Heren Zomerstoffen KORATERRY Schouwburg Bioscoop Q Familje' drukwerk n Advertentiën Kwitanties Convocaties Drukkerij VAN DE VELDE KLEDING NAAR MAAT G. KLAVER VANDEVELDE II ii ss if i s: s; ss s; ss r ss ss ss ss ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN De herbouw van Middelburg. KUNST Sport Marktberichten Belasting van commissarisloon. D.V. Maandag 9 Juni a.s. hopen mijn geliefde Ouders KORNELIS KODDE en S KLAZINA DE VISSER, hun 25-Jarige Echtvereentging jj! te herdenken, Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare Dochter PIETERNELLA: Zoutelande, 5 Juni 1941. Zaterdag 7 Juni a.s. hoopt- AUG. MIERAS, in „Huize Avondlicht" zijn B5sten jaardag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard mag blijven is de wensch van zijn Vrienden. Kruiningen, 5 Juni 1941. WaJstraat 58—60; TeL 10 (2 lijnen) Getrouwd WILLY SNETHLAGE en Mr. G. F. C. VAN DEN ENDE. De Heer en Mevrouw VAN DEN ENDE-SNETHLAGE zeggen, me de namens wederzijdsche ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 5 Juni 1941. A. J. BUT en ANNIE BUT—BRASSER zeggen hiermede, ook namens de familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, bij-hun huwelijk op 27 Mei jl. ontvangen. Aan FRITS AUGUST1NUS PETRUS MARIE DE M1LLIANO, wonende te Aardenburg, geboren aldaar op 21 Mei 1923, is door den Kantonrechter te Oostburg handlichting verleend tot het hu ren, met recht van koop, van een, aan de haven van Breskens ge legen, pand, waarin hotel, café en restaurantbedrijf gevestigd is, het koopen van den geheelen inven taris van dat pand, tot dit bedrijf dienende, het uitoefenen van het hotel, café en restaurantbedrijf, alsmede voor den verkoop van sterken drank in het klein. De Griffier bij het Kantongerecht te Oostburg, LAMAN DE VRIES. Nog steeds grote voorraad I Bierkaai 36 (rood) MIDDELBURG geen beter adres dan DRUKKER IJ Walstraat 58-60, Tel. 10 (2 lijnen) Molenwater 99 Telefoon 181 Middelburg Presenteert van Vrijdag 6 Juni tot en met Maandag 9 Juni DUS SLECHTS 4 DAGEN MARIKA RÖKK in de grootsch opgezette en spannende variété-film der Ufa met muziek van PETER KREUDER, „KORA TERRY" behoort tot de grootste succesfilms van den laatsten tijd, daar hij U alles biedteen boeiend verhaal, leuke liedjes, groote shows en pittige speelscènes. U zult verrast zijn door de groote afwisseling, die deze film U geeft. Voor de Pauze 7 PRIMA VERZORGD VOORPROGRAMMA. Aanvang der avondvoorstelling 7.30 uur. Zondag Matinée om 2.30 uur. Plaatsbespreken van 111 u, voor Electro en Schouwburg aan de Cassa Schouwburg. TOEGANG 18 JAAR. iiiiminn miiiiifi llHillIHlIIIMIIIIIIIia Een protest in het „Vakblad voor de bouwbedrijven". In tiet „Vakblad voor de bouwbedrijven" troffen wij de volgende Kroniek aan. De wereld schijnt niet zonder tegenstel lingen te kunnen bestaan. Het jaar, ver- loopen sinds den oorlog, is in de woestijn van de eeuwigheid niet veel meer, mogelijk zelfs minder, dan een korreltje zand, en toch liggen aan weerszijden van dat nie- tigheidje groote tegenstellingen. Vóór dien tijd opponeerde een groot deel van het pu bliek en een groot deel van de architecten tegen het te veel aan glas, dat sommige (van gebrek aan nationaal gevoel beschul digd) architecten in hun bouwwerken toe pasten. En thans is alles zóó omgeslagen en is men zóó behept met vaderlandslie vende architectuur, dat de ruitjes hoe lan ger hoe kleiner worden, zoo zelfs, dat openlijk in de kranten gezegd wordt, dat een categorie van oorlogs-slachtoffers, zij nL die hun bezittingen verloren zagen gaan, hun vrees hebben uitgesproken, dat de ruitjes tè klein zullen worden. Het be richt is nog niet oud, nog slechts eenige dagen, d.w.z. gelukkig nog vóór dat de Btad waarover het gaat, Middelburg, her bouwd is. Gelukkig, want mogelijk zal nu het protest, dat die uitgesproken vrees eigenlijk inhoudt, nog helpen. Men kan er zich over verbazen, dat de zaken zulke onverwachte wendingen ne men kunnen, maar toch is er zonder twij fel ook een oorzaak voor aan te wijzen. In een geleidelijke gang van een ontwikkeling is de aanleiding tot een verandering soms moeilijk na te gaan; wanneer de wegen der geleidelijkheid verlaten worden en alles sprongsgewijs gaat, is het wellicht óók moeilijk, maar in het algemeen zullen de oorzaken van die sprongen op te sporen zijn. Er moet dus ook een verklaring te vinden zrjn voor de „kleineruitjesgolf", die thans over ons land slaat. Werkelijk over ons land, want het is niet alleen Middel burg, dat daaronder te lijden heeft! We treffen op het oogenblik in alle verwoeste steden en dorpen (Rotterdam vermoedelijk uitgezonderd) de zucht naar „pittoreske" architectuur, die zoo sterk is, dat er ar chitecten zyn die verwachten dat Rotter dam zeker niet „mooi" zal worden als die schilderachtigheid ook dafir niet betracht wordt. Ik geloof, dat het geen verkeerde veron derstelling is, dat die zucht voortkomt uit een sentimentaliteit, die we als de tegen hanger moeten zien van de ondraaglijke en wreede slagen, die de oorlog heeft toe gebracht. Het is volkomen menschelijk, dat de indruk, die deze tewegbracht, de zelfde is als dit welke gewekt wordt door een geslagen wonde, en dat die indruk leidt tot medegevoel. Wanneer echter de latere handelingen daardoor beïnvloed, misschien zelfs bepaald worden, ontstaat de sentimentaliteit, en aan die handelingen gaat dan het gezonde verstand ontbreken. Dit-, zien we thans inderdaad eenigermate, misschien zouden we moeten zeggen „in hooge mate", gebeuren. Er is veel schoons verloren gegaan en het is begrijpelijk, dat men dat verlies betreurt. Evenzeer begrij pelijk is het, dat degenen die geroepen zijn tot het herstel, trachten willen daar voor weer iets schoons in de plaats te stellen. Het moet echter een misgreep zijn, wanneer men probeert dezelfde schoonheid te bereiken! Kort uitgedrukt zou men kun nen zeggen: Laten we probeeren denzelf den graad te bereiken, doch laat ons niet vergeten, dat hetgeen gemaakt moet wor den een totaal anderen aard heeft! De charme die een oud straatje, een an tiek geveltje, een eerbiedwaardige oude stad heeft, spruit voort uit den toevalli- gen groei. Er zit toevalligheid in, maar het voornaamste is: de groei! Wanneer men van die twee factoren er één elimineert en de ander dus op zich zelf blijft staan, is die incompleet. Dat wil dus zeggen: als voor den groei, die over langen trjd verdeeld moet zijn, een korte ontwikkelingsperiode in de plaats komt, is de toevalligheid niet meer op haar plaats. Tracht men die dan toch in te voeren en gaat men willens en wetens imiteeren wat die oude gegroeide stad aan werkelijke toevalligheid en wer kelijke schoonheid had, dan is er geen sprake meer van toevalligheid, alleen maar van opzet, die we in dit verband gerust mogen betitelen met den naam „aanstel lerij", Het moge vreemd klinken, maar zulk soort aanstellerij is in den grond van de zaak niets anders dan pure eigenliefde! Want aan het „toevallige" geveltje (waar aan alle toeval vreemd is), wordt alles geofferd: alle verkregen inzicht in hygiëne, alle sociale maatregel die, zooveel ma len noodig bleek, wordt overboord gewor pen, en er wordt niets anders gedaan dan aanstellerig de uiterlijkheden, zoogenddmd, verzorgen. Alle begrip van dienstbaarheid, elk dienend werken is hierdoor verloren gegaan, of gaat verloren, en achter het schoonschijnende masker verbergt zich een individualisme zóó puur en zóó intens, als we in tijden niet gekend hebben, zelfs niet in .die perioden die hevig als „individualis tisch" gebrandmerkt zijn! Er is een tijd geweest, waarin elke architect poogde en kele geniale voorgangers voorbij te stre ven. De „Amsterdamsche school" heeft in derdaad een tijd „school" gemaakt, en wer kelijk was dit individuutje spelen een ge vaarlijk-spelletje. Het is echter maar een kinderspel geweest bij dat wat we nu be leven! De liefde waarmee thans aan gevel tjes gezeurd en gesold wordt is eigenlief de, of een soort apenliefde! Inmiddels moet het me uit de pen, dat gelukkig degenen die het aangaat niet zoo maar alles accepteeren! Het eerste protest, hoewel nog zwakjes, is er. Het zou me niet verwonderen als het een reeks van protesten zal worden. Wanneer in de ver woeste centra wat meer gebouwd wordt, zullen de sachtoffers zonder twijfel de koppen bij elkaar steken en him stem ver heffen tegen een architectuur-makelij, die spot met elk begrip. Zou dit eensdeels verheugend zijn, an derdeels moet het voor den architecten stand beschamend zijn, als het langs dezen weg zou gaan en de leeken zich zouden keerén tegen een bouwerij die totaal niet van dezen tijd is. Alle spanning ontbreekt aan deze soort scheppingen, er is niets in, dat werkelijk met scheppen heeft uit te staan. Het „pleizier" dat deze geveltjes makerij moet verschaffen,is niet het ware genoegen en de ware voldoening, die scheppende arbeid kan geven. Het aan schouwen daarvan zal eveneens meer dis- pleizier geven dan ontroering aan allen die het zien, en die gewend zijn te zien met begrip. Voor zulken is een werk met fou ten, waarin de spanning van de scheppings daad te herkennen is, beter te aanvaarden dan het vlakke, foutenlooze bouwsel dat zonder ontroering tot stand kwam, en daardoor één groote fout is! Er is niemand die in de toekomst kijken kan. Niemand weet dus, wat de architec tuur te wachten staat, en niemand kan zeggen hoe die zich zal ontwikkelen. Vrij zeker echter mag men verwachten, dat het niet mogelijk is, dat een weg gevolgd wordt die niemand de ware bevrediging schenken kan. Waar het keerpunt zal lig gen weten we niet. We kunnen alleen maar hopen dat we er niet ver meer van verwij derd zijn! INTIEME KUNSTAVOND. Men schrijft ons Voor d1© tweede keer hebben de beide musici, mevrouw Bont huisDhont en de heer Ferwerda een mu ziekavond aangeboden aan belangstellen den. Uren van studie moeten daar wel aan vooraf gaan om samen zoo één te zijn. De korte inleiding, die mevrouw Bont huis vóór elk nummer van het programma hield over den componist en zijn werk, gaf aan het geheel een intiem karakter en deed ons in gedachten een oogenblik ver blijven in haar salons van „De Witte Zwaan". Het was fijn gevoeldi het laatste nummer adagio uit een suite van den Noorschen componist Sinding te wijden aan allen die hun leven gaven. Een avond van twee zulke uitstekende musici moest wel goed zijn. Wij kunnen hen dan ook niet dankbaar genoeg zijn, dat zy in dezen tijd ons dit moois hebben gegeven. Wij voelden om ons heen de sfeer, die bedoeld was. Wij hopen vooral dat mevrouw Bonthuis het volgend seizoen haar gasten In eigen huis weer kan ontvangen. ADSPIRANTENKORFBAL. Woensdagavond heeft de Veersche Korfbal vereeniging V.K.V. in samenwer king met Swift, te Middelburg, een adspi- ranten korbalwedstrrjd alhier georgani seerd. Het ligt in de bedoeling thans meer aandacht aan deze adspiranten wedstrij den te schenken, nu enkele vereenigingen genoeg jongeren hebben om een hechte basis voor onderlinge wedstrijden te vor men. De wensch is tevens geopperd een kleine competitie voor de adspiranten te organiseeren.- Wat de wedstrijd in quaestie-betreft, deze was interessant om bij te wonen. De jeugdige korvers hebben hun best ge daan en de wederzijdsche prestaties wer den bekroond door een 11 gelijk spel. Het ligt in de bedoeling, dat V.K.V. vol genden Woensdag de gast van Swift zal zijn. MIJNONGELUK IN ENGELAND. In de William-mijn in Whitehaven in Cumberland is,- naar Reuter meldt, een ont ploffing ontstaan tengevolge .waarvan vele mijnwerkers, die in afgelegen mijn gangen onder den zeespiegel werkten, werden afgesneden. Hulpmanschapen van alle mijndistricten der Cumberlandstreek heben zich ijlings naar het tooneel van het ongeluk begeven en men heeft eenige man nen naar de oppervlakte gebracht, die ern stige brandwonden hadden bekomen. Gis teravond was men nog bezig te trachten de nog opgesloten arbeiders te bevrijden. De William-mijn is de oudste, steenkool mijn onder den zeespiegel. Men is in 1812 met de exploitatie begonnen. Eenige mijn gangen loopen 7 mijl onder zee door. Nader wordt gemeld Bij het ongeluk in de William Pittmijn zijn 10 arbeiders om het leven gekomen. Acht hunner zijn omgekomen op een plaats onder den bodem der zee, op 2 y2. mijl van de kust. De oorzaak van de ramp kent men niet. VISCHMIJN VLISSINGEN. Dinsdag 3 Juni. Aangevoerd door 26 vaartuigen 1553 kg. handelsgarnalen k 0.280.36 2285 kg. pellerijgarnalen k 0.28 1524 kg. schar k f 0.280.44 152 kg. bot k 0.42— 0.80 88 kg. tong, griet 1.15—2.03, alles per kg. Woensdag 4. Juni. Aangevoerd door 26 vaartuigen 1568 kg. handelsgarnalen k 0.280.35 2364 kg. pellerijgarnalen k 0.28 1343 kg. schar k 0.31—0.60 150 kg. bot k 0.49— 1.109 kg. tong en griet k f 1.42 2.alles per kg. GROENTENVEHJNG. MIDDELBURG, 4 Juni. Aardappelen, groote 3034 ct., Drielingen 2731 ct., Kriel 1118 ct., alles per k.g. Spinazie .5.206.50 Postelein 30 39 Zuring 46 Rabarber 4.80 6 Waspeen 2629 alles per 100 k.g. Peen 5—13 Uien 10—13 Selderie 511 Radijs 1.60 Ram menas 8f 14 alles per 100 bos Pe terselie 2030 ct., per chip. Bloemkool 2—16 Kropsla 23 Komkom mers 6.5015, alles per 100 stuks. Aardbeien 11:35 per f2 k.g. Gera niums 16 ct. per stuk Pioenen 12 ct. per bos. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND. GOES, 4 Juni. GroentenRabarber 6, Spinazie 5.20f 6.50 Zeekraal 16 17 alles per 100 k.g. Radijs 1*28 1.60 Rammenas 8.5010 Sjalotten 4—13 Selderie 3.504.50 Wor telen 13, alles per 100 bos. Bloemkool 416 Kropsla 1.503 Kool- planten 0.25, -alles per 100 stuks, Vellingsveroeniging „Kapeïle-Biezellnge en Omgeving". KAPELLE, 4 Juni. Spinazie 5,206,50, rabarber 46 per bos. Kropsla 13, bloemkool 816, bospeen 13, koolplanten 812 per 100 st. Bloemkoolplanten 34 per 100 st. Aardbeien 3540 per doos. In één slag duizend gulden rijker. Een inwoner van Amsterdam had deze week het geluk op een lot van de Winterhulp-loterij een prijs van duizend gulden te winnen, welk bedrag hem prompt werd uitbetaald (Pax-Holland) In het Verordeningenblad van Zaterdag is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën ver schenen betreffende de commissarissenbe- lasting. Hierin wordt het volgende bepaald. Artikel 1. (1) Onder den naam van „coramis- sarissenbelasting" wordt een bijzon dere belasting geheven van de beloo- ningen hierna aan te dulden als commissarisloon door lichamen, vallende onder artikel 1 van het be sluit op de Winstbelasting 1940 (no. 83/1940), voor de werkzaamheid van hun commissarissen toegekend. (2) Onder commissarissen worden verstaan de natuurlijke personen en de rechtspersonen, die, onder welken naam ook, belast zijn met toe zicht op het bestuur, ongeacht of zij bijkomstig ook aan de bestuurstaak deel hebben. Artikel 2. (1) Het commissarisloon wordt opgevat en berekend volgens de artikelen 4, 5 en 6 van het besluit op de Loonbelasting 1940 (no. 224/1940) en de met betrekking tot die artikelen uitge vaardigde uitvoeringsvoorschriften. (2) Commissarissenbelasting wordt geheven over het totale bedrag van het commissarisloon. dat in een kalenderjaar door den commissaris wordt genoten van het lichaam. (3) Het commissarisloon wordt als genoten beschouwd, zoodra het is uitbetaald, verrekend of op «enigerlei andere wijze ter beschikking van den commissaris of van een derde is gesteld, dan wel zoodra het rentedragend is geworden. Artikel 3. (1) Commissarissenbelasting is niet ver schuldigd, indien het commissarisloon in een kalenderjaar niet meer bedraagt dan honderd gulden. (2). De belasting bedraagt by een com missarisloon van: le. meer dan 100, doch niet meer dan 1000 20 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissarisloon 100 te boven gaat; 2e. meer dan 1000, doch niet meer dan 5000: 180, vermeerderd met 30 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissarisloon 1000 te boven gaat; 3e. meer dan 5000: 1380, vermeer derd met 50 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissarisloon 5000 te boven gaat. (3) Heeft de commissaris reeds eerder ln het zelfde kalenderjaar commissarisloon genoten, dan wordt het gevoegd bjj het nader van het zelfde lichoam genoten commissarisloon en wordt de belasting, over het aldus verkregen bedrag berekend, verminderd met de belasting over het eerder genoten commissarisloon. (4) De belasting is, voor rekening van den commissaris, verschuldigd door het lichaam, en wel zoodra het commissarisloon door den com missaris is genoten. Artikel 4. Neemt het lichaam de belasting voor eigen rekening, dan wordt ook deze pres tatie als commissarisloon beschouwd. Zij wordt in aanmerking genomen door het overige commissarisloon te verhoogen, en wel indien het overige commissarisloon bedraagt: le. meer dan. 100, doch niet meer dan 820, met een vierde van het bedrag, waarmede het 100 te boven gaat; 2e. meer dan 820, doch niet meer dan 3620, met 180, benevens drie zevenden van het bedrag, waarmede het 820 te boven gaat; 3e. meer dan 3620, met .1380, bene-'' vens een bedrag gelijk aan dat, waarmede het commissarisloon 3620 te boven gaat. Artikel 5 (1) De loonbelasting en de Inkomstenbelas ting worden slechts geheven over het bedrag, dat na de inhouding wegens de commissarissen belasting overblijft. (2) Is -de commissaris een aan de winstbelas ting onderworpen lichaam, dan geldt bij dit lichaam de commissarissenbelasting over het hem opgekomen commissarisloon niet als een onttrekking aan het vermogen voor andere' dan bedrijfsdoeleinden. Artikel 6. (1) Het lichaam .ls verplicht? le. de commissarissenbelasting ln te houden volgens de bepalingen, welke gelden voor de loonbelasting; 2e. een loonbelastlngkaart aan te leggen en een loonstaat bij te houden, indien een en an der niet reeds voor de loonbelasting geschied ls of geschiedt; 3e. de ingehouden commissarissenbelasting aan te teekenen op den loonstaat en, na afloop van het kalenderjaar, op de Ioonbelastingkaart: 4e. de ingehouden commissarissenbelasting af te dragen indien ook loonbelasting ingehou den moest worden, tegelijk met deze volgens de bepalingen, welke gelden voor de loonbe lasting. (2) Het commissarisloon, waarover de com missarissenbelasting is berekend, en het inge houden bedrag aan commissarissenbelasting worden op de aangifte voor de loonbelasting, bedoeld bij artikel lo, lid I. van het besluit op de loonbelasting 1940, afzonderlijk vermeld. Artikel 7. Commissarisloon. dat krachtens erfrecht of krachtens huwelijksvermogensrecht door - recht verkrijgenden van den commissaris wordt geno ten, wordt voor de heffing van de commissaris senbelasting geacht door den commissaris te zijp genoten. Artikel 8. De artikelen 21 tof en met 24 en 26 tot en met 40 van het besluit op de Loonbelasting 1940 zijn voor de commissarissenbelasting van overeen komstige toepassing. Artikel 9. (1) De commissarissenbelasting wordt mede geheven van het commissarisloon, dat na den 31sten December 1940. doch vóór het in werking treden van dit besluit door den commissaris is genoten. (2) Deze belasting is verschuldigd door den commissaris. Zij wordt geheven op den voet van de bepalingen, dienaangaande door den secreta ris-generaal van het departement van financiën uit te vaardigen. Artikel 10. (1) Dit besluit treedt heden ln werking. (2) Het wordt aangehaald als „Besluit op de Commissarissenbelasting 1941".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 4