Kroniek van den dag Rond den strijd in Irak. De legerberichten van gisteren. Het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beveland. Tweede, blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 27 Mei 1941 In afwachting van Roosevelt's redevoering. Er behoeft rtiet aan getwijfeld te worden, dat de oorlog in zijn meest critieke fase is gekomen. Tal van omstandigheden wij zen in die richting en zonder dat nu op grond daarvan een spoedige oplossing van het conflict mag worden verwacht, kan men zich toch niet aan den indruk onttrek ken, dat zoowel in Duitschland als in En geland de voorbereidingen worden getrof fen voor het beslissende treffen. Deze voorbereidingen kunnen intusschen op zichzelf groote operaties zyn en naar mate de oorlogsmachine voortdavert ziet het er wel naar uit, dat ons nog eenige uitbreidingen van het strrjdtoorieel te wachten staan. Dat schijnt de noodlottige consequentie van dezen oorlog en van zijn doelstelling te zijn. Hoe dit alles ook zij, de oorlog nadert zyn hoogtepunt. De strijd op het Euro- peesche continent is beslist en heeft een voorloopig einde genomen, voorzoover daar de opvattingen der spilstaten alle gebieden van het maatschappelijk en cultureel leven geleideiyk gaan ov&rheerschen, tengevolge waarvan de vorming van een gesloten Europeesch front schynt te worden be vestigd!. De oorlog op het Europeesche vasteland heeft een voorloopig einde gevon den. Immers, zoolang de wapenstilstand tusschen Engeland en Duitschland niet is gesloten, moet er rekening mede worden gehouden, dat ook in de bezette landen den oorlogstoestand voortduurt en dat daar ook op 't onverwachts de steekvlam van den oorlog omhoog kan schieten. Men denke in dit verband slechts aan Frank rijk, waar Darlan voor den politieken koers van het land weliswaar vaste richtlijnen heeft aangegeven, maar wiens optreden, vooral na zijn onderhoud met Hitler, in Engeland en in de Vereenigde Staten een zoo slechten indruk heeft gemaakt, dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat met name de regeering in Washington het vroeg of laat zal doen komen tot een openlijken breuk met de mannen van Vichy. Men moet er voorts rekening mede hou den, dat de aanwezigheid van een vrije Fran'sche troepenmacht onder leiding van De Gaulle den Britschen propagandadienst een middel in de hand kan geven, om als nog invloed uit te oefenen op de Fransche burgers, de boeren en de arbeiders. Zoo moet geconstateerd worden, dat de oorlog ondergronds nog steeds woedt, hier en elders en dat ondanks de beëindiging van de oorlogshandelirfgen de Duitsche be zetters rekening moeten houden met de mogelijkheid eener steekvlam-oplaai'ing. En zoo moet er den Duitscheirs zeer veel aan gelegen zijn, den toestand in Frankrijk en de andere bezette gebieden zoo spoedig en zoo grondig mogelijk te consolideeren. Maar ondertusschen moet ook de oorlogs machine op gang blijven, waar de Duit- schers hun tegenstanders wel geen adem- pauze zullen gunnen om zich van de toe gebrachte slagen te herstellen. Dit nieuwe stadium van den strijd zou kunnen worden gekarakteriseerd als de strijd om de eilanden en om de zeewegen. Het een grijpt in het ander, wijl de be- heersching van de zeewegen afhankelijk is van de beheersching der eilanden-steun punten. Daaraan heeft het Britsche Im perium zijn kracht en beteekenis ontleend. De strijd om de eilanden Kreta de strijd om de zeewegen de slag bij Groen land. Ziehier de hoogtepunten van het oogenblik, geen beslissende gebeurtenis sen op zichzelf, van hoeveel beteekenis de ondergang van de „Hood" en het moor dende gevecht om Kreta ook mogen zijn. Hier staan wij nog maar voor een eerste treffen, zoo men wil een proef. Maar dan een proef, welke bewijst, hoe de Duitschérs hun tegenstander geen rust gunnen en hem thans aangrijpen daar, waar hij zijn groot ste kracht ontplooid, in de geïsoleerdheid van zijn eiland-positie en in zrjn toevoer wegen, de slagaders van het Imperium, die niet slechts bedreigd, maar afgesneden moeten worden. Met andere woorden want daar gaat het in wezen om de Engelsche blokkade moet krachtloos worden gemaakt door de tegenblokkade, waardoor tegelijk de voor ziening van het Britsche eiland zelf wordt afgesneden. Dat hier voor Engeland een groot ge vaar schuilt, is zonder meer duidelijk, te meer, waar de Duitsche vloot een activi teit ontwikkelt, welke aanzienlijk grooter is, dan in den vorigen oorlog, zoodat er gesproken moet worden var een directe bedreiging der zeewegen. Het geval met de „Hood" bewijst bovendien, dat de Duitsche marineleiding bereid is, reeds thans een beslissing omtrent deze beheersching te forceeren. De groote gebeurtenissen, Kreta en de zeeslag bij Groenland, zyn van des te meer beteekenis, omdat zy zich afspelen aan den vooravond van den dag, waaróp president Roosevelt zijn verklaring zal af leggen, welke het geheéle terrein van den Europeeschen orlog zal bestrijken. Zonder nu vooruit te loopen op de ver klaringen van den president, mag toch .wel worden aangenomen, dat de strekking er van ten gunste van Engeland zal zijn. De politiek van het Witte Huis heeft zich in de afgeloopen maanden in zoo sterke mate vereenzelvigd met de Britsche oorlogspoli tiek in woord en geschrift en ook met daden dat een koersverandering op dit oogenblik bij voorbaat uitgesloten moet worden geacht. Integendeel, men schijnt er zelfs rekening mede te moeten houden, dat Roosevelt een versterking van de hulp aan Engeland zal bepleiten en zich in nog krachtiger bewoordingen niet zoozeer voor de Britsche zaak als wel tegen de Duitsch-Italiaansche doelstellingen zal uit spreken. Roosevelt heeft er nimmer twijfel over laten bestaan, dat Engeland het laatste Amerikaansclie bolwerk is en dat hij de gevaren die Engeland bedreigen te vens een bedreiging acht voor de Veree nigde Staten. De gebeurtenissen vallen samende strijd tegen de Britsche eilandposities en de rede van Roosevelt. Nu doet zich echter het merkwaardige geval voor, dat de opperbevelhebber van de Duitsche vloot, groot-admiraal Raeder in een interview, Iraksche ministers in Teheran. Het D.N.B. meldt uit Teheran dat aldaar de minister van buitenlandsche zaken en de minister van financiën van Irak zyn aangekomen. De zender Bagdad meldt, dat nieuwe be toogingen van trouw zyn gehouden jegens den minister-president Kailani. Een Arabi sche sjeik heeft Kailani een boodschap ge zonden en vrijwilligers voor het Iraaksche leger. De toestand in Transjordanië. De toestand in Transjordanië wordt steeds meer gespannen. Emir Abdoellah houdt zich verborgen, of heeft Amman verlaten, sinds hij openlyk een standpunt tegen Irak heeft ingenomen. Vroegere Arabische rebellen uit Palestina, die naar Irak en Transjordanië gevlucht zijn, tref fen op het oogenblik toebereidselen voor een opstandige beweging tegen de Britsche overheid en tegen Emir Abdoellah. Uit Amman komt het gerucht, dat deze opstand geleid wordt door den kroonprins Emir Tatal. Uit Syrië. Het D.N.B. meldt uit Vichy, dat de vroegere minister van luchtvaart, generaal Bergerat, die teruggekeerd is van een inspectiereis in Fransch West- en Noord- Afrika, Syrië en den Libanon, tegenover de pers heeft verklaard, dat hy heeft kunnen opmerken, dat overal het ver trouwen in den persoon en het werk van maarschalk Pétain nog is toegenomen. Van officieele Fransche zijde in Syrië wordt de in het buitenland verspreide be wering, dat een Fransch vliegtuigeskader zich naar Palestina begeven en in Engel- schen dienst gesteld heeft, als een ten dentieus, onjuist bericht gequalificeerd. Uit Beiroet wordt gemeld, dat de veld- wacht en de politie in Syrië en Libanon opdracht heeft gekregen onverwyld alle noodzakelyke luchtbeschermingsmaatre gelen te treffen. Volgens te Beiroet ontvangen berichten uit Damascus, zrjn daar pamfletten ver spreid, waarin wordt opgeroepen tot den strijd tegen het Britsche imperialisme. Bovendien wordt daarin een standpunt in genomen tegen de leiders van de Siaban- der-party, die voor de Britsche belangen werkt. VIER CANADEESCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Associated Press meldt uit Winnipeg, dat tijdens het weekeinde in West-Canada vier vliegtuigen zijn verongelukt, waarbij vier legervliegers en twee burgers om het leven zijn gekomen. Drie dezer ongelukken zijn gebeurd tydens het lesvliegen van het Ca- nadéesche luchtwapen. BEROEMD JACHT GEZONKEN. Volgens de New York Times is eenigen tyd gejeden het beroemde Vincent Astor- yacht „Nourmahal" tengevolge van een ge heimzinnige ontploffing gezonken. Het jacht stond als gewapend hulpschip in dienst van Canada. dat hij dezer dagen aan een vertegenwoor diger van het Japansche bureau Domei toestond, min of meer op de conclusie, waartoe Roosevelt zal komen, is vooruit gel oopen en daarop reeds by voorbaat het Duitsche antwoord heeft aangekondigd. Blijkt hieruit eenerzijds dat de stemming jegens de Ver. Staten in Duitschland uiter mate geprikkeld is, aan den anderen kant blijkt er uit dat Berlijn van plan is een vastberaden houding aan te nemen, zoo men het in Washington mocht laten ko men tot handelingen, welke geacht kun nen worden in strijd te zyn met de begrip pen der neutraliteit Men denkt hier als vanzelf aan het vraagstuk der convoyee- ring. Wij hebben daaromtrent reeds vroe ger opgemerkt en het is van belang, daarop thans nog eens de aandacht te ves tigen dat de vraag convoyeeren of niet eigenlijk niet voor beantwoording in aan merking kan komen, wijl de convoyeering het noodzakelijke complement is van het patrouilleerings-systeem, dat door de Ver eenigde Staten uit overweging van zelfbe scherming werd aanvaard. Maar tegelij kertijd moet worden vastgesteld, dat de Vereenigde Staten zich met hun politiek ten gunste van Engeland min of meer heb ben geplaatst in een volkenrechtelijke dwangpositie, welke hen dwingen zich steeds verder van de gecodificeerde neu traliteitspolitiek te verwijderen, zoo zelfs, dat er reeds stemmen opgaan, de neutra- liteitswet aan kant te zetten. De Duitsche groot-admiraal heeft ge zegd, dat van geen Duitsche commandant verwacht kan worden, dat hij werkeloos zal toezien, wanneer de Amerikanen een strijd begunstigen, welks doel het is, Duitsch land te vernietigen. Met andere woorden want daarop komt de verklaring van admiraal Raeder neer Duitschland zal, ook overeenkomstig de opvatting door Roosevelt zelf verkondigd, de convoyee ring beschouwen als een oorlogshandeling. Duitschland zal, uitgaande van de opvat ting, dat deze convoyeering een inbreuk op de internationale verdragen beteekent, daaruit de eenig mogelijke consequent^ trekken, waarbij het de verantwoordelijk heid bij voorbaat naar de Vereênigde Sta ten terugwijst. De Duitsche groot-admiraal heeft aan zijn verklaring tevens een waarschuwing toegevoegd en het is nu maar de vraag, in hoeverre Roosevelt in deze waarschu wing een aanleiding kan vinden, om zijn standpunt te herzien. Deze herziening zal zeer grondig moeten zyn en zelfs van fun- damenteele beteekenis moet zijn, wil zy meer zyn dan uitstel van executie. Dat Roosevelt thans Engeland in den steek zal laten, moet wel zeer onwaar schijnlijk orden geacht. En waar admi raal Raeder hem voor de consequentie van zyn politiek heeft geplaatst, daar ziet het er op grond van de beschikbare gegevens naar uit, dat den Amerikaanschen presi dent weinig anders te doen staat, dan deze consequentie ten volle te aanvaarden. En zoo staan wij dan ook in dit opzicht wellicht voor een hoogtepunt in de ontwik keling. Roosevelt's verklaring van hedenavond mag daarom met de grootste spanning worden tegemoet gezien. Wat in Griekenland bij den terugtocht der Britsche troepen verwoest werd. De ruïne van een groep vernielde opslagplaatsen aan de haven (Weltbild-Pax-Holland) Het antilopenhuis van den Amsterdam- schen dierentuin is verrijkt met een volwassen koedoe, een kostbaar exem* plaar uit de Afrikaansche bush-steooe DE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE SCHEEPVAART. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag over dag aan den ingang van het Kanaal een koopvaardijschip van duizend b.r.t. tot zinken gebracht. Een ander schip van de zelfde grootte kreeg een treffer vlak aan de achtersteven, waardoor de wand werd opengerukt Het begon terstond te zin ken. Toen het vliegtuig wegvloog, was het achterschip van het vaartuig reeds tot onder de wateroppervlakte afgezakt. Tijdens de gewapende verkenning heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen in de buurt van de Schotsche Oostkust in den nacht van 25 op 26 Mei een koopvaardij schip van 40G0 b.r.t. aangevallen en door bomtreffers zwaar beschadigd. In hetzelfde zeegebied werd een ander koopvaardij schip door een bom aan den wand getrof fen. Het schip stopte terstond en begon te branden. Duitsche duikbommenwerpers hebben, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, aan de Noordkust van Kreta twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlyken in houd van 2500 b.r.t. vernietigd. Uit Berlijn meldt het D.N.B. In den loop van Zondag zyn twee vijandelijke koopvaardijschepen met in totaal 8 tot 9000" b.r.t. voor Tobroek door voltreffers tot zinken gebracht. Een kleine eenheid der Britsche marine werd door twee bom treffers zwaar beschadigd. Dienstplichtplannen in Noord-Ierland. EEN PROTEST IN DE VALERA. In den „Iersche Dail" heeft de minis ter-president, De Valera, gistermiddag ge. sproken over de plannen tot invoering van den algemeenen militairen dienstplicht in Noord Ierland. Volgens te Stockholm ont vangen berichten verklaarde hij dat hy by de Britsche regeering reeds heeft geprotes teerd tegen deze plannen, aangezien men op een fundamenteel recht geen ernstiger aanslag kan plegen dan door iemand te willen dwingen te vechten voor een land, waartoe hy niet wenscht te behooren. Gedurende het weekeinde, aldus meldt Reuter voorts, zijn in Noord Ierland tal rijke betoogingen tegen invoering van den dienstplicht gehouden. Gisteren hebben Iersche arbeidsleiders een telegram aan Britsche arbeidsafgevaardigden gezonden, waarin zy uiting geven aan him ernstige ontstemming. Zy zeggen in dit telegram, dat uit invoering van den dienstplicht slechts verbittering kan -voortkomen. Daarom verzoeken zy den afgevaardigden dringend al hun invloed aan te wenden om deze „agressieve daad" te verhinderen. DE ONLUSTEN IN BRITSCH INDIË. Naar uit Bombay wordt gemeld, zyn aldaar by de bestryding van inboorlingen relletjes Britsche troepen opgetreden. Hier bij werden zes personen gedood. Sedert jl. Donderdag zyn in totaal veer tig personen gedood en 140 gewond. Tijdens de jongste anti-Engelsche demon straties in Bombay, zyn, naar thans ook door Associated Press bevestigd wordt, Britsche troepen opgetreden. Nader wordt uit Sjanghai gemeld De anti-Engelsche betoogingen in Bombay hebben ondanks de uitgevaardigde verbo den en het gebruik van geweld door de politie een steeds grooteren omvang aan genomen. De incidenten zyn Maandag zoo zeer verscherpt, dat da Engelsche politie den toestand niet meer.meester was. Op nieuw moesten sterke contingenten En gelsche troepen te hulp geroepen worden. By de poging om verschillende stadsdeelen te bezetten, kwamen de troepen in botsing met de Indische bevolking en schoten zy zonder pardon op dë ongewapende menigte. De verliezen der Britsch-Indiërs bedragen Maandag alleen 21 dooden en 151 gewon den. Ruim 400 Indiërs werden gearres teerd. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In den stryd om Kreta heeft het lucht wapen, zooals in een extrabericht is mede gedeeld, buitengewone successen op de Britsche Middellandsche zeevloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrydkrachten heb ben, volgens een samenvatting van de tot dusver verstrekte berichten, sinds den 20sten Mei zeven vyandelyke kruisers of luchtdoelkruisers en acht torpedojagers, als mede qü duikboot en vyf motortorpedoboo- ten tot zinken gebracht. Door bomvoltref- fers werden verder een slagschip, alsmede verscheidene kruisers en torpedojagers zwaar beschadigd. Italiaansche zee- en luchtstrydkrachten hebben in dezelfde pe riode vier vyandelyke kruisers tob zinken gebracht en verscheidene andere scheeps- eenheden beschadigd. Hierdoor heeft de En gelsche heerschappy ter zee in het Oostelyk deel van de Middellandsche Zee door de schitterende samenwerking van de zee- en luchtstrydkrachten der verbonden spilmo- gendheden een zwaar verlies geleden. Op het eiland Kreta verloopt de st^*yd van de aldaar optredende formaties van het luchtwapen en van het leger onder voort- durenden aanvoer van versterkingen, ver der succesvol. Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben ook Zondag doeltreffend in de gef echten op den grond op het eiland ingegrepen. Zy wierpen Britsche steunpun ten en munitie-opslagplaatsen in brand, ver nietigden twee vrij groote koopvaardysche- pen en schoten in luchtgevechten drie Brit sche gevechtsvliegtuigen en drie jachtvlieg tuigen neer. Drie andere vyandelyke vlieg tuigen werden op den grond vernield. Op het eiland vernietigden Duitsche jachtvliegtuigen door beschieting met de boordwapens vier op den grond geparkeerde jachtvliegtuigen en beschadigden zes an dere zwaar. In Noord-Afrika geringe activiteit dec artillerie voor Tobroek; In het zeegebied rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen twee vrachtschepen met tezamen 2000 brt. tot zinken gebracht en twee groote koopvaardyschepen zwaar beschadigd. By aanvallen van Duitsche jachtvliegtuigen op de Engelsche Zuidkust en by pogingen van den vyand om overdag de bezette gebieden en de Duitsche Bocht binnen te vliegen werden in luchtgevechten, drie Britsche jachtvliegtuigen en drie ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. Bovendien schoot een patrouillevaartuig drie en de marine-artillerie twee Britsche gevechts vliegtuigen neer. De vyand heeft overdag noch des nachts boven het Duitsche ryksgebied gevlogen. HET ITALIAANSCHE. In zyn weermachtsbericht no. 355 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend In Noord-Afrika hebben wy tydens een verkenningsactie aan het front van Tobroek automatische wapens en antitankgeschut buitgemaakt. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben in duikvlucht vijande- lyke schepen in de haven van Tobroek ge bombardeerd. Vier schepen van tèzamén Ï1.000 ton werden tot zinken gebracht. For- maties Italiaansche vliegtuigen bestookten verscheidene malen militaire doelen op het eiland Kreta met bommen en machinege weervuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan den linkeroever van de rivier Omo succes volle gevechten volgehouden. BRAZILIAANSCHE KOLENBOOT VERMIST. De Braziliaansche kolenboot „Ttalaia" van 5555 brt., die tydens de vaart van Afrika naar Zuid-Amerika in een hevig noodweer geraakt was, heeft sinds Zondag geen radioseinen meer gegeven. In het laatste sein werd gezegd, dat het schip steurloos roïiddreef en dat twee reddings booten door het geweld der golven over boord geslagen waren. Yerseke vestigde er reeds by voorbaat de aandar t op dat bij deze regeling in 1941 kon worden verwacht, dat de ge troffen gemeenten, waar veel herbouwd zal worden, onevenredig veel te betalen zouden hebben, temeer waar in de niet- getroffen gemeenten practisch niet wordt gebouwd momenteel. Yerseke verzocht daarom deze zaak grondig onder het oog te zien. Naar aanleiding van de verzoeken van Wemeldinge en Yerseke werd door den directeur van het bouw- en woningtoe zicht in Zuid-Beveland een keurig en goed gedocumenteerd verslag uitgebracht aan de commissie van advies voor het cen trale bouw- en woningtoezicht op Zuid- Beveland waarin de zaak van alle kanten wordt bekeken. Na de verschillende manieren, waarop de kosten verdeeld zouden kunnen worden, te hebben besproken en toegelicht, komt de directeur tot de conclusie dat de bestaande kostenverdeeling nog de beste is. Hy stelt vervolgens voor aan alle gemeente-bestu ren op Zuid-Beveland te adviseeren de le gesheffing voor de bouwvergunningen uni form zoodanig te verhoogen dat de kos ten van het bouw- en woningtoezicht ook in de gemeenten waar veel nieuwbouw zal worden uitgevoerd, voor een belangryk deel op de belanghebbenden zal kunnen worden verhaald. De voorgestelde normen zyn o.a.: minder dan 100, leges 1; bouwkosten van 500 tot 750, leges 4; bouwkosten van 2500 tot 3000, leges 13; van 6000 tot 7000 25; van 9000 tot 10.000, 34 en van 15.000 tot 16.000 52. Geen legesheffing voor bouw vergunningen wederopbouw. Hangende de kwestie of een dergelyke legesverhooging billyk en mogelyk was, deelde de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw aan de betrokken gemeente besturen mede, dat hem de vraag was gesteld of de gemeente-besturen ook leges moeten heffen over de bouwvergunningen, welke zy verleenen op de wederopbouw- plannen van de door oorlogsschade ge troffen perceelen. Het komt hem voor, dat dit noodzakelyk noch wenschelyk is. Niet noodzakelyk, omdat artikel 22 van het besluit op de materieele oorlogsschaden bepaalt, dat alle stukken, opgemaakt ter uitvoering van dit besluit, vry zyn van zegel, van het recht van registratie en van leges en de bouwvergunningen in geval len als deze waar het wederopbouw be treft, naar zyn meening inderdaad ter uitvoering van genoemd besluit worden opgemaakt. Immers, artikel 13 van dit besluit ver plicht belanghebbenden om het bedrag van de in het grootboek voor den wederopbouw ingeschreven ryksbydrage in de materieele oorlogsschade voor wederopbouw te be steden, welke verplichting onder meer het vragen van een bouwvergunning impli ceert. Aangezien nu de herbouw verplicht gesteld is en het verkrygen van bouwvergunningen ten behoeve van den wederopbouw van de door oorlogs schade verwoeste perceelen bovendien meer een formeele voorwaarde is voor het verkrijgen van zyn goedkeuring van het plan voor den herbouw, kan zyns inziens op grond van het in het hierbovengenoemde artikel 22, van het heffen van leges voor bouwvergunnin gen ten behoeve van den wederopbouw worden afgezien. Hy is nog te eerder tot deze mee ning gekomen, waar het hem bepaald ongewenscht voorkomt om belangheb benden, die toch reeds in velerlei op zichten financieel zeer zwaar getroffen zyn, ook nog relatief aanzienlyke be dragen voor het verkrygen van een bouwvergunning te laten betalen. Hy verzoekt daarom den gemeente-be sturen met het bovenstaande rekening to houden en by het afgeven van bouwver gunningen voor den wederopbouw geen leges te heffen. Spoedig afdoende flnancieele regeling noodzakelyk. Door dezen brief wordt verwezeniyidng van het voorstel van de directie van het bouwtoezicht te Goes om de leges zeer aanmerkelyk te verhoogen, onmogelyk ge maakt, integendeel, wordt de geheele le gesheffing inzake den wederopbouw aan de gemeenten ontnomen. Op deze wyze worden de gedupeerde gemeenten, die toch reeds zoo zwaar ge troffen zyn, nu ook nog financieel extra belast. Zy immers zullen nu voor de herbouw vergunningen geen leges meer ontvangen en anderzyds, nu er elders byna niet ge bouwd wordt, practisch samen de 50 van het bouw- en woning-toezicht voor geheel Zuid-Beveland moeten betalen. Afgezien van de interpretatie van arti kel 22 van het besluit op de materieele oorlogsschaden, is het noodzakelyk dat spoedig een afdoende financieele regeling op dit punt tot stand komt, die de getrof fen gemeenten niet extra zwaar belast. Met medewerking van den inspecteur van de volksgezondheid te Middelburg zy'n dezer dagen de daartoe noodige stappen gedaan. Het is te hopen, dat deze spoedig tot het gewenschte resultaat zullen voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5