Kroniek van den dag Over smaken valt niet te twisten VAN HOUTENS PUDDINGPOEDERS FRANKRIJKS NIEUWE KOERS. De legerberichten van gisteren. Handhaving van den arbeidsvrede en van de openbare orde. Tweede blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 23 Mei 1941 Frankrijks plaats Irt Europa. De politiek van de Fransche regeering, die door de tusschen Darlan en Hitier ge sloten overeenkomst zich sterker heeft vastgelegd op de beginselen van die nieu we Europeesche orde heeft met name in de Vereenigde Staten 'en in- Engeland scherpe reacties opgewekt. De betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk zijn reeds sedert Juli van het vorige jaar verbroken, toen bleek, dat Londen niet slechts steun verleende aan generaal De Gaulle, maar bovendien het initiatief nam tot aanvallen op Fransche koloniale steunpunten. In deze betrekkingen kan nauweltjks nog een verslechtering optreden, tenzij dan, dat Engeland naast het bezette deel ook 'het onbezette Fransche gebied tot oorlogszone zou verklaren, gelijk Eden gis teren in het Lagerhuis heeft aangekon digd. Frankrijks nieuwe koers luidt een peri ode van inniger samenwerking met Duitschland in en gelijk reeds vroeger werd opgemerkt biedt dit niet uitsluitend perspectieven voor de toekomstige econo mische positie van Frankrijk, in het nieuwe Europeesche continentale verband, maar bovendien en misschien wel in de eerste plaats heeft de overeenkomst o o r 1 o g s- gevolgen. Immers, de nieuwe Europeesche orde, welke haar perspectieven ook mo gen zijn, is op dit oogenblik een stuk oorlogspolitiek. De economische herorienteering in alle bezette gebieden en ook in die landen, die daartoe uit eigen beweging zijn overgegaan, moet in de eer ste plaats dienstbaar worden gemaakt aan de Duitsch-Italiaansche oorlogvoering. Want het succes daarvan is de uitsluiten de voorwaarde voor het welslagen van het Duitsch-Italiaansche ordeningsplan. Daarom is de Fransch-Duitsche over eenkomst ook geen afspraak, die bij voor baat bindend is voor Frankrijks toekom stige positie. Frankrijk leeft onder de be palingen van het wapenstilstandsvprdrag en wat het tpekomstige vredesverdrag voor het overwonnen Frankrijk zal ople veren, is een kwestie van afwachten. Wat er op dit oogenblik aan afspraken wordt gemaakt ds in wezen een vooruitloopen op de toekomstige situatie en de afspraken hebben dan ook, met welke oogmerken zij ook mogen zijn aangegaan, slechts de strekking de verwezenlijking van de Duitsch-Italiaansche oorlogsdoelstellingen. Laval, en met hem ook Darlan, heeft in een Fransch-Duitsche toenadering, welke verder gaat dan wat in het wapenstil standsverdrag is vastgelegd, de eenige mo gelijkheid gezien om Frankrijk in het toe komstige Europa een gelijkwaardige plaats te doen innemen. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat Frankrijk als overwonnen land ten aanzien van de buitenlandsche politiek in den status van onmondigheid verkeert. Het ware ook een ietwat vreemde figuur, wanneer een over wonnene met zijn "overwinnaar Verdragen ging--sluiten en "afspraken '-ging maken, welke althans in eersten aanleg niet in het exclusieve voordeel van den overwinnaar zouden zijn. In eersten aanleg, want ongetwijfeld hebben Laval en Darlan gesteld dat de ze laatste zich tot het doen van conces sies berei'dl heeft verklaard gedacht aan de toekomst. Nu is die vraag, wat er onder de toe komst moet worden verstaan. Kunnen de Fransche staatslieden daarvan, reeds thans een sluitende voorstelling hebben, nu die toekomst afhankelijk is van de bepalingen van het vredesverdrag? Ongetwijfeld zul len de Duitschers, wanneer zij den vrede zullen dicfeeeren, geen herhaling van Ver sailles wénschen, zij het dan den tegen voeter ervan. Voor de Duitschers is Ver sailles meer dan een vaag begrip en op him beurt zullen zij geen herhaling wen- schen. Hitler, die op ieder terrein zoo on verbiddelijk consequent is, zal, naar ver wacht mag worden ook dan dezen ge dragslijn volgen. Het accoord, dat Darlan sloot heeft voorloopig nog slechts een eenzijdige strekicing, wijl uit den aard zijner positie het politiek beleid der Fransche regeering slechts gericht kan zijn op de consolidee ring van den binnenla.ndschen toestand en de buitenla-ndsche politiek, zoo daarvan al kan worden gesproken, een Duitsche aangelegenheid is. Waarom was Darlan dan bij den Führer? Het is zeer gemakkelijk op deze gragen antwoorden te geven, die alle min of meer een schijn van houdbaarheid heb ben. Men denkt aan Syrië, aan de Fran sche Middellandsche zeevloot, aan de po sitie van Gibraltar in welk verband de verdenking tegen Engeland inzake Portu gal de aandacht trekt en aan zooveel andere zaken, die een aandeel van Frank rijk in de Duitsch-Italiaansche' oorlogvoe ring wellicht wenschelijk zouden kunnen maken. Het betreft hier echter suggesties, welke niet voetstoots-in het beschouwings- veld kunnen worden getrokken. Er is nog weinig bekend) geworden over de Fransch- Duitsche besprekingen; wellicht dat Dar lan er hedenavond in zijn radiorede het noodige van zal zeggen. Tot zoolang zal ieder oordeel moeten worden opgeschort, ook al wijzen bepaalde gebeurtenissen in Syrië er op, dat men van Britsche zijde geneigd is de consequenties van de Fransch-Duitsche overeenkomst te aan vaarden. Hitter en Darlan hebben de positie van Frankrijk in het nieuwe Europa bespro ken, maartevens kwam aan de orde de vraag,. Welke reeds thans de plaats van Frankrijk moet zijn. Uit het feit, dat Dar lan naar Duitschland is gegaan mag ge concludeerd worden, dat Pétain de opvat ting van Laval en zijn aanhang als juist heeft moeten aanvaarden. Deze opvatting kan wellicht het best zoo worden geka rakteriseerd:' Frankrijk als overwonnen land moet de consequenties daarvan ten volle voor zijn rekening nemen en moet dus ook in de eerste plaats voor den duur van den oorlog de Duitsche zienswijzen deelen en principieel voor de toekomst de leiding van Duitschland op het Europee sche continent aanvaarden. Wanneer Frankrijk ttians ajia jigen boontjes wil En ook <Jen oitstekencfen smaal van Van Houten's pudding Tal «iemand willen betwisten, (Welken smaak U ook kiest, eteeds za! Van Houten's padding een aangename verrassing voor Iedereen zijn. Een pakje Van Honten*s padding» poeder met een halven liter melk U voldoende voor een pndding voor 4 personen. Er zijn 7 smalen omandeTljes. vrxichfen: fT^ct» Sinaasappel, caramel, frambozen, citroen: 15 ct» vanille: I2H ct» De gespannen verhouding met Londen en Washington. Dé Fransche) autoriteiten hebben als vergeldingsmaatregel tegen het be slag op Fransche schepen in Ameri- kaansche havens,twee Amerikaansche schepen het verlaten van de haven van Marseille verboden, naar de pers meldt. Naar aanleiding van de vijandige uit latingen van Engeland en Amerika aan het a'dres van Frankrijk verklaren de Fran sche. bladen met nadruk,, dat Frankrijk in z|jn vrijheid van beslissing kan doen, wat het goed acht. Het blad „Les Nouveaux Temps" schrijft, dat de Engelschen- sedert jaren gewend zijn de Franschen als hun slaven te beschouwen, zoodat zij zich hee- lemaal niet kunnen wennen aan de onaf hankelijkheid van Frankrijk, belichaamd! in maarschalk Pétain en zijn medewerkers. De vijandelijke daden van Londen en Washington, vooral wat betreft dé in Amerika in beslag genomen Fransche schepen, kunnen door Frankrijk niet ge duld worden. Het is nutteloos van Roose velt van Vichy verklaringen te verlangen over de politiek der Fransche regeering. Duitschland en Frankrijk organiseeren hun wederzijdsche betrekkingen naar hun goeddunken en hierin heeft niemand zich te mengen. VERKLARING VAN EDEN. De Britsche minister van buiten- landsche zaken heeft gisteren in het Lagerhuis over den politieken toestand gesproken en, naar de Engelsche be richtendienst meldt, ten aanzien van Frankrijk o.m. gezegd, dat wanneer de Fransche regeering een voor de Britsche oorlogsvoering nadeelige han deling mocht veroorloven Engeland bjj de uitvoering van zijn militaire plan nen geen onderscheid zal maken tus schen bezet en onbezet Fransch ge bied. GEEN AANHANGERS VAN DE GAULLE IN SYRIË. Bevoegde kringen te Vichy bezitten, naar het agentschap AF.I.P. meldt, geen bevestiging voor de buitenlandsche berich ten over het binnendringen van Fransche strijdkrachten in Syrië, die de regeering te Vichy vyandig gezind zijn. Berichten uit dezelfde bron, die zich bezig houden met de blijde ontvangst, die de Syrische be volking dezen strijdkrachten zou hebben bereid, worden te Vichy te fantastischer genoemd, daar juist dezer dagen de Syri sche pers haar volstrekte trouw jegens de regeering van maarschalk Pétain heeft uitgesproken. Genoemde kringen te Vichy toonen zich. naar genoemd bureau vervolgt, in geen enkel opzicht verontrust over den gang van zaken in het Nabije Oosten, want ge neraal Bergeret is naar Syrië gezonden om de verdediging tegen eiken aanval op Sy rië, op Syrische vliegvelden en Fransche schepen te organiseeren. FRANSCHE AUTORITEITEN WAARSCHUWEN TEGEN VALSCHE BERICHTEN. Het D.N.B., meldt uit Vichy: Naar uit Beiroet gemeld wordt, wenden de Fransche autoriteiten zich zeer scherp tegen de verspreiding van valsche berich ten over Syrië door de buitenlandsche persagentschappen en radiozenders, die onder Engelschen invloed staan. Zoo is klaarblijkelijk met het -doel de Syrische be volking te alarmeeren en te misleiden de bewering verspreid, dat een regiment strijdkrachten van de Gaulle in Syrië zou zijn binnengedrongen. Verder wordt be weerd, dat ter gelegenheid van de inspec tiereis van den Franschen generaal Ber- gerat in Syrië anti-Fransche betoogingen zouden hebben plaats gevonden. AI deze tendentieuze inlichtingen worden van Fransche zijde formeel tegengesproken en men voegt er in dit verband aan toe, dat geenerlei troepenbeweging aan de Syrisch- Palestijnsche grens heeft plaats gehad, en dat ook geen Fransch regiment is overge- loopen naar de afvallige strijdkrachten van De Gaulle. Het Fransche leger in Sy rië heeft nergens behoeven in te grijpen. Evenmin zijn er in Syrië of in Libanon ar restaties verricht. De Fransche staatssecretaris voor lucht vaart, generaal Bergerat, heeft met de Fransche autoriteiten in Syrië een aan vang gemaakt met de voorbereidingen van de luchtverdediging der gebieden in de Levant tegen luchtaanvallen. DARLAN ZAL PER RADIO REGEERINGSVERKLARING AFLEGGEN. De plaatsvervangende minister presi dent, Admiraal Darlan, zal vanavond om 19 uur over den Franschen omroep een regeeringsverklaring afleggen. AMERIKANEN VERTREKKEN UIT SYRIË. Volgens uit Beiroet door het D.N.B. te Rome ontvangen berichten zijn omstreeks 100 Amerikanen, o.m. talrijke professoren der Amerikaansche universiteit in Beiroet aan de Syrisch-Palestijnsche grens aange komen. Men verwacht, dat nog meer Ame rikanen definitief uit Syrië zullen vertrek ken. doppen en de oude methoden koesteren, gooit het zijn toekomst te grabbel. Het bezoek dat Darlan aan Hitier heeft gebracht is de bevestiging van deze op vatting door Vichy, dat daarmede Frank rijks lot heeft gelegd in de handen van Hitier. Voor het oogenblik is dit slechts van beteekenis voor de Duitsch-Italiaansche oorlogvoering en er kan dan ook van een Duitsche overwinning worden gesproken. Het continentale bloc heeft een uitbreiding ondergaan en de Duitsche leiding in Fransche zaken is er principieel door be krachtigd. Vandaar de scherpe reacties in Engeland en de Vereenigde Staten, welker strekking na Darlans verklaring vanhedenavond wellicht beter kan worden beoordeeld. Want vanavond zal Darlan waarschijnlijk een uitvoerig overzicht geven en mededee- len hoe het capitulatieaccoord van Com- Eiègna nader ja uitgewerkt. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VAN OUDEN VAN DAGEN GESTOLEN. Een laaghartige diefstal is Maandag ge pleegd in een rusthuis te Amsterdam. Daar zjjn n.l. alle distributiebescheiden van de in dat huis verblijvende personen ontvreemd. Men kan zich de radeloosheid voorstel len van de oudjes, die zich plotseling be roofd zien van alies, waarop de distribu tiebonnen him recht gaven. DERTIEN VARKENS FRAUDULEUS GESLACHT. De gemeente-politie te Groesbeek is een heele reeks frauduleuze slachtingen op het spoor gekomen. Een slager uit Boxmeer heeft de laatste nachten bij boeren te Groesbeek in totaal dertien zware varkens geslacht. Het vleesch werd grootendeels in het geheim naar Nijmegen vervoerd. De slager uit Boxmeer is gearresteerd en Jie^ vleescli is is beslag genomen. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Duitsche gevechtsvliegtuigen en stuka's hebben gisteren met groot succes Britsche zeestrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Middellandsche zee aangevallen. Bom men van zwaar en. het zwaarste kaliber troffen een slagschip, zes kruisers en een torpedojager. Op vier kruisers ontstond brand, een vertoonde slagzij. Aan deze aanvallen namen ook Italiaansche torpedo vliegtuigen deel. Li dezelfde omgeving werd een vijandelijke onderzeeër door een bom getroffen en een koopvaarder zwaar beschadigd. In Noord-Afrika voor Tobroek leven dige bedrijvigheid van verkenningstroe pen. Bij Solloem schoten Duitsche jagers vijf van zes aanvallende Britsche ge vechtsvliegtuigen neer. Bij de poging van den vijand zich over dag per vliegtuig naar het bezette ge bied aan de Kanaalkust te begeven werden in een luchtgevecht zonder eigen ver liezen zes Britsche jagers en een gevechts- viegtuig neergeschoten. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen hebben brisantbommen op Helgoland laten vallen. Er ontstond slechts schade In woonwijken. De burgerbevolking had eenige verliezen aan dooden en gewonden. Marine- artillerie schoot twee der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Overigens is de vijand niet naar Duitsch gebied ge vlogen. Tusschen 18 en 21 Mei heeft de vijand in totaal 37 vliegtuigen verloren. Hiervan werden er 22 door het luchtwapen en drie door marine-artillerie neergeschoten, de rest op den grond vernield. In dezelfde periode zijn elf eigen toestellen verloren gegaan. HET ITALIAAN SCHE. Het 351ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt: In Noord-afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid der artillerie. Itali aansche en Duitsche vliegtuigen hebben batterijen en depotinstallaties van Tobroek gebombardeerd. Vijf Blenheim bommenwer pers werden neergeschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben op Malta een vliegveld gebombardeerd, waarbij drie vliegtuigen op den grond IK brand ge* raakten. In Oost-afrika is in het gebied van Galla Sidamo een poging der Engelschen om tot onze stelling door te dringen verijdeld. Op andere vijandelijke afdeelingen is een tegenaanval gedaan en zij zijn door esca- drons cavalerie teruggeslagen. Een Hurri cane is ten Zuiden van Pantelleria dooi; luchtdoelgeschut van de marine neerge schoten. Een onzer duikbooten is niet te ruggekeerd. HET IRAAKSCHE. Het Iraaksche legerbericht nr. 24 luidt als volgt: Westelijk front: Geen wijziging in dei situatie sedert het vorig communique. Zuidelijke front: Onze troepen hebben in samenwerking met de ongeregelde natio nale strijdkrachten ettelijke uren de vijan delijke stellingèn aangevallen. De artillerie heeft den vijand groote verliezen aan menschenlevens berokkend* Luchtoorlog: Ons luchtwapen heeft ver scheiden verkenningsvluchten boven Senel- debane en andere gebieden ondernomen* Onze waarnemingsvliegtuigen vielen het steunpunt Seneldebane aan, bombardeerden het en bestookten het met mitrailleurs. Nauwkeurige treffers werden waargenomen en branden veroorzaakt. Een gladiator vliegtuig, dat onze acties wilde verhinde ren, werd neergeschoten. Een ander vlieg tuig moest brandend een noodlanding ver richten. Het is waarschijnlijk, dat het aantal vliegtuigen, die Dinsdag te Habbania ge troffen en in communiqué no. 23 vermeld zijn, 24 bedraagt, te weten twintig twee- motorige en vier eenmotorige. Politiestrijdkrachten; Onze politiestrjjd- krachten blijven in samenwerking met de ongeregelde nationale strijdkrachten nog steeds de situatie meester. Op alle punten, van dit front werd activiteit van den vij and belet. Bedrijvigheid van den vijand in de Iuchtl Gisterochtend om half vijf verschenen tweemaal achtereen vijandelijke vliegtuigen boven Rasjid. Verscheiden bommen werden uitgeworpen, die evenwel geen schade aanrichtten. Boven Mosoel heeft de vijand vlugschriften laten vallen. Twee nieuwe verordeningen. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de handhaving van den arbeids vrede. Deze verordening luidt als volgt; Artikel 1. (1) Hij dié deelneemt aan een staking of werknemers uitsluit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten 'minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. (2) Met dezelfde straffen wordt gestraft degene, die als werkgever in overleg met de in het bedrijf werkzame werknemers een bedrijf geheel of ten deele stillegt, wan neer dit stilleggen niet gegrond is op de eigen belangen van het bedrijf. (3) Poging is strafbaar. Artikel 2. Hjj die tot een ingevolge artikel 1 straf baar feit aanzet of die anderen bij het op nemen van het werk verhindert, wordt ge straft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien ja ren. Artikel 3. Is een feit, als bedoeld in de artikelen 1 en 2, buitengewoon ernstig, dan kan levenslange tuchthuisstraf of de doodstraf worden uitgesproken. Artikel 4. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 3, zijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt 21 Mei in wer king. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, houdende maatregelen tot handhaving van de openbare orde. Hierin wordt het volgende bepaald. Artikel 1. Hij die werkzaamheden verricht voor een politieke partij, welke is ontbonden of een welke verdere werkzaamheid in het bezette Nederlandsche gebied is ontzegd, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een'jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Artikel 2. (1) Hij die Duitschvijandige geschriften, afbeeldingen of zoodanige andere voorwer pen vervaardigt, doorgeeft, in voorraad heeft om door te geven of tot dit doel bij zich heeft wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Poging is strafbaar. (3) In buitengewoon ernstige gevallen kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. (4) Hij aan wiens schuld te wijten is, dat een feit, als bedoeld in het eerste lid, door hem wordt begaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en met geldboete van ten hoogste twintig duizend gulden of met een dezer straffen. (5) De Rijkscommissaris voor 't bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor de openbare veiligheid) behoudt zich het recht yoor om in bijzondere met redenen omkleede gevallen op verzoek of van ambtswege dispensatie te verleenen van het verbod om voorwerpen, bedoeld in het eerste lid, door te geven of in voorraad te hebben. Artikel 3. (1) Het onder zich hebben van Duitsch vijandige vlugschriften, afbeeldingen cf ander Duitschvijandig propagandamate riaal wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren en met geld boete van ten hoogste dertig duizend gul den of met een dezer straffen, voor zoo ver niet ingevolge artikel 2 een zwaardere straf is verbeurd. (2) Hebben openbare bibliotheken, bi bliotheken van inrichtingen, stichtingen of instituten, volks- of uitleenbibliotheken, uitgeverijen of de boekhandel voorwerpen, als bedoeld in het eerste lid, in beheer of voorhanden, dan is het aldaar bepaalde slechts van toepassing, voor zopver zulks bij beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) is verboden of voor zoover met deze voorwerpen in strijd met een dooi; hem gegeven bevel wordt gehandeld. Artikel 4. Duitschvijandige betoogingen van elkefl aard worden, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft op de wijze, als vermeld in artikel 2. Artikel 5. (1) Voorwerpen, welke bij het plegen van eén strafbaar feit, als bedoeld in de artikelen 2 tot en met 4, zijn gebruikt of daarvoor zijn bestemd, kunnen worden verbeurd verklaard of onbruikbaar ge maakt, ook dan, wanneer zij noch aan den dader, noch aan een persoon, die aan het feit heeft deelgenomen, toebehooren. (2) Kan de vervolging of de veroor deeling van een bepaalden persoon niet plaats vinden, dan kan, onafhankelijk daarvan-, de verbeurdverklaring of de on- bruikbaarmaking worden bevolen. Artikel 6. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 4, zijn delicten in den zin van par* 2, tweede lid, van de verordening no, 52/1940 betreffende de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken. Artikel 7. Deze verordening treedt 21 Mei in wer king. ONGESTEMPELDE EIEREN VERVOERD. De politie te Barneveld heeft in de buurt schap Terschuur, een koopman aangehou den, die een partij van 35.000 ongestempel de eieren per paard en wagen vervoerde. De eieren werden in beslag genomen, ^er- wijl tegen den voerman, een zekeren M. uit Barneveld, proces verbaal werd opge maakt. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de vijfjarige B. van Raaij, te Rotterdam, door een vrachtauto overreden en zoo zwaar gewond, dat het knaapje kort na aankomst in het Zuider ziekenhuis is overleden. Het ongeluk ge beurde doordat het ventje zonder op het verkeer te letten den weg overstak en tegen de auto opliep, waarna het de linkerachter- ivielen oyer zieh heen Jtreeg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1941 | | pagina 5