HET KOMENDE REISSEIZOEN. Kerk- en Schoolnieuws Rechtszaken ONTVOERD Ondanks distributiemoeilijkheden nog ruime mogelijkheid om de vacantie elders door te brengen. Nu de zomer meer en meer nadert en de vacanttes geleidieltjk in het verschiet komen, zullen duizenden zich reeds thans met het vraagstuk bezig houden, op welke wijze men onder de tegenwoordige om standigheden het best van dezen vrijen tijd kan profiteeren. Ook dit jaar is er van reizen naar het buitenland nog geen spra ke, zoodat ieder, die zyn vacantie niet in zijn woonplaats wil doorbrengen, zyn zo- meruitstapje in het eigen land moet ma ken. In normale tijden zou een massaal bezoek van Nederlanders aan de vele schoone toeristencentra, welke ons land gelukkig telt, een zeer verheugend ver schijnsel zijn. Thans echter moeten we ook in dit op zicht rekening houden met de zeer bijzon dere omstandigheden, waaronder wij nu leven. Want naast de bestaande belemmerin gen op het gebied van het vervoer be sparing op benzine en lijwielbanden zijn er nog verschillende andere factoren, waarmede thans bij het toeristenverkeer ter dege rekening moet worden gehouden. Deze zyn voor het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbe- drijf aanleiding geweest zich met een schrijven te richten tot de verkeersbonden, waarin de verwachting wordt uitgespro ken, diat zich eveneens bijzondere moeilijk heden zullen voordoen tengevolge van de distributiemaatregelen en de bevoorrading, voornamelijk in de seizoenplaatsen. Ons geheele diistributiesysteem en de onmiddellijk daarmede verband houdende bevoorrading is n.l. gebaseerd op een ge regelde normale voorziening van de detail listen, zoodat, wanneer plotseling in een bepaalde plaats een opeenhooping van toeristen zou ontstaan, deze voorziening daarmede niet direct voldoende rekening kan houden, waarbij moet worden be dacht, diat de bevoorrading slechts kan geschieden tegen inlevering van ontvan gen consumentenbonnen, terwijl daarnaast in aanmerking moet worden genomen, dat benoodigde grootere voorraden niet altijd uit de plaats zelve kunnen worden betrok ken en dus van elders moeten worden aangevoerd. Zooals men ziet, is reeds met het' oog op die voedselvoorziening het toeristen- vraagstuk dit jaar niet eenvoudig en het is zeer gewenscht, ten einde voor velen teleurstellingen te voorkomen, dat dit ver keer in bepaalde banen wordt geleid. Naar aanleiding van het schrijven van het rijksbureau heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer H. W. R. de Waal, directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer. Natuurlijk, aldus de heer De Waal, zullen de hotel- en pensionhouders, als mede de ondernemers van eetgelegenhe- den, al het mogelijke doen om onder voor hen niet genrnkkelijke omstandigheden hun taak behoorlijk te vervullen, maar toch mag niet uit het oog wordten verloren, dat de omstandigheden waaronder zij dezen zomer moeten werken, heel moeilijk zullen zijn ondanks de hulp, welke hun vanwege de distributie-organen zal wor den betoond. Bij voorbaat zal nu reeds een beroep moeten worden gedaan op de cle mentie van het reizend publiek, wanneer niet aan alle verlangens, soms niet aan de meest bescheidene, zal kunnen worden voldaan. De heer De Waal zag hierin in het al gemeen geen belemmering gelegen voor het maken van vacantieuitstapjes. Geenszins, want vooral in deze tijden is het gewenscht, dat de menschen met va cantie gaan om zich geestelijk en licha melijk te kunnen ontspannen. Dit geldt evenzeer voor de vrouw, voor wie het reeds een groote opluchting zou zijn, zich eens eenigen tijd aan de dagelijksche be slommeringen met distributiebonnen enz. te kunnen onttrekken. Maar, zooals gezegd, men moet ernstig rekening houdlen met de bestaande moei lijkheden en zich zoowel wat de reisgele genheid als de voedselvoorziening betreft, eenige opofferingen weten te getroosten. Als vanzelfsprekend dienen de vacantie- gangers daarnaast eenige regels in acht te nemen, waarvan wel de voornaamste is, dat t ij d 1 g plaatsen worden bespro ken. Want de hotelhouder of pensionhou der moet van tevoren weten, waarop hij, wat de bevoorrading betreft, in een be paalde periode moet rekenen. Voorts moet met het oog op den gel digheidsduur der consumentenbonnen drin gend worden aangeraden minstens één week in dezelfde plaats te bleven. Natuur lijk is men gedurende dit verblyf niet aan dleze plaats gebonden, want vanuit het ho tel of pension kunnen dagelijks uitstapjes worden gemaakt in de omgeving. Uit het voorgaande volgt reeds vanzelf, dat het z.g. zwerven dit jaar niet ge wenscht is, aangezien daardoor voor de hotels enz. absoluut moeilijkheden zullen worden veroorzaakt, welke in het belang van allen zooveel mogelijk moeten wor den voorkomen. Wanneer bovengenoemde regels in acht worden genomen en men bereid is zich we kere beperkingen en opofferingen te ge troosten, cfian staat als het ware ons ge heele land voor de reizigers open, met uit zondering dan natuurlijk van de verbo den gebieden. De logiesmogelijkheid is, zoo zei de heer De Waal, in Nederland groot, maar, mede met het oog op bestemming van een ge deelte der beschikbare ruimte voor andere dbeleinden, ook weer niet zoo, dat ieder bij aankomst in een plaats er zeker van kan zijn, daar onderdak te zullen vinden. De Katholieke en de Protestantsche kerk in Duitschland. In sommige Duitsche kerkelijke kringen is den laatsten tijd steeds weer de moge lijkheid besproken eener aaneensluiting van do Katholieke en de Protestantsche kerken in Duitschland. Toonaangevende Katholie ke personen verklaren, dat de katholieke bisschoppen zich in hun vergaderingen reeds meer dan eens met dit onderwerp hebben bezig gehouden, daar men in de steeds verdere uitbreiding van dit denk beeld een gevaar voor de Duitsche katho lieke kerk ziet. Op de dit jaar te houden vergadering van 't Duitsche episcopaat zal daarom, naar vernomen wordt, een der deelnemers dit onderwerp in den aangedui- den zin behandelen. Afscheid en intrede. Ds. F. W. J. v. d. Poel is voornemens Zondag 15 Juni a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv gemeente van Den Helder om Zondag 22 Juni d.o.v. zyn intrede te doen te Zierikzee, na tevoren te zijn be vestigd door ds. A. N. Pynacker Hordijk aldaar. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Graven- hage (6e pred. plaats) J. C. J. Kuiper te Arnhem (voorheen te Oost- en West-Sou burg). ZENDINGSDAG DER NED. ZENDINGS- VEREENIGING TE ROTTERDAM. Op Hemelvaartsdag heeft de N.Z.V. naar gewoonte haar jaarvergadering gehouden te Rotterdam. De middagvergadering. 'b Middags kwamen vele afgevaardigden van afideelingen, maar vooral veel belang stellenden uit de Herv. Gem. van Rotter dam samen in de zendingskapel aan de Gerard Scholtenstraat. Ds. M. J. C. Visser van Rotterdam, voorz. der vereeniging, leidde de bijeenkomst en sprak een inlei dend woord n. a. v. Hand. 16 9, het visioen van den Macedonischen man, dat bij alle teleurstelling steeds weer troostvol verze kert en tóch roept de wereld om het evangeliedat bij alle inslapen der ge meente steeds weer verontrustg ij moet het haar brengen. Daarna sprak dhr. J. Schuurmans van Lamboeia over „De ontmoeting met den Islam op Z.O. Celebes". Toen de N.Z.V. in 1916 op Z.O. Celebes begon, meende men een heidensche bevol king te zullen aantreffen. Sinds 1905, toen het binnenland voor emigranten werd opengesteld, had echter de islamiseeripg een aanvang genomen en nu vindt men er een mengvorm van heidendom en mo hammedanisme. Nu is het moeilijk toegang tot de kasten te krijgen. Men verwacht van een godsdienst ritus en reciet en in dat opzicht is het Christendom in hun. oogen erg armoedig. Maar de zending dringt nu binnen, door op melodieën van nationale heldensagen evangelische texten te laten zingen. Men verwacht van zyn godsdienst beveiliging tegen onheil en een mislukte oogst doet aanvankelijk toege- tredenen weer terugvallen. Toch openba ren op dit moeilijke terrein ook de levens krachten van het evangelie zich, als het geloof in de berouw-formule plaats maakt voor de verslagenheid van het, hart en een blijmoedig leven uit de vergeving en ver nieuwing door Christus. Dan openbaart zich bij hen, die door hun doop buiten de gemeenschap komen te staan, een merk waardige beslistheid, die verdubbelde Isla mitische propaganda uitwerkt en tart tegelijk. Een geanimeerde discussie volgde op het belangrijke referaat. De avondsamenkomst. 's Avonds kwam men bijeen in de Prin- sekerk. Ook hier had ds. M. J. C. Visser de leiding. Hij las voor Ef 6 1020 en merkte op dat de Chr. gemeente in dezen tyd veelzins weer een gezant is in een keten. De oorlog kwam haar in Indië op het tijdelijk verlies van 63 arbeidskrachten te staan, de bezetting scheidde Indië van het moederland, en de geestelijke stroo mingen die achter de gebeurtenissen staan openbaren in Oost en West een immanente religiositeit, die tegen de openbaring van den levenden God vloekt. Wij weten echter als Paulus van het gebed, dat elke kloof tusschen menschen overbrugt en van een machtige wapenrusting, die doet over winnen. Ginds openbaart zich vernieuwde offerzin en solidariteit, en toont de kerk haar supra-nationaal karakter, dat alle nationale tegenstellingen ver beneden zich laat Hiér wordt de basis van het zen dingswerk verbreed en versterkt en ga men voort inniger biddend, milder offe rend, de opleiding uitbreidend en rustig zendelingenordenend, ook al kunnen er nog niet uitgaan. Straks moeten de reserve- troepen klaar staan Ds. C. G. van Niftrik sprak hierna over Gen. 32 24, 25 en 31. Als God een mensch ontmoet, aldus spr., maar ook als hy kerk en zending ont moet dan strijdt Hij met haar. Jacob, kerk en zending noemen we in één adem. Ze ontleenen hun beteekenis niet aan eigen kwaliteiten. (Jacob heeft een ontstellend zonden-register en met kerk en zending is het niet andersmaar aan Gods beloften. Nu is het, evenals by Jacob, God, die de zending aanvalt. De impasse, waarin ze nü verkeert, is niet maar door God toege laten, maar zeer positief gewild. Wonder lijk God belemmert eigen werk, God strydt met God. In Pniël wordt openbaar wat op Golgotha het klaarst zichtbaar wordt. Nu worden wy opgeroepen tot den heili gen stryd met God. In Zijn Woord geeft God zelf daartoe de wapenen. En Hij komt ons tegen, „als een man" en beproeft ons niet boven hetgeen we verdragen. De overwinnaar is er niet wanneer de be proeving maar gauw voorbij ds maar wanneer de zegen Gods in de beproeving ontvangen is. Al gaan wij dan hinkende, we staan in het licht van Gods nieuwen Dag. Inzegening zendeling Boland. Na het zingen van Psalm 22 14 heeft nu de inzegening plaats van dén heer B. J. Boland, die bestemd is om te arbeiden op West-Java. Ds. Visser leest het formulier en stelt de gebruikelijke vragen, beantwoord met „ja ik van ganscher harte". Onder het zingen van Psalm 134 2 knielde broeder Boland neer, waarna de handoplegging plaats had. Behalve den bevestiger namen de predikanten dr. Brouwer, dr. Fokkema en ds. Crommelin van Oegstgeest, ds. Eg- ging, dr. Stam en ds. Rutgers van Rotter dam en de zendelingen Bliek, Bodaan, Bij kerk en Schuurmans hieraan deel. De gêmeente zong zendeling Boland daajpia toe de zegenbede uit psalm 134 3, waarna di\ Brouwer van Oegstgeest hem den bijbel overhandigde en ds. Visser den geordende namens de N.Z.V. op hartelijke wijze toesprak. Br. Boland sprak woorden van dank en gaf, uitgaande van Psalm 2 6, aan waar voor hem het voeren vian en de kracht tot zyn toekomstige taak gelegen was. Met het zingen van Gezang 112 1. 2 en 3 „Eén naam is onze hope", werd deze in drukwekkende dienst besloten. DIAMANTEN JUBILEUM „VOLKSONDERWIJS". Zaterdag en Zondag is te Leeuwarden het 75-jarig bestaan van de vereeniging „Volksonderwijs" herdacht. Zaterdagmiddag werd een druk bezochte receptie gehouden, waarop door tal van sprekers het woord werd gevoerd. De heer R. van Gaasbeek van Utrecht bood namens de jubileumcommissie het hoofdbestuur een bedrag van 5000 aan en de heer Kleiterp, afgevaardigde van het Ned. Onderwijzersgenootschap een bedrag van 500. Nadat aan den vooravond nog een goed geslaagde feestavond was gehouden, kwa men de afgevaardigden Zondagochtend weer byeen. De voorzitter mr. W. C. Wendelaar hield in die bijeenkomst een herdenkingsrede, waarin hy het ontstaan der vereeniging, haar aanvankelijke werkwjjze en enkele gebeurtenissen uit het leven van „Volks onderwijs" memoreerde. Tenslotte behandelde spreker de vraag Wat valt er voor Volksonderwijs in de naaste toekomst te doen, om te eindigen met te zeggen Het Nederlandsche volk verwacht, dat in de eerste plaats op de openbare school liefde zal worden geleerd voor alles wat kenmerkend Nederlandsch is. Moge het de vereeniging gegeven zyn nog lange jaren werkzaam te zijn in het belang van de openbare school als een van de uitingen van den eenheidswil van ons volk. Wat de feestgave van de jubileum-com missie betreft, het grootste gedeelte hier van werd door spreker aangeboden aan het fonds tot steun. Na deze rede gaf mr. A. de Roos, secre taris van de wetscommissie een uitvoerige toelichting op de voorloopige conclusie de zer commissie inzake de onderwtjsbevredi- ging. HET ORGEL IN DE GROOTE KERK TE 's-GRAVENHAGE WORDT GERESTAUREERD. Een der grootste orgels van Nederland, dat in de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gravenhage, in 1881 gebouwd door den bekenden Utrechtschen orgelmaker J. Fr. Witte, vertoonde reeds eenigen tijd gebre ken. die aan slijtage waren te wijten. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente heeft besloten over te gaan tot een grondige herstelling en vergrooting van de klank variëteit van dit instrument. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal deze restauratie begin Maart 1942 vol tooid z\jn. HERDENKING VAN „RERUM NOVARUM." Zondagochtend heeft Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, in de parochiekerk van den H. Nicolaas te Am sterdam een pontificale H. Mis gecele breerd, ter gedachtenis van de uitvaardi ging van de encycliek „Rerum Novarum" vóór 50 jaar. PORTEFEUILLEDIE VEN GEARRESTEERD. Zaterdag j.l. deed iemand bfl de politie te Amsterdam aangifte, dat hem, terwijl hij aan een ijscowagen in de binnenstad een consumptie verorberde, zijn porte feuille, inhoudende 70 en verschillende distributiebescheiden, was ontstolen. De benadeelde ga.f daarbij tevens aan de po litie het signalemfent op van twee lieden, die hij van dit misdrijf verdacht en die naar het bleek tot de oude en vaste cliënten der politie gerekend mochten wor den. Een spoedig ingestelde huiszoeking bij de twee verdachten leverde echter geen resultaat op en waarschijnlijk had weinig kans bestaan, dat de portefeuille ooit weer bij den eigenaar terug zou zyn gekomen, hadde niet vrouw fortuna haar medelijdend hart getoond. Maandag bevond de benadeelde zich in een café op den Nieuwendijk, toen hem tot zijn groote verbazing zijn eigen por tefeuille te koop werd aangeboden, zy het zonder inhoud. De politie werd er bij ge haald en spoedig bleek, dat de adspirant- verkooper te goeder trouw was en het corpus delicti van de beide bovenbedoelde oude bekenden öer politie, gekocht had. Ditmaal baatte ontkennen niet meer, bei den werden gearresteerd en voorloopig op gesloten. POLITIERECHTER MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 23 Mei 1941. A. S., 43 jaar, landbouwer te Water landkerkje, wegens het afleveren van 105 K.G. bruine boonen, zonder dat daarvoor de vereischte bonnen werden ingeleverd. Eisch: 40.sub. 20 dg. hecht. Uit spraak: 30 sub. 15 d.g. hecht. O. S., echtg. van C. M. M. O., 47 jaar, wonende te Sluis, wegens het afleveren van 2 ontbijtkoeken zonder dat daarvoor bonnen werden ingeleverd. Eisch: 5.— sub. 3 dg. hecht. Uitspraak: Conform. M. V., 44 jaar, landbouwer te Biervliet, wegens het afleveren van 160 K.G. bruine boonen, zonder dat daarvoor de vereischte bonnen werden ingeleverd. Eisch: 40.— sub. 20 dg. hecht. Uit spraak: Conform. G. I. W., 28 jaar, slager te Heinkens- zand, wegens het feit dat hy twee malen eene hoeveelheid rundvee resp. van 55 en 130 pond heeft verkocht, zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen. Eisch: 50.sub. 25 dg. hecht. Uit spraak: Conform. P. Ij., 28 jaar, slager te Krabbendijke, wegens het verkoopen van 30 K.G. rund- vet zonder dat de daarvoor vereischte bon nen werden ingeleverd. Eisch: 25.— sub. 10 d.g. hecht. Uit spraak: Conform. W. M. van H., 46 jaar, winkelier te Yerseke, wegens het koopen van K.G. koffie, zonder daarvoor de vereischte bon nen in te leveren. Eisch: 5.sub. 3 dg. hecht. Uitspraak: Conform. J. G. S., 39 jaar, boekhandelaar te Goes, wegens het koopen van 2 K.G. koffie en 1 K.G. thee, zonder daarvoor de vereischte bonnen in te leveren. Eisch: 5.sub. 3 dg. hecht. Uitspraak: Conform. A. R., 61 jaar, handelaar te Westkapel- le, wegens het feit dat hij opzettelijk in strijd met de Distributiewet 1939 niet is na gekomen zyn verplichting om opgave te doen van zyn voorraad kunstmeststoffen over de maanden October en November 1940. Eisch: 10.sub. 5 dg. hecht. Uit spraak: Conform. D. M., 24 jaar, zonder beroep te Dom burg, wegens het afleveren van 10 kippen eieren zonder dat daarvoor de vereischte bonnen werden ingeleverd. Eisch: 3.sub. 2 dg. hecht. Uitspraak: Conform. Ja. B., 24 jaar, zonder beroep te Dom burg, wegens het afleveren van 30 kippen eieren, zonder dat daarvoor de vereischte bonnen werden ingeleverd. Eisch: 3.sub. 2 dg. hecht. Uitspraak: Conform. DUITSCH PLAKAAT AFGERUKT. Op een dag in Februari j.l., had de on geveer 45-jai*ige Amsterdammer K. daar ter stede een plakkaat dat een bekend making van den Höheren Polizeiführer vermeldde, opzettelijk afgerukt. Een agent van politie zag dit en maakte proces-ver- baal op. Het Landsgerecht te 's-Gravenhage heeft den man tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. OP RIJDENDEN TREIN GESPRONGEN. Donderdagavond kwam een 37-jarige schipper B. T., wonende te Rietveld, ge haast het tweede perron van het Centraal Station te Utrecht oploopen om den laatsten trein naar Woerden nog te halen. De electrische trein, waarmede de schipper wilde reizen, had zich reeds in beweging gezet, toen T. het perron kwam opstormen. Doch des ondanks trachtte hij in den rij denden trein te springen. Het gelukte hem op de treeplank te springen en een der stan gen van het balcon te grijpen, doch daar zyn voet niet vast genoeg op de treeplank stond, gleed hjj uit en kw.am tusschen het perron en den rijdenden trein terecht. Een reiziger in den trein, die den val had op gemerkt, trok direct aan de noodrem, zoo dat de trein vrij spoedig tot stilstand kwam. Het bleek, dat de onvoorzichtige schipper niet overreden, doch wel ernstig gewond was. De man is overgebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis, waar werd geconstateerd, dat hij behalve lichte ontvellingen zijn rechterbeen op ver schillende plaatsen had gebroken. DOOR P. MATTEEUS. 16) „Gestolen vermoedelijk", zei mister Tig- gel en haalde zijn schouders op. „In New York worden dagelijks dozijnen auty's ge stolen. En zulke bandieten als deze hier zyn bijzonder gesteld op vreemde auto's. Dat weet toch ieder kind." „Hmzei Jerry en dacht over het geval na. „Nou", zei hij tenslotte, „we kunnen nu niets ondernemen om die vraag op te lossen. Daten we het er dus maar bij laten. De politie moet er buiten blyven. Onder alle omstandigheden." „Ja zeker onder alle omstandighe den!" bevestigde mister Tiggel nadrukke lijk. „Vooral niet de politie erbij halen.- Dat zou heel gevaarlijk kunnen worden voor mijn zuster. Liever betaal ik die honderdduizend dollar." „De mazelen kunnen ze krijgen", bromde Jcrry en begon achter den heester van daan in een wijden boog om het huia te kruipen. Wat hij zocht, had hij spoedig gevon den. Aan de achterzijde van het huis ont dekte hij dicht onder het dak een raam, dat van buiten met dikke planken, die den bovenkant open lieten, was afgesloten. Hij knikte grimmig en wendde zich om. „Hallo!" riep hij zachtjes. Mister kwam snuivend naderbij gekropen en ging naast hem liggen. „Ziet u dat raam daar?" fluisterde Jerry, terwijl hij naar boven wees. „Daarachter zal uw zuster zitten. Ik vermoed, dat de bende haar in dezelfde kamer gevangen houdt, waar ik ook in gezeten heb. Ze schijnt te slapen. Het is donker achter het planken schot. Overigens moet ik u zeggen, dat het venster niet alleen door het beschot versperd is. Het is bovendien nog van sterke tralies voorzien." Mister Tiggel zuchtte. Bedroefd keek hij naar de houten kast, die zich ongeveer op dubbele manshoogte van den grond bevond. „Mijn lieve hemel tralies ook nog!" steunde hij. „Wat kunnen we dan nog doen „Een heeleboel, hoop ik", zei Jerry vol vertrouwen. „In de eerste plaats moeten we uw zuster doen weten, da. we hier zijn. Dat is het voornaamste. En dan zullen we eens overleggen, hoe we haar bevrijden kunnen. Als ik maar wist", voegde hij er ny'dig aan toe, „of Graddle en Kelly alleen in huis zyn, zou ik het op een openlijken strijd laten aankomen. Maar zooNou nu maar vooruit!" Hy ging rechtop staan, luisterde nog een oogenblik en sloop vlug naar het huis toe. „Een ladderfluisterde mister Tig gel achter hem. „We hebben een ladder noodig." „Een ladder?! Kom nou!" bromde Jerry. „Waar moet ik hier een ladder vandaan halen? Gelooft u, dat die lui zoo aardig zullen zyn, er zoo maar één voor ons buiten te laten liggen? Nee, beste kerel ladders zijn er niet, u zult zelf de ladder zijn!" „Ik vroeg mister Tiggel verschrikt „Inderdaad u!" zei Jerry onbewogen. Hij was by het huis aangekomen en streek met zijn hand onderzoekend over den muur. Het was een muur, waarvan de kalkbedekking op vele plaatsen was af gebladderd, zoodat op de beschadigde plaatsen de kale steenen te voorschijn kwamen. Toch was hij veel te glad om het mogelijk te maken, er tegenop te klim men. Nergens was een rand, zoover men zien kon. Geen voeg. Zelfs niet een goot pijp, waaiiangs men omhoog zou kunnen klauteren. Slechts een gladde steile wand en op dubbele manshoogte het raam, dat Jerry wilde trachten te bereiken. „Het blijft erbij: u moet voor ladder spe len", fluisterde Jerry. Hij leunde bij wijze van proef met uitgespreide handen tegc den muur voorover gebogen, met het hoofd tusschen de schouders ingetrokken en de voeten ver uit elkaar. „Kijk eens, zoo moet u het doen, begrijpt u? Ik klim dan op uw rug en zal dan het raam juist op de goede hoogte hebben. Vooraf zal ik zand in mijn zak steken, om er uw zuster mee wakker te maken, zonder het heele huis op de been te brengen. Alles begrepen? Komt u maar!" Hij richtte zich op. „Hmhmhmmompelde mister Tig gel onduidelijk. „Nou, vooruit!" zei Jerry met een Uit- noodigende handbeweging. „Hmhmhmtalmde mister Tiggel en verroerde zich niet. „Wat is er dan? Wilt u niet? Wilt U uw zuster tenslotte niet helpen?" De stem van Jerry klonk weliswaar ge dempt, maar toch zeer onvriendelijk. „Toch wel", verzekerde mister Tiggel haastig. „Natuurlijk wil ik Edna helpen. Alleen u bent een tamelijk groote en breedgeschouderde jonge man, niet waar? U heeft vast een heel behoorlijk gewicht. En, ziet u, mtfn harthet is niet heele- maal in orde. Ik vrees Mister Tiggel snoof zachtjes, legde zijn hand ergens in de buurt op zfln gewelfden buik en zette een hoogst ongelukkig en angstig gezicht. „O, zoo", zei Jerry, wat zachter gestemd. „U bedoelt, dat de inspanning te groot voor u zou zyn. Hm." Zyn blik gleed van boven naar beneden langs de gestalte van zyn partner. Hy kon een gryns niet onderdrukken. „Ik geloof wel, dat u een beetje zwaarder bent dan ik", merkte hy op, „maar dat hindert niets. Dan zal ik wel voor den ondersten nan spelen en u zult op myn rug klimmen. Alleen moet u me één ding beloven: maakt u geen lawaai daarboven. Als de bende nu al iets merkt, is onze beste kans foetsjl." „Hoe zal ik er nu op komen?" zei mis ter Tiggel, terwijl hij zich bukte om zond ln zijn zak te stoppen. „Hebt u uw revolver?" vroeg Jeriy. „Hier in myn achterzak," zei mister Tiggel en hij sloeg zich op zijn heup. „Goed. Als het mis gaat, haalt u dat ding eruit en paft u er op los. Begrepen? We zijn in de minderheid en de anderen zullen ons ook niet zacht behandelen. Om mij hoeft u zich niet te bekommeren." „Goed," mompelde mister Tiggel met een lichte huivering. Hij gaf er de voorkeur aan, niet te verraden dat hij nog nooit in zijn leven een schot gelost had. Toen hij den revolver jaren geleden op raad van Edna gekocht had, had de verkooper er drie maal mee op een schyf gevuurd. Dat was voor mister Tiggel volkomen genoeg geweest. Hg had een vredelievende natuur." Jerry nam zijn plaats aan den muur in en mister Tiggel begon zijn moeilijken tocht, Jerry had zich het geval gemak kelijker voorgesteld. Toen mister Tiggel eindelijk in elkaar gehui-kt op zyn rug zat, stonden hem de zweetdruppels op het voorhoofd en hij moest met alle kracht zyn knieën recht houden. Daarop kwam het oogenblik, dat mister Tiggel zich langzaam en zwaaiend op richtte en zuchtend met de handen naar het planken beschot tastte. Jerry zuchtte ook en groef de nagels van zyn vingers in de kalk. En toen had mister Tiggel den boven rand van het beschot te pakken en haal de hij verlicht adem. Van beneden kwam eveneens een zucht van verlichting. „Alles in orde?" fluisterde Jerry. Een onduidelijk gebrom was het ant woord. Een handvol zand kletterde zachtjes tegen de ramen. Nog eenen een derde. Toen was het een tijdje stil. Jerry had het kwellende gevoel, dat mister Tiggel's toch al niet onaanzienlijke gewicht van seconde tot seconde toenam „Haast u alstublieft een beetje", brom de hij. Plotseling klonk boven een zacht ge klepper en gerammel. Het venster werd geopend. „Wie is daar?" vroeg een zachte stem. „Ik ben het, Edna", siste mister Tiggel opgewonden. „Ik!" „Jy, Joram Om 's hemels wil, hoe kom je dan hier?i Waar ben je?, Ik kan je heelemaal niet" zien." „Ik ben hier aan den anderen kant van het houten schot, Edna. We zijn met ons tweeën, een vriend is er bij me. Wees maar kalm wees maar heel kalm, we zullen je bevrijden. Hoor je? Maak je maar geen zorgen. We moeten alleen eersto, ver vloekt Mister Tiggels stem verstomde plotse ling. Het houten schot, waaraan hy zich vast hield, bestond uit dikke planken en was zeer stevig gemaakt. Ook de klampen, waarmee het aan den muur vast zat, waren heel stevig. Maar toch niet stevig genoeg om het gewicht van een man als mister Tiggel lang te kunnen dragen. Twee van de klampen lieten met een ruk van den muur los en het zware hou ten schot sloeg voor de helft naar bene den. Mister Tiggel, plotseling van zijn hou vast beroofd, gleed met zijn eenen voet van den schouder van Jerry af en poogde krampachtig een nieuw hou-vast te vinden. Hij maakte heftige gebaren met zijn voet, trapte Jcrry twee maal krachtig op het hoofd en klemde zich opnieuw aan het houten beschot vast. „Verduiveld nog toe wat doet u dan?" knarsetande Jerry woedend. „Ikikooef Van boven klonk een onderdrukt ge zucht. ÏWordt vervolgd.)!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 6