De Nederlandsche jaarbeurs bestaat 25 jaar. De legerberichten van gisteren. Staatsloterij Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 29 Mei 1941 Op het .aardewerk-kerkhof" van Maastricht, waar de misbaksels van de aardewerkfabrieken een plaatsje vinden* speelt de vrouwelijke jeugd met het haar eigen enthousiasme en met vollen ernst «huismoedertje (Het Zuiden) Heden is het 25 jaar. geleden, dat een der belangrijkste Nederlandsche Instel lingen, do Nederlandsche jaarbeurs, offi cieel gesticht werd. Er was aan die op richting echter een vrij lange voorge schiedenis voorafgegaan. In den winter van 1915 op 1916 kwam n.l. in de afdee- üng Utrecht van de vereeniging „Neder- landsch fabrikaat" het denkbeeld ter sprake ke iets te doen, dat zou kunnen leiden tot de stichting van een nationale jaar beurs. Het denkbeeld had' tot uitvloeisel, dat biij het hoofdbestuur een voorstel werd gedaan om het tot..werkelijkheid te maken. Het hoofdbestuur vereenigde zich met het door de Utrechtsche afdeeling geëntameer de denkbeeld in de vergadering van 22 Januari 1916, terwijl tevens het besluit werd genomen ter bestrijding van de te maken voorloopige kosten een bedrag van 400,beschikbaar te stellen. Tezelfder tijd ongeveer bleek het, dat ook de ge meente Utrecht belangstelling toonde voor het plan. De volgende stap was dan ook, dat de burgemeester en het hoofdbestuur der vereeniging Nederlandsch fabrikaat Zich in verbinding stelden met het depar tement van landbouw, nijverheid en handel. Ook werden de maatschappij voor nijver heid en handel en de Nederlandsche ver eeniging voor tentoonstellingsbelangen in de plannen betrokken. Op 8 April 1916 had te Den Haag een vergadering plaats van'vertegenwoordigers der drie genoemde vereenigingen en hier besloot men in be ginsel tot de oprichting van een „vereeni ging tot het houden van jaarbeursen in Nederland". Besloten werd voorts den burgemeester van Utrecht in deze stad was immers het initiatief genomen uit te noodigen de voorbereidende maatregelen te treffen voor het vormen van een be stuur. Dit besluit had tot gevolg, dat op 29 Mei van dat jaar onder voorzitter schap van dr. J. P. Fockema Andreae in Utrecht een vergadering werd gehouden, Waarin overgegaan werd tot de benoeming Van een raad van beheer, die uit zeven leden bestond. Het voorzitterschap werd opgedragen aan den toenmaligen wethou der van de bedrijven mr. dr. W. A. van Zijst. Voorts werd een algemeen bestuur benoemd, dat, den raad van beheer mee gerekend, uit 20 leden bestond. Van den eersten raad van beheer heb ben thans nog zitting de heeren Op ten Noort, Kraijenhoff, Dijk, Van Graadt van Roggen. Daar de heer Kraijenhoff eenige jaren lang geen lid van den raad van beheer is geweest, maar wel lid van het algemeen bestuur, zgn de drie anderen dus alleen 25 jaar onafgebroken Ud van den raad van beheer geweest. In het algemeen bestuur hebben 25 jaar lang zitting gehad, behalve de bovenge- noemden, de heeren dr. C. Hoitsema, Jos. F. A. M. ten Berg, prof. 'mr. G. W. J. Bruins, F. Rouppe van der Voort, J. M. I. Schaepkens van Riempst, en H. F. R. Snoek. Voorts werd in bovengenoemde ver gadering besloten om de eerste beurs te De Maastunnelbouw. DE WERKZAAMHEDEN LOOPEN OP HUN EIND. Het is thans ook voor den buitenstaan der duidelijk, dat de werkzaamheden aan den Maastunnel op hun eind loopen. Aller wegen zijn het kleine werkjes, op zichzelf van minder beteekenis en weinig interes sant, die den tijd vullen. Niettemin vormen ztj alle tezamen nog een hoeveelheid werk, waarmede ook nog de noodige tijd heen gaat, omdat alles in onderling verband tot stand moet worden gebracht. Aan de bestrating der onderdoorgangen wordt de laatste hand gelegd. Slechts de bestratingswerken van het circulatieplan moeten nog onderhanden genomen worden en dit is spoedig te verwachten. Langs Opstelplein en oprit wordt de èlectrische inrichting verder voltooid. Ook in de overdekte autotunnels zgn de èlectrotechnische werkzaamheden nog in yollen gang. Behalve met electrotechnische werkzaam heden is men in de autotunnels nog steeds bezig met het aanbrengen van plafond- pleisterwerken, tegels en bestratingsmate riaal. Ook de personentunnels krijgen wat dit laatste betreft "thans haar beurt. De tunnel voor rijwielverkeer is gedeeltelijk reeds betegeld, de luiken in den voetgan gerstunnel worden van een betonnen vul- laag voorzien, die nog met een slijtlaag moet worden afgedekt. Op den Linker Maasoever is de bestra ting in de landtunnels gereed gekomen. Op den, linkeroever is men voorts gereed gekomen met het aanbrengen der nabij de Waalhaven vervaardigde zinkstukken ter bescherming van den oever, voor zoover deze niet van kademuren is voorzien. Rest tenslotte over de uitvoering te ver melden,'dat in de gebouwen het afwerken van vloeren, wanden en plafonds op aan de gebruikseischen aangepaste wijze in uitvoering is genomen en dat, wat de mechanische inrichtingen betreft, de voortgang het meest opvallend is bij de roltrappen, waarvan het voor de gebrui kers onzichtbare, maar voor het bedrijf het meest gewichtige gedeelte, de machi nes voor de voortbeweging en de stallages, rails en geleidingen voor de beweging der treden en leuningbanden, op den rechter Maasoever vrywel klaar gemonteerd is. Trekking van heden. Prijzen van X f 5000 11839 1000 1802 7407 14213 400 4119 4391 6591 21456 200 4822 5294 7680 8387 12008 14945 16155 t 100 3236 5936 6015 11701 15235 16944 21736. houden in September van dat jaar (1916). Dit is echter uitgesteld moeten worden, zoodat de eerste beurs werd gehouden in het voorjaar van 1917. De taak, die men op zich had genomen, was geenszins gemakkelijk. Men begon volkomen blanco, men kende niet veel meer van een jaarbeurs dan de Lyonsche houten monsterkamers. Men moest dus tastend voorwaarts gaan. Men begon met niets en moest van den grond af alles opbouwen en dat was oor zaak, dat in September de beurs niet ge houden kon worden, maar dat zg ongeveer een half jaar moest worden uitgesteld. Maar toen werd zij dan ook tot een zoo daverend succes, dat Utrecht nog nimmer zulke drukke dagen had beleefd. En de menschen, die het werk hadden verricht, waren in die dagen zoo moe, dat zg niet meer spreken konden. Tot het succes heeft in sterke mate bij gedragen de steun van de spoorwegen; die op vertoon van het toegangsbewijs vrjj vervoer verleende. Heel Nederland wensch- te dan ook ter beurze te gaan en er Was een zoo ovërstelpend aantal aanvra gen, dat men paketten daarvan onafge daan heeft moeten laten. Het spreekt vanzelf, dat er kapers op de kust kwamen. Amsterdam vond, dat de hoofdstad recht had op de jaarbeurs en er is ook propaganda voor gemaakt maar die propaganda mislukte. In de eerste plaats doordat de feiten deden blijken, dat Utrecht zeer geschikt was, maar ook dat oud-burgemeester de Vlugt eens ver klaarde, dat hij nimmer bereid zou zijn de jaarbeurs te Amsterdam te openen. Latere aanslagen op de beurs zijn geweest afzonderlijke vakbeurzen. Maar al die po gingen hebben niet het gewenschte succes gehad. Een andere strijd is geweest, die om de internationalisatie. De beurs, nationaal op gezet in de daarvoor geschikte tijden, zou ten onder moeten gaan in de gewijzigde omstandigheden. In de algemeene verga dering van de maatschappij voor nijver heid in 1919 gehouden, sprak men zich met 220-113 stemmen uit voor de inter- nationaliseering. De algemeene vergadering van de jaarbeurs nam dan ook het be sluit tot intemationaliseering en de vijfde beurs, die deels gehouden werd in het eerste vaste gebouw, was internationaal. Inmiddels was het provisorische in de organisatie omgezet in iets meer perma nents onder leiding, van den heer W. Graadt van Roggen, die den titel van secretaris-generaal had gekregen en zich geheel aan dit werk was gaan wijden. Ondanks de conjuctuurswisseling heeft de jaarbeurs zich goed ontwikkeld. De ver steviging van haar positie weerspiegelt zich in de stichting van de vaste gebouwen, waarvan het eerste tot stand kwam in 1921, het tweede in 1930, het derde in 1932 en de Beatrix-hal in 1938. In 1936 werd de eerste agrarische beurs gehouden, die dus in dit najaar voor .de zesde maal wordt gehouden. Reeds 1324prijs-overtreders beboet. De afdeeling Gelderland van de Ver. van Nederlandsche gemeenten heeft gister middag te Arnhem een algemeene leden vergadering gehouden, waarin mr. J. A. M. Pott, hoofd van de afdeeling prijsbe- heersching bij de gemachtigde voor de prij zen een voordracht hield over „prijsbe- heersching". Mr. Pott toonde o.m. aan dat de tot dusver bestaande organisatie van de rech terlijke macht op een doeltreffende actie tegen de overtreders van de prgsvoor- schriften niet voldoende was ingesteld. In dit verband wees hij op het feit, dat onder de huidige omstandigheden de economi sche bedrijven een veel ernstiger karakter hebben aangenomen. In het gelang van de groote massa van de minder draagkrach tige landgenooten moeten de prijsvoor- schriften met kracht worden gehand haafd. Hierbij is iederuitstel ontoelaat baar dat de prijsbeheersching aan den eisch van snelheid, welke door de omstan digheden gesteld wordt, heeft voldaan, blijkt- uit de volgende cijfers Van het oogenblik van hun inwer kingtreding (13 Februari j.l.) af, tot en met 24 Mei j.l. hebben de inspec tie» voor de prijsbeheersching geza menlijk 1324 tuchtbeschikkingen ge veld, waarbij aan boeten in totaal een bedrag van 639.109,50 werd opge legd. Uitvoerig ging mr. Pott in op de vraag, of de organisatie van de prijsbeheersching aan het individu voldoende rechtszeker heid biedt. Hij meende deze vraag vol mondig bevestigend te kunnen beantwoor den. Elke strafoplegging wordt voorafge gaan door een zeer zorgvuldig onderzoek. Bij geldboeten boven 100 staat hooger beroep open bij den gemachtigde voor de prijzen, terwijl dit ook het geval is bij lagere boeten, indien deze gepaard gaan met een bij kom en (ie straf. (Deze mogelijk heid bestaat echter niet, indien openbaar making van de tuchtbeschikking als bij komende straf' is opgelegd). Reizen naar de zg. „verboden landsdeelen". Ingevolge de in September 1940 in op dracht van de betreffende Duitsche auto riteiten getroffen regeling behoorden eeni ge in Noord-Brabant gelegen gemeenten tot het gebied, dat door niet-ingezetenen slechts met een bijzondere vergunning mocht worden betreden. Deze regeling gold voor Hooge en Lage Zwaluwe, Klun- dert, Willemstad, Fijnaart, Dinteloord en Prinsland, Steenbergen, Nieuw-Vosmeer, Halsteren, Bergen op Zoom, Woensdrecht en Ossendrecht. Door de Duitsche autoriteiten is thans, blijkens een brief van den secretaris-ge neraal van het departement van binnen- landsche zaken aan de burgemeesters me degedeeld, dat het verbod inzake verblijf van niet-ingezetenen voor bovengenoemde gemeenten niet meer van kracht is?" HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Zooals reeds Dinsdag is medegedeeld, is het slagschip „Bismarck" na zijn zegen rijk gevecht bij Usland op 26 Mei des avonds door een torpedotreffer van een vijandelij*? vliegtuig onbestuurbaar ge worden. Getrouw aan de laatste radiogra fische mededeeling van den vlootvoogd, admiraal Luetjens, is het slagschip met zijn commandant, kapitein ter zee Linde - raann en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormiddags tegenover de zeer groote vijandelijke overmacht bezweken en met wapperende vlag ondergegaan. Op het eiland Kreta maken de operaties in nauwe samenwerking tusschen bergja- gers, valschermtroepen en uit de lucht ge lande troepen goeden voortgang. Eergis teren hebben Duitsche bergtroepen, on danks de moeilijke terrein gesteldheid, den taaien tegenstand van de Britsche strijd krachten en benden opstandelingen gebro ken. Zij wierpen iri dappere aanvallen den vijand uit zijn stellingen, namen de hoofd stad Canea in en achtervolgden de ver slagen vijandelijke strijdkrachten ten Zui den van de baai van Soeda. Onder de talrijke gevangenen bevindt zich ook de Grieksche marinecommandant van Kreta, Formaties gevechts- en torpedovliegtui gen hebben onophoudelijk in de gevechten op den grond ingegrepen, vijandelijke troepenconcentraties uiteengeslagen, bat terijen tot zwijgen gebracht en de terug wijkenden vijand zware verliezen toege bracht Duikbommenwerpers hebben de poging van de Britten om zich over zee terug te trekken, verijdeld. In de baai van Soeda brachten zij vier koopvaarders van 5400 b.r.t. in totaal tot zinken en bescha digden twee andere vrachtbooten zwaar. Luchttransportformaties steunden den strijd op het eiland, door voortdurend nieuwe strijdkrachten aan te voeren. Ten Zuiden van Kreta dwongen Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsche vlootfor- matie tot den strijd, plaatsten bommen op een zwaren kruiser en een torpedojager en schoten een tankboot in brand. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Itali- aansche troepen den Halfajapas, ten Zuid oosten van Solloem genomen. Zij maakten negen stukken geschut, zeven gepantserde strijdwagens, verscheidene andere pantser voertuigen en een groote hoeveelheid oor logstuig buit. De vijand leedi zware, bloe dige verliezen en verloor een aantal ge vangenen. De eigen verliezen zijn gering. Duitsche vliegtuigen boven Engeland. Gevechtsformaties van het Duitsche luchtïwapen hebben in den afgeloopen nacht havens en fabrieken op het Britsche eiland met bommen van verschillend kaliber aan gevallen. Amerlkaansch oorlogsmateriaal voor China. Uit New York meldt het D.N.B. t De regeering van de Ver. Staten zal aan de regeering te Tsjoengking oorlogsmaterieel ter waarde van 100 millioen dollar leveren, meldt de New York Times uit Tsjoeng king. De eerste scheepsladingen zijn reeds in China aangekomen. In dit bericht wordt betoogd, dat deze leveranties vallen onder de leen- en pachtwet. Fransche nota aan de Vereenigde Staten. Uit Vichy meldt het D.N.B. Door be voegde kringen wordt bevestigd, dat de Fransche ambassadeur in Washington, Henry Haye, Dinsdag de Amerikaansche regeering een nota heeft overhandigd van de Fransche regeering. In deze nota wor den de verzekeringen herhaald, die admi raal Darlan in zijn regeeringsverklaring heeft gegeven, in het bijzonder ten aanzien van de punten, die de Ver. Staten interes seeren. Torpedovliegtuigen bestreden troepen kampementen en concentraties van auto's in het gebied rondom Solloem. Rondom Engeland hebben gevechts vliegtuigen Dinsdagnacht drie vrachtboo ten van 17.000 b.r.t. in totaal vernietigd, en een anderen koopvaarder zwaar ge troffen. Andere aanvallen van het lucht- wapen richtten zich op haven-installaties aan de Engelsche Zuidwest- en Zuidkust benevens aan de monding van de Theems. De vgand heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbom men uitsluitend op woonwijken in West- Duitschland lqien vallen, voornamelijk op Keulen. Onder de burgerbevolking waren er verliezen aan dooden en gekwetsten. De bemanning van een verkennings vliegtuig, luitenant Nemecek, Oberfeld- webel Schackert, Feldwebei Hemmer en onderofficier Fahrenbach, heeft zich bij succesvolle, stoutmoedige vluchten boven Engeland bijzonder onderscheiden. HET ITALIAANSCHE. In zijn weermachtsbericht no. 357 maakt het Italiaansche öpperbevèl het volgende bekend In den nacht van 28 Mei hebben onze formaties bommenwerpers de basis Malta bestookt. In Noord-Afrika hebben de Italiaansch- Duitsche strijdkrachten aan het front van Solloem tijdens een succesvol optreden, dat hen instaat stelde een belangrijke stel ling op den vijand te veroveren, krijgsge vangenen gemaakt en negen kanonnen en zeven tanks buitgemaakt. Op 26 Mei over dag hebben Italiaansche en Duitsche for maties vliegtuigen talrijke Engelsche vlooteenheden op ongeveer honderd mijl ten Oosten van Dema gebombardeerd. Een vliegtuigmoederschip, een kruiser, een tor pedojager en vier schepen werden getrof fen. Op een anderen kruiser, die ook door bommen van zwaar kaliber werd getrof fen, constateerde men een hevige ontplof fing. Andere vliegtuigen bombardeerden voor anker liggende schepen in de haven Tobroek. In Oost-Afrika werden overal de aanval len van den vijand aan het front ten Noor den van het gebied van Galla en Sidamo afgeslagen. In het merengebied is kolonel Decicco roemvol gevallen aan het hoofd van zijn bataljons. In het gebied van Am- hara heeft het garnizoen van Uoldchefit, dat sinds eenigen tijd belegerd wordt, op nieuw den eisch tot overgave van de hand gewezen. RADIOPROGRAMMA'S VOOR NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Gisteravond heeft de zender Bremen voor de eerste maal de uitzending verzorgd, die speciaal bedoeld is voor de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werk hebben gevonden. Tijdens deze uitzendingen zullen eenige arbeiders gelegenheid krijgen voor de mi crofoon hun groeten naar Nederland te zen den en een paar woorden tot hun vrouw, ouders, kinderen en vrienden te spreken. Het is de bedoeling deze uitzendingen regelmatig iedere week op denzelfden tijd te houden, n.l. van zeven uur tot half acht. De eerste uitzending bestond o.a. uit een vraaggesprek met den Nederlandschen ver trouwensman te Berlijn en een korte uit eenzetting over het karakter en den opbouw van de Nederlandsche organisatie, die tot taak heeft de moeilijkheden, welke uit het taalverschil zouden kunnen voortspruiten, uit den weg te ruimen. Vroolrjke muziek en eenige anecdoten vormden de omlijsting van het programma. TOETREDING VAN ORGANISATIES TOT HET N.V.V. De persdienst van het N.V.V. meldt: De ["Nederlandsche bond van geëmployeerden !in het kunst- en amusementsbedrijf heeft e #mer beweging tot aansluiting bg het N.V.V. besloten. De leden der organisatie zullen derhalve worden opgenomen in de overeenkomstige, bij het N.V.V. aangeslo ten bonden. Voorts heeft ook de vereeni ging van werknemers in het goud- en zil- 'verbedrgf te Leiden besloten tot het N.V.V. 'toe te treden* Vrijwillige verzekering Ingevolge de ouderdomswet. De Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken, houdende bijzon dere maatregelen ten aanzien van verze keringen, als bedoeld in artikel 10 vierde lid der ouderdomswet. Volgens dit lid van genoemd artikel is ieder gehuwd rijksingezetene bevoegd zgn echtgenoot bij de rijksverzekeringsbank te verzekeren voor een rente na zijn overlij den tot een maximum van 10 gulden per week. Op aanvragen voor deze verzekerin- ge"n werd rechtstreeks door den raad van arbeid beslist. Thans is bepaald, dat aanvragen door den raad van arbeid aan het bestuur der rijks verzekeringsbank moeten worden voorge legd, waarna de raad overeenkomstig het advies van genoemd bestuur een beslissing neemt, Is het bestuur der rijksverzekeringsbank van oordeel, dat aan de verzekering ten gevolge van de huidige omstandigheden een buitengewoon zw^r risico zou zgn verbon den of wel een. risico, dat zich wegens de onzekerheid omtrent zijn grootte bezwaar lijk voor dekking- door verzekering leent, dan kan het tot afwijzing van de aanvraag adviseeren. Adviseert het bestuur der rijksverzeke ringsbank tot toelating tot de verzekering, dan kan het daaraan den eisch verbinden, dat voor die verzekering naast de:' krach tens het tariefbesluit V.O.V. te betalen premie een extra premie betaald zal wor den ter dekking van de uit de huidige om standigheden voortvloeiende verzwaring van het risico: Het bedrag dezer extra pre mie en de termijn, waarover zij Jbjj voor uitbetaling moet worden voldaan, worden door het bestuur vastgesteld en kunnen door het bestuur worden gewijzigd. Een zoodanige eisch kan ook word en ge steld ten aanzien van een reeds loo;pende verzekering, gesloten na den datum va> n in werkingtreding van dit besluit In verband met het voorgaande woredt voor nieuw te sluiten verzekeringen buiten- werking gesteld de bepaling dat extra-prë- mie verschuldigd is voor den verzekerde, die direct onderworpen is aan oorlogsrisico, hetzg als actief dienend militair,, dan wel in eenige andere functie. DE MELKPRIJS ZONDER TOESTEMMING VERHOOGD. In een gemeente in Noord-Holland spra ken een vgftal melkslïiters onderling af "de prijzen voor melk met 1 ct per liter te ver- hoogen. Zij hadden daartoe geen toestem ming, doch handelden, naar zij verklaarden, op advies van een reiziger van een zuivel fabriek. Hun besluit was evenwel in strjjd met de prijsvoorschriften, aangezien zij nu voor melk meer vroegen dan den prijs, die op 9 Mei 1940 in htm district gebruikelijk was. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde een vervolging in en veroordeelde de vijf melkslgters elk tot een geldboete. Het betrof hier weinig kapitaal krachtige lieden daarom werd deze boete zoo bepaald, dat de verdachten het door hen te veel ontvangen bedrag zullen moeten afstaan. Melk is evenwel een zóó belangrijk artikel in elke huishouding, dat men in de toekomst bij dergelijke overtredingen stellig tot veel strengere matregelen zal over gaan, indien de prijs ten onrechte wordt verhoogd. HET STADION FEIJENOORD IN GEVAAR. Slooperg biedt 500.000. Nu de internationale omstandigheden een rendabele exploitatie van het Stadion Fegenoord in den weg -staan en daardoor financieele moeilijkheden zgn ontstaan, waarby zich het verschgnsel van oploo- pende prijzen voor metaal voordoet, heeft een slooperij een bod gedaan op de opstal len van het Stadion, waarvoor f 500.000 is geboden, meldt de Grondwet. g De aandeelhouders van het Stadion heb ben Zaterdag j.L een vergadering gehou den waarop dit aanbod is besproken. Een „geluk" is dat de N.V. Stadion Feyenoord een leeningschuld heeft van *800.000, zoodat de aandeelhouders nog wat huive rig blgyen omdat bij verkoop voor een half millioen zg toch nog geen volledige uitkeeringen zouden kunnen ontvangen. Wanneer dus door een of andere instan tie de N.V. over de huidige moeilijkheden kan worden heengeholpen tot betere tijden aanbreken dan bestaat nog de kans dat het Stadion behouden blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5