Advertentiën A. J. WITTE ZONEN ONZE KLEINTJES Voor Pasfoto's. Deze week alle letters. Fotohandel PIET VREKE Ondertrouwkaarten Schrijfmachine- krietl oorlen DRUKKERIJ G. W. DEN BOER OFFICIEELE PUBLICATIES. EEN POLITIEK ACCOORD IN BELGIE. Gemengd Nieuws De Heer en Mevroew KAKEBEEKE-OCHTMAN feven met blijdschap kennis van e geboorte van hun Zoon JAN JACOB. Wolphaartsdijk, 25 Mei 1941« Getrouwd Ing. A. BRUIJNZEEL en HENNY KOLEf 'die, mede namens wederzïjdsche ouders, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Dordrecht, Mei 1941. FIRMA ARTISTIEKE BLOEMBINDERIJ. STEENENBEER 15, VLISSINGEN Telefoon 141. Bloeiende Japansche Azalea's, Mimosa struiken. Bloemwerk voor alle gelegenheden. Vakkundige verzorging. Verzenden naar alle plaatsen. „Fleurop buitenland". Van 1 tot 5 regels 55 cent. Iedere regel meer 11 cent. Oat beteekeut gu»«zehd aarde- en Glaswerk. En vlugger klaar dan ooit Probeert II dit moderne middel eens U komt er vast op terug fïwth.bvot de koMt/a*t.t Geopend van 819.30 uur. Korte Delft 2, Middelburg Drukkerij Van de Velde WALSTRAAT 68-60 - VLISSINGEN - TEL lO met en zonder doorslag levert Londensche Kaal 29 Telef. 1SO - Middelburg HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verzoek van D. M. Geuze te Mid delburg om in perceel 20, kadas traal bekend in sectie C, Nr. 2153 een electromotor van 3 P.K. tot aandrijving van een houtbewer kingsmachine te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. Middelburg, 24 Mei 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De lo. Burgem. P. Ph. PAUL. De lo. Seer. J. Ph. KOENE. MILITAIR TERREIN. De Burgemeester van Middel burg maakt namens de Ortskom- mandantur bekend, dat het navol gende terrein tot militair terrein is verklaard Ligging 2,5 k.m. noordoostelijk van Middelburg aan den westelijken oever van het kanaal. De grenzen zijn ongeveerTen zuid-oosten Kanaal; ten noorden „Favorite"; ten noord-westen straatweg Middelburg-Veere; ten zuiden Veersche weg. De grenzen zijn door borden pre cies aangegeven. De toegang voor burgers tot en het weiden van vee op dit terrein is verboden. Middelburg, 24 Mei 1941. De lo. Burgemeester voornoemd, P. Ph. PAUL. LEGGER VAN WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; brengen ter kennis, dat het ontwerp van den legger van wegen, zooals dit is opgemaakt door hun College dd. 7 December 1937, alsmede een ontwerp van de wijzi- ginngen, welke Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zich voorstellen aan te brengen ter inzage is neder- gelegd in het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur, Seissingel 4 te Middelburg, van 31 Mei tot en met 2 Juli 1941. Bezwaarschriften tegen de voor genomen wijzigingen worden b|j Gedeputeerde Staten ingediend en bij het ontwerp van den legger en het ontwerp van de daarin aan te brengen wijzigingen voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren tegen de voorgenomen wijzigingen kunnen mede worden ingebracht in een zitting van het College van Gedeputeerde Staten of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehou den op 3 Juli 1941, des voormiddaga 12 uur in het hierboven vermeld© gebouw. Vlissingen, 23 Mei 194L Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. VAN WOELDEREN. De Secretaris A. DE BEUL, Is. Rex-Vlaanderen en Verdinaso opgenomen in het Vlaamsch Nationaal Verbond. Rex als eenheidspartij in Wallonië erkend. (Van onzen correspondent BRUSSEL, Mei 1941. Dezer dagen werden de vertegenwoordi gers van de verschillende bladen eens deels ontvangen door den leider der Rex- istische beweging in België, Léon Degrelle en anderdeels door den leider van het V. N.V., Staf De Clercq. De ontvangst bij den heer Degrelle had plaats in zijn particulier domein, van de Lorreinsche Dreef, vlak bij het Zoniënwoud, terwijl de heer De Clercq zijn genoodigden toesprak in een hotel van het centrum der stad. Deze verschillende recepties waren georganiseerd om mede te deelen dat een politiek accoord is tot stand gekomen tusschen <Jeze twee politie ke bewegingen, een cccoord dat in de lucht hing, zooals wij hebben geschreven, toen wij zinspeelden op de geruchten van concentratie der politieke bewegingen, welke werden versheid. Dit accoord komt hierop neer dat, ten overstaan van de noodzakelijkheid, alle krachten, die een waarachtige nationaal-socialistische revo lutie in Vlaanderen willen voltrekken, te bundelen, de organisaties V.N.V., Verdi naso en Rex-Vlaanderen besloten hebben te versmelten tot een eenheidsorganisatie, welke den naam draagt „Vlaamsch Nato naal Verbond". Eenerzijds erkent Rex het V.N.V. als de eenheidspartij in Vlaande ren. Anderzijds erkent het V.N.V. Rex als de eenheidspartij voor Wallonië. De Ro- maansche afdeelingen van het Verdina worden ontbondten en worden opgenomen door Rex. Naar aanleiding van de bekend making van dit accoord heeft de heer De Clercq een uitvoerige verklaring afgelegd en ook de heer Degrelle heeft hetzelfde ge daan. Te velen nog, betoogde de leider van het V.N.V. verschansen zich in een zoo niet vjjandige, dön toch afwachtende houding, die 't gevaar in zich draagt dat decaan den gang zijnde nationaal-socialistische revo lutie in Europa achtloos voorbij kan gaan aan Vlaanderen. Bij al ons streven en strij den, vervolgde hij is onze hoogste bekom mernis steeds geweest de grootst moge lijke eenheid te verwezenlijken, in den schoot van ons helaas al te vaak in zich zelf verdeeld) volk. Thans openden zich nieuwe mogelijkheden voor onze eenheids betrachting. De nationaal-socialistische opvatting immers, die de onze is, draagt noodzakelijk het eenheidsferment in zich. Het bestaan van verschillende politieke nationaal-socialistische bewegingen, in den schoot eener zelfde volksgemeenschap, is een hoogst onlogisch en onwezenlijk iets. Wij drukken den wensch uit dat ook de Walen in Wallonië an een sterke nationaal- socialistische or-ganisatie zouden gebun- dteld worden. V.N.V. kan met Rex, die de Walen in Wallonië winnen wil voor het nationaal-socaalisme, samenwerken voor zooveel zulks in het belang der beide volksgemeenschappen wenschelfjk blijkt. Wq staan hier als vrjje mannen, die waar dige zonen willen zijn van een volk dat. hoe zeer het in den loop der eeuwen ook aan zich zelf overgelaten was, er in ge slaagd is zijn eigen Germaanschen aard te bewaren tegen allen dwang en verdruk king in van uit het Zuiden. Ala vrije man nen, aldus De Clercq, betuigen wij ons ver trouwen in het nationaal-socialistische Duitschland en in zijn Führer, dien wij met trots erkennen als de Führer aller Germa nen. Wij hebben dte stelligehoop, neen de zekerheid, dat hij de politieke, cultureele en economische toekomst van het Neder- landsche volk beveiligen zal, krachtens de beginselen zelf, die de grootwording van zijn eigen volksgemeenschap hebben mo gelijk gemaakt De Clercq betoogde ook, ten opzichte van de Walen, dat V.N.V. hen geenszins het recht op leven en volksche ontwikkeling ontzegt. Doch de tijd moet voor goed uit zy'n dat zij beschikten over die Vlaamsche levensmogelijliheden. Dat is Vlaamsche zaak. EEN VLAAMSCHE ZAAK. Wat de verklaring van Degrelle be treft deze wees zooals de leider van het V.N.V. op de noodzakelijkheid van een eenheidsactie. Docht in elk geval moet worden af gezien van de aanmatiging van buiten Vlaanderen, aan de Vlamingen een gedragslijn op te leggen. Zij alleen hebben te beslissen wat Vlaanderen zijn zal. Er zal slechts één Vlaamsch- Waalsche federatie tot stand komen, irudtien men het aan weerskanten ver langt Het is het werk van de partij gangers van deze federatie haar mo gelijk te maken, nuttig en wenschelijk. Wat Rex betreft, deze partij gelooft aan de noodzakelijkheid van een Wes telijken Staat, waarin Vlamingen en Walen in vrede samen zouden wonen, waarin beide volken zich zouden kun nen uitleven volgens hun eigen wezen en met alle noodzakelijke waarborgen. „Wij gelooven, verklaarde Degrelle, dat de geestelijke eenheid! van het Westen niet alleen de Dietsche Neder landen omvat, maar ook de Romaan- sche. Vlamingen en Walen vormen hetzelfde ras, hebben denzelfden oor sprong, hebben dezelfde Germaansche aanwinst gekregen in de Ve eeuw. Vereenigd door dezelfdle stroomen heb ben zij spoedig een economisch com plex gevormd dat zich steeds heeft ontwikkeld in den loop der eeuwen. Zij hebben dezelfde juridische vorming gekregen en hebben dezelfde gods dienstige gevoelens. Zij hebben, met minder of meer geluk, dezelfde inval lers gekend of verdreven. Hun samen werking was een onloochenbare wer kelijkheid. W|j, Rexisten, stellen er prijs op, dit ge meenschappelijk patrimonium te redden. Wij gelooven aan het nut, in elk opzicht, van een Staat, waarin Vlamingen en Wa len in vrede kunnen arbeiden. En wij zijn overtuigd dlat een door ieder geliefd Ko ning het verbindingsteeken bij uitstek zijn zou tusschen Vlamingen en Walen, in den schoot van een federalen Staat. Dat is het standpunt van Rex. Rex zal het met al zijn krachten verdedigen bij de Romaansche bevolking. Doch Rex zal het niet trachten op te leggen aan de Vlamingen. Zij zullen zich het glorierijk verleden van de Zeven tien Provinciën moeten herinneren, de ge gevens van het oogenblik moeten bestu- deeren en gebeurlijk een keus moeten doen, die gel|jk is aan de onze. HET VLAAMSCH-NATIONAAL VERBOND. Bij de beoordeeling van d5t accoord kan men vaststellen dat het practisch voor Rex niet veel inhoudtDe Romaaosche orgam-- saties van het Verdinaso waren volstrekt niet belangrijk. Er is dus practisch geen aanwinst. Wat het V.N.V. betreft kan men vaststellen, dat het de Dinaso-beweging opneemt, waarin onlangs een breuk was ontstaan, omdat een deel de gedachte van het Bourgondische r|jk niet wou opgeven, of ten minste de grondslag van dleze ge dachte, toegepast op België. Anderzijds worden in het V.N.V. enkele groepen opge nomen die Rex-Vlaanderen vormden, maar die in werkelijkheid nooit veel bedrijvig heid aan den dag hebben gelegd Het ty pische is dat, bij het ontstaan van Rex, deze groepen in Vlaanderen eigenlijk be stonden uit franskiljons. Voor geen enkele van de twee partijen is er dus een nieuwe expansie te registreeren. Voor het V.N.V. in Vlaanderen zou de toetreding bijv. van de oude Kahtolieke Vlaamsche Landsbond1 heel wat meer beteekenen. Tevens moet worden geconstateerd, voor zoover het uit onderzoek van de teksten mogelijk is, dat de overeenkomst niet Insluit dat er een officieele bekrachtiging aan verbonden is, dat er geen monopolium bestaat. Het komt hier slechts aan op een verklaring welke voor de propaganda een gemakkelijker ar beidsterrein schept. Aan het voorstel van Degrelle, gedaan op zijn meeting te Luik, is geen gevolg ge geven, het voorstel n.l. om het accoord van 1936 met het V.N.V. te hernieuwen. Als re_ den daartoe kon worden opgegeven dat de vorming van eenheidspartij voor het V.N. V. het beginsel insloot Vfen de erkenning van een toestand die tevens een richting zou aanduiden voor de toekomst, met het oog op het Belgisch Staatsbegrip. Deze weg wil het V.N.V. blijkbaar vooralsnog niet opgaan, mede in verband met de om standigheid dat er een aanleiding zou kun nen in gezocht worden om de wilsvorming in het Vlaamsche land in dien zin aan te wenden. Nochtans is nu wel een accoord tot stand gekomen. Doch dat is geen een heidspartij. Het is integendeel een vast stelling, practisch, van twee verschillende posities. Het blijkt zeer duidelijk dat Rex en V.N.V. geen gemeenschappelijk pro gramma hebben wat het toekomstige sta tuut van België zal zijn, of zou moeten worden, naar hun wensch. Aan Waalschen kant blijft het Rexisme wel degelijk onpo pulair. De nieuwe orde, de eenheidspartij wordt er niet beschouwd, zooals „Le Nou veau Journal" schrijft, als een verwijding van de Rexistische partij. En het blad voegt er aan toe, dat Rex geen brevet be zit. Het blad, dat opkomt voor een „com promis des Beiges" waarover wij het nog nader in een volgenden brief zullen hebben meent er te kunnen aan vastknoopen dat Rex alleszins geen optie heeft, door dit accoord, op de toekomst. In elk geval kan men o.L van meening z|jn dat de hoofdgedachte van de overeen komst zeer gezond is. Het komt er op aan en zoo is men wel algemeen van mee ning in Vlaamsche kringen dat de eene volksgroep de andere vrij laat over haar belangen te oordeelen. Wanneer men ten slotte langs dezen weg elkander vindt, dan is er een goede weg afgelegd. Doch de ont wikkeling van de gebeurtenissen zal moe ten uitwyzcn of deze weg zal gevonden worden. HEINKENSZAND. Voor abonnementen en advertentiën DB REIGER, EET WORTELTJES. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrift: Nu de aardappelen zijn gerantsoeneerd, verdient het aanbeveling om brj de samen stelling van het menu vooral de wortelen niet te vergeten. Peen immers, bevat on der meer vitamine c, dat ook in aardappe len voorkomt. Daar aardappelen slechts in beperkte mate zijn te verkrijgen, leveren zij thans niet de gebruikelijke hoeveelheid van dit vitamine aan het middagmaal. Het is volkomen waar, dat ook andere groenten vitamine c bevatten, maar wortelen zijn op het oogenblik overvloedig en goedkoop te krijgen. Deze groente heeft, behalve dat zij vita mine c bevat, nog andere, zeer goede eigen schappen voor de voeding. Zoo bevat peen een sterk gele planten- kleurstof, naar den Latijnschen naam van den wortel Carotine geheeten. In de don kere peensoorten komt zij het meeste 'oor. Carotine nu wordt in 's menschen lichaam omgezet in vitamine a. Ook dit vitamine is voor de voeding heel belangrijk. Melk, boter en eieren leveren eveneens vitamine a op., Maar aangezien ook deze voedings middelen gerantsoeneerd zijn, komt ook dit vitamine allicht niet meer in dezelfde ma te in de voeding voor, als vroeger het ge val was. Bovendien bevat tevens de peterselie, die mén meestal over de worteltjes strooit, in ruime mate vitamine a. Een beetje peterse lie kort voordat men de peen opdient, fijn gehakt, verhoogt voor de meeste menschen sterk de smakelijkheid van het gerecht. De wortelen, die r|jk aan koolhydraten (zetmeel en suiker) zijn, hebben nog een voordeel, dat moeder de vrouw naar waarde weet te schatten. Het is -namelijk een groente, die weinig slinkt De hoeveelheid ervan, welke men per persoon voor het middagmaal noodig heeft, bedraagt rauw gewogen, tweehonderdv|jftig gram (een half pond). Hierin treft men ruim twintig gram koolhydraten aan, een behoorlijke portie van deze kostelijke voedingsstof. Het schillen of schrappen van de peen kan men bij de bereiding ervan beter ach terwege laten. Want het hooge vitamine gehalte bevindt zich in den regel aan den buitenkant van de wortelen en vooral te genwoordig mogen geen uitstekende voe- dingsbestanddeelen te loor gaan. Het is alleszins voldoende, de peen met een ruw borsteltje terdege te boenen, waardoor te vens de haartjes van de worteltjes worden verwijderd, en le wasschen. Velen meenèn, dat worteltjes zeer lang moeten koken, maar dit is onjuist. Men kan ze in een half uur gaar en droog ko ken. Op deze w|jze behouden zij hun voe dingswaarde en het is dus verstandig ze niet langer op het vuur te laten staan. Niet alleen gekookt, maar ook rauw smaakt peen goed. Veel kinderen houden ervan, een wortel rauw te „knauwen". len stelle hen hiertoe volop in de gelegenheid. Het is gezonde kost. Volwassenen geven vermoedelijk de voorkeur aan „een rauw hapje" bij de boterham of middagmaal. Zulk een rauw hapje van peen te maken, is heel aanbevelenswaardig. Zeer f|jn geraspt, in een mengsel van citroensap of rabarber- sap en een beetje gecondenseerde melk, vormt de rauwe groente een smakelijk ge recht. HET BEREIDEN VAN RABARBERSAP. Om rabarbersap te bereiden, strijke men vingerlange, ongeschilde stukjes rabarber over een rauwkostrasp. Als deze stukjes tot de helft zijn geschaafd, moet men ze UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT, MAAR ^EER GEGREPEN. De bijzondere strafgevangenis In Sche- veningen was Zaterdagochtend in rep en roer. Er was een gevangene ontsnapt en voorwaar niet de eerste de beste. Men zal zich herinneren dat in Februari van het vorige jaar nabij Soesterberg in een tuin huisje een aanslag werd gepleegd op de echtgenoote van den adjudant-onderoffi cier vlieger Van der Griendt. De dader vluchtte, maar werd korten tijd later In de boschjes van Poot b|j Houtrust in Den Haag gearresteerd en opgesloten. Tezamen met nog een gevangene was deze man Zaterdagochtend op een binnen plaats in de bijzondere strafgevangenis aan het werk. In hun nabijheid stond een ladder en toen de andere gevangene zich even had verwijderd en de omstandigheden voor een ontvluchtingspoging ook overi gens ideaal bleken te z|jn, klom hij op den buitenmuur om een seconde later met een koene sprong in de vrije wereld te staan. Uiteraard was de ontsnapping spoedig ont dekt. Het heele Haagsche politie-apparaat werd in werking gesteld, de politiehonden lucht gegeven, randgemeenten gewaar schuwd, enz. In den loop van den morgen vond men met behulp van de honden aan den Tapqtweg de jas en de pet, welke de ontvluchte op had, toen hij er vandoor was gegaan. Deze kleedingstukken z|jn rijks- eigendom en natuurlijk als zoodanig ge makkelijk te herkennen, hetgeen voor den man om begrijpelijke redenen aanleiding was jas en pet weg te gooien. Gekleed in een gevangenisbroek en een hemd trok de ontvluchte zich terug in de Schevening- sche boschjes nabij den Badhuisweg. Hier werd h|j Zaterdagmiddag te circa twee uur door twee surveilleerende agenten, die het struikgewas op een verdachte w|jze hadden zien bewegen, ontdekt Gewillig liet h|j zich arresteeren en overbrengen naar de plaats, vanwaar h|j 's ochtends z|jn vrijheid had trachten te heroveren. D© vreugde was van korten duur geweest. WIJNEN TE DUUR VERKOCHT. Directeur van restaurant tot 300 boete veroordeeld. Een bezoeker van een vischrestaurant te 's-Gravenhage, bestelde bij het eten een flesch Volnay 1929, een w|jn waarvoor h|j vroeger 5 moest betalen, doch die nu voor den pr|js van 6 op z|jn nota kwam te staan en een flesch champagne waar voor men eenige maanden geleden nog 9 vroeg, kostte hem nu 11. De directeur van het restaurant T. S. werd voor deze ongeoorloofde piijsverhoo- ging vervolgd en de inspecteur voor de pr|jsbeheersching te 's-Gravenhage veroor deelde hem tot een boete van f 300. GASVERGIFTIGING. Gistermorgen om zeven uur werd de 33- jarige gehuwde A. P., wonende in de Blom- straat te Groningen, bewusteloos door uit stroomend gas, op z|jn bed aangetroffen. De ontboden poütiedokter kon slechts den dood constateeren. omkeeren. Dan neemt men dus de uitge- raspte vezels in de hand, waarna men de rest kan raspen. Wanneer men het .ïoes en de vezels in een doekje wringt en het uitgeperste laat bezinken, heeft men een helderen frisch-zure vloeistof, die dagen lang goed blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 4