PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 6 Juni 1941 Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie. ONTVOERD Tweede blad Een causerie van Ir. Verhage over den herbouw van Middelburg. In het tijdelijk gemeentehuis te Middel burg la onder voorzitterschap van den heer A. D. F. van der Wart de jaarver gadering gehouden van de Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie. Afwezig waren met kennisgeving de heeren mr. A. Meerkamp van Emden en C. Ouwehand. Aan het door den secretaris, ir. A. Rothuizen uitgebrachte jaarverslag, ont- leenen wij het volgende Aan Ged. Staten werd op 5 aanvragen om ontheffing overeenkomstig artikel 3 der Prov. verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon in Zeeland advies uitgebracht, tegen 10 in 1939, 13 in 1938, 25 in 1937 en 51 in 1936. Tengevolge van den oorlogstoestand is stagnatie ontstaan in het werk van de studiecommissie, gevormd teneinde wijzi ging en uitbreiding der reclameverordening te bestudeeren. Inzake het; bouwplan van een kantoor gebouw voor de Z.V.T.M. in den Perkpolder kon gunstig worden geadviseerd; in dat voor een gebouw voor de Kamer van Koophandel te Terneuzen werden ingrijpen de wijzigingen geadviseerd. Voor een be lastingkantoor aldaar kon, met geringe wijziging, gunstig worden geadviseerd. Met een belangrijke uitbreiding van de timmerfabriek der Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen kon de commissie zich ver eenigen en gunstig advies werd gegeven tot uitvoering van een nieuw verbouwings plan voor het sociëteitsgebouw „Concor dia" te Zierikzee. Uitvoering bleef door de tijdsomstandigheden achterwege. Een reserve propagandafonds werd ge sticht en daarin een bedrag van 1000 gestort. Het plan om de jaarvergadering van de Federatie van Organisaties, werkzaam in het belang van de Schoonheid van Stad en Land op 24 en 25 Mei te Middelburg te houden en daaraan een excursie ter be zichtiging van de duinbebouwing op Wal cheren te verbinden, kon helaas niet door gaan tengevolge van den oorlog, die ook de schoone Zeeuwsche hoofdstad onher stelbaar verwoestte. Aan het oordeel der sub-commissie voor bouwplannen werden in 1940 onderworpen 92 bouwplannen, tegen 226 in 1939, 258 in 1938, 235 in 1936 en 76 in 1936. Het percentage der direct goedgekeurde plan nen was resp. 25, 39, 26.5, 31.5, en 33%. Alleen Vlissirigen bereikte van de stede lijke gemeenten een hooger peil dan in 1939. Een groote achteruitgang in gehalte der bouwplannen te Middelburg wettigt de conclusie, dat opdrachten aldaar in toenemende mate aan minder bevoegden worden verleend. De Commissie kan daar tegen alleen optreden door het aanleggen van strengere maatregelen bij haar be- oordeeling en door in haar adviezen op het overleggen van vakkundig werk aan te dringen. De in het vorige jaarverslag gesigna leerde moeilijkheden, die zich zouden voor doen wanneer werd overgegaan tot het regelmatig uitbrengen van advies en het verleenen van consult over de plattelands bebouwing in de verschillende streken van het gewest, waren dit jaar bij doorvoering van dit stelsel tengevolge van de groote verkeersmoeilijkheden wel onoverkomenlijk geweest. Men is daarmede derhalve niet verder gekomen. Met belangstelling wor den de pogingen van de betreffende in stanties om in meer streken tot regionaal bouwtoezicht te komen gevolgd. Bij den wederopbouw van door oorlogs geweld vernietigde panden is de Commissie niet ingeschakeld. Door den Algemeen Ge machtigde voor den Wederopbouw wordt thans bij de uitkeering van geldelijke te gemoetkomingen aan de getroffenen o.m. ook de voorwaarde gesteld, dat het her bouwplan door een vanwege de architecten- keuzecommissie in het betreffende dis trict erkend architect wordt verzorgd of aan de supervisie van zóódanig vakman wordt onderworpen. De kans op een goede aestlietische verzorging is bg deze rege ling ongetwijfeld groot grooter dan ze bij behandeling door de Commissie, die geen financieele stok kan hanteeren, kan zg'n. Daar in dezen tijd van toenemende ma- teriaalschaarschte het normale nieuwbouw- werk reeds vrijwel tot stilstand is ge DOOR P. MATTHEU8. 25) Geen Seconde later werd de deur van zijn eigen hut opengesmeten en Graddle stormde naar binnen. Met een knal sloeg hü de deur achter zich dicht en keek Jerry aan. Zijn gezicht was rood en zijn oogen glinsterden van woede. Hij sprak geen woord. Hij stak grimmig zijn lippen vooruit, trad dicht op Jerry toe en begon zijn zakken te doorzoeken. Jerry liet hem rustig zijn gang gaan. Hij gaf zich niet eens de moeite, een verbaasd gezicht te zetten. Toen Graddle niets in zijn zakken vond, begon hij de hut te doorzoeken. Hij trok het beddegoed van de kooi af, schudde het stuk voor stuk voor' zich uit en wierp het op den grond. Niets! Daarop bukte hij zich en keek lang en onderzoekend onder de kooi. Ook niets. Daar de schroevendraaier vlak onder de planken zat, bemerkte hij hem niet. Zijn gezicht drukte verbazing uit. Hij stond op en keek opmerkzaam de hut rond. Daar hij geen plaats meer vond, waar iets verborgen kon worden, begon hij kwaad te brommen en onderzocht hij de patrijspoort. Het raampje was stevig gesloten. Graddle wierp Jerry en schuinschen blik toe, draalde een oogenblik en snelde ten slotte de hut uit, de deur krachtig achter zich dicht werpend. Jerry verroerde zich niet. Hg bleef on bewegelijk bij de patrijspoort staan en wachtte af. Hij had de tactiek van Graddle heel goed doorzien. Nauwelijks vijf minuten later sprong de deur plotseling open, zonder dat tevoren het geringste geluid te hoo- komen en voorshands geen uiizlcht op ver betering bestaat, valt een verdere vermin dering van het beoordeelingswerk te ver wachten. Na het uitbrengen van het jaarverslag werden dit en ook de rekening 1940 met een batig saldo van 1258.93 en de begrooting 1941 goedgekeurd. Na eenige discussie besloot de ver gadering de wijziging van de reclame verordening verder voor te bereiden. De gelden van het propagandafonds zullen worden belegd. De heer v. d. Griendt, directeur van gemeentewerken te Terneuzen, vestigde de aandacht op het veelvuldige roojen van boomen. De voorzitter merkt op, dat alleen rooi- vergunning wordt verleend onder beding dat herplanting zal volgen. Besloten werd de kwestie onder de aan dacht van het Staatsboschbeheer te brengen. DE HERBOUW VAN MIDDELBURG. Na het officieele gedeelte der vergade ring hield de heer ir. P. Verhage, direc teur van de stichting „Herbouw Middel burg", aan wiens supervisie alle bouw plannen worden onderworpen, een causerie over de aesthetische en architectonische waarden bij den opbouw. Spr. zeide, dat de oude traditie bij den herbouw der rfad wordt gehandhaafd, o.a. om den aantrekkelgken en typischen stadsgeest van Middelburg te kunnen be houden. Hoewel de opbouw wordt be- heerscht door de Gothische en meer nog door de Barok, is men niet blind geble ven voor hetgeen men „den geest van dezen tijd" noemt. Men heeft echter opzettelijk geweigerd voor het despotisme van den tijdgeest dermate te bukken, dat de stads geest er onder zou lijden. Men heeft zich tot taak gesteld Middelburg weer tot één geheel te maken, tusschen de onderdeden der stad moet een sterke samenhang, een oprechter samenwerking zijn. Bij de te volgen architectuur zal dit het criteriifrn zijn. Spr. zeide vervolgens, dat de vroegere opbouw van Middelburg 18e eeuwsch is geweest. Dit tijdperk ligt dichter bij ons, is ons daarom ook meer vertrouwd dan het tijdperk, waarin de Gothiek over- heerschte. Typisch voor de 18e eeuwsche stijl zijn de gevels vol groots ramen voor woonhuizen, dit is ook in dezen tijd een voortreffelijk uitgangspunt. Een bezwaar vormen evenwel de te hooge verdiepingen. Bedoelde stijl leidt er ook toe niet zoo dol te zjjn op trapgevels. Bij de beoordeeling der projecten staat de Kroonlijst hooger aangeschreven dan de topgevel en de trapjesgevel. De laatste stamt uit een periode die verder van ons verwijderd is, bovendien heeft hg ondanks parmantigheid, iets kleingeestigs. Bij den herbouw van Middelburg zal men hem weinig aantreffen. In verband met de toe passing van materialen merkt spr. op, dat de Nederlandsche architect allereerst in baksteen denkt, en niet in natuursteen. Spr. zeide groote waarde toe te kennen aan den gepleisterde» en daarna geschil derden gevel. Het beeld van bestaand Middelburg wordt zelfs door deze lichte, vlakke, afwezige gevels gedragen. Hoewel de meeste architecten er weinig voor voe len en eerder geneigd zijn variatie te zoe ken in gele baksteen, zal spr. den ge- pleisterden gevel b\j den herbouw tot zijn recht doen komen. Voorts zal hij het ma ken van stoepen voor huizen en winkels propageeren. Waar het met de ruimte mo gelijk is, moet de stoep gehandhaafd blij ven. Voor den winkelier zal de stoep tevens uitstalplaats kunnen beteekenen. Aanvankelijk stond spr. op het standpunt, dat trottoirs achterwege dienden te blij ven, doen bij nadere overweging kwam hij tot het inzicht, dat dit voor de uitgespro ken winkelstraten (Lange Delft en Lange Burg), niet vol te houden was. Ir. Ver hage kwam vervolgens tot het protest der winkeliers tegen kleine ruiten en zeide dat hij in geen geval bij den bouw het ontkennen va,n het wanbegrip kan toela ten. Het particuliere belang dient onder geschikt te worden gemaakt aan den stadsgeest. Daar die bepaling inzake de afmetingen der winkelruiten voor alle winkeliers geldt, krijgt niemand een voor ren was geweest. Graddle sprong naar binnen met de snelheid van een duiveltje uit een doosje en was zichtbaar onaange naam verrast, toen hg Jerry in alle kalm te bij het raampje zag staan. Hij had be slist verwacht hem druk aan den arbeid met den scuroevendraaier te betrappen. Hij bromde wat voor zich heen en on derzocht de patrijspoort opnieuw. Het raampje was nog steeds stevig dicht. „Lummel!" riep hg kwaad. „Ik krijg je nog wel. Wees daar maar zeker van!" Hij schoof naar bulten en gooide de deur achter zich dicht. En ditmaal hoorde Jerry duidelijk, hoe hij de trap opklom. Dadelijk daarna zag hij hem over het erf loopen. Snel haalde hij den schroevendraaier uit zijn verborgen schuilplaats te voor schijn en sprong naar den wand van miss Edna's hut. Hij klopte. „Miss Tiggel!" riep hij met gedempte stem. „Let u eens even heel goed op. Gaat u eens bij de deur staan en luistert u dan of er iemand aankomt. Dadelijk als u het geringste geluid hoort, kraken of voetstappen of iets anders, klopt u dan dadelijk tegen den wand. Het is van groot belang! Wilt u er op letten?" „Weest u maar gerust", kwam het van den anderen kant. „Ik let wel op. Wat bent u van plan?" „Later!" riep Jerry terug en hij zette zich aan den arbeid. Hij zocht op een onopvallende plaats een reet in den planken wand, waar de verf was afgesprongen. Voorzichtig ver wijdde hij de scheur, terwijl hij den schroe vendraaier er tusschen dreef. Daarop be gon hij hem terwijl hij hem tegelijker tijd als beitel en boor gebruikte in het hout te duwen.'Het hout was hard en de schroevendraaier stomp. Toen ongeveer een uur voorbij was en miss Edna plotse- sprong. Bovendien zal de kleine midden stand er bij gebaat zijn. Bg de voorbereiding van den herbouw hebben wij ons afgevraagd, aldus ging ir. Verhage voort, of er een speciale Middel- burgsche stijl bestónd. Dr. Unger ontkent het bestaan daarvan, doch spr. is het hiermede niet eens. Sommige huizen toch hebben een bepaald karakter, dat men in andere steden niet aantreft. Dit karakter wordt gekenmerkt door groote vrijheid in de verdeeling van ramen. Men onderkent zelfs de neiging om den voorgevel vrg'wel geheel uit deur en ramen te laten be staan. Typisch Middelburgsch is het ook, dat de voordeur overheerscht, en dat de gang een onevenredig deel' van het huis uitmaakt. Na zijn causerie vertoonde ir. Verhage een aantal reeds goedgekeurde ontwer pen van woonhuizen en gevels. Hierop volgde een geanimeerde gedachtenwisse- ling over de opvattingen van ir. Verhage. Daaruit bleek dat vele leden der schoon heidscommissie zijn voorkeur voor ge pleisterde en geschilderde gevels niet deel den. Ook waren enkele leden de opvatting toegedaan, dat men bij den herbouw van Middelburg te veel naar imitatie van het verleden streeft. Ir. Verhage bleek geen bezwaar tegen het woord „imiteeren" te hebben, al achtte hij „interpreteeren" beter op zijn plaats. Het voornaamste voor mij, aldus spr., is dat in den gevel tot uit drukking komt hetgeen achter den gevel geschiedt. Spr. gaf de schoonheidscom missie in overweging z(jn richtlijnen toe te passen bij alles wat in Middelburg bui ten het herbouwplan om gebouwd en ver bouwd zal worden. Hij zeide zeer verheugd te zijn, dat dit reeds is geschied bij den bouw der arbeiderswoningen op 't Zand. De burgemeester van Middelburg zeide de overtuiging te hebben, dat de winke liers een dankbaar gebruik van de stoepen zullen maken om op Donderdagen te èta- leeren. Als het verkeersprobleem is opge lost, is er niets tegen. In antwoord op de vraag hoe het staat met de verbouwing van het pand in de Langeviele, in welke verbouwing de ge meenteraad een ander inzicht had dan B. en W. en de schoonheidscommissie, deelde de burgemeester mede, dat zeer waar schijnlijk bij de verbouwing toch het ad vies van de commissie zal worden gevolgd. Spr. zeide verder nog, dat B. en W.- be sloten hebben te komen tot een bestem mingsplan voor de gemeente. Een-derge lijk plan zal in de toekomst moeilijkheden bij verbouwing van panden voorkomen. De heer v. d. Wart dankte ir. Verhage voor zijn causerie en sloot de bijeenkomst. GUNSTIGE VISSCHERIJ-RESULTATEN. De huidige resultaten der zeevisseherij zijn over het algemeen zeer bevredigend te noemen. De vraag naar visch blijft groot. De visschers maken uitstekende prijzen voor hun zeebanket, dat nog steeds zonder bon verkocht kan worden. De omzet aan den rijksvischafslag te IJmuiden over de afgeloopen maand heeft een bedrag bereikt van bijna 600.000,hetgeen ruim het drievoudige is van de omzet in Mei 1940. Thans wordt de visscherij uitsluitend be oefend door kustvisschersvaartuigeo, die dicht onder de kust blijven visschen. Welis waar zijn de aangevoerde vischsoorten niet groot van stuk, doch daar de kusttreilers, loggers en kotters na enkele dagen vis schen weer aan de markt zijn, is de door snee kwaliteit der aangevoerde visch uit stekend te noemen. TRAGISCH VERDRINKINGSGEVAL. Gisteravond bemerkten voorbijgangers, dat in het Oosterhamrikkanaal te Gronin gen een meisje te water lag. Terstond be gaf zich de 32-jÉtige woonschuitbewoner H. de Jongst te water. Hij wist de drenke linge, de 13-jarige Antje E., te redden. Het meisje had veel water binnen gekregen en werd in het academische ziekenhuis opge nomen. Toen de vader zijn dochter hier bezocht, vroeg hij haar, of zij wist waar haar zusje, de 5-jarige Martje was. Deze was nog niet thuis gekomen. Antje ver telde, dat zij met haar zusje aan het vischjes vangen was en dat Martje daar bij opeens in het water viel. Zij was haar zusje nagesprongen, maar meer wist zij zich niet te herinneren. De vader spoedde zich hierop naar de politie om hulp. Deze ging dreggen en haalde na geruimen tijd het lijkje van Martje onder de woonschuit vandaan. ling klopte, was het gaatje, dat hij ge maakt had, nauwelijks een halven centi meter diep. De schroevendraaier zat onder de kooi en Jerry stond met een verveeld gezicht bij het raampje. Het slijpsel en de stukjes hout, waardoor hij zich bij zijn werk had kunnen verraden, had hij zorgvuldig in zijn hand verzameld en in zijn zak ge stoken. Graddle kwam binnen, liet zijn blikken argwanend door de hut dwalen, bevoelde de patrijspoort en verdween weder. De uit drukking van zijn gezicht wees op storm. Precies, wat Jerry hebben wilde. Daar Kelly intusschen den motor had afgezet, besloot hij. den arbeid voorloopig te staken. Hij bracht er miss Tiggel van op de hoogte, ging in zijn kooi liggen en sliep een paar uurtjes. Tegen twee uur in den namiddag ont waakte hij van het lawaai van de ma chine. De „Zeespin" verliet de werf van mister Poole en voer op haar dooie ge mak de rivier af. Jerry zag door de ge sloten patrijspoort, hoe de oever op eeni- gen afstand langzaam voorbij gleed. Het tempo, dat de heeren Graddle en Kelly volgden, was zoo gering, dat het de vraag scheen, of de boot nog op dezen zelfden dag de Upper Bay bereiken zou. Dat scheen ook niet het onderwerp van him eerzucht te zijn. Bij het aanbreken van de duisternis leg den zij aan bij het bastion van een ver laten vestingwerk en maakten de boot vast. Graddle verscheen opnieuw in de hut van Jerry. Hij mat met de oogen de breedte van het raampje en de breedte van Jerry's schouders. „Nou", zéi hij. „Een schroevendraaier of nietdaar kun je toch niet doorheen. Je zou hoogstens het raampje kunnen NA DE BRITSCHE NEDERLAAG OP KRETA. De Australische en Nieuw-Zeelandsche verliezen. Voor zoover tot dusverre bekend is, hebben de Australische en Nieuw Zeeland- sche regimenten, die op Kreta hebben ge vochten, 64 procent van hun manschappen verloren. BRITSCHE TORPEDOJAGER VERNIETIGD. Uit Berlg'n meldt het D.N.B. De Brit- sche torpedojager „Encounter" is, vol gens inlichtingen van gevangen genomen leden der bemanning, tijdens de lucht- en zeegevechten bg Kreta door Duitsche ge vechtsvliegers tot zinken gebracht. De Britsche admiraliteit, die tot dusverre slechts de vernietiging van drie kruisers en vier torpedojagers in de gevechten bij Kreta heeft toegegeven, heeft het verlies van de „Encounter" alsmede de vernieti ging van een aantal andere kruisers en torpedojagers nog niet bekend gemaakt. DE FRANCTIREURS. Onder het opschrift „De franctireurs op Kreta" schrijft de „Berliner Börsenzei- tung" in een bericht uit Madrid De volgende getuigenis voor den franc- tireursoorlog op Kreta ontleenen wij aan een bericht van de „Daily Mail" van 23 Mei uit Cairo Kretensische ongeregelde strijders, die vaak door hun om haar schoonheid beroemde vrouwen uit de ber gen vergezeld waren, namen deel aan den jacht op de indringers. Messen met twaalf duim lange klingen en pistolen waren hun wapens. De Duitschers moesten dus bjj het landen, zelfs in afgelegen streken, die door de Engelsche troepen niet gecontro leerd werden een tegenstander verwach ten in iederen boer, man of vrouw. Dit bericht van de „Daily Mail" wordt belicht door een oordeel uit zeer bevoeg den mond. Niemand anders n.l. dan de vroegere Grieksche minister van justi tie, Dimitrakakis, die volgens beproefd model van Kreta naar Cairo is gevlucht, zegt over den strijd op het eiland: „Het moreel der bevolking was uitstekend. Burgers van alle lagen der bevolking en van alle leeftijden, van 15 tot 70 jaar, vie len de Duitschers aan met alle hun ter be schikking staande middelen". Deze bekentenis van den franctireurs- oorlog op Kreta belet den Griekschen mi nister echter niet klachten uit te spre ken over de vernielingen, die het Duit sche luchtwapen heeft aangericht in de steden op het eiland. Klaarblijkelijk komt Dimitrakakis niet op de voor de hand lig gende gedachte, dat deze verwoestingen niets anders waren dan het logische gevolg van dat „uitstekend moreel der bevol king", die zich „met alle haar ter beschik king staande middelen" gewg'd heeft aan het afslachten van Duitsche gewonden en aan den franctireursoorlog tegen Duit sche troepenformaties. STAKING BIJ VLIEGTUIGFABRIEK IN AMERIKA. Uit New York meldt het D.N.B. Volgens Associated Press heeft het C.I.O. de 9000 arbeiders der North American vliegtuig fabriek, te Inglewood in Californië, opge roepen tot staking in verband met hun looneischen. De stakingsposten zijn reeds betrokken. Vgftig politieagenten zijn aan gekomen om de orde te handhaven. De di rectie hoopt het bedrijf aan den gang te kunnen houden met hulp van werkwilligen. De correspondent van de New York He rald Tribune verneemt uit industrieele en congreskringen te Washington, dat thans voor het eerst sinds den herfst de vliegtuig productie in de Ver. Staten is gedaald. De hoofdoorzaken hiervan zijn de stakingen in de industrie zelf en in de hulpindustrieën en voorts de schaarschte aan aluminium en andere voor den oorlog belangrijke grond stoffen. Volgens de Associated Press hebben ambtenaren van het bureau voor de bewa pening verklaard, dat met de staking in de vliegtuigfabriek Inglewood het aantal stakers in de bewapeningsindustrie zgn hoogtepunt sinds het begin .van het jaar bereikt heeft. Het aantal stakers in deze industrie bedraagt daarmede 52.800. Sinds het begin van het jaar zijn door stakingen 2.25 millioen werkdagen aan orders voor het ministerie van oorlog verloren gegaan. openmaken en schreeuwen. Maar dat zou ik je niet aanraden. Ik heb een lichten slaap en ik zou je h'm gauw weer tot rust brengen." „Loop naar den duivel!" zei Jerry. Graddle verwijderde zich met een boos- aardigen grijns. Uit het geluid, dat Jerry dadelijk daarop hoorde, maakte hg op, dat hij ten overvloede het trapluik boven gren delde. Een uur later was het schip in diepe rust. Jerry zette zich weer aan den arbeid. Hij boorde en peuterde weer met den schroevendraaier en merkte, dat hg lang zamerhand dieper kwam. Kort na midder nacht hoorde hg plotseling een schurend geluid en de schroevendraaier schoof door den wand. „Hallo!" riep hij zachtjes, met den mond tegen het gat. Een gesmoord geluid was het antwoord. „Miss Tiggel! Komt u eens hier bg den wand. We kunnen elkaar nu buitengewoon goed verstaan. Het duurde niet lang, voordat Edna het begrepen had. Spoedig stond zij aan haar kant tegen den wand, drukte haar oor tegen het gat en luisterde naar Jerry, die haar fluisterend zijn avontuur met Graddle en Kelly vertelde. Hg -verhaalde van zijn ontwaken aan den straatweg van Willistown, van zgn te late alarm in Fly- more Park en de mislukte nachtelijke be vrijdingspoging van mister Tiggel. „En waar is mijn broer nu? Wat is er met hem gebeurd?" vroeg Edna. „Hij is beslist ontkomen", zei Jerry. „Heel beslist. Anders zouden we wel iets van hem hebben gehoord." Ze haalde verlicht adem. „En wat zal er nu gebeuren?" vroeg ze. „Zal hij betalen?" „In geen geval!" fluisterde Jerry. „Dat Roosevelt's aandacht voor het Verre Oosten. Uit New York meldt het D.N.B.Pre sident Roosevelt bewees door zijn bespre king van Woensdag met den oppersten federalen reohter, Murphy, zgn toenemende aandacht voor kwesties van het Verre Oosten, meldt United Press uit Washing ton. Kennelijk is het onderwerp van gesprek geweest de kwestie der Philip- pg'nen. De bespreking werd bijgewoond door Van Kleffens, den zoojuist uit Ne- derlandsch-Indië teruggekeerden minister van buitenlandsche zaken vat de Neder landsche emigrantenregeering in Londen. Dit was de tweede maal binnen een week tijds, dat Murphy een bijzondere confe rentie had met Roosevelt De United Press ziet daarin een bewijs voor de juistheid der geruchten, dat Roosc elt den hoogen commissaris voor de Philippijnen, Syre, wil terugroepen, omdat wrijvingen zijn voorgevallen tusschen hem en de regeering te Manilla. De nieuwe Amerikaansche steunpunten. Uit New York meldt het D.N.B.; De chef van de afdeeling werven van het Amerikaansche ministerie van marine heeft volgens de „New York Times" me degedeeld, dat de voltooiing van de marine- en luchtbases op de door de Ver- eenigde Staten overgenomen Britsche be zittingen waarschijnlijk binnen het jaar geschied zal zgn. Tot dusver is voor dezen bouw overigens pas vijf millioen dollar uitgegeven. Het grootste bedrag is begroot voor de steun punten op het eiland Viegues ten Oosten van Porto Rico, n.l. 42,5 millioen. Aan New Foundland, dat 17 millioen zal kos ten, werken 2500 man. De kosten van het op twee na grootste object, de Bermuda's worden geraamd op 11 millioen dollar. De Britsche arbeiderspartij wenscht „totale overwinning". De „Daily Telegraph" meldt, dat de Labour partij, de Britsche arbeiderspartij, op de zooeven beëindigde jaarvergadering te Londen met 430.000 tegen 19.000 stem men een memorandum aangenomen heeft, dat „een totale overwinning tot noodzake lijke voorwaarden van een rechtvaardigen vrede" proclameert. Naar aanleiding van haar wensch de oorlogsproductie tot een maximum te helpen brengen, hebben de vakvereenigingen zich vrijwillig bereid ver klaard afstand te doen van vele voorwaar den, waarvoor zij in vredestijd fel hebben gestreden. Uitdrukkelijk is men overeen gekomen, dat alle wijzigingen in de ar beidsvoorwaarden slechts bestemd zgn voor den duur van den oorlog met het doel hem te winnen. Op de jaarvergadering is ook het levens middelenprobleem te berde gebracht. Een Labourvertegenwoordigster verklaarde o.m., dat de levensmiddelenkwestie door de regeering verkeerd werd aangepakt. De levensmiddelen worden verdeeld op een wjjze, die aileen den handelaars en niet den verbruikers voordeelen brengt. Het re sultaat is dan ook, dat de geheele kwestie der levensmiddelendistributie geworden is tot een kwestie van levensmiddelensmok- kelarij. DE ENGELSCHE LUCHTDIENST OP BRITSCH INDIË. Uit Genève meldt het A.NJ?.De Engel sche regeering heeft zich gedwongen gezien, voor het luchtpostverkeer naar Britsch- Indië een anderen weg te kiezen. De mi nister van post en telegraaf heeft medege deeld, dat de luchtpost voor Birma, Ceylon, Nederlandsch-Indië, Britsch-Indië, Malaya en Thailand voortaan over de Vereenigde Staten wordt verzonden. Dezelfde weg wordt gevolgd voor de luchtpost naar Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippgnen en Hongkong. Dit beteekent, dat de lucht- route naar Britsch-Indië door de gebeurte nissen in de Middellandsche Zee is afgesne den en dat Engeland geen kans ziet, binnen afzienbaren tijd den rechtstreekschen dienst op Britsch-Indië te herstellen. zou ook volkomen onnoodig zijn. Want morgen om dezen tijd zult u vrg zijn. Daar kunt u vast op rekenen." „Vrij? Hoe wilt u dat dan aanleggen?" Haar stem klonk zeer ongeloovig. „U zult vrij zijn!" zei Jerry. HOOFDSTUK XIV. Mister William Tracy Skinner bewoonde een groote, hoogst luxueus ingerichte eta gewoning in de Drie-en-veertigste Straat. Hij was ongehuwd en de woning was eigenlijk te groot voor een alleenstaand man. Bovendien was ze eenige graden te protserig ingericht. Ze leed aan een over maat van t-.pijten, kostbare schildergen en oud porcelein. Mister Skinner hield er van, tegen zgn bezoekers te beweren, dat hij kunstver zamelaar was. De meeste menschen, die hem bezochten, zagen het geval echter veel eenvoudiger. Zg beweerden, dat hg alleen maar een slechten smaak had. Mister Skinner was een half jaar te voren uit Honoloeloe naar New-York ge komen. Blijkbaar met een zak vol geld en blijkbaar eveneens met de bedoeling, voor dit geld een beleggingsmogelgkheid te vinden. Hjj had met de meest uiteenloopende branches contact gezocht. Er waren vele firma's, die hem en zijn geld met open armen zouden hebben aangenomen. Maar in al die gevallen had mister Skinner na een nader onderzoek vriendelijk be dankt. Andere firma's echter, die hij gaarne zgn geld zou hebben toevertrouwd, hadden van haar kant vriendelijk bedankt. Zoo stond hij eigenlijk nog steeds aan het begin. .(Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5