UIT DE PROVINCIE Verduisteren Gemengd Nieuws Kerk- en Schoolnieuws van hedenavond 21.56 uur lot morgenochtend 5.22 uur De maan gaat morgen te S.42 onder en komt te 17.55 uur op. DE FINANCIEELE ADMINISTRATIE DEK POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Vaststelling der Polderboekhoud- voorsehriften Zeeland 1941. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dezer dagen vastgesteld voorschriften ten aanzien van de wijze, waarop de ontvan ger-griffier de boekhouding van den polder of het waterschap heeft te voeren. Deze voorschriften die kunnen worden aangehaald onder den naam van „Polder- boekhoudvoorschriften Zeeland 1941" en worden toegepast te beginnen met het dienstjaar 1941-1942 of, zoo het dienstjaar gelijk is aan het kalenderjaar, te beginnen met 1942, zijn op 29 Mei afgekondigd in Provinciaal Blad no. 18 van 1941. Het is verheugend dat in dezen tijd, nu op publiekrechtelijk terrein steeds meer aandacht wordt besteed aan een juiste en moderne financieele administratie, die te vens een uitstekend hulpmiddel kan zijn voor een goede financieele contröle, ook de administratie der polders en waterschap pen niet wordt vergeten. De omvangrijke voorschriften zullen on getwijfeld de volle aandacht vragen van de ontvangers-griffier in de eerste plaats, maar bieden anderzijds ook een waarborg voor een degelijke en aan de eischen van den huidigen tijd aangepaste administratie. De voorschriften zijn voorzien van een uitvoerige toelichting en een aantal bgbe- hoorende modellen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR SCHEPEN. Aan schippers zal voor verwarmingsdoel einden aan boord geen bonkaart J. of K. worden uitgereikt. Te zijner tijd zal een regeling worden be kend gemaakt op welke wgze schippers in het bezit van brandstoffenbonnen voor ver warmingsdoeleinden zullen worden gesteld. Walcheren GEVONDEN VOORWERPEN. O. EN W. SOUBURG. Gevonden: 1 paar dameshandschoenen by mej. Ballast, Burchtstraat 5; een vulpen bg A. J. Boers, Vlissingschestraat 55; eenig geld by J. Suurmond, Buteuxstraat 44; een portemon- naie met inhoud gevonden te Souburg by W. Duvekot, Schorretje C 144, Arnemui- den; een roeispaan by Ruiten, Burcht straat 43. Zuid-Beveland RINGDAG JEUGDGROEP VAN HET VERBOND VAN CHR. VROUWEN EN MEISJES. OVEZANDE. Dinsdag hield de ring W. Zuid-Beveland van de jeugdgroep van het Verbond van Chr. Vrouwen en Meisjes een ringdag te Qvezande, <üe door 115 meisjes werd bezocht. In het jeugdgebouw der Ned. Herv. kerk werd een liturgie gehou den door mevr. Matzer van Bloois en ge zongen onder leiding van mevr. Nieuwen- huize, terwijl later op een weiland reidan sen werden uitgevoerd onder leiding van mevr. Bunjes. RAADSVERGADERING. KAPELLE. De datum voor de te houden raadsvergadering is bepaald op 12 Juni a.s., dit is de eerste openbare vergadering welke in 1941 zal plaats hebben. De nieuw benoemde raadsleden, de heeren A. van der Have en J. Waverijn, beiden voor Kapelle, en J. Karelse en W. Rijn JJPzn., beiden te Schore, zullen geïnstalleerd en beëedigd worden. De raa'd bestaat dan uit 11 leden, waaruit dan twee wethouders gekozen zul len worden. Een en ander houdt verband met het feit, dat een gedeelte van de gemeente Schore bij Kapelle gevoegd is. De tegenwoordige wethouders zyn de heeren J. van Wingen en P. de Neef. 15 HUWELIJKEN IN £EN MAAND. KAPELLE. Als een bgzonderheid kan wel gemeld worden dat in de maand Mei te Kapelle niet minder dan 15 huweiyken werden ingeschreven. Dit is voorzeker voor deze gemeente een zeldzaamheid, men kan zich niet herinneren dat zulk een getal In één maand vroeger is voorgekomen. Al is er geen gemeentehuis en moet men zich poover behelpen, de lust tot trouwen ls er nog niet minder om geworden. Het gemeentehuis is nu gevestigd In enkele lokalen van de Openbare school. LOOP DER BEVOLKING. KAPELLE. In de maand Mei zyn 1 n- gekomen: J. A Hoogesteger, echt- gen. van A. M. Verhulst, van Krabben- dijke n. Biezelinge D 144a; Ma. Janse, van Kattendyke n. Schore, F 28; A Schulp, van Weesp, n. Biezelinge, D 169; A. van de puchte en echtgenoote, van Kruiningen ri. Schore, G 97; J. Slabbe- koorn, van Anna Paulowna n. Kapelle A 57; Fr. de Feijter, van Goes n. Schore, G 105; Job Meyers, van Vlissingen n. Ka pelle, A 357; Ka. J. C. Walrave, echtgen. van J. de Schipper, van Goes n. Bieze linge, E 44; Aa. van Zweeden van Wemel- dinge n. Schore, F 23; J. Houtepen en echtgenoote, van Goes n. Schore, G 87; Wed. M. P. van der Weele, van Goes n. Schore, G 87. Vertrokken: M. Krynsen van Kapelle, Dykwal C 13 naar Oost en West-Souburg; Pa. E. Nijssen, echt- gen. van P. Koeman, van Kapelle B 6 naar Wolphaartsdijk; Wed. M. Willeboer van Kapelle, A 287, naar Wemeldinge; Ca. M. Bal, van D 57 naar Horst; W. Will ems van Schore, G 97 naar Kruinin gen; Ka. Koeman van Kapelle, Dykwal C 39 naar 's-Heer-Arendskerke; E. J. Hoogesteger (echtgen. van E. Joosse) van Kapelle, A 14, naar Vlissingen; Ma. E. Poortvliet, echtgen. van W. Wiskerke, van Biezelinge, D 154, naar Kruiningen; Ba. Meulpolder, echtgen. van J. A, de Schip per, van Kapelle B 65, naar Wemeldinge; P. de Visser van Kapelle, A 356, naar Bunnik; Me J. van Liere, echtgen. W. J. Bglstra, van Kapelle, B 78a, naar Rot terdam; Ma. Aa. van Liere, echtgen. van A. Zandgk, van Kapelle C 34 n. Kesteren; Ja. de Visser, van Kapelle, A 356, naar Oostkapelle; P. Hengadij k van Biezelinge, D 156, n. 's-Gravenpolder; Ja. Slabbe- koom, echtgen. van C. van der Hart, van Eversdyk E 33 n. Vlissingen; J. van Nieuwenhuize en echtgen. van Schore, F 6, naar 's-Gravenhage; C. de "Jonge, van Schore, G 87, n. Kruiningen. WATERSCHAP HOEDEKENSKERKE. HOEDEKEN SKERKE. In het verslag, gisteren in ons blad. staat, dat aan den waterbouwkundig ambtenaar, den heer J. de Priester een duurtetoeslag werd toege kend van 150. Naar pien ons mededeelt was dit geen duurtetoeslag maar een sa laris-verhooging. GOED AFGELOOPEN. rs HEERENHOEK. Dinsdag reed de heer v. di B., onzen dokter, den heer L. naar één zijner patiënten onder Nieuwdorp. By de hofstede van den heer W. R. geko men zagen zij bij den' dam een zwaren dieselwagen van K. uit Kruiningen staan. Voorzichtigheidshalve gaf de chauffeur van den arts eenige signalen, hetgeen de andere chauffeur zeer waarschijnlijk niet heeft gehoord. Want toen de kleine auto union van den heer v. d. B. aanstalten maakte om den dieselwagen voorby te snellen gaf de chauffeur van dezen wagen vol gas achteruit met al de gevolgen van dien. Het kleine wagentje werd vrijwel ge kraakt. Wonder boven wonder bekwamen de beide inzittenden slechts eenige kleine verwondingen van glassplinters, hoewel het voor beiden zeer fatale gevolgen had kunnen hebben. De'politie heeft zich aan stonds met de zaak bezig gehouden. De chauffeur van den heer K gaf toe de schuldige te zijn. OVERGEPLAATST. WEMELDINGE. Met ingang van 3 Juni j.l. is de marechaussee P. Rijken alhier, overgeplaatst naar de brigade Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN. WEMELDINGE. By de gem. politie is als gevonden gedeponeerd een jongensriem en een gebreid mutsje. LOOP DER BEVOLKING. YERSEKE. In de maand Mei zijn inge komen A. Nelisse en echtgenoote, grond werker, van Overschie naar Damstraat 9 P. Capello, dienstbode, van 's Heerenhoek naar Grintweg 38 J. van Eenenaam en gezin, koopman in oesters en vischhande- laar, van 's-Gravenhage naar Damstraat 42; A. van de Merwe, landarbeider van Strijen naar Schuttershof 8 C. van Gorsel, ambt. arbeidsbemiddeling van Oostburg naar Grintweg 34 P. van Melsen, marechaussée, van Hulst naar Noordzandstraat 6 J. J. de Jonge, zonder beroep, van Dordrecht naar Julianastraat 32W. Berndsen, brigade commandant marechaussée, en gezin, van Amsterdam naar Gr. van Zoelenstraat 9 J. J. Mieras, zonder beroep, van Utrecht naar Emmastraat 4 J. C. van Hekke, hulp in de huishouding, van Heinkenszand naar Spruitstraat 13 J. Sinke, dienstbode, van 's-Gravenhage naar Burg. Sinkelaan 14. Vertrokken L. E. Paauwe, huishoudster, van Nieuwe Kerkstraat 26 naar Kruinin gen J. Daane, mosselwerkster, van Gr. van Zoelenstraat 8 naar Vlieland. Noord-Beveland DE PINKSTERDAGEN. KAMPERLAND. Hoewel het weer met de Pinksterdagen van dien aard was, dat een verblgf aan onze duinen niet zoo aan- lokkeiyk scheen, zgn er toch weer velen'te voet of per flets er op uitgetrokken om van de heerlgke rust en het natuurschoon dat Noord-Beveland biedt, te genieten. In zonderheid den tweeden Pinksterdag heerschte er langs het strand een gezellige drukte en het was wel voornameiyk de jeugd, die in het houtgewas en tusschen 'de planten naar hartelust van zee en strand genoot. Daar echter door het natte weer der voorgaande dagen het landbouw- werk gestagneerd was, zag men zelfs in den vroegen morgen van Pi'nkster-Maan- dag veel landbouwers aan het werk om op deze wijze wat schade in te halen. Ook zijn vele landarbeiders van de oude traditie om ook Pinksteren drie te vieren afgewe ken, want er was veel werk, voornamelijk in de bieten, en zoo waren er verschillende, die dan ook den geheelen dag gewerkt hebben. VERKEERSOVERTREDINGEN. Ook hier vergeet men nog wel eens, dat men niet met meer dan twee personen naast elkander mag fietsen langs de stra ten. Enkele personen moesten tijdens de Pinksterdagen hieraan herinnerd worden. Door de politie werd tegen enkele personen die hiertegen in overtreding waren, proces verbaal opgemaakt. Zeeuwsch-Vlaanderen Loop der bevolking BRESKENS. De loop der bevolking over de maand Mei was als volgt Ingekomen Cli. A. Keymel, Steenoven 5, van HaarlemJ. C. Ravestyn, Van Zuijenstraat 2, van 's-Gravenhage D. Lu tein, Dorpsstraat 63, van NieuwvlietA. J. van den Heuvel, 3e Zandstraat 39, van GroedeJ. Kars, Dorpsstraat 74, van HulstC. Jansen, Dorpsstraat 53, van Waterlandkerkje W. I. Goossen, W 40, van CadzandC. Deunink, Haven West- zyde 7, van SchoondijkeM. de Ridder, Scheldekade 8, van 's-Gravenhage A. Ver sprille en gezin, W 36, van GroedeA Mauer, Dorpsstraat 74, van Bergeyk J. M. Geelhoed, Boulevard 112, van Haarlem L P. Sonnevyile en gezin, Prinses Juliana straat 57, van Amsterdam C. M. Boek hout, Groote Kade 16, van BiervlietJ. Jansen, Vogelenzang 2a, van Aalten P. E. de Milliano en gezin, Scheldekade 38, van AardenburgA J. Verduyn en gezin, 2e Zandstraat 35, van Hoofdplaat. DIEFSTAL VAN GROOTE PARTIJ KOFFIE OPGEHELDERD. By een der grootste handelsondernemin gen in koffie en thee hier te lande, waar van een der fabrieken te Utrecht Ia ge vestigd, zijn eenigen tyd geleden op groote schaal belangrijke hoeveelheden koffie ge stolen. Aanvankelgk had men geen ver moeden, wie de daders waren, al werd het geheele politie-apparaat in werking gesteld. De dieven gingen op zulk een sluwe wyze te werk, dat het zelfs niet mogeiyk was een spoor machtig te wor den. Dagen achtereen hebben een paar re chercheurs overal rond gespeurd, doch het leek er op, dat hun onvermoeide arbeid niet beloond zou worden. Maar ten langen leste kwam men by een kleine schuur in de nabijheid van de fabriek, welke geheel afgesloten was. Aan de sporen in de om geving van de schuur was evenwel te zien, dat bepaalde personen het houten huisje toch wel betraden en toen de rechercheurs zeer nauwlettend den grond rond de schuur aan een onderzoek onderwierpen, vonden zg tusschen het stof twee gewone koffieboonen, welke op den drempel van de schuur lagen. Deze koffieboonen zijn er de oorzaak van geweest, dat thans een dievenbende van vgf personen ontmas kerd kon worden, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van in totaal 64 balen koffie, inhoudende ongeveer 4000 kg. De mannen, die thans zijn ingesloten en voor het meerendeel een bekentenis hebben afgelegd, hebben de hoeveelheden echte koffie in vgf keer weggehaald. Vier van hen belastten zich met het wegnemen, terwgl de vjjfde op wacht bleef staan. De dieven, die wisten, waar zg de nog ongebrande koffie konden stelen, verschaf ten zich toegang tot het gebouw door op elkaar te gaan staan en via een tui melraam naar binnen te sluipen. De ge stolen koffie werd per baal naar buiten gesleept, opgevangen door wachtende col lega's, die de balen meteen op een wagen laadden later zelfs op een auto en de koffie naar de schuur vervoerden, waar na afloop van de geslaagde onder neming de buit verdeeld werd. Vooral het vervoersprobleem leverde groote moeiiyk- heden op, en de man, die hiervoor de verantwoordelgkheid droeg, werd, naar thans bekend is, er zeer goed voor be loond. Het is voorgekomen, dat hy voor het vervoer van één baal koffie, van de fabriek naar de schuur, gelegen aan den Vleutensche weg, 50 gulden kreeg, zoo dat, toen hy op één keer tien balen over bracht, hem vijfhonderd gulden werden uitbetaald. Was eenmaal de buit binnen, dan werd de hoeveelheid koffie broeder- lgk verdeeld en naar men heeft kunnen nagaan, bracht zy den dieven zelf onge veer zes tot zes en een halve gulden per pond op. De prgzen voor een pond koffie in den kettinghandel liepen op tot tien gulden en meer. Van de 64 balen zyn nog 23 over; de andere zyn niet meer te achterhalen. Er is echter wel een hoe veelheid geld in beslag genomen. De hoofddaders zyn de 30-jarige betonwerker T., de 38-jarige los werkman v. D., de 28- jarige loodgieter de B., de 40-jarige koop man en schillenophaler v. I. en de 30- jarige monteur B. Inmiddels is ook een onderzoek inge steld naar de tusschenpersonen, van wie er momenteel 15 aan de politie bekend zijn. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt, nadat zg enkele dagen in het bu reau van politie hebben moeten doorbren gen. Zg zgn thans op vrye voeten ge steld. Het politie-onderzoek is nog niet ten einde. Vermoedelgk zullen nog enkele andere arrestaties volgen. DRIE BOEFJES AANGEHOUDEN. Maandagavond kwamen te Bussum drie broertjes van resp. 14, 12 en 11 jaar by een houder van een automatiek met het verzoek of hg van de fiets, .welke zy bg zich hadden, de banden wilde koopen. De man vertrouwde het zaakje niet erg en hy zeide, dat hy het te druk had, en dat zg over een uur maar moesten terugkomen. Toen zg terugkwamen, vonden zg twee agenten tegenover zich. De jongens ble ken de banden reeds op de heide van de fiets te heblen afgenomen. Op het politie bureau kwam aan het licht, dat de fiets gestolen was. De knapen hebben zich reeds verschillende malen schuldig gemaakt aan diefstallen en inklimming, o.a. in het lyceum en in een kerkgebouw. De officier van justitie had juist hun opsporing ge vraagd. BOETE VOOR PRIJSOPDRIJVING VAN SIGAREN. Twee grossiers in tabaksproducten te Amsterdam, verkochten in de afgeloopen maanden sigaren tegen veel te hooge pry- zen. Uit een onderzoek, dat door deskun digen van het ryksbureau voor tabak en tabaksproducten werd ingesteld bleek, dat zg bg verschillende fabrieken in het land restantpartgen inkochten, die zg eenige prgsklassen te hoog lieten banderolleeren. Hierdoor steeg de prgs per sigaar met gemiddeld 5 cent. Meer dan een half mil- lioen sigaren werd op deze wijze ver handeld. De inspecteur voor de prtjsbeheersching te Amsterdam stelde tegen de beide gros siers een vervolging in en veroordeelde elk tot een geldboete van l 10.000. VertrokkenJ. J. Standaert en gezin, naar O.- en W.-SouburgM. S. Ver- straete, naar Groede J. A. P. Kouwer en gezin naar 's H. Arendskerke; J. A van Donk naar Hulst; A. Engelsnaar Biervliet; J. C. Wegkman naar 's-Gravenhage; J. M. Geelhoed naar Bussum; M. P. Klaay- sen naar uiddorpe; E. A. van Daele naar Groéde; M. M. Hoogstad naar 's-Graven hage; C. R. A Heetesonne naar Groede; A. Mollet en gezin naar Hoofdplaat. Loop der bevolking. WATERLANDKERKJE. De loop der be volking in Mei was Ingekomen J. Steyaert, van St. Jean in Eremo (B.) L. Servaas, van Gent (B.) S. M. Wgngers, van Rotterdam; J. M. Vermeulen, van Groede. Vertrokken C. Cruson geb. Jansen, naar Breskens. Gent Kerk. Tweetal te Velp: W. a v. <L Brink te 's-Gravenzande en K Hart te Oostwold (Gld.). VEREENIGING VOOR CHR. NATIONAAL SCHOOLONDERWIJS De 78e algemeene vergadering. Heden werd in Krasnapolsky te Amster dam de 78e algemeene vergadering' gehou den van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolon derwijs, onder voorzitterschap van ds. T. Ferwerda, Geref. predikant te Amsterdam. Het jaarverslag maakte er melding van dat thans 619 scholen en 12 kweekscholen zyn aangesloten. Ds. A Klinkenberg J.Azn., Hersteld Ev. Luth. predikant te Amsterdam, trad af als lid der hoofdcom missie en werd vervangen door mr. dr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop. Voor de aanteekening CN.S. op het diplo ma schooldaad slaagden totaal 46 leer krachten. Het verslag van den penningmeester, mr. D. W. O. A Schut te Amsterdam, sluit met wat de balans betreft met een eind cijfer van 223.040.7914 en wat de verlies- en winstrekening betreft met 15.478.77. De aftredende leden van de hoofdcommis- De balans van het Waarborgsommenfonds sluit met een eindcyfer van 98.208.61 en de verlies- en winstrekening met 275.80. De aftredende leden van de oofdcommis- sie, de heeren jhr. mr. H. A M. van Asch van Wijck te Doorn en mr. D. W. O. A Schut te Amsterdam werden herkozen. In de middagvergadering hield da. heer G. Meima, directeur der Chr. Kweekschool te Groningen en inspecteur der vereenl- ging, een referaat waarin hy enkele prac- tische onderwijsvragen besprak. VEREENIGING VOOR CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS. De 49ste algemeene vergadering. Heden werd te Amsterdam in Krasna polsky onder presidium van prof. dr. W. J. Aalders van Groningen de 49e algemeene vergadering gehouden van de Ver. voor Chr. Volksonderwgs. In zgn openingswoord wees spr. er op dat er een vacuum is in de orde der jaarverga deringen van de vereeniging. Verleden jaar zou 16 Mei de jaarvergadering een bgzonder karakter dragen als herdenkingssamen komst van het 50-jarig bestaan der ver eeniging. De heer H. W. Tilanus en spr. zouden daarby het woord gevoerd hebben. Later hebben zy elkaar bekend dat zy er maar niet toe konden komen hun redevoe ringen gereed te maken. Was het een voor gevoel van wat komen zou en waardoor deze jaarvergadering niet kon doorgaan Des temeer verheugt het spr. dat de ver eeniging nu vergaderen kan en de leden elkander daarby kunnen zien en versterken. Want het vacuum waarvan .spr. sprak, is niet leeg, het is vol beslommeringen en zor gen. Deze kunnen de menschen van elkaar verwydereri en vervreemden. De liefde kan verkillen, als de nood aan den man komt. Maar deze nood kan ook verbinden, met elkaar en vooral met God. Spr. geeft als parool het woord uit, waar mede de Heiland Zgn discipelen uitzond „Wees voorzichtig gelijk de slangen en spreekt gelgk de duiven" (Matth. 10:16). Een en ander schgnt onvereenlgbaar. Toch noemt de Heere het in één adem. Het moet dus kunnen. Het óf-óf wordt hier opge heven tot het én-én. Dit is geen goedkoop compromis. Het is de hoogste levenswys- heid als het geschiedt onder de leiding van den Heiligen Geest Het is niet de list maar de bedachtzaamheid der slang, niet de dom heid maar de argeloosheid der duif, die wor den aangeprezen. Het Evangelie brengt geen casuïstiek, geen gevallen-leer. Elk ge val moet persoonlgk worden gezien in het licht van Gods aanwgzing. Het komt er ten slotte op aan, dat wy Hem willen gehoor zamen, zoowel met de wgsheid, die Hy schenken wil, als met den eenvoud en de ruimheid van bedoeling, zonder welke niets waariyk gedyt. God schenke ons, zoo besloot spr., de kracht, persoonlgk en in ons werk, om het schynbaar onverbindbare te verbinden, de voorzichtigheid der slang en de oprechtheid der duif, en zoo het parool van onzen Heer te volgen. Aan het jaarverslag ontleenen we dat het aantal aangesloten scholen steeg van 562 op 566. Het aantal aangesloten kweekscho len bleef op 5 bepaald. Het verslag van den penningmeester, den heer C. W. F. Baron Mackay van den Haag sluit met een eindcyfer van 24.350 50 wat de verlies- en winstrekening en van 127.068.79 wat de balans betreft. De con tributie werd opnieuw op het huidig bedrag bepaald. De aftredende bestuursleden, de heeren C. W. F. Baron Mackay, Jhr. dr. L. H. Quarles van Ufford te Breukelen, ds. J. Nauta te Amersfoort, prof. dr. Joh. de Groot te Utrecht, ds. W. Magendans, era. predikant te Arnhem, H. W. Tilanus, lid der 2e Kamer te 's-Gravenhage, werden allen herkozen. BEGRAFENIS H. J. VERSLUIS. Gisteren vond in den laten middag op de begraafplaats Nieuw Elk en Duinen te 's-Gravenhage in stillen eenvoud de bij zetting in het familiegraf plaats van het stoffelgk overschot van wyien den heer H. J. Versluis, in leven rustend hoofd der Chr. school teSeroosker- k e (W.) Onder hen die op den doodenakker de laatste eer kwamen bewyzen merkten we op de heeren A Oosterwyk, rustend hoofd der Kon. Wilhelminaschool te 's-Graven hage en L. J. Steenwinkel, oud-leeraar aan de Gem. H.B.S. te Soerabaja. Het bestuur van de Chr. school te Serooskerke, aan het hoofd waarvan de overledene 27 jaar stond, deed zich ver tegenwoordigen door de heeren J. Geldof en C. Ton. Aan de geopende groeve voerde dr. De Bondt, Ger. pred. te 's-Gravenhage, als eenige spreker het woord. Hy sprak in de eerste plaats een woord namens het bestuur der Chr. school te Serooskerke dat een woord van hartelgken dank moet zyn voor alles wat de overledene voor dc school aldaar is geweest. Hy diende haar met groote trouw en toewyding ve le jaren. Trouw was een karakteristieke eigenschap van den heer Versluis, aldus spr. Hy dacht klein van zichzelf omdat hg zoo groot dacht van God. In diepe af- GEESTELIJKE EN M0REELE VERZORGING VAN WERKL00ZEN. HOEVER STREKT DE GEMEENTELIJKE BEMOEIING Wanneer mag de gemeente wel, en wanneer geen subsidie ver- leenen. D© meeningen hiervoor, verschillen. De regeeiingsmolen maalde in dit geval wel zeer langzaam. Dezer dagen is In hoogste instantie* een belangrijke beslissing genomen inzake geestelgke en moreele herbewapening van werkloozen. Verschillende zijden van dit vraagstuk zyn hierby belicht, zoodat het de moeite loont deze aangelegenheid wat nader te bezien. De gemeenteraad van Hulst besloot in Juni 1939 tot verleening van een subsidie uit de gemeentekas voor de sociale ver zorging ten behoeve van werkloozen, ten bedrage van 600 per jaar en met ingang van 1 December 1938. In verband hier mede werd de gemeente-begrooting voor 1938 gewyzigd. Bedoelde subsidie zou worden verleend aan het E. K. werk van Monseigneur Frencken te Breda, onder voorwaarde, dat zich te Hulst een catechiste zou vestigen die zooals dat ook reeds elders ge schiedde zich zou wgden aan hetgeen men de sociale verzorging noemt Deze catechisten zgn geen kloosterzusters, die in een eigen en eigenaardig ordekleed zooveel mogelgk buiten de wereld leven, doch zQ hebben met dezen slechts gemeen, dat zg xelïgieuse geloften hebben afgelegd, ter wgl zg zich juist onder de menschen be wegen en in het bgzonder werk maken van het stoffelijk en geestelgk welzgn van de fabrieksmeisjes. Het werk van de cate chiste zou niet alleen bestaan in het aan wenden van pogingen om stoffelgken nood te lenigen, maar ook in het streven naar contact op geestelgk gebied, welke taak naar de meening van het gemeentebestuur alleen kon worden toevertrouwd aan een vrouw, „die het leven kent, en, geschoold en aangepast, zich zelf niet wetende door haar religieus© geloften, zich aan het heil der menschen heeft gewgd". De kosten van zulk in een communiteit levende cate chiste werd geraamd op 600 per jaar. Ged. Staten van Zeeland onthielden ech ter bg hun besluit van 26 Januari 1940 (dus ongeveer 7 maanden na den datum van het betrokken raadsbesluit) goedkeu ring aan de begrootingswij ziging, zulks op grond van den ongunstigen finantieelen* toestand der gemeente, tengevolge waar van elke niet-noodzakelgke uitgaaf moest worden nagelaten, terwgl, hoewel de ove rige belastingen reeds tot het wettelgk of feitelgk maximum waren opgevoerd, slechts een sluitende begrooting voor 1940 (men lette er op, dat het ging om een uit gaaf over 1938) kon worden verkregen door invoering van een buitensporig hooge straatbelasting (8 pet. van de kadastrale huurwaarde der perceelen). Verder waren Ged. Staten van meening, dat de gemeen te, door de sociale verzorging uit tel, strekken tot geestelijk terrein en dit te doen verrichten door een religieuse, het terrein, waarop de Overheid dient op te treden, overschreed, terwyi, daar de regee ring de werkloozenzorg feitelijk aan zich heeft getrokken, de gemeente op dit ter rein niet geheel zelfstandig dient op te treden. De gemeenteraad ging hierop in beroep tegen de beslissing van Ged. Staten, daarby o.m. aanvoerende, dat de aan te stellen sociale verzorgster haar werk vol komen naar eigen inzicht en goeddunken zou verrichten, dat de eenige band tus schen haar en de gemeente zou bestaan in het vragen en krijgen van inlichtingen en dat zg aanwijzingen krijgt en ver strekt, voor zoover de gemeente in bewe ging dient gezet te Vorden om te helpen. De gemeenteraad vestigde verder de aan dacht op het verschil tusschen geestelgke en godsdienstige herbewapening en dat voor het laatste anderen namelgk de priesters geroepen en aangewezen zgn. Ook behoeft in dezen niet gedacht te worden aan proselietenmakelarg onder een bevolking als die van Hulst, dewelke voor 98 pet. Roomsch Katholiek is en waar onder de 170 werkloozen slechts 2 gezin nen voorkomen van andersdenkenden. Thans is 22 maanden na het begin van deze kwestie de beslissing gevallen van den secretaris-generaal van het de partement van binnenlands che zaken, waarby het beroep van den gemeenteraad ongegrond is verklaard. De secretaris generaal deelt niet de meening van Ged. Staten van Zeeland, dat het gemeentebe stuur in het onderwerpelgke geval het terrein, waarop de overheid dient op te treden, overschreden zou hebben door liet verleenen van een subsidie aan bedoelde r.k. instelling. Van een godsdienstige be arbeiding der bevolking kan hier ook niet worden gesproken, zulks te meer niet nu deze bevolking bgna uitsluitend Roomsch Katholiek is. Wel bestond ook by den se cretaris-generaal bezwaar tegen bedoelde uitgaaf in verband met de ongunstige fi nancieele positie der gemeente, die ook over de jaren 1938 en 1939 dermate on gunstig was, dat de gewone dienst over die» jaren een nadeelig slot opleverde van on- derscheideniyk 5.582,47 en 13.562,74. hankeiykheid van Hem verrichtte hy zyn arbeid. Een arbeid niet alleen onder de lammeren van Gods kerk in de school maar ook onder'de schapen van de kud de, want tal van jaren heeft de heer Ver sluis de Ger. kerk van Serooskerke als ouderling gediend. Ons past, aldus spn dank aan God voor wat hy in dezen man gaf. Hy was een bescheiden figuur, die de dagen van druk voor het Chr. onderwijs nog heeft gekend. Maar hy koos voor dat onderwys zonder eenige aarzeling. Ten slotte teekende dr. De Bondt den overle dene als een sierlgk lid van de kerk van 's-Gravenhage-West, die haar belangen op een biddend harte droeg. Spr. besloot met woorden van troost tot de nabestaanden en een heenwyzen naar de sprake die ook van dit sterven uitgaat om daarna het Apostolicum te zeggen. De oudste zoon, de heer W. M. Versluis van Hillegom. dankte voor dc betoonde belangstelling waarna de aanwezigen op zyn verzoek zongen het lievelingsvers van zgn vader uit Ps. 118: „De Heer is mij tot hulp en sterkte" enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3