PROVIHCIALE ZEEUWSCHE COURANT DE STRIJD OP KRETA DUURT VOORT DINSDAG 27 MEI 1941 VERPLICHTE ARBEIDSDIENST VOOR ALLE JONGE NEDERLANDERS. {ABONNEMENTSPRIJS 39 ct per week of 2.42 per kwartaal Franco per post 2.63 per kwartaal Afzonderlijke nummers 6 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.65. Iedere regel meer 33 cent. BO abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 0.55. Iedere regel meer 11 ct, (max. 8 regels.) Dit nummer bestaat 8 bladzijden. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSCHE, VLISSINGSCHE, GOESCHE EN BRESKENSCHE COURANT UITGAVE DER FIRMA'S F. VAN DE VELDE JR. EN G. W. DEN BOER POSTREKENING 359300, PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT, MIDDELBURG uit- DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer 184ste JAARGANG NUMMER 124 Hoofdredacteur 2 J. öi Visser, Vlissingen BRESKENS M BUREAUX van de Provinciale Zeeuwsche Courant rijn gevestigd te 3 VLISSINGEN: Redactie en Admlni- stratle Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen) Redactie na kantoortijd tel. 578 MIDDELBURG Londensche Kaal 29. Red. tel. 269, na kantoortijd tel. 825 Administratie teL 139 GOES Red. en Adminlstr. Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475 OOSTBURG Redactie en Adminlstr, Breedestraat 45, teL 103 SOUBURG Kanaalstraat 45, tel. 85 Dorpsstraat 25, teL 21 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS ZWARE SLAGEN AAN DE BRITSCHE M1DDELLANDSCHE ZEEVL00T TOEGEBRACHT. Hel opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend In den str\]d om Kreta heeft het Inchtwapen, zooals reeds gedeeltelijk bekend gemaakt, buitengewone suc cessen op de Brltsche Mlddellandsche Zeevloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten hebben sinds den 20sten Mei zeven vijandelijke kruisers en acht torpedojagers alsmede een duikboot en vijf motortorpedobooten tot zinken gebracht. Door bomtreffers werden verder een slagschip en ver scheidene kruisers en torpedojagers ernstig beschadigd. Voorts meldde het D.N.B. gisteren, dat Duitsche verkenningsvliegtuigen in het zeegebied om Kreta een zwaren kruiser hebben ontdekt, die op het voorschip en midscheeps volkomen uitgebrand was, ter wijl- op het achterschip nog brand en rookwolken te zien waren. Voorts is een op het strand gezette, midscheeps uitge brande en aan het achterschip zwaar ge troffen torpedobootjager gezien. Zware luchtaanvallen. Zware aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen waren Zondag gericht op vij andelijke stellingen, troepenconcentraties en opslagplaatsen van materiaal op Kreta. Er ontstonden tal van groote branden. Een munitiedepót geraakte door bomtreffers in brand. Geweldige onploffingen duurden den geheelen dag voort. Op een vliegveld op het eiland Kreta zijp Zondag drie Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers met de boordwapens in brand geschoten. Een kleine groep Britsche vliegtuigen heeft Zondag getracht, naar aan het D.N. B. wordt gemeld, een door Duitsche troe pen bezet vliegveld op Kreta aan te val len. Deze groep werd echter door Duitsche jagers bijna geheel vernietigd. Zes Britsche vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten die hierby ontstonden, neergeschoten. De Duitsche formaties leden geen verliezen. In de felle gevechten op Kreta in den loop van Maandag hebben Duitsche duik bommenwerpers ingegrepen en met suc ces Engelsche troepenconcentraties en veldkampementen aangevallen. De vijand leed hierbij zware yerliezen. Nieuwe Ian< idingen. tiwepen De aanvalsacties van Duitsche toepen Op Kreta worden naar het D.N.B. ver neemt doeltx-effend gesteund door nieuw aangekomen gevechtsafdeelingen. Op ver scheidene plaatsen zijn de laatste dagen nieuwe eenheden geland, die zich reeds vereenigd hebben en in gesloten formaties optreden tegen de Britsche haarden van tegenstand. Op strategisch belangrijke pun ten hebben de voorhóedetroepen van de parachutisten den weg voor den opmarsch vrijgemaakt, zoodat de landingstroepen zich strijdend een weg konden banen van het westelijk deel van het eiland naar hèt overige gebied. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben de Duitsche strijdkrachten op Kreta een krachtigen aanval ondernomen en de Britsche stellingen doorbroken, nadat die hevig door de luchtmacht gebombardeerd waren. Beschadigde Engelsche oorlogsbodems in Gibraltar. Volgens een te Vichy ontvangen bericht uit La Linea zijn twee Engelsche torpedo booten met zware beschadigingen in Gi braltar aangekomen. Het D.N.B. meldt verder uit Algeciras, dat komende uit de Middellandsche Zee, drie Britsche kruisers, twee torpedojagers en 2 duikbooten de haven van Gibraltar zijn binnengeloopen. Alle eenheden waren sterk beschadigd en hebben naar verluidt, bij den strijd om Kreta zware treffers van het Duitsche luchtwapen gekregen; De vlucht van den Griekschen koning.* Dé Londensche berichtendienst meldt, dat twee Britsche officieren, die den Griekschen koning op zijn vlucht van Kre ta naar Egypte hebben vergezeld, hebben medegedeeld, hoe heele zwermen Duitsche valschermjagers in de onmiddellijke om geving van de verblijfplaats van koning George geland zyn. De koning vluchtte hierop in het gebergte. In het nachtleger van een hert heeft hij toen overnacht. Den volgenden dag is hg te voet naar de kust gegaan, waar hij zich, nadat de leden van het Britsche gezantschap zich bij hem had den gevoegd, heeft ingescheept. In een proclamatie aan de bevolking van Kreta heeft de koning medegedeeld, dat hij „het eiland moest verlaten om de oorlogs handelingen niet te hinderen". Uit het Oostelijk bekken vaö de Middellandsche Zee. In het Oostelijke bekken van de Middel landsche Zee hebben gisteren Duitsche duikbommenwerpers vele treffers van zwaar kaliber geplaatst op een Britsch vliegtuigmoederschip. Tijdens denzelfden aanval werd nog een kruiser, die in for-, matie met het vliegtuigmoederschip voer, getroffen, Een ooggetuige verslag. In een eerste ooggetuigenverslag, dat 't D.N.B. ontvangen heeft van de landing van valschermjagers op Kreta wordt ge zegd Het eskader torpedovliegtuoien, waar mede ik vlieg, heeft tot taak het naderen van de ontelbare transportmachines te be schermen en de landing der valscherm- troepen tegen vijandelijke luchtaanvallen te dekken. De hemel is stralend blauw en slechts hier en daar ziet men enkele dunne slierten wolkeü, wanneer wij voor Kreta starten. Na lange minuten komt land in zicht Kreta, welks geweldige bergen als een direigende vesting uit den nevel opdoemen. Honderden Ju 52 trekken in nauwelijks te overziene reeks him baan naar het eiland, een vliegend leger, om den Tommy in zijn laatsten schuilhoek, dien hg behouden heeft uit den Balkanoorlog, aan te vallen. Voortdurendi liggen wy op de loer tegen vijandelijke jagers, die misschien het na deren van onze valschermtroepen zouden willen verhinderen. Maar geen Hurricane, Spitfire of Gloster laat zich zien. Wat de vijandelijke jagers verzuimen, tracht de luchtafweer goedi te maken. Een reusachtig vuürgordyn ligt voor de Duit sche machines, maar midden in het woeste blaffen van de vijandelijke kanonnen razen plotseling onze torpedotoestellen omlaag en brengen in verscheidene scheervluchten de luchtafweer artillerie tot zwijgen. Een machine van de groep krygt bij deze aan vallen zoo zware treffers, dat zij op het vliegveld, in de nabyheidi waarvan reeds deelen der valschermjagers geland zyn. een noodlanding moet maken. In steeds nieuwe golven brengen de oude, beproefde Ju's, compagnie na com pagnie valschermjagers aan. Het is steeds een opnieuw aangrijpend gezicht, wanneer hun deuren opengaan en met tusschen- poozen van een seconde jager na jager in de diepte stort, wanneer dan de valscher men zich ontplooien en naar den grond slingeren. Soms zweven honderden val schermen tegelykertyd in de lucht, wat den indruk maakt alsof het landschap is beschilderd met kleine witte verfvlekken. Wij kunnen zien, hoe beneden terstond na de landing, de valschermjagers in groe pen bijeenkomen en volgens een nauwkeu rig van te voren opgesteld plan hun actie beginnen tegen de vijandelijke steunpun ten. In ons doelgebied hebben zij tot taak een vliegveld te nemen. In grooten getale liggen de valschermen reeds om het veld heen. en nog steeds komen nieuwe para chutisten er bij. De Westelijke rand schijnt reeds in Duitsche handen te zijn, terwijl aan het andere einde de tegenstanden nog verschanscht is. Op den weg rukken reeds vrij groote troepen valschermjagers op. Terwyl beneden de valschermjagers stel ling na stelling van den tegenstander in nemen, blijven wij, die intusschen gestegen zyn tot op 2000 m hoogte, verder op wacht tegen eventueele verrassingen uit de lucht. Prachtig is het overzicht, dat wij uit deze hoogte hebben. Achter ons, bijna verva gend in den nevel, de ruim 2000 m hoog oprijzende gebergten van midden Kreta, die voor een deel nog met sneeuw bedekt zijn, voor ons de zee, welke blauw olie achtig glanst in alle kleuren, van den re genboog duidelijke sporen van de vele scheepstragedies, die zich de laatste we ken daar beneden hebben afgespeeld. Nu wordt ook het uitzicht naar half rechts, naar de Soedabocht, vrij. Hier lig gen nog steeds eenige vijandelijke schepen, maar de zwarte rook, die boven den groot sten, daar voor anker liggenden kolos als een toren opstijgt en een tweede, blauw achtige rookpluim, die afkomstig is van een ongeveer 6000 brt. groote kast, toonen duidelyk, dat onze duikbommenwerpers hier reeds aan het werk waren en goed werk hebben gepresteerd. Wy trekken onze cirkels boven het ge bied van Canea en Maleme. Intusschen zijn bijna zonder onderbreking de transport vliegtuigen aangekomen en ook wanneer wij de thuisreis aanvaarden, houdt de edn- delooze stroom niet op. DE „BISMARCK" IN EEN NIEUW GEVECHT GEWIKKELD. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het slagschip „Bismarck" is sinds Maandagavond 9 uur wéér in een zwaar gevecht tegen een vijandelijke overmacht gewikkeld. ENGELSCH PATROUILLESCHIP GEZONKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het patrouillevaartuig „Viva 2" gezonken is. De „Viva 2" was een motorjacht, dat wegens zyn snelheid vooral voor bewaking en als bescherming van koopvaardijschepen in Britsche kustwateren gebruikt werd. Met den ondergang van dit motorjacht heeft de Engelsche marine de laatste drie weken zes patrouilleschepen verloren, die alle tot zin- leen gebracht zijn* Op verkenningsvlucht naar vijandelijk gebied. De waarnemer op zijn ver- heven post (Weltblld-Pex-Holland) GEEN EXTRA BRANDSTOF MEER VOOR ZIEKEN. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat in overleg met de hoofdinspectie van de volksgezondheid en het rijkskolenbureau bepaald is, dat voor zieken en bevallingen tot nader aan kondiging in geen enkel geval meer extra rantsoenen vaste brandstoffen zullen wor den beschikbaar gesteld. Ontbinding van den Nederlandschen Opbouwdlenst. Het gisteren, verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijks commissaris, waarin bepaald wordt dat de Nederlandsche Opbouwdienst wordt ont bonden. De afwikkeling der aangelegenheden van den Nederlandschen Opbouwdienst ge schiedt door het hoofd van het afwikke lingsbureau van' den Nederlandschen Op bouwdienst. Deze wordt door den secreta ris-generaal van het departement van al gemeene zaken benoemd en ontslagen. De secretaris-generaal van voornoemd departement vaardigt de voor de uitvoe ring van deze verordening noodzakelijke rechtsvoorschriften uit, welke worden af gekondigd in de Nederlandsche Staats courant. Deze verordening is in werking getre den. Tabakssurrogaten als distributie goederen aangewezen. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nyverheid en scheepvaart is wijziging ge bracht in de tabaks- en tabaksproducten beschikking 1940 no. 1. Daarbij worden tabakssurrogaten tot distributiegoed aangewezen. Voorts in van deze gelegenheid gebruik gemaakt in de beschikking een koppelver bod op te nemen, terwyl in een nieuw arti kel .10 uitbreiding is gegeven aan de ver plichting tot het doen van opgaven tot hen, die niet by het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten zyn ingeschreven. Bo vendien wordt in een nieuw artikel be paald, dat inzage in of afschrift van be scheiden moet worden verstrekt, wanneer het rijksbureau dit noodig oordeelt. DE OORLOG IN DE LUCHT. Uit Berlyn meldt het D.N.B.Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 24 Mei over dag belangrijke militaire doelen in Zuid- Engeland aangevallen. In een stoutmoedi- gen scheervlucht werden voltreffers op een fabriekshal geplaatst, welke instortte. De Oostelijke en Noordelijke inrichtingen van een vliegtuigfabriek, de hal van een fa briek en havenwerken werden zwaar ge troffen. Duitsche verkenningsvliegtuigen vlogen zooals iederen dag sedert het begin van deze maand, ook Zondag in den loop van den dag boven Groot-Brittannië en het Engelsche zeegebied. De Duitsche verken ners keerden zonder verliezen met waar devolle verkenningsresultaten naar him basis terug. Zondag heeft het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. meldt in totaal twaalf vij andelijke vliegtuigen in luchtgevechten en een vliegtuig door afweergeschut neerge schoten. Drie vijandelijke toestellen werden op den grond in brand geschoten en drie Britsche gevechtsvliegtuigen zijn door ma rineartillerie vernietigd. In totaal bedroe gen de verliezen van den tegenstander dus 19 vliegtuigen. Twee eigen toestellen gingen verloren. Naar de Londensche berichtendienst mededeelt is Maandag in den loop van den dag door neergeworpen vijandelijke bom men lichte schade veroorzaakt. Ook zyn enkele personen gewond. De strijd In Noord-Afrika. By de ondersteuning van de gevechten op den beganen grond door het Duitsche luchtwapen aan het Afrikaaneche front zijn, naar het D.N.B. verneemt, 60 zwaar gewapende vrachtauto's met succes aange vallen en deels vernietigd* De diensttijd bedraagt een half jaar en moet In den regel In het 19de levensjaar vallen. Het gisteren verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den rijks commissaris betreffende den Nederland schen arbeidsdienst. Arbeidsdienstveror dening). Deze luidt als volgt 3 Artikel 1. (1) Alle jonge Nederlanders van beider lei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, zjjn ver plicht hun volk in den Nederlandschen ar beidsdienst te dienen. (2) Ztj die tot den Nederlandschen ar beidsdienst behooren, vervullen een eere plicht jegens 't Nederlandsche volk. Het is de taak van den Nederlandschen arbeids dienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederlandsche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en haar in het bijzonder de vereischte waardeering voor den handenarbeid bij te brengen. (8) Tot het bereiken van zijn doel ver richt de Nederlandsche arbeidsdienst werk zaamheden, welke tot algemeen nut strek ken. Artikel 2. Cl) De Nederlandsche arbeidsdienst res sorteert onder den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. (2) De commandant van den Nederland schen arbeidsdienst staat rechtstreeks on der den secretaris-generaal. Hij voert het bevel, bepaalt de organisatie en regelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aangewend. Tevens leidt hg de opleiding en de opvoeding. Artikel 3. (1) De dienstplicht in den Ne- derlandschen arbeidsdienst begint op zyn vroegst by het bereiken van den leeftijd van achttien jaar en eindigt op zyn laatst by het bereiken van den leeftyd van vyf en twintig jaar. (2) zy die den leeftyd van ze ventien jaar hebben bereikt, kun nen zich als vrijwilliger aanmelden. (8) De dienstplicht bedraagt een half jaar. Deze moet in den regel in het negentiende levensjaar val len. (4) Hy die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zooverre vrygeeteld van de vervulling zijner arbeids dienstplicht. Artikel 4. (1) De secretaris-generaal van het de partement van algemeene zaken bepaalt 1) Tot welk aantal dienstplichtigen wor den opgeroepen, en 2) tegen welk tijdstip ztj worden opge roepen. (2) De dienstplichtigen worden door re- cruteeringsbureaux van den Nederland schen arbeidsdienst in overleg met de be voegde plaatselijke autoriteiten opgeroepen en gekeurd. (3) De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken kan, zoo noodig in overeen stemming met den secretaris-gene raal van het desbetreffende depar tement, bepalen, dat het vervuld hebben van een diensttijd van een half jaar by den Nederlandschen arbeidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot bepaalde werk zaamheden. Artikel 5. Van dienstneming by den Nederland schen arbeidsdienst, als zynde daartoe on waardig, is uitgesloten 1) Hij die krachtens onherroepelijke rechterlijke uitspraak is veroordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden. 2) Hij, die krachtens onherroepelijke rechterlyke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het wetboek van straf recht genoemde rechten, tydens den duur dier bezetting. Artikel 6. (1) Joden worden tot den Nederland schen arbeidsdienst niet toegelaten. (2) Jood is een ieder, die uit ten minste drie naar ras vol-joodsche grootouders stamt. (3) Als jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1) Hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen. 2) Hetzij op den negenden Mei 1940'met «en jood was gehuwd of na dien datum met een jood in het huwelijk treedt. (4) Een grootouder wordt zonder meer als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord. Artikel 7. Personen, die lichamelijk ongeschikt zfln voor het vervullen van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het opvoedkundig doel, den Nederlandschen arbeidsdienst ge steld, niet kan worden bereikt, worden voor het vervullen van den dienst niet aange nomen. Artikel 8. (1) Ingeval van twyfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke personen zich een der gevallen, als bedoeld in de artikelen 5 tot en met 7, voordoet, beslist de com mandant vap den Nederlandschen arbeids dienst volgens richtlijnen, welke de secre taris-generaal van het departement van algemeene zaken geeft. (2) De betrokkene heeft het recht, beroep te komen bij den secretaris-gene raal van het departement van algemeene zaken. Artikel 9. (1) De dienstbetrekking van de leden van den Nederlandschen arbeidsdienst is een publiekrechtelijke. (2) Onder leden van den Nederlandschen arbeidsdienst worden begrepen 3 1) Het beroepspersoneel. 2) Degene die hun dienstplicht in deö arbeidsdienst vervullen. 3) De vrijwilligers by den arbeidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden diensttijd doormaken. (3) Voor het verrichten van bepaaldé dienst kunnen personen in dienst worden genomen op privaatrechtelijke arbeidsover eenkomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen arbeids dienst beschouwd. Artikel 10. (1) Alle leden van den Nederlandsdien arbeidsdienst genieten in geval van ziekte of ongeval vrije geneeskundige behande ling, verpleging en verzorging. Omtrent de sociale en verdere verzorging van gewezen leden van den Nederlandschen arbeids dienst of van hun nagelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voor schriften gegeven. (2) Alle leden van den Nederlandschen arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen allen gelijk tuchtreglement. Artikel 1L De leden van den Nederlandschen ar beidsdienst, met uitzondering van het be roepspersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleeding. Zy hebben aan spraak op kostwinnersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen, Artikel 12. (1) Het beroepspersoneel geniet bezol diging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Nederlandschen arbeidsdienst kan niet be hooren hy die hetzy zelf uit ten minste één vol-joodsche grootouders, hetzij met een persoon is gehuwd, die uit ten minste één vol-joodsche grootouders stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toepas sing. (3) Het beroepspersoneel kan vrije Inwo ning, kost en dienstkleeding genieten. (4) De gezinsleden van het beroepsper soneel kunnen in geval van ziekte en on geval vrye geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging genieten. Artikel 13. (1) De secretaris-generaal van het de partement van algemeene zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-generaal van het desbetreffende departement, de ter uitvoering en aanvul ling van dit besluit noodzakelyke voor schriften uit. (2) De krachtens de artikelen IV, X en II uit te vaardigen rechtsvoorschriften moeten in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. Artikel 14. De secretaris-generaal van het departe ment van algemeene zaken kan gedurende den tyd, waarin de Nederlandsche arbeids dienst zich nog in een stadium van opbouw bevindt, uitsluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den arbeidsdienst aanmelden. Artikel 15. (1) Deze verordening treedt In werking op den dag harer afkondiging met terug werkende kracht tot 1 Januari 1941. (2) Zy wordt aangehaald als „arbeids dienstverordening". ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In het afgeloopen weekeinde vonden slechts enkele aanvallen van de Britsche luchtmacht op ons land plaats. Schade werd nagenoeg niet aangericht. Op een enkele plaats kregen een paar woonhuizen wat glasschade,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 1