Voor de jeugd Diertjes met bijna menschelijk verstand. KORTE PREDICATIE Voor de Huisvrouw Bevelan'se brieven Zeeuwsche Kroniek SCHAKEN Uit het leven van de mieren. PINKSTEREN. Pinksterfeest Dat beteekentdrie 'dagen ZondagEn ook dit: dat wij twee keer in de kerk van den Qeest kunnen zingen en om den Geest bid- den en luisteren naar iemand die ons uitlegt wat het is en het toch niet kan. Wij verstaan de manier van den Geest niet. Jezus heeft gezegd, dat de H. Geest de wereld zou overtuigen van zonde, gerechtigheid en oordeel. Waar dan? Hoé dan? Ziet gij het? Staan de couranten er vol van? Zijn de men- schen er vol van? O Heilige Geest, waarom werkt Ge niet anders? Laat er iets groots gebeuren! Téékenenl Ach, als er nog ééns zoo'n geweldige gedrevene wind kwam en tongen als van vuurHoe zouden de men- schen toeloopen, bij duizendtallenhun moorden, haten, hongeren er om ver~ getend! En wij daar middenin staande, zegevierend, als de apostelen: Broeders, dit is het nu waarvan de Bijbel spreekt! O téékenen, Heilige Geest!Of neen. géén teekenen. Doe het maar niet. Want denkt u in, dat het onder ons op Pinksteren wonderbaarlijk ging stormen en vlammen. Krijtwit van angst zouden we vluchten, sommige be zwijmden achterlatend. Heb dank, Heilige Geest, dat Ge zoo bescheiden zijt geworden, om ons niét te ver schrikken. Uw manier is van een roe rende bescheidenheid. De meeste men- schen merken daarom niets van U. Wij zijn geneigd te zeggen: kon het nu niet anders? met een beetje meer zicht baarheid? Maar met welk een teede-e zorg zijt Ge bezig de wereld te over tuigen. Gij verschuilt U in woorden van heel gewone, oninteressante menschjes. Gij werkt door een heel gewone, zon dige kerk en een nog gewonere zen ding. door centen- en dubbeltjeswerk. Maar ziet of voelt dan wel iemand dat werken van U? Ja, Goddank, dat wel! Want soms kijkt iemand van zijn leven op, omdat hij een vreemde wind vlaag voelde en een wonderbaar licht zag. En hij zegt met zijn heele wezen: God.... Zoo heeft de Heilige Geest er velen stillekens overtuigd. F. EEN GEZONDE TOEGIFT. Degenen onder de huisvrouwen, die ge wend waren geregeld een nagerecht klaar te maken, zullen in dezen tijd moeite heb ben, aan haar oude gewoonte vast te hou den. Dit beteekent niet direct, dat men nu te kort zal komen, want een warme maaltijd die ruim voorzien i3 van aardappelen en groente (onder ruim verstaan we: gemid deld 2 kg. aardappelen en 1 kg. groente voor vier personen) met daarbij eenig vleesch, visch, ei of kaas, zal in veel gevallen beter van asmenstelling zijn d.w.z. meer bevatten van de voor 'n goede gezondheid noodige bestanddeelen dan een maaltijd' met „iets toe". Dat „iets toe" bestaat, en vooral bestond, namelijk maar al te vaak uit meelkost. Het is thans vrywel onmogelijk derge lijke kostjes ook nu geregeld klaar te maken. Uit voedingsoogpunt valt dit wer kelijk niet te betreuren over smaak valt aiiet te twisten. Zeker is, dat een appeltje toe eveneens goed smaakt en gezonder is. De tijd hier voor raakt echter zoo langzamerhand voorby, maar nu vraagt de rabarber weer onze aandacht. Willen we deze eens op een nieuwe manier opdpoen, dan kunnen we onderstaand recept volgen. RABARBERMOES MET YOGHURT. (Nagerecht voor vier personen.) 1 kleine bos rabarber; liter yoghurt: ong. vyf eetlepels suiker (of vyf eetl. glucosestroop) 2 blaadjes gelatine of 10 gram aard appelmeel (1 afgestr. eetlepel). Snyd van de rabarber de ondereinden en de bladeren af. Wasch de stelen en snijd ze in stukken (niet schillen dus). Breng deze met aanhangend water aan den kook en laat ze ongeveer 10 min. zachtjes door koken. Klop intusschen de yoghurt glad, onder toevoeging .van een eetlepel suiker of de glucosestroop. Vermeng de tot moes gekookte rabarber met die geweekte gela tine of het aangemengde aardappelmeel en voeg er. als het moes eenigszins afge koeld is, de suiker of de glucosestroop aan toe. Presenteer de yoghurt bij het rabarber- moes. N.B. Dikwijls voegt men aan rabarber wat dubbelkoolzure soda (z.g. zuiverings zout) toe; daar dit nadeelig is voor het behoud van het vitaminegehalte, is dit onder alle omstandigheden te ontraden. Injlaats van suiker of glucosestroop kan voor het zoeten van de yoghurt gesuiker de, geconsendeerde melk worden gebruikt (2 eetl. per 1-). ALIDA REIDING. Zoolang de jonge groente nog te duur is, om er voor het geheele gezin een flinke portie van te koopen, kunnen wy er nu en dan gebruik van maken, om er, tezamen met wintergroenten, een rauwe sla of een smakelijke soep mee te bereiden. Voor het binden van groentesoep wordt dikwijls ryst of vermicelli gebruikt. Heb ben wjj deze niet meer voldoende ter be schikking, dan kunnen wy echter ten minste even goed gebruik maken van welkom vreemdeling. In verband mee m'n schrieven van vlie weke, is dat meschien wè' op z'n pas om 'ier ter spraeke te briengen, dat er in Ellesdiek en Bossele, op 't durp zelft, gin één 'erreberge is; wè' één bie 't stas- sion van Bossele en één op de kaaie. Of- dö' die in de Koekkoek der nog is, dat zou 'k nie durreve zegge: dat weet ik nie' En dan mos je vroeger op Ellesdiek komme, mee neusse Mart! Vier 'erreber- regen mee dansmeziek. En overoal vol. Waer dat an lag, snap ik ok nie, maer: op Ellesdiek konne ze oal vee' beter danse as op de omliggende durpen; voeroal walse. En zienge man, dat jon ge volk, k 't van d' êene 'erreberrege nae' den aren trok, erm en erm, op een lange reeke. En uitgae', guus van tien, twelf jaer soms; dat zag je toen bie óns ok nog nie. Ze bin dae' trouwens toch 'êele- gans vee' ruzeluter. Je zou zegge: k dat noe toch zukke liefhebbers bin, 'oe komt dat dan, dó,' oal de gelegent-'eden dae' wig bin? En op Bossele idem van 't zelf de. Een reden mö' dae' voe' weze, dat spreekt. Het bin twi gemêenten, daer k vee' verschil tussen is, wat ligge ze nest mekare. Ellesdiek is meer op de zêe-è in-'esteld, daer je goeie diekwerkérs of polderjon- gers, 'oe k je ze noeme wilt en Bossele, nou, dat weet een ieder 'oeke beste grond dat dae' is. Dae' bin k duzende mudden petaten, van oal de durpen uut de rondte, in Bos sele verscheept, om der de schien an te geven, dó.' ze daer 'egroeid waere: dat zei genoegt. Die twi gemêenten bie oalle verschil, één diengen êender: ze ieder een ver- êenegiengsgebouw. Op Ellesdiek is dat het 'uus, daer a vroeger de notarus in weun- den en op Bossele' de gemeentewoning. Oalle verêenegen kunne dae' op d'r tied d'r vergaderiengen en bie-êenkomsten in 'ouwe. Noe ik a 'edocht: zou we die twi diengen nie mee mekare in verband stae? Me kenne toch oallemaele óns eigen fout, Toen k Lena, as kind van vier jaer, 'ezeid wier: „je mag nie an de scheele van de regenbak komme", sloeg ze oalle tiene d'r viengers in de natte verreve: „voe wat zou ik dae' nie' an magge komme?" En dee' dien dominie nóg zövee góed in de gemêente, ie kreeg nie' gedae', dat de 'erreberrege 'eslote wier. Die a nie lingst voren dust kom me, gieng achter deur. 't Is net as mee de kleine guus: verbie-e, dat 'elp' nie, con trarie: 't is nog van de pad or. Eén van de êeste voorschriften, wat den om- gank mee guus angaet, is dan ok, dat zó.' een ieder wè' wete, da' je zó weineg meugelik mö' zitte verbie-e, maer as ze wat doe-e, dat a je nie anstaet, dan geef je ze wat anders te knusselen of te spe len of te werken. Ik wille dae' noe nie mee zegge, dat op die twi genoemde durpen mee voor dacht vergaderzalen 'esticht bin, om de 'erreberregen kapot te maeken. In gêen geval. Ik achte het alleeneg meugelik, da.' het êene een gevolg zou kunne wcze van 't are, omdó.' je dae' noe toevalleg twi van die gevallen nessen mekare kun' zie-e. En de ménsen, die op een dergelieke gang van zaken invloed uut kunnen oefene, magge wel is góed overwegt, of dó.' zó 'n toestand te verkiezen is. Een durp, daer k gin êen toerist of trekker of fietser, alia, oal de ménsen, die k voe' zaken of plezier op de pad bin, kan schule of ruste of een glas drienken bekomme, dat kan toch den eis nie weze. Ik kan dat temissen m'n eigen nie indienke. Een gastvryen indruk zó. zó 'n gemêente toch op gin êen vrem- delienk kunne maeke. En vremdeliengen- verkêer bevordere, doet het in gêen ge- tELECTRISCHE GASAANSTEKER Calandpleio 3 Den Haag TELEFOON 180826 aardappelen. In blokjes gesneden zullen deze de soep binden, maar als ze niet wor den fijngeroerd, het gerecht toch niet te dik maken. Zoowel rauwe als gekookte aardappelen kunnen we gebruiken de rauwe moeten vanzelfsprekend langer meekoken. Willen we de soep niet te voedzaam hebben en toch aardappelen als bindmid del gebruiken, dan moeten deze, inplaats van in blokjes gesneden, geraspt worden toegevoegd. (Per liter nemen wij bijv. 400 gram aardappelen in blokjes gesneden of 200 gram geraspte aardappelen). In zoo'n groentesoep met aardappelen kan vleesch wel gemist worden, tenminste als we er om de voedingswaarde te verhoogen melk aan toevoegen. -In- plaats van melk kan zoo noodig ook* ge bruikt worden gemaakt van taptemelk of een overeenkomende hoeveelheid tapte- melkpoeder. Wat de soort groente betreft deze kan met den tijd van het jaar wisselen het behoeft heusch niet altijd worteltjes, bloemkool, peterselie, selderie, te z(jn. We laten een recept volgen GROENTESOEP voor vier "personen 1 liter water, 2% dl (2jA kopje) melk 250 g. (i/2 pondi) verschillende groenten, alsspinazie, spruitjes, wortel, prei3 middelmatige groote aardappelen (ong. 200 g) 20 g. boter (een afgestreken eet lepel) 2 bouillonblokjes, wat kervel, zout en desgewenscht aroma. Snyd de spinazie fyn, snipper de wortel en de pred en snyd de spruitjes in tweeën of in vieren. Smoor de groente v(jf minu ten in de boter. Voeg het water toe en rasp de met een harden borstel afge- boende aardappelen op een grove rasp. Doe ze in de pan als het water aan den kook is voeg ook de bouillonblokjes toe. Laat de soep 20 minuten zachtjes koken. Maak ze tenslotte af door toevoeging van de kokende melk, de fijngesneden kervel en zoo noodig wat zout en aroma. ZUIDZANDE. n. Strijd tusschen Zuidzande en Nieuwvllet om een eigen kerk te krijgen. Daar het dorp Zuidzande na de herbe dijking in 1617 zich langzamerhand uit breidde, werd er behoefte gevoeld aan een eigen kerk. Omdat Zuidzande kerkelijk bij Cadzand behoorde, moesten de bewoners daar dus naar de kerk gaan. De kortste verbinding was de Mariaweg, ongeveer 4 km. lang. Oostburg lag wel wat dichter bij, maar tusschen Zuidzande en Oostburg was een vrij diep vaarwater. In den zomer, als het in langen tijd niet geregend had. was de Mariaweg goed be gaanbaar, maar in het najaar en des win ters was het ondoenlijk. Te paard ging het bezwaarlijk en een wagen bleef soms in de modder steken. Er was nog een andere weg naar. Cadzand, doch die was anderhalf uur gaans lang en vaak beslijkt. Zoo kon een groot deel der bewoners van Zuidzande, vooral vrouwen en bejaarde mannen, niet ter kerk gaan. Het gevolg daarvan zou zyn, dat de bevolking van den godsdienst vervreemde of zooals men des tijds schreef, dat „de profetie ophoudt en het volk goddeloos wordt". In het vorige hoofdstuk schreven wij, dat de St. Baafsabdy te Gent en het O.L.V. klooster te Doornik verplicht waren den godsdienst te steunen, omdat genoemde kloosters jaarlijks de tienden van ruim 2400 gemeten lands genoten. Nu waren die kloosters wel Roomsch en was de gods dienst der Zuidzandenaars Protestantsch, maar dat ontsloeg de eerste niet van haar verplichting. Dat Zuidzande naar een eigen kerk met predikant verlangde, is te begrijpen. Het was vooral de kerkeraad van Cadzand, die zich in 1656 er voorspande. Door genoemd college werd opgesteld een „deductie en instructie dienende tot bevordering van den opbouw der kerk te Zuidzande". Het oude Roomsche kerkje stond er nog, doch daar het eerst 37 jaar lang door het zeewater was omspoeld en het daarna nog ruim 35 jaar ongebruikt was blijven staan, was het zoodanig vervallen, dat het feite lijk niet meer hersteld kon worden. Aan de kapittelen van St. Baaf, wien het 94 deel der tienden toekwam, werd door den kerkeraad van Cadzand ge vraagd om te Zuidzande een nieuwe kerk te bouwen. Er werd gewezen op den slech ten toestand van den Mariaweg. Doordat het dorp Zuidzande zich begon uit te brei den was er groote behoefte aan een eigen kerk, met een predikant en een school meester, die tevens ook koster was. De nieuwe kerk zou op dezelfde plaats kun nen komen, waar de vervallen kapel stond. Doch eerst zou om het kerkhof een gracht dienen gegraven te worden. De daaruit ko mende aarde kon gebruikt worden tot het ophoogen van het terrein. De hooge gees telijke heeren te Gent waren daartoe dade lijk bereid en met het eerste werk, nl. het graven der gracht werd begonnen. De gracht was nog niét geheel klaar of op zekeren dag, nl. 5 Juli 1658, kwam een bericht uit Gent, dat het werk moest ge staakt worden. De bewoners van het naburige Nieuw- vliet wilden ook een nieuwe kerk met pastorie, predikant en koster hebben, daar zy ook tienden betaalden aan St. Baaf. Zfy dienden eveneens een verzoek in, tevens met de mededeeling, dat er te Zuidzande geen kerk noodig was, omdat volgens hen de kerk op zoodanige plaats te Nieuwvliet gebouwd zou kunnen worden, dat de Zuid zandenaars er ook gebruik van 2ouden kunnen maken. In Nieuwvliet sloeg men dadelijk de handen aan het werk door reeds kerkdiensten te houden. Dit werd gedaan in de oude kapel van St. Pieter of in een groote kamer van een boerenwo ning. Een proponent of candidaat, Willem Hansselaar geheeten, had er gepredikt. Dit laatste was op last van de classis Walcheren, welke zeer ijverde voor een Hervormde kerk te Nieuwvliet, omdat er aldaar êen zeer groote Doopsgezinde ge meente was met eigen kerk, die de nog in de minderheid zi.Lnde Hervormden dreigde te verdringen of over te halen zich bij haar aan te sluiten. Eenige personen uit Nieuw vliet, geassisteerd door den genoemden proponent rtansselaar, waren reeds naar Den Haag gereisd om hunne belangen bij de Generale Staten te bepleiten. De kapittelen van St. Baaf te Gent en die van O.L.V. te Doornik oordeelden, dat er te Zuidzande meer behoefte was aan een kerk dan te Nieuwvliet. Daarom wilden zij te Zuidzande geheel helpen en aan Nieuwvliet dadelijk 100 pnd vl. 4200) geven en verder niets meer. Het bezoek van de afgevaardigden uit Nieuwvliet aan Den Haag heeft blijkbaar niet direct de gewenschte gevolgen gehad; want de Generale Staten oordeelden, dat de kerk te Zuidzande meer noodig was dan te Nieuwvliet, omdat het aantal Hervorm den er veel grooter was. Zij zeiden, dat Nieuwvliet maar patiëntie of geduld moest hebben. Te Nieuwvliet was men zeer ontevreden. De ambachtsheer riep boos: „Zijn de Sta ten Hoogmogenden (zoo was hun titel), zy zijn, bij God, geen alvermogenden". Hy wist de geestelijke heeren te Gent en te Doornik te bepraten, zelf was hy ook Roomsch, en genoemde heeren, alles zoo voordeelig mogefijk voor zich willende re gelen en toch zoogenaamd aan hun ver plichtingen willende voldoen, boden nu Zuidzande en Nieuwvliet elk 800 pond vlaamsch of 5600 gulden aan en verder nooit meer iets meer te geven. Hoe mooi hun gebaar ook leek, met die som gelds kon noch te Zuidzande, noch te Nieuwvliet een nieuwe kerk met pastorie en het onderhoud van een predikant be taald worden. Beide plaatsen namen het voorstel dan ook niet aan. Vooral Zuid zande was boos, daar haar reeds een nieu we kerk beloofd was. Nieuwvliet zou zich er voorloopig by neerleggen, omdat Zuid zande toch ook geen kerk kreeg. Maar Zuidzande liet het er niet by zitten. Uit voerig betoogde zij, waarom zij meer recht op een nieuwe kerk had dan Nieuwvliet. (Wordt vervolgd). R. B. J. d. M. Op een stralende Meimorgen zijn we een heel eind het bos ingetrokken. Doodstil is het hier. Alleen een enkele vogel, die een liedje zingt, een eekhoorn, die snel tussen de takken wegschiet naar zijn nest, dat daar wel ergens in een hoge beuk zal liggen en de wind die door de jonge bla deren speelt. Het wordt al aardig warm in het bos; en vooral wanneer je op het zonnige, zan dige bospad komt, waar geen zuchtje wind kan doordringen, heb je best in de gaten, dat we zo langzamerhand in de richting van de zomer gaan. Maar over de zomer willen we het deze keer niet hebben; daar vinden we altijd nog wel eens een dagje voor. We zijn uitgetrokken om het leven van de dieren te gaan bekijken. Want nu we vorige week de byen hebben leren kennen, is natuurlijk bij jullie de wens opgekomen, ook eens wat van an dere inseeten te weten. Een goede wens overigens, want in tegenstelling tot de liefhebberystudie van vogels en planten wordt er aan de insecten-studie over het algemeen nog maar weinig gedaan. Jam mer genoeg; want wanneer je je er even hebt ingewerkt, is er ook aan deze dieren heel veel te zien; en vooral wanneer je een beetje belangstelling hebt voor het be studeren der verschillende soorten, heb je aan de insecten heel wat meer werk dan aan de vogels en planten. Want insecten zijn er wat! Ga alleen maar eens even de grote groepen na: vlinders, vliegen, (want ook daarvan zijn er een paar honderd soor ten) en verder nog libellen, hommels, bijen, kevers en torren, enmieren. Aan die mieren zullen we vandaag eens een uurtje wijden. De rode bosmier en haar verde digingsmiddelen. Daar ligt, onder een oude eik, een mie rennest. Je ziet nog niets? Kijk maar, het is die bruine hoop dennenaalden. Dat is het nest van de rode bosmier; en dit is nu nog niet eens een heel groot nest, al is het bijna een meter hoog. Er zijn er wel, die meer dan twee meter hoog worden en dan een omtrek hebben van een tien meter. Maar die soorten komen niet in ons land voor, die moet je in de tropen zoe ken. Dit is dus de rode bosmier. Raak de die ren niet aan, want zij kunnen gemeen ste ken. Dat hebben zij gemeen met de bijen en muggen; en al die vloeistoffen die de insecten in het wondje spuiten als ze kwaad in de zin hebben, komen eigenlijk op hetzelfde neer. Het is allemaal mieren- zuur. Maar de mieren zelf en in het bizonder deze rode bosmieren zijn in dat spuiten van mierenzuur wel bizonder sterk. Daar lopen er een stel over de bosgrond. Wat vreemd, dat ze zo keurig in een rijtje lopen! Tja, dat is al een van de vele eigen aardigheden van deze dieren; zy bouwen wegen, vaste wegen waarlangs zij zich al tijd weer naar hun voedselplaatsen bege ven. Dat bouwen gaat heel eenvoudig in z(jn werk. want er gebeurt niets anders dan dat heel netjes alle takken en strootjes, die op een bepaalde lyn op de Redacteur J. M. MULLUS. Onderstaande stelling ontstond in een partij tusschen J. M. MulliéH. Strooband, uit den voorwedstrrjd voor het kampioen schap van Zeeland. ZwartH. Strooband. Stelling na 31Ta4xe4 abcdefgh WitJ. M. Mullié. grond liggen, worden weggehaald door de mieren zelf met hun stevige, harde kaken, waar ze van alles mee kunnen versjouwen. De mieren zorgen voor winter voorraad. Laten we maar eens met dat bouwen van een weg beginnen. In het begin lag er ergens een dood dier, een vogeltje bijvoor beeld. De mieren zijn vleeseters als het er op aan komt; en verder eten ze zowat alles wat maar voor hun kaken komt. Een van de mieren uit het nest vond dat dode vo geltje het eerst, keerde onmiddellijk naar het nest terug en bewerkte alle mieren, die hij tegenkwam, met de grote sprieten die op zijn kop staan. Wat er precies ge beurt wanneer een mier een andere mier met zijn sprieten bewerkt, is niet bekend; maar over het algemeen vatten we, wat er dan gebeurt, samen onder de naam: de taal der mieren. Want het schijnt, dat zo aan de andere mieren wordt duidelijk ge maakt, dat er wat te halen is. Alle mieren, die zo zijn aangeraakt, begeven zich na melijk direct naar de plaats waar de eer ste vandaan is gekomen; wanneer blijkt dat de vondst inderdaad de moeite waard is, wordt gauw een weg daarheen aange legd. En dan wordt er verder de hele dag gesleept met allerlei stukjes, die van de prooi worden afgehaald en door de kaken van de mieren naar het hol worden over gebracht. Want die bruine hoop denne naalden ziet er van binnen ingewikkld uit. Er zitten allerlei kleine kamertjes in, waar. in de eieren en de poppen van de mieren worden opgekweekt, en er is een groot aantal voorraadschuren, waarin het ge vonden voedsel zo lang mogelijk wordt bewaard, als het kan tot aan de winter, want dan blijft een rechtgeaarde mier in zijn hol en eet van de voorraad die hij in de zomer bij elkaar sleepte. Een staat met een goede arbeids verdeling. Je kunt zulk een mierenweg heel ge makkelijk zelf door de mieren laten aan leggen, wanneer je een stukje suiker, of nog beter, een paar druppels honing niet al te ver van het nest op de grond gooit. Want vooral op zoetigheid zijn de mieren verzot; en eer je het weet, trekken zij met honderden tegelijk op je honing af. We deden eigenlijk beter te praten van een mierenstaat, want inderdaad: heeft het daar meer van weg. In de eerste plaats zijn er verschillende koninginnen, die we hier vrouwtjes noemen, en die niets an ders doen dan eieren leggen, dus net als de byen. Dan is er een groot aantal werk- mieren; maar hun taak is veel beter ver deeld dan bij de bijen. Er zijn werkmieren, die hun leven lang niets, anders doen dan de jonge mieren verzorgen, andere slepen de hele dag met poppen en eieren, die af en toe eens in de zon moeten worden ge legd, weer andere zijn belast met het na gaan van den voedselvoorraad; en er zijn er zelfs die soldaat zijn. Maar over die baantjes kunnen we het beter een volgen de keer eens hebben. (Nadruk verboden). De grootst* aalscholverkoloni* van ons la. d bevindt xlch te Wanneperveen. Op de nesten, hoog in de boomen, is het heel den dag een drukte van belang De partij verliep nu verder als volgt 3 1Lb7-c8 de looper voert op b7 niets uit, en daarom is deze zet hier toch wel logisch. Na afloop der partij, meende zwart, dat wit nu als volgt in het voordeel had kunnen komen 32. Te8f Kg7. 33. La4 Ld7. 34. Tb8: Tb8:. 35. Tdl Le8. 36. Kfl of g3 of h3, nl. een „luchtgat" voor den Ko ning. 36Tb2!. 37. Td8 Ta2. 38. Lb3 Tb2. 39. Ldl Kf8. 40. Lf3 Ke7 etc. en het is nog niet duidelijk hoe wit zal winnen. Na 32. La4 Ld7. 33. Td4 Le8 had wit nog de beste kansen. 32. Te4-b4? Deze zet is absoluut af te keuren. Wit wilde er echter mee bereiken, dat er een toren geruild zou worden, wat meestal aan te bevelen is in dergelijke eindspelen, en bovendien was er kans de dubbel pion op de c-lijn op te lossen. Maar het nadeel van de zet is, dat wit in de ver dediging gedrongen wordt, ondanks zijn pion meer, en dat is in toren-eindspelen van veel meer beteekenis. 3 2Tb8xb4 33. c3xb4 Ta8-b8 34. Tcl-bl Lc8-f5 dryft de toren naar een veld waar hij niet door den looper kan worden gedekt. 35. Tbl-b2 Kg8-f8 ook kon direqfc 35. a6-a5 bjjv. 36. ba5: Le6 37. a6 Lb3: 38. a7 Ta8 39. Tb3: Ta7: en in plaats van de tekstzet leek 35Le6 beter. 36. Lb3-c4 Lf5-c8 op 36ao zou nu 37. b5 volgen. 37. Kgl-fl a6-a5 38. b4-b5 c6xb5 „(38La6? 39. ba6:!). 39. Tb2xb5 Tb8-a8 40.Tb5-b6? met het oog op de dreiging van 40La6, maar daartegen was Kei veel sterker, hoewel dan 40a4 ook niet prettig zou zijn. 40Kf8-e7 direct 40a4 kon ook goed. 41. Kfl-e2 a5-a4 42.Tb6-bl a4-a3 43. Tbl-al Ta8-a5 44. Ke2-d3 Ta5xc5 45. Talxa3 L c8-e6 dit eindspel ziet er reeds remise-achtig uit. Na ruil der loo- pers is het eindspel practisch voor wit niet meer te winnen. 46. Ta3-a7f Ke7-f6 47. Lc4xe6 weer niet de beste zet. Beter leek 47. Ta6, waarna of algeheele afruil der stukken kan volgen, met kansen voor wit, of ruil van den loo per, maar tevens verbrokkeling der zwarte plonnenstelling. Bijv. 47. Ta6 Tc4: 48. Te6:f Ke6: 49. Kc4: of 47Ke5 48. Le6: fe6: etc. 47Kf6xe6 48. e3-e4 Tc5-g5 49. g2-g3 Tg5-h5 50. h2-h4 Th5-b5 51. Kd3-e3 f7-f5 52. Ta7-a6t direct 52. h4-h5 leek ook niet kwaad. 52Ke6-f7 53. h4-h5 g6xh5 54. Ta6xh6 f5xe4 55. Ke3xe4 Tb5-a5 Er volgde nu nog 56. Kf3 Kg7 57. Tb6 Tc5 58. Kf4 Kf7 59. f3 Ta5 60. Th6 Tb5 61. Ke4 Tb4f 62. Ke3 Tb5 63. f4 Ta5 64. Kf3 Tb5 65. Kg2 Kg7 66. Tc6 Tbl! belet de opmarsch van den witten koning op da h-lijn. Na nog enkele zetten besloot rr tot remise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 11