Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 26 Mei 1941 De legerberichten van gisteren. Machtigingen tot aankoop vain materialen. ONDERWORPEN AAN GELDIGHEIDSDUUR. Kroniek van den dag HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakte gisteren bekend Duitsehe valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn, sedert den vroegen ochtend van den 20sten Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een dapperen aanval vanuit de lucht veroverden zij, gesteund door f armaties jacht-, torpedo- en gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers de tac tisch belangrijke punten van het eiland. Na verdere versterking door formaties van het leger zijn de Duitsehe troepen op den grond tot den aanval overgegaan. Het Wes telijk deel van het eiland is reeds hecht in Duitsehe handen. De gevechtshandelingen verloopen in samenwerking met de val schermjagers, de uit de lucht gelande troe pen en formaties van het leger verder vol gens het vastgestelde plan. Het Duitsehe luchtwapen verijdelde de poging-van de Britsche vloot om in de be slissing rondom Kreta in te grijpen, ver dreef haar uit het zeegebied ten Noorden van Kreta, vernietigde en beschadigde een groot ?tantal vijandelijke oorlogsschepen en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele gevechtsgebied. Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in nauwe samenwerking met de Duitsehe strijdkrachten sedert den 20sten Mei aan de gevechten om Kreta deelge nomen en hebben in de totdusver behaalde successen een groot nadeel. Zaterdag heeft het Duitsehe luchtwapen wederom met groot succes ingegrepen in den strijd om het eiland Kreta. Nieuwe troepen valschermjagers werden onder be scherming van jachtvliegtuigen ter ver sterking neergelaten. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden met goede uitwerking vij andelijke geschutsstellingen, machinege weernesten, barakken, kampementen en troepenconcentraties. Zij vernielden ver scheidene Britsche batterijen luchtdoelge schut en radio-installaties, en vernietigden ten Zuiden van Kreta een koopvaardijschip van 1.000 b.r.t. Een Duitsehe vlootformatie onder com mando van den vlootchef, admiraal Lü- tjens, heeft in het zeegebied rondom IJs land zware Britsche zeestrijdkrachten ont moet. Na een kort, zwaar gevecht bracht het slagschip „Bismarck" den Engelschen slagkruiser „Hood" tot zinken, het groot ste slagschip van de Britsche vloot. Een ander slagschip van de nieuwste Engelsche „King George"-klasse werd beschadigd en gedwongen om te keeren. De Duitsehe zee- strijdkrachten zetten zonder verliezen hun operaties voort. In den strijd tegen het Britsche moeder land bombardeerden Duitsehe gevechts vliegtuigen Zaterdag en Zaterdagnacht fa brieken der vliegtuigbewapeningsindustrie en haveninstallaties aan de Engelsche Zuid en Zuidoostkust. Zij brachten twee koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 3500 b.r.t tot zinken en bescha digden twee groote vrachtschepen zwaar. In Noord-Afrika vernietigden verken ningstroepen van 't Duitsehe Afriko-corps bij Tobroek o.a. twee Britsche pantser wagens. De vijand heeft overdag noch des nachts boven Duitschland gevlogen. Bij aanvals- pogingen op het Nederlandsche en Noor- sche kustgebied werden twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen door Duitsehe jacht vliegtuigen neergeschoten. HET ITALIAANSCHE. Het 354e Italiaansche Iegerbericht van deel der Middellandsche Zee om de bezet- Zondag meldt Onze zee- en luchtstrijdkrachten strijden in nauwe samenwerking met Duitsehe strijdkrachten sedert den nacht van den 20sten Mei in een slag in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee om de bezet ting van Kreta. Onze torpedobooten, die zegevierend de gevechten geleverd hebben, en waarvan in de legerberichten 352 en 353 melding is gemaakt, hebben de vij andelijke vloot zware verliezen toegebracht. Bommenwerpers, torpedovliegtuigen, ja gers en gevechtsvliegtuigen hebben zich onophoudelijk gerept. Doelen op den grond op het eiland Kreta zijn herhaaldelijk met succes gebombardeerd. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd op Britsche vlooteenheden, die ter bescherming van het eiland zich in den strijd hadden gemengd en de ver liezen hebben geleden genoemd in vorige legerberichten. Na de zware verliezen, ver oorzaakt door de strijdkrachten van de as, is de Britsche vloot verplicht zich op haar bases in Noord-Afrika terug te trek ken. In Oost-Afrika geen nieuw vermeldens waard feit. In gevechten ten Noorden van Galla Sidawa werd de vijand met verliezen teruggeslagen. Te Woggidi in Amara heeft een onzer colonnes in haar isolement, onder bevel van kolonel Maraventano na lang- durigen, moedigen tegenstand en zonder levensmiddelen en munitie zich met wapen eer moeten overgeven. Een Italiaansche duikboot, onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Carlo Fecia di Cossato heeft in den At- lantischen Oceaan drie koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip van 21.000 b.r.t in totaal, tot zinken gebracht en met een torpedo een vijandelijk oorlogs schip waarschijnlijk een kruiser, getroffen. In het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee hebben onze torpedobooten een tegenaanval gedaan op een vijandelijke duikboot, die een conyooi trachtte aan te vallen, en dit vaartuig tot zinken gebracht. Tydens onze actie in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben wij een tor pedojager en een torpedoboot verloren. De bemanning is bijna geheel gered. De Vlissingsche bedrijfsvoetballers hebben j.l. Donderdag den strijd tegen elkander aangebonden en die knapen er waren ook eenige knapen met gecul tiveerde embonpoints en min of meer gladde schedels bij hebben het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, laten zien, dat loodsen ook nog wat meer kunnen dan laveeren, dat stadhuisbeambten minstens zoo goed kunnen voetballen als vingerafdrukken nemen en dat „op den bon slingeren" niet het uitsluitende fort is van politiedienaren. Brandweerlieden, agenten en loodsen, die er in hun ambtsgewaden geweldig uitzien, zijn in sportkleeding kniekousen en shirt inderdaad de vriendelijk- .heid zelve. Dit te constateeren, heeft toch ook zijn goede zijde. Zoo hebben de vele toeschouwers het gebeuren van j.l. Donderdag be schouwd en daarom werd dit voetbal festijn zoo aantrekkelijk. We geven hier een foto van de organiseerende vereeniging „de Politie- sportvereeniging Vlissingen". De politiemannen kwamen niet in de prijzen dat was misschien een teleurstelling maar ze kunnen er van verzekerd zijn, de politie kreeg den publieksprijs en wanneer we in de toekomst meer bedrijfs voetbal-dagen zullen beleven, dan mag de lof daarvoor terugvallen op de politie- menschen die de spits afbeten. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, heeft een deel van de wedstrijden bijgewoond en na afloop de prijzen uitgereikt. Vóór den aanvang heeft de burgemeester de „troepen", die zich in carré hadden opgesteld, geïnspecteerd. Daarmede kregen deze wedstrijden ook van officieele zijde de waardeering, waarop zij inderdaad krachtens doel en streven, wel aanspraak mogen maken. De heer Van Woelderen sprak de spelers toe met „Mannen" en het zij gezegd, wat de spelers dezen middag te zien hebben gegeven, het was mannen werk en mannentaal. Foto's DéRaert, BEDRIJFSVOETBAL IN VLISSINGEN. Strijd om Kreta. Uit de uit den aard der zaak nog vage berichten omtrent de operaties die in den morgen van den 20sten Mei een aanvang hebben genomen, vallen nog geen conclu sies te trekken. Wat echter wel mogelijk is, men kan gevoegelijk vast stellen, dat deze strijd tot de meest verbitterde moet worden gere kend, welke in dezen oorlog zijn gevoerd. Reeds uit het feit, dat deze strjjd op den twintigsten werd ingezet en dat wij thans reeds den zes en twintigsten schrijven, kan worden afgeleid met welk een verbeten heid de Britten dit belangrijke steunpunt j verdedigen, met welk een verbetenheid de Duitschers op hun beurt de bezetting van dit eiland trachten te forceeren. Het eiland Kreta is het grootste eiland in het Oostelijk bekken van de Middelland sche Zee en wie.dit eiland beheerscht, be schikt over belangrijk strategisch voordeel. Reeds bij het begin van den Duitsch- Griekschen oorlog hebben de Engelschen van Kreta bezit genomen, doch de weer stand der Grieken is waarschijnlijk te snel ineengestort, dan dat de gelegenheid be stond, het eiland dermate in staat van ver dediging te brengen, dat het tegen groote aanvallen onaantastbaar kon worden ge maakt, behalve dan dat de natuurlijke ge steldheid ervan een belangrijk voordeel beteekent voor den verdediger. Niettemin moet het eiland over een vrij goed uitgeruste bezetting de beschikking hebben, wanneer men bedenkt, dat de Duitschers den strijd hebben geopend met Stuka's, parachutisten-troepen, trans portvliegtuigen en schepen. Om de beteekenis van deze operaties goed te beoordeeïen, is het noodiig iets meer van het eiland Kreta te weten. Eigenlijk is er sprake van een eilanden groep, waarvan Kreta met een oppervlakte van ruim 8000 K.M.2 het grootste is. Het eiland is 260 K.M. lang en de breedte va rieert van 12 tot ongeveer 60 K.M. Het is een bergachtig gebied van vier kalksteenmassieven, waartusschen stroo- ken laagvlakte gelegen zijn. De uitloopers van de bergruggen komen als schiereilan den in zee uit. Aan de Zuidzijde is het bergland steil en ontoegankelijk, terwijl het aan den Noord kant geleidelijk afdaalt. Op Kreta liggen drie steden van eenige beteekenis, waarvan Heraclion met onge veer 40.000 inwoners de grootste is. De beide andere steden zijn Kanea en Rethym- no. In de geschiedenis heeft Kreta een rol van eenige beteekenis gespeeld en het- eiland heeft den belanghebbenden mogend heden heel wat zorgen berokkend. Het is zeker niet de ©erste maal, diat het bezit van Kreta inzet is van een strijd en in den loop der geschiedenis is het eiland nog al eens van eigenaar verwisseld. Waren het, om nu maar niet verder terug te gaan dan de 17e eeuw, de Turken, die bloedige gevechten hebben geleverd om het bezit van Kreta, hetgeen hun in derdaad na een kleine 75 jaren gelukte, rustig werd het daarna niet. De-mogend heden zagen zich zelfs1 genoodzaakt, de heerschappij erover aan Egypte op te dra gen omdat zij het bestuur niet aan Grie kenland toevertrouwden, maar in 1840 na men de Turken er opnieuw bezit van, het geen ook al weer niet medewerkte tot con- solidieering van den toestand Grieksche intriges leidden tot een op stand en eindelijk* besloten de mogendhe den Kreta te plaatsen onder een Hoogen Commissaris, als hoedanig zij den koning van Griekenland aanwezen. Het was in deze periode dat Venizelös van zich deed spreken. Deze Kretenzer heeft het den Griekschen koning zeker niet gemakkelijk gemaakt. Immers hij streefde ernaar, Kreta vrij te maken van de voogdij der mogendheden en het eiland te plaatsen onder Grieksche souvereiniteit. Eindelijk, na den Balkanoorlog in 1912 bereikte hij zijn doel en hoewel er sinds- den ook onder invloed van den intrigant- par-excellence, die Venizelös was, nog wel het een en ander is gebeurd, Kreta Was Grieksch en het bleef dat. En thans staat die eiland wederom in het middelpunt van de belangstelling. Het gaat thans niet in de eerste plaats om Kreta zelf, maar door de ontwikkeling der krijgsbedrijven is het eiland als vanzelf een steupunt van beteekenis geworden voor de operaties in het Oostelijk bekken der Middellandsche Zee. Met betrekking tot de operaties in Grie kenland kan reeds worden vastgesteld, dat met de beëindiging daarvan het eigenlijke oorlogsdoel nog geenszins was verwezen lijkt. De spilstaten kunnen zich er niet mede tevreden stellen, Engeland en zijn invloed van het Europeesche vasteland te verdrijven. In de praktijk.van normale ver houdingen zou deze doelstelling een fictie blijken te zijn, wanneer daarmede met te vens gepaard ging de vernietiging van En geland zelf. Vandaar, dat de strijd na de Grieksche capitulatie niet beëindigd kon zijn. Want deze capitulatie was niet veel meer dan een voorbereiding gelijk de continentale frontvorming tegen Engeland voorbereiding is. Het eigenlijke doel ligt aan de overzijde van het Kanaal, aan de overzijde van de Middellandsche Zee. Op deze laatste stellingen zijn thans de strategische plannen der Duitschers ge richt. Zij voeren ook hier een tangbewe ging uit, een soort afknijpsysteem, dat in Polen en Frankrijk tot snelle resultaten heeft -geleid. Uit den aard der zaak verloopen de tangoperaties, waarvan de bezetting der Suez-posities het einddoel is, minder snel, nu daar de moeilijkheden van zoo geheel anderen aard zijn en de tangbeweging zich over continenten moet uitstrekken. De poging om het geheel te omvatten maakt het noodzakelijk de tanggreep verder te openen en zoo bestaat er dan dan ook een onmiskenbaar verband tusschen de operaties rond Solloem en de Britsch- Iraaksche vijandelijkheden, waarbij de be- heersching van Mosoel inzet is. In dit ver band Is ook Kreta besloten, zoo goed als het krijgsbedrijf in Abessinië. Wij hebben reeds vroeger, wat zich in het Nabije Oosten en in Afrika afspeelt gekenschetst als een race tegen het horloge. Deze race duurt nog steeds voort. Zij heeft haar Regeling voor Interlocal verhuizingen. De Nederlandsche organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.) deelt mede Het gebrek aan vloeibare brandstof voor motorrijtuigen heeft het noodzakelijk ge maakt voor interlocale verhuizingen een regeling in te voeren, waardoor het moge lijk is geworden met weinig benzine zoo veel mogelijk verhuizingen uit te voeren. Hiertoe is de officieele regeling centrale meubeltransport te Bussum van de Ne derlandsche organisatie voor het beroeps goederenvervoer langs den weg (N.O.B.) ingeschakeld. Om deze regeling echter zonder vertraging te kunnen uitvoeren is het noodzakelijk dat het publiek minstens 10 dagen voor den dag van de verhuizing aan den meubeltransporteur opgeeft naar welke p'aats de inboedel moet worden verhuisd. Doet men dit niet, dan zal het in de meeste gevallen niet mogelijk zijn de ver huizing op tijd uit te voeren. hoogtepunt gevonden in de Grieksche capi tulatie, in de gevechten om Tobroek, Sol loem en in de Lybische woestijn, in de ca pitulatie van den hertog van Aosta, en thans in den strijd om Kreta, waar de Duitschers wederom de afkntjpingstactiek toepassen en er naar streven een snelle beslissing te forceeren, getuige wel de verscheidenheid van wapenen, waarmede deze operatie ten uitvoer wordt gelegd. De bezetting van Kreta zal de Duit schers een eind nader brengen tot de ver wezenlijking van hun plan Suez en de insluiting van de Britsche vloot in het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee. Immers slagen zg daarin, dan kan de contróle worden, uitgestrekt tot de pijp leidingen van Haifa. Vandaar ook, dat naast Kreta het accent valt op de gebeur tenissen in Irak. Tegelijk moet in dit ver band met aandacht het politieke gedrag van Turkije worden gevolgd, dat ook nu nog volhardt in een houding van afwach ten. Ja, de strijd om Kreta kan vérstrekken de reacties hebben, waaromtrent op dit oogenblik, nu deze zijn. hoogtepunt nadert, nog geen voorspellingen zijn te doen. Naar uit Duitsehe berichten blijkt, heb ben de troepen, die van uit Griekenland zijn overgebracht, het Westelijk deel van het eiland in hun macht, terwijl de Stu ka's de operaties krachtig ondersteunen met hun aanvallen op troepenconcentraties en eenheden van de Britsche vloot, die het transport over zee wellicht zouden kunnen bemoeilijken. Een schoongeveegde zee is mede voorwaarde voor het succes der ope ratie. En naar de jongste legerberichten hebben medegedeeld, hebben de Duitsehe en de Italiaansche luchtmachten daarmede reeds verbluffende resultaten bereikt. Op grond daarvan moet het succes der Duit schers in den strijd om Kreta verzekerd worden geacht. De gebeurtenissen zullen reacties op wekken. De eerste zal waarschijnlijk uit de Vereenigde Staten komen, waar Roosevelt morgen zijn lang aangekondigde redevoe ring zal houden. Z0MERKLEED1NG ZONDER PUNTEN. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat met ingang van heden wordt bepaald, dat gekocht en afgeleverd mag woiJen zonder inname van textielpunten op bon „k" van de textiel- kaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (bruine kaart) een zomer- japon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor, en op bon „a" van alle textiel- kaarten een badcostuum of zwembroek. Den detailhandel zal nader per circulaire worden b.keud gemaakt. Wat er met de in ontvangst genomen „k" en „a"-bonnen zal geschieden en welke herbevoorradings- waarde hieraan zal worden toegekend. Deze „k" en „a" bonnen kunnen niet bij de distributiekantoren worden ingeleverd. Nogmaals een extra broodrantsoen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aard appelrantsoen voor het tijdvak van Maan dag 26 Mei tot en met Zondag. 22 Juni a.s. nogmaals een extra broodrantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald, dat gedurende het tijdvak van Maandag 26 Mei tot en met Zondag 22 Juni elk der met 24 genummerde bonnen van de brood kaart recht geeft op het koopen van 100 gjam brood of één rantsoen gebak. De aandacht wordt er op gevestigd dat bon 24 dus niet zooals met bon 21 het geval is recht geeft op 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak. Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst.) De vacantieregeling van de bouwvakarbeiders. Van 19291941 bijna 20 miilioen gulden aan- vacantiebons. Blijkens een mededeeling in „De Bou wer", het weekblad van den Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond zijn er in het jaar 1940 rond 4 miilioen vacan tiebons „verzilverd". Gerekend naar een gemiddelden prijs van 1 per bon, is dus ongeveer 4 miilioen gulden uitgekeerd aan bouwvakarbeiders, die een week vacantie konden nemen of door Christeijke feestda gen loon moesten derven. Van 1929, het jaar, waarin de vacantieregeling voor de bouwvakarbeiders werd ingevoerd tot 1939-1940 werd ongeveer 15% miilioen gulden aan vacantiebons verzilverd. Met bovengenoemde 4 miilioen gulden hebben dus de betrokken arbeiders in de afgeloo- pen 12 jaar, waarin de regeling werkte, voor bijna 20 miilioen gulden aan vacantie bons genoten. Het aantal vacantiedagen, dat aanvankelijk 3 bedroeg en later 4, be draagt nu fi per jaar. Zooals bekend is gemaakt, worden door den dienst voor den wederopbouw mach tigingen tot aankoop (bonnen) afgegeven voor het betrekken van verschillende schaarsch geworden materialen, welke be stemd zijn voor den bouw van werken, waarvoor de algemeen genïachtigdevoor den wederopbouw zijn goedkeuring heeft verleend. Het komt echter veelvuldig voor, dat deze machtiging slechts gedeeltelijk of in het geheel niet worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij zijn bestemd of wel eerst vele maanden na uitreiking worden aangeboden. Ten einde hierin verandering te bren gen, zullen alle machtigingen, welke voor 1 Januari 1941 z\jn uitgereikt, op 26 Mei 1941 als vervallen worden be schouwd, zoodat op deze machtigingen geen materialen meer b\j leveranciers kunnen worden betrokken. Wanneer men voor werken, goedge keurd voor 1 Januari 1941, alsnog mate rialen heeft te betrekken, zal de principaal van het bouwwerk onder inlevering van de vervallen machtigingen, via het ge meentebestuur (dienst van bouw- en wo ningtoezicht off de daarmede gelijk te stellen instantie), nieuwe machtigingen moeten aanvragen bij den dienst van den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw. Deze aanvragen moeten wordeh vergezeld van een met redenèn omkleed advies van bovengenoemd orgaan. Na ont vangst van deze aanvrage voor een nieuwe machtiging zal de dienst van den algemeen gemachtigde aan de hand van vorenbe doeld advies beslissen, of voor de uitreiking van een nieuwe machtiging aan den prin cipaal van het werk voldoende termen aanwezig zijn. Voorts zal in den vervolge op de uit. te reiken machtigingen de geldigheidsduur worden vermeld, terwijl deze machtigingen, na aankoop der voor den bouw benoodigde materialen onverwijld (in afwijking van een daarvoor vroegèr geldenden maat regel) door den principaal (opdracht gever) van het werk moeten worden inge diend bij het gemeentebestuur (dienst van bouw- en woningtoezicht of de daarmede gelijk te stellen instantie), ter doorzen ding aan den algemeen gemachtigde. Niet gebruikte machtigingen moeten uiterlijk op den vervaldag door den prin cipaal op dezelfde wijze worden inge leverd. Ook de goedkeuringen voor de uit voering van bouwwerken zullen aan een geldigheidsduur worden onder worpen. Deze geldigheidsduur is op S maanden gesteld. Indien binnen 3 maanden na den datum van afgifte der goedkeuring niet met den bouw is begonnen, verliest deze goed keuring haar geldigheid en zij moet dan onverwijld bij de meergenoemde instantie worden ingeleverd. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw heeft in een rondschrij ven aan alle gemeentebesturen ver zocht voortaan nauwkeurig te controleeren, of met de werken binnen den vastgestelden termijn van 3 maanden is begonnen (in werkelfiken zin) en of de aangevraagde hoeveelhe den worden gebruikt voor het doel, waarvoor de machtigingen zijn afge geven. In gevallen, dat bouwwerken niet of niet tijdig worden uitgevoerd, of wel op een of andere wijze wordt afgeweken van de bestemming der toegewezen mate rialen, zal de algemeen gemachtigde hier van ten spoedigste in kennis moeten wor den gesteld, onder terugzending vau de uitgereikte machtigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5