Kerk- en Schoolnieuws POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. ONTVOERD KUNST De eigenaar van het grint diende een aan klacht in. In een nonchalante houding, de handen in de zakken, wat hem een ernstige be risping van den politierechter bezorgde, deed de njan zijn verhaal. Hij had niet ge stolen, hij had het grint weggenomen en wilde het betalen. Twee brieven had hij erover geschreven en nooit antwoord ont vangen. Bovendien kreeg hg nog geld van den. eigenaar van het grint. Deze kon het bedrag, dat hij er hem voor schuldig was er wel van af houden. „Eigenlijk heb ik er niks mee te maken", besloot de man en stak zijn snor in de lucht. De politierech ter veroordeelde den man conform den eisch tot een geldboete van 15,„Ik neem het niet aan", de man keek zuinig en verdween. Beleediging. Eenigen tijd geleden werd door den Mid- delburgschen politierechter een dienst meisje, die bij haar oom een bedrag van ongeveer 600.gestolen had, veroor deeld. Nu moest de oom zich verantwoor den wegens beleediging van zijn broer, den vader van het genoemde meisje. Toen de man ontdekte, dat zijn nicht, die by hem schoongemaakt had, een bedrag aan geld had ontvreemd, was hij eens naar zijn broer gegaan om de zaak te bespreken. Erg vriendelijk werd hg niet ontvangen en het duurde niet lang of de beide broers waren hevig aan het ruziën; ze werden zelfs handgemeen. Bij deze gelegenheid had de verd. de weinig vleiende uitdrukking „Het is bij jullie een dievenbende" geuit, wat niet erg gewaardeerd werd. Tenmin ste er volgde aangifte van beleediging. - De oom, een buitengewoon welbespraakt man, die den politierechter bijna geen ge legenheid gaf aan het woord te komen, vond de beleediging die hg zijn broer toe gediend had niet bijster ernstig. Hg had slechts geprobeerd zijn geld terug te krg- gen en die beleediging woog niet op tegen de schoppen en trappen die zgn broer hem gegeven had. Toen de officier van justitie een boete van 5.tegen den man eischte zei hg„Ik vind het goed, maar ik heb mijn geld er niet mee terug". „Om Uw geld terug te krijgen moet U anders optreden, dan U tot nu toe gedaan hebt. Zoo zult U niets bereiken", merkte de politierechter op en veroordeelde den man conform den eisch GERECHTSHOF DEN HAAG. Rechercheur schoot ontvluchte arrestant neer. Op 28 September van het vorige jaar wer den te Rotterdam eenige arrestanten over gebracht naar de terechtzitting. Een van deze arrestanten zag kans te vluchten, waarbij de rechercheur D. H. een achter volging inzette en twee schoten loste, waar- bij het tweede schot den vluchteling zooda- nig trof, dat hij kort daarna overleed. Door de rechtbank te Rotterdam was de recher cheur wegens dood door schuld veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep was ge gaan bij het Haagsche gerechtshof. Verdachte heeft het gebeurde als volgt beschreven onder de achtervolging heeft hg herhaalde malen geroepen „houdt hem". Na een ren van ongeveer 100 meter vreesde verdachte de race niet te kunnen volhouden. Hg sommeerde tweemaal den vluchteling stil te. staan, daar hg anders zou schieten. De vluchteling liep door, waarna verdachte een waarschuwingsschot in de lucht loste. Ook toen stond de vluchteling niet stil, waarop een tweede schot volgde, dat hem trof, met het bekende noodlottige gevolg. Verdachte verklaarde ook het tweede schot als waarschuwing bedoeld te hebben. Het Hof heeft gisteren in deze zaak uit spraak gedaan en aangenomen, dat de po litieman niet het opzet heeft gehad den ar restant van het leven te berooven. en als politie-ambtenaar den plicht had, niets na te laten om den arrestant in handen te krij gen. Het Hof sprak den verdachte dus vrij. DOODSLAG TE GEULLE. Dader tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Vgf jaar tuchthuisstraf, vijf jaar verlies van burgerrechten en na beëindiging van dezen straftgd opneming in een bijzondere inrichting luidde het vonnis, dat het Duit- sche Obergericht Woensdag1 conform den eisch van den Oberstaatsanwalt uitsprak tegen den 24-jarigen los-werkman J. M. S. te Stein in Limburg, die op 17 Juni 1940 te Geulle met zes revolverschoten een einde heeft gemaakt aan het leven van zgri nicht. BIJBEL EN MOBILISATIE. Het Nederlandsche Bijbelgenootschap heeft tjjdens den geheelen duur van de mobilisatie de volgende aantallen bijbels en bijbelgedeelten ter beschikking van onze soldaten gesteld6.898 bybels, 38.269 Nieuwe Testamenten en 80.282 Evangeliën en andere bgbelgedeelten. In totaal dus 125.449 exemplaren, met een gezamenlgke waarde van 21.257,74. Aan bijzondere giften voor dit doel werd in dien tijd ontvangen een bedrag van 12.939,96, zoodat ongeveer 8 duizend gulden door het Bgbelgenootschap uit eigen middelen moest worden bekostigd. PART. SYNODE DER GEREF. KERKEN VAN ZEELAND. De Particuliere Synode der Geref. Ker ken van Zeeland zal dit jaar als volgt zgn samengesteld Afgevaardigden van de classis Axel de predikanten ds. W. G. v. Houtete Ter- neuzen en ds. A. B. W. M. Kok te Zaam- slag en de ouderlingen D. M. v. Melle te Breskens en J. de Ruyter te Axel. Afgevaardigden van de classis Goes de predikanten ds. A. Scheele te Kapelle- Biezelinge en ds. W. H. v. d. Vegt te Goes en de ouderlingen J. Koppe te Yerseke en J. v. Vessem. te 's-Heer Hendrikskinderen. Afgevaardigden van de classis Middel burg de predikanten ds. A. C. Heij te Koudekerke en ds. M. Vreugdenhil te Me- liskerke en de ouderlingen K. Polderman en J. Bosselaar. Afgevaardigden van de classis Tholen ds. W. M. Te Cointre te Bergen op Zoom en ds. M. Ros te Ki-abbendgke en de ouder lingen M. J. Scheffelaar te Bergen op Zoom en M. W. Verkamman te Tholen. Afgevaardigden van de classis Zierik- zee de predikanten ds. J. Meester te Brouwershaven en ds. F. J. v. d. Ende te Kamperland en de ouderlingen J. v. Schaik en J. Boot. Allen primi. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Het officieele persbericht der perscom missie van de Ned. Herv. kerk van de bui tengewone vergadering van 27 Mei 1941 der Algemeene Synode der Ned. He»v. kerk meldt o.m.: De president opende de vergadering, las Joh. 17 en ging voor in gebed. Hy heette alle leden welkom, waarna de vergadering staande het woord aanhoorde gesproken ter nagedachtenis van prof. dr. Slotemaker de Bruine. Hulde werd gebracht aan de groote toewijding en krachtsontplooiing door hem in verschillende functies in het belang der kerk getoond, in 't bgzonder ook in zjjn laatste levensjaar. De secretaris las de samenstelling van de vergadering voor: J. W. J. Addink, pre sident, P. de Brugn, vice-pres., K. H. E. Gravemeyer, seer., dr. H. J. Berkelbach van der Sprenkel en dr. J. A. Sammelink, prea-adviseerende leden, J J. C. Karres, mr. C. de Roon Zwaan, L. Boer, J. J. C. Hardenberg, dr. G. Oorthuijs, F. W. J. v. d. Rieboom, dr. W. H. Weeda/ J. Hoekstra, IJ. Stelma, P. v. d. Slug's, A. Brucherus Cleveringa, dr. W. J. Aalders, E. H. baron Prisse, J. Boonstra, dr. J. Fetlaar, R. Blommaert, mr» H. J. M. Tgssens. Ten opzichte van de 10-jaarlijksche stemming over de vraag: kiescollege kerkeraad, die het vorig jaar bij noodmaat regel voor één jaar uitgesteld was, werd besloten deze voor het volgend jaar facul tatief te stellen. Indien deze stemming zon der bezwaar gehouden kan worden, dient ze door te gaan. Mochten er overwegende bezwaren tegen rijzen, dan kan de kerke raad deze ter kennis der alg. syn. commis sie brengen, welke in dit geval beslist. Over de wgze, waarop de aftreding en verkiezing op de komende classicale verga deringen zal plaats hebben, zal in het offi cieele orgaan der kerk binnenkort bericht worden geplaatst. Rapporten commissie kerkelyk overleg. De president stelde voorts aan de orde de bespreking van de rapporten ingezon den door de door de Alg. Synode benoem de commissie voor kerkelgk overleg. Deze commissie had zich gesplitst in verschil lende werkgroepen, die het recht hadden gehad zichzelf leden te assumeeren. Als groepen worden genoemd: kerk en school; X Styfsel of aardappelmeel? Er gaat tegenwoordig bijna geen zitting van den politierechter voorbij of er worden zaken behandeld betreffende overtredingen van distributiebepalingen. Zoo ook dc zit ting van Dinsdag. Een vischkoopman uit Terneuzen had eenigen tij^t geleden aan twee broers uit Oostburg, neven van den eerstgenoemden, 2416 kg. aardappelmeel verkocht voor 3000.zonder daarvoor de vereischte bonnen te ontvangen. Volgens den verd. be- hoefde er voor de pakjes, die hij verkocht had, geen bonnen ingeleverd te worden, want zg bevatten stijfsel, die hoewel uit aardappelmeel vervaardigd niet aan distri butiebepalingen onderworpen was. De fa brikant leverde de stijfsel immers ook zon der bonnen te ontvangen af. De vischkoop man ging zgns inziens vrg uit. De officier van justitie ddcht er evenwel anders over en eischte 500 boete subs. 3 maanden hechtenis. De politierechter vonniste con form. De beide broers, die de pakjes stgfsel gekocht hadden en die na de behandeling van de zaak tegen hun neef op het beklaag- debankje plaats namen, beweerden stellig niet geweten te hebben, dat de pakjes aard appelmeel en geen stijfsel bevatten. Hun raadsman, mr. Dieleman, lichtte dc zaak nader toe. Deze toonde den politierechter een pakje, waarin de bewuste stgfsel ver pakt was geweest. Het uiterlgk van dit pakje, wees er geheel op, dat het stgfsel en geen aardappelmeel bevatte. Er stond n.l. een juffrouw op, die druk aan het strij ken was. Er stond o.m. ook op te lezen, dat de inhoud den levensduur van het wasch- goed verlengde en prachtig was voor gor dijnen. Bovendien wees een onderzoek van den keuringsdienst voor waren uit, dat het goedje met borax vermengd was, waardoor het weliswaar niet totaal voor de consump tie ongeschikt werd, madr toch niet meer aardappelmeel genoemd kon worden. Spr. vroeg voor. beide broers vrijspraak. De po litierechter veroordeelde den oudsten broer, die eigenlijk den handel had gedreven, tot een geldboete en sprak den jongsten, die slechts met 125.zy'n broer geholpen had vrij. Voor de twee en twintigste maat. Een 31-jarige koopman uit Vlake was- op zekeren dag een café binnen gestapt met het doel er eentje te nemen. Nu, zoo iets zal wel meer voorkomen en niemand zal het hem kwalijk nemen, dat hg dat café binnenstapte. Wat hem echter wel kwalijk te nemen is, is dat hy niet bg een of twee borreltjes liet, maar het een na het ander door zijn keelgat liet glgden. Het gevolg was, dat de man zoo dronken werd, dat de caféhouder hem verzocht het café te ver laten en naar huis te gaan. De benevelde brein van den koopman kón dit alleszins billgke verzoek niet op gewone wgze ver werken: het wond hem zoo op, dat de Waard 2ich genoodzaakt zag de hulp van marechaussee's in te roepen. Dit beviel den man heele.maal niet en r.og heviger ging hij te keer. Na veel moeite kregen de mannen van de wet hem buiten en daar lieten zg hem onder belofte, dat hij netjes naar huis zou wandelen, los. Hg was echter zoo on bekwaam. dat de marechaussee's het wel dra noodig Richtten hem weer in den kraag te grypen eri hem naar de kazerne over te brengen. De: koopman kon evenwel nog woedender 'Worden en hy uitte dat door in zgn cel een stoel, toebehoorende aan het jRgk der 'Nederlanden, finaal kapot te slaan. De ma»n. die zoo woedend kon worden, een goedo bekende van de politie, wist zich weinig jmeer van het geval te herinneren. De officier van justitie eischte een maand gevan-genisstrafDe politierechter deed er een iweek af en deze veroordeeling tot drie weUen gevang was 's mans twee en twin tigste. Grint gestolen. Een 61-jarige werkman uit Schore trof langs een weg, waaraan druk gewerkt wordt, grint aan. Toen de man de mooie kiezeltjes daar zoo zag liggen, schoot hem plots te binnen, dat hg" de paadjes om zgn huis wel eens. wat verharden kon en hij schepte ongeveer een kubieke meter bg elkaar en bracht dat naar zgn erf over. DOOR P. MATTHEUS. 19) Nu draalde mister Tiggel niet langer. Met de revolver in de hand, kroop hg uit zijn schuilplaats te voorschgn, sprong op en liep naar den hoek van den muur toe. Van boom tot boom sluipend, ieder boschje als dekking gebruikend, snelde hg verder naar het oude Fordje toe, dat ginds achteraan op den zandweg op hem wachtte. Het hui3 en de muur lagen gelukkig achter hem. Op een met gras begroeid voetpad vol kuilen snelde hij verder, toen zich plotseling een onverwachte hinder nis op zgn weg vertoonde. Op eenmaal dook achter een boschje Vlak voor hem een mannelgke gestalte op. „Ik schiet handen omhoog!" zei mis ter Tiggel tamelgk schril en hij stak zgn revolver vooruit. Het volgende oogenblik vloog zijn eigen hand omhoog, hoogst pijnlgk getroffen door de punt van een schoen. Als deze man een voetballer was, dan was hy een goede voetballer. De revolver, die mister Tiggel ver geten had van de verzekering te ontdoen, vloog in een boog door de lucht en kwam onschadelijk vgf' schreden verder op het voetpad terecht. De man stortte zich zonder iets te zeggen snel op mister Tig gel, pakte hem om zgn nek en trok hem met zich op den grond. Het krggsgeluk scheen zich tegen mister Tiggel te keeren. Hg" lag onder. De an dere lag bovenop hem en probeerde in aile ernst hem de keel te snoeren. Mister Tiggel snoof en trok zgn hoofd diep tus schen zijn schouders. Hij hapte naar lucht en bemerkte met ontzetting, dat hg gebrek aan lucht begon te krggen. De ander drukte hem tegen den grond en kneep zonder genade zgn keel dicht. Zou dat het einde zijn? Gedurende een oogenblik voelde mister Tiggel doodelgke angst. Toen veranderde de angst plotse ling in wilde woede. Op dat oogenblik ontwaakte bg hem het bloed van zijn voorvaderen. Was het niet een Tiggel geweest, die byna twee eeuwen geleden in het Westen van Kentucky aan de grens van het In- dianengebied een eenzaam blokhuis ge heel alleen tegen vijftig bloeddorstige Cherokesen verdedigd had Was het niet een Tiggel geweest, die in 1776 met Washington over dc Delaware ging en de heuvels van Trenton hielp bestormen? En was het niet een Tiggel geweest, die in 1863 bg Gettysburg mede de overwinning bevochten had? Mister Tiggel wist niets van de bgzon- dere macht van het bloed. Hg was alleen maar woedend. Hy drukte zgn armen tegen de borst van zijn tegenstander om zich wat bewegingsvrijheid te verschaffen, kromde zijn rechter arm en gaf hem op eens een korten en harden slag. De uitwerking ervan was verrassend. De greep, die de keel van mister Tiggel vast had, ontspande zich. De man stootte een zucht uit en zonk voorover. Daarop rolde hg als een slappe vaatdoek opzij en bleef, met het gezicht naar boven, stil liggen. Mister Tiggel was verbluft. Hg had zich het boksen veel moeilgker voorgesteld. Hij richtte zich op en boog zich over de in de lengte uitgestrekte gestalte. De vol» gende seconden greep hg met beide han den in zgn haar en stootte verschrikt een enkel woord uit: „GUI De man, dien hg met een uppercut vol gens de regels van de kunst had neerge legd, was inderdaad Gill, zijn eigen chauf feur. Eenige minuten later zat Gill weer over eind en staarde hg zgn broodgever met min of meer verglaasde oogen aan. „Mister Tiggel?" mompelde hy verward. „Bent u het? Maarik dacht „Hoe kom je hier, kerel?" vroeg mister Tiggel streng. „En hoe kom je er by, mg bgna te wurgen, hè?" Gill moest eerst nog een oogenblikje zijn gedachten bg elkaar zoeken, voordat hg een samenhangend antwoord geven kon. Toen vertelde hij, hoe hij voor het warenhuis van Chepperton dien Kelly was tegengekomen en op eigen initiatief zgn vervolging had opgenomen. Kelly was rechtstreeks hierheen gereden. Mister Tigger geraakte in tamelijke op winding. „En de auto?" Informeerde hy. „Onze auto? De groote limousine?" „Die staat tweehonderd passen hier vandaan in een laagte tusschen twee heu vels. Een oude Ford staat er ook vlak by. Maar die was er nog niet, toen ik aankwam. Die moet pas later gekomen zgn." „Dat Fordje laten we staan", zei mister Tiggel. „Vooruit! We hébben geen oogen blik te verliezen. We moeten de limousine langs een omweg ginds boven op den straatweg brengen en wachten. Ik geloof, dat de bende zich met Edna en Jerry uit de voeten wil maken. We mogen hun spoor niet verliezen. In geen geval!" Hy pakte Gill bij den arm en beiden stapten door de duisternis. Gill was al weer geheel in orde. Hg vond den auto, waar hg den wagen had laten staan, sprong achter het stuur en zette den motor aan. Mister Tiggel nam naast hem plaats. Over hobbelige paden en dwars over het land, over een dam en een stukje moeras kerk en jeugd; kerk en zending; kerk en ziekenzorg; kerk en overheid; kerk en prediking; kerk en financiën; kerk en pers en kerk en gemeente-opbouw. In het afgeloopen jaar was zeer omvangrijk en belangrgk werk door deze groepen ver richt, waarvan het resultaat neergelegd was in de rapporten. De president sprak zy'n groote hulde uit voor den verrichten arbeid, die van zoo groote beteekenis was voor de kerk. Hg legde,er den nadruk op, dat de bedoeling was deze rapporten ter kennisneming te zenden aan de prov. kerkbesturen en de classicale vergaderingen. Besloten werd volgens een door den secretaris ingediend voorstel met betrek king tot: 1. kerk en schooj, te adviseeren tot een enquête" naar het godsdienstonder- wgs op de openbare school in overeenstem ming met het voorstel van de door de Synode benoemde commissie ad hoe; 2. kerk en jeugd, de medewerking van prov. kerk besturen en class, vergaderingen in te roe pen, om door de Synode ingestelden jeugd raad en door contacten vanuit de plaatse- lgke gemeenten in overeenstemming met het rapport van kerk en jeugd, den band tusschen kerk en jeugd te versterken, hem mede te deelen, dat de Hervormde jeugd raad geïnstitueerd en tot secretaris van dien raad voor één jaar is benoemd ds. F. M. Kooyman. 3. Kerk en zending, een Hervormde zen dingsraad in te stellen voor de inwendige en uitwendige zending, en daarnaast een studie-commissie te benoemen, zooals ook voorgesteld wordt door de werkgroep kerk en ziekenzorg. 4. Kérk en overheid, dat de door de com missie kerk en overheid Vastgestelde richt- Ignen als juist moeten worden erkend. 5. Kerk en prediking,* dat de gewone vergadering der Synode het concept voor het getuigenis opgemaakt door de werk groepen kerk en prediking en kerk en overheid in behandeling zal nemen en te- gelgkertgd zich zal beraden betreffende lithurgische vraagstukken. 6. Kerk en financiën, dat zy de richt- Ignen van de werkgroep kerk en financiën in 't algemeen aanvaardt en aan de prov. kerkbesturen en de classicale vergaderin-, gen meedeelt, da<t ze in haar buitengewone vergadering van 18 Maart 1941 een com missie heeft benoemd, welke zal trachten een oplossing te vinden voor de verhouding bestuur en beheer en andere financieele aangelegenheden der kerk. 7. Kerk en pers, dat zij de werkgroep kerk en pers heeft opgedragen voort te gaan met de voorlichting van de kerkelgke pers. 8. Kerk en gemeente-opbouw, dat zij de door de werkgroep kerk en gemeente opbouw gegeven, richtlgnen aanvaardt en een in dat rapport voorgetselde commissie van advies heeft benoemd. 9. Kerk en kerken, dat zy de werkgroep kerk en kerken heeft opgedragen haar arbeid ten opzichte van de in het rapport opgenoemde punten voort te zetten. De tweede zitting. Het officieele verslag van de tweede zitting op 28 Mei meldt o.m.: 1. Reglement op de stichting en indee ling der gemeenten. 2. Reglement op de predikantsplaatsen. 3. Reglement op de predikantstracte- menten, welke reglementen een algeheele omwerking vormen van het huidige regle ment op de vacatures en dat op de predi- kantstractementen. Dit resultaat was de vrucht van den langdurigen en ingespannen arbeid van de commissie tot herziening van het regle ment op de predikantstractementen. Nadat vgf heeren van deze commissie waren binnengeleid, werden ze door den president welkom geheeten. Hij sprak zgn- groote blijdschap er over uit, dat deze vrucht van hun buitengewoon krachtigen arbeid op de synodale tafel lag en hoopte, dat het ontwerp de kerk ten goede zou komen. Bg eventueele aanvaarding hiervan zou de behandeling van art. 65 a.1. 2 alg. regl. automatisch van de agenda der clas sicale vergaderingen zijn afgevoerd. Vervolgens werd aan alle leden der Synode gelegenheid gegeven hun vragen aan de commissie voor te leggen en even tueele bezwaren te berde te brengen. Hier van werd een druk gebruik gemaakt. Vooral stemde het tot blijdschap dat de thans bestaande ongelgkheid in de bezol digingen der predikanten voor een groot deel was weggewerkt. Zeer vele vragen om voorlichting in duistere punten werden stuurde Gill de limousine in een wijden boog om het huis heen naar boven tot op den straatweg. In de diepe schaduw van een heg" stop ten ze en wachten op de dingen, die komen zouden. Ze hoefden niet lang te wachten. Onge veer tien minuten later hoorden ze de ijzeren poort dichtslaan en het zachte, steeds sterker wordende gebrom van een auto. De zware toerwagen, dien mister Tiggel en Gill reeds kenden, kwam den zandweg opgereden, zwenkte den straatweg op en reed met razende snelheid in de richting van New York weg. „Vooruit!" hggde mister Tiggel. Gill gaf gas en schoot met zgn auto er achteraan. Een tgdje ging het goed. De wolken waren weggedreven de maan scheen helder. Hetgeen Gill te pas kwam, omdat hg zonder licht moest rgden. Aan den anderen kant scheen de maan een beetje tè helder. Meermalen was hy op de bochtige straat bedenkelgk dicht bij een voorsten wagen gekomen en telkens had hy snel weer den afstand vergroot. Nu kwam hy weer uit een bocht en remde sterk. De achtervolgde toerauto stond geen vijftig pas verder midden op den weg stil en een kleine man stond ernaast. Twee maal flitste kort achter elkaar een licht op. Er klonken vier harde knallen. Gill vloekte en trok aan het stuur. Hy bracht de limousine tot staan en sprong er uit, door mister Tiggel gevolgd. Terwgl de toerauto voor hen er vandoor schoot, wees hy zonder iets te zeggen op de voor wielen, waarvan de banden waren stuk geschoten. „Wel allemachtig!" zei hij, niet zonder Betsy BonthuisDhont Th. C, Ferwerda. Het is toch een ernstige misvatting, dat men niet al te critisch behoort te staan tegenover iets, dat men cadeau krijgt, zulks verraadt niet slechts een tekort aan zelfrespect, maar tegelgk getuigt een der- gelgke overweging van een geringere waar deering jegens den schenker. Wanneer iemand ons iets geeft, mogen wg veronder stellen, dat het wat goeds is en niet iets, waarmede de schenker zelf niet goed raad mee weet. Gisteravond heeft Betsy Bonthuis-Dhont een uitnoodigingsconcert gegeven, waarby zij een herhaling gaf van het gebodene op de jongste bijeenkomst van de Nederland sche vereeniging van huisvrouwen. De belangstelling voor dit concert was ver heugend groot en mag als bewys gelden, dat voor goede muziek ook al waren wg dit seizoen slecht bedeeld, nog vol doende waardeering bestaat. Het programma dat Betsy Bonthuis- Dhont en Th. C. Ferwerda uitvoerden mocht op deze waardeering bg voorbaat aanspraak maken en zg, die haar toonden, hebben geen ongelgk gehad. Onder het motto: „de vioolmuziek in den loop der tgden" brachten de uitvoerenden een in teressant overzicht van de vioolliteratuur. Echter hebben wg het als een bezwaar aangevoeld, dat dit alles in één program ma was samengeperst, waardoor het wel wat te overladen werd en op den langen duur moeilijk te verwerken. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de uitvoering naast uitgesproken hoog tepunten Handel en Schubert ook zwakke momenten had, gelgk de uitvoering van een gedeelte uit Beethovens Frühlings- sonate. Niettemin wy hebben ons ervan kun nen overtuigen dat Middelburg in Betsy Bonthuis-Dhont- een violiste van den goeden stijl bezit en velen zullen het met ons toejuichen, wanneer zg in staat zal wor den gesteld, ons in een komend seizoen een cyclus voor te zetten, waardoor het doel dat daarby voorzit ongetwijfeld beter zal worden perelkt. De vioolliteratuur is te rijk, dan dat men een overzicht in één programma kan samenvatten, zonder dat het 'instructievo element in het gedrang komt. De heer Fei-werda toonde zich een ac curaat en volgzaam begeleider, wiens spel, vaardig en bgwglen van een overtuigende en meesleepende vaart, hier en daar echter te zeer naar het pianistische zweemde, waardoor de harmonie in het gedrang kwam. Niettemin kan gesproken worden van een samenwerking, die zeer waarde vol is en die ook voor de toekomst groote beloften in zich sluit. BEZOEK VAN DR. T. GOEDEWAAGEN AAN MAASTRICHT. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, bracht gisterochtend een be zoek aan verschillende bezienswaardighe den. en instellingen in Maastricht. Des middags werd in de voormalige Do? minicanenkerk een bgeenkomst gehouden, waar Limburgsche kunstenaars en allen, die geacht worden betrokken te zijn in dc bevordering van de Limburgsche cul tuur, waren uitgenoodxgd. Na een kort inleidingswoord van graaf Marchant et d'Ansembourg hield dr. Goe dewaagen een rede. getseld, die alle door de commissie op zeer bevredigende wijze werden beantwoord. Nadat de commissie de vergadering ver laten had, -bracht hg in stemming de vraag of het ingediende ontwerp als geheel als voorloopig aangenomen wetswijzigingen aan de consideratien der kerk zou worden onderworpen. Met algemeene stemmen ook van de prae-adviseerende en adviseerende leden, werd hiertoe besloten. De prov. kerkbesturen zouden aange schreven worden een buitengewone verga dering te beleggen om hun consideratien over dit onderwerp te geven. Nadat nog de notulen der vorige zitting waren gelezen en vastgesteld, sloot de pre sident wegens het houden van een synodies contracta de zitting en verdaagde de ver gadering. bewondering in zy'n stem. „Die kerel is werkeiyk een kunstschutter. Bg zoo wei nig licht!" „Wou je hem misschien nog een fakkel optocht brengen?" knorde mister Tiggel boos. „Maak het maar gauw in orde, man! Toe!" Maar Gill schudde moedeloos het hoofd. „We hebben maar één reservewiel by <?ns", zei hg. „Maar één." Wat mister Tiggel zeide, is niet voor een weergave geschikt. HOOFDSTUK XL Toen de bewustelooze Jerry door Graddle en Kelly het huis was binnengedragen, had in de donkere kamer naast de hal een man gestaan en door de open deur ge keken. Een kleine dikke man met een kaal hoofd en een ronde hoornen bril op, waarin de lamp van de hal zich weer spiegelde. Veel was er niet van hem te zien. Maar het weinige, dat te zien was, was heel wat anders dan men van het hoofd van een bende verwacht zou hebben. „Kijkt u -eens, chef, wat we hier binnen brengen", had Graddle gezegd, toen hy met Kelly en hun last in de deuropening waren aangeland. „Een man? Wie is het?" kwam de 'stem uit de donkere kamer. „Diezelfde vent, dien ik gisternacht hier vandaan weggebracht heb", zei Graddle. „De vent, die zich voor mister Tiggel heeft uitgegeven." „Niet mogelgk!" De stem klonk ongelqpvig. „Kijkt u maar zelf", bromde Graddle uit zijn humeur en hg liet de voeten van Jerry met veel lawaai op den steenen vloer vallen. Er ontstond een pauze. In de donkere kamer bewoog zich niets.(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6