BUITENGEWONE MAATREGELEN VOOR DE KUSTVERDEDIGING. Kerk- en Schoolnieuws Radioprogramma ONTVOERD Het kustgebied voor vaartuigen anders dan voor het bedrijf verboden. In 't gisteren verschenen verordeningen- 1 blad komt voor een verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. Dè eerste afdeeling bepaalt het gebied waarvoor de verbodsbepalingen gelden als volgt Artikel 1. (1) Het gebied, waarvoor de verbodsbepalin gen in deze verordening gelden omvat de Ne- derlandsche Waddeneilanden, de Waddenzee, het IJselmeer, alsmede het in het tweede lid om schreven kustgebied. (2) Het kustgebied wordt begrensd door een lijn. welke loopt van Nieuwe Schans langs den weg over Finsterwolde. Oosteswolde, Termunten naar Appingedam, van Appingedam langs den spoorbaan tot Sauwerd. van Sauwerd langs den weg over Winsum, Mensingeweer. Oldenhove. Noordhorn, Grüpskerke, Visvliet, Kollum. Oud- wolde naar Dokkum, Van Dokkum langs de spoorbaan over Stiens, Leeuwarden naar Frane- ker, van Franeker langs de trambaan tot Arum. Van Arum langs den weg over Grauwekat. Bols- ward, Sneek,'naar Akkrum, van Akkrum langs de spoorbaan over Meppel, Zwolle, Harderwijk, Amersfoort en Hilversum, Bussum tot waar deze het Merwedekanaal kruist. Vandaar langs het Merwedekanaal tot de Oranjesluizen. Van de Oranjesluizen langs den weg naar Buiksloot en langs het Noordhollandsche Kanaal tot Pur- merend. Van Purmerendlangs het kanaal tot Oost huizen, van Oosthuizen langs de spoorbaan over Hoorn. Obdam naar Schagen. Van Sehagen langs den weg over Schagerbrug tot het Noord- hollandsch Kanaal. Verder langs het Noord- hollandsch Kanaal tot Alkmaar. Van Alkmaar langs den-weg over Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Voorschoten. Verder over Leid.schendam, Veen- weg, Vlieland, Berkel, Bergschenhoek, Oude- verlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kin derdijk, Alblasserdam, Papendrecht naar Dor drecht. Van Dordrecht langs de spoorbaan tot Breda. Van Breda langs den weg over Ulven- hout naar het Zuiden 'tot in de richting Meerle tot de Belgische grens en vervolgens langs de Nederlandsch-Belgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de boven genoemde gedeelten van kanalen. Artikel 2. (1) Vaartuigen mogen het gebied, waar voor de verbodsbepalingen gelden, niet be varen, noch daarbinnen op het water of op het land liggen. (2) Het bepaalde in het eerste lid is op vaar tuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefe ning van een bedrijf, hieronder begrepen een landbouwbedrijf, alsmede op woonschepen zonder eigen beweegkracht, niet van toepassing. Artikel S. Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een bedrijf niet geoorloofd. (2) De zeegrens loopt langs de Nederlandsche grens in den Dollart tot aan het meest Noorde lijke punt van het eiland Rottumeroog. Verder langs de buitenste kustlijn van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland tot aan de Belgische grens. Voor zoover de wadden eilanden van elkaar en van het vasteland (Den Helder) door water zijn gescheiden, worden de verbindingslijnen tusschen de uiterste punten van de eilanden en van het eiland Texel naar het vasteland als zeegrens beschouwd. In het gebied van de mondingen van den Rijn en de Schelde gelden voor de wateren de volgende grenzen. In het Brielsche gat de van het Noorden naar het Zuiden loopende lijn van' het eiland Beer naar Oosfvoorne. In het Goereesche gat de lijn zwarte hoek (Westpunt van het eiland Voorne) naar den vuurtoren Westhoofd (Goeree). In het Brouwershavensche gat de lijn vuur toren Westhoofd (Goeree rechtwijzend 230 gr. (in de richting van den vuurtoren Verklikker) tot de meridiaan 3 gr. 47 min. Oost, van daar langs dién meridiaan. Op de Oosterschelde do lijn toren van Burg op Schouwen naar het richtingsbaken Veersche gat (hoek van den haak). Op de Westerschelde lijn vuurtoren West- kapelle rechtswijzend 310 gr. Vervolgens op twee zeemijlen in Znidzuidwestelijke. Zuidelijke en Zuidoostelijke richting langs de kust in de richting naar het havenlicht Breskens. (Van Breskens uit rechtswijzend 315 gr.). Artikel 4. Komen in het gebied, waarvoor de verbods bepalingen gelden bt op zee voor de Neder landsche kust varende vaartuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover mogetijk naar den uitersten rand van het vaar water te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. Artikel 5. (1) De bevelhebber der Duitsche marine in Nederland of de door hem daartoe aangewezen Instanties kunnen in bepaalde gevallen 1) Van het bepaalde in het eerste lid van artikel 2 en in artikel 3 dispensatie verleenen. 2) De werking van het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 wat betreft plaats of tijd, be perken. (2) Maatregelen, als bedoeld in het eerste lid, kunnen ook als algemeen geldend worden ge troffen. Zij dienen door middel van de pers, den radioomroep, door aanplakking of op andere ter plaatse gebruikelijke wijze tc worden afgekon digd. Artikel 6. (1) Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsvervanger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het bepaalde in art. 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 weken en met geldboete van ten hoogste 50Ó0 rm. of met een dezer straffen. (2) Bij herhaling kan den in het eerste lid genoemden personen het bevaren van het gebied, waarvoor de /erbodsbepalin- gen geden, of van de zee geheel en ten deele voor den tijd van ten hoogste een jaar worden vrboden. Artikel 7. (1) Hij dien in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 een vaartuig naar het ge bied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, over de zeegrens brengt, het daar houdt of gebruikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. (2) Hij dien in strijd handelt met een maat regel. krachtens artikel 5 getroffen, of met een verbod, uitgevaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6. wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straffen. Artikel 8. (1) Vaartuigen, welke in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 of met een maatregel, krachtens artikel 5 getroffen, in het gebied waarvoor de verbodsbepalin gen gelden, op het water of op het land liggen of in dat gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. (2) Zulks geldt eveneens ten aanzien van vaartuigen, welke zich bij het in werking treden dezer verordening in het gebied, waarvoor de"verbodsbepalingen gelden, be vinden en welke ingevolge het bepaalde in deze verordening daaruit dienen te worden verwijderd, wanneer zulks niet binnen veer tien .dagen na het in werking treden dezer verordening is geschied. Artikel 9. Andere strafrechtelijke bepalingen blijven on verminderd bestaan, voor zoover zij niet met bovenstaande bepalingen in strijd zijn. De tweede afdeeling bevat bijzondere bepalin gen betreffende buitenboordmotoren, nl. als volgt Artikel 10. (1) Het onder zich hebben van buitenboord motoren behoeft de toestemming van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid.). (2) Onder buitenboordmotoren wordt hierbij verstaan een draagbare, volledige inrichting, be staande uit een motor, een aandrijfas en een scheepsschroef, welke in haar geheel, aange bracht aan den buitenkant van een vaartuig, geschikt is om dit voort te stuwen. Artikel 11. Het verzoek om toestemming dient binnen veertien dagen nadat de verordening in werking is getreden schriftelijk bij den districtscomman dant der rijkspolitie, in de gemeenten A'-dam Roterdam en 's-Gravc-nhage bijv. de hoofd commissarissen van politie te worden ingediend. In geval van afwijzing van zijn verzoek is men gehouden den motor binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende mededeeling bij den - burgemeester van de gemeente zijner inwoning, in de gemeente Amsterdam, Rotter dam of Den Haag, bij den hoofdcommissaris van politie in te leveren. De invoer van buitenboordmotoren in het bezette Nederlandsche gebied behoeft de toe stemming van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart. Degene die handelt in strijd met deze ver ordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste, duizend gulden of met een van deze straffen. Wanneer deze verordening in werking zal treden, vervallen de verordening nr. 59 van 1940 houdende beperking ten aanzien van het bevaren van het gebied der Rünmondingen en de verordening nr. 121 van 1940, houdende be perking van liet bevaren van het gebied der Schelde- en Rijnmondingen. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST Naar aanleiding van de officieele oprich ting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt ons van bevoegde zgde medegedeeld, dat tot dusver vrijwillige arbeidsdienst reeds zeer belangrijke resultaten bereikte. In totaal werden 24 afdeelingen opgericht van welke er 15 compleet zrjn, elk van 200 man, welke afdeelingen dan weer onder verdeeld werden in 4 ploegen van elk 50 man/ Naast deze 15 complete afdeelingen zrjn er 9 gedeeltelijk opgericht. Deze heb ben reeds elk een ploeg van ongeveer 50 man. In totaal werden er vier staven ingesteld, gevestigd te 's-Gravenhage, 's-Hertogen- bosch, Apeldoorn èn Groningen. Voor de naaste toekomst staat de oprich ting van nieuwe 7 afdeelingen per 1 Juni vast, den .15den Augustus volgen er weer 15 nieuwe afdeelingen en per 1 September nog eens 20. Tegen het eind van het jaar hoopt men 75 afdeelingen van elk 200 man te hebben. Op den duur zal de arbeids dienst 50.000 man tellen, over 160 af deelingen verdeeld. Wat de aanmelding van vrijwilligers be treft diene, dat deze kunnen worden aan genomen zoolang de beschikbare ruimte hun onderbrenging veroorlooft. Maximumprijzen inlandsch rondhout, loofhout en gezaagd inlandsch loofhout. In de Nederlandsche Staatscourant van 26 Mei 1941, no. 100 is afgekondigd de prij- zenbeschikking gezaagd inlandsch loofhout no. 1. In de prijzenbeschlkking gezaagd in landsch loofhout zgn de maximum-verkoops prijzen voor het gezaagd inlandsch loofhout geregeld. De prijzen van eiken-, beuken-, iepen- en esschen- onbekantrecht deelhout, alsmede de prijzen van eiken bestekhout, eiken dwarsliggers, eiken boschkant, be- hakte rechte palen, beuken bestekhout voor brugdek en beuken dwarsliggers zijn hierbij afzonderlek genoemd, terwijl voor alle ove rige soorten en afmetingen een richtlijn voor de berekening der maximum-prjjzen is aangegeven. Loonsvergoedlng voor tewerk- gesteiden in werkverruiming. TIJDENS DE FEESTDAGEN. De persdienst van het N.V.V. meldt Nadat op 23 en 24 Mei 1.1. aan de tewerk- gestelden in de werkverruiming reeds een aanvullende loonsvergoeding werd verstrekt tot het basisuurloon, zullen zij, evenals dit het geval was met Hemelvaartsdag, ook tijdens de rustperiode ter gelegenheid van de Pinksterdagen de normale feestdagen- vergoeding ontvangen, terwijl in het tijdvak van 26 Mei tot en met 31 Mei a.s. tachtig procent van het basisuurloon en op Dinsdag 3 Juni a.s. het basisuurloon zal worden uit betaald. Geringe handel op de Amsterdamsche beurs. Op het oogenblik verkeert de beurs in een stadium waarin zij zich klaarblijkelijk niets aantrekt van hetgeen op het wereldtooneel voorvalt. Er zijn maar weinig orders en de handel blijft van geringe afmetingen. We derom kon geen bepaalde tendenz worden aangegeven. Er zat hoegenaamd geen lijn in de markt, alleen kon worden geconsta teerd dat wederom een flink weerstands vermogen aan den dag werd gelegd en dat het gebrek aan affaire niet is te resultee- ren in een koersafbrokkeling. De scheep vaartrubriek was verlaten. Met de in- dustrieelen was het niet veel beter gesteld. Aku's gaven ook thans weer kleine bewij zen van aanwezigheid, maar de affaire was toch zeer gering, terwijl de koers toch vrij wel onveranderd bleef. Voor Unilevers en de Philips aandeelen bestond bijna geen be langstelling. Het koerspeil kon echter ge makkelijk gehandhaafd blijven. Evenals aan het einde van de achter ons liggende week, trokken de cultuurwaarden vrijwel geen belangstelling. Voor Nederlandsche beleg gingen was de animo evenmin groot. De Nederlandsche staatspapieren waren aan den ongeanimeerden kant. ORGANISATIE IN HET EIGEN VERVOER. Reeds langen tijd is in de kringen van de zgn. eigen vervoerders de behoefte ge voeld, dezen zeer belangrijken vervoerstak doelmatig te organiseeren. Echter niet alleen van de zijde der eigen vervoerders, ook van de zijde van de over heid werd het gebrek aan een representa tieve organisatie van het eigen vervoer ge voeld. De te nemen maatregelen deden herhaal delijk de noodzakelijkheid gevoelen, de deelnemers aan het wegvervoer een advi- seerend aandeel t.a.v. deze maatregelen te verleenen. Op deze gronden is dan ook op initiatief van de vereenigingen en bonden van werk gevers, middenstand, landbouw en gemeen ten in overleg met de betrokken overheids instanties geruimen tijd geleden een begin gemaakt om tot oprichting en instelling van de eigen vervoerders-organisatie (E.V.O.) te komen. Na langdurige en gron dige voorbereiding is nu aan deze plannen vanwege het departement van waterstaat de definitieve goedkeuring verleend en is besluit van 5 April 1941 van den secreta ris-generaal van het departement van wa terstaat de E.V.O. ingesteld en erkend als een voor het geheele eigen vervoer in den lande vertegenwoordigende organisatie. Voorzoover dit werkelijke eigen vervoer ders betreft, d.w.z. zg, die in het bezit ztjn van een vergunning voor zgn. eigen ver voer, is aan hen een verplicht lidmaat schap van de E.V.O. opgelegd, m.a.w. een ieder, die daadwerkelijk aan het eigen ver voer op den weg deelneemt met vervoers middelen, waarvoor een eigen vervoerders vergunning is voorgeschreven, is automa tisch lid van de E.V.O. Griekenland en de nieuwe Europeesche orde. OPROEP VAN DEN PREMIER TSOLAKOGLOE. Uit Athene meldt het D.N.B.De Grieksche premier, generaal Tsolakogloe, heeft een oproep aan het Grieksche volk gepubliceerd, waarin h# allen Grieken en vooral handel en industrie aanraadt zich ten spoedigste aan de nieuwe werkelijk heid aan te passen en hun economische energie te verdubbelen. Griekenland heeft een ramp ondergaan. Het moet toetreden tot de Europeesche orde in het besef, dat het een levensvatbaar volk is, dat een waardevol bestanddeel ter ondersteuning en verdere ontwikkeling van de nieuwe orde in Zuidoost Europa kan worden. Voorts zegt de staatsman nog: Onze han delsbetrekkingen met Duitschland, dat x'roeger onze beste afnemer was en ook in de toekomst zal zijn, zullen binnenkort hetrvat worden. DE DUITSCH-ITALIAANSCHE GRENSREGELING TUSSCHEN KROATIË. MONTENEGRO f1135) KAART VAN PELT Vólgens liet te Rome gesloten verdrag wordt het KlassiekeDalmatië bij Italië in gelijfd, dit is op de kaart aangegeven, het omvat een hreede strook rondom Zara, Sebenico en Spaloto. De meeste eilanden in de Adriatische Zee komen bij Italië, uit gezonderd wélke op de kaart met dikke zwarte lijn zijn aangegeven. Wij komen hierover nog eens terug met een volgend kaartje waarop de benaming der Kroatische eilanden en de kuststrook bij Cattaro zijn aangegeven. AFD. WALCHEREN VER. VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS. De afdeeling Walcheren van de Vereeni- ging van Christelijke Onderwijzers hield Zaterdagmiddag in het gebouw der C.Ji M.V. te Middelburg een algemeene verga dering, welke goed bezocht was. Na de ge bruikelijke opening sprak de heer L van Noppen te Middelburg over „Ons zangon derwijs op de school". Hij wees hierbij eerst op de groote waarde van goed zang onderwijs op de school voor het latere le ven. Jammer dat niet alle onderwijzers voldoende muziekalen aanleg daartoe heb ben en dat bij de opleiding op de kweek school het zangonderwijs niet tot zijn recht kan komen. Aan de hand van de hoofdbe ginselen der Wardmethode toonde hij aan hoe het zingen op de school dient geleerd te worden. Tot slot maakte hij eenige op merkingen over het zingen der psalmen. Als demonstratie van zijn lezing liet hij zijn schoolklasse eenige oefeningen en lie deren zingen. Met'veel belangstelling werd door de vergadering naar het een en ander geluisterd. Naar aanleiding van het ge hoorde, zoowel van de lezing als van de zang werden verschillende vragen en op merkingen gedaan. Tot afgevaardigde naar de a.s. Jaarver gadering werd benoemd de heer B. H. Lig- teringen te Vlissingen en tot secundus de heer I. van Noppen te Middelburg. In de Septembervergadering hoopt de heer Nonnekes te Middelburg het een en ander mede te deelen over het Buitenge woon Lager Onderwijs. HERVORMDEN JONGEREN. In de laatste maanden zijn in Zeeland op verschillende plaatsen afdeelingen op gericht van Heiworm de Jongeren. Alle lid maten der Herv. Kerk beneden 35 jaar kunnen zich hierbij aansluiten. Op den tweeden Pinksterdag zal te Goes een ge westelijke samenkomst gehouden worden van genoemde Hei-vormde Jongeren. In de Magdalenakerk wordt des voormiddags een gezamenlijke kerkgang gehouden, waarbij Ds. G. W. Korevaar zal voorgaan. In de middagvergadering in „De Prins van Oranje" spreken Ds. J. J. Hietkamp van Vlissingen, Ds. J. G. Panhuise van Aagte- kerke en Ds. J. W. Dippel van Middelburg. Verder wordt mede tot afwisseling gezon gen uit den nieuwen zangbundel der Herv. Kerk-en gedeclameerd. Fransche ambtenaren moeten Palestina verlaten. Uit Damascus meldt D.N.B.De Britsche regeering heeft den Franschen consul-ge neraal in Jerusalem, den Franschen consuls in Jaffa, Haifa en allen consuls-generaal verzocht hun taak te beëindigen en het land binnen vier dagen tijds te verlaten, AMER1KAANSCHE TROEPEN IN SINGAPORE. Volgens uit ThaUandsche bron te Tokio Sntvangen berichten ztjn verscheidene ba. taljons Amerikaansche troepen uit Sjang hai, Peking en Tientsin, te Singapore aan. gekomen. WOENSDAG 28 MEI 1941. HILVERSUM I. 415,5 m. 6.45 Gram. 6,o0 Oehtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Oehtendgym. 8,00 BNO: ber. 8.15 Gewijde mu ziek (gr- pl.) 8.45 Gram. (9.15—9,20 Voor de huisvrouw). 10,00 Gerard Lebon en zün ork. (10,2010,40 Declamatie). 11,15 Zang met piano en gram. 12,00 Gram. 12,25 Voor den boer. 12,42 Almanak. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Ensemble Bart Ekkers. 1,30 Gram. 1,45 Ensem ble Bandi Balogh. 2,15 Voor de vrouw. 2.30 Zang met piano en gram. 3,15 Gram. 3,30 Or gel. 4,00 Bijbellezing (Christ. Radio-Stichting). 4,20 Voor de jeugd. 6,00 Gram. 5,15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5,30 Voor de jeugd. 5.45 Ork. Eloward. 6,15 Voor de binnenschippers. 6,30 Musette-ork. „Les Gars de Paris" en so list. 7,00 BNO: Econ. vragen van den dag. 7,15 Volkszang met piano. 7,40 Gram. 8,00 BNO: ber. 8.15 Spiegel van den dag. 8,30 Concertgebouw- ork. 9,10 Gram. 9.25 Dagsluiting (Christ. Radio- Stichting). 9.30 Ber. (Engelsch). 9,45 Gram. 10,0010,15 BNO: Engelscho ber. HILVERSUM II. 301,5 m. 6.45 Gram. 6,50 Oehtendgym. 7,00 Gram. 7,45 Oehtendgym. 8,00 BNO: ber. 8,15 Gram. 10,00 Morgenwijding (Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10,20 Gram. 1-71,00 Voor de kleuters. 11,20 Ensemble Rentmeester. 12,00 Ber. 12,15 Puszta-ork. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1,00 Ensemble Eri ca Helen. 1,40 Gram. 2,00 Cello en plano. 2,30 Lichte Toets. 3,15 Kamerork. „Ars Nova et Antiqa" en solisten. 4,15 Gram. 5,00 Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" (Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beurs ber. 5.30 Omroepork. en solist (6,00—6,15 Gram). 6,45 Reportage. 7,00 BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Orgel (7.30—7.45 Declamatie). 8,00 BNOi Nieuwsteer. 8,15 Spiegel van den dag of gram. 8,30 Ons schemeruurtje. 9.30 „Het Handelsre gister", lezing. 9,45 Gram. 10,00 BNO: ber. slui ting. DOOR P. MATT HEUS. 17) Daarop klapte het schot volledig: van den muur af het hing nu nog aan een half afgebroken kram. Mister Tiggel moest het geval laten glijden en kwam zelf met een verstikten kreet naar. beneden. Hij kwam precies op den rug van Jerry te recht en trok hem met zich mee op den grond. Beiden rolden ze voorover in het gras. „Joram?" klonk boven angstig de stem van Edna. „Jox'am Jerry krabbelde overeind en keek half opgericht uit naar mister Tiggel. „Van alle onhandige idioten", zei hij woedend, „die ik ooit ben tegengekomen...." Op dit oogenblik liet het zware beschot ook van de laatste kram los en stortte met veel lawaai naar beneden. Het raakte in den val Jerry's schouder, draaide door het eigen gewicht om en trof hem met het eene einde krachtig op het hoofd. Jerry brak zijn betoog midden in den zin af en opende wijd zijn mond. „Idioot" brieschte hij duidelijk. Dat was het laatste woord, dat hij voor- loopig uitbracht. Daarop tastte hij onzeker naar zgn voor hoofd en zonk zonder verder iets te zeg gen achterover, In het huis werd het in een oogenblik levendig. Luid rumoer klonk naar buiten. Iemand scheen met zware gespijkerde schoenen over een houten vloer te loopen. Een heesche basstem brulde. „Kelly! Kelly Boven piepte het raam in zijn schar nieren. „Joram! Wat is er gebeurd?" klonk Edna's stem naar beneden. „Waar ben je? Geef toch antwoord, öm 's hemels wil!" Haar stem klonk zeer wanhopig. Mister Tiggel, die, geheel in de war van den schrik, naast de in het gras uitge strekte gestalte knielde en naar Jerry's hart voelde, luisterde nauwlettend. Het hart sloeg. Sloeg regelmatig en niet eens zwak. Nog nooit had mister Tiggel zulk een gevoel van verlichting gevoeld. Hg wankelde op zijn voeten. „Stil, Edna! Stil!" riep hij gedempt. „Het isje moet nog een oogenblikjev wach ten, hoor je? En je mag niet verraden, dat je me gesproken hebt. Heelemaal niet. Geen woord over mg, niet waar? Wij H(j hield op en luisterde. Het volgende oogenblik keerde hij zich om en liep gebukt den tiiin in. Hg ver dween in de diepe schaduw van een boschje. Het venster boven w^rd behoedzaam ge sloten. Aan den anderen kant van het huis vloog een deur met een slag open en sloeg tegen den muur. Zware treden knarsten op het grint en kwamen in galop naderbij. Twee gestalten bogen om den lioek. „Ho!" dreunde de ruwe stem van Graddle. „Ho! Hier ligt iemand." Kelly, die in vollen ren was en het don kere lichaam voor zich niet op tgd zag, viel in dezelfde seconde al over Jerry heen en rolde hals over kop in het gras. Hg sprong dadelijk weer op en kwam kuchend terug. Graddle had zgn zaklantaarn aange knipt. „De vent, die zich voor dien Tiggel heeft uitgegeven!" snoof h\j verrast. „Alle dui vels hoe komt die dan hier?" Hg streek verbluft en radeloos met zgn vrge hand door het borstelige haar. Kelly knielde naast Jerry en onderzocht hem vluchtig. „Hij leeft", zei hij laconiek. „Heeft blijk baar een ding tegen het hoofd gekregen. Schijnt niet zoo erg te zgn. Daar wat is dat nu?" De lichtstraal, van de zaklantaarn volgde Kelly's uitgestrekten vinger, gleed over het losgerukte houten beschot en in het volgende oogenblik over het venster bo ven onder het dak. Graddle floot schril tusschen zgn tanden. „Nou, dat is me ook wat", zei hij. „Daar is me die kerel teruggekomen om het meisje weg te halen! Maar hoe heeft hij haar hier gevonden?" Kelly kende geen antwoord op deze vraag en Graddle schudde nadrukkelijk het hoofd. „Bevalt m'e niks, die geschiedenis be valt me heelemaal niet", bromde hij. „Ik zal blij zijn als ik hier heelhuids uit kom. Een geluk, dat tenminste de chef er is. Vooruit, Kelly pak aan!" Ze bukten zich beiden, pakten Jerry bjj schouders en beenen en sleepten hem om het huis heen naar den ingang. „Kgk eens, chef, wat we hier brengen", zei Graddle, toen ze in de gang waren. Dan kwam Kelly nog eenmaal1 buiten en smeet de deur dicht. Een sleutel knarste en een zware grendel werd voor de deur geschoven. HOOFDSTUK X. 1 Mister Tiggel bracht een hoogst on plezierig half uurtje door. Hij had van zijn schuilplaats uit Jerry zien wegdra gen. En hij had Graddle gezien, die een maal voor verscheidene seconden in het volle licht van de zaklantaarn had ge staan. Graddle was hem buitengewoon slecht bevallen. Wat een onbehouwen kerel! Wat een kolos van een mensch! Precies een gorilla. Tusschen die vuisten te raken kon werkelijk geen genoegen zijn. En mister Tiggel was er heelemaal niet zeker van, dat hij tenslotte niet toch nog tusschen de vuisten van Graddle terecht zou komen. De gedachte aan deze mogelijkheid wekte bij hem een hevig onbehagen. Tege lijkertijd werd'■•"Zijn wilskracht sterk ge prikkeld. Het was hem duidelijk, dat hij er uit moest, den tuin uit. Hoe grooter afstand hij aan den anderen kant van den muur tusschen zich en het huis had, des te geringer werd de waarschijnlijkheid, dat het Graddle kon gelukken, hem Mister Tiggel vond het niet noodig, deze gedachte geheel uit te werken. Hg begaf zich op weg om een uitweg over den muur te vinden. Na een ren van ongeveer tien minuten, die met zoo veel mogelijke vermijding van alle gedruisch volvoerd werd, stond een zeer teleurgestelde mister Tiggel in de nabijheid van de groote poort. Hij moest zichzelf toegeven, dat zijn kansen zich zeer verslechterd hadden. Ook binnen den tuin stonden er hier en daar boomen, die vlak bg den muur groeiden. Maar het bleek, dat mister Tiggel het alleen niet klaar speelde, de gladde stammen de baas te worden. Zijn handen, de linker kant van zijn gezicht, die met de schors van een boom in onzachte aanraking was geweest, en de binnenkant van zijn pantalon legden daar getuigenis van af. Deze manier was geen manier. Het was een veronderstelling, die geen steek ge houden had. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6