UIT DE PROVINCIE Verduisteren: Jt Voor de Huisvrouw van hedenavond 21.44 uur tot morgenochtend 5.29 uur De maan komt morgen te 6.48 uur op en gaat te 22.40 uur onder. DE OMZET OP DE ZEEUWSCHE VEILINGEN. Voortdurende staging van den om zet, het laatste jaar voornamelijk als gevolg van de hooge prijzen. De omzet van de Zeeuwsche veilingen steeg in 1940 tot 4.101.344,35 (v. j. 3.134.959,93), hetgeen een vermeerde ring beteekent van ongeveer een millioen gulden in vergelijking met 1939. In de eerste plaats is deze verhooging toe te schrijven aan de hooge prijzen, welke in het afgeloopen jaar zyn gemaakt. De veiling te Goes had een omzet van 1.646.298,65 (v. j. 1.111.368,60) en handhaafde dus het bedrag van meer dan een millioen gulden per jaar, hetwelk in 1938 voor de eerste maal werd overschre^ den toen de omzet liep tot 1.176.129,91 tegen 801.199,77 in 1937. Van 1938 tot 1939 was er dus eenige vermindering. Te Kapelle steeg de omzet voor het eerst tot boven het millioen tot 1.267.397,75 (v.j. 980.609,90). De veiling te Middelburg boekte een omzetcijfer van 425.209,33 (v. j. 302.435,53). Te Terneuzen 115.004,63 (vorige jaar 83.888.05) en te T h o 1 e n 90.470.67 (v. j. 61.633.82).. Alle genoemde veilingen verhoogden dus den omzet belangrijk. De hieronder ge noemden vertoonden opnieuw een daling. Die te Krabbendyke liep terug tot 58.567,84 (v. j. 88.667,20); te St. Ann al and tot 234.558,54 (v. j. 256.967,02); te Stave nis se tot 1907,49 (vj. 2465,97)te Z i e r i k z e tot 17.554,78 (v. j. 19.952,88). In weinige jaren is het totaal-omzetbe- drag der Zeeuwsche veilingen meer dan verdubbeld. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. Bij beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming is er kend als lokale instelling, als bedoeld in de regeling betreffende het oudheidkundig bo demonderzoek in Nederland, het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg met als ressort de provincie Zeeland, onder voorwaarde, dat de statuten van het genootschap zullen worden aangevuld met een bepaling, welke waarborg geeft, dat bij Êventueele ophef fing van het museum de verzameling voor de gemeenschap-behouden blijft. HANDELSREGISTER ZEEUWSCHE EILANDEN (MIDDELBURG.) Wijzigingen C. Beenhaker, J. Beenhakker, 's-Heer Arendskerke, timmer- en metselbedrijf. Uit- getr. E. C. en J. Beenhakker. Beide zaken omgezet en ingebr. in venn. onder fa. Han- delsn. gew. in fa. C. Beenhakker en Zoon (B.P.). Venn. C. en J Beenhakker Mij tot Onderl Hulp bij Hagelschade, Koudekerke. Uitgetr. Secr.-Penn. M. Klei- nepier. Nieuwe Secr.-Penn.: L. Minder- houd, Westlcapelle. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 11 tot en met 17 Mei kwamen in onze provincie 6 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 5 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te Oostkapelle (in één gezin) en 1 te St. Philipsland en Tholen. Voorts 1 geval van malaria te Middelburg. INKOMSTEN EN VERMOGENS IN ZEELAND. Uit de pas verschenen statistiek der in komsten en vermogens in Nederland in 1939-40, uitgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat in de pro vincie Zeeland met betrekking tot inkomen en vermogen over genoemd jaar de toe stand als volgt isgeweest In 'de inkomstenbelasting waren aange slagen 37.194 inwoners met een totaal be drag van 71.715.000 als zuivere inkomens. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene bedroeg 1928 en per inwoner 281. Voor de vermogensbelasting bedroeg het aantal aangeslagenen 7652 met een totaal ver mogen van 371.633.000. Het gemiddeld vermogen per aangeslagene was 49.000 en per inwoner 1458. Voor geheel Nederland was in 1939-40 het gemiddeld inkomen per aangeslagene 2136 en het gemiddeld vermogen per aangeslagene 67.000. Walcheren De Raad van Biggekerke vergaderde. BIGGEKERKE. Vrydagavond kwam de Raad dezer gemeente in voltallige verga dering by een, onder voorzitterschap van den burgemeester. Allereerst werd de heer P. de Moor als lid van het college -beëedigd. Tot de ingekomen stukken behoorde o. m. een verzoek van het gemeentebestuur van Meliskerke tot betaling van de ver goedingen ingevolge de L.O.-wet 1920 over 1937, 1938 en 1939 tot een bedrag van ongeveer 600. Besloten werd ten behoeve van het hulp ziekenhuis Westhove alsnog 0.03 per in woner beschikbaar te stellen. In verband met de beschikbaarstelling' van vroongrond ten behoeve van perso nen met weinig of geen bouwland voor den verbouw van aardappelen, adviseeren Ged. Staten tot intrekking van het vorige be sluit en een nieuw besluit te nemen, waar in de namen der personen aan wie de grond ter beschikking wordt gesteld, wordt opgenomen. Geen sluiting van slagerswinkels op Donderdagmiddag. Van het bestuur van den Kring Walche ren van de Slagersvereeniging is een ver zoek ingekomen tot uniforme regeling op Walcheren van het sluitingsuur der sla gerswinkels op Donderdagmiddag na één uur en een desbetreffende bepaling in de verordening op te nemen. Daar B. en W. een zoodanige regeling voor deze gemeente niet noodig achten, stellen, zij voor het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. Aldus wordt besloten. In verband met de opheffing van zijn betrekking wordt aan den agent der ar beidsbemiddeling met ingang van 1 Mei 1941 eervol ontèlag verleend. Van de N.V. Vlissingsche Mineraalolie- en Asphaltraffinaderij was een verzoek ingekomen om subsidie te verleenen in de wachtgeldregeling, welke zij voor haar op wachtgeld te stellen arbeidteers heeft vastgesteld. Ten laste van de gemeente zou kómen eer. bedrag van 455, wat evenwel een zeer groote uitgave zou beteekenen. De heer JANSE vraagt of de mogelijk heid bestaat dat iets minder subsidie wordt gegeven, waardoor het wel voor de ge meente te dragen zou zijn. "De VOORZ. kon hierop geen antwoord geven, daay hij hieromtrent nog niet door d;e N.V. is ingelicht. De heer DE MOOR zegt dat, als sub sidie in deze wachtgeldregeling wordt toegekend, men ook voor andere bedrijven wanneer deze haar arbeiders eventueel op wachtgeld zouden stellen, subsidie moet toekennen. De VOORZ. zegt dat dit punt ook in de vergadering van B. en W. is besproken. Gezien ooit de financieelc positie van den betrokken arbeider stelden B. en W. voor het verzoek niet in te willigen. Speelterrein Geref. school. Na B. en W. uitvoerige beraadslagingen wordt het voorstel van B. en W. om het speeltterrein van de vereeniging voor Ge reformeerd schoolonderwijs ter beschikking van de vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs te stellen, met 4 tegen 3 stem men verworpen. Tegen het voorstel stem den de heeren, Moens, Janse, De Moor en Schout. Voor 1941 wordt voor extra' hulp aan werkloozen ter beschikking gesteld een bedrag van 6.50 per persoon, waarvan 2 ten laste van de gemeente komt en 4.50 ten laste van het Rijk, Wegens opheffing van het capitulanten- reglement is het noodzakelijk de veldwach tersverordening hiermede in overeenstem ming- te brengen. Aldus wordt besloten. Op aanschrijving van het departement van binnenlandsche zakën inzake het weg ruime^ van sneeuw en ijs wordt* besloten de algemeene politieverordening overeen komstig deh daarin geuiten wensch- aan te vullen. Bouwkundige benoemd. Tot bouwkundige wordt met alg. stem men benoemd de heer J. P. Rooze te Koudekerke, met ingang van 1 Juni 1941. Goedgekeurd wordt dat voor dén veld wachter een bergplaatsje zal worden inge richt; kosten naar raming 282. Besloten werd de aanvraag van dé Ver. voor Chr. Volksonderwijs voor den aankoop van leien en griffels tot een be drag van 36.16 toe te staan. Bij de rondvraag vraagt de heer JANSE of B. en W. in overweging willen nemen om te komen tot een algemeene speel plaats voor de jeugd, waartoe dan wellicht een perceel van iemand kon worden ge huurd. De VOORZ. antwoordt dat het door den heer Janse aangevoerde punt ook in de vergadering van B. en W. aan een korte bespreking is onderworpen, zoodat deze zaak hun aandacht heeft. De heer DEKKER vraagt wanneer in deze gemeente zal begonnen worden met het uitreiken der persoonsbewijzen. De VOORZ. zegt dat hiermede waar schijnlijk half Juni aanstaande een aan vang zal worden gemaakt. GEITENKEURING. ST. LAURENS. Vrijdag had alhier de jaarlijlcsche geitenkeuring plaats op het terrein van den heer Jac. de Boeft. Nadat de heer Sietema eenige woorden over het nut van deze dieren, vooral in dézen tyd, had gesproken, dankte hij het bestuur voor de goede zorgen voor deze keuring. Hierna ging hij met den heer Versluijs over tot het keuren van de 40 geiten welke waren aangevoerd. Lammeren, 16 stuks le prijs. C. Geerse, 2e prijs W. Wattel Gz., 3e pr. S. Gideonse, 4e pr. P. de Bree, 5e pr. C. Geerse, 6e pr. M van Slooten, 7e pr. O. Geerse, 8e pr. N. Tramper. 1-jarige, 6 stuks le pr. N. Tramper, 2e pr. A. Dingemanse, 3e pr. M. van Slooten. le prijs J. Fransoo met een overlooper. 2-jarige, 6 stuks le pr. S. Gideonse, 2e pr. M. van Slooten, 3e pr. P. Wisse, 4e pr. J. van den Bosse. 8-jarige, 9 stuks le pr. W. Wattel Gz., 2e pr. J. van den Bosse, 3e pr. C. Geerse, 4e pr. M. van Slooten, 5e pr. N. Tramper. Stamboekgeiten, 3 stuks le pr. J. van den Bosse, 2e pr. M. van Slooten. Na afloop der keuring dankte de voor zitter, de heer Tramper,de keurmeesters en den kringvoorzitter, den heer Kleine- pier, die mede aanwezig was. Inzondeheid dankte hij die ingezetenen, die door een gift in geld of natura het be stuur in staat hadden gesteld om weer vele prijzen beschikbaar te kunnen stellen. ONGEVAL. GRÏJPSKERKE. Zaterdag had het dochtertje van S. alhier het ongeluk in de sloot te rijden met haar rijwiel, waarbij zij eenige kleine verwondingen opliep. Dr. v. d. Harst uit Oostkapelle die spoedig aanwezig was constateerde een lichte her senschudding. VERGADERING VAN DE POLDERS OUD- EN NIEUW- ST. JOOSLAND. NIEUW- ST. JOOSLAND. Vrijdag werd de jaarvergadering gehouden van denPolder NIEUW- Sint Joosland, in het koffiehuis de „Roode Leeuw", onder voorzitterschap van den heer H. Crucq, dijkgraaf. Van de 22 ingelanden waren er 13 aanwezig of vertegenwoordigd, uitbrengende 16 stem men. De rekening over het dienstjaar 19401941 gaf aan ontvangsten 2934.42 en uitgaven 2631.53, alzoo een batig sal do van 302. 89. De begrooting voor het dienstjaar 1941'42 werd vastgesteld op 3107,23, met een dykgeschot van J; 10 per H.A, evenals het vorige jaar. Op de aanbevelingslijst voor een benoe ming van een gezwornene, wegens perio dieke aftreding van den heer Ch. Janse werden geplaatst no. 1. de heer Ch. Janse, no. 2 de heer C. Markusse en no. 3 den heer C. Baas Cz. Aan den ontvanger-griffier, den heer P. Baurdoux werd een tijdelijke toelage toegekend van 6 van zijn jaarwedde. Aan het slot der vergadering wonschte de voorzitter, namens de aanwezigen den ontvanger-griffier hartelijk geluk met zijn veertig jarige herdenking als ontvanger griffier van dezen polder, en hoopte dat hij nog enkele jaren deze functie mag ver vullen, om daarna van zijn pensioen te mogen genieten. De ontvanger-griffier betuigde hiervoor zyn welgemeenden dank. Ook de Polder Oud- Sint Joosland ver gaderde di^n dag, onder voorzitterschap van den heer C. de Dreu, dijkgraaf. Van de 15 ingelanden waren er 10 tegenwoordig, uitbrengende 15 stemmen. Door den ont vanger-griffier werd rekening-en verant woording gedaan over het dienstjaar 1940 1941. De ontvangsten hebben bedragen 1842.79 en de uitgaven 1452.57, alzoo een batig saldo van 390.22. De begrooting werd daarna behandeld voor het dienst jaar 1941'42. Zij werd vastgesteld op 1972.36 in ontvangst en in uitgaaf met een dykgeschot van 6 per H.A. Dit is 1 minder per H.A. dan het vorige jaar. Als gezworene werd herkozen de heer J. J. Mesu. Aan den ontvanger-griffier werd een tij delijke toelage verleend van 6% op zyn jaarwedde, terwijl deze functionaris door den voorzitter namens de aanwezigen ge- felicieerd werd met zijn 40-jarig jubileum als zoodanig in dezen polder. De ontvanger-griffier betuigde hiervoor hartelijk dank. Zuid-Beveland DE OLZENDEPOLDER. YERSEKE. De Olzendepolder die verle den jaar om dezen tijd in verband met dé inundatie een toonbeeld van troosteloosheid was voor onze boeren, biedt thans, dank zij hun onvermoeide pogingen om hun akkers weer zoo vruchtbaar mogelijk te maken, een heel wat betere aanblik. Veel der ge zaaide gewassen staan thans boven, en het is nu afwachten wat het eindresultaat zal zijn. Vanzelfsprekend wordt groei etc. thans extra belangstellend bekeken. Naar de werf. HANSWEERT. Zondag passeerde alhier in zwaar beschadigden toestand het sleep- schip „Plienix" op weg naar een werf in Holland. Genoemd schip is het vorig jaar tijdens de oorlogsdagen in het kanaal van Gent tot zinken gebracht en is thans weer gelicht. RAADSVERGADERING. YERSEKE. Op de agenda van de raads vergadering, die Donderdagavond zal wor den gehouden, komt o.m. voor Verzoek om vergoeding van de kosten voor den applicatiecursus voor de lichame lijke oefening; ontslag.van den agent der plaatselijke arbeidsbemiddelingverhuur gronden op het haventerrein extra-af schrijving op het gasbedrijf en de kapitaal schuld aan de gemeente financiering van de uitreiking der persoonsbewijzen be handeling van den verkoop der 18 ge meentewoningen in de Emmastraat; behan deling van de onteigening ten behoeve van de verbreeding van de Kaaistraat. VEILINGSVEREENIGING KAPELLE-BIEZELINGE E.O. KAPELLE. Was de veilingsvereeniging Kapelle-Biezelinge en omstreken verleden jaar buitengewoon verblijd met haar groo- ten omzet, omdat het millioen was bereikt, nu is dit ver te boven. Volgens het volledige accountantsrapport hetwelk voor elk der leden ter inzage ligt, is thans de totale omzet over het dienst jaar 1940/41 een bedrag van 1.259.652.81. Het dienstjaar loopt van April tot en met Maart. Dit van 1938/39 bedroeg 917.661.77 en dit van 1939/40 1.010.032.95. Hieruit valt steeds de stijgende lijn op te merken, de gestadige vooruitgang. Het ledental is geklommen tot 999. Al leen aan appelen werden 4.106.202 kg. ge veild, aan peren een totaal van 2.363.520 kg. De gemiddelde prijs van tafel- en keü- keuperen bedroeg f 13.80, die der peren 9.91, de aardbeien 18.56 bruto, de kruis bessen 12.04, jde roode bessen 12.82, de zwarte bessen .r 34.98, de frambozen voor consumptie brachten een buitengewone hooge prijs op 41.20. Over de prijzen mag men algemeen te vreden zyn. Zeeuwsch-Vlaanderen AANDEELHOUDERSVERGADERING N.V. VAN MELLE'S CONFECTIONERY WORKS. BRESKENS. In de Vrijdag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. van Melle's Confectionery Works te Bres- kens gewaagde de directie van de moeilijk heden, om bij den steeds geringer worden den aanvoer van grondstoffen, voldoende werkgelegenheid te behouden. De resultaten over 1940 waren weer be vredigend, zoodat besloten werd om be halve de 10000, welke in het afgeloopen jaar reeds aan het pensioenfonds waren geschonken, nog een extra bedrag van 10000 in het pensioenfonds te storten. Het dividend werd bepaald op 10 procent voor de gewone aandeelen en 6.4 procent op de cumulatieve preferente aandeelen. De jaarstukken per 31 December werden goedgekeurd, terwijl de aftredende com missaris, de heer H. van Mazyk te Sluis als zoodanig werd herkozen. VEREENIGING „HET GROENE KRUIS". OOSTBURG. De afdeeling Oostburg en omstreken van de vereeniging het Groene Kruis kwam Vrijdagavond in de Stadsher berg alhier in algemeene jaarvergadering byeen. Daar de voorzitter, de heer J. Mijs, wegens ambtsbezigheden was verhinderd, werd de vergadering geleid door den heer M. J. Hoste, die in zyn openingswoord zyn teleurstelling uitsprak over de geringe be langstelling. Ingekomen was een schrijven van B. en W. van Oostburg, dat de gemeente genood zaakt was de subsidie aan de vereeniging te halveeren en dus terug te brengen van 1.50 op 0.75 per lid per jaar. De voorz. betreurde ten zeerste dit besluit, daar de vereeniging daardoor t 350 per jaar min der zal ontvangen. Uit het jaarverslag, samengesteld door den secretaris, den heer I. Boidin, ontleenen wij, dat in 1940 uit het magazijn zijn uitge geven aan 119 personen 209, artikelen en dat aan 7 personen in totaal 169 porties ijs z|jn verstrekt. Het oorlogsjaar 1940 was ook voor deze vereeniging een bijzonder jaar, met als inzet de ziekte van de wijk verpleegster zuster Walles. In zuster Helle- ma heeft de vereeniging gelukkig een goede plaatsvervangster gehad. Na eenige maan den kon zuster Walles geukkig haar werk hervatten. Het bestuur is verder zeer er kentelijk jegens zuster Walles voor het feit dat deze de finaneieele gevolgen van haar ziekte geheel voor haar rekening heeft ge nomen. In 1940 zijn 3143 bezoeken afgelegd bij 129 patiënten. By 68 zuigelingen werden 461 bezoeken afgelegd en voor de T.B.C.- bestrijding 383 bezoeken. De bode-magazijn meester keerde gelukkig gezond uit den oorlog terug. In deze moeilijke en zware dagen heeft zijn vrouw zijn taak tot groote tevredenheid verricht. Ook de geneeskun dige adviseur dr. Buskop stond in 1940 de vereeniging trouw ter zijde met zijn ge waardeerde adviezen. Het aantal leden be droeg op 1 Januari 1940 457. Een in het voorjaar op touw gezette wervingsactie heeft een prachtig resultaat opgeleverd, daar het aantal daardoor is gestegen tot 500. De finaneieele positie mag gezond genoemd worden, doch mede doordat de ge meentelijke subsidie thans met 50 is ver minderd, vraagt het finaneieele beleid groote voorzichtigheid. De rekening van den penningmeester den heer M. I. Hoste, vertoont aan ontvangsten 2586,43 en aan uitgaven 2688,92, alzoo een nadeelig slot van 102.49. Bij de begrooting voor 1941 zijn de ont vangsten geraamd op 1769 en de uitgaven op 1985,50, zoodat het geraamde tekort bedraagt 216,50. De slechte finaneieele' vooruitzichten hebben het bestuur genood zaakt, zulks in overleg met zuster Walles, het salaris van deze- laatste te verlagen. Het bestuur verkreeg machtiging om de tekorten aan te zuiveren uit het bouwfonds. Het aan de beurt van aftreden zijnde be stuurslid, de heer M. I. Hoste, werd her kozen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar het bakerbureau. Hierbij bleek dat door de penningmeester zeer veel arbeid ten be hoeve van het bakerbureau is en wordt ge daan, welk werk verre van dankbaar is. Door verschillende omstandigheden is nog geen examen gedaan, hoewel 4 van de 6 da mes daarvoor gereed, zijn. De wenschelijk- heid dat deze spoedig zullen kunnen worden afgenomen, werd uitgesproken. Een der aanwezigen vroeg of de vereeni ging niet beter deed om zelf een hoogtezon- apparaat aan te koopen. Uit de verdere be sprekingen bleek dat zoowel een gedeelte van het bestuur als vele leden daarvan voorstanders zijn. De geneeskundig adviseur acht zulks echter niet noodig, in verband met de aanwezigheid van een ziekenhuis in Oostburg. Pöldervergadering. BIERVLIET. Een dezer dagen vergader den de stembevoegde ingelanden van den Beukelspolder, onder voorzitterschap van dykgraaf W. P. Verplanke. De ontvanger- griffier, de beer A. P. Kostense, las de rekening voor over het dienstjaar 1940- 1941. Daar het hier de laatste vergadering betrof was het aantal opgekomen ingelan den groot. OVER KARNEMELK EN TAPTEMELK. De publieke opinie over taptemelk is onjuist. Het is dikwijls een raadsel, hoe bepaalde ideeën postvatten. Wadrom bijvoorbeeld vindt men het eene tooneelstuk zóó mooi, dat het avond aan avond volle zalen trekt en laat men het andere, misschien betere, „als een baksteen vallen" Waarom ook draagt men den een of anderen sportheld onder luid gejuich op de schouders in het rond en gevoelt men niet de minste behoefte om een ander, die op wetenschappelijk of artistiek terrein iets presteert eji oneindig meer voor de wereld beteekent, ooit te zien of te leeren kennen, laat staan te bejubelen Ook. op voedingsgebied heeft „men" zoo zijn eigen meeningen, die soms door in tuïtie r&ak zijn, maar dikwijls ook in het geheel niet gebaseerd op zelfs de gering ste kennis van de voedingsleer. Dit vindt men goed en d&t vindt men slecht en oneindig veel moeite moeten de deskundigen op dit terrein zich getroosten in het belang van een juist oordeel over bepaalde producten. Om zéér actueel te zijn, nu de melk gedistribueerd werd van karnemelk zul len zeer velen direct volmondig beamen, dat ze gezond voor ons is, doch taptemelk beschouwt men vaak als een drank „waar niets in.zit". En tochbevatten beide vrijwel precies dezelfde voedingsstoffen Ziedaar een dier onverklaarbare grillig heden van de publieke opinie. Aan karnemelk zoowel als aan tapte melk is het vet weliswaar onttrokken, doch ons lichaam heeft nog zoovele èndere stoffen noodig en eiwit, koolhydraten, kalk, fosfor en ijzer bleven in karnemelk en taptemelk achter, in vrijwel gelijke hoe veelheden als in volle melk. Daarom is het onjuist, om taptemelk niet, evenals karnemelk als een uitstekend voedingsmiddel te waardeeren. Door haar neutralen smaak zal taptemelk zich zelfs beter dan karnemelk leenen voor de be reiding van allerlei gerechten. Met taptemelk kan men allerlei pappen klaarmaken, op vrijwel dezelfde wijze als met volle melk. Ook soepen, stamppotten, sausen, vla's en puddingen, die men vaak zonder melk bereidt, kunnen aan smaak en voedingswaarde winnen door het ge bruik van taptemelk. Een voorbeeld van een met taptemelk bereiden stamppot voor dezen tijd van het jaar volge hier. Hij is voor twee per sonen een volledige maaltijd voor vier pei'sonen een volledige maaltijd, indien er een soep aan vooraf gaat of een nage recht op volgt. De verliezen der Britsche vloot, 38 OORLOGSBODEMS BUITEN nj GEVECHT GESTELD. Van 9 tot 24 Mei zijn, naar het Gïor* nale d'Italia schrijft, door de Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten *en de Italiaansche marinestrijdkrachten in totaal 38 Engelsche oorlogsbodems buiten ge" vecht gesteld. Daarvan werden tot zinken gebracht: .zestien eenheden (zeven krui-* sers, vier torpedoboot jagers en vyf motor-* torpedo booten). Getorpedeerd werden 9 eenheden (een slagschip, zes kruisers, een torpedobootjager en een vliegtuigmoeder schip). Zwaar beschadigd werden dertien eenheden (twee slagschepen, twee krui sers, zes torpedobootjagers, en drie niet nader aangeduide eenheden) DE „ARGUS" TE GIBRALTAR. Men seint uit La Linea, dat het En* gelsche vliegtuigmoederschip „Argus" voor herstellingen te Gibraltar is blnnengeloo- pen. Het schip vertoont beschadigingen aan den achtersteven, veroorzaakt door een torpedo. Vijf milliard dollar voor bewapening. Volgens een gericht van de International News Service uit Washington heeft de Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau, medegedeeld, dat de Ameri kaansche regeering sedert 1 Juli 1940 vijf milliard dollar heeft uitgegeven voor bewa peningsdoeleinden. De maandelijksche uit gaven hiervoor bedragen op het oogenblik 500 millioen dollar, doch zullen later stij gen tot 2 milliard. Tot dusver is 3 milliard uitgegeven door het ministerie van oorlog en door het ministerie van marine 1.8 mil liard. De Australische verliezen in den öriekschen veldtocht. De Associated Press meldt uit Melbourne," dat de plaatsvervangende opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Mid den Oosten, generaal Sir Thomas Blarney, de Australische verliezen in den Griekschen veldtocht heeft opgegeven als 3983 man, onder wie 3560 dooden, vermisten of ge vangenen, de overige 463 zijn gewond en meegenomen. 7 officieren van gezondheid en 150 man sanitair personeel zijn in Grie kenland gebleven om voor de gewonden zorg te dragen. ANTI-BRITSCHE BETOOGINGEN IN BOMBAY. ELx DOODEN. Reuter meldt, dat in Bombay bloedige botsingen hebben plaats gevonden tijdens anti-Engelsche betoogingen. De Engelsche politie schoot op de ongewapende menigte en doodde elf betoogers, terwijl honderd min of meer zwaar gewond werden. De ver ontwaardigde menigte keerde zich toen te gen de politie, waarbij een Engelsche kapi tein en een korporaal gewond werden. De Britsche autoriteiten hebben het oorlogs recht over de stad afgekondigd. De Engel sche gouverneur, die op inspectiereis was, is wegens den toestand in Bombay terstond teruggeroepen. Nader wordt gemeld: Zondag is het in Bombay wederom gekomen tot botsin gen. Indische betoogers trachtten een Britsch gebouw in brand te steken. De; Britgche politie opende herhaaldelijk het vuur op de menigte. Het totaal aantal slachtoffers bedraagt 19 dooden en ruim 200 gewonden. Ruim 500 Indiërs werden door de Britsche politie gearresteerd. Ook in Ahmedabad zyn wederom incidenten voorgevallen, die verscheidene slachtoffers hebben gekost. Het gaat bij de ongere geldheden om anti-Engelsche betoogingen in het bestek van Gandhi's politiek van weigering van gehoorzaamheid. WOLKBREUKEN IN MEXICO. De Associated Press meldt uit Carlsbad in den staat Nieuw 3#exico dat wolkbreu ken de bergstroomen tot geweldige rivieren hebben doen wassen. Ruim 1000 personen zyn dakloos geworden, het noodweer heeft ongeveer een dozijn menschenlevens ge- eischt. Een 15 voet hooge watergolf stortte plotseling neer over Carlsbad en de in de nabijheid liggende plaatsen en sleurde hul zen, bruggen en spoordijken mee. LUK IN NET. Tijdens het palingvisschen kreeg schipper: H. Wakker vair de U.K. 38 het lijk van een man in zijn net. Hij is terstond naai; Urk opgestoomd om hiervan aangifte aan de autoriteiten te doen. Het lijk is naar het Urker lijkenhuisje overgebracht. STAMPPOT VAN VERSCHE BLADGROENTE. (Raapstelen, andijvie, spinazie, postelein stoof sla, enz.). (Recepten van Martine Wittop Koning), 1 y2 kg. aardappelen, ongeveer kg. bladgroente, 4 dl. (4 kleine theekop jes) taptemelk, 50 gr. (2% afgestre ken eetlepel) boter of vet, wat zout* Leg onder in de pan de schoongeborstel- de, in parten gesneden aardappelen met slechts een klein bodempje kokend water leg er de zorgvuldig gewasschen, maar daarna goed droog uitgeknepen groente op al of niet fijngesneden en. laat op een zacht vuur alles samen gaar en droog koken. Voeg er de taptemelk bij, laat die aan de kook komen en stamp dan de groente met de aardappelen door elkaar, onder toevoeging van het vet en van zooveel zout, als voor den smaak noodig blijkt. Huisvrouwen, wanneer U taptemelk door de maaltyden verwerkt en Uw echtgenoot en kinderen proeven, dat het goed smaakt, dan draagt gij er in belangrijke mate toe bij, om de publieke opinie over dit voe dingsmiddel ten goede te veranderen. Ge helpt de deskundig-en op voedings gebied, die er nu, meer dan ooit, voor ijveren om onze volksgezondheid ln deze moeilijke tijden op peil te houden. Dat is een schoone taak MANYA' BEUKMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 3