raad dezer gemeente onder lei ding van burgemeester A. A. Schuit. Het was de eerste vergadering die na de samen voeging van Kortgene, Colijnsplaat en Kats ten gemeentehuize alhier werd gehou den. Daarom dro.eg deze vergadering een eenigzins plechtig karakter. De tafel met het groene laken was vergroot, en in- plaats van 7 leden van den raad waren er nu 11 heeren tegenwoordig. De heeren Iz. Boot, P. Verburg en G. Heijboer, die vroe ger deel uitmaakten van den Raad van 't voormalige Kortgene, waren niet meer aanwezig, daar hun raadslidschap door de samenvoeging vervallen is. Aanwezig waren nu de heeren: Z. C. Salomé Sr., Th. Wolse, J. L. Versprille en Iz. v. Maldegem uit Kortgene; J. F. Dees, A. Hartog, Anth. Verburg, L. M. Vink en P. Janse uit Colijnsplaat; M. W. van Arent- hals en F. Klaasse uit Kats. De voorzitter spreekt. De VOORZ. riep het welkom toe tot deze heeren. Den laatsten tijd is er te Colijnsplaat zoowel als te Kats aldus spr., verschillende malen vergaderd, doch dit is de eerste keer dat alle heeren te Kort gene bijeen komen. Vreemd ben ik voor ulieden niet doch er verandert tóch iets. Ongetwijfeld zullen er soms moeilijkheden zijn. Men diene evenwel niet uit het oog te verliezen dat het algemeen belang boven het persoonlijk belang uitgaat. Wij moeten niet vergeten, dat er drie dorpskommen zijn doch slechts één gemeente Kortgene. Wij moeten de zaak en de situatie ruim bekijken. Het raadslidmaatschap is U niet vreemd en ik hoop dat de wijze waarop wij zamen zullen werken een prettige zal zijn. Beëcdi gingen. De raadsleden legden daarna in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De heer Salomé legde de belofte af; de an dere heeren den eed. De VOORZ. wenschte de heeren hiermee geluk en sprak de hoop uit op aller steun en medewerking te kunnen rekenen, dat er op de meest prettige wijze samengewerkt zal worden. Vervolgens legde de heer P. Tazelaar uit Colijnsplaat, die voor de nieuwe gemeente tot secretaris is benoemd de eeden af. De VOORZ. felicteerde den heer Tazelaar met zijn nieuwe loopbaan, de belangen der gemeente zijn bij den heer Tazelaar in goede handen. Spr. kent hem, doordat hij reeds vele jaren met hem heeft samenge werkt. De heer L. D. van Damme uit Kortgene die benoemd is als ontvanger der nieuwe gemeente, werd hierna beëedigd. De jaarwedde van den secretaris en diens pensioensgrondslag werd bepaald op 2600; die van den ontvanger op 1380, Wethoudcrsbenoemlngen. Hierna volgde bespreking om het aantal wethouders op drie te bepalen, (voorstel van B. en W.) Voorloopig wil men evenwel volstaan met twee wethouders. De derde wil men op een volgende vergadering be noemen, daar men eerst de goedkeuring van Ged. Staten zou willen verkrijgen. De heer HARTOG is tegen de benoeming van drie wethouders en wil het aantal op twee bepalen. De heer VERSPRILLE is die meening eveeneens toegedaan. Uit den loop der besprekingen bleek het, dat het niet de bedoeling van B. en W. is, dat, als er een wethouder gekozen wordt, deze niét gekozen wordt voor de plaats waar hij woont. De bedoeling van de benoeming van drie wethouders is om de werkzaamheden over de 3 dorpen beter te verdeelen. De heer VERBURG is voorstander van drie wethouders en wel op iedere plaats een. Voor dagelijksche dingen kan men dan immers altijd bij den wethouder terecht. Het voorstel van B. en W. om het aan tal wethouders op drie te bepalen, doch' voorloopig twee wethouders te benoemen, werd in stemming gebracht en aangeno men met 92 stemmen j tegen de heeren Hartog en Versprille). Hierna werd overgegaan tot benoeming van de wethouders. De heer DEES wensch te wegens gezondheidsredenen niet in aan* merking te komen voor wethouder. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Anth. Verburg te Colijnsplaat 6 stemmen en de heer Z. C. Salomé Sr. te Kortgene 5 stemmen, zoodat bij deze stemming de heer A. Verburg tot wethouder werd be noemd. Deze nam de benoeming aan. Bij de tweede stemming verkreeg de heer Z. C. Salomé Sr. te Korgene 7 stemmen; de heer F. Klaasse te Kats 3 stemmen en de heer M. W. van Arenthals te Kats 1 stem, zoodat ook de heer Salomé tot wet houder werd benoemd. Ook deze nam de benoeming aan. De gekozen wethouders dankten de hee ren voor hun benoeming en hoopten op prettige wijze te mogen samenwerken. De wethouders werden door den VOORZ. gefe liciteerd. De heer SALOMÉ bracht dank aan den heer Wolse uit Kortgene, met wien spr. op de meest aangename wijze heeft samenge werkt in het vroegere college van B. en W. De VOORZ. onderstreepte de woorden van den heer Salomé en bracht den heer Wolse dank voor al hetgeen deze in het belang der vroegere gemeente heeft ver richt. Ook de oud-wethouders uit Colijns plaat en Kats werden door den voorz. har telijk dank gezegd voor hetgeen zij in de afgeloopen jaren in het belang dier ge meenten hebben verricht. Vrienden hebben mij dezer dagen een boek cadeau gedaan: het gedenkboek, dat verleden jaar door het genootschap „Am- stelodamum" ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan is uitgegeven. Het is een kostbaar platenboek, waar ik erg blij mee ben. Op elke bladzij vindt ge twee afbeel dingen: één hoe het Damrak er in 1900 uitzag en één hoe het er thans veertig jaar later uitziet; én hoe het er aan de Kostverlorenvaart in 1900 uitzag en één hoe de Tweede Kostverlorenkade er nu uitziet, die op dezelfde plaats is verrezen. Enz., enz. Een interessant boek, waarmee ik uren lang „zoet" ben geweest. Wat al oude herinneringen worden weer wakker! "'Herinneringen aan vergeten plekjes, aan verdwenen gebouwen, molens, grachten en vaarten. Herinneringen aan een Amster dam, dat zoo oneindig veel gemoedelgker was dan de steeds modernere, zakelijkere hoofdstad van thans. En niet alleen gemoe delijker, maar ook mooier! Wat een sfeer zat er b.v. in dat oude Koningsplein, waaraan thans helaas Ietter- lijk niets meer herinnert. Een wit paard trekt een gezellig paardetrammetje. Op het voorbalcon daarvan staan nette heeren met hooge boorden en bolhoeden. Gas lantaarns van kunstig smeedgzer staan midden op straat. Die wordt nog niet omzoomd door leelijke kleedingmagazijnen en confectie-„paleizen", doch door een heele rij smalle oud-Amsterdamsche hui zen, die aan zoo'n plein een veel beslotener karakter geven. Weg is thans alles Weg is ook het logement „De vier honderd Roe", dat ik op een andere foto weer terugzie: een oud stuk Haarlemmer weg, met gezellige kromme boomen vlak voor den kleinsteedschen koffiehuistuin. „Na slooping is het terrein opgenomen in het Plan-West" staat onder de oude foto en vlak daaronder ziet ge, hoe Plan- West er op die plaats uitziet: eindeloos- lange straten met huizen, huizen, hui zen Huizen, huizen staan ook op de plaats van het Slatuinenpad, dat een andere foto in 'mijn herinnering oproept. Een landelijk weggetje; links hoog gewas, dat moes tuinen omzoomt; rechts scheeve wilgen aan een slootkant en aan de overzij daarvan verre weilanden. Verdwenen is het! Op de pendant-foto aanschouwt ge den toe stand van nu: een ijselijk modern bouwsel staat er van alleen maar glazen deuren en vensters en balcons, het zooveelste nieuw-Amsterdamsche bouwexperiment, dat volkswoning heet. Ja, 't kan niet anders, of 't bekijken van zoo'n boek stemt oude Amsterdam mers ietwat bitter. Kijk daar die koste lijke foto van den ouden Amstelveenschen weg bij de tolgaarderswoning. „De weg is sedert belangrijk verbreed", staat er bij. Ja, ja, en belangrijk bedorven en verlee- lijkt óók! Wat een knusse weg was datv veertig jaar geleden. Boerderijen links en rechts, boomen langs den kant, een bankje waarop een heer en dame uit zitten te rus ten, turend over de weilanden. Hij een stroohoed op, omdat het zomer is. Over de bank heeft hij een zakdoek gelegd, voor hij 'er op is gaan zitten. Zoowaar, ik herinner mij die bank eens klaps weer. Laatst ben ik dien kant weer eens opgegaan: mijn hemel, wat is er aan dien „sedert belangrijk verbreeden" weg met zijn afschuwelijke lintbebouwing in tientallen onderling vloekende stijlen bedorven. En dan de Amstel. De foto's in het boek van Amstelodamum herinneren er nog eens aan, dat nog niet eens zoo heel lang geleden Amsterdam ter hoogte van de Tol straat ophield. Daarna kwam het lande lijke Nieuweramstel, met zijn buitens „Maarhuizen" en „Amstelvliet". Al dat gebied heeft Amsterdam langzamerhand veroverd en straks komt er een generatie, die nog vreemder dan ik tegenover die foto's van weleer zal staan, omdat zij zich dan heelemaal niets meer van dien volmaakt verleden tijd zal herinneren De Amstelik sla het boek van Amstelodamum dicht, maar de herinne ring aan het ffeit, dei vooral hier „bui ten" steeds meer door de stadj is veroverd, brengt mij ngg even op een ander chapi ter, Amsterdam's omgeving. Dat is een chapiter, dat weer eens actueel wordt, nu de zamer is begonnen. En laat ik het maar dadelijk zeggen: wij Amsterdammers zijn wat ..omgeving" betreft, wel heel stief moederlijk bedeeld. In een minimum vjui tijd zijn de Brusselaars in hun prachtige Soniënbosch, de Berlijners hoeven maar even in de ondergrondsche te stappen en ze worden tot heel dicht bij de uitgestrek te bosschen en meren rond de Duitsche hoofdstad gebracht. Arm zijn wij Amster dammers bij hen en anderen vergeleken. En de stadsuitbreiding van de laatste veer tig jaar heeft aan onze armoede eer toe- dan afgedaan. Weg dierbare stadstuintjes, weg landelijke weg naar Amstelveen, weg rustige overkant van het IJ met zijn be roemden Tolhuis-tuin. Wel heel ver moe ten wij in afwachting van de voltooiing en volgroeiing van het E^schplan spo ren, trammen of fietsen, eer wg een stuk natuur aantreffen, groot genoeg om een flink getal Amsterdammers in- zich op te nemen, zonder dat we elkaar al te zeer in den weg loopen, wat we door de week in onze smalle binnenstad al genoeg doen. Een wonderlijk iets komt daarbg. Om dat wij zoo aim aan „omgeving" zijn, zien wij er in al te veel gevallen bij voor baat maar van af om die omgeving op te gaan zoeken. Zeker, op heele warme Zondagen fietsen we met vele honderden naar Zandvoort aan de Zee, maar overi gens blgven we 's Zondags maar al te veel „bij gebrek aan beter" in de stad hangen. Ik geloof, dat geen enkele Euro- peesche hoofdstad zooveel „huismusschen" kent als Amsterdam. We doen niet eens de moeite meer.......

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3