Kroniek van den dag Darlan verschaft opheldering. Wordt de Amerikaansche neutraliteitswet herroepen AMSTERDAMSCHE BANK N.V. BIJKANTOOR MIDDELBURG. De legerberichten van gisteren. Tweede blad PROVINCIALE ZEEÜWSCHE COURANT Zaterdag 24 Mei 1941 De Fransche- minister-president Admiraal Darlan heeft gisteren in eën radiorede me degedeeld, wat het resultaat is geweest van zyn besprekingen met Hitier. De ver wachtingen waren wel zeer gespannen, na wat er in de afgeloopen dagen is gebeurd Frankrijk heeft in het centrum der pro pagandistische belangstelling gestaan en vooral uit de reacties in Engeland en de Vereenigde Staten mocht men opmaken, dat de Franschepolitiek zich op een weg had begeven, die niet in overeenstemming kon worden geacht met de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag. Immens met het sluiten van den wapen stilstand 'was er wel een einde gekomen aan de oorlogshandelingen maar niet aan den oorlogstoestand, welke op 3 September 1939 tusschen Frankrijk en Duitschland in trad. Van Engelsche en Amerikaansche zijde is men onmiddellijk tot tegenmaatregelen overgegaan. Eden's verklaring in het La gerhuis, de in beslagneming van de Shé- hérazade en de Amerikaansche maatregelen tegén in Amerikaansche havens, verblij vende schepen, dit alles vestigde den in druk, dat Frankrijk zijn kpers zoover had gewijzigd, dat gesproken kon worden van een begunstiging der Duitsch-Italiaansche oorlogsdoelstellingen. De aanleiding daartoe is mede geweest de vestiging van Duitsch grondpersoneel op Syrische vliegvelden. Op grond van al deze gegevens mocht rekening worden gehouden met een ver scherping dpr Fransch-Amerikaansche be trekkingen. De Amerikaansche ambassa deur Leahy heeft te Vichy, zoo viel uit het voorgevallene op te maken, niet vol doende invloed kunnen uitoefenen om de regeering Pétain van daden te weerhouden, welke in strijd waren met de bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst. En zij waren de basis, waarop de betrekkin gen tusschen Vichy en Washington werden geregeld. Thans heeft Darlan opheldering ver schaft en uit het resumé, dat van zyn radiotoespraak een regeeringsverklaring werd verbreid valt op te maken, dat er van alle Britsch-Amerikaansche ver dachtmakingen bitter weinig overblijft. Frankrijk, aldus de minister-president heeft geen enkele verplichting op zich genomen ter begunstiging van de Duitsche oorlog voering. Hitier heeft te dien aanzien ook geen eischen gesteld. Het onderhoud te Berchtesgaden was slechts de logische voortzetting van het te Montoire tusschen Duitschland en Frankrijk gelegde contact en bij deze gelegenheid werd nogmaals be vestigd, dat de toekomst van Frankrijk een zaak is, waarover alleen de FranSchen hebben te beslissen. Darlan heeft een beroep op de Fran- schen gedaan, vertrouwen te hebben in den maarschalk, hem te volgen en geen geloof te hechten aan valsche geruchten. IntuSschen blijft de kwestie-Syrië eert punt van beteékenis in deze aangelegen heid en de vraag blyft, in hoeverre Frank rijk eigener beweging wellicht de Duitsch- Italiaansche doelstellingen als juist heeft erkend. Van wat zich achter de schermen heeft afgespeeld, ervaart men uit den aard der zaak zeer weinig en zoo zal het aan de latere geschiedschrijvers voorbehouden blij ven op de ingewikkelde politieke constella tie van het overwonnen Frankrijk een juisten kijk te geven. Want dit is toch wel zeker, Frankrijk, dat in de jaren aan het ontbreken, van den oorlog vooraf gaande een politiek heeft gevoerd, welke er op gericht was de vergrooting van den Duitschen invloed af te dammen, is niet met één slag van inzicht veranderd. Het Kameleon-ge waad siert in politicis den drager niet en wanneer het Fransche volk in dit opzicht gecapituleerd had, zou men deze metamorfose bezwaarlijk oprecht kun nen heeten. Dat weten ook de leiders van het nieuwe Frankrijk Pétain en Darlan. Dat moet ook Laval wetèn, nu hij heeft moeten constatceren, dat zijn actie tot nationale herleving niet dat resultaat heeft gehad, dat men daaruit mocht consludee- ren tot een nationale wedergeboorte. Darlan heeft gesproken en de ophelde ring, welke hij heeft verschaft gold ook de stemming van het Fransche volk. De ware situatie in Frankrijk wordt, evenals het algemeene wereldbeeld ver doezeld door de nevelgordijnen welke de propaganda heeft gelegd. Propaganda, zy is de kunst die vaak tot een weten schap is uitgegroeid om woorden, da den en gedachten van den tegenstander te interpreteeren. Dat geldt ook voor Frank rijk, dat in den status van overwonnene het gezicht heeft gewend naar het conti nent en daardoor als spelfactor vrijwel is uitgeschakeld. En toch, hoe wordt er op dit oogenblik om Frankrijk gespeeld, om zijn koloniën en zijn vloot, hoe wordt er ook nu nog gedongen naar de gunst van Parijs en Vichy, hoe is Frankrijk geworden tot speelbal der propaganda. Maar boven dit alles uit heeft thans ge klonken het woord van Darlan. Een woord, dat weerklank zal vinden in alle Fran sche harten Frankrijk. Een woord, dat goed' en diep doorgedrongen sterker en verheffender zal zijn dan alle propagan distische venijn. Tenzij en wederom komen de vragen. Darlan heeft voor het Fransche volk her haald wat Pétain zoo duidelijk heeft ge zegd. De toekomst zal uitwijzen of Darlan zijn woorden waar kan maken. Voorwaar de daarvoor is, dat zijn woorden een klankbodem vinden in het Fransche volk zelve. Want dan alleen kap Frankrijk leven. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Naar aanleiding van het vinden van een lijkje van een pasgeboren kind in de Sche- veningsche Boschjes te Den Haag op 9 Mei 11., is - verdacht van kindermoord c.q. kinderdoodslag een 32-jarige dienstbode aangehouden wonende te Roermond. Ze is in verzekerde bewaring gesteld. Ter oplossing van het Engelsche scheepsvraagstuk. De voornaamste New Yorksche och tendbladen behelzen berichten van hun correspondenten in Washington, waar uit blijkt dat President Roosevelt op het oogenblik de wijziging der neutra- Jlteitswetten overweegt. De aller-' jongste uitlatingen van Stimson en Knox zouden proefballons in die rich ting geweest zijn. De Washingtonsche correspondent van de New-York Times meldt volgens het D.N.B., dat President Roosevelt en zijn medewerkers voornemens zijn de neutrali teitswet grondig te veranderen of zelfs door het Federale Congres te laten her roepen, teneinde zoodoende het Engelsche scheepsvraagstuk op te lossen. Roosevelt zal waarschijnlijk in zijn praatje bij den haard op a.s. Dinsdag de bedoelingen van de Amerikaansche. regeering uiteenzetten. Hij heeft bijna alle ontvangsten afgezegd om aan de rede te kunnen werken en zijn werkzaamheden slechts onderbroken om een conferentié te houden met het be perkte kabinet, waaraan Huil, Morgenthau, Stimson, Knox, Hopkins, de chef van den generalen staf Marschall en de bevelhebber van de vloot, admiraal Stark hebben deel genomen. De jongste verklaringen van Stimson en Knox beschouwt de correspondent als de ondubbelzinnigste uitlatingen, sedert hun opnemi^j in het kabinet. REACTIE OP STIMSON EN KNOX. De eisch van Stimson en Knox tot op heffing van de neutraliteitswet heeft in den Senaat geleid tot zeer hef tige protesten van de oppositie. De republikeinsche se nator Nye zegde feilen strijd toe, indien de opheffing voorgesteld mocht worden. De Federale Senaat heeft het wetsont werp aangenomen, dat het federale pro- düctiebureau het recht geeft om opdrach ten voor Engeland, het Amerikaansche leger en de Amerikaansche vloot priori teitsrechten te verleenen boven particu liere opdrachten. Het wetsontwerp wordt thans ter onderteekening naar het Witte Huis gezonden. Het van vele kanten verwachte deelne men van de Vereenigde Staten aan den oorlog is nationale zelfmoord, zoo heeft de president van de universiteit te Chicago verklaard aldus bericht het A.N.P. uit New York. Het Amerikaansche volk, aldus de president, Robert Hutchins, heeft alle reden te vreezen, dat zijn regeering zal gaan deelnemen aan den oorlog tot red ding van- de democratieën, zonder het volk ook maar naar zijn meening te vragen. Om hun democratischen regeeringsvorm te behouden, hebben de V.S. in den loop van dezen oorlog reeds zooveel van hun democratische instellingen moeten opgeven, dat de leus oorlog ter redding van de democratieën een parodie lijkt. Ingaande op' Roosevelts vier vrijheden verklaarde Hutchins, dat deze vrijheden in geval van een deelneming aan den oorlog door de Ver. Staten ten zeerste gewijzigd werden,' aangezien dan van de Amerikanen geëischt wordt alle naties met uitzon dering van Engeland en China te haten. HET BEDINGEN VAN PACHTPRIJZEN. De Staatscourant van Vrijdag avond bevat het volgende besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van landbouw en vis-- scherjj en van justitie, houdende na- dlere regelen betreffende de wijze van verpachting en de lasten van den pachter. Artikel 1. 1. In een pachtovereenkomst kan als pachtprijs slechts bedongen worden een uitsluitend naar tijdruimte bepaald en niét van den prijs van producten of van andere -faetoren afhankelijk- gesteld bedrag- in -Ne- derlandsch geldmet .toestemming -van het pachtbureau kan evenwel in bijzondere gevallen de pachtprijs op andere wijze worden bepaald. Ieder beding, in strijd met het vorenstaande, is nietig. 2. Is vóór de inwerkingtreding van dit besluit een pachtprijs op andere wijze be dongen, dan volgens het eerste lid geoor loofd is, zoo is de verpachter verplicht en de pachter bevoegd de pachtovereenkomst binnen twee maanden na de inwerkingtre ding van dit besluit bij het pachtbureau in te zenden. 3. Het pachtbureau stelt den pachtprijs opnieuw vast met inachtneming van den in het eerste.lid gestelden regel; het bere kent als pachtprijs den prijs, welke in 1939 voor gronden, welke in aard en ligging met het gepachte overeenstemmen, als nor maal kon worden beschouwd. De aldus vastgestelde pachtprijs treedt te rekenen van den dag van de inwerking treding van dit besluit in de plaats van den overeengekomen pachtprijs. Het pachtbu reau kan in bijzondere gevallen op het in dit lid bepaalde uitzonderingen toelaten. 4. Indien de verpachter niet binnen den gestelden termijn aan de in het tweede lid genoemde verplichting heeft voldaan, ter wijl de pachter van zijn bevoegdheid tot inzending geen gebruik heeft gemaakt, zoo is de pachter, te rekenen van den dag der inwerkingtreding van dit besluit af, niet gehouden den pachtprijs te betalen, terwijl hjj ook overigens tot geen enkele vergoeding gehouden is. Dit gevolg treedt niet in, als het niet- nakomen der verplichting te wijten is aan een omstandigheid!, welke den verpachter niet kan worden toegerekend ên deze, na dat de omstandigheid heeft opgehouden te bestaan, onverwijld alsnog/aan zijn ver plichting voldoet. 5. Indien ingevolge het vierde lid geen pachtprijs is verschuldigd!, kan de ver pachter het pachtbureau verzoeken een la gen pachtprijs vgst te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vaststelling geschiedt niet, dan nadat de pachter is ge hoord, althans behoorlijk is opgeroepen. Artikel 2. 1. Nietig is ieder beding in een pacht overeenkomst, ingevolge hetwelk de las ten, die den verpachter door publiekrech telijke lichamen zijn opgelegd, geheel of ten deele ten ^ste van den pachter komen. 2. Een beding, als in het eerste lid be doeld. gemaakt vóór de inwerkingtreding van dit besluit, blijft van kracht ten be- loope van ten hoogste de lasten, die ge durende het jaar 1940 wegens het ver pachte ten laste van den pachter zijn ge komen. Dit besluit is in werking getreden. INVAL IN EEN ZGN. BRIDGE-HOME. Op vermoeden dat in een perceel in de Beëthovenstraat te Amsterdam een speel huis gevestigd zou zijn, heeft de politie Woensdag j.l. daar een inval gedaan. Er bleek een z.g. bridge-home te zyn, waar een 40-tal bezoekex-s bijeen was. Tegen den bewoner van het huis, een 58- jarigen koopman, werd proces verbaal op gemaakt wegens overtreding van de drank wet en het gelegenheid geven tot spelen om geld. Vitamine voor schoolgaande kinderen. In den laatsten tijd wordt steeds meer aandacht geschonken aan de aanvullende voeding van schoolgaande kinderen in verband met het dreigend tekort aan be paalde vitaminen, waardoor vooral de ont wikkeling van het menschelyk lichaam ongunstig kan worden, beïnvloed. Het is bekend, dat verscheidene gemeentebestu ren hieraan aandacht schenken en maat regelen beramen ter -bestrijding van dit gevaar. Zoo hebben B. en W. van Nieuwer Amstel reeds desbetreffende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan, waaraan het volgende is ontleend Als. gevolg ..van de distributie van vet ten, boter en melk kan thans niet meer naar .behoefte over diè producten worden beschikt, doch is men aangewezen op de uit den aard der zaak beperkte hoeveel heden, die krachtens dè distributiebepa lingen ter beschikking worden gesteld. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat hier door het opgroeiend geslacht de nadeelige gevolgen zal gaan ondervinden van een te kort aan vitaminen A en D, welke in die vetten voorkomen én die noodzakelijk zijn voor een gunstige ontwikkeling van het menschelijk lichaam. Overwogen is of op andere wijze hieraan tegemoet kan wor den gekomen. Reeds is te dier zake over leg gepleegd met den gemeente-arts en op grond daarvan is men tot de conclusie ge komen, dat het zeer groote aanbeveling verdient bedoelde vitaminen in tabletvorm toe te dienen aan de schoolgaande jeugd. Vitamine A dient ter vervanging van het tekort aan vetten en vitamine D voor de vorming van het beenderenstelsel, zoodat toediening daarvan het verergeren van de zgn. Engelsche ziekte voorkomt. Indien nu aan de schoolkinderen daaronder begrepen de leerlingen der kleuterscholen in het voorjaar en in het najaar (bijv. in October en November) ge durende ongeveer een maand achtereen per schooldag een tablet, bevattende vita minen A en D, wordt verstrekt, zal dit hun weerstandsvermogen zeer zeker ten goede komen. Aan deze toediening zijn geen moeilijkheden of bezwaren verbonden iedere onderwijzer (es) krijgt, een bepaalde hoeveelheid ter beschikking om dagelijks aan ieder dier leerlingen één tablet uit te reiken. De kosten voor een gemeente a.ls Nieu wer Amstel met ongeveer 18.000 inwoners, worden geschat op 1000 per keer, dus 2000 voor het jaar 1941. Een dergelijke uitgaaf is in dezen tijd in het belang der volksgezondheid zeer wel te verantwoor den. Verzekert Uw eigendommen en inboedels tegen oorlogsschade. Wq belasten ons met de afsluiting van verzeke ringen op elk gebied. Inlichtingen worden te onzen kantore verstrekt. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Duikbooten hebben uit een voor En geland bestemd convooi negen vijan delijke koopvaardijschepen met een ge- zameniyken Inhoud van 70.900 brt. tot zinken gebracht, waaronder drie tank schepen van resp. 8000, 10.000 en 13.000 brt.,. alsmede een zwaar geladen munitieschip van 7000 brt. Door duikbooten werd bij afzonder lijke operaties nog 18.000 brt. tot zin ken gebracht. In het zeegebied ten westen van Afrika hebben duikbooten 21.400 brt. tot zinken gebracht. Hierdoor heeft het duikbootwapen in de laatste dagen in totaal 110.300 brt. vijandelijke han- delsscheepsruimte vernietigd. De onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Guenther Frien staande duikboot is van zijn laatsten tocht naar den vijand niet terugge keerd. Aangenomen moet worden, dat deze boot verloren is gegaan. Luitenant ter zee eerste klasse, Guenther Prien, de held van Scapa Flow, die door den Führer door zijn schitterende verdiensten met het eiken lof behoorende tot het ridderkruis van het ijzeren kruis was onderscheiden, en zijn dappere bemanning zullen in de harten van alTe Diiitschers voortleven. Het luchtwapen heeft Donderdag aan de in het oostelijk deel van de Middelland- sche Zee opereerende Britsche zeestrijd krachten zeer zware verliezen toegebracht. Bij herhaalde dappere aanvallen hebben gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers vijandelijke kruisers en torpedojagers tot zinken gebracht. Bovendien werden bómtreffers op een slagschip en. op klei nere eenheden van een uiteengeslagen Brit sche vlootformatie geplaatst. Boven het Britsche moederland en het zeegebied rondom Engeland heeft het luchtwapen ondanks de slechte weersom standigheden overdag gewapende verken ningsvluchten gemaakt en een vijandelijk koopvaardijschip van 5000 brt. vernietigd. In Noord-Afrika werden bij Tobroek plaatselijke, door' pantserwagens onder steunde Britsche uitvalspogingen reeds in. de kiem gesmoord. Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden met goede uitwer king de ravitailleeringsinstallaties van den vijand bij Tobroek. De vijand heeft geen vluchten boven het Duitsche rijksgebied gemaakt. By aanval len tegen het bovengenoemde' vijandelijke convooi hebben zich de duikbooten onder_ bevel van luitenant ter zee eerste klasse/ oudste categorie Wohlfarth en luitenant ter zee, eerste klasse oudste categorie Gysae, bijzonder onderscheiden. HET ITALIAANSCHE. In zijn legerbericht no. 352 maakte het .Italiaansche opperbevel gisteren het vol gende bekend c In den nacht van 21 op 22 Mei hebben Italiaansche vliegtuigen een vliegveld op het eiland Malta gebombardeerd. In Noord-AfrikaBedrijvigheid van verkenners. De vijand ondernam een lucht aanval op Benghasi. In het oostelijk bekken van de Middel- landsehe Zee hebben Italiaansche torpedo- motorbooten in den nacht van 20 op 21 Mei twee kruisera getorpedeerd. De booten keer den behouden op haar steunpunten terug. Op 21 Mei viel een formatie Italiaansche ge vechtsvliegtuigen onder bevel van den eer sten luitenant Mario Morassuti een vijan delijke vlootformatie aan en bracht een kruiser van 5000 ton tot zinken. In den nacht van 21 op 22 Mei viel een Italiaan sche torpedoboot onder bevel van fregat- tenkapitein Francesco Mimbelli, dat zes Engelsche kruisers en torpedojagers ont moet had, ondanks het vuur van den te genstander den vijand aan en torpedeerde een kruiser. Het gelukte de torpedoboot van den vijand los te komen. In Oost-Afrika zette de vijand in Galla en Sidamo zijn druk op de Italiaansche strijdkrachten voort, die dapper verzet bie den. De voorjaarsgroenten. Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad deelt mede: In Mei komen de volgende voorjaarrs- groenten: Sla, spinazie, komkommer, worteltjes, rabarber, postelein, raapstellen, sedery, kervel, radijs en tuinkers. In Juni: Komkommer, tomaat, sla, worteltjes, bloemkool, andijvie, doperwten, postelein, tuinboonen, spinazie, peulen, rabarber, spitskool, seldery, peterselie, kervel, radijs en tuinkers. In deze maand zyn voorts de aardbeien, kruisbessen en kersen rijp. By het bezien van bovenstaande groen ten- en vruchtenlijst blijkt, dat de komen de maanden volop keuze bieden uit ver schillende groenten en vruchten, de weers omstandigheden (koude, weinig regen) zyn wel oorzaak, dat de groei wordt geremd en de groenten even later op de markt ver schijnen dan is aangegeven. Voor zoover de geldelijke omstandighe den het toelaten is het uit voedingsoogpunt gewenscht volop van de groenten gebruik te maken. Men moet zooveel mogelijk in- deze tyden die voedingsmiddelen kiezen, welke een voldoende hoeveelheid „be- schemiende stoffen" leveren. Van belang zijn o.a. de zouten, die ieder hun bijzondere rol in het lichaam te ver vullen hebben, en in ruime hoeveelheden in groenten worden aangetroffen. Ook de vi taminen komen er in ruime mate in voor, evenals in de vruchten. Met behulp van deze lijst kan men na gaan, welke groenten een bepaalde maand in voldoende mate oplevei-t, waai'door de keuze vergemakkelijkt kan worden. We gens haar beschei-mende stoffen is het da gelijks nuttigen van groente noodzakelijk. ZOMERKLEEDING ZONDER PUNTEN. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel deeltmede, dat met ingang van heden wordt bepaald, dat gekocht en afgeleverd mag worden zonder inname van textielpunten op bon „k" van de textiel- kaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (bruine kaart) een zomer- japon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor, en op bon „a" van alle textiel- kaarten een badcostuum of zwembroek. Den detailhandel zal nader per circulaire worden bekend gemaakt. Wat er met de in ontvangst genomen „k" en „a"-bonnen zal geschieden en welke herbevoorradings- waarde hieraan zal worden toegekend. Deze „k" en „a" bonnen kunnen niet bij de distributiekantoren worden ingeleverd. Nogmaals een extra broodrantsoen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aard appelrantsoen voor het tijdvak van Maan dag 26 Mei tot en met Zondag 22 Juni a.s. nogmaals een extra broodrantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald, dat gedurende het tydvak van Maandag 26 Mei tot en met Zondag 22 Juni elk der met 24 genummerde bonnen van de brood kaart x-echt geeft op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. De aandacht wordt er op gevestigd dat bon 24 dus niet zooals met bon 21 het geval is recht geeft op 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak. Dat da Brabantsche muts nog In eara is, b«wö«s het gezelschap, da» dezer dagen ta Eerdt onder da gemeente Veqhel het gouden echtpaar A. van Heeswijk-Raaymakers met zijn jubileum kwam gelukwenschen (Het Zuiden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5