PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1941 De distributie van vaste brandstoffen. HET EINDE VAN DEN STRIJD OM De buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. KRETA Ontjoodsching van den landbouw. ABONNEMENTSPRIJS "J 39 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct. (max. 8 regels.) Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT. MIDDELBURG Directie F» van. de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 128 Hoofdredacteur S 3T< Visser* yilsslngen DH BUREAUX van 8e Provinciale Zeeüwsche Courant rijn gevestigd te 9 VUSSINGEN: Redactie en Admlnl- strati© Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd teL 578 MIDDELBURG X Londensche Kaal 29, Red. teL 269, na kantoortijd tel» 825 Administratie tel. 139 GOES 5 Red. en Adminlstr. Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Adminlstr, Breedestraat 45, teL 102 SOUBURG Kanaalstraat 45, feL 85 BRESKENS i Dorpsstraat 33, teL 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PU8LICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N EDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Luilak. - Da langslapers werden op Zaterdag voor Pinksteren traditiegetrouw door de jeugd prompt voor dag en voor dauw uit bed gehaald (Pax-Holland) Op bonnen en toewijzingen voor verwarming in stookseizoen 1940'41 mogen geen kolen meer worden geleverd. EEN DAGORDER VAN OOERINO. In een officieel communiqué van het Brltsche ministerie van oorlog over het terugtrekken der Britsche troepen van Kreta wordt, naar Reuter meldt, gezegd „Na een strijd van twaalf dagen, die ongetwijfeld de meest verbitterde woiisteling in dezen oorlog was, heeft men besloten de Britsche troepen van vKreta terug te trekken. Ongeveer 15.000 man konden naar Egypte ge bracht worden. Toegegeven moet echter worden, dat onze verliezen zwaar waren." De Londensohe nieuwsdienst heeft Zon dagavond de Britsche nederlaag op Kreta ais „zeer smartelijk" gekenmerkt en van „zware verliezen" der Engelsche troepen gesproken. De omroeper voor de Londen sche radio probeerde zijn luisteraars te troosten met de bewering, dat de uitein delijke beslissing van den oorlog op den Atlantischen Oceaan zal vallen. DE LAATSTE GEVECHTEN. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, wordt de zuivering van Kreta stelselmatig voortgezet. Het aantal ge vangenen en de omvang van de buit nemen toe. Onder den druk van den snellen op- marsch der Duitsche en Italiaansche troe pen trachten de overblijfselen der Britsche strijdkrachten zioh door alle mogelijke middelen in veiligheid te brengen. Dat het Britsche ministerie van oorlog mededeelt, dat men heeft besloten de Britsche troe pen van het eiland terug te nemen, be- teekent een zuiveren propagandamaatre- gel. Daardoor verandert er niets aan het feit. da,t de Britsche troepen volledig ver nietigd of van Kreta verdreven worden. Die verdrijving is en blijft een der grootste nederlagen welke Engeland: in dezen oor log heeft geleden. Duitsche troepen, die aan de Zuidkust van Kreta zijn aangekomen, waren getuige van de vlucht der verslagen Britsche troepen. Slechts een klein gedeelte der vluchtenden kon door Britsche oorlogs schepen aan bpord worden genomen. Want de Britsche vloot was door de aanvallen der Duitsche luchtmacht gedwongen, de wateren van Kreta te verlaten. Talrijke visschersvaartuigen met Engelschen moes ten dan ook naar Kreta terugkeeren. In haar berichten over de gebeurtenis sen op Kreta constateert de „Times", naar het D.N.B. uit Stockholm verneemt, dat de hegemonie in de lucht van grooter waarde blijkt dan de hegemonie ter zee. Bij Kreta, aldus het blad, is' voor het eerst de proef genomen, in hoeverre de lucht macht tegen vlootstrijdkrachten in het vuur kan worden gebracht. De slag om dit eiland: heeft de superioriteit van de lucht macht nog duidelijker bewezen dan de ge vechten te Duinkerken. Met het oog op de Duitsche strategische techniek komt het blad tot de conclusie, dat men voortaan bij de opleiding van de troep het zwaartepunt eerder moet leg gen op de opleiding van den soldaat als afzondierlijken strijder dan op die van grootere afdeelingen. De andere -Londensche ochtendbladen komen tot dergelijke conclusies zij trek ken uit de nederlaag op Kreta tevens poli- Verordening no. 102, welke Zater dag verscheen en „de aangifte en de behandeling van landbouwgronden in Joodsche handen" regelt, verplicht iederen Jood en iedere Joodsche onder neming, welke op eenigerlei wijze met landbouwgrond van doen hebben, om zich tot en met den 30sten Juni bij het desbetreffende pachtbureau aan te melden. Zijn sinds 9 "Mei 1940 landbouwgronden in andere handen overgegaan, dan moet tot en met 31 Juli 1941 dienaangaande een goedkeuring zijn aangevraagd. Deze goed keuring kan geweigerd worden. Land- bouwgrondbezit, waarbij Joden of Joodsche ondernemers eigenaars zijn, moet tot en met 1 September 1941 bij notarieele acte in andere handen zijn overgegaan. De koopacten moeten ter goedkeuring aan het centraal bureau voor de goedkeuring bij het departement van landboüw en vissche- rij worden voorgelegd. Ter voorloopige keuring zijn de pachtbureaux aangewezen. De instantie ter goedkeuring kan in den wijdsten omvang voorwaarden en verplich tingen beslissend vaststellen. Belangrijke bijzondere gevallen van zoodanige ver plichtingen worden separaat in de veror dening opgesomd. De verordening is een verdere zelfstan dige stap tot verwijdering van de Joden uit het economische leven. Nieuw en be- teekerfisvol is echter de weg, die bij het overdoen van landbouwgrondbezit, af komstig uit Joodsche hand, ingeslagen wordt. Bij deze taak wordt voor de eerste i tieke en strategische consequenties voor het Naburige Oosten. Zoo meent de „Daily Telegraph", dat de nedeplaag op Kreta een zware slag is voor de Britsche strategi sche positie in de Middellandsche Zee en het Britsche aanzien in het „Midden-Oos ten". DE BRITSCHE VERLIEZEN. De Giornale d'Italia schrijft, dat het be richt van de redding van 15.000 man En gelsche troepen van Kreta de volgende aanteekening behoeft: Gezien de weinige scheepsruimte en 'de voortdurende bedrei ging der Engelsche schepen heeft men een groot aantal troepen niet kunnen red den. Bovendien is het bericht volkomen ln strijd met de verklaring van Churchill, dat het eiland tot het uiterste verdedigd zou worden. Indien het door Engeland opgegeven aan tal geredden juist zou zijn, zou het tevens een buitengewoon zware nederlaag toege ven, 'daar het aantal Britsche soldaten op Kreta op tenminste 60.000 man geschat kon worden. Driekwart der Britten zou dus gesneuveld of gevangen genomen zijn. AL HET BRITSCHE MATERIAAL OP KRETA ACHTERGEBLEVEN. De Duitsche troepen hebben na de be- 'zetting van Kandia kunnen constateeren, dat dï Britten bp hun vlucht al hun oor logsmateriaal op Kreta hebben achterge laten. De verlaten stellingen gaven een beeld van de haast, waarmede de Engel schen waren gevlucht. Grieksche gevan genen, die werden aangetroffen in een toe stand van onbeschrijflijke uitputting, ver telden van de nachtelijke vlucht der En gelschen, die zich in roei- en visschersboo- ten naar de voor anker liggende schepen, begaven. In de laatste uren voor de inne ming van Kandia ontstond onder de En gelschen een paniek. Tengevolge van de voortdurende luchtaanvallen hadden vele Engelschen de schepen niet bereikt, zij wa ren met hun booten ondergegaan. Londen kensehetst de gebeurtenissen, rondom Kreta, zoo meldt Aftonbladet uit Londen, met de volgende woorden: De Duitschers hebben hun eerste zout- water-oyerwinning behaald. Kreta is een eiland en dat voorbeeld werkt deprimee- rend, evacuatie en terugtocht, steeds weer- hetzelfde, zoo zegt „the man in the street" te Londen. Rijksmaarschalk Goering heeft een dag order uitgevaardigd, waarin hij ojn. zegt: „Een groote en roemrijke daad in de ge schiedenis van ons jonge wapen is vol bracht. Op Kreta waaien onze overwin- ningsvlaggen. Gij, mijn valschermjagers en luchtlandingstroepen, gij, mijn vliegers, hebt in samenwerking met uw kamera den van het leger onder uw beproefde aanvoerders van alle rangen voorbeelde- looze daden volbracht. Met ongekende trots en diep gelukkig meldt ik den Führer de tenuitvoerlegging van zijn be vel. Voor de geheeïe wereld hebt gy het woord van den Führer bewezen: „er zijn. geen opneembare eilanden". Ik wist, dat mijn moedige, in harden strijd-beproefde luchtmacht slechts de ze ge kent. Zoo moest ook deze eerste over- zeesche operatie den vijand als een onwe- der in enkele dagen verpletteren. Ook hier aan hebben de Italiaansche marine en af deelingen van het Italiaansche leger en de Italiaansche luchtmacht haar aandeel ge had. maal in de practijk in grooten omvang die grondpolitiek en grondverdeeling toege past, welke haar eerste uitdrukking vond in de verordening over het verhandelen van landbouwgrond. Het principe „boeren land in boerenhand", is in volle kracht tot toepassing gebracht. Dat het bij Joodsch landbouwgrondbezit meestal om verpachten grond zal gaan, moest verme den worden, dat de pachter onder de ont- joodsching zou te lijden hebben. Door de. mogelijkheid het voldoen van den huurprijs uit te stellen en het vervallen van hypothecaire vorderingen een jaar uit te stellen wordt den ijverigen pachter de gelegenheid gegeven den grond zelf te verwerven, ook als hij niet kapitaalkrach tig is. In zoover de pachter voor het zelf verv» erven van den grond niet in aanmer king komt, kan het centraal bureau voor de goedkeuring bepalen, dat in het koop verdrag geheel of ten deele een andere persoon, eventueel ook de Staat, op-' treedt. Deze maatregelèn vinden slechts éénmaal toepassing en vinden haar grond in de bijzonderheid van het geval. Zy laten echter zien, hoe een gezonde grondpolitiek doorgevoerd moet worden. Hiertoe behoort de mogelijkheid, een belangrijk deel van den koopprijs in den vorm van een crediet op langen termijn ter beschikking te stel len, zoodat ook de ijverige landman zonder kapitaal als kooper optreden kan. Verder is noodzakelijk, dat de Staat iri bijzondere gevallen ihvloed oefenen kan op de grootte van een te vervreemden bedrijf. Bij deze gewichtige werkzaamheden zijn ook de Nederlandsche instanties, met name de desbetreffende pachtbureaux ingeschakeld. EEN WAPENSTILSTAND IN IRAK. Rasjid AH naar Iran. REGENT ABDOEL ILLAK IN BAGDAD AANGEKOMEN. Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft zich daar na het vertrek van Rasjid All el Kallani een velligheidscommlssie gevormd, die een wapenstilstand met de Engelschen heeft gesloten. Omtrent hetgeen aan dezen wapenstil stand is voorafgegaan kan nog. het volgen de worden gemeld. In een bericht uit Beiroet werd gezegd, dat de toestand in Irak zich geleidelijk heeft ontwikkeld in het voordeel van de Engel schen. Gemotoriseerde Britsche afdeelingen trokken over de Eufraat en bereikte de bui tenwijken van Bagdad. Het was de bedoe ling geweest, dat de minister van economi sche zaken, Sjabbani, zich met de verdedi ging van Bagdad zou belasten, doch intus- schen werd er een commissie gevormd, wel ke het stadsbestuur op zich heeft genomen en voorbereidselen voor de overgave treft. Het bericht meldde voorts, dat de premier, Rasjid Ali, de hoofdstad in noordelijke rich ting heeft verlaten. Het denkbeeld van een nieuwe basis van verzet in het gebied van Mosoel schijnt men te hebben laten varen. Volgens een door de bladen gepubli ceerde officieele mededeeling is de Iraaksche minister-president, Rasjid Ali èl Kailani met eenigen zijner ministers en verscheidene Iraaksche officieren in Iran aangekomen. De Britsche nieuwsdienst heeft voorts gemeld dat de vroegere regent van Irak, Abdoellah, in Bagdad is aange komen. HITLER EN MUSSOLINI AAN DEN BRENNER. Volledige overeenstemming van opvattingen. De Führer en de Duce zijn gisteren aan den Brenner bijeengekomen en hebben in tegenwoordigheid van den Rijksminister van buitehlandsche zaken, Von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, een onder houd gehad over den politieken toestand. Het onderhoud heeft eenige uren ge duurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap, waarbij de volledige overeenstemming van opvattingen van de regeeringsleiders der beide verbonden landen tot uiting kwam. Over de samenkomst tusschen den Führer en den Duce op den Brenner meldt Stefani „Vastgesteld kan worden, dat het of ficieele communiqué een nieuwe bevesti ging is van de gelijkheid der opvattingen van beide staatslieden over de vraagstuk ken, waaimede zij zich hebben bezig ge houden met het oog op de voorbereiding eener nieuwe étappe in den gemeens'chap- pelyken strijd tegen den gemeenschappe- lijken vijand, waardoor het mogelijk wordt, dichter bij het einddoel, de organisatie van het nieuwe Europa, te komen. De deel neming van den chef van het opperbevel der weermacht en van den chef van den Italiaanschen generalen staf aan de be sprekingen bevestigt, dat Führer en Duce ook de vraagstukken van den oorlog heb ben besproken. Uit het feit, dat het com muniqué spreekt van overeenstemming ten aanzien van de behandelde punten, kan men afleiden, dat de ItaliaanschDuitsche samenwerking, die tot zoo prachtige re sultaten heeft geleid, gehandhaafd blijft en dat, zooals de gewoonte is geworden, op de besprekingen daden zullen volgen," Vier en tachtig schepen In de Ver. Staten gerequlreerd. De Amerikaansche Senaat heeft, naar S.P.T. meldt, zyn goedkeuring verleend tot opvordering van 84 in beslag genomen buitenlandsche schepen, die in de Ver- eenigde Staten zijn opgelegd. Onder dé gerequireerde schepen bevindt zich o.a. het groote Fransche passagiersschip „Nor- mandië". Het wetsontwerp is naar het Witte Huis gezonden om door president Roosevelt te worden onderteekend. Distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schil ders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Juni 1 Juli 1941 als volgt zijn vastgesteld 1 liter kunstterpentyn per bon voor ter pentijn en 1 liter rauwe lijnolie of ge kookte olie of standolie per bon voor lijnolie. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat bijzondere maat regelen worden getroffen inzake de be voorrading van de handelaren in vaste brandstoffen. In verband hiermede wordt bepaald dat met ingang van Zondag 1 Juni a.s. geen vaste brandstoffen meer mogen worden afgeleverd op de bon nen en toewijzingen, welke aan ver bruikers zyn verstrekt en welke dien den voor verwarming voor het stook seizoen 19401941, ook al zyn deze bonnen en toewijzingen bij den leve rancier vóór den afloop van den gel digheidsduur ingeleverd. Dit zijn dus alle bonnen van de A-kaar ten, zoowel voor haarden en kachels, als voor centrale verwarming, alle periode- bonnen en alle toewijzingen welke verval len vóór of op 30 Juni a.s. De aflevering van vaste brandstof fen blijft toegestaan: le. Op de bonnen „01 K.F." eri „02 K.F." van de kookkaarten en 2e. op de bonnen voor generator-anthraciet en generatorturf. De verbruikers in de groepen B, C en D. die een toewijzing voor zomerver- bruik hebben ontvangen^ dienen zich, indien op deze toewijzingen op 1 Juni nog geen vaste brandstoffen zijn afgeleverd, te wenden tot den plaatselijken distributie- dienst, welke op deze toewijzingen een distributiezegel plakt en dit zegel af stempelt. Hierna mag tegen inlevering van deze van een zegel voorziene toewtf- zingen bij een handelaar alsnog de op deze toewijzingen vermelde hoeveelheid vaste brandstoffen worden betrokken, terwijl de handelaren deze toewijzingen ook ter in wisseling tegen aanvullings- of tegen ver zamel toe wijzingen bij de distributiedien sten kunnen aanbieden en zich op deze wijze kunnen herbevoorraden.De hande laren zyn verplicht, de toewijzingen, welke de verbruikers uit deze groepen reeds thans brj hen hebben ingeleverd, zonder dat de verbruikers hierop brandstoffen, hebben ontvangen, ter zegeling door den distributiedienst aan de verbruikers terug te geven. De verbruikers in de groep E, die dé hun voor Mei toegewezen hoeveelheid op 1 Juni nog niet hebben ontvangen, vallen niet onder de bovenstaande regeling. Zjj dienen zich tot de brandstoffencommissie te wenden met het verzoek om met dit feit rekening te houden bij de toewijzing voor de volgende periode. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat alsnog gedurende het seizoen de aflevering van vaste brandstoffen' zal worden toegestaan op de toewij zingen, die thans vervallen zijn ver klaard. Met nadruk wordt er derhalve de aandacht van alle betrokkenen op gevestigd, deze toewijzingen niet te vernietigen, of anderszins onbruikbaar fe maken, doch deze zorgvuldig te be waren. Krachtens de bepalingen van de Vaste Brandstoffendistributiebe- schikking 1940 in is men hiertoe bo vendien wettelijk verplicht. En de daaraan voor de watersport verbonden vraagstukken. Op de dagelijksche pérsconferentie te 's-Gravenhage werden Zaterdag eenige vragen behandeld inzake de uitvoering van verordening nr. 100, houdende bui tengewone maatregelen voor de kust verdediging. Deze vragen waren door den A.N.W.B. geformuleerd en inge diend, in verband met de daaraan voor de watersport verbonden belangen. Vraag 1 Mogen bezitters van water sportvaartuigen hun booten zelfstandig over water uit het verboden gebied brengen Antwoord Ja. Vraag 2 Wat moet gebeuren met wa tersportvaartuigen, die niet meer of nog niet varen kunnen? Bijvoorbeeld houten motorbooten, die wegens benzinegebrek reeds langeren tijd opgelegd zijn en niet meer zonder meer te water kunnen kajuit- jachten, die wegens het verbod oip tusschen middernacht en 4 uur in kajuiten te ver toeven, dit jaar niet te water" zijn gelaten en deswege niet geteerd of geschilderd werden vaartuigen in aanbouw of opge legd op wervèn, enz. Antwoord Via de vereenigingen, clubs, werven, waarbij de betreffende booteigena ren zijn aangesloten, moet ontheffing 'wor den aangevraagd bij de Befehlstelle van den bevelhebber der' marine, Wagenaarweg 3 te 's-Gravenhage. Behoort de booteigenaar niet tot een vereeniging, club, werf, dan moet hij zich thans daarby aansluiten, want particuliere aanvragen kunnen niet in be handeling worden genomen. Vraag 3 Buiten het verboden gebied is er niet genoeg plaats bij de werven, water sporthavens enz. om alle vaartuigen te ber gen, en wanneer men de booten buiten het verboden gebied in kanalen enz. neerlegt, zou de militaire en de beroepsscheepvaart belemmerd worden. Antwoord Hierover overlegge de boot eigenaar met zyn vereeniging, club of werf. Overigens is er vermoedelijk buiten het ver boden gebied genoeg plaats daar booten te bergen. Op grond der verordening moeten de booteigenaars natuurlijk zelf zich moeite geven een behoorlijke ligplaats te vindeiL Vraag 4 Wordt de afbakening van het verboden gébied nog nader omschreven Er zijn werven, watersporthavens enz., die wel in het verboden gebied liggen, doch vlak' aan de grens daarvan? Antwoord Deze afbakening is op vol doende wijze reeds geschied. Men moet lig plaatsen buiten het verboden gebied zoe ken in bijzondere uitzonderingsgevallen doe men op de onder vraag 2 genoemde wijze een verzoek daartoe. Vraag 5 Er zijn vele booten, die in dé week voor bedrijfsdoeleinden dienen, doch op Zon- en feestdagen voor ontspanning verhuurd worden (punters in Giethoorn byv.). Is dit laatste veroorloofd? Antwoord Booten, die voor bedrijfsdoel einden dienen, vallen niet onder de veror dening. Zuivere ontspanningstochten zijn echter niet toegestaan. Vraag 6 Er zijn watergebieden, waar hotels en restaurants slechts over water te bereiken zijn. Mogen de exploitanten de gasten per roeiboot halen en wegbrengen?. Mag de bezitter van een particuliere wo ning, die rondom in het water ligt, zich van een roeiboot bedienen om zyn huis te be reiken of te verlaten? Antwoord Deze booten vallen eveneens onder de uitzonderingsbepalingen voor boo ten, die voor een bedryf noodig zyn zui vere ontspanningstochten zyn echter niet veroorloofd; Samenvattend werd opgemaakt, dat iedere booteigenaar strafrechtelijk verant woordelijk blijft voor elk misbruik, dat van zyn boot wordt gemaakt Als immoreel móet worden veronder steld, dat buiten het verboden gebied hier en daar reeds huurprijzen voor lig plaatsen van booten worden gevraagd, welke het 6-voudige zelfs waren van den normalen huurprijs. Deze woeker- practyken vallen onder de verordening op den woeker en zullen vervolgd wor den, desnoods nog met een afzonder lijken maatregel, „De eerste Duitsche zoutwater-overwinning".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1